KAPPIE en het geheim van de aardlaag Nederlands nieuwe kerken KLANKEN AETHER Zuid-Beveland Mysterie Noord-Beveland Walcheren Kantonrechter Middelburg Indrukken van het congres te Rotterdam. Aan het einde van het tweedaagse congres „Neder lands nieuwe kerken", dat Jn het museum Boymans te Rotterdam werd gehouden, heeft de voorzitter, prof, dr. G. van der Leeuw, de resul taten samengevat. Hij wees erop, dat dit congres aan de deelnemers zeer vele indruk ken gegeven heeft. Er zijn veel onopgeloste en misschien ook zelfs onoplosbare vraag stukken overgebleven. Het is opnieuw gebleken, dat er op het terrein van de kerkbouw vele moeilijkheden bestaan, maar door dit congres zijn de deelnemers veel dieper op de dingen ingegaan. Naar zijn mening zullen de theologen na dit congres opmerken: Wij moeten het nu zeggen er. 'dat kunnen wij niet. Maar de theologen moe ten nu beslissen. Zij moeten komen tot een helder en klaar inzicht, tot een prac- tisch resultaat. Maar daarbij Grensarbeiders en ziekenfondsen. Het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen verzocht ons plaatsing van het volgende. Het blijkt nodig, nog eens de aandacht te vestigen op de regeling, tussen Nederland en België getroffen inzake de ziekenfondsverzekering van arbeiders, in Nederland wo nende en in België werkende of in België wonende en in Nederland werkende. Deze regeling heeft een voorlopig karakter en wordt toegepast in afwachting van hetin werking treden van een uitvoeringsregeling inge volge het Nederland-Belgisch wederkerigheidsverdrag. Volgens genoemde regeling heeft een arbeider, die in Ne. derland woont, in België werdt en volgens de Belgische wet verplicht verzekerd is, voor zich en ziin indirect-ver- zekerde gezinsleden recht op geneeskundige verzorging - vanwege een Algemeen Zie kenfonds in Nederland. Deze" geneeskundige ver. zo'rging is dezelfde, als die, welke zulk een fonds ver leent aan arbeiders, in ons eigen land werkende en vol gens de Nederlandse wet ver plicht-verzekerd. Van een arbeider, die in Nederland woont en in Bel. gië -werkt,- zijn die gezinsle den indirect-verzekerd, wel ke ook indirect-verzekerd zouden zijn, als hij in Neder, land werkte en volgens de Nederlandse wet verplicht- verzekerd zou zijn. Om zijn recht tekunnen uitoefenen, moet zo'n arbei der zich in België, in de plaats waar hij werkt, aan melden bii een mutualiteit zoals men in België een zie kenfonds noemt Hij moet zelf bepalen, bij welke mu. tualiteit hij zich zal aanmel den, en kan zich in de plaats van'zijn werkzaamheid weg wijs laten maken. Er zijn nog arbeiders, die onbekend zijn met deze rege ling, zodat zij er niet van pro fiteren, ofschoon de Belgische premie wel van htm loon wordt afgehouden. Ten aanzien van arbeiders, die in België wonen en in Nederland arbeiden, werkt de regeling precies andersom. zal nooit vergeten mogen worden, aldus prof. van der Leeuw, dat het geheim van het mysterium onder geen enkel directief en regulatief valt. De architecten zullen vol gens hem de indruk hebben opgedaan dat van hen op rechtheid en eenvoudigheid verlangd wordt. Daarmee is men er evenwel nog niet. Men zal ook moeten komen tot 'n meer gedetailleerd architecto nisch program. Maar dat houdt ook weer verband met de algemene toestand van onze beschaving. Er is veel volstrekte twijfel. BEZIELING. Wat ontbreekt er om de taak uit te voeren? De vonk van bezieling Wij moeten ons, volgens prof. van der Leeuw, er wer kelijk bewust van maken, wat de kerkgeschiedenis ons aan rijke traditie gegeven heeft. Wij moeten ervan- be wust zijn, dat wij ook in de rij staan. Examens Vrederust. Op 12. 13 en 14 Mei wer den op „Vrederust" (B. op Zoom) de overgangsexamens en het eindexamen in de ge loofsleer gehouden voor het verpleegpersoneel. Aan het overgangsexamen van het eerste naar het twee de leerjaar namen deel 9 broeders en 21 zusters. Van deze slaagden de broeder^: J. C. van Dijk, H. A. P. van Drjke, A. P. J. Hagenaars, G. Jansen, B. Kerstens, W, Koops, L. Ostermeier, D. Ritzema en A. Verhage; en de zusters: A. S. Basting, J. v. d. Bosse, J. G. Eerland, K. Elzinga, L.D. Elzinga, M. M. J. Franken, G. Hoek stra, L. van Keulen, T. Meu- lenberg, T. C. v. d. Most, tT. de Munnik, S. Rensink, M. A. Schreuders, B. Thierry, M, S. van Vark, P. Verkerke, S. Vogeleer en J. W. LJzermans. Aan het overgangsexamen van het tweede naar het der de leerjaar namen deel 3 broeders en 17 zusters. Van deze slaagden de broeders: C J. den Hollander, L. de Wolf en B. F. Zweers; en de zusters: E. C. Aarnoutse, W. Bierens, T. G. van Bruggen, W. Boucherie, S D. Droo- fers, M. A. van Goudswaard, Kwast, M. C. Rakers, S. de Regt, J. T. Schot, E. N. Stoutjesdyk," J. M. Suurmond, D. P. Uijl, C. Vos en L. v. d. Zee. Voor het overgangsexamen van het eerste naar het twee de leerjaar in de Theologi sche vakken waren 9 broe ders en 21 zusters. Van deze slaagden de broeders: J. C. van Dijk, A. P. J. Hage naars, C. Jansen, B. Kers tens, W. Koops, L. Osfér- meier, D. Ritzema en A. Ver hage; eri de zusters A. S. Basting, J. v. d. Bósse, M. Elzinga, L. D. Elzinga, C. Hoekstra, L. van Keulen, A. Kwast, T. Meulenberg, T. C. v. d. Most, J. da Munnik, S. Rensink, M. A. Schreuders, B. Thierry, M. S. van Vark, P. Verkerke, S. Vogelaar en J." W. LJzermans. Het overgangsexamen van het tweede naar het derde leerjaar in de Theologische vakken werd door 3 broeders en 14 zusters gedaan. Van deze slaagden de hroeders: C. J den Hollander, L. de Wolf en B. F. Zweers; en de zus ters: W. "Bierens, T. G. van Bruggen, W. Boucherie, S. D. Droogers, J. C. Eerland, M. A. van Goudswaard, A. H. de Laster, L v. d. Mans, M. C. Rakers, S. de Regt, E. M. Stoutjesdyk, J. M. Suurmond, C. Vos en L v. d. Zee. Aan het eindexamen in de feloofsleer namen deel 2 roeders en 11 zusters. Ge slaagd zijn de broeders: W. F. Deij en F. de Smit en de zusters: C. Aarnoutse, K. J. Bierens. C. de Bruijne, J. van Driel, B. C. Faasse, T Jonkheer, J. Joziasse, M. Schotanus. J. T. Schot, D. P. Uijl en M. P. Wilderom. Goes BIJ HET WEGTRANSPORT. In de grote zaal van de „Prins van Oranje" te Goes was Woensdagavond door de afd. Zuid- en Noord-Beveland van het Wegtransport een contactavond belegd, die ge opend werd door de voorzit ter, de heer j. den Herder, die er o.a. op wees, dat men sa men pal moet staan voor de belangen van de particuliere vervoerders, en voor het niet- aannemen van de nieuwe wet op het wegvervoer. Aan drie personen, die zich bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt, werd een plant aangeboden. De avond was verder be. doeld als een feestavond voor de leden, hun echtgenoten en hun personeel. Dank zij de me dewerking van'het bellende ge zelschap „De Zuidwester" uit Middelburg, mag deze bedoe ling als volkomen geslaagd worden geboekt. Ovezande PRIESTERWIJDING. Zaterdag 22 Mei zal de priesterwijding plaats hebben van de heer W. de Jonge uit Ovezande. Deze plechtigheid zai voltrokken k worden in de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem. DE HEER L. N. DE JONGE MET PENSIOEN. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Ovezande bijeen. Een verzoek van de voet balvereniging „Volharding" om eén subsidie werd in principe toegestaan. Besloten wordt voor eigen rekening het voetpad lopen de langs de percelen A 44 tot en met A 47 te bestraten. Aan de heer L. N. de Jon ge, werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als secretaris.ontvangef der ge meente en als secretaris-pen ningmeester van het Burger lijk Armbestuur van Ovezan. de, zulks met ingang van 1 Juni 1948, wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd- Besloten werd bij deelna me aan het Christelijk Ly ceum te Goes door leerlingen uit de gemeente Ovezande eenzelfde bijdrage te geven als aan het openbaar Ly ceum. Het verzoek van (^e buurt schap „de Baandiik" om een bijdrage in de electriciteits* vóorziening werd afgewezen. WONINGBOUW. De 4 woningen die nog in het bouwplan 1947 voor Ove zande worden gebouwd zijn reeds zover gevorderd dat zij deze week nog onder de kap komen, zodat mag worden verwacht dat over enkele maanden ook deze woningen zullen kunnen worden be trokken. HEI FEUILLETON TJeerd Adem» van dé Prinsengracht „Je kent toch het spreek woord," zei hij, „van de goede vrienden, die altijd te laat, maar nooit te vroeg komen, hoewel" hij keek op zijn horloge „als je een kwar tiertje eerder was gearriveerd, had ik het grote nieuws, dat je me natuurlijk komt brengen, nog niet in de stadseditie kun nen meenemen. Wat is er aan de hand, Henk? Heeft je Rot terdamse vriend misschien be kend? Je heb toch zeker nog geen van onze concurrenten gesproken?" „Ben je vrij, Leo?" „Natuurlijk, als je wat bij zonders voor me hebt. Een ogenblik, dan zal ik even op het Binnenland laten weten, dat ik weg ga. We kunnen een biertje in De Poort nemen." „En?" vroeg hij, toen ze een kwartiertje later met twee schuimende glazen pils aan 'n tafeltje in De Poort van Cleef zaten. „Wat kwam je me ver tellen, Henk?" Inspecteur Beekman keek zijn vriend glimlachend aan. „Onze afspraak," zei hy, „is, dat ik je wat zal vertellen) maar dat je er geen gebruik van mag maken voor ik je er toestemming voor geef." Leo van den Berg haalde moedeloos zijn schouders op. „Dat noemen ze nou vrijheid van drukpers," zei hij smalend. „Wil je wel geloven, dat ik al spijt van onze afspraak begin te krijgen? Ik had veel meer kunnen publiceren als je me niet aan banden gelegd had.'De hemel mag weten welke den derende berichten er straks ln „De Amsterdammer" zullen verschijnen." „Ik kan me niet voorstellen wat voor berichten dat zullen zijn," zei de inspecteur, „maar als er iets in staat, dat niet met de feiten strookt, zal ik je volop gelegenheid geven om het pertinent tegen te spreken en dan mag je er by zeggen, dat je van officiële zijde ge ïnformeerd bent" „Negatief werk," zei de re- porte. „Geef me nu èens iets, dat ik morgen op de voorpa gina kan zetten. Zit de dokter nog vast?" Inspecteur Beekman knikte. „Nog altijd," zei hij spijtig. „Zijn onschuld is niet geble ken, maar zijn schuld is blijk baar evenmin te bewyzen. Maar ik geloof niet, dat ze hem nog lang zullen vasthouden." „De lezers beginnen onge duldig te worden," zei de kran tenman. „Elke dag komen er brieven van patiënten en vrien den, die verontwaardigd zijn, dat jullie de dokter opgesloten heoben. Je hebt er geen .besef van welk een populaire figuur hij is en jullie zjjn druk bezig een martelaar van hem te ma ken. Hoe staat 't met onze vriend ujt Rotterdam?" „De Rat", zei de inspec teur. „De commissaris ge looft niet, dat hy bij de moord betrokken is, maar hy is toch een verdacht sujet. Je weet, dat hy die avond m Amsterdam is geweest en ny schynt geregeld hier te komen, maar we kunnen er met geen mogelijkheid uit krijgen wat hij hier doet en waarom hij op die avond zijn neef/ heeft willen spreken." „Als ik commissaris was", zei de reporter* „dan liet ik hem lopen." „Met de kans, dat hij mor gen iti België zit", zei de in specteur. „Neen, dat ebdoel ik niet. Jullie moeten hem vry laten, maarhij moet geschaduwd worden. Als er hier mensen zijn met wie hij geregeld in contact staat, zal hy vandaag of morgen hier weer ver schijnen en dan kunnen jullie hem volgen." „Geen onverstandig idee", zei de inspecteur nadenkend. „Had je iets anders van mij verwacht? Jullie kunt toch vanuit' Rotterdam dade lijk gewaarschuwd worden als hij op reis gaat. Dan vangen jullie hem hier op en laten hem volgen. Lieve hemel, mensen, dat jullie dat zelf niet begrijpen. Wiq is zijn raadsman?" „Mr. Pauling", antwoordde de inspecteur. De reporter knikte. „Een gladde vogel", zei hij. „Dat kan weken' duren eer ie er iets uitkrijgt. Laat de kerel toch lopen!7' „Daarover heeft de com missaris niet alleen te beslis sen", zei de inspecteur, „Mr. Feenstra „Weet je wat", zei de re porter, „ik ga morgenochtend naar de rechtercommissaris. Ik zal hem wel vertellen, dat onze lezers ongeduldig beginnen te worden en dan zal ik het gesprek op de Rat brengen en hem wel overtui gen, dat hy hem moet losla ten. Wat duvel, als jullie die kerel blijven schaduwen kan hij er toch zeker niet van door gaan." „Onze informatiesbe gon' de inspecteur. (Wordt vervolgd 7. Voor dat Kappie het goed ,en wel begrepen had, was professor Larifix de kajuit weer uitgehold. „Wat bedoelt hij?", dacht Kappie. „Hy bedoelt dat ik hem mee moet nemen naar dat eiland. Maar dat betekeht, dat ik een heel eind om moet varen! Dat scheelt me wel een dag of vier! Wat ben ik begonnen. We moesten maar meteen vertrekken, vóórdat hij weer terugkomt! Ja, dat moesten we dofn!" Maar voor dat Kappie dat plan uit kon voeren, stapte de professor de ka juit al weer Binnen met een aantal in strumenten onder zyn arra. Er waren houwelen bij en een boor- „U heeft niet lang op mij moeten wachten, nietwaar, kapitein?" zei hy. „Alles lag in een loods, hier vlak bij. Deze instrumenten zal ik nodig hebben om de aardlagen te onderzoeken geologische instrumenten! Dadelylt wordt mijn boekenkast gebracht en wat mij betreft kunnen wy dan ver trekken, kapitein. Wanneer ik tenmin ste niet interrumpeer.ik bedoel* als ik niet stoor Kappie zuchtte eens diep en ging toen naar de brug. Een kwartiertje daarna voer de „Kraak" de haven uit. Hoedekenskerke MOEDERCüRStJS. Als slot van de op initiatief van de afd. „Het Groene Kruis" te Hoèdekenskerke ge. houden moedercursus, kwamen bestuur, de leidende personen, de verpleegster, die de cursus gaf en de ongeveer 30 deelne mende dames bij eer en werden wo.orden van dank gebracht voor de wijze, waarop de les sen zijn gegeven, terwijl de verpleegster een schemerlamp je als blijk van waardering werd aangeboden. Een film over het verzorgen van babies trok terecht de belangstelling der aanwezige moeders of a.s. moeders Kortgene CONCERT E M.M. Ter gelegenheid van het behalen van een le prijs in de afdeling Uitmuntendheid op het muziekconcours te Co- lijnsplaat gaf het Harmonie- gezelschap E.M.M. te Kortge ne, Dinsdagavond een con. cert. Er was vrij veel belang stelling- Oostkapelle RINGRIJDERIJ Dinsdag j.l. werd te Oost: kappelle de traditionele ring- rijdery gehouden, waaraan 27 personen deelnamen. De uitslagen luiden-: 1. P. Peper met 22 r 2. Abr. To Ijai De beker beschikbaar ge- ïper met Roose 17 r., 3. Jo Maljaars 17 r., 4. Jan Maljaars 17 r. steld door de burgemeester, werd gewonnen door J. Mal jaars met 7 van de 8 te be halen ringen. St. Laurens RINGRIJDERIJ. „Derde" Pinksterdag werd de jaarlijkse ringrijderij gehou den op de weide van de heer J. Buis. De prijzen werden als volgt behaald door: 1ste prijs J. Castel met 21 ringen; 2 J. Buis 21 r.; 3 T. Wisse 20 r.; 4 P. Rooze 17 r.; 5 C. v. Slóo- ten 17 r.; 6 Joh. Cevaal 14 r.; 7 W. Poppe 14 r.; 8 Jacob van Wallenburg 12 r.; 9 D. Gideon- se 12 r.; 10 P. Verhage 12 r.; 11 Joh. van Walenburg 10 r.; 12 L Wisse 10 r.; 13 A. Joosse 9 r.; 14 W. Roose 8 r.; 15 G. Cevaal 7 r.; 16 P. A. Poppe 7 r. De meeste volgringen: 7 door J. Buis. De wisselbeker werd gewonnen door J. Castel met 5 van de 6-ringen. De beker van de wed. de Jong werd ge wonnen door J. Castel. De 5 extra prijzen werden gewonnen door J. Castel, P. Verhage, C. v. Slooten. P. Roose, F. Wisse de pollepel werd gewonnen door G. .Cevaal. WIELRENNEN Fraaie zege van Middelkamp Onze Zeeüwsche wereldkam pioen op de weg Theo Mid delkamp heeft te Ertvelde in België zijn tweede zege in dit seizoen geboekt, door de eind sprint op vele Belgische cracks overtuigend te winnen. Jan van Gelderen uit Sluis kil stak samen met Mathijs de lont in het kruitvat en nam 1 minuut 30 sec. voorsprong op het peleton met Middel kamp. De Zeeuw zag zyn voor sprong echter door bandbreuk jammarlyk verloren gaan. Mathys werd ingelopen door zijn landgenoten Engels en Buysse en dit drietal bleef lange 'tijd 1 minuut voorsprong behouden. Tegen het einde rukten Middelkamp *en Remue zich echter onweerstaanbaar los en bekampten elkaar de zeg in de eindspurt die zoals reeds vermeld geen twijfel overliet wie de sterkste was. Middelkamp's tijd over de 205 km was 5 uur 50 min Jan van Gelderen klasseerde' zich al3 23ste. SCHAKEN BRABANT WON VAN ZEELAND Op de tweede Pinkster dag vond te Breda de jaar lijkse ontmoeting plaats tus. sen de Noord Brabantse Schaakbond en de Zeeuwse Schaakbond. De gastheren wonnen de ze wedstrijdmet 17%-10% Overtreding Jachtwet. De gebroeders M. R. en J. R. waren beiden te Kapelle op het land van hun vader aan het werk, terwijl de hond van hun vader zich by hen ophield. De hond begaf zich op aan grenzend terrein en begon daar hazen op te sporen, zonder dat verdachten hem terugrie pen of ophaalden. Een en an-: der .was geconstateerd door de jachtopziener M. H., die ter ziting als getuige werd ge hoord. Beide verdachten wer den Vferoordeeld, elk tot een boete van 25. A. L. D., fotograaf te Mid delburg, had bij de stations- brug onvoldoende gelet op het rode licht van de verkeerslan- taam; hij was per rijwiel doorgereden. Straf: 5 boete subs. 3 d. h. C. S., pMimveehandelaar te Zierikzee, had dezelfde overtre ding gepleegd met een Vracht auto. Boete 7 subs. 3 dagen hechtenis. J. L. de J., landbouwer te "Ka pelle, had zyn auto geparkeerd op de Beestenmarkt te Goe^? Uitspraak: 5 boete subs. 3 d. h. OVERTREDING DER ARBEIDSWET. R. W. L., aannemer tfe Zou- telande, had in Amemuiden een bouwwerk in uitvoering, waar 17 personen werkten, ter- wyl er by dat bouwwerk geen arbeidslijst aanwezig werd be vonden. L. werd veroordeeld tot een boete van 6 subs 3 dagen hechtenis. J. Ch., sleper te Middelburg, had een paard arbeid doen verrichten, terwyl het dier kreupel was. Boete 30 subs. 15 <f. h. J. L. O., landbouwer te Baar land, werd des Zondags met zijn motorrijwiel door de poli tie aangehouden, waarbij hij niet in het bezit van een ver gunning bleek om des Zon dags te mogen ryden. Hij weni veroordeeld tot 15 boete subs. 8 d. h. J. D., koopman te Goes, werd iri de autobus naar Middel burg aangetroffen met een brandende pijp. Uitspraak: 2 boete subs. 1 d. h. A. C. O., koopvrouw te Kap pelle had geen ventvergunning. Boete 5. Een van de 'chauffeurs van A. K., expediteur te Nieuw- land had met een vrachtauto fereden zonder werkboekje, traf: 5 boete subs. 3 d h. A. F. G., expediteur te Kloe- tinge, voor idem: 10 boete subs. 5 d. h. A. S. A., melkverkoper te Middelburg,, had de melk voor de verkoop uit de bus ge schept, inplaats van ze door middel van een kraan af te tappen. Straf: 5 boete subs. 3 d. h. C. S., machinebankwerker te Middelburg, had te Dom burg gefietst op een verboden weg. 2 boete subs. 1 d. h. KORFBAL Zeeland en Brabant ontmoeten elkaar. Op 23 Mei wordt te Roo' sendaal de wedstrijd tussen de vertegenwoordigende korfbalploegen van Brabant en Zeeland gespeeld. De vori ge ontmoetingen zijn alle met overwinningen voor de Bra banders geëindigd en ookxle- ze wedstrijd zal wellicht door de Zeeuwen verloren worJ den. De opstelling van het Zeeuwse twaalftal is als volgt: Aanval: Mevr. M. Schie man, (Luctor); Mej. J. van Hecke, (Seolto); B. Burger, (Luctor); P. Eiff. (Swift); Midden: Mej. W. Adriaansen, (Swift); Mej. S- Schouwenaar (Zeelandia)L. van der Vliet, ^ac|j°e): J- Harteveld. (Madjoe)Verdediging: Mej. R. Jacobs, (Swift); Mevr. A. Bruggeman, (Swift); H. G- Bruggeman, (Swift); A- Da. men, (Madjoe). VLISSINGSE H.B.S. DE STERKSTE Tijdens de Pinksterdagen zijn in Vlissingen school, schaakwedstrijden gehou den, waaraan werd deelge nomen door vier vijftallen, twee van de Vlissingse H.B.S., een van de Middelburgse H- B S-, en een van het Lyceum te- Hulst. De Middelburgse gymnasiasten waren zonder bericht niet opgekqmen- De uitslag was: 1) Vlissingse H-B.S. 3 uit 3, 2) Middelburgse H-B-S- 2 uit 3, 3) Hulster Lyceum 1 uit 3, 4) Vlissingse H.B-S 0 uit 3. T. de Visser van de Vlis. singse H-B.S. was de enige, die al zijn partijen won. BIUARTEN WEDSTRIJD TE MIDDELBURG. Deze week vangt een bil jartwedstrijd aan in café „St. Joris" te Middelburg, tussen de Middelburgse biljartverenigin gen „A.B.C." en „St. Joris". Gespeeld zal worden in 3 groepen waarvan de eerste groep 100 carm. speelt en de groepen B en C ieder 75 carm. DUIVENSPORT WEDVLUCHTEN. Door de Póstduivenver. „De Voorwaarts" te Amemuiden werd een wedvlucht gehouden van Vilvoorde uit. De voor naamste uitslagen waren: B. de Ridder (le, 5e en 10e pr. en hoofdprijs), B. v. d. Ketterij, (2e en 3e), J. Thgune (4e), J. de Nooyer 6e), A. v. Dalen (7e en 9e), J. Dingemanse (8e). De Postduivenvereniging „Zee- landia" te Middelburg hield 'n wedvlucht met oude duiven van Nöyon (Fr.) -uit (afstand .218 km.). De eerste 10 prijzen werden als volgt behaald: le, 2e, 5e en 10e prijs. J. de Buck; 3e pr. A. v. Schaik; 4e en 9e pr. D. v. d. Eerg; 6e pr. J. P. Davidse; 7e pr. J. J. Snoep; 8e pr. H. Hooftman. De uitslag van de concours- vlucht van uit Vilvoorde op Zaterdag 15 Mei j.l. luidt voor de vereniging van postduiven- houders „De Noordster" te Yerseke als volgt: 1. A. Polderman; 2. M. C Lampers; 3. Ph. C. van Os; 4 C. de Koeyer; 5. J. J. Oele; 6 C. Pekaar. De postduivenvereniging De Blauwe Doffer te Hansweert hield op Zondag 16 Mei een wedvlucht vanaf Noyon. De uitslag was als volgt: X en 24 F. Rysdyk; 2 I. Sanders; 3 en 18 Gebr. v. Ertveld; 4 en 7 M. Snoep; 5 en 23 P. Wes- dijk; 6, 10 en 24 F. v. d. Kre- ke; 8 en 19 P. Verschure; 9 en 16 Gebr. Smallegange; 11 Wemmerslager; 12, 13 en 20 D. J. van Ertvelde; 14 H. Ver- mue; 15 A. de Klerk; 17 M. H. Krombeen, 21 M. Mollet; 22 C. Dorrepaal en 26 en 27 C. Zuid- weg. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 19 Mei, Actio v. Antwerpen, Contant v. id-, 20 Mei: Ba- rends v. Antwerpen, Marva v. id. Vlissingen vertrokken: 20 Mei Schelde n. Londen. Gepasseerd naar Antwer pen: Irene v. Londen, Meer kerk v. Kobe, Algenib v. Las Palüias, Kota Gedeh v. Rot terdam. Gepasseerd van Antwer pen: Streefkerk n. Marseille, Averdijk n. Rotterdam, Nas- sauhaven n. Middelfahrt. Narwal n. Rotterdam, Reiger n. Metyl. Marktberichten. COÖP. VEILINGS VER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht van 18 Mei. GroehtenDub. Prineessen 1-85 et: Postelein 32—35 ct.: Snij sla 18 ct-, Spinazie 20—31 ct-, alles per kg.; Bloemkool IA 63 ct.; idem I 45=66 ct.; idem II 18—39 ctidem III 6—24 ct,; Kaskomkommers I 5661 ct.; idem II 47 ct-: Glassla I 49 ct., alles per stuk; Radijs 7 ct.; Peen 46— 50 ct., beiden per bos; Sjalot ten 48—55 ct., per kg. Fruit: Aardbeien 14 ct.; idem II 2 ct., beiden per stuk: ZON EN MAAN 22 Mei. Zon: op 4.37, onder 20-37. Maan: op 20.25, onder 4.09- Amsterdamse beurs 19 Mei. 20 Mei. NX Hand. B. 118% 116% Ned. Hand. Mij. 153 a K.U. 171% 163%: Calvé 185% 182 Ned. Forfl Unilever 291% 285%" Kom Petr. 336% 330% Fokker V Amst. Rubb. 176 h.a. Lyn 212 208 Scheepv. U. 183% 183%' h.v.a. 230 it 225% Deli Mij. 153% 145 Nederland 1939 100 100 Idem 1947 99% 99% Idem 1938 103% 103% De effectenbeurs gaf Don derdag een voortzetting te zien van de Woensdag inge treden reactie op de devalu atiestemming van Dinsdag j.l. De verzekering van de Amerikaanse minister van fi nanciën dat niet terstond te verwachten is, dat de Ver. Staten van de aan het plan- Marshall deelnemende landep een devaluatie hunner valu ta's zullen verlangen, heeft bijgedragen tot het vermin deren van de. hierover ont stane ongerustheid. Gevolg hiervan was, dat het koers- peil verder inzakte en de markt, vergeleken met Vrij dag j.l., de laatste dag voor de devaluatiehausse, flauw ge stemd was. Sterk kwam dit tot uiting voor claims Deli Mij., die tot beneden 100 gul den terug liepen. Het laag ste punt was 95 (gisteren slot 127) waarna een herstel intrad tot. 105 gulden. Ta- baksfondseh werden, evenals de overige aandelen van cul tuurondernemingen, lager ge waardeerd, maar Amsterdam rubber benadorde weer vrij dicht het vorige koerspeil. UIT DE ^ZATERDAG. Het harmonicacorps van de Engelse marine speelt om 14-30 (H. I.). In het volksconcert speelt het Ra dio Philharmonisch orkest onder leiding van Albert v. Raalte- Uitgevoerd worden o.a. de Jupiter Symphonie van Mozart en 2 Nocturnes van Debussy. Hilversum I: 7 en 8 Nws.: 9.15 Kamermuziekprogram ma; 10.20 Radio-feuilleton; 12 Lunchconcert; 12-33 Orgel spel d. Johan Jong: 13 Ned. Strijdkr.; 14-30 Harmonie-or kesten; 15.15 Gevar. pro- §ramma; 16-45 Om en nabij e twintig; 17.15 Volkscon cert; 18 Nieuws; 18-30 Ned. Strydkr.; 19 Artistieke staal kaart; 20 Nieuws: 21-30 Week-end qrkest: 22 „Een dooie boel tegenwoordig", hoorspel; 23 Nieuws; 23-15— 24 Graag gehoorde platen. Hilversum H: 7 en 8 Nws.; 9.05 Opera-melodieën: 11 De Zonnebloem: 11.45 Schoolra- Metropole.orkest; 13 Nieuws; 1310 Rotterdams Philh. Orkest: 15.15 Debutan ten-concert: 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"- 17 De Wigwam: 18 Muzikale me lange door Ar ie Snoek, piano; 18-30 Actualiteiten Repor_ tage van het Gezins-congres te Utrecht: 20 Nieuws; 20.20 Lichtbaken door de Z. E. heer Henri de Greeve: 20 50 Promenade-concert: 21.25 Ra dio.feuilleton: 22 Week-end Serenade; 22-37 Reportage van de tentoonstelling „Waal- wyk 1948"; 23 Nieuws: 23.15 24 Omroepkamerorkest o-l- v. André Rieu. 22 Mei Vlissingen Terneuzen «Hansweert Zierikzee HOOG water u. -f NAP u. -f-NAP 1.12 1.85 13.42 1.98 1.41 2.05 14.09 2.18 2.13 2.13 14.48 2.27 2.39 1.30 15.12 1.48 laag water U. —NAP U. —NAP 7 33 2.19 19.47 2.09 8.16 2.39 20.31 2.28 8.48 2.55 21.05 2.44 8.13 1.80 20.27 1.68

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3