Van roomtaart tot Shakespeare Grote offensieven verwacht in Griekenland Schouwen's industrie is het toerisme! Partisanen vechten voor hun onafhankelijkheid In de Oekraïne woedt nog steeds een felle strijd De jonste muze werd ouder en wijzer Rank: filmmagnaat en Zondagsschoolleider Wandeling door de stad Zierikzee Stemmen uit de kerken. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21» MEI 1948 Gewapend verzet tegen de Sovjets tn de bossen en in de bergen, in de moerassen en in de vlakten, in de steden en in de dorpen van de door de oorlog zo geteisterde Oekraïne woedt nu reeds zes jaar lang een strijd op leven en dood. Het is een gevecht, waaraan complete legers, met een volledige uitrusting van een modern leger, deelnemen. De oude vijandschap tussen Moskou en de Oekraïne is weer in alle felheid opgelaaid. Belde par ijen strijden en vechten met een grimmige' onverzettelijkheid. Want de Sovjets willen het opstandige Oekraïnse volk er onder houden, de Oekraï- ners daarentegen zetten er alles op alles op om onafhan kelijk te worden. De animositeit tussen Rus sen en Oekraïners dateert niet van vandaag of gisteren. Zowel onder het strenge be wind der Tsaren, als onder het regiem van de volks commissarissen is er steeds wrijving geweest tussen de onafhankelijke geest van de bevolking der Oekraïne en de machthebbers in het Kremlin. De dertig millioen Oekraïners voelen zich aistammelingen van de Zuid-Russen. Hun sympathieën gaan uit naar het Westen en zij hebben deze - gevoelens nooit onder stoelen of banken gestoken. TEVERGEEFS RUS SIFICATIE. Moskou trachtte dit volk te russificeren, maar tever geefs. Daarvoor was de Oe kraïner J,e trots en te zeer bewust van zijn nationale ei genaard. Steeds was een eigen onafhankelijke Oekraï ne de droom van iedere in woner van Zuid Oost Euro pa. In 1917 scheen het, dat de vervulling van het zo vu rig gekoesterde ideaal zeer dichtbij was gekomen. Het bolsjewisme deed echter alle hoop vervliegen* Een lange lijdensweg begon. Wij weten wat vijf "jaren onderdrukking en verzet betekenen. Welnu, de Oekraïners hielden dit verzet bijna15 jaar vol, tot de Duitsers in 1941 kwamen. Was het won der, dat de „Germanen" door deze mensen, eens door Tsaréjff èn daarna door Sta lin jarenlang onderdrukt, als bevryders werden begroet Helaas, het was slechts een korte vreugde. We weten hoe beestachtig de elite van Adolf Hitler's troepen in de Oekraïne huishield. Met ver bittering en met de moed der wanhoop begon het Oe kraïnse volk de strijd op nieuw. Nu op twee fronten: tegen' de nazi's aan de ene en tegen de communisten aan de andere kant. HET GEVECHT DUURT VOORT. Het gevecht gaat tot op heden met onverminderde felheid voort. Een wilskrach tig volk van 3040' millioen zielen kan niet zo gemakke lijk worden uitgeroeid, zo als destijds kleine minderheden werden „geliquideerd": Tar taren, de Baitïsche volken. Het Kremlin pakte de zaak na de tweede wereld oorlog anders aan. Het be gon met politieke concessies. De voornaamste leiders van de communistische partij wer den door andere vervangen. Verder werd de Oekraïne „onafhankelijk" verklaard. Het mocht evenwel niet ba ten. Stalin moest zijn toe vlucht nemen tot krassere maatregelen. Hij moest wel'. De Oekraïnische partisanen vormden immers een niet te onderschatten bedreiging voor zeer belangrijke verbindings wegen en voor de eenheid van de Russische politieke structuur. Zo ontbrandde dus zes jaar geleden de strijd opnieuw, 1941 werd een geheim leger opgericht, dc U. P. A. („Ukraiïnske Powstanska Armija") onder leiding van generaal Bandera. Als enig doel stelde deze officier zich voor ogen: een souvereine en onafhankelijke staat Oe kraïne. Het scheen dat het Atlantic-charter hem hierin tegemoet zou komen. In dit charter werd n.1. aan elk volk, dat zulks wenste, een eigen onafhankelijk bestaan gewaarborgd. Na de Duitse capitulatie moeten daarom deze Oekraïnse soldaten wel zeer teleurgesteld zijn ge-, weest toen hun wens niet in vervulling ging. Zij had den tegen een onmenselijke onderdrukker gestreden. Deze was nu bezweken en do Oe kraïne kreeg er een voor in de plaats, die zo mogelijk nog erger was: men kende de Sovjets en him vreselijke methoden. MANIFEST. In 1944 publiceerde het Centrale Bevrijdingscomité van de Oekraïne een mani fest, waarin het Oekraïnse volk werd opgeroepen om de strjjd tegen het Rode Leger te hervatten. Een gelijk ma nifest richtte zich tot de an dere landen, die door de Rus sen werden onderdrukt. Zo werd in het geheim een blok van anti-bolsjewistische vol keren ln Oost- en Midden- Europa gevormd. Estlanders, Letten, Lithauers, Roethenen, Polen, Slowaken, Serven, Kroaten, Hongaren en Kau- kasiërs vergaten hun onder linge veten en twisten. Zfl verenigden zich om deze gro te taak ten uitvoer te bren gen. De U. P. A. Is thans een ;aniseerd leger. Het in „strijdende" en „administratieve" groepen. Overal in de Oekraïne is men in dienst van „het ver zet". Men kan er in het geheim alle mogelijke opslag en werkplaatsen vinden, die voor de U. P. A. werken. Het in Polen verschijnende blad „Glos Ludu" 'vertelde on langs, hoe ergens in het strijdgebied door de Russen een ondergronds hospitaal werd ontdekt. Zo op het eerste gezicht was er niets te zien, alleen maar wat bo men en struiken. Tien meter onder de grond evenwel ont dekte men gangen, operatie zalen, bedden en een comple te medische staf. Een hevig gevecht ontstond, waarin de vier doktoren van het hos pitaal zich tot het laatste toe verdedigden. Nadat zy al hun munitie hadden verscho- ten, pleegden zij zelfmoord. FASCISTEN? Natuurlijk betitelt Moskou deze ondergrondse strijders met „fascisten" en „nazis", maar daarmee is de kous niet af. Ongeveer 30.000 man staan in dienst van dit ondergrond se anti-bolsjewistische vry- heidsleger. Zoals in elke ge regelde weermacht heerst er een goede discipline. Deser tie en insubordinatie worden zwaar gestraft, doch komen zelden voor. TEGENMAATREGELEN De Sovjets zetten alles op alles om aan de activiteit van deze partisanen paal en perk te stellen. BedricgeUjke amn.es- liebeloften, folteringen, execu ties, niets hielp. Er bleef slechts één mogelijkheid over: tegen de opstandelingen dezelfde middelen gebruiken als waar van de opstandelingen zlcb be dienden: de middelen van een moderne en totale oorlog. Er werd een speciaal legercorps samengesteld, bestaande uit drie Poolse divisies, een Sov jet-pantsercorps, drie groepen specialisten van de N.K.W.D., een Tsjecho Slowaakse divisie, verder nog Roemeense en Hon gaarse divisies en eenheden der politie. Een offensief werd ingezet, doch met een zeer pover resul taat. Gedurende deze zuive. ringsactie bedroeg het aantal doden bij de UPA 407, een ge ring aantal als men in aanmer king neemt, dat de actie ge richt was tegen 6 belangrijke onderdelen van de UPA. Slechtsenkele formaties moes ten zich terugtrekken. Zij trachtten Oostenrijk en Duits land te bereiken via Slowakije. Praag kwam er achter en stuurde er soldaten op af. Maarde Slowaakse bevol king is niet bijster Sovjet-ge zind. Natuurlek hielp zij de vluchtelingen met alles waar. mee zij maar helpen kon. VORDERINGEN. Het Centrale Bevrydingsco- mité maakte enige tyd geleden bekend, dat de Poolse onder minister van oorlog, generaal Swiertchewski tijdens een ge vecht in de bossen was ge dood. Het comité voegt er aan toe, dat, ondanks de meerder heid van de aanvallers in aan tal en bewapening, de eenhe den van de U.P.A. vorderingen maakten in het Westen het Noorden, het Zuiden en het Zuid-Westen. Troepen, die wa. ren ingesloten door de Sovjet troepen, slaagden er in de om singeling te doorbreken. Tus sen Dnjester, Prut en Donau en in de omgeving van Tiras pol—Odessa maakte het be vrijdingsleger vorderingen. Het communiqué eindigt met de woorden: „De Roden hebben zware verliezen aan mensen en materiaal." DRIELEDIG DOEL. Het Centrale Bevrijdingsco mité heeft "een drieledig doel, n.l. 1 de verschillende politieke stromingen in de Oekraïne sa men te bundelen; 2. de vrij. heidsstrjjd en de politiek van het land te leiden, en 3. de Oekraïne naar buiten te ver tegenwoordigen. H;et comité heeft niet alleen de onafhankelijkheid van de Oekraïne op zyn programma staan, maar het werkt er te vens voor om de eenheid van Rusland te verbrokkelen en te versnipperen. Het imperialis me van dit land heeft in de loop der eeuwen zoveel volke ren ellende bezorgd, dat het Comité deze macht wil beknot ten. Het heeft zich met zijn propaganda dan ook gewend tot alle onderdrukte minderhe den in Georgië, in Armenië, in Azerbeidsjan en in Kazakstan. Ook heeft het comité zich gewend tot de duizenden na komelingen van de geëmigreer de Oekraïners, in Canada en vooral in de Verenigde Staten. Tenslotte heeft men zich ge. richt tot de president van de Veiligheidsraad, president Tru man. Attlee, Bidault, de Gaul le, Churchil en mevr. Roose velt. Het schijnt echter, dat de wereld is ingeslapenIn de onmetelijke steppen en bossen van Zuid-Oost Europa vallen nog dagelijks mensen voor de vrijheid van hun land (Nadruk verboden.) Leger van 140.000 man staat gereed. (Van onze correspondent). Athene, Mei Het wachte ver- voorjaarsoffensief van de Griekse regeringstroe pen Is nu op verschillende plaatsen van het Noord Griekseoorlogstoneel begon nen. vooral in het gebied ten Westen van de Olympus en bij Drama in Macedonië- Op aiidere delen van het strijd, gebied verwacht men nog verdere offensieven, waar schijnlijk van grotere om vang. Het resultaat van de Ame rikaanse credieten. resp- le veringen is, dat thans Griekenland een uiterst mo dern uitgerust leger van 140-0Ó0 man voor de strijd te gen de troepen van generaal Markos gereed staat, waar binnen afzienbare tiid nog de versterking van de Nationale Garde bij komt. Binnen deze strijdkrachten is de lucht- EEN DAG IN FILMLAND I (Van een onzer redacteuren). Onder de altijd stralende zon van Californië. in de rul. me, fleurige sinaasappeltuinen, is zij begonnen, de opmars .van de achtste muze, die „film" genoemd wordt- Hoe kort is het nog maar geleden, dat Marde Sennet, D. W. Griffith en al die andere thans vergeten pioniers de eerste speelfilms opnamen! O ja, het had nog niet veel te beduiden: wild westdrama's, met. altijd dezelfde schietpartijen in altijd de zelfde „saloons", gooi- en smijtkluehten tegen wankele dé cors met auto's anno nul, waarvan het stuur altijd loszat en besnorde veldwachters, die altijd kolossale roomtaarten nat_v hun gezicht gesmeten kregen. Niet te vergeten de „tra gedies" met de handenwringende, belaagde juffrouwen, die als prooi voor aanstormende en luid bellende treinen op de spoorrails werden gebonden door schurken, die onver anderlijk kleine snorretjes en grote hoeden rijk waren. En herinnert U zich nog de „bathing beauties", gefotografeerd tegen kitsch-rotsen Excursie naar Schouwen Méér bouwvolume nodig IV. i (Slot) Tydens de journalistieke-reis over Schouwen werd wel veel aapdacht gevraagd voor het water. Allereerst voor de zwa re zeedijken, die Schouwen be schermen tegen het zeewater, ian voor het werk van de pol derbesturen, die het overtollige water wegwerken en tenslotte voor de drinkwatervoorziening. Dóór de bouw van de twee waterleiding reservoirs in de duinen by Haamstede en de constructie van een aanjaag- station by Zierikzee zal het watervoorzieningsprobleem voor Schouwen en Duiveland goeddeels worden opgelost. Op een van de reservoirs in de duinen is een Uitkijktoren geconstrueerd, vanwaar men een schitterend uitzicht heeft over de zee tot aan Walcheren en over het vlakke land van Schouwen. In de nevel, die juist op kwam, zagen we nog een glimp van het terrein, dat de Engelsman Butlin wil be stemmen voor een Butün va- cantiekamp, waar hjj jaar lijks enige duizenden Engelse toeristen wil herbergen. De meningen over dat kamp zijn verdeeld op Schouwen. Naar de mening van burge meester Röell is het laatste woord daarover nog niet ge sproken. Er zitten grote voor delen aan dit massale bezoek van Engelse toeristen en Zee land zou dat bezoek best kun nen gebruiken. Maar men voelt op Schouwen weinig voor dit soort toeristenkampen... hoe wel de deviezen lokken. Overigens doet men er «Hes om het vreemdelingenverkeer te bevorderen en dat bleek ook toen in Zierikzee de V.V.V. on der leiding van notaris P. Hee- ring het gezelschap .journalis ten ontving. Deze V.V.V. is druk bezig de oude schoonheid van Zierikzee alom in het land en daarbui ten bekend te maken. EEN FINANCIER SPRAK. Zij» nam de journalisten mee op een wandeling langs de fraaiste punten van de stad, maar zij deed dat eerst nadat tevoren in De Scheldebank, de heer J. W. van den Doel, direc teur deze, bank, nog eens wat evacuatieherinneringen had op- fehaald, die overigens slechts ienden als inleiding tot een loflied op de vastberadenheid en het vertrouwen, waarmee de bewoners van Schouwen en Duiveland het herstel van hun geïnundeerde eiland tre hand namen. Over één ding was hjj, juist als financier, diep teleur gesteld. Wat is, zo vroeg htf, het loon geweest voor onze boe ren? Hebben z\j een billijke schadevergoeding gehad? In tegendeel, wat tot heden werd betaald beloopt slechts een klein deel van de gele den schade, terwijl de defi nitieve schadevergoeding en de uitkering daarvan nog steeds op zich laat wachten. Wandelend langs de fraaie, oude huizen, die in het late avondlicht nog behoorlijker wa ren dan overdag, overpeinsden de krantenmensen deze woor den, die misschien al te snel vergeten werden, omdat in Ho tel van Oppen een voortreffe lijk etentje wachtte, waarmee de V.V.V. haar gastvrouw- kwaliteiten toonde. WONINGPROBLEEM, Daarbg kreeg do heer A. J. Argelo, directeur van de Cen trale Dienst Noord Zeeland, ge legenheid het woningprobleem ln zijn ressort nader toe te lichten. Noord Zeeland kreeg voor 1948 slechts 105 wonin gen toegewezen, terwijl het 700 nieuwe woningen nodig heeft Helaas heeft men bij de jong ste woningtelling alleen met aantallen gerekend en niet met kwaliteit. Daardoor is bij die telling de indruk gewekt dat in Noord Zeeland de woningnood niet groot is. Zij is echter wel groot, omdat 40 van de hui zen in Noord Zeeland zeer slecht zijn. Met een pleidooi om ook bouwwerken voor vreem delingenverkeer toe te staan, want vreemdelingenverkeer is de industrie van Schouwen, be sloot de heer Argelo zyn be toog. KLOKKEFONDS. Na afloop van de maaltijd werden door de persmensen hartelijke woorden van dank gesproken tot de ontvangende autoriteiten en tot burgemees ter Baas van Kerkwerve, die deze excursie naar Schouwen zo voortreffelijk had georgani seerd. Spontaan werd een bedrag bijeengebracht, dat als eerste gift voor. het klokkefonds van Kerkwerve werd aangeboden aan burgemeester Baas. Als straks weer een klok zal lui den voor deze welvarende ge meente, dan zal dat voor deze burgemeester een bijzondere voldoening zjjn! Kermisvermaak, zeker Maar waar men in deze tijd van millioenen-dollarproducties in technicolor toch nog wei eens heimwee naar kan heb ben. Heimwee naar de grap- pig-primltieve, met behulp van zeepkisten-camera's opge nomen meesterwerken, naar de explicateurs, die op onna volgbare wijze met voetgebonk en rollende rrrrs voor de juiste sfeer zorgden, naar.de tochti ge kinemalokalen en de tin- gel-tangelpianisten. KUNST EN HUMBUG. De filmindustrie is gegroeid als een zonnebloem en haar opmars werd een triomftocht. De financiële wereld ging zich er voor interesseren, trusts werden gevormd, grote maat schappijen gesticht. De biosco pen verrezen als paddenstoe- drecht, Delfzijl en aan Afri ka's Goudkust GONG EN ECHO In tegenstelling met de V.S.t Frankrijk, Duitsland en Italië heeft Engeland in het verle den nimmer een filmindustrie van betekenis gehad. Er wer den jaarlijks wel heel wat rol prenten geproduceerd, maar deze waren, op enkele gunsti ge uitzonderingen na, haastig gemaakt en hadden weinig betekenis. Zij werden in hoofdzaak gedraaid om te vol doen aa- de Britse wet, waar bij bepaald is, dat 20% van alle films, die in Engeland worden vertoond, in dat land vervaardigd moeten zijn. In de laatste 10 jaar heeft de Engelse filmindustrie echter een renaissance on dergaan. De stoot hiertoe gaf J. Arthur Rank, die thans over de gehele wereld een grote en goede naam als filmmagnaat bezit. Hij schiep zich een monopoliepositie en wist vooral sedert de oorlog de kwaliteit van de rolpren ten uit Albion tot een voor heen bijna nimmer gekend hoog peil op te voeren. On der het bekende trade-mark de bokser, die op een enorme gong slaat ver- KONING ARTHUR EN VRIENDJES. Granger voor bakvisjes. len uit de grond, geluids-, te ken-, kleuren-, stereo- en cul tuurfilm werden geboren. Film werd amusement voor de mas sa met sterrenverafgoding, re- clamezucht, valse schijn en hocus-pocus. Maar ook een nieuwe kunst met enorme mo gelijkheden, die door vele gro te cineasten dankbaar werden benut. En tevens een opgeleg de kans om gehele volken te ontwikkelen. te beïnvloeden en het wereldgebeuren te la ten meemaken1. Tot in de akeligste negorij, waar ook ter wereld, dromen dë bakvisjes van Clark Gable of Stewart Granger, hangen de „pin-up" foto's van Betty Grable in de boekwinkeleta lages eri kent men Greer Gar- son als Mrs. Miniver .en Gre ta Garbo als Marie Walewska. De Koninklijke bruiloft of de Victory-Parade kon men in Londen gaan bekyken, maar ook (in kleuren) in Woens- toond, oogsten zij in prac- tisch alle landen een groot succes. METHODIST EN MILLIONNA1R. Een merkwaardig man, deze Rank. Op zijn bekende hoffe- lyke wijze gaf het weekblad „Time" destijds de volgende omschrijving van „Koning Ar thur": „een zwaarlijvige groot- vadersklok, op z'n 59e jaar tik-tak plechtig en bedaagd, maar erg vrolyk, wanneer hij opgewonden is. Hij lijkt op Ge neraal de Gaulle, maar heeft niet, zoals deze, de laatdunken de blik van een kameel. Zyn neus hangt nog meer naar be neden dan die van De Gaulle, maar krult juist op tyd om een onzeker snorretje, waarvan de positie na iedere keer scheren veranderd is, te tonen. Rank heeft zeker alle reden om tevreden te zijn over zijn carrière en zyn persoonlijk leven. Wat dit laatste betreft: hy mag zich milllonnair noe men. Hij is een vurig metho dist en niet minder vurig Zon- dangsschoolleider: iedere werk dag arbeidt hy 16 uur, maar op Zondag houdt hy zich verre van zaken en geeft les op de Zondagsschool te Relgate. In religieuze kringen wordt zijn werk als zodanig hoog aange slagen. Rank heeft zich nog op andere manieren een warm plekje in de harten van de kleintjes verovert: hy arran geert regelmatig kïndermati- nées in zijn theaters en ver vaardigt speciale kinderfilms, die van zeer goed gehalte zijn; de eersten hiervan worden thans ook in ons land gepro jecteerd. MEEL EN MACHT. In 1934 begon J. Arthur, die zich tot dan toe met de meel- fabricage had beziggehouden, WATERSNIP JE. (Foto J» Vijverberg» Noordgouwe). jiggehoudi zijn filmcarrière. Hy steunde macht aanzienlijk vooruitge gaan. Op het ogenblik wor den in de Verenigde Staten 500 Griekse piloten opgeleid. *Als bewijs ervoor, dat men er rekening mee houdt, dat partisanen ook luchtstrijd krachten zullen gebruiken, diene de uitrusting van de regeringstroepen met lucht afweergeschut. In spanning wacht men af van wat voor type en van welke herkomst de vliegtuigen -zullen zijn. Bijzondere aandacht heeft men ook aan de versterking van de vloot besteed, die in eerste instantie de taak heeft het levendige bevoorradings. verkeer van de partisanen ter zee te belemmeren, want alleen deze bevoorrading kon tot nu toe het instandhouden van de activiteit der parisa" nen en de Peloponnesos, waar op het ogenblik een he vige strijd aan de gang is om Kalavrita en in andere delen van Zuid-Griekenland, verklaren. De zes, door de Verenigde Staten geleverde kanonneer boten, werden intussen door hun nieuwe Griekse beman ningen, na een lange oplei. ding in Norfolk, U-S-A., naar Griekenland overgebracht. DE PARTISANEN. De geruchten over het be staan van een internationale brigade, die 30.000 man sterk, in Albanië gereed zou staan, zijn de laatste tijd weer toegenomen In verband daarmee heeft de evacuatie van de gebieden waar het hier om gaat, door de Alba nese regering, groot opzien gebaard en vermoedens om trent eventuele grote acties uit het Albanese gebied lig gen Voor' de hand. Het gaat hier om de streken om Argy_ rokastro, Santa Quaranta en Leskovikl, waar zich al lang het hoofdkwartier van de te gen het Grammos-massief ge richte partisanen-troepen be. vindt en waar kort geleden ook aan het Prespa-meer twee nieuwe vliegvelden aan gelegd 'zijn- Al met al konden de Griek se regering en de Amerikaan, se militaire missie het wel eens met een buitengewoon hardnekkige tegenstander te doen hebben, waarvan niet alleen de reserves op het slagveld in de bergen onuit puttelijk schijnen, maar wie bovendien een bepaald on doordringbaar schijnend net van onzichtbaar opererende troepen ter beschikking staat. (Nadruk verboden). De Londense correspon dent van de „Svenska Mor- genbladet" beweert dat er protestantse dominees zijn. gevangen gezet onder het re giem van Franco in Spanje. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Uit een statistiek omtrent de kerkelijke stand van de Unie Baptisten Gemeenten in ons land, blijkt, dat op 1 Jan. 1948 de volgende gegevens be kend waren.. Tot de Unie behoren 42 ge beenten in ons land. terwijl 8 gemeenten nog niet by de Unie zijn aangesloten. Er zijn 25 predikanten in dienst en 11 voorgangers (lerende ouder lingen). Het totaal leden-tal van de aangesloten gemeenten bedroeg op 1 Januari 1948: 6013 en dat van de niet-aan- gesloten gemeenten 403. De Zondagsscholen der Unie be reiken 4492 kinderen. films vervaardigde en finan cierde een documentaire, die in Venetië bekroond werd. De bioscoopexploitanten in „good old England" weigerden echter deze film op het programmma te zetten en toen kocht Rank maar een van de grote thea ters in het Londense West- End, opdat de wereld er toch kennis van zou nemen. Op deze „bescheiden" wyze begon de wedergeboorte van de Britse cinematografie. Thans controleert Rank 66 van do Engelse studioruimte en 50 van het theater park, voorts fabrieken van studio- en bioscoopapparatuur, vele fllm- productieondernemingen, enke le verhuurkantoren, tientallen theaters In de Dominions. Ook is hjj geïnteresseerd in 't groot ste bioscoopeoncern van Ne derland. Hy financierde de nieuwe Hollandse film „Neder lands Jn zeven lessen". Zjjn meest ambitieuze project tot nu toe is „Hamlet", waarvan de première enkele weken ge leden in aanwezigheid van het Engelse vorstenpaar plaats vond. Van de roomtaarten en de cowboyhoeden tot Shakespea re: het is een lange, moeilijke weg geweest voor de cinema tografie. De jongste muze is ouder en wijzer geworden, maar toch zijn de wilde haren er nog niet allemaal uit en flirt zij vaak bedenkelijk met een bepaalde publieke smaak. Films als „Henry V" en „Brief „De beste jaren van ons leven", „Le diable au Encounter", arps" en nu weer ebben haar j „Hamlet" hebben haar geadeld. Noblesse oblige..., aan haar «dienstknech ten èn aan haar publiek, dat haar kan maken en breken, thans de taak haar in het een groep, die godsdienstige rechte spoor te houden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5