.Nederland onafhankelijk van buitenlandse hulp Hoe zouden wij in April gestemd hebben? Oesterdijk in Terneuzen wordt verzwaard Tragedie Palestina Motto voor algemene spaarcampagne De problemen van de Joodse gemeenschap TWFFD^ BI AD PROVINCIALE ZEP'IWSE, COURANT ZATERDAG 15 MEI 1948 Min. Lieftinck installeerde Nationale Spaarraad (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Mei In het vroegere paleis van PrinseS Juliana op de Kneuterdijk'in Den Haag heeft de minister van Financiën, prof. mr- P- Lieftinck, Woensdagmiddag de Nationale Spaarraad ge. installeerd. Met zijn bekende gronddig- heid heeft de minister een overzicht gegeven van de fi nanciële en economische ont wikkeling van ons land sinds» de bevrijding. Hii herinner de eraan, dat het nationale vermogen, uitgedrukt in de prijzen van 1938, gedurende de oorlog terugliep van rond 35 milliard tot rond 23li mil liard, d-i. met een-derde. Bij het lage welvaartspeil van na de bevrijding was verder interen van het nationale vermogen "niet te keren en zelfs waren buitenlandse le ningen nodig voor consump tieve doeleinden. Een ernsti ge inflatie kon echter worden voorkomen, hetgeen vooral van belang was met het oog op de abnormale finan. cieringstaak waartoe de Staat geroepen werd. Een taak, die zo spoedig mogelijk door de particuliere instellingen dient te worden overgeno men, waarbij de Staat zo no dig subsidiërend kan optre den. Naar de minister mee deelde, hoopt de regering dat' zich in de begroting voor 1949 een belangrijke ontwik keling in deze richting zal weerspiegelen. WAAROM EERST Nil? Velen zullen zich inmid. mels de vraag hebben ge steld, waarom de Nationale Spaarraad eerst thans werd ingesteld, waar de minister toch reeds in 1945 een spaar campagne. heeft aangekon digd en de wettelijke basis voor dit lichaam het vorige jaar werd gelegd- Prof- Lief tinck verklaarde dit uitstel door te wijzen op het ver trouwen, dat als voorwaarde voor elk sparen moet gelden; vertrouwen in de waardebe. stendiging van het geld, in de Geen Marshall-hulp voor wapenleveranciers van de Sowjet-Unle. Paul Hoffman, de admini strateur van de Marshall-hulp, heeft voor de senaatscommissie voor de toewijzingen verklaard dat de V.S. geen economische hulp zouden verlenen aan Eu ropese landen, die oorlogsma- chinerle aan de Sow jet-Unie leveren. Voorts zeide hij, dat men onmacht tot terugbetaling in onmiddellijk afzienbare toe komst n i e t op de zending van hulp van invloed moest laten zijn. Gedurende het eerste kwart van de operatie zal het meren deel van de verschepingen voedsel betreffen. Daarna zal de nadruk meer vallen op her stelgoederen. Volgens Hoffman wordt het goed begrepen, dat de produc- tie in de ontvangende landen niet noodzakelijk verhoogd zou worden.door het fiat van de regering. De speciale missie in het buitenland zou daarom de haar voorgelegde programma's niet alleen beoordelen uit het oogpunt van gewenstheid doch ook van het gezichtspunt uit van samenwerking door dege nen, die het program moeten uitvoeren, handarbeiders, land bouwers, mijnwerkers en ande ren. Harde woorden tot Britse mijnwerkers. Sir Charles Reid, een van de twee directeuren van de afdeling productie van de Britse Nationale Kolenraad. is afgetreden, daar hij „geen vertrouwen heeft in de Kolen- raad noch in de tot stand gebrachte organisatie." Vol gens hem zouden minstens 30 millioen ton steenkolen por jaar meer geproduceerd kunnen worden indien het ab senteïsme onder de mijnwer kers tot het peil van voor de oorlog kon worden terug gebracht, de arbeiders gezet werden waar> zij het meest op hun plaats waren en per soneel en leiders hun uiter ste krachten inspanden. In Oostenrijk is het niet overal veilig. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Hel- mer, heeft verklaard, dat de onveiligheid in verschillende streken van het land een wa re kwelling geworden is. Mensenroof op klaarlichte dag is geen zeldzaamheid njeer. De minister sprak ook over de druk. waaraan socialisti sche arbeiders in de 'onder Russisch beheer staande U.. S. L A.-bedrgven bloot ^taan. 1 Staatshuishouding, de natio nale economie en in de vei ligheid van door het sparen gevormde grote of kleine vermogens. Bovendien is voor een spaaractie op grote schaal een gemeenschappelijk gevoeld ideaal nodig. Het moment om een dergelijke actie in te zetteh moet dan ook met psychologisch begrip worden gekozen en de mi nister bleek van mening, dat de omstandigheden zich thans zodanig ten gunste ge keerd hebben, dat dit mo ment aangebroken kan wor den geacht. Ter motivering voerde hij aan, dat de goederenvooT. ziening in het laatste jaar juist in de categoriën, waar in de grootste achterstand aanwezig was. niet onaan zienlijk verbeterd is. el vormt met name textiel nog een zwak punt. De kosten voor het noodzakelijk levens, onderhoud zijn geruime tijd stabiel gebleven; verschillen de groothandelsprijzen ver tonen een tendenz tot dalen en de arbeidsproductiviteit neemt gestadig toe. Het prestatieloon heeft een nieu. we kans gekregen: de be- drijfsuitkomsten laten, on danks de belastingdruk, be. hoorlijke winsten toe. De Marshall-hulp opent een nieuw perspectief en het ge meenschappelijk ideaal zal zijn, om gedurende deze pe riode van hulpverlening ons land van buitenlandse steun onafhankelijk ie maken Dat wordt de leuze van de na tionale opwekking tot vrij- wi sparen. MOEDGEVEND. Moedgevend noemde de minister het, dat in het af gelopen jaar duidelijke symp tomen vielen waar te nemen van een herlevende spaarzin. De interne besparingen in de ondernemingen zijn voor '47 becijferd op 700 millioen. Het sparen bij de levensver zekeringsmaatschappijen is stabiel gebleken en in 1947 bedroeg deze spaarproductie meer dan 1 li milliard. Daar. naast staan de spaarbanken, de pensioenfondsen, giro dienst, boerenleenbanken, spaarkassen,' enz- NOG SLECHTS EEN BEGIN. Maar: we zijn er nog niet. Met het herstel van ons land is nog slechts een begin ge maakt. De uitgaven wegens oorlogsschade zullen in de toekomst 42 milliard ver. gen. Voor overheids- en par ticuliere investeringen zal 'n dringend beroep op de kapi taalmarkt moeten worden ge daan- Aan binnenlandse be leggingsmogelijkheden zal geen gebrek bestaan; bespa ringen zullen de bron moeten vormen, die deze middelen verschaft. Het zal de taak van de Na tionale Spaarraad zijn, het Nederlandse volk erop te wijzen, dat èn in het nationa le èn in het individuele be. lang spaarzaamheid, waar zij mogelijk is, dient te worden betracht. Aande Raad zal dan gevraagd worden, zijn autoriteit te stellen achter de propaganda voor deze - ge dachte- (Nadruk verboden). Oppositie zou sterker geworden zijn. Links en rechts in evenwicht. In de onlangs voltooide Gallup-enquête hebben de en quêteurs en enquêtrices van het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie aan een representatieve „steek proef" uit ons hele volk ge vraagd; „Op welke partij 5oudt U Uw stem uitbren gen, wanneer er vandaag ver kiezingen waren?" De antwoorden luiden: Kath. Volkspartij Partij van de Arbeid... Anti-Rev. Partij Ghr.-Hist. Unie Comm. Partjj Ned., Volksp*. v. Vrjjh. en Dem Staatk. Ger. Party Andere partijen 32% 25% 13% 10% 2% 1% 100% Onder andere partijen zijn opgenomen antwoorden als „Middenstandspaftij", „De partij voor de vrouwen", „De Protestantse Unie", „Bella my" e.d. Berichten over een eventuele lrjst-„Welter" zijn eerst na deze proefverkiezing in de krant verschenen. COMMUNISTEN IETS ACHTERUIT. De C.P.N. blijkt iets ach teruit gegaan te zijn t.o.v. de laatst gehouden Kamerverkie zingen in 1946, waar 10J3 C.P.N. stemde. De V.V.D. ging van 6,4 in 1946 voor uit tot 8 nu. De C.H. en de P. v. d. A. halen ongeveer de percentages die zij bij de laatste Statenverkiezingen ge haald hebben, t.w. resp 9,7 en 25,8 VERSCHUIVING NAAR RECHTS. Vergelijking met de resulta ten van 1946 leert vervol gens, dat de regeringspartij en de K.V.P. en de P. v. d. A. van plm. 60 jn 1946 op plm. 57 op het ogenblik gedaald zijn. Verder is links" P. v. d. A. en C.P. N. van 39 in 1946 tot 34 Neurenberg's burgemeester wil staking lelden. Ziegler, burgemeesterf van Neurenberg, heeft verklaard Dinsdag een staking van ge- meentepersoneel en andere ar beiders te zullen lelden, Indien men tegen die tijd niet tege moet gekomen is aan de eisen van het volk om meer voedsel. Hij verklaarde te hopen, dat de gehele Beierse regering, die verklaard had machteloos te zijn om de voedseltoestand te verbeteren, zich bij de steken den zou voegen. In de belangrjjjce steden van Beieren zijn nog ongeveer 8000 personen in staking uit protest tegen de lage voedselrantsoe nen. in 1948 teruggelopen. „Rechts" en „Links" hou den elkaar zoals uit het vol gend totaal-overzicht blijkt, op het ogenblik in evenwicht. Men bedenke echter, dat de verkiezingsstrijd nog moet be ginnen. Bijna 20 van de kiezers heeft op het ogenblik zijn keus nog niet bepaald. Bij de Kamerverkiezingen in Mei 1946 was er 9 van de kiezers, die niet stemde of 'n ongeldige stem uitbracht! Leen Vente werkte illegaal. Hot Rotterdamse tribunaal heeft Donderdag advies gewe zen tegen de oud-Internatio naal Leen Vente en de be schuldiging vervallen ver klaard. Vente had weliswaar tezamen met de 45-jarige bouwkundige W. van' Oorschot in 1944 en '45 een aannecm- kantoor gehad voor het werven van arbeiders, die in Frank rijk voor de Duitse weermacht moesten werken, maar hij ge bruikte de gelegenheid om ve len over de grens te helpen en hun valse papieren te verstrek ken. Hij deed het ook niet uit winstbejag. De beschuldiging tegen hem werd vervallen ver klaard. Rattenvanger van Leuven gezocht. In Leuven kan het gebeu ren, dat, wanneer u op het telegraafkantoor uw telegram opgeeft, er plotseling een grote rat over uw hand loopt. Sedert enkele dagen heerst er een ware rattenplaag en de bedienden moeten voortdurend de lokalen met een rattenver- delgend middel bespuiten om de situatie enigszins meester te kunnen blijven. Het personeel heeft met staking gedreigd indien niet op korte termijn aan deze ratten- invasie een einde wordt ge maakt. -i. Rijkswaterstaat nam oude kade over. Paarden zullen de grond aanstampen. De Amerikaanse leveranties van oorlogsmateriaal aan Tur kije worden bespoedigd. Het Amerikaanse vliegdekschip „Randowa" arriveert in Istanboel met 84 vliegtuigen. Blokzijl's weduwe wordt niet belast. Het Haagse tribunaal heeft onlangs "^geadviseerd tot ver beurdverklaring van het gehele vermogen vant Max Blokzijl, ten bedrage van omstreeks 32.000 en nietigverklaring der pensioenrechten van de wedu we buiten een dubieuze vorde ring van 20.000 op de Dres- dener bank. De hoge autori teit heeft het fiat executie ge weigerd om de weduwe niet te treffen, aangezien deze politiek een andere zienswijze had dan haar man. Het tribunaal heeft thans tot verbeurdverklaring van een be drag van 3000.— geadvi seerd. Duitsers mogen kijkje in Engeland nemen. In het Britse parlement is medegedeeld, dat het thans aan Duitsers wordt toege staan tot een maximum van zes maanden te logeren bij vrienden of "verwanten in Groot.Brittannië, „om kennis te maken met de Britse le venswijze". Kinderen mogen voor on bepaalde tijd komen logeren. Regeringspartijen (K.V.P en P Oppositie overige partijen TOTAALOVERZICHT. Mei '46 April '48 d. A.) 60% 57% 40% 43% „Links" P. v. d. A. en C P.N. „Midden" K.V.P. 100% 100% Mei '46 April '48 „Rechts" 39% 31% Overige partijent.... 30% 34% 32';, 34',; 100% 100% (Nederlands. Instituut voor de Publieke Opinie.) Annexatievrees veroorzaakt „verschroeide aarde". Al of niet gegronde vrees voor annexatie heeft er, naar het A.N.P. uit Venlo meldt, in het Duitse grensgebied toe ge leid, dat de grondbezitters geen animo hebben om de door oor log en brand zwaar geschonden bossen opnieuw te beplanten. Ook. aan waterkeringen en overig onderhoud wordt niets gedaan, en als het nog enige tijd zo door gaat zullen vele van de ^eventueel te annexeren gebieden bestaan uit dorre, on vruchtbare vlakten. Toen er vorig jaar grote branden in de bossen woedden, gaf men zich weinig moeite deze te keren, waardoor aan zienlijke voorraden voor de Nederlandse mijnen gekapt hout verloren gingen. Doordat de langs de grens gestation- neerde Nederlandse bosbrand- weren zelfs bij brand niet op Duitse bodem mogep komen, zal ook da komende zomer weer de grootste aandacht no dig zijn om overslaan van branden op Nederlands gebied zoveel mogelijk te voorkomen. Het Limburgse comité ter propagering van grenswijzi ging heeft tot de bevoegde in stantie een nota gericht, waar in gevraagd wordt om met kracht te streven naar snelle grenscorrectie. Sultan Hamid blijft staatshoofd van W.-Borneo. Sultan Hamid de tweede is door 40 leden van de Wcst- Borneo-raad herkozen als hoofd yan de staat West-Bor. neo. De Nederander W. M- Nieuwenhuyzen werd geko zen tot vice.staatshoofd- Er is een permanente bestuurs raad gekozen, waarvan de, laaste voorzitter is- Jarenlang heeft het lage dtfkje, dat de „Oesterputten" te Terneuzen tegen de Schel de moest beschermen, een eigenaardige positie ingeno men. want dit djjkje geen zeedijk in de zin der wet, maar slechts een z.g. kade, die moest worden on derhouden door de eigenaar van het achterliggend ter rein, terwijl de djjk, die op 't eerste gezicht heelemaal geen zeedijk was, wel als zo danig werd beschouwd. Deze uitzonderingspositie sproot voort uit een in het verleden ban de stichters van de oesterputten verleende toe stemming, om deze putten, die buitendijks werden aange legd. te beveiligen met een dijkje, waarvan zij echter wel de onderhoudsplicht op zich moesten nemen. Jaren lang is dit voorge- geschreven onderhoud ook naar behoren geschied, maar toen op de duur de oesterput- ten niet meer als zodanig werden gebruikt, werd het belang van dit dijkje voorde bezitters van die putten veel kleiner en tenslotte werd het hun zelfs tot last. Wie zich echter van dit in onbruik maken niets aantrok was de Schelde, die dborging met in de stormmaandan haar golven hier hoog op te zwie pen en daar ook niet mee op hield, toen de particuliere ei genaar van de kade niet meer in staat bleek te zijn het on derhoud naar behoren te laten verrichten. WATERSTTAT GRIJPT IN. Dit en de gedurende de be zettingsjaren daarin uitge voerde ingravingen veroor zaakten tenslotte aldaar een zodanige zwakke plek in de waterkering, dat ingrijpen van hogerhand nodig werd. In 1947 hakte de Rijkswater- Instructieve straf. De burgemeester van Wageningen heeft een originele sententie be dacht voor vernielers van natuurschoon. Het komt te Wageningen de laatste tijd vaak voor, dat bloeiende tak ken van struiken wor den gerukt en natuur schoon op andere wijze wordt geschonden. De burgemeester heeft nu het volgende bepaald: er zal een aantal onbe zoldigde gemeenteveld wachters worden aan gesteld, die jacht zul len, maken op overtre ders- Deze overtreders worden door de burge meester verplicht op 'n nader vast te stellen datum een excursie naar het arboretum gn de bossen mee te ma ken, waar zij onder deskundige leiding zul len worden voorgelicht over het schone in de natuur, dat zij zo gron dig hebben vernield. STEMMEN UIT DE KERKEN 1 Gestenigd land herschapen in bloeiende gaarde Pinksterfeest is het! Onze gedachten gaan naar het Heilige land, waar eenmaal onder de zichtbare en hoor bare tekenen van een gewel dige windvlaag en tongen als van vuur, die zich verdeelden, de Heilige Geest is uitge stort. Het land waar Jezus gebojren is, geleefd en geleden heeft, zal altijd de belang stelling der Christenheid heb ben. Er mogen landen op aarde zjjn met meer natuurschoon en andere die op het ogen blik politiek meer gewicht in de schaal leggen, wat er in Palestina gebeurt, heeft toch meer onze belangstelling, om dat zijn herinneringen spreken van het hoogste en beste wat deze aarde ons gegeven heeft. Te meer gaan op dit Pink sterfeest onze gedachten naar dit land, nu daar onheilige geesten worden losgelaten en de storm van de oorlog met alle verwoestingen over het land zal gaan en. de vlammen van verdervend' vuur, in zich steeds meer verdelende tongen zullen lekken, zoals wfl het in eigen land op het Pinkster feest van 1940 hebben mee gemaakt. Het is tenminste niet te zien hoe dit alles nog gekeerd zou kunnen worden, al blhven we tot het laatste toe nopen. Engeland ver- „0_ klaart zjjn mandaat met 15 gering gedeelte aan de vorm- Mei afgelopen, en de Arabi sche staten, die nog steeds door Engeland van wapens worden.- voorzien, hebben de een na de ander verzekerd dat zjj op de 16e Palestina zullen binnenvallen. Eén heeft zelfs verkondigd dit te zullen doen om één minuut na- rhid- demacht. TRAGISCH. In dit alles ligt iets bij zonder tragisch. In de eerste wereldoorlog zijn beloften ge geven dat het land wederom een nationaal tehuis voor de Joden zou kunnen worden. Onder het mandaat van En geland zou dit verzekerd z\jn. Het is sindsdien gegaan -van de ene teleurstelling in de andere. De Arabische staten wilde men pok te vriend hou den, vanwege de oliebronnen en daarom zijn de Joden tel kens weer prijsgegeven. Het beste, land hebben de Joden niet in bezit gekregen. Slechts moerassen, zand en stenen hebben ze voor hoge prijs kunnen kopen. Deze zjjn, met geweldige inspanning en grote kosten, drooggelegd en ontgonnen en zo herschapen in land, waar met zeer moei zame arbeid een uiterst sober stuk brood wordt verdiend. Wat er door de Joden ge daan is, heeft Palestina ge maakt tot een ander land, met een levensstandaard die enige malen hoger ligt dan die van de omringende Arabische lan den. Dat dit mogeljjk ge weest ls, ligt voor een niet van samenleving in de Joodse landbouw-kolenies, die op communistische basis is. Di rect zij hierbij gezegd dat dit niets met Rusland te maken heeft, maar wel met het Oude Testament. Wat gezamenlijk beter en economischer gebeu ren kan,, wordt door de ge meenschap gedaan, opdat alle krachten in de drukke tjjd op het land kunnen worden inge zet. Zo heeft men bijv.- een zeer ver gaande'zorg voor de kinderen. Een tijd geleden hebben er in de Nieuwe Eeuw stukken gestaan van een R. K. pater, die jaren lang in Palestina- heeft geleefd. Hij gaf daarin éen zeer levendige indruk van deze vorm van sa menleving. Zo alleen is het mogelijk in dit arme land zich staande te houden. „Door deze voortdurende gezamelijke krachtsinspanning is dit ge stenigde land herschapen in een bloeiende gaarde." Deze samenleving is niet gedwon gen. Vrijwillig treedt men in de kolonie en vrijwillig kan men er weer uitgaan. Naar een van de leden van het Joodse Legioen, die na de oorlog in ons land was, mjj verzekerde, vormen de wetten van het boek Leviticus de grondslag waarop deze samen leving berust. Eveneens zijn de hygiënische maatregelen naar dit oude wetboek gere geld, zij het dan natuurlijk aangepast aan deze tijd. GEMEENSCHAP. Een van de moeilijkste pro blemen waar we mee zitten, is juist dat van de gemeen schap. Overal en in alle toon aarden hoort men klagen dat er geen gemeenschap meer is. In de bezettingsjaren heb ben we weer iets gevoeld van mogelijkheden die, er zijn. Na dien zijn ze weer geheel en al uit het gezicht verdwenen. Toch blijven we er naar hun keren. Voor de kerk is de vraag naar de gemeenschap des te ernstiger, omdat zjj toch moet zijn één lichaam. „Alzo zullen wij allen, die door het waarachtig geloof, Christus ingelijfd zijn, door broederlijke liefde, alle te samen één lichaam zijn en zulks niet al leen met woorden, maar ook met de daad jegens elkander bewijzen." Bij het 'H. Avondmaal wordt de vraag naar dc gemeen schap wel zeer duidelijk ge steld. Nu willen we niet zeggen dat die Joodse kolonies in Pa lestina precies zulk een ge meenschap zijn als wij moe ten hebben, maar wel, dat zij, ook van uit de Kerk gezien, al onze aandacht ten volle waard zijn, zeker voor zo ver ze zijn opgebouwd op het Oude Testament, welk boek ook voor de Christenheid ten volle Heilige Schrift is. Ook daarom heeft het onze dub bele belangstelling wat er op het ogenblik in Palestina ge beurt. Nu het volk der Joden weer dreigt dood gedrukt te wor den tussen de wereldmachten, op wier beloften zjj vergeefs hebben vertrouwd, moeten onze gebeden met hen zijn. Zij zyn nu wederom martelaren van onrecht en onrechtvaar digheid, waaraan alle volken, verenigd in de U.N.O.. dus ook ons eigen volk, meedoen. Dit maakt hetgeen er in Pa lestina geschiedt, voor alle Kerken tot een ernstige zaak. Tot hiertoe hebben wij ons daarover te schamen. Nooit zal ik vergeten het ge sprek met een paar leden van het Joodse legioen, die uit deze Palestijnse kolonies kwa men. Nadat van onze kant allerlei nadelen van hun sa menleving waren opgenoemd, vooral wat het gezin betreft, ~aven ze dit volmondig toe. lij wezen op de tegenwoordi ge noodzaak. Daar tegenover stelden zij; „Maar wij leven in een gemeenschap, die wer kelijk gemeenschap is." staat de knoop door en kocht het poldertje aari, om naar eigen believen de zaak te kunnen gaan regelen. Voor deze dienst stonden toen twee mogelijkheden open. Men kon de oorspron kelijke zeedijk, de oesterput ten liggen immers feitelijk buitendijks, van een glooiing voorzien en het hele poldertje aan de zee prijsgeven, maar ook de kade gaan vervangen door een werkelijke zeedijk en aldus dit terrein voor onder stroming te behoeden. Zoals te begrijpen is. koos de Rijks waterstaat, die immers geen stukje land. dat te redden is, verloren wil laten gaan, deze laatste oplossing. NIEUWE DIJK. Enkele weken geleden nu is de fa. Van Oord uit Werken dam begonnen met het uit voeren van dit werk en bezig met het leggen van een zwa re zeedijk, die links en rechts zal aansluiten op de reeds bestaande zeedijken. De loop van de nieuwe drjk zal iets afwijken van de ligging van de kade, omdat enkele boch ten worden rechtgetrokken De voet van de dijk wordt 35 M„ terwijl de hoogte 6 M. 4- NAP wordt, wat dus ca. 1.75 M. hoger is dan de kade was, en evenhoog als de dijken waarop wordt aangesloten. De massa's grond, die "Voor deze nieuwe dijk nodig zjjn. worden verkregen door het met een dragline afgraven van een in de buurt liggende in onbruik geraakte djjk, ter wijl het vervoer van al deze aarde geschiedt met een aan tal kipwagentjes, die worden getrokken door een tweetal moderne diesellocomotiefjes, zodat er maar weinig men senhartden aan dit grote werk te pas komen Wel is het frappant te zien, dat in deze eeuw van mecha nisatie voor het vasttrappen van de aangevoerde grond 'n aantal spannen paarden wor den gebruikt, en niet een stampapparaat! Een opzich ter vertelde ons echter, dat deze stampers op zware klei niet veel effect hebben en dat deze voorvaderlijke wijze van aantrappen tot nu toe nog niet verbeterd is kunnen wor den en dus ook nog .steeds wordt toegepast. Russische componisten In proces met de Fox-Film. Woensdag is te New York het proces begonnen dat vier Sowjet.Russische componis ten, te weten Sjostakowitsj. Chatsjatoerian, Prokofief en Miaskofsky, de Twentieth Century Fox Film hebben aangedaan om te verhinde ren, dat hun namen of mir ziek gebruikt worden in de film „Het ijzeren gordijn", die op het ogenblik te New York draait. De componisten hebben verklaard, dat het gebruik van hun namen en muziek zonder hun toestemming een inbreuk betekent op hun persoonlijke en burgerlijke rechten en dat dit de indruk wekt, dat de film hun goed keuring wegdraagt. Volgens hun advocaat brengt de film hen in een si tuatie van verraders, daar zij er in betrokken zijn bij een aanval on hun eigen re gering. De advocaat van de filmmaatschappij betoogde, dat. de film geen aanval op de Sof jet-regering is- Effectenhandelaar verduisterde een ton. De Amsterdamse politie heeft op de Amsterdamse ef fectenbeurs een commission- nair in effecten gearresteerd, die ruim honderdduizend gul den heeft verduisterd. Bovendien verkocht hij ef fecten van collaborateurs, zon der medeweten van het be heersinstituut, buiten de beurs om. Bovendien is gebleken, dat de commissionnair bij een bank in het debet stónd en door minder oirbare manipu laties heeft getracht zich van zijn schuld te ontdoen. Bijkantoren van Nederlandse banken In Duitsland. Banken, die him hoofdzetel in Nederland hebben, kunnen thans toestemming krijgen met Ingang van 1 Juli a.s. in de Britse en Amerikaanse zöne van Duitsland bjjkantoren te openen. Het is de bedoeling, dat deze bijkantoren zowel binnen het kader van de Duitse als van de geallieerde economie mogen werken. Zij zullen daarbij zo wel aan de Duitse wetten als aan de wetten van de bezet tingsautoriteiten onderworpen zijn. Vermoedelijk zullen alleen In- en exportzaken verlof krjj- *en in de Duitse sfeer te wer- ten. Paus Pius ^H heeft Donderdag in particuliere audiëntie, een aantal Neder landse luchtvaartautoriteiten ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3