De ondernemingsraden NIEUWS UIT ZEELAND De wijziging van de L.O.-wet De Kamers over de Grondwetswijziging WALCHEREN TWEEDE KAMER In 3 jaar 1700 onderwijzers naar Indonesië. De Tweede Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp tot wijziging van de lager-on- deruqswet 1920 verder afge handeld. De eindstemming zou Vrqdag geschieden. Begonnen werd met een paar stemmingen. Het amendement van Sleen (Arb.), beogende de laatste zin van het nieuw voor gestelde lid 2 van art. 3 der L.O.-wet. waarin wordt be paald, dat de minister vergun ning kan verlenen, dat het onderwas aan een of meer be paalde scholen zeven of meer achtereenvolgende leerjaren omvat, te schrappen, werd aangenomen met 28 tegen 26 stemmen (K.V.P., A.R. en C. H.). Met dezelfde stemmenver houding werd aanvaard het amendement-van Sleen. dat er toe strekt in het nieuw -voor gestelde art. 11 een nieuw lid in te lassen, waardoor het mogelijk wordt bij Kon. Besluit een regeling vastte stellen betreffende de datum, waarop overschrijving van leerlingen van een school voor gewoon lager onderwijs naar ene an dere kan plaats hebben. Z.h.s. nam de Harney aan een amendement-van Sleen om de vijf dagen, welke nodig zijn Voor vergoeding bij vervan ging. te laten vervallen. De Kamer verenigde zich voorts met een amendement van de heer Peters (K.V.P.), beogende het ontslag van de huwende onderwijzeres to doen ingaan daags na het huwelijk. In verband met een door de heer Peters (K.V.P.) gemaakte opmerking, zeide minister Gie- len o.a.. dat er de eerste drie jaren 1109 onderwijzers naar Indonesië zullen moeten gaan. gemeentewet. Tenslotte heeft de Kamer nog z.h.s. de heer Hoog- carspel (C.P.N.) kreeg aante kening dat hij geacht wilde worden te hebben tegen ge- Zeeweringen verslinden milüoenen. (Vervolg van pagina 1)« De kosten van deze zeewe ringen leggen zware lasten op de zeewaterkerende polders. In vroegere eeuwen heeft „de paalworm'' onnoemelijke scha de berokkend, totdat de fa. Alberts, te. Middelburg, het groenhardhout uit Denemara (Suriname) invoerde en uit komst bracht. Ook heden ten dage drukken de lasten echter zwaar. Dat ook de Prov. Staten diep- doordrongen zijn van het emi nente belang van de zorg en de kostenverdeling van de zeewe ringen en de oeververdediging in dit gewest, bewijzen de be belangrijke beschouwingen, welke hierover iu de laatste Statenvergadering gevoerd zijn. Uit de geschiedenis van de polders bl(jkt, dat in de loop van «je tijd de toestanden hier scheef zjjn gegroeid en hoe onbillijk en onrechtvaardig het is om de kosten van de verde diging van de bodem tegen het bintenwater, geheel of bijna geheel te leggen op gronden, die het naast aan de zee gele gen /.(jn, ofschoon de achter liggende gronden er voor hun behoud, óf alle, of nagenoeg alle, belang b(j hebben. Hier wringt o.i. de schoen. De achterliggende polders of misschien nog beter alle polders zullen moeten mee betalen in de kosten. Er zlln thans zeer kleine pol ders, die een grote lengte zee dijk alleen moeten bekostigen. Enkele cijfers illustreren dit. De kosten van de werken aan de vooroever van de Zuid watering, werden op 2.000.000 geschat, terwijl bij de dijkval in 1913 in de Wilhelminapol- der (Z.-Bev.), 20 ha van de polder verloren gingen en dui zenden guldens aan een nieuwe zeedijk moesten worden be steed. ONBILLIJKE VERDELING. Is het redelijk, dat dergelijke enorme bedragen alleen door de betrokken polders worden gedragen „Het systeem van de cala- miteuze polders, aldus de wnd. Commissaris der Provincie, mr. P. Dieleman, in een publi catie van 1910, voorziet met in de moeilijkheden; het ls zeer rigoureus en laat eerst de ca- lamiteuzc polders zelf ontzet tend veel betalen voor en aleer er hulp komt." En deze ge nieten, in tegenstelling met de overige 104 bultenpoldcrs, nog steun van Rijk en Provincie. Ook spraken wij nog niet over de koeten van de wegen, wel ker verbetering thans tonnen verslindt of over de kosten var. suatie, waarbij wij denken aan de ontwateringsplannen voor Schouwen en Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo blijkt jhr. mr. A. F. C. do Casembroot wel de spijker op de kop te hebben geslagen toen hij er op wees, dat het vraagstuk van de wa terschapslasten voor Zeeland een vraagstuk van het aller grootste belang ls, allereerst dan voor de landbouwende stand, de voornaamste bevol kingsgroep in deze provincie, doen ook voor de overige be woners. stemd goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet, verband houdende met de regeling van de jaarwedde van de burge meesters. Vrijdag zou de heer Van der Goes van Naters (Arb.) gele genheid krjjgen mondeling vragen te stellen aan de minis ter on buitenlandse zaken en wel nadat het vierde voor stel tot grondwetswijziging be handeld zal zijn. De afhandeling van grafie-verzoeken. Op vragen van het Twee de Karerud Scheps (Arb.) in zake het verstrekken van ge gevens met betrekking tot de bijzondere rechtspleging, heeft de minister van justitie om. het volgende geant woord: Tot en met 31 ,Decémber 1947 is door of ten behoeve van ter dood veroordeelden in 69 gevallen een verzoek om gratie ingediend. Op deze verzoeken is inmiddels in 64 gevallen een beslissing ge nomen. In de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar zijn respectievelijk 1, 4 3 verzoeken om gratie van ter dood veroordeelden ingediend. Eén geval is in middels afgedaan. BOZE LEEUWIN. Tijdens een rondleiding van journalisten door de menagerie van circus Mikkenie te Rotterdam, waagde een persman zich wat al te nieuwsgierig dicht bq een leeuwen- kooi, waarin een leeuwin haar <Jrie welpen ver zorgde. O neen, er kwam geen vinnige klauw door de tralies heen. Het dier gaf geen woede, maar meer verachting te ken nen, draaide de verslag gever haar achterdeel toe, hief de pluimstaart in de hoogte en toen viel er een wolkbreukje op de hoed van de kran tenman. Bloemenconflict duurt voort. De Maandag j.l. ingezette niet-koop-actie, geprocla meerd door het landelijk co mité uit de bloemenhandel, vanwege de 2 pet. veilings- kosten, duurt nog voort. De veilingen blijven bij haar in genomen standpunt. Dit trad Woensdagavond te Aalsmeer aan de dag, op een vergade ring van kwekers, die de houding van hun bestuur on derschreven. Weliswaar worden planten en bloemen geveild en nu grotendeels ook gekocht doch de prjjzen liggen bene den de normale markt. De veilingsbesturen zullen 1 de bloemenwinkeliers in de gelegenheid stellen direct op de veilingen te kopen. De natie is Koningin Wilhelmina diep-gevoelde dank verschuldigd. Politiek accoord in Indonesië mogelijk Aan het verslag der Tweede Kamer over het voorstel tot wijziging van de Grondwet, in verband met het inkomen van de koning of de koningin, die afstand gedaan heeft van de kroon, ls het volgende ont-, leend: algemeen had inert met groot leedwezen kennis geno men van het voornemen van H.M. de Koningin om eerlang afstand te doen van de troon. De Kamer hield er zich van overtuigd, dat H.M. ook by dit besluit, dat haar wel - zeer zwaar heeft moeten vallen, ls geleid door haar groot plichts besef en door het belang van land en volk. Haar komt de diep-gevoelde dank van de na tie toe. Het thans aanhangig ge maakte voorstel vestigt de verplichting tot het toekennen van een inkomen aan'de vorst of vorstin, die afstand heeft gedaan van de troon. Verschil, lende leden hadden daartegen aanvankelijk bezwaren. Zij we zen in dit verband op de troonsafstandbij het aangaan van een huweljjk buiten ge meen overleg met de Staten- Generaal. Met betrekking tot het be drag van het* vast te stellen inkomen, gaven zeer vele leden uitdrukking aan het oordeel, dat daarin de erkentelijkheid tot uitdrukking dient te komen voor al hetgeen de Koningin gedurende welhaast een halve eeuw, onder niet zelden uiterst moeilijke omstandigheden, in het belang van het vaderland heeft gedaan. DE NIEUWE RECHTSORDE Blijkens het voorlopig' ver slag van de Eerste Kamer over de beide eerste ontwer pen van wet inzake Grond wetswijziging, hadden enige leden hiertegen overwegende bezwaren. In de eerste plaats vond bjj hen afkeuring, dat daarin „de uitkomst van het reeds gepleegde en nog te ple gen overleg" tot grondslag wordt gekozen'van een nieuw te vestigen rechtsorde. Een tweede bezwaar betrof de vaagheid van de figuur en de bevoegdheden van de te vor men Unie. In de derde plaats trokken de hier aan het woord zynde leden ernstig in twijfel, of de ontworpen regeling op enigerlei wijze zou kunnen lei. den tot een behoorlijke waar borging van de rechtszeker heid, de fundamentele mense lijke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur. Ernstig trokken do hier aan het woord sQnde leden In twij fel, of het politieke accoord, hetwelk met do republiek In donesië Ingevolge de overeen komsten, op de „Renvillc" aan gegaan, moet worden geslo ten, inderdaad zal worden be reikt. Gaarne zouden z\j van de regering vernemen, of te Volkscongres in Berlijn door Amerikanen verboden. De Amerikaanse autoritei ten hebben alle actie van het door de Sowjet-Unie gesteunde Duitse Volkscongres in de Amerikaanse sector van Ber lijn verboden. Duitse burgers in deze sector „zullen be schermd worden tegen over last en intimidatie". dier zake enige grond voor optimisme aanwezig is. Vele leden verdedigden daarentegen het ontwerp. STAATSSECRETARISSEN Vele leden verklaarden voorts zich met het wetsont. werp inzake de staatssecreta rissen te kunnen verenigen. Sommige andere leden ver klaarden enigszins sceptisch tegenover dit wetsontwerp te staan. Met het nieuwe ambt zal huns inziens een twee hoofdige leiding bjj de departe menten haar intrede doen. De D.U.W.-lonen. Nog sieeds klachten. Het: Tweede Kamerlid Suur- hoff (Arb.) heeft aan de mi nisters van wederopbouw en volkshuisvesting en van socia le zaken schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van, de klachten aangaande onvoldoende week in komst en van D.U.W.-arbei- ders. 2. Kunnen de ministers mede delen of bovenbedoelde klach ten slechts betrekking hebben op uitzonderingsgevallen, dan wel op een vrq algemeen voorkomend verschijnseldui den? 3. Willen de ministers aan de Kamer wederom een overzicht verstrekken van de weekin- komsten der D.U.W.-arbeiders. 4. Willen de ministers, indien uit de te verstrekken gegevens mocht blijken, dat nog steeds, ondanks redelijke inspanning, door sommige groepen van arbeiders bij de D.U.W. geen loon, dat een bestaansminimum waarborgt, kan worden ver diend, ovei-wegen, welke maat regelen 'alsnog getroffen die nen te worden om aan deze situatie een einde te maken? Grondwetswijziging voor de West goedgekeurd. Waardering van verschillende zijden. In de Eerste Kamer kwa men Donderdag aan de orde de wetsontwerpen tot wijzi ging van de West-Indische staatsregelingen. De heer Kropman (K-V.P.) betoogde, dat deze wijzigin gen tegemoetkomen aan de rechtmatige verlangens der West-Indische volken en volledige overeenstemming zijn met de Koninklijke rede van December 1942- Spr vroeg zich echter af of de vrijheid van opvoeding onderwijs wel voldoende was gewaarborgd. Deze vrijheid is waardeloos zolang hier mede niet gepaard gaat fi nanciële gelijkstelling van bijzonder en openbaar onder wijs. Met grote voldoening gaven spreker en zijn frac tie hun stem aan de wetsont werpen. De heer de Zwaan (C-H. U.) sloot zich hierbij aan. De heer Anema f(A. R.) sprak als zijn oordeel uit, dat deze ontwerpen uitstekend zijn voorbereid en een grondwettelijke basis hebben in tegenstelling tot de voor zieningen betreffende Indone sië- Hierna dankte minister Jonkman de sprekers voor hun waardering. Beide ontwerpen werden z- h. st. goedgekeurd. Katholiek comité van actie opgericht. LIJST WELTER SAMENGESTELD. Er is een voorlopig Ka tholiek comité van actie op gericht, dat zich met een manifest tot het Nederlandse volk heeft gewend. Daarin wordt onder meer gezegd: Nederland en zijn overzee se gebiedsdelen zullen door een in moderne vorm aan de tijdsomstandigheden aangepast werkelijk staatsverband moe ten blijven verbonden onder het wezenlijk gezag van de Nederlandse Kroon. Het comité heeft besloten met een eigen Hjst van can- didaten aan de verkiezing voor de Tweede Kamer deel te nemen, die als volgt is samengesteld: 1. Ch. J. E. M. Weiter. Den Haag; 2. M. L. F. Ba- jatto. Den Haag: 3. mr. Ze- lis, Maastricht; 4. mr. P. J. Th. Scheefhals, Den Bosch; 5. *H. J. M. Hendriksen, Den Haag; 6. H. W. C. Simons, Den Haag; 7. ir. R. C. A. F. J. van Lissa' Nessel, Oegst- eest; 8. H. Cuypers Jr., leemstede; 9. majoor W. Kemper, Amsterdam; 10. F. P O. M. Koch, St. Jan Steen; li. mei. J. D. van Rave- steyn, Den Haag; 12. ir. J. R. M Keunen, Den Haag; 13. mr. W. Vergnes, Am sterdam; 14. mr. C. Smal, Alkmaar; 15. J. L. A Zwarts, Scheveningen; 16. M.' W. van den Dungen, Den Haag; 17. V. N Boon, Den Haag; 18. dr. N. H. van Muyden, Den Haag; 19. J. de Leijer, Den Bosch; 20. mevr. Knaapen Fermond, Den Haag. Staking te Kassei. Donderdag hebben meer dan 70-000 arbeiders te Kas sei gestaakt. In de fabrieken voor zware machinerieën lag de productie stil. De em- ployé's van ziekenhuizen en de spoorwegen bleven aan 't werk en de levensmiddelen winkels bleven geopend. De staking werd gehouden uit protest tegen de toestand van de voedselvoorziening. In het centrum van de stad werd een massa-demonstra tie gehouden. Het C.N.V. formuleert zijn verlangens. Uitbreiding van bevoegdheden. Het bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft zich tot de ministers van sociale en economische zaken gewend met een uit voerige brief betreffende het door de commissie-Van Rhrjn opgestelde ontwerp ener wet telijke regeling van de on dernemingsraden. Wat de bevoegdheden der ondernemingsraden. betreft, meent het C.N.V. dat deze zouden moeten omvatten: o. het behandelen van door in dc onderneming werkzame werknemers naar voren gebrachte wensen, be zwaren en opmerkingen; b. het plegen van overleg inzake het vaststellen vao de vacantie, de invoering of wijziging van tariefionen, premiestelsel e.d. en het vast stellen van werkroosters, ploegendiensten, rust- en schafteden enz., een en ander met inachtneming van het bepaalde in de collectieve ar beidsovereenkomsten en bin nen het kader van de voor de desbetreffende bedrijfstak gestelde len. f te stellen rege- LOON CONTROLE. c. Het uitoefenen van con trole or de naleving der voor de onderneming geldende re geling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden; d. het houden van toezicht op de naleving van de wet telijke voorschriften ter be- scherming van de werkne mers in de onderneming, als mede op de inrichtingen van veiligheid, gezondheid en hy giëne en de schaft- en kleed gelegenheden c. het deelnemen in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werknemers aan de onderneming verbon den, indien en voor zover daarin niet krachtens wette lijk voorschrift pp andere wij ze is voorzien f. het adviseren en het doen van suggesties omtrent alle maatregelen, welke de bloei van de onderneming zouden kunnen bevorderen. BEDRIJFS- INLICHTINGEN. Daarnevens zou het be drijfschap de bevoegdheid m-.eten hebben, de onderne mingsraad nog andcfe taken op te dragen. Weer een olie-tanker te Vlissingen. Donderdagmiddag is te Vlis singen voor het eerst na de oorlog een olietanker binnen gekomen. Het was het Franse stoomschip „Minerve", dat 15.000 ton stookolie aanvoerde welke voor Franse rekening in het tankstation van de S.V.H. opgeslagen wordt. Car- fadoor is de fa. John. P. Best Co. De „Minerve" is een tanker van het T. 2-type, zo als er tijdens de oorlog tien tallen voor bevoorrrading wer den gebouwd. Het schip had een diepgang van 30 voet, hetgeen wel bewijst, dat de Vlissingse haven weer toegan kelijk is voor werkelijk grote zeeschepen. Koninklijke onderscheiding voor muziekcorps *le Zuidzande. Op 13 Maart 1945 keerde Ha re Majesteit de Koningin voor het eerst na een scheiding van bijna 5 jaar op Nederlandse bodem terug in het zwaardoor oorlogsgeweld geteisterde West Zeeuwsch Vlaanderen. Bq de aankomst te Oostburg zette de muziekvereniging „Veronica" van Zuidzande, als eerste mu ziekvereniging in Nederland bq een Koninklijk bezoek na de bevrijding, het Wilhelmus in. Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft Hare Majes teit de Koningin aan de mu ziekvereniging „Veronica" het praedicaat „Koninklijke" ver leend. In de pauze van het jaarlijk se Pinksterconcert van „Vero nica" deed de burgemeester van 4Suidzande mededeling van dit feit, hetgeen grote blijd schap teweeg bracht. De Ko_ ninklijke muziekvereniging Ve ronica speelde daarna het Wil helmus en een driewerf hoera op Hare Majesteit werd uitge bracht. Zeeuwse lijst Middenstandspartij. De heer J. Meijeren te" Middelburg, die no. 7 is ge plaatst op de algemene lijst van de Ned. Middenstands partij, staat tevens nummer 1 op de Zeeuwse lijst van dez° nieuwe partq. De Ossendrechtse waterwinning. Naar aanleiding van het be richt betreffende de actie der Ossendrechtse notabelen te gen de waterwinning van de Waterleiding Maatschappij Zuid .Beveland vernemen wij van de zijre dezer maat schappij, dat op de door de Provinciale Brabantse Planer loigsche Dienst afgebakende terreinen een Rooms-Katho. liek jeugdhuis is gevestigd, hetwelk meent te worden be nadeeld door het onttrekken van water. De directeur der Waterlei. ding Maatschappij Zuid-Beve land vestigt er echter de aan dacht op, dat de waterleiding maatschappij z-i. de oudste rechten heeft op de water houdende gronden en hier op de steeds gevolgde wijze wa ter aan onttrekt. De planolo gische dienst heeft dit recht bevestigd en heeft door af bakening van de terreinen de bedoeling de watervoor ziening te beschermen. Wan neer het jeugdhuis meent te worden benadeeld, dan had men, aldus de directeur der maatschappij, bij het stichten van het huis er rekening me de moeten houden, dat men vroeg of laat in moeilijkhe den zou geraken met de wa tervoorziening van Zeeland. Aanbeveling kantonrechter. De arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage heeft ter vervulling van de vacatu re van kantonrechter te te Alphen een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop o.m. is geplaatst: mr. A Tieleman, griffier van het kantongerecht te Middelburg. De „Prinses Beatrix" gereed voor de proefvaart. De „Prinses Beatrix" van de Stoomvaart-mij. „Zeeland", welk schip bij „De Schelde" te Vlissingen weer van „oor logsschip" tot mailboot werd omgebouwd, vertrekt a.s. Za terdag naar Rotterdam. 56 scholieren, welke behoren tot de N. V. E. A S., de orga nisatie, welke de schooljeugd Nederlandse schepen doet adopteren, maken de reis mee. Werken aan de Westkappelse zeedijk. De polder „Walcheren" heeft Donderdag j.l. openbaar aan besteed het maken en ingieten met asphalt van steenglool- ingen, het maken van een strandhoofd en van een ver hoogde waterkering met bijko mende werken aan de zeewe ring te Westkapelle. Er waren twee inschrqvers, te weten de firma van Oord uit Werkendam v. 1.048.000 en Reef's aannemersbedrijf te Oldenzaal voor 1.110.000. Middelburg SUCCES VOOR MEDIOBURGUM Evenals „Achilles" heeft ook de gymnastiekvereniging „Medioburgum" deelgenomen aan het Jubel-feest van het K. N. G. V. te Arnhem. Behalve aan de optocht en de grote uitvoering, waaraan alle afgevaardigden medewerk ten, namen een tiental dames leden deel aan de driekamp en behaalde hierin een 2e prqs. De meisjes (12-15 j.) ver overden in de driekamp een derde prijs. Het was voor het eerst sinds 1933 dat „Medioburgum" weer aan een Bondsfeest deelnam. Vlissingen GEMEENTEPERSONEEL ZEEWEZEN OSTENDE- Zaterdag a.s. speelt het Zeewezen uit Ostende een Xoetbalwedstrijd tegen de sportkring van Gemeenteper- soneel te Vlissingen. Bij slecht weer zal worden gespeeld op het terrein Bosweg, anders op het terrein Keersluis. Mej. J. S. M. Cornelis, ge boren te Noordgouwe, slaagde te Utrecht voort het artsexa men. De Belgische defensie. De Belgische minister van defensie, kolonel de Fraiteur, heeft voor de gemeenschap pelijke defensiecommissie van Kamer en Senaat ver klaard, dat het Belgische le ger niet sterk genoeg is om de veiligheid van het land te waarborgen. Het leger be hoorde ingevoegd te worden in een wijder internationaal defensiesysteem. Hij ver klaarde, dat België, volgens de kortelings gesloten Bel gisch-Nederlandse militaire overeenkomst, aan Nederland wapenen en ammunitie zou verstrekken en dat België schepen en vliegtuigen in ruil zou ontvangen. De Fraiteur deelde mede, dat de huidige sterkte van 't leger en de luchtmacht is: 4950 officieren, 10.500 onder officieren en 57.460 man schappen. DE EERSTE KERSEN. Woensdag jl. is op de veiling te Gronsveld de eerste partij allervroegstekersen aange. voerd. Men haalde de respecta bele prijs van 4.31 per kg. KONINKL. NED. VER. „ONZE VLOOT." Voor de afd. Vlissingen van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" zal binnenkort de heer Hugo van Kuyck, die als luigfciant-kolonel bij het AmerikKinse leger deel uit maakte van de Planning staf en aan de landing in Nor- mandië deelnam, hierover 'n voordracht houden en deze illustreren met de klank film van het War Department over de strijd in Noord Frankrijk. Door het hoofdbestuur van „Onze Vloot" te Den Haag is aan een 12-tal personen in Nederland uitgereikt een „Kruis van verdienste" met oorkonde, o.a. aan onze stad genoot, de 'heer F. C. Wijs- veld,t voorzitter der plaatse lijke afdeling. De collecte, die door het Vlissingse drankweer comité in de Blauwe Week werd ge houden, heeft 321,02 opge bracht. Serooskerke RIN GRIJDERIJ. Ook in Serooskerke is op „derde Pinksterdag" de jaar lijkse ringrljderij gehouden, waaraan 20 rijders deelnamen. Na 28 keer gereden te hebben werden de prqzen uitgereikt. Een zilveren wisselbeker werd gewonnen door de heer Corn. Huijssdon, de verguld zilveren medaille door de heer J. Melse. De tien eerste prijzen werden resp. gewonnen door J. Melse (13 ringen)), Corn. Huijssoon (12 r.), S. v. d. Broeke, W. C. Allaart en J. Barentse (allen 10 r.), J. Francke (9 r.), W. Poppe en K. Kluijfhout (beide 8 r.), C. Steenblok en P. Cop- poolse (beide 7 r.), CA Huijs soon won tevens de pollepel. Nieuw- en St. Joosland RINGRI JDERIJ. Op 3e Pinksterdag werd te Nieuw- en St. Joosland een ringrijderij gehouden. Het hoog ste aantal ringen werd behaald door Jac. de Klerk, dezelfde rijder, die de dag daarvoor te Middelburg beslag wist te leg gen op de grote Pinksterprijs van Walcheren en dus met recht de beste rijder van Wal cheren genoemd mag worden. De uitslag is: J. de Klerk 20 ringen; P. Pleqte 14; L. Polderdijk 12; C. A. Polder dijk 10. Koudekerke RINGRIJDERIJ. Onder grote belangstelling en begunstigd door het mooie weer werd Dinsdag te Kou dekerke de traditionele ring- rqderrj gehouden Er waren 39 deelnemers, die 31 beur ten kregen. De uitslag luidde 1. P. Jobse Jz., 22 ringen; 2. M. v d. Heqderi, 16 r.; 3. W. Koole, 16 r.; 4. A. V. d. Heijden, 15 r. Twee wissel bekers gingen resp. naar P. Jobse Jz. met 5 'van de 6 ringen en D. Jobse met 4 van de 6 ringen. KUNST Toneel School der dapperen. HET AMSTERDAMS TONEELGEZELSCHAP VOOR DE Z.V-U. De Z-V-U. besluit het to. neelseizoen met School dei- Dapperen, een Amerikaans toneelspel in 8 taferelen van Arthur Laments- Het is een sterk speelstuk, dat de bele venissen in beeld brengt van een kleine groep Amerikaan se soldaten, die als vrijwilli gers een door de Jappen be zet eiland in kaart moeten brengen. Een van hen is een Jood, die vanaf zijn prilste jeugd onder zijn Jood-zijn te lijden heeft gehad. Zij ver richten hun taak, maar een van hen keert niet terug: een ongecompliceerde boeren jon. gen, Finch, de beste vriend van Conny, de Jood. Als hij kruipende het kamp van de anderen bereikt, zijn die reeds doende om de kano's klaar te maken. Trouwens Finch bereikt het kamp slechts om te sterven. En daarna is er in Conny een schuldgevoel, omdat hij op 't moment, dat Finch getroffen werd blij was, dat de kogel hemzelf niet raakte. Hij mèent, dat dit verband houdt met zijn Jood-zijn. Zo groot is dit schuldgevoel, dat het hem een shock bezorgt en er is zeer veel nodig om hem tot het inzicht te brengen, dat in laatste instantie, in het aangezicht van de dood, allen gelijk zijn en dankbaar als anderen vielen en hun eigen leven gespaard bleef. Het stuk, eerlijk, misschien ietwat melodramatisch de splitsing in 8 taferelen was oorzaak, dat de toeschouwer zich wel scherp bewust bleef met toneel te doen te hebben boeide sterk en overtuigde ook wel, wat voor een niet gering gedeelte te danken was aan het knappe spel van Robert de Vries (Conny) en de hospitaaldokter (Albert van Dalsum). De andere rol len waren in handen van Jacques Sno#k (een aan zijn leiderscapaciteiten twijfelen, de majoor), Lo van Hensber* gen, Cas Baas en Ben Groe- nier, die eveneens goed spel gaven- Vrouwen kwamen in dit stuk niet voor. De zaal was geheel gevuld en de' toeschouwers waren enthousiast. Zij brachten aap het einde de spelers een ova tie- Kerknieuws NED. HERV. KERK, Aangenomen naar Zuili- chemNieuwaal J. C. Hooy- kaas te Amemuïden. PROF. DR. S. GREIJDANUS f Woensdagavond overleed op 77-jarige leeftqd prof. dr. S. Greijdanus, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (ond. art. 31 k.o.) te Kampen. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 20 Mei 1948. Groenten: Postelein 2052; Prei 4854; Rabarber 2431; Sjalotten 52—60; Snqbiet 17 32; Stoofsla 10—20; Spinazie 8—30, alles per kg. Bloemkool IA 45—58, id. I 20—53, id. H 1037, id. Ill 318; Kaskom- kommers 1 47—55, id. II 32 40, id. m 25—33; Glassla I 47, id. II 24 ct. alles per stuk. Radijs 510; Boskroten 40; Peen 5665; Peterselie 2534 ct. alles per bds. Fruit: Aardbeien I 67 ct.; id. n 46' ct. per stuk. Aardappelen: Grote 91107: Drieling 58—62; Kriel 42—46 ct. per kg. fT-genda MIDDELBURG. Vrijdag: SchuttershefJubi leumviering C.J.M.V. „E- zon-stad", 8. Bogardzaal: Verkiezings vergadering A.R. Staats partij, 8. Molenwater: Eerste open luchtconcert. Electra: Avontuur aan de Amazone, 7 en 9.15. Schouwburg: De rode pim pernel, 8. Zaterdag: Schuttershof: C.J.M. V.: „Ezon-stad", 8. Neerl. Koffiehuis: Verga dering Zeeuw9 Oorlogsmu seum, 2. Electro: Avontuur aan de Amazone, 7 en 9.15. Schouwburg: De rode pim pernel, 8. oZndag: Electro: Avontuur aan de Amazone, 3.30, 7 en 9.15. Schouwburg: De rode pim pernel, 2.30 en 8. Schuttershof: dansen. VLISSINGEN Vrqdag: Alhambra 7 en 9: Ali Baba. Luxor, 7 en 9: Frieda. Concertgebouw: Woning bouwvereniging „Goed Wonen", 8 uur. ZaZterdag: Alhambra, 7 en 9: Ali Baba, Luxor, 7 en 9: Frieda. Concertgebouw: Bokswed strijd, 8 u. Zondag: Alhambra, 3, 7 en 9: Ali Baba. Luxor, 3, 7 en 9: Frieda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2