In Souburg wordt behoorlijk aangepakt NIEUWS UIT ZEELAND N.S.B.-burgemeester legde verantwoording af Onderwijzers vergaderen in Goes Nieuws in een Noiedop Bouw van zuiveringsinstallatie vordert goed. Gemeentebestuur nam een kijkje. In een knalrode ..bellewa gen" hebben B. en W- en tie raadsleden van Oost- en West-Souburg Vrijdagmiddag een rondgang .gemaakt door de gemeente om door een be. zoek aan verschillende objec ten een overzicht te krijgen van de grote uitbreiding en de verbeteringen, die thans in Souburg vallen te consta- teren. Het gezelschap, dat onder leiding stond van de gemeen- tearchitect, de heer J. D- P- de Smit, bezichtigde aller eerst enige van de 60 wo ningwetwoningen. die door ir. Klokke zijn ontworpen en die hun voltooiing naderen. Over 4 weken zullen 26 van deze huizen worden opgele verd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de nieu we openbare lagere school aan het Oranjeplein, die aan de hoogste eisen voldoet en een buitengewoon gezellige indruk maakt. Er wordt jiog druk gewerkt in 't gymnas tieklokaal ,dat over 6 we ken in gebruik genomen zal kunnen worden. Ook de kleedkamer is nog in bewer king. - DE ZUIVERINGS INSTALLATIE. Het hoogtepunt van de rondgang was het bezoek aan de in aanbouw zijnde riool water-zuiveringsinstallatie. Aan dit grote project wordt door een behoorlijk aantal arbeiders met man en macht gewerkt. De enorme aëratietank, 27 m- lang, 7J,fe m. breed, 3 m. diep, waarin straks de zuiveringsbacteriën hun reinigend werk zullen verrichten, is bijna gereed en ook de bouw van het pomp station vordert goed. Het bouwkundig gedeelte van de installatie, door mid del waarvan men in de toe komst zuiver water in de pol der kan brengen, hoopt men, in September gereed te heb ben; het mechanisch gedeel te komt op het eind van het jaar gereed» wanneer het ma teriaal althans vlot wordt af geleverd. Hoe omvangrijk het pro ject is moge blijken uit het feit, dat reeds 100 ton beton ijzer is verwerkt. GEMEENTELOODS- Op de begraafplaats werd de beplanting in ogenschouw- genomen. Ook de onlangs af gebouwde keurige loods op het gemeenteterrein wekte de bewondering van de raadsle. Belgische regerings crisis opgelost SPAAK .BLIJFT PREMIER. Paul Henri Spaak, België's waarnemend minister-presi dent, heeft de Woensdag j.l. by de Prins-regent ingedien de ontslag-aanvrage van zijn regering ingetrokken. De socialistische en de Christelijke Volksparty zyn Donderdagavond tot volledige overeenstemming gekomen over de kwestie van de sub sidiëring van Katholieke scholen, waardoor de rege ringscrisis was ontstaan. De algemene raad van de Belgische socialistische partij heeft Vrijdagmiddag met 145 stemmen tegen 72 bij ont houdingen een resolutie aan genomen, waarin hy zyn goedkeuring hecht aan het accoord, dat tijdens de con ferentie van negen tussen Katholieken en socialisten met betrekking tot de onder wijskwestie is bereikt. Engels prinselijk paar in Parijs. Duizenden Parii zenaars wa ren Vrydag in hun met vlag gen versierde stad op de been om prinses Elisabeth en haar gemaal bij hun aan komst voor een bezoek van vijf dagen aan de Franse hoofdstad te verwelkomen. Het prinselijk paar werd welkom geheten door de Franse minister van buiten landse zaken, Georges Bi- dault, en de Britse ambassa deur, sir Oliver Harvey. Zij reden in- een auto naar. de Britse ambassade. De Prinses was in grijs ensemble met grijze hoea en kleine voile. Do hertog van Edinburgh in marine-uniform. Prinses Elizabeth heeft uit handen van president Vincent Auriol het grootkruis van het legioen van eer ontvangen. De Franse minister van marine las een dagorder voor, volgens welke het oorlogs- knns met palm wordt ver leend aan de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de Prinses. Na de plechtigheid legden de Prinses en de Hertog een krans op het graf van de onbekende soldaat By de opening van de ten toonstelling „Acht eeuwen Engels leven te Parfls" heeft Prinses Elizabeth in het Frans een rede gehouden. den. In deze loods is voldoen de ruimte voor opslag van materialen en stalling van rein igings wagens. Bij een bezoek aan de oude kerk roemde men de prachtig Screstaureerde hall. Boven e deur komt nog een ge brandschilderd raam. De kerk zelf heeft nieuw meubilair en zeer practische voetverwar ming gekregen. Verdere res tauratie staat op het pro. gramma. Tenslotte werd de bouw van 80 woningwetwoningen aan het einde van de Wilhel- m in astraat bekeken. De eer ste van deze huizen zijn in Augustus opleverbaar. Op het nabijgelegen terrien, waar de 70 z.g. Scheldewoningen zul- en verrijzen, bewonderde-het gezelschap de prestaties van de bulldozer, die daar ter plaatse de grond egaliseert. Regering wenst verkiezingen op 7 Juli. De minister van binnenland se zaken heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat de regering ernaar streeft, de eventuele verkiezing van de leden der Tweede Kamer on voorziene omstandigheden voorbehouden, te doen plaats hebben op "Woensdag 7 Juli. In dat geval zal de candidaat- steling op 4 Juni kunnen plaats hebben. Stelt de regering te hoge huren vast? Het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet heeft aan mi nister In 't Veld gevraagd, of het waar is, dat de huren van de na de oorlog gebouwde wo ningwetwoningen, vooral van die op het platteland, over het algemeen op een beduidend hoger niveau zyn vastgesteld dan de huren, die gelden voor vooroorlogse woningwetwonin gen en dat de huurwaarde, die het rijk berekent van wonin gen, gebouwd met inschake ling van de financieringsrege ling woningbouw 1947, bedui dend uitgaat boven de huur waarde Mei 1940 van soortge lijke woningen? Hij vraagt voorts of de mi nister bereid is, zolang de re gering haar huidig stand punt inzake huurverhoging meent te moeten handhaven, de normen, aan de hand waar van de huur en huurwaarde by nieuwbouw worden berekend, te herzien'in dier voege, dat de uitkomst in overeenstemming is met het huur- en huurwaar- depeil van Mei 1940. Spoedige vredes conferentie voor Japan? Bevin zou de Britse ambas sadeur te Washington hebben verzocht het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken te doen weten, dat hij de byeenroeping van een vredes conferentie voor Japan in de naaste toekomst van essentieel belang acht Do Britse regering- zou zo nodig bereid zijn zulk een con ferentie te houden zonder de So wj et-Unie. Melkrantsoen tijdelijk verhoogd. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komende weken het hoog tepunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrantsoen voor volwassenen tijdelijk, d.w. z. zo mogelyk gedurende 6 of 8 weken te verhogey tot 6 li ter per twee weken. Met Ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter gestandaardiseerde melk. Vliegveld Schieveen wordt aangelegd. De bouw van het vliegveld Schieveen bij Rotterdam is enkele dagen geleden in het eerste stadium van uitvoering gekomen. Het eerste gedeel te van het werk zal een ter rein omvatten van 204 H.A., waarop drie startbanen ko men. Totaal zal het vliegveld zes banen krijgen, die 1800 tot 2500 meter lang zullen zijn. De kosten zullen 24 millioen gulden bedragen en de maxi male bouwtijd» vier jaar, maar men rekent er op, dat deze tyd heel wat bekort zal wor den.. Sabena-vliegtuig verongelukt. Een vliegtuig van de Sabe na, dat Donderdagmorgen uit Leopoldstad naar Brussel vertrok, werd sedert Donder*' dagochtend elf uur vermist Thans is het wrak van dit vliegtuig door een der op on derzoek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp ïagazini, in de buurt» van een zijrivier van de Congo. Het vliegtuig is geheel uit gebrand. Het staat btfna vast, dat alle 25 passagiers en de bemanning van 7 bjj deze ramp om het leven zfln gekomen. Onder de passagiers Bevonden zich een baby van 9 maanden en twèe neger- missionarissen die zich we* fens hun 25-jarig jubileum do Congolese missie naar België zouden begeven. Nog niets geleerd.... Het gemeentebestuur Van Amsterdam ontving uit de stad <Hanau (Duitsland) een briefje, behelzend de vraag of „der Jude zo en zo", die in 1939 naar Am sterdam ging, hier be kend is. Het gemeente bestuur antwoordde hierop in een in 't Ne derlands gesteld schry- ven aan de Magistxa- tur van de stad Hanau: Naar aanleiding van Uw brief d.dbe richt ik u dat daarop alleen antwoord kan worden gegeven, wan neer uw vraag in cor recte termen wordt ver vat. De uitdrukking „der Jude" wordt in beschaafde landen niet in ambtelijk verkeer geduld Belangrijke uitbreiding van olieraffinaderij. In Pernis zal 3 millioen ton per jaar worden verwerkt. Naar wij vernemen, is de .Bataafsche Petroleum Maat schappij" (Kon. Shell groep) voornemens haar raffinaderij te RotterdamPemis zeer belangrijk uit te breiden. De verwcrkingscapacitieit dezer raffinaderij bedraagt thans één millioen ton ruwe aard olie per jaar. Deze capaciteit zal in 1953, wanneer het ge hele uitbreidingsplan zal zijn voltooid, verdrievoudigd zijn en dus verwerking van 3.000.000 ton olie 's jaars mo gelijk maken. Na voltooiing van alle plan nen zal het personeel uit ruim 300 technische en admi nistratieve employé's en 2200 arbeiders bestaan. Het tank park zal met een opslagcapa citeit van bijna 400.000 ton moeten worden uitgebreid. Ook abdicatie van koning Gustaaf? In verband met de troonsaf stand van Koningin Wilhelmi- na wordt in Zweden het ge rucht verspreid, dat koning Gustaaf, die 16- Juni a.s. 90 jaar wordt, met het oog op zijn hoge leeftijd afstand zal doen van de troon ten behoeve van kroonprins Gustaaf, aldus Parool. WEER JAVA-THEE. Naar wij van de zijde van „Bedri.jfshoreca" vernemen zal op 20 Mei te Amsterdam voor het - eerst sedert 20 Maart 1941 Java-thee worden toegewezen aan handelaren en pakkers- Meisje door stiefmoeder dood geslagen? In Enschede is dezer dagen een tragedie aan het licht ge komen, waarbij een Vierjarig meisje zo ernstig door haar stiefmoeder schijnt te zijn mishandeld, dat het is over leden. Het gezin woont reeds enige tijd aan de Broekheur- nerweg. Het is een tweede huwelijk: man en vrouw wa ren beide gescheiden. Buren hadden reeds énige malen gemerkt, dat de vrouw m buien van razernij de kinde ren van haar man ernstig mishandelde. Op 12 April hoorde men weer gillen iri de woning en toen de buren toeschoten, troffen zij de vrouw aan met het bewuste loze meisje. Het zou tegen 'n tafel gevallen zijn. In een ziekenhuis is het kind énige uren later' overleden. Thans, een maand later dus, heeft een twaalfjarig zusje verklaard, dat de stief moeder het kind bewusteloos had geslagen. De politie tracht thans de juiste, toe' dracht vast te sellen. Dè eer ste man van de vrouw heeft thans twee van zijn kinderen weer bij zich- genomen. De Marshall-hulp. Te Washington is Vrijdag officieel bekend gemaakt dat Nederland over de maanden April, Mei en Juni 1948 in gevolge het Marshall-plan zal ontvangen voor een bedrag van 80 millioen dollar aan schenkingen en 25 millioen aan leningen. De Willem Barendsz weer thuis. Do tweede Nederlandse walvisvaart-expeditie is ten einde. Vrijdagmorgen is de drijvende traanfabriek „Wil lem Barendsz" in IJmuiden binnengelopen. De vangst is bevredigend: 1300 walvissen, waaruit 14.150 ton traan is gekookt, dat is 2000 ton 'meer dan vorig jaar. De ge hele expeditie is verlopen zonder een enkel ongeval, terwijl ook geen ernstige ziektegevallen zijn voorgeko men. Als huldeblijk voor de gro te verdienste van de walvis vaart-expedities voor ons land. is aan de kapitein, Klaas Visser en de voorman Harm Jonk de „de Ruyter- medaille" toegekend. Deze werd hun onmiddellijk na aankomst in IJmuiden op de borst gespeld door de direc teur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. J. Oyevaar. Geen prijs- en afzet- regellng stro van oogst 1948. Het bestuur van het bedrijf schap voor hooi, stro en ruw- voeder heeft besloten met be trekking tot stro van oogst 1948, geen prijs- en afzetrege- ling in het leven te roepen, met dien verstande, dat ten aanzien van <le stroverwerken- de industrie, wat de te ont vangen hoeveelheden betreft, beperkingen kunnen worden opgelegd. Dit besluit behoeft nog de goedkeuring van ho gere instanties. Wat betreft het stro van de oogst 1947, blijft de geldende prys- en afzetregeling onver minderd van kracht. DEBAR KATIE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT." Het m.s. „Johan van Ol- denbamevelt", dat met mili tairen aan boord uit Indone sië naar het vaderland onder weg is, wordt Dinsdagavond a.s. in Amsterdam verwacht. Met de debarkatie zal Woens dagmorgen om 9 uur worden .begonnen. 'Bankbiljetten verValst. Sinds geruime tijd kwamen bij de recherche in Den Haag, druppelsgewijs aangiften bin nen van het in omloop zyn van valse bankbiljetten van f 100. Een kellner ontving op Hemelvaartsdag zo'n toil et. Dank zij zijn goede ge- ïeugen, kon men de dader, P. B. te Den Haag, arres teren, evenals enkele confra ters. In totaar was voor plm. 7000 in circulatie ge bracht. Rechtbank Middelburg Vreemde toestanden -„Er heersen vreemde toe standen in het kamp te Sluis"i aldus de officier van Justitie bij de Arron- dissements-rechtbank te Middelburg bij de behande ling van de zaak tegen J- P. B. „Het laten ontvluch ten van een gedetineerde is een ernstig ambtsmis drijf en een gevangenis straf is hier op zijn plaats". Spr. eiste 5 maanden. Verdachte J. P. B-, oud bewaker van het interne ringskamp te Sluis, had als bewaker de gedetineerde D- E. L. laten ontsnappen. Hij had zich op de wachttoren, waar hij dienst had, omge draaid, waardoor L- gelegen heid kreeg uit het raam te springen en door de omhei ning het kamp te verlaten. Verdachte ontkende ter zit ting tegen L- gezegd te heb ben: „Ik zie niets, dan draai ik mij wel om". De president merkte op, dat L. en getuigen dit toch hebben gehoord. „Het is wel mogelijk dat L. optsnapt is. terwijl ik op de toren stond", aldus verdachte „maar bewezen is het niet". Hij gaf wel toe dat hij zijn plicht schromelijk verzaakt heeft. De officier achtte het bewijs geleverd, doch de rechtbank verwees de zaak voor nadere instructie naar de Rechter-Commissaris. Tribunaal Middelburg Hij ontkende direct verraad. Vrijdagmorgen stond voor het Middelburgse Tribunaal de 32-jarige C. J. L. M- Sie* mons, uit 's Heerenhoek, die waarnemend bur gemeester-secretaris van 's- Heer Abtskerke, burgemees ter-secretaris van 's Heeren hoek en wnd. burgemeester van Hazerswoude is geweest terecht. Siemons, die thans in de mijnen werkzaam is, heeft zich volgens de dag vaarding, in zijn burgemees tersperiode aan ernstige fei ten schuldig gemaakt. Hij werd er. van beschul digd aan de S- D- te hebben gerapporteerd, dat zekere prof. Jansen zich Duits-vijan dig had uitgelaten. Voorts zou hij aan de gemeenteveld wachter van 's Heer Abts kerke onder bedreiging op dracht hebben gegeven tot arrestatie van een onderdui ker, aan de opperluitenant Kramer hebben medegedeeld, dat er in 's Heer Abtskerke gestaakt werd met verzoek in te grijpen, en dat er in zijn gemeente clandestien post duiven werden gehouden, aan de gemachtigde van,de „leider" des N-S-É- hebben verraden, dat pastoor te Ovezande een verboden ver eniging voortzette. Siemons ontkende recht streeks verraad. Hij zag wel in. dat hij politiek volkomen „fout" is geweest en dat hij niet steeds gehandeld heeft in het belang van Neder land. De verdediger, mr. .P. C- Adriaanse, verzocht geen verdere opsluiting aan zijn cliënt op te leggen. Advies op Maandag 24 Mei. Het Tribunaal te Middel burg deed o.m. de volgende uitspraken: E. A. Meerkamp van Embderi te Middelburg, 6 mnd. voorw. met een Verloren gewaand schip keert terug. 4^ jaar heeft de „Midas". een 3000 ton metend schip van de K.N.S.M., dat in '43 ten gevolge van een gealli eerde bomtreffer in de baai van Brest zonk, op de bodem der zee gelegen zonder dat men er in Nederland enig vermoeden van had, waar het vaartuig was gebleven. Thans ls het schip, dat volkomen onbestuurbaar is, naar Amsterdam vertrokken. Men acht het mogelijk het vaartuig weer zo te repare ren. dat het de vergelijking met de andere „liners" van de K.N.S.M. als vroeger zal kunnen doorstaan. Van de 1767 ter dood veroordeelde Grieken waren op 12 Mei 1320 terechtge steld. Dr. T. Wurm, protestants bisschop van Wlirttemberg, heeft geprotesteerd tegen „mis dadige methoden en vreselijke martelingen bij processen om bekentenissen af te dwingen." Dr. van Kleffens Is per vliegtuig uit New York ver trokken voor een kort bezoek aan Nederland. Engeland gaat binnenkort ztfn troepen uit de Ethiopische provincie Ogaden terugtrek ken. proeftijd van 3 jaar; onder toezichtstelling, ontzetting rechten; A- v. Boekhout, Vlis- singen, 6 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar, on der toezichtstelling,. verplich ting tot verrichten van ar beid. verbeurdverklaring van 300, ontzetting rechten. F. v. -d. Vaart, Heerlen, 3 mnd-, voorw. proeftijd 3 jaar, onder toezichtstelling en verplichting tot het verrich ten van ondergrondse arbeid in de kolenmijnen. H. WETSELAARt In de ouderdom van 62 jaar is te Dordrecht overleden de heer H. Wetselaar, hoofdbe stuurslid van de Chr. Me- taalbewerkersbond. Hij 1 was tal van jaren districtsbe stuurder voor het Zuiden en dientengevolge in de provin cie Zeeland een goede beken de. In de vergaderingen te Middelburg en Vlissingen was. hii een zeer geziene fi guur- Prof. dr. van. Oyen hoogleraar te Basel. Prof. dr. H. van Oyen, ge boren te Vlissingen, die on dermeer predikant te Rit- them is geweest, heeft zijn afscheidscollege te Groningen gegeven wegens zijn benoe ming tot hoogleraar te Basel als opvolger van prof. Kö- berle. Van Sint Maartensdijk naar Burgemeester Schuller verlaat eiland Tholen. Mr. H. H- Schuller, die van 15 Juli 1936, burgemeester van St. Maartensdijk en van 1 Mei 1946 tevens van Scher- penisse is, heeft thans de be noeming ontvangen als bur gemeester van Maartensdijk in de provincie Utrecht, wel ke gemeente ongeveer 11-000 inwoners telt, terwijl de bei de Thoolse gemeenten er sa men ongeveer 4000 tellen. De heer Schuller, die Ned Herv- is en politiek tot de Anti-Rev. partij behoort, kwam op 28-jarige leeftijd naar Sint Maartensdijk'na te Leiden doctoraal examen Ned. Ind. Recht te hebben gedaan en volontair op de ge meente-secretarie te Naald wijk te zijn geweest. De Zeeuwse gemeenten zul len hem zeker node zien vertrekken. Naast zijn -werk zaamheden als hoofd der ge meenten, is de heer Schuller voorzitter van de afdeling Tholen van het Nederl- Rode Kruis, en van de Commissie van Advies Centrale Dienst o,Noord-Zeeland" voor Bouw en Woningtoezicht en ge meentewerken, en bestuurs lid van de Vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers van het eiland Tholen. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen telt de scheidende onder zijn leden- Van 1940 tot 1945 was de heer Schuller. die voor.dien reserve tweede luitenant was geweest, districts comman dant van de O. D. Nieuw raadhuis voor'Kapeile De gemeente Kapelle-Bie- zelinge zal een nieuw raad huis krijgen. Voor dit ge bouw is het ontwerp gereed, het zal een hoogte krijgen van ca- 10 m. met daarbij een torentje ter hoogte van 22*3 m.. Voor het gemeente huis komt een bordes, waar op aan beide kanten een beeld zal worden geplaatst. Stadskinderen in D.U.W.-kampen. Het Centraal Werkcomité Vacantie deelt mede, dat de ruimte in de DUW-kampen ter beschikking gekomen voor va- cantieverblyf aan 914 jari gen, reeds vrijwel geheel „be sproken" is. Ongeveer 5000 frote-stadskinderen kunnen aaMoor reeds dit jaar een week vacantie in de vrije na tuur doorbrengen. De aanvaring van het m.s. „Algarve". BEHANDELD DOOR DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor'de Scheep vaart te Amsterdam heeft on derzoek gedaan naar de oor zaken van de aanvaring tus sen het m.s. Algarve en het Panamese s.s. San Miquel Bay op 7 Maart 1948 op de Wes- terschelde. Als getuigen wer den gehoord de kapitein van de Algarve E. C. Dobbinga, de Belgische loods A. M. C. Moe- reels van de Algarve en de Belgische loods van de San Miquel Bay. De kapitein van de Algarve had zelfbrugwacht tijdens de aanvaring. Het zicht was aan vankelijk goed, maar bij boei 28 ontstond plotseling een zwa re mistbank dwars over het vaarwater. De luchtfluit werd 'in werking gesteld. Na een mi nuut werd een stoot aan bak boord gehoord en de machine werd gestopt. De loods gaf hierop tweemaal order naar stuurboord uit te halen. Twee maal werd ook een signaal van de tegenligger gehoord. Bij het zien van de tegenlig ger werden drie .stoten gege ven. De aanvaring had plaats. Geprobeerd werd het schip aan de grond te zetten, maar het zonk. De stuurman ging met zijn kind in de arnien te water terwijl het schip kapseisde. Het kind verdronk. De overige op varenden werden aan boord van de San Miquel Bay geno men. Nadat de loodsen een toe lichting hadden gegeven, deel de de Raad mede, dat later uitspraak gedaan zal worden. „Zwaluwen" voetballen ten bate van Sluis. Naar wjj vernemen zal. een Zwaluwenelftal op 30 Mei te gen een vploeg ,van West-; Vlaanderen uitkomen, welke wedstrijd te Brugge wordt gespeeld. De opbrengst van deze ontmoeting is ten bate van Sluis. Spoedig aanbesteding van Schelde-woningen. Naar wij vernemen zal op 8 Juni a.s. de bouw van 70 zg. Schelde-woningen in O-, Souburg worden aanbesteed. De bouwgrond wordt thans met behulp van een bulldo zer in gereedheid gebracht. De andere helft van het contingent Scheldewoningen zal in de tweede helft van 1949 worden aanbesteed. WALCHEREN Vlissingen UNAC-COMITé IN OPRICHTING. Te Vlissingen zijn er plan nen om een plaatselijk Unac- comité op te richten. Zoals men weet is de Unac opge richt door de Verenigde Na ties. teneinde een actie .te ontketenen tot steun aan noodlijdende kinderen. In Eu ropa hebben 30 millioen kin deren hulp nodig, in 't Nabije en het Verre Oosten 60 mil lioen. Negentig millioen die wanneer geen- hulp komt opdagen gedoemd zijn om INTERESSANTE VOORDRACHTEN. Een groot aantal onderwij zers uit alle delen van Zee land kwam Vrijdag in de zaal Krijger te Goes bijeen voor de algemene vergade ring van de Vereniging Schoolmuseum Middelburg. Na afhandeling van de ver enigingszaken behandelden een tweetal heren voor het onderwijs belangrijke zaken. De vergadering, die 's mor gens aanving, stond onder voorzitterschap van de heer A. Leenhouts- Nadat de jaar verslagen en begroting waren behandeld en de aftredende bestuursleden, de heren B. H. Ligteringen. C. da Pree en T.* Winter, waren herkozen, besloot men tot het zenden van een telegram aan H. M- de Koningin in verband met Haar voorgenomen troonsaf stand. MONDELING TAAL ONDERWIJS. Als eerste spreker voerde het woord de heer P. Egger- mont, inspecteur van het La ger Onderwijs te Roosendaal over „Het mondeling taalon derwijs". Spr. die aan de hand van vele voorbeelden de taak van de taal uiteen zette, wees hierbij op de wenselijkheid'dat bij't onder wijs aan de kinderen vooral in de laagste klassen ook aan dacht wordt besteed aan de dialecten. In het verdere van zijn toespraak, waarin hy ve le raadgevingen aan zijn toe hoorders (sters) gaf, vestigde spr. o.m. de aandacht op het grote belang van het spreek* onderwijs. Er wordt tegen woordig veel te weinig ver teld op de scholen. Het boek domineert te veel. Verder moet het kind ook critisch leren lezen- Daarom is het ook van belang, wat er gele zen wordt. Elke klas moet 'n goede bibliotheek bezitten. Spr. «gaf verder als be langrijk resultaat van de mondelinge les aan, dat de passieve taalschat van het kind wordt uitgebreid. ZWAKZINNIGENZORG. In de middagvergadering, welke - m. werd bijgewoond door de heren Lockefeer en Schout, leden van Ge£. Staten, alsmede door enkele burge. meesters, sprak de - heer G. Leerkamp, hoofd ener B.L.O.- school te Hilversum over „Zwakzinnigenzorg". Spr. die er op wees dat ons land 160 B.L.O.-scholen met 19000 leer lingen telt, terwijl ca. 13000 zwakzinnige kinderen nog ge wone scholen bezoeken, schet ste in het kort de geschiedenis van het onderwijs aan zwak zinnigen en besprak verder het begrip zwakzinnigheid. Voorts liet hij de verschillen de onderzoekmethodes naar de geestvermogens, de revue pas seren, gaf in het kort de oor zaken van zwakzinnigheid aan, zette het werk op de B.L.O.- scholen uiteen en eindigde met te wijzen op de noodzaak van nazorg voor de zwakzinnigen diè een dergelijke school be zochten. Vervolgens werd nog een film over een jB.L.O..school vertoond. In een naast gelegen 2aal was een tentoonstelling van leermiddelen verzorgd door verschillende uitgevers als mede een expositie van werkstukken en leermidde len van de school voor Bij zonder Lager Onderwijs te Middelburg. te komen door gebrek. De oprichtingsvergadering van het coprité Vlissingen zal, onder voorzitterschap van burgemeester mr. B. Kolff, in café Kiviet worden gehou den. Nieuw- en St. Joosiand RINGRIJDERIJ. Op Dinsdag 3de Pinksterdag zal evenals voorheen in de kom van Nw. en St. Joósland ach ter de Kerk de traditionele ringrijderij te paard worden gehouden. Dit jaar zullen zo wel gehuwde als ongehuwde rijders mededoen. -24 Deelne mers hebben zich opgegeven* waarvoor reeds een drietal wisselbekers en andere fraaie pryzen door de inwoners zijn. beschikbaar gesteld. Veere BRIDGEDRIVE. Donderdagavond had in de Campveerse Toren te Veere een bridgedrive plaats tussen dp Middelburgse en Veerse bridge club. De wedstrijd; welke ge speeld werd aan zes tafels, bracht voor elk der partijen eenzelfde aantal punten op Na afloop werden ten bate van het Marine Sanatoriumfonds nog enkele enveloppen met zegels verkocht. Oostkapelle De collecte voor het hul deblijk „De Nederlandse Vrouw" aan H. M. de Koriin- fi heeft te Oostkapelle 360,80' opgebracht. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Koudeker- ke A. Elshout te Capelle a. d. IJssel. Nagekomen advertentie Heden overleed zacht en kalm, tot onze die pe droefheid, onze ge liefde Echtgenote, Moeder, Dochter en Be huwdzuster, DJIEUWKE JONGMAN, geb. VAN DER VEEN, in de leef tyd van 37 jaar. T. JONGMAN. JANNY DINIE. Oost- en West Souburg, 14 Mei 1948. Mamixplein 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2