PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeweringen verslinden millioenen Debat Bevin-Zilliacus Bonnenzwendel op grote schaal Het nationaal huldeblijk voor H. M. de Koningin BILT Vandaag Waterschapslasten: Nijpend Zeeuws probleem Ontoelaatbare druk op grondeigenaren 191 e Jaargang - No.117. Dit blad verschijnt dagelijks. behalve^ op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma ProVinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Vrijdag 21 Mei 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaalf franco per post 1 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. Christelijke feestdagen. Giro nr 359300 PZC., Middelburg. Bureaux te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 7Q'. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vcrrststx 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zierlkzee: Nwe Bogerdstr G 160. tel. 26. Het Wereldgebeuren Labour-congres achter Britse buitenlandse politiek. Op het jaarlijkse congres van de Labour-party te Scar borough is het Donderdag tot een treffen gekomen tus sen Bevin, welbespraakt, zelfverzekerd en openhartig en zijn enige opposant van belang, de bekende Zilliacus, driftig, fel en onbekookt Het was een woordenstrijd tussen een reus en een dwerg. Bevin had alles met zich: de stemming in de zaal, het par tij-apparaat en zijn prestige Zilliacus stond alleen, zonder aanhang en zonder overtuigingskracht. Met ruim 4 milli- oen tegen nog geen kwart millioen. stemmen werd hij verslagen. TROEPEN BLIJVEN IN GRIEKENLAND. Stop de opmars naar de oorlog, riep Zilliacus Bevin tijdens het debat toe. Maak een eind aan de voortdurende diplomatieke mislukkingen en volg een socialistische politiek, die de vrede kan brengen. Uw politiek is een voortzet ting van die van Churchill. Trek onmiddellijk de Britse troepen uit Griekenland te rug. Breid de handelsbetrek king met Oost-Europa uit. Re gel in de Ver. Naties met Rtisland de vraagstukken in het Midden-Oosten. Een nuchtere vakvereni gingsman van de hoogoven arbeiders maakte zich tot tolk van de zaal toen hij koel op merkte: „Zilliacus richt zich tot de verkeerde luisteraars. Hg behoort de lieden in het Kremlin toe te spreken". BEVIN SPREEKT Toen kwam Bevin, met da verend gejuich begroet, op 't spreekgestoelte. Ik verzet mij tegen elke stap in de richtmg van een agressie-oorlog tegen de Sow- jet-Unie, zo beantwoordde hij uitdrukkelijk Zilliacus' aan tijgingen. Ik ben ook niet een dergenen, die menen, dat een oorlog on- vermijdelyk is. Ik kan het communisme in de Sowjet- Unie niet veranderen en ik zal dat ook niet proberen. Ik kan en wil ook de toestand in Oost-Europa niet wijzigen, al ben ik het met de daar ge volgde methoden niet eens. Maar wij zrjn niet bereid wer keloos toe te zien, dat deze zelfde methoden zullen wór den toegepast in een ver zwakt en verdeeld West-Euro pa Bevin gaf verder een over zicht in vogelvlucht van wat hij noemde „de gevaarlijke plekken in de wereld" Dat in Berlijn niet nog gro tere moeilijkheden zijn onfc- De nieuwe president van Italië, Luigi Einaudo, in ge sprek met minister-president de Gasperi. Sensatie in Finse parlement. MOTIE VAN WANTROUWEN IN MINISTER LEENE. Het Finse parlement heeft met 81 tegen 61 stemmen eenn motie van wantrouwen aangenomen tegen de com munistische minister van bin nenlandse zaken, Leine. Lei ne, de echtgenoot van de bekende communistische Her- ta Kuuslnen wordt beschouwd als de sterke man in de Fin se communistische partij. Zjjn beleid in zake de po litie is verscheidene keren heftig aangevallen. Volgens de parlementaire gewoonten is Leine nu ver plicht om af te treden. Mocht hij dat weigeren dan verwacht men in Helsinki het ontslag van het gehele kabinet, In de Finse Volksdemocrati- sche partij, die bestaat uit communisten en linkse socia listen, is een scheuring ont staan. De scheuring wordt in Hel sinki niet alleen als een kleine politieke twist beschouwd, doch men gelooft, dat zy zou kunnen leiden tot de ineen storting van de wankele coa litie, waardoor president Juho Paasikvi gedwongen zou zijn vóór Juli een algemene verkie zing uit te schrijven, staan, achtte hjj het resultaat van de „zeer, zeer kalme houding" der Brits© regering Echter, „wat voor provoca ties er ook moge zijn, wij zijn van plan In Berlijn te blijven." Wat betreft Griekenland, „ik kan niet voorbijzien het feit, dat 5000 Grieken thans dakloos zijn door toedoen van de zogenaamde opstandelingen onder aanvoering van de com munistische partij. !k kan evenmin voorbijzien het feit, dat kinderen worden ontvoerd en naar andere landen ge bracht, noch de terreu?, wel ke wordt uitgeoefend, terwijl een vermanend gebaar vanuit een plaats, welke U allen be kend is, er nog van avond een eind aan zou kunnen maken". Bevin besloot met te zeggen, dat zijn functie zeer moeilijk was. Vandaar wellicht, dat hij over Palestina wijselijk zweeg Bij handopsteken werd na zijn rede de resolutie tot te rugtrekking der Britse troe pen uit Griekenland verwor pen. Een verklaring van pro test tegen alle vormen van terreur, ook van de zijde der Griekse regering, werd met algemene stemmen aanvaard. GEEN REBELLEN Het Labour-Congres t heeft geleerd, dat voor Bevin's -re bellen 'het getij verlopen is. Trouwens, de Labour-leiders hebben de partijleden en voor al de vakverenigingen stevig achter zich. Er was zo wei nig georganiseerde en briljan te oppositie, dat 't congres fei telijk wat saai verlopen is. De Churchill van Labour hoeft zich over afvalligheid in eigen gelederen geen zorgen te ma ken. Graaf Bernadotte bemiddelaar in Palestina. Joden in Jeruzalem houden nog stand. In Lake-Success werd bericht dat de president van het Zweedse Rode Kruis, graaf Folke Bernadotte, is benoemd tot bemiddelaar der Ver. Na ties in Palest ina. Graaf Ber nadotte is bekend door zijn capitulatie-besprekingen met de Duitsers in 1945. Hoewel hun positie vrij ho peloos is geworden houden de Joodse strijdkrachten in Jeru- lem nog steeds stand. De situ atie daar heeft in de loop van Donderdag weinig wijziging ondergaan. Het Egyptische leger rukte aan het Zuidelijk front verder op en bezette weer een Joodse nederzetting. Op het Oostelgk front hebben de Joden tegenaanvallen ge daan op pantsereenheden van het Iraakse leger. De wapenstilstandscommis- sïe heeft een telegram naar de Veiligheidsraad gezonden. Daarin wordt verklaard, dat het onmogelyk is te verhinde ren, dat de Arabische legers het gehele Arabische gebied van Palestina bezetten. Slechts door een krachtige militaire en diplomatieke actie kan worden voorkomen, dat zij ook gedeelten van de Joodse zóne in bezit zouden nemen. Studenien vragen erkenning yan Israël. Hoogleraren en stu. denten van de Amster damse gemeentelijke universiteit hebben 'n telegram gezonden aan H. K. H. Prinses-Regen tes Juliana, waarin zij erkenning vragen door Nederland van de staat Israël- In het telegram ge ven de studenten en hun hoogleraren uiting aan him bewondering voor het Joodse volk „dat onvruchtbare woestgn herschept in een woonstede voor duizenden", terwijl zij met bewogenheid zien, „hoe de vrucht van de ze culturele arbeid door onredelijk geweld dreigt te worden teniet gedaan". Sowjet-officier in Berlijn pleegt zelfmoord Naar A.F.P. meldt, heeft een Russische officier van de Kommandantura te Potsdam zelfmoord gepleegd, na zijn vrouw en kinderen gedood te hebben. Hij had juist een op roep ontvangen om weder naar Rusland terug te keren. Deze officier, een medewerker van generaal Loekjantsjenko, begaf zich herhaaldelijk naar de Amerikaanse sector van Berlijn, waar hij met sommige Amerikanen betrekkingen on derhield. Vier zijner vrienden zijn op dezelfde wijze gecom promitteerd. Twee officieren van de groep zrjn er in geslaagd te vluch ten. Twee anderen zijn aange houden en naar Rusland ge voerd. Wanneer erkent Nederland Israël? Door het Tweede Kamerlid de heer van der Goes van Na- ters is aan de minister van buitenlandse zaken het vol gende gevraagd: „Is de minis ter bereid, aan de Kamer mede te delen, of mede ter ver sterking van de internationale positie van het Joodse volk niet reeds thans'tot de facto- erkenning kan worden overge gaan van de op 14 Mei 1948 gevormde regering van de toen tot stand gekomen staat Is raël?". wordt Prinses Marie Adelheid van Luxem burg 24 jaar; wordt de Zwitserse litterair-historicus, Walter Muschg, 50 jaar Wallace wil Stalln bezoeken. Henry Wallace, candidaat van de „derde partij" voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen. heeft verklaard dat hij, wanneer dit de zaak van de vrede zou bevorderen, een bezoek zou brengen aan maarschalk Stalin. Militaire overeenkomst tussen JVest-Europese landen. A.F.P. verneemt, dat binnen kort een militaire overeen komst zal worden gesloten tus sen de landen van het pact van Brussel inzake de gemeen schappelijke verdediging van de grenzen. Er is nog geen be slissing' genomen aan wie het opperbevel van de gezamenlijke strijdkrachten zal worden toe vertrouwd. T.T.-RACES WEER INTERNATIONAAL. Dezer dagen is het regle ment verschenen voor de in ternationale motorraces „Gro te prijs van Nederland der K- N M-V.", die Zaterdag 26 Ju ni a-s- op het circuit van Drenthe zal worden verre den. Als belangrijkste punt komt hieruit naar voren, dat er dit jaar evenals voor de oorlog weer uitsluitend internatio naal wordt gestart. Wegens te geringe belang stelling is de 250 cc-klasse dit jaar vervallen, doch in de plaats daai-van zal voor het eerst in de geschiedenis der Asser TT de 125 cc-klasse worden verreden. Zwarthandelaar gevonnisd. De economische politierech ter te Assen heeft de direc teur der rijwielenfabriek „Pri marius" te Meppel, Jochem de B., veroordeeld tot een fevangenisstraf van 5 maan- en en 'n boete van f 15.000 of 180 dagen hechtenis. De B., wiens personeelsleden eni ge tjjd geleden*tot gevange nisstraffen werden veroor deeld wegens diefstallen in de fabriek, heeft als direc teur een wel zeer slecht voorbeeld gegeven door gro te hoeveelheden rijwielonder delen op de zwarte markt te brengen. Directeur en adjunct-inspecteur van Wagon-lits" gearresteerd. Vijftigduizend eieren- rantsoenen verdwenen. Bg het /Nederlandse kan toor van de Wagon-Lits te 's-Gravenhage is een knoeie rij ontdekt met levensmiddelen rantsoenen, welke in de dui zenden i*Jntsoenen loopt. Behal ve 'n aantal andere betrokke nen zgn in arrest gesteld en voorgeleid, de dir. van de Ne derlandse afdeling der wagons- lit, en de adjunct-inspecteur. Men is achter deze knoeierij gekomen doordat een ambte naar enige tijd geleden tijdens een treinreis een broodje kocht, dat de duur was. Het onderzoek naar aanleiding hiervan inge steld, bracht aan het licht, dat men voor korte tijd niet min der dan 170 kaarten voor le vensmiddelen voor tienduizen den rantsoenen in zijn bezit had. Zo beschikte men in zes weken over rantsoenen voor honderd achtduizend eieren. De administratie bleek geen kans te zien een behoorlijke bonnen- administratie te voeren en op een gegeven ogenblik waren zelfs vijftigduizend rantsoenen eieren verdwenen, terwyl drie kwart van een hoeveelheid cou pons voor levensmiddelen bleek te zijn verkocht of weggege ven. ONDERZOEK INGESTELD. Naar aanleiding van deze feiten werd ook een onderzoek ingesteld ten huize van de ad junct-inspecteur van het be drijf, in wiens woning een be drag van 60.000 werd aange troffen, waarvoor hij geen re delijke verklaring kon geven. Hij traclttte zich uit de moei lijkheden te redden, door een verhaal op te dissen, dat hij op zekere dag bij ©en bezoek aa.n het distributiekantoor zijn tas had laten staan en deze naderhand had teruggekregen, maar er toen een grote hoe veelheid rantsoenen uit miste. Gebleken is, dat aan ver schillende kopers coupures werden verhandeld. Als tussen persoon trad bij deze transac ties een der werksters van de maatschappij op, die gehuwd was met een arbeTder, werk zaam aan de Hembrug. Het feit dat hij een slaapkamer ameublement voor 3000 had kunnen aanschaffen, gaf reeds een aanwijzing, dat men in komsten had buiten het loon om. NAAR EEN BRUILOFT. Tien kopers werden opge spoord. Voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die eveneens als tusenpersoon optrad. Juist op het moment dat zij zich naar een bruiloft in Holwerd begaf. Van het bruiloftsfeest verhuisde .zij naar het Huis van Bewaring. Verder waren tal van perso neelsleden der maatschappij in de gelegenheid van de leveran ciers van het bedrijf levens middelen te betrekken zonder afgifte van bonnen. Deze wer den dan afgeschreven van het tegoed der maatschappij. Behalve de directeur en de adjunct-directeur, zijn drie kruideniers, een aantal sla gers en twee werksters gear resteerd. EEN FONDS VOOR KANKERBESTRIJDING Het nationaal huldebiyk, dat aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden ter gelegenheid van haar 50-jarig rege ringsjubileum, zal zyn: een fonds voor de kankerbestryding. Dit besluit is genomen na overleg met de Koningin zelve, die de wens heeft geuit, dat het huldeblijk zodanig zou worden gekozen, dat het ieder lid van de bevolking ten nauwste zal beroeren. Jubileumspeldje zal 0.50 kosten. Hare Majesteit heeft ge meend', dat een fonds, waaruit het onderzoek en de bestryding van een van de meeste ge vreesde ziekten kunnen wor den bekostigd, hiervoor het meest geëigend is. Hare Ma jesteit heeft verder de wens geuit, dat de bedragen, die in de andere delen van het rflk, in Oost en West, zullen wor den bijeengebracht, zullen wor den besteed voor een fonds ten behoeve van de volksgezond heid in die gebiedsdelen. Hier over is reeds contact opgeno men met de gouverneurs van Indonesië, West-Indië en de Antillen. De gelden voor dit fonds zul len worden bijeengebracht door de verkoop op grote schaal van herdenkingsinsignes. Voorts zal de gelegenheid worden opengesteld bijdragen te stor ten op voor dit doel te openen bankrekeningen, op de postgiro of bij gemeentegiro te Amster dam. Aan de verspreiding van de insignes zullen alle burge meesters in het land medewer ken. Het ligt' in de bedoeling de insignes te verspreiden in verenigingen, grote instellingen enz. De burgemeesters zullen aan het centraal bureau voor de verspreiding, dat aan Heren gracht 478 te Amsterdam is gevestigd, dienen op te geven hoeveel insignes zij denken nodig te hebben Het insigne dat ontworpen is door de beeldhouwer M. Kut- terink uit Voorschoten, heeft het aanzien van een postzegel. uitgevoerd in bronskleurig lichtmetaal, groot 1% bg 2\<2 cm. Het toont de gekroonde beeldenaar van H.M. de Konin gin, sober omrankt door blad motieven van de Oranjeboom •en draagt de jaartallen 1898 1948. Deze jubileumspeld kost 50 cent. De jubileumspeld zal over enige weken in omloop wor den gebracht. Per week hoopt men 125.000 spelden, die voor zien zullen worden van een rood-wit-blauw lintje, te ver vaardigen. Het ligt in de be doeling, dat het Insigne zal worden gedragen t.m. 6 Sep tember, de dag waarop de Prinses-regentes als Koningin zal worden gehuldigd en Hare Majesteit het gezag, neerlegt. Roekeloze vliegers worden gestraft. Onthulliqg van de gedenksteen voor de in de oorlog om gekomen spoorwegman C. Grim in het station te Middelburg. Paul van Zeeland zal Zaterdag aanstaande vertrek ken voor een particuliere reis naar Rio de Janeiro. Toen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot nk zyn benoeming tot Commissaris der Koningin in deze provincie, door ons In een interview gevraagd werd, welke vraagstukken hy voor Zeeland de belangrijkste achtte, was zyn eerste opmer king, dat het vraagstuk van de waterschapslasten, zyns In ziens, wel zeer urgent was. Als de pas afgetreden secretaris van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond zo spreekt, dan moet dit vraagstuk voor Zeeland toch wel zwaar wegen. En inderdaad, er zit heel wat aan vast en... het Is 'n specifiek Zeeuws probleem. Zeeland is polderland bij uit nemendheid en zijn geschiede nis één grote strgd tegen de zee geweest, één lange aaneen schakeling van indijkingen, pol dervorming en overstromingen. Reeds in 758 zouden de De nen en Noormannen in Zeeland dijken hebben opgeworpen en ook de. vluchtheuvels dateren volgens sommigen uit die tijd. Tholen (Poortvliet, Scherpe- nisse en Schakerloo) heeft zeer oude bedykingen, ook de Be- velanden worden reeds in 960 genoemd, terwijl Walcheren in 1077 al één geheel was. Van de 180.000 ha, die Zeeland groot is, werden er 90.000 op de zee veroverd, terwijl in de loop defc eeuwen 28.000 ha verloren gin gen. Het zal duidelijk zyn, dat deze strijd kapitalen kostte en dat Zeeuwse grond kostbare grond isl En even duidelgk is het, dat al die dyken en zeeweringen ook heden ten dage enorme bedragen verslinden. Nu was het oudtijds zo, dat de Ambachtsheren het dgkbe- heer hadden. Pas in de vorige eeuw werd door de Grondwet het openbare karakter van pol ders en waterschappen erkend. Er - waren echter polders, die hun eigen lasten niet konden dragen en die „calamiteus" werden genoemd en in die ge vallen sprongen de Staten by. Vaste maatstaven bestonden er evenwel niet en het duurde tot 1791 eer er een reglement op de „dgekagie" werd vast- f esteld. Daarna volgde in 1870 e nog heden geldende wet op de calamiteuze polders, die typisch alleen voor Zee land geldt. ENORME LASTEN. Krachtens deze wet wordt het tekort, nadat de polders zwaar zgn belast, voor 2/3 door het Rijk en voor 1/3 door de Provincie gedragen. Er zgn thans 28'calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland, die sedert 1871 voor hun zeeweringen -en oeverver dedigingen millioenen uit de rijks- en provinciale kas heb ben genoten. Naast deze zgn er evenwel niet minder dan 104 niet-calamiteuze, doch wel zeewaterkerende polders die geen cent overheidssteun ge nieten en dikwijls zeer zware lasten heffen. Ter illustratie geven wg U enkele cijfers: het waterschai Gouweveer en Zelke (Sch., 50.per ha., de Hellegat polder (Z.V1.) 53.—, de Ka- relpolder (Z.Bev.) 40.per ha., de polder Slabbecoorn (Tholen) 55.en de beide Wilhelminapolders (Walch. en Z.Bev.) 40.per ha. Voor de calamiteuze polders zgn deze cgfers: de Borssele- polder 53.de Eendragt- polder 55.13, de Suzannapol- der (Th.) 56.50, de Willem- Annapolder (N.Bev.) 45. en de Zimmermanpolder (Z.B.) Is het een wonder, dat de Cultuurconsulent Ir. D. R. Mansholt, in zgn In 1940 ver schenen werk, resultaat van 'n grondig onderzoek naar de polderlasten in Zeeland, tot de conclusie komt, dat over het geheel genomen de polderlas ten in Zeeland hoog zgn. Zo bedroeg het diikgeschi 1924/1929 voor pl.zn. 40 van hot in de gronden meer dan 20.— per ha, ONTOELAATBARE DRUK. Belangrijker nog ls het te weten, welk percentage deze lasten van de pachtwaarde van de gronden vertegenwoordigen Welnu: ln 1924/1929 bedroeg dit gemiddeld voor vele polders is het dus veel hoger 15 terwyl het in 1933/ 1934 reeds tot 18V2% van de pachtprijs was gestegen. Hoewel een zekere aanpas sing van de waterschapslasten aan de bedr|ifsuitkomsten die in de crisisjaren zeer slecht waren door Ir. Mansholt wordt geconstateerd, is z.i. het aantal gronden, met een ho gere belastbare druk dan toe laatbaar moet worden geacht, in sommige groepen toegeno men. Bg verschillende groepen is deze beXrstingdruk, ondanks aanzienlgke subsidies der over heidzie boven zeer hoog. De wortel van het kwaad. Hoe komt het nu, dat juist in Zeeland deze waterschaps lasten zo hoog zgn? Dit is een belangrijke vraag, want er zgn Jfff - maar weinig eigenaren van „gebouwd" of „ongebouwd", die geen polderlasten moeten De „gebouwde eigendom men" worden de laatste jaren aangeslagen, omdat de polders overtuigd zgn, dat handel en verkeer, kortom de bewoners der steden, ook belang hebben bg de instandhouding van de zeedyken, van de binnendijken, bij goede wegen (verkeer) enz. Vele lezers zullen zich b.v. nog de stryd hierover in de Polder Walcheren herinneren. Nochtans bleven de polder lasten zeer zwaar drukken. De oorzaak hiervan aan te wyzen is ln veel gevallen niet moeliyk. Als algemeen beginsel geldt thans immers, dat die gronden, welke direct door de zeewering worden beschermd, ook de kos ten van die zeeweringen en de oeververdediging bekostigen, naar het aloude beginsel: ,Wien water deert, die water keert", (Vervolg op. pagina 2) In zgn antwoord op vragen van de heer Ruys de Beren- brouck (K.V.P.) in verband met het vliegongeval op 12 April jL te Maarheeze, heeft minister Fiévez medegedeeld, dat tegen vliegers, die in strijd met de voorschriften „stunts" uithalen boven ste den, dorpen of bevolkte stran den, streng wordt opgetreden. Hetzelfde geldt voor hen, die te laag vliegen. In beide geval len kunnen hechtenisstraffen en geldboeten worden opge legd, hetgeen in de practgk ook reeds menigmaal is ge schied. Zaterdag de eerste Hollandse Nieuwe. Een gedeelte der loggers, welke Dinsdag uit de ver schillende visscryhavens ter haringvangst zijn vertrokken, zijn Woensdag aan schot ge gaan. De vangsten variëren van 2 tot 50 kantjes per schip. De verwachting is, dat Za terdag de eerste nieuwe Hol landse haring aan de markt zal zijn. De woningbouw in Maart. Blijkens de voorlopige cg fers var, het Centraal Bureau voor de Statistiek zgn er in de maand Maart 1948 in Ne derland 5644 nieuwe wonin gen gereed gekomen, waar van 192 of iets meer dan 3 e/o in Zeeland. Er waren eind Maart 1948 in Nederland nog ruim 41.000 woningen in voorbereiding. „Staat van Oorlog" wordt nog niet opgeheven. In verband met onlangs ge. publiceërde berichten, dat de Ned.-Indische regering voor nemens zou zgn binnenkort in Indië de staat van oorlog of beleg op te heffen, heeft men van bevoegde zijde aan Aneta medegedeeld, dat dit bericht „geheel uit de lucht gegrepen is". In vijf dagen voor 1 millioen brandschade Sinds de opening van de Nationale Brand- weertentopnstelllng op verleden week Vrij dagmiddag waren' Woensdag op het spe. ciaal hiervoor opgestel de telexapparaat reeds 168 brandmeldingen uit iet gehele land binnen gekomen. In vyf dagen :ijds werd door deze branden een schade van meer dan één mil- ioen gulden veroor zaakt. 27 Mei opening van de Federale conferentie. Thans is definitief bepaald, dat dr. van Mook op 27 Mei de federale conferentie te Bandoeng zal openen. DE VOORSPEL T NOORD OOSTELIJKE WIND. Verwachting tot Vrijdag avond: Enkele overdrijvende wol kenvelden met slechts hier en daar een buitje- Meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Enige verdere daling van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1