Vlees blijft op de bon Minister in 't Veld op Rotterdams opbouwdag NIEUWS UIT ZEELAND Ringrijderij te Vlissingen O-genda Een meeuweneitje bij een borrel Devaluatie van het pond sterling? Vliegveld voor Zeeuwsch-VIaanderen. Walcheren. Nadere mededelingen van het Departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Geen grote botervoorraden in de koelhuizen. Minister Mansholt, heeft, zoals gemeld, Zaterdagavond te Markelo op een bijeen komst van de Partij van de Arbeid een redevoering ge houden. waarin hij toelich ting heeft gegeven op een aantal vraagstukken van landbouw- en voedselvoor. zieningsbeleid. - Van de zijde van het mi nisterie van landbouw, visse rij *en voedselvoorziening deelt men aan het A.N-P., dat het vroeger gepubliceer. de verslag verspreidde, me de. dat de minister niet heeft gezegd, dat de verplichte vee levering zal worden afge schaft. Nagegaan wordt of de verplichte- veelevering afge schaft kan worden zonder dat daarvan ernstige gevolgen voor de vleesrantsoenering het gevolg zullen zijn. Of in de toekomst de vleesdistributie van over heidswege beëindigd kan worden, hangt af van de vee voedervoorziening. Opheffing van de vleesdistributie zal slechts mogelijk zijn, indien Nederland in staat wordt ge steld zoveel 'veevoeder in te voeren, dat onze vleesproduc tie op peil kan worden gc. bracht. De minister voegde cr aan toe, dat de vooruitzichten voor de Invoer van veevoeder niet zodanig zijn, dat in het eerstvolgende jaar een be- - langrijke verruiming van het vleesrantsoen, Iaat staan een opheffing van de vleesdistri butie kan werden verwacht. De vleespositie blüft voors hands moeilijk. ZUIVELEXPORT. Minister Mansholt heeft er voorts op gewezen, dat een nog hogere melkprijs de ex Eorfc van zuivelproducten zal emoeilijken. waarbij voor boter de kostprijs toch al on. gunstig hoog ligt, vergeleken bij de boterprijs in andere boter-producerende landen. Dat is de reden, waarom de Nederlandse zuivelindustrie zich in de toekomst op de productie van andere zuivel producten dan boter zal gaan moeten toeleggen. Reeds komt in het thans ingetreden, nieuwe productiejaar (der. halve tot eind April 1949) 10-000 ton, boter voor export beschikbaar en het is de vraag, of deze 10.000 ton, die voor het overgrote deel nog gemaakt moeten worden, in verband met de prijsmoeiliik- heden afgezet kunnen wor den. Dat deze 10-000 ton reeds in koelhuizen opgesla gen zouden liggen, is geheel onjuist- Over de export van land bouwproducten is gezegd, dat deze in het afgelopen jaar een belangrijke stijging te zien heeft gegeven en dat voor het inmiddels ingetre den nieuwe jaar een verdere stijging wordt verwacht tot ca. 1100 millioen gulden. TEXTIEL- De mededeling over de tex. tielexport maakte deel uit van de- behandeling van het vraagstuk der lonen en prij zen in ons land, waarbij de minister uiteen heeft gezet, dat het van uitermate grote betekenis is het prijsniveau te handhaven, mede ook, om dat anders onze export, b-v. van textiel, voor zeer grote moeilijkheden komt te staan, Een vis van 400 kilo. Alsof het nog Zondag was, zo zag het er Maandagmorgen in de omgeving van de Sche- vcningsc vissershaven uit. Honderden hadden zich derwaarts begeven om de feestelijk bevlag- de schepen te zien uit varen voor de eerste tocht van het nieuwe seizoen. Maar van die honder den zullen slechts weini gen geweest zijn, die er zich van bewust waren, dat er aan de afslag iets bijzonders was. Iets bij zonders mag het zeker wel heten, dat er t\fee vif/sen waarschijnlijk z.g. ijshaaien waren aangevoerd, welke de respectabele lengte van 4.20 en 3,35 meter haal den. Dat dit niet elke dag voorkomt, moge blijken uit het feit, dat de schipper van de Sch. 116, Jacob Tuit, die de grootste gevangen had, in zijn vissersloopbaan nog nooit zo'n soort vis gezièn had. En hij vaart toch al sinds 1914. Aanvankelijk dacht hy met een mijn te doen te hebben. Hij was be vreesd geweest, dat de netten zouden scheuren by het aan boord take len van zo'n gewicht: 100 kilo. De lever alleen bleek al 70 kilo te we gen. y Onder Amerikaanse druk. Naar de nationale advies raad het voornaamste orgaan, dat de Amerikaanse economische politiek bepaalt heeft medegedeeld, zullen do V.S. de landen van het plan-Marshall voor de „eis" stellen een devaluatie van hun valuta in overweging te nemen, indien de V.S. dit noodzakelijk achten. In een door president Tru man aan het congres gezon den rapport verklaart de raad, dat de V.S. van deze landen zullen eisen met het interna tionale monetaire fonds over- legen wat betreft- eer van hun wisselkoer- SOBER LEVEN EN HARD WERKEN. Vier dagen na die fatale 14c Met 1940, toen Duits ge weld. de city van Rotterdam verwoestte, gaven B. en W. opdracht voor het ontwerpen van een nieuw stadsplan. Deze 18e Mei is na de 'bevrijding de dag van de Rotterdamse We deropbouw geworden en dit jaar is die wel heel bijzonder gekenmerkt. De minister van Volkshuis vesting en Wederopbouw, njr. dr. J. in 't Veld, die de gehele dag de gast was van Rotter, dam en zich in gezelschap be vond van de inspecteur-gene raal van dc Wederopbouw, dr. ir. Z Y. van der Meer, is ach tereenvolgens o.m. getuige ge weest van het hijsen van de vlag op het terrein van de nieuwe luchthaven Schieveen, van de op gang komende wo ningbouw, de eerste steenleg ging van de Lutherse kerk, het slaan van de eerste paal voor de %spoonvegwerken, de herleving van de Pinksterdrie- Het C.N.V. over de werkloosheidsverzekering. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een uitvoerig-toegelicht adres betreffende het wets ontwerp werkloosheidsverzeke. leg te plegen wat betreft- een wfoziglng van hun wisselkoer sen, Indien de V.S. de koersen te hoog vinden. Enige wyzi- ?ingen in de wisselkoersen devaluatie van valuta) zouden misschien ln de naaste toe komst afgebracht moeten worden, aldus het rapport. Een woordvoerder .van de nationale adviescommissie heeft naar aanleiding van een interpretatie van de medede lingen van de raad, dat de V.S., indien een land zou weigeren tot wijziging van zijn wissel koersen over te gaan, het zou den bedreigen met inhouding van de Marshall-hulp, ver klaard, dat deze interpretatie „volstrekt overdreven" is. In offiële kringen in Wash ington wordt het Britse pond, dat thans gewaardeerd wordt op iets meer dan 4 dol lar, beschouwd als een van de Europese valuta, die voor een eventuele devaluatie in aan merking zou kunnen komen. In do laatste maanden hebben Frankrijk en Italië maatrege len genomen om hun valuta ten opzichte van de dollar te devalueren. Congres „Nederlands nieuwe kerken" geopend. In het museum Boymans is Dinsdagmorgen een congres van het comité Nederlands nieuwe kerken geopend. De opening geschiedde door prof. dr. G. v. d. Leeuw. Na 'n inleidend openingswoord verwelkomde deze in net bij zonder jhr. de Graaf, de ver tegenwoordiger van het minis terie van wederopbouw en volkshuisvesting en verschil- lendo buitenlandse deelnemers Prof van der Leeuw gaf hierna het woord aan dr. J. M. Bakhuizen van den Brink uitLelden, die sprak over ..kerkgebouw en geloof", waar na prof. dr. Bont Knipping O. F. M. uit Nijmegen 'n inlei ding hield over „kerkgebouw als uitdrukking van belijden.,, den. ring. Het C.N.V, wijst cr daarin op, dat dit wetsontwerp slechts kan worden ingevoerd, als 'tegelijkertijd zodanige looncorrecties worden aange bracht, dat de verzekerden in staat zyn, de premie te beta len. Gezien het karakter van verzekering moet in de uitke ringen geen onderscheid ge maakt worden tussen gehuw den en ongehuwden. Bij het verstrekken van de uitkerin gen dienen, naar de mening van het C. N. V., de vakor ganisaties te worden inge. schakeld, waarby de mogelijk heid wordt geopend, dat aan de ongeorganiseerden een be paald bedrag aan administra tiekosten in rekening wordt Sebraeht. Do premie zou voor e helft door de overheid en door de werkgevers en arbei ders elk voor een vier de moeten worden gedragen. Ook de D.U.W.-arbeiders, die slechts by tussenpozen in deze dienst werkzaam zijn, moeten onder de bepaling van de wet worden gebracht. Weer puddingpoeder zonder bon. De voorraden aardappelmeel en maiszetmeel maken het mogeiyk een aantal zetmeel- producten los te maken van de kcuzebon brood-puddingpoe- der-vermlcelll e.d. Met ingang van 21 Mei a.s. mag aardap pelmeel, geoxydeerd" aardap pelmeel, aardappelsago, aard- appeltaploca, maïzena, tarwe- zetmeel, alsmede uit zetmeel bereide custard, vlapoeder en puddingpoeder door consumen ten wedr worden gekocht zon der dat daarvoor een bon be hoeft te worden afgegeven. Dc keuzebon zal ln het ver volg worden aangeduid als brood-vermlcelli-bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood, vermicelli, maca roni, spaghetti, mie, tarwe- grlesmcel en met tarwegries- meel samengestelde pudding poeder. Voor dezo tarwepro- ducten blyft de bestaande dis- tributieregeiing dus gehand haafd. Maandagmiddag heeft een zware brand gewoed in het Pecldorp Deume, .tenge volge waarvan 4 woonhuizen tot de grond afbrandden en 7 gezinnen dakloos zjjn gewor- bloemenmarkt, de overdracht van de nieuwe kade aan de Rijnhaven, de symbolische uit breiding van tuindorp „Vree wijk" en de openstelling van het Willem Ruys.viaduct. Daarna heeft de minister de tentoonstelling „Nederlands Nieuwe kerken" geopend met een rede, waarin hij o.m. de vraag stelde of de offerbereid heid van de leden der kerken wel groot genoeg is. De door sneemens zoekt in de kerk niet veel meer dan een veilige be; slotenheid, die ongetwijfeld van betekenis is in een moeilijke tijd als deze. Maar spr. wilde toch de vraag stellen, of de be tekenis van de kerk niet gro ter zou zyn, wanneer zy meer dan tot mi toe stond in het maatschappelijk leven. Laat men beseffen, dat niet in het isolement de kracht zit. Geen afsluiting, maar een openstelling. Ook in de archi tectuur zal dit sterker tot uiting moeten komen. Deviezen besparen betekent meer woningen, meer scholen en meer kerken Beter dan ru zie te maken over de verde ling voor de drie, doen wij door alle krachten in te span nen. 80 pet. onzer bevolking behoort tot een kerkgenoot schap. Spr. deed tenslotte een beroep op allen om via de in_ vloed van de kerken mede te werken aan de wederopbouw van ons vaderland en ook van ons kerkeiyk leven. Per dieseltrein naar Walcheren. En' per bus het eiland rond Eeu van de grootste reison dernemingen ln ons land heeft met de Nederlandse Spoorwe gen 'n overeenkomst gesloten, volgens welke deze zomer waarschijnlijk iedere Zondag een dieseltrein naar Middel burg zal rijden, speciaal voor tounsten. In Middelburg wach ten autobussen van de N.V. Stoomtram Walcheren, die de dagjesmensen .het eiland rond rijden. Met Pinksteren reed de trein voor de eerste maal naar Mid delburg. Het reisgezelschap bestond uit 70 inwoners van Amsterdam, Lelden, Den Haag en Rotterdam. Per autobus re den zrj eerst naar Vlissingen, waar het standbeeld van Mi- chiel de Ruyter en de boule vard werden bekeken, vervol gens via Koudekerks n. West- kapelle, waar de nieuwe dijk in ogenschouw werd genomen. In Domburg rustte men een half uur, evenals in Veere, waar vervolgens naar toe werd gereden. Tenslotte keerde men voldaan naar Middelburg te rug, De eorste deelnemers aan deze nieuwe trips waren zeer enthousiast.' De Stoomtram Walcheren heeft met Pinksteren, speciaal de tweede dag, een record ver voer te verwerken gehad. Alle bussen waren ingeschakeld, zelfs bleek het soms nodig, dat de controleurs tevens als chauffeur dienst deden. Het personeel had het niet gemak kelijk, maar het slaagde er in alle diensten vlot te doen ver lopen, zodat opstoppingen konden worden vermeden. De drukst gebruikte lijnen waren vanzelfsprekend Middelburg Vlissingen en Middelburg Domburg. Op de dienst Mid delburgGoes was het veel minder druk. Behalve het nor male vervoer heeft de Stoom tram ondermeer nog 250 Bel gen het eiland rondgereden. Zeeuwse vereniging in Gorinchem opgericht. De Zeeuwen in Gorichem: en omgeving hebben besloten voortaan nauwer contact met elkaar en met de Zeeuwen elders in den lande te onder houden. Zij zijn daartoe over gegaan tot oprichting van een Zeeuwse vereniging, waarvan het bestuur bestaat uit de heren ir. C. P. Gild#, voorzitter, J. Luteyn, secreta ris, M. B. van Strien, pen ningmeester en Felius te Hardinxveld, commissaris- Op 29 Mei zal men de Utrechtse Zeeuwen-vereni ging bezoeken, ter gelegen heid van de sluiting van het winterseizoen. Yersekse vissersvloot uitgevaren. Dinsdagmorgen zeer vroeg is de Yersekse vissersvloot uitge varen ter zaadvisserij naar de Waddenzee, welke gedurende een viertal weken hiervoor is opengesteld. Het is voor de vissers te hopen dat deze inva sie, zo mag men het gerust noemen, met succes beloond mag worden. Terrein in de Van Wijckhuisepolder werd gekozen. Uit een mededeling van de V.V.V.-Terneuzen, die in eerste week van Augustus dit terrein in haar luchtvaartweek denkt in te schakelen, blijkt, dat het toekomstige vliegveld voor Zeeuwsch-VIaanderen is geprojecteerd in de Van Wijck huisepolder (tussen Terneuzen en de Braakman). Bg informatie ter bevoegder plaatse bleek ons. dat dit ter rein door de Rijksluchtvaart dienst reeds volledig is onder zoent en in kaart gebracht. Het terrein ligt gunstig voor Oost- en voor West- Zeeuwsch-Vlaam\eren, vooral wanneer de Braakman een maal ingepolderd zal zijn. Aandacht dient echter te wor den besteed aan de wegkrui- sing met het Kanaal van Ter- neuzen naar Sas van Gent. Wellicht, dat het befaamde, tunnelplan hier op de duur toch nog uitkomst zou kun nen brengen. Ontploffing In grasdrogerij. In de grasdrogerij te Scher- penisse gebeurde Dinsdag te 6 uur een ernstig ongeluk. Toen de oven opnieuw moest worden aangemaakt, werd abusievelijk een bus benzine inplaats van petroleum ge bruikt. Er ontwikkelde zich gassen in de nog warme oven en een ontploffing volgde. De directeur van de drogerij, die er bij stond en twee arbei ders, werden ernstig aan hoofd en armen gewond- Doordat in de oven een ven- tilatie-luik open stond, vond de kracht van de explosie een uitweg, zodat verdere ernstiger gevolgen uitbleven Keuringsdienst jubileert. De keuringsdienst Zeeland van de Ned. Alg. Keurings dienst van landbouwzaden en aardappelpootgoed, herdenkt Woensdag 2 Juni te Goes zijn vijftienjarig bestaan, terwijl op die dag tevens het nieuwe laboratorium aan de Grote Markt officieel in gebruik zal' worden genomen. De direc- tèur van de Dienst, ir. J. D. Dorst zal een herdenkingsrede uitspreken, 'a Middags wordt de revue „Keur van Kleur" opgevoerd. Arnemuider visser had moeilijkheden. Kerkrade 1< VOETBAL kla9ser. In afd. VI van de K.N.V. B. heeft Kerkrade door een 4 3 overwinning op Sittard het eerste klasserschap weten te veroveren. De ploeg van Kerk rade zal dus Vlissingens plaats innemen. Friesland boekte in afd. V een flinke zege op Veendam, zodat de laatste wedstrijd, nl. die tussen Zwartemeer Friesland, zal moeten beslissen welke club opvolgster van Veendam in de Noordelyke eerste klasse zal worden. Vrijdagmorgen liep het vis* sersvaartufg Arm- 8 uit Vee- re, ten gevolge van de mist ter hoogte van de Oranjezon aan de grónd. Vrijdagavond zijn vier vissersvaartuigen van Veere naar de.plaats des onheils gegaan, om te trach ten bij hoog water het schip vlot te krijgen, doch zonder resultaat. Zaterdag werd na een nieuwe vergeefse poging besloten bü laag water enige ledige oliedrums onder het schip te bevestigen' om het 'n groter drijf vermogen te ge ven- Dit heeft tot een succes ge leid, zo dat het schip zich bij hoog water op eigen kracht heeft vlot kunnen trekken- Zondagmorgen zag mén de Arm. 8, gesleept door de Arm. 4 en 12, de haven van Veere binnen komen- Z.L.M.-leden naar Zweden. Een veertigtal leden van det Z.L-M. zal in twee groe pen een achtdaagse reis naar Zuid-Zweden maken, waar men de gast zal zijn van een Zweedse landbouwersorgani satie. De eerste groep zal vol gende week Vrijdag vertrek, ken. Dinsdagmiddag kwamen de deelnemers in hotel „Cen traal" te Goes bijeen, waar ir. D. W. Stolp nog verschillende mededelingen omtrent de reis deed, terwijl ir. B. Ver hoeven, die vorig jaar een bezoek aan Zweden bracht in een interessante, inleiding een en ander vertelde omtrent de structuur van de Zweedse landbouw en vervolgens nog een aantal fraaie lichtbeelden van ziin reis vertoonde. Mr. y. d. Peyl naar Indië. Naar' wij vernemen zal mr. J. J. v. d. Peijl te Goes, officier fiscaal voor Zeeland bij het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch, waarschyniyk eind Juli naar Indonesië vertrekken, waar hij zich te Soerabaja zal vestigen. Middelburg TOONTJE ZIT IN DE KNOOP. Het kluchtige, maar romme- ligë blijspel „Toontje zit in de knoop", van Jack Bess, dat Zaterdagavond in het Schut tershof* te Middelburg op de planken werd gebracht, is po. ver aan inhoud, ondanks de overmaat aan actie en het veelvuldig gebruik van deu ren. De verwikkelingen in het stuk draaien om de schrijver Toontje, die onverwacht be zoek krijgt van een ryke oom, voor wie zyn huwelijk verborgen moet blyven. Niettemin verdienen de spe lers van de Middelburgse caba ret- en toneelvereniging Groen. Wit een woord van lof voor de wijze, waarop ze er het beste van maakten. De lang niet gemalckelijke rol van Toontje was, de onno dig geaffecteerde taal daarge laten in goede handen, even als die van zijn jonge vrouw Wiesje. Niet minder waren Oom Daantje, op en top getypeerd als de rondborstige zeekapi tein en juffrouw Bartels als de kleinburgerlijke hospita, die oom Daantje aan de haak wil slaan. Overdreven en daarom wei. nig aannemelijk waren daaren tegen de rollen van Kees, die zich wel erg zielig en sullig gedragende loodgieter, van me vrouw Zeegers, wier geëxal teerd optreden vermoeide, en van de lijzige Trineke. zaal. Een gezellig bal sloot deze laatste uitvoering in dit sei zoen. MIDDELBURGS BRANDWEER DEMONSTREERDE IN DEN HAAG. De Middelburgse brandweer heeft Dinsdag op de Nationale Brandweertentoonstelling te 's-Gravenhage een demonstra tie gegeven, welke veel be langstelling ljad. Volgende maand zullen de pi'yzen pas worden bekend gemaakt. Oostkapelle SOEST OP BEZOEK Maandag bracht de muziek vereniging uit Soest een be zoek aan Oostkapelle. In het gemeentehuis' werden zij ontvangen door de burge meester, die wees op de goede band, welke tussen beide ge meenten is gelegd. Daarna sprak de heer Rotte als voor zitter der plaatselijke muziek vereniging zijn dank uit voor dit bezoek. De heer J. Lange- maat, voorzitter der Soester muziekvereniging, dankte voor de hartelijke ontvangst en bood namens zijn vereniging een enveloppe met inhoud aan, benevens enkele muziekwerken voor het plaatselijk corps. Hierna werd de toren bezich tigd, waarin pas de nieuwe klok opgehangen is. Vervolgens werd een rytoer gemaakt naar Domburg en Westkapellc. Des avonds waren er con certen in de muziektent. Ritthem CONCERT. Zaterdag 15 Mei gaf de mu ziekvereniging O.N.D.A. voor een talrijk en aandachtig ge hoor des avonds in de Dorps straat te Ritthem-'n geslaagd concept. *.De door „De Nederlandse Vrouw" te Nieuwvliet gehou den collecte bracht 150.35 Excursie naar Schouwen De perelaars bij de kerk van Burgh. V.V.V. Haamstede recipieerde. II Wonderlijke combinatie: een iXnrcl met een el. Misschien is het Schouwen wel het enige land, waar men se dert eeuwen in de Mei maand de bitterballen ver vangt door zeevogel-eitjes. Welnu, wij hebben ontdekt, dat de combinatie voortreffe lijk is. Burgemeester Baas van Kerkwerve geleidde vorige week het gezelschap journa listen, dat Schouwen bezocht, naar de vogeleilandjes bij Flauwers en naar de plek, waar de nieuwo „Heerenkeet" verrijst. Daar staat nu een tij delijk optrekje, waar men een borrel schenkt en meeuwen eieren serveert. „Smaken ze niet naar traan of vis?" vroeg een der slachtoffers en er steeg een ironisch gelach op van de deskundigen. Hoe zou het kunnen, dat de heren van Schouwen, die sedert 400 ja ren in de oude Heerenkeet hun Lucullusmaaltyden aten, niet wisten wat bjj een oorrel de fynste eitjes waren! Ieder kenner weet, dat meeuwenei eren lekkerder zjjn dan kie vitseieren! En burgemeester Bïtas ver telt van de oude waterschaps rekeningen, die altijd weer begonnen met aanzienlijke posten voor dlnortjes in de Heerenkeet, posten voor wijn, voor fyne* tarbot, voor allerlei voortreffelijkheden en dan on deraan de rekening zweefde ook nog wel eens een postje voor dijkherstel, y Het was overigens in dit oude milieu van de „heren van Schouwen" wel do meest ge schikte plek om iets te vertel len van do enorme werken, die het watevschap Schouwen op het ogenblik in uitvoering heeft. Wij gaven daarvan reeds een overzicht in ons blad en zullen dat deel van de excursie dus verder onbespro ken laten. Na de meeuwen-eieren werd de tocht voortgezet door het hoge land van Schouwen, dat niet onder inundatie heeft ge leden en dat met zyn opgaand geboomte, zUn weelderige kreupelhout en zijn voortref- felyke boomgaarden een lust is voor het oog. IN BURGH. Rond de kerk van Burgh staan uerebomeu en het is de trots van Burgh, dat daarvan nooit een peer ge stolen worüt, want de vruchten van die bomen worden elk jaar vordeeld onder de armen en dat Weet do Burghse jeugd, die ove rigens evenmin als de jeugd t elders verschil in smaak weet te ontdekken tussen een peer, die niet en die wel betaald ls. Tydens de jongste reis van Nederlandse journalisten over Schouwen, werd een ogenblik gestopt bij deze historische kerk en foren. Zy wordt op het ogenblik gerestaureerd. Er is namelyk tydens do oorlog een bom juist in de toren ge vallen en dat bouwwerk over leefde de explosie niet. Nu wordt de toren herbouwd en dat is merkwaardig, want kort nadien besliste het ministerie van wederopbouw, dat er geen materiaal meer voor torenbouw beschikbaar zou komen. De bewoners van Burgh verheu gen zich nu in de overweging, dat hun gemeente de enige Is ln Nederland waar toch nog een toren wordt gebouwd. ONTVANGST TE HAAMSTEDE. De boomgaarden wekten de levendige bewondering - van de bezoekers en met veel be langstelling luisterden zij naar de causerie, die in Haamstede door de heer Hartog, hoofd van de lagere tuinbouwschool over de fruitteelt van Westelyk- Schouwen werd gehouden. Dat gebeurde ty'dens 'n ontvangst, die de V.V.V.-Haamstede aan de journalisten aanbood en waarbij burgemeester Röell als gastheer optrad. Hij ver telde iets van de grote be langstelling, die de toeristen nu reeds voor Westelijk Schouwen hebben. Groot zijn de verwachtingen als het vliegveld Haamstede weer in gebruik wordt genomen. DE FRUITTELT. Tijdens de voortreffeiyke lunch, waarbij de vogeleitjes niet ontbraken, kreeg de heer Hartog gelegenheid zijn ent housiaste voordracht over de fruitteelt te houden. Hy zwaai de lof toe aan de "jonge kwe kers, die op moderne wijze hun bedrijf uitoefenen en die dank zrj de gunstige gesteld heid van bodem en klimaat tot 5 maal de gemiddelde Ne derlandse opbrengst per hec tare halen. Het product, dat recht streeks per vrachtauto naar Rotterdam gaat, bracht in het afgelopen seizoen een millioen gulden op. Ook, in de fruitteelt schrijdt de mechanisering snel voort. Burgemeester Röell haastte zich aan dit betoog over de fruitteelt nog een woord van warme waardering toe te voegen over de bloem bollencultuur, die veelbelovend is. Hy noemde de naam van de Wedgwood-iris, die te Haamstede is ontwikkeld, als voorbeeld van een fraai kweekproduct. Daarna volgde een rit door de duinstreek, waarbij de heer Hartog nog gelegenheid, had velerlei toelichting te geven. De rit eindigde bij het be drijf van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen en Duiveland, dat in de achterliggende maanden geheel vernieuwd en uitgebreid ls. (Wórdt vervolgd) De wisselbeker heeft een definitieve eigenaar. Stampende paarden, glim mende boeren, gekrulde staarten, grote glazen wit schuimend bier, een ernstige en strenge jury, wie deze dingen ergens tezamen aan treft, kan er zeker van zijn, dat hij op een ringrijders- feest is verzeild geraakt. Op de Nieuwendyk te Vlissingen kon men deze verzameling vinden, de boeren, de paar den, het bier en de jury, alles was aanwezig Derde Pink. steren in Vlissingen, dat is Ringrijderij in Vlissingen. Zoals in een cowboy-film Bill So-and-So, achteloos met een paard tussen z'n knieën g'èklemd, nonchalant z'n lasso door de lucht zwiept, zo steekt een Walch'erense boer naar de ring met hetzelfde ge mak, met dezelfde gratie, Schynbaar onverschillig komen zij aanschieten op hun grote, stoere knollen. Schooljongens staan enthousiast hun favo rieten toe te juichen: „Hup Kobus, zet 'em op". De* beesten gaan helemaal op in de wedstrydsfeer. Als de baas een ring heeft gestoken, stapt de brede Ardenner rond met een bravour en een branie, alsof hij. zelf de ring had ge pikt. Een enkele maal zijn de paarden wat tè. vriendschappe lijk. Een van hen gaf byv. Dinsdag zijn chef een aai over het gezicht. EJe baas moest eerst met pleister en boorwa ter worden bygewerkt, voor hy weer kon ringsteken. ACHTTIEN DEELNEMERS. Achttien ruiters deden er aan het Vlissingse toumooi mee. Tegen zes uur kon men beginnen met het bekendma. ken van de pryzen. De wisselbeker van het ge meentebestuur kwam voor de derdè maal in het bezit van de heer de Witte. Deze virtuoze ringsteker blyft dus de definitieve bezitter. De verdere uitslag luidde 1 K. P. de Witte, Koudeker- ke; 2. J. Koole, Vlissingen: 3. D. v. d. Voorde, Koudekerke; 4.4 J. Reinierse, Koudekerke; 5. C. Koole, Vlissingen; 6. J. v. d. Meule, Vlissingen; 7. C. Schout, Vlissingen; 8. Jac. Wis se, Koudekerke; 9. J. v. d. Ham, Vlissingen; 10 VV. Koo- Koudekerke; 11 M. Stroo; Looff, Koudekerke: Corbyn, Vlissingen; 14. Kodde, Koudekerke; 15. F. Maas, Vlissingen; 16 R. Vermeulen, Vlissingen; 17. C. v. d. Meulen, Vlissingen; 18. A. Polderman, Vlissingen. Ex tra pryzen kregen J. Reinier se, Koudekerke; J. Koole, Vlissingen; K. P. do Witte, Koudekerke; Jac. Wisse, Kou dekerke; W. Koole, Koudeker ke. De prijs voor het mooiste paard was voor J. v. d. Meulen te Vlissingen. De pollepel was voor de heer J. R'einierse te Koudekerke. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Aangenomen haar Stadska naalPekelderwag D. de .Vries Jr. te Schoondijke. ÖHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Noordeloos H. van Leeuwen te Tholen; voor Amsterdam.W. M. W. Nieuwenhuyze te 's-Graven- hage-C. 412.' L. de 13.P- Corl IC. D. Kodc MIDDELBURG. Woensdag: Schuttershof bui- tengew- ledenverg. Alg. Woningbouwver,. 8. Electro: Onze correspon dent meldt, 7 en 9-15. Donderdag: Schouwburg: Amst. Toneelgezelschap, School der dapperen, 8. Schuttershof: P- v.- d. A-, lezing, 8. Bogardzaal: Ledenverga dering Draagt Elkanders Lasten, 2.30. Electro: Onze correspon dent meldt, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: De 7e Misdaad 7 en 9. Luxor: Contrabande 7 en 9- Donderdag: Alhambra: De 7e Misdaad, 7 en D. Luxor: Contrabande, 7 en 9- (Ingezonden mededeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2