Fatale vrouw van Finland Internationale handel dreigt te verstikken Eens ging het ten onder De minimum-prijzen voor groenten HERTTA KUUSINEN: Felle communiste wil minister van buitenlandse zaken worden Niemand zag haar ooit lachen Even peultjes Lezers schrijven Krabbèndijke: TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 MEI 1948 Het lot van Finland ligt in handen van een vrouw, zeide kortgeleden een Fins politicus tot een medewerker van Die Weltwoche, toen deze medewerker probeerde te informeren naar de namen van de mannen en de vrouwen, die achter de coulissen van de officiële politiek, de banden met Moskou aanhouden. De meeste Finnen vrezen Yrjö Leino» de communistische minister van binnenlandse zaken. Deze_ doortastende en onverschrokken drager van de rode banier, staat echter zelf onder de invloed van een nog veel krachtiger persoon lijkheid: zijn echtgenote Hertta Kuusinen. deze vrouw hoort praten over politieke en sociologi sche problemen, dan is het al gauw duidelijk, dat ze hele maal geen onbeduidende vrouw is, maar een sterke persoonlijkheid, 1 die met grenzenloze eerzucht, toewij ding, fanatisme en energie het communisme wil dienen- Zij is in de laatste maagden op het gebied van de buiten landse politiek zo sterk op de voorgrond getreden, dat men haar nu begint te noe men als de toekomstige Fin se minister van buitenlandse zaken en als de evenknie van Anna Pauker ip Roemenië- Men wijst op de veelvuldige besprekingen, die zij heeft gehouden met de leiders van de communistische partijen in de andere Scandinavische landen. OMWENTELING? Zo confereerde ze met Las- se Linderot, de „kleine Sta. lin" in Zweden en met de Noor Lövlien, die de commu- Vertrouwelinge van Moskou. Hertta Kuusinen is een veertigjarige vrouw, die op valt door haar uiterst een voudige kleding. Zij heeft on der vorige Finse regeringen jarenlang in de gevangenis vertoeft door haar communis tische sympathieën. Op deze straffen is ze precies even trots als een Heidelberger student op de lidtekens uit zijn duels. Als jong meisje nam zij reeds deel aan de politieke strijd, onder leiding van haar vader, die tot de oude com munistische garde behoorde en die nadat Fins Karelië aan Rusland was afgestaan, zit ting nam in de opperste Sov jet voor' dat gebied. Duizen den Finnen, die Karelië ver lieten om te ontsnappen aan de Russische terreur, noemen nu nog Kuusinen de grote verrader en nergens is Herta zo gehaat als in de N. Finse dorpen, waar deze vluchte lingen uit Karelië thans ar moe lijden in hun erbarme lijke noodwoningen. MINISTERSVROUW. Nadat ze enige jaren lang het lot van haar echtgenogt Yrjö Leino had gedeeld, die eerst leraar, daarna journa list, maar altijd een heftig communist was en die van de ene naar de andere gevange nis zwierf, werd ze in 1944 ministersvrouw, doordat haar man in de. coalitieregering kwam als minister van bin nenlandse zaken- Leino slaagde er in i danksJhet kleine aantal com munisten in Finland, een krachtige communistische druk op de Finse regering uit te oefenen. Daarbij legde hjj zich tezaomen met zijn vrouw voornamelijk toe op het beïnvloeden van de Fin se buitenlandse politiek, die geheel werd omgebogen naar Moskou. Tot voor kort dreef men de spot met de „gekke Hertta", die slecht gekleed was. geen lippenstift ge bruikte, rouge en poeder ver smaadde, de kapperswinkels links liet liggen en die alleen maar reisjes naar Moskou maakte of zo nu en dan een „donder-rede" hield tegen de burgerlijke democratie. FANATISME. „Een fanatieke vrouw, voor wie het communisme tot een idee-fixe geworden is", zo be schreef een Finse journalist haar- Wanneer men echter deppen Kerk voor robots. Volgens „De Westerbode" zal in Malesice, een dorpje bij Praag, een kerk worden gebouwd, welke uitsluitend zal bestaan uit staal, ijzer en koper. Dit is de eerste meta len kerk in Europa. Americania. Gouverneur Jim Folson uit Alabama (V-S-), gekozen tot „schrikkeljaar-jongen no. 1", zwaaide zijn witte sombrero,- vocht zich een weg door een menigte vrouwen en meisjes, die het verkeer in een van New York's drukste straten ontwrichtte en kuste één voor één 80 schone manne quins. „Zii zijn de aardigste meisjes van de gehele "wereld uitgezonderd Alabama", schreeuwde hii en keerde moeizaam terug naar zijn auto. Alleen voor schillebogren. In Denemarken probeerde men aardappels met tomaten - schil te kweken. Het was een hele verrassing toen men als resultaat tomaten met aard appelschil kreeg. Braaf. Het gemeentebestuur van Hunneborstrand in Zweden heeft het meubilair van de Slaatseliike gevangenis ver- ocht, omdat geen enkele in woner aanleg voor misdadig heid blijkt te bezitten. Ijskoud. Felixtowe (Eng.) heeft aan het ministerie van gezond heid toestemming voor een lening van 3-780 voor een ijscofabriek gevraagd* mstische partij in. Noorwegen aanvoert. Ze had een werk zaam aandeël in het afslui ten van het militaire pact tussen Finland en Rusland. Het schijnt wel. dat Hertta Kuusinen naar het voorbeeld van Anna Pauker bezig is de draden aan te knopen voor een soort omwenteling in de Scandinavische landen, -wel ke omwenteling zo ongeveer hetzelfde karakter zou moe. ten dragen als die in de Ëal- kanlanden- Sedert de bespre kingen van Hertta met de - Noren en de Zweden ze had overigens ook contf/t met Deense communisten volgt men met argwanende belangstelling haar activiteit. ACHTER HET GORDIJN? Op het ogenblik is men in Finland bezig voorbereidin gen te treffen voor de ver kiezingen en daarbij wijzen de communisten er op, dat Rusland aan Finland en de andere Scandinavische vol keren volledige onafhanke lijkheid wil laten. Nog neemt men aan, dat bij de komende verkiezingen indien ze althans in vrijheid gehouden worden de par tij van Hertta gemakkelijk verslagen zal worden, want de Finnen zijn hardnekkig tegen het communisme ge. kant, maar wat zal Moskou doen? Zal Moskou daarmee genoegen nemen en afzien van geweld? Veel zal daarbij afhangen van de vrouw, die volgens de Finnen nog nim mer heeft gelachen en die met de passie van een Jean ne d'Arc vecht voor het com munisme en dat vermoedelijk niet om aan Finland ware vrijheid te schenken, maar om het achter het ijzeren gordijn te brengen. Ned. Rode Kruis als voorbeeld. Op een onlangs te Ge- nève gehoduen interna tionale conferentie van Rode Kruis-verenigingen werd het initiatief van het Ned. Rode Kruis zoals dat vorm gevonden heeft in de Nederlandse beweging voor interna tionale vrede en veilig heid erkend door het aannemen van een reso lutie, waarin nationale Rode Kruisverenigingen werd aabevolen het Ne derlandse initiatief te be studeren en na te volgen. Radio Moskou over het Haagse Congres. Radio Moskou heeft het le Den Haag gehouden congres voor een Verenigd Europa bestempeld als „een privé- onderneming onder leiding Vein Churchill, bijgewoond door Oost-Europese verra ders en ontevredenen uit W. Duitsland". Kunstenaars en V.V.V. pleiten voor Schiermonnikoog. Hoe zeer het gehele Noorden het zou betreuren, als op het eiland Schiermonnikoog 'n mi litair oefenterrein zou komen, blijkt wel uit het feit, dat be halve de vereniging „Vrienden van Schiermonnikoog", ook de Gemeenschap van Kunstenaars en de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Groningen adressen aan de minister van oorlog hebben ge zonden om te trachten dit af te wenden. Het adres van V.V.V. vestigt de aandacht op de gro te betekenis van Schiermonnik oog als vacanticoord voor dé Groningers. De Noordelijke Gemeenschap van Kunstenaars merkt op, dat het inschakelen van een zo klein eiland als Schiermonnik oog in de militaire apparatuur de totale uitschakeling bete kent van dit eiland als oord van recreatie en schoonheid. De aftredende directeur van de organisatie voor voed sel en landbouw van de V-N. sir John Boyd Orr, heeft een „plan Marshall voor de gehe le wereld" bepleit. EXPERTS DOKTEREN AAN EEN NIEUWE BETALINGSREGELING. Een „pot" voorgesteld. (Van onze economische medewerker) In 1947 voerden wij voor 292 millioen naar België en Luxemburg uit, terwijl wij voor een waarde van 521 mililoen van onze Zuiderburen invoerden. Wij leven dus in onze verhouding tot België wel verre boven onze stand, het geen ons echter mogelijk wordt gemaakt door grote credieten. Doch ook dit hielp ons niet geheel uit de nesten en wij waren dan ook gedwongen van tijd tot tijd een deel van ons goud te verkopen om onze tekorten te kunnen betalen. Wij zijn niet de enigen, die van België crediet ontvingen. In totaal heeft dit land voor 780.000.000 aan zijn buren geleend en het heeft er thans Regering neemt deel in het risico. (Van onze Haagse redacteur) Voor de tuinbouw en met name voor de groentetelers, is de regeling van de mini mumprijzen een aangelegen heid van zeer groot belang- De Organisatiecommissie Groenten uit de Stichting voor de Landbouw heeft dan ook reeds in verschillende van haar vergaderingen aan dacht aan dit vraagstuk ge schonken. In Maart is een concreet voorstel ten aanzien van deze materie behandeld, hetwelk door .het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit was ontworpen. Dit voorstel komt in het kort hierop neer, dat de pro ducten in drie groepen wor den verdeeld, waarvan de eerste groep de zuiver specu latieve gewassen omvat e:i de tweede groep die gewassen, welke voor de tuinbouw niet van overwegend economisch belang zijn. De derde groep bevat de z-g. standaardpro ducten. Hiervoor wordt zo veel mogelijk een ophoud- prijs vastgesteld van 70 pet- resp. 50 pet. en een vergoe- dingsprijs van 60 pet. resp- 40 pet. van de kostprijs van '45- Voor deze producten worden bijzondere fondsen gevormd, waaraan de productenten in de normale oogstperiode bij dragen. De opzet is, dat de regering zal deelnemen in 't risico, dat aan deze regeling verbonden is- De Organisatiecommissie Groenten heeft zich met* dit voorstel verenigd en de mi. nister van Landbouw heeft dezer dagen verklaard het voorstel te aanvaarden, on der voorbehoud, dat het Cen traal Bureau der Tuinbouw veilingen de geprojecteerde heffingsregeling .geheel ten uitvoer legt. De Organisatiecommissie heeft van het antwoord van de min. met belangstelling kennis genomen. Wel zal de uitvoer van groenten naar Duitsland deze aangelegen heid in een geheel andere omgeving plaatsen, doch ook dan zal de mogelijkheid van doordraaien voor bepaalde producten in bepaalde perio den bestaan. Indien de uit betaling van vergoedingsprü- zen niet nodig zal zün, zal t Uitvoering van Jan Engelmans Mattheus Passion-vertaling. Bü wijze van proef zullen de hoofdfragmentèn van Bachs Mattheus Passion in de Nederlandse vertaling van Jan Engelman in Juni in Den Haag worden uitgevoerd. Deze uitvoeringen zullen in besloten kringen geschieden voor onderwijsinstellingen, ziekenhuizen fen liefdadig heidsinrichtingen. Het vocale gedeelte zal wor den verzorgd door leden van het „Palestrinakoor" en het instrumentale gedeelte door de vereniging „Orkest Euter pe". De Christus-partij zal wor den vertolkt door Willem Ra- velli, terwijl Th. de Groen de. Evangelist-partij aal zingen. Centraal Bureau der Tuin bouwveilingen over middelen beschikken om de afzet van groenten op de ruimste wijze te bevorderen. Bij de besprekingen, die op de jongste vergadering van de Organisatiecommissie Groenten op 7 Mei over deze aangelegenheid zijn gevoerd, bleek, dat de Commissie het aanvaarden van deze rege ling door de minister zeer op prijs stelt. Niettemin was men van oordeel, dat het be drijfsleven er naar moet blij ven streven zelf het risico te dragen. Om hiertoe in staat te zijn, moet het echter over krachtige Jniddelen beschik ken. En om deze bijeen te brengen zijn enkele jaren no dig. zodat het de eerste ja; ren nog niet mogelijk zal zijn' het bedrijfsleven zelf het ge hele risico te laten opvan. gen. k (Nadruk verboden). Bijbels en boeken gevraagd. Ongeveer 40 van de we reldbevolking kan niet lezen of schrijven. Deze analphabe- ten vormen een van de groot ste problemen van onze tijd. Dr. Laubsfch, een Amerikaans zendeling en lid van het We reldliteratuur-comité, is één van de mensen, die getracht hebben door een eenvoudige methode genoemd de „Laubach-methode" enkele millioenen het lezen en schrij ven in een minimum van tijd bij te brengen. Van deze bij na 1000.000.000 mensen heeft hij in 25 jaar tijds 250.000.000 de weelde geleerd van te kunnen lezen en schrijven en hy verwacht, dat binnen 20 jaar er zeker weer 300.000.000 dit geheim zullen ontdekt hebben, en dat tegen het eind van deze eeuw zeker 95 van de wereldbevolking deze kunst zal machtig zijn. Hoe prachtig dit succes nu ook moge zijn, het lezen en schrijven is slechts een mid del tot een hoger doel: Wat zullen -deze millioenen lezen. Het Brits- en Buitenlands Bij belgenootschap, de Christelijke literatuur-genootschappen zit ten met de handen in het haar Deze mensen roepen om Christelijke literatuur; bij bels, boeken, tijdschriften, ver handelingen, enz. enz. Maar er ontbreken twee dingen: geld en papier. Ja pan schreeuwt om bijbels, Po len eveneens, ja over de ge hele wereld kan men een roep om het Evangelie constate ren als nooit tevoren en we kunnen niet of bijna niet aan die roep voldoen. U vraagt, wat U kunt doen. Twee dingengeef ons Uw boeken. Christelijke romans, onverschillig in welke taal ze geschreven zijn. Help de hon ger bestrijden naar geestelij ke spijzen. De boeken zullen gelijk verdeeld worden tussen de Hervormde en Gerefor meerde zending. U kunt ze bezorgen Penninghoeksingel 61, Middelburg. Het tweede," dat U kunt doen, is contribuant worden van het Interkerkelijk Ned. Bijbelgenootschap. Daarmee helpt U mede, dat velen, die roepen om Gods Woord dit gegeven kan worden. Wan neer eens 1000 mensen zouden inschrijven voor 1 per jaar, wat zou daardoor veel gedaan kunnen worden om anderen, die roepen om lectuur, aan Bijbels te helpen. Weet U, dat er van al de duizenden van Middelburg er maar en kele honderden dit prachtige werk steunen? Wanneer U zich opgeeft aan het kantoor der Zuiderzending, Penning hoeksingel 61. geven wij dit door aan het Interkerkelijk Comité. Dr. A. H. Oussoren. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST Ondfir het opschrift: „Col lectieve Arbeidsovereenkomst 1948-1949", deed het Dage lijks Bestuur van de. Z.L.M. in het Zeeuws Landbouwblad van 1 Mei j.l. een loonadvies publiceren o.a. aangaande ac- coordwerkzaamhcden voor het bietcnonderhoud, welke publi catie door verschillende Pro vinciale en streekbladen is overgenomen. Een dergelijke publicatie uitgaande van een enkele or ganisatie is ten enemale on juist en kan alleen de ver warring in de hand werken, of groter maken. De zes organisaties, t.w. de drie Landboworganisaties en de drie Landarbeidersbonden, werken samen in de Stichting voor de Landbouw, ook wat betreft het vfwtstellen van lo nen en andere arbeidsvoor waarden. Eventuele publica ties over de C.A.O dienen uit te gaan van de Sociale Com missie van de Stichting voor de Landbouw. Nu overeenstemming ovfer bepaalde tarieven voor ac- coordwerkzaamheden, waar onder het doorslaan en opeen- zetten van bieten in één be werking, onmogelijk geble ken is. zal het nodig zjjn, dat de Landelijke Stichting hier advies of het College van Rijksbemiddelaars een beslis sing geeft. Zolang dit advies, of deze beslissing er niet is. raden ze drie Landarbeidersbonden zo wel werkgevers als arbeiders aan, geen acht te slaan op voorbarige organisatorische onjuiste adviezen, betreffende accoordlonen, waarover tus sen partijen geen overeenstem ming is bereikt. Namens de Samenwerkende Landarbeidersbonden, J. L. Lukaart MAAR EEN NIEUW DORP VERREES. Sierlijk tussen de boomgaarden. Een oude naam voor een betrekkelijk jong dorp. Pas in 1659 werd de kerk in ge bruik genomen. Het gebouw onderging in de loop der tijden verschil lende veranderingen en werd in 1914 door een andere ver vangen. Het oude kerkje was het enige historische gebouw van dit dorp. Op de ramen waren de gebrandschilderde wapens te zien van de ge slachten Reigersberg, Thi- baut, Van Geel en Porrenaar. De enkele grafzerken te gen de buitenmuur van de kerk zijn bijna onleesbaar geworden, haast „afgewan deld". Ze dragen typische Z-- Bevelandse narrfen bv- West- strate, Blok, Welleman, Rot tier, Oele. In de kerk zijn nog een paar koperen kronen die in 1772 werden geschonken door. Jan Pieter van den Brande, Ridder baronet, heer van Crabbendijke. NIET VEEL OVER. Van dit oude Krabbendijke is dus niet veel meer over. I£n het is er de laatste jaren niet beter op geworden. De dorps waterput: „de vaete" is weg en in de plaats ervan is nu een lelijke brand put, het aardige pleintje „De groente" met zijn oude „klap- banke" is in een schraal plantsoentje veranderd. Het oude herenhuis van de fami lie Kakebeke, dat zo'n goed cachet gaf aan het dorpscen trum, is afgebroken. Er is vóór het huidige Krabbendijke nog een mid deleeuwse Crabbendijke ge weest dat een prooi van de zee geworden is. Het moet gelegen hebben tussen tegenwoordige dorp en z.g. Noordschans. Het had niet als- andere dorpen een adellijk kasteel. De latere heren van Krab bendijke waren leden van patricische geslachten in de 17e en 18e eeuw uit de bur gerij voortgekomen. In 1187 was het klooster van Krabbendijke een cen trum van andere stichtingen z-g. uithoven van de abdij der Cisterciënsers in Zeeland. Zii waren het vooral die de afdamming" van de Heucline (overblijfsel is de Waardse Vliet) in 1269 tot stand brachten. Hun druk bezochte kapel werd vóór of- in 1469 tót parochiekerk verheven. DE VLOED. Toen kwam 5 November 1530. „Hollandt en Zeelandt wel beklaghen magh Sinte Felix quaden Saterdagh" zegt het oude rijmpje. Het verdron ken Land van Zuid-Beveland geeft er nog getuigenis van. „Nog vele jaren daarna sta ken de toorens der verdron. ken dorpen" ten golven uit, zoo als ook de brokken van sloten en voorname gebou wen" (Ermerius). Wat in 1530 weer bedijkt werd ging bii de vloeden van 1532, 1551 en 1557 weer grotendeels verloren. Maar de schrikkelij ke Allerheiligenvloed van 1570 slechtte bijna alles, wat met veel moeite, nog 't hoofd boven water had weten te houden. Deze vloed heeft de totale ondergang van Krab bèndijke tengevolge gehad. Johannes van der walle die in 1568 werd benoemd is de laatste pastoor geweest. Het geestelijk goed Krab bendijke werd door de Sta ten verbeurd verklaard en Het Britse hoofdkwartier in Jeruzalem is gevestigd in een Armeens klooster. De priester van het klooster onderhoudt zich met de soldaten. meer dan genoeg van om op deze weg nog verder voort te gaan; het gevaar voor inflatie zou te groot worden. Ophou den met het geven van cre dieten wil echter onherroepe lijk zeggen, dat de klanten niet meer kunnen kopen: Bel gië blijft dan met een deel van z\jn voor export bestemde producten zitten, anderzijds zou het economische leven in de partner-landen worden ge handicapt, doordat men niet voldoende grondstoffen, half fabrikaten en machines kon kopen. CLEARINGSTELSEL. Het is dan öolc geen won der, dat de landen van het Vijf-mogendhedenpact: België, Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Nederland wegen zoe ken om uit dit slop te komen. Een uitstekende wegwijzer hiervoor vormt ongetwijfeld het cleaxingstelsel. Laten wij eens 'veronderstellen, dat op een gegeven ogenblik op grond van het handelsverkeer de volgende schulden bestaan ter vergelijking hebben wij alles omgerekend in dollars): Ne derland is schuldig aan Enge land 3 millioen, Engeland aan Frankrijk 1.5 millioen en aan België eveneens 1.5 millioen. Frankrijk aan Ne derland 1 millioen. In dit geval kan de '"gehele betaling vereenvoudigd wor den door schuldschrapping, waaruit resulteert dat Neder land moet betalen aan België S 1.5 millioen en aan Frank rijk 0.5 millioen. De andere schulden zijn dan automatisch vereffend. Op deze wjjze nu functionneert sedert 1 Jan. jl. een betalingssysteem tussen Engeland, Frankrijk, Italië, Portugal, Benelux, de Scandi navische landen en West- Duitsland. Er is hierbij echter één moeilijkheid, welke wij trouwens bij ons dollagvoor- beeld ook omzeild hebben en wel hoe de schulden, welke in nationale valuta zijn uitge drukt (guldens, francs, pon den, enz.), na de onderlinge schrapping betaald moet wor den. TWEE OPLOSSINGEN. In goud Dat hebben de lan den niet genoeg, evenmin als dollars. Daarom z\jn de finan ciële experts thans twee op lossingen aan het bestuderen, een Belgische en een Engelse. De Belgen stellen voor een deel van de dollars, die wij allen volgens het Marshall-plan zullen krjjgen, in een grote pot te doen en zo een dollar- pool te vormen. Aan het eind van een bepaalde periode, na dat de schuldvergelijking of compensatie heeft plaats ge had, kunnen de landen, welke clan nog schulden hebben, deze voldoen met de dollars uit de pot. (Natuurlijk ook met goud dat ze eventueel zelf bezitten). De dollars komen dus uitein delijk bij de grootste credi teur terecht (België in dit ge val) en deze kan hiermee weer rijn schulden aan Amerika be talen. De dollars krijgen bn dit systeem dus een grotere kring loop en zjj prikkelen bijgevolg het handelsverkeer. EEN poqj. Het Engelse voorstel werkt met een pot, die gevormd wordt door de nationale valuta van elk land. Zoals wij al ver scheidene malen geschreven hebben, ontvangt onze rege ring Amerikaanse goederen zonder directe betaling (grants- in-aid). Door verkoop van particulieren krijgt ze hiervoor guldens. Een deel hiervan stort ze dan in de internationale kas, hetgeen ook de andere landen doen. Heeft Nederland nu na de compensatie uitein delijk Belgische en Franse francs te betalen, dan koopt ze die uit de pot met guldens of ponden (welke laatste \yor- den ontvangen door export naar Engeland). Of het nieuwe internationale valuta-gebouw dit geraamte zal krijgen staat nog niet vast. verkocht- Het werd eigendom van Catharina van Tassau- En na verschillende keren van eigenaar te zijn verwis seld kregen de eigenaars oc trooi ofri het weer te bedij ken. Dit gebeurde met de Maagspolder in 1594, de Mon nikenpolder in 1595, de Nieu wen (Krabbendijke) polder in 1595. Pogingen van de nieuwe eigenaars om de rech ten die vroeger" de Abt had bezeten, terug te krijgen, mislukten. Het klooster is te niet gegaan- De „Tegenwoordige Staat", die in 1753 werd gedrukt, vermeldt dat er in dit jaar nog „eenige overblijfsels" van te zien waren. HET NIEUWE DORP- Het nieuwe Krabbendijke ontstond op het kruispunt van de nieuw aangelegde we gen nl. waar de Noordweg en de Zuiderweg de Dorps straat ontmoeten. In 1659 werd de kerk in gebruik ge nomen, de eerste predikant was Cornelis de Coninck. Het octrooi tot bedijking werd gegeven op voorwaarde dat de indijkers „de grach ten en forteficatiën aen den Oostdijck.liggende, gehou den zijn te verleggen op hun nen nieuwen Dück". Zou de naam ,,'t Bolwerk" aan de dijk naar Oostdijlc er mis schien op kunnen-wijzen, dat aan die dijk voordien ver sterkingen hebben gelegen? NIEUWE RAMP. Op Maandag 26 Januari 1682 werd. het dorp vreselijk geteisterd door een grote overstroming. „De Menschen siende de snelle instortingen des Waters aankomen, vluch. teden meest in de Kerck, als mede in de Ronduit". Op een kaart van Zeeland van Nico- laas -Visser van ong. 1730 is aan de Zuiddijk, even ten Oosten van de Zuiderweg 'n ^oren getekend met een galg erbij. Er staat bii Re dout: „alwaarse bleven tot des Woensdaghs toe, als wan neer sii daer met Voertuigen en Booten uitgehaeldtwier- den". Er verdronken toen op Krabbendijke acht mensen. „De nood en ellende die in Krabbendijke geweest is, en is niet uyt te spreken". En toen ze gered werden, ghe- leecken ze niet anders dan of sii simpel ende slecht waren; haer Oogen stonden door het ghedurigh schreyen en ker men schier boven haer Wijn- brauwen uyt" schreef ëen tijdgenoot. Op 21 Maart van 't zelfde jaar brak de dijk weer door. Maar het dorp kwam ook die rampen te bo ven. Krabbendijke voert een dubbel wapen: een zwart veld, doorsneden van twee zilveren golven waarboven twee en beneden één St. Ja- cobsschelp van goud: en dat van Nieuwlande drie blauwe golven en drie witte, waar boven een rode halve maan op een gouden veld. Toen Ermerius in 1793 zijn „Eenige Zeeuwse Oudheden" schreef constateerde hii dat „het Dorp. zo in gebouwen, als cierlijke beplanting en goed onderhoud, voor vele andere niet behoeft te wij ken". Ondanks enkele schaduw zijden kan dit ook van het tegenwoordige dorp, dat zo aardig tussen de boomgaar den versccholen ligt, worden gezegd. C. PHILIPSE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5