De Mij. „Zeeland' en de fruitexport NIEUWS UIT ZEELAND A.R.-leider verwijt C.H. Unie haar zwenking r Conclusies. Britten uit Jeruzalem Toch 123 woningen voor Vlissingen. WALCHEREN Hervormd rusthuis in Middelburg geopend. Grote mogelijkheden aanwezig geacht. Passagiersvervoer van primaice betekenis. Vervolg van'pag, 1). F'jt standpunt van de „Zeeland". De heer G. J. Bensink, di. recteur van de ..Zeeland", verklaarde met nadruk, dat de „Zeeland" sedert 1919 alle moeite doet om ook de be langen van de provincie Zee land te behartigen. Zii staat echter op het standpunt, dat bedrijfseconomisch vestiging te Hoek van Holland de voor. keur verdient en daartegen over heeft Zeeland alleen nog maar gevoelsargumen ten geplaatst die de kern van de zaak niet raken. Toeristen kwamen er voor de oorlog niet, omdat .Zee land niets te bieden heeft, maar de maatschappij is des ondanks bereid om toeristen schepen in te leggen. Dat blijft echter seizoenbedrijf en speelt bii de exploitatie nau welijks een rol. Allereerst moeten» er passagiers zijn en daarnaast vracht. Ook de heer Boreel van de A-N.V-V- achtte de toeristische kansen matig. Zij zijn er alleen als er landelijke toers voor vreem delingen worden georgani seerd, waarin Zeeland wordt opgenomen. Zeeland ligt doqr zijn oorlogsschade en zijn dijkbreuken in de internati onale belangstelling en zal wel toeristen trekken, maar een dagelijkse dienst wordt hierdoor niet gerechtvaar digd. Toerisme. Mr. J. Moolenburgh (Prov. V.V.V.) meende, dat 't voor zichtig zou zijn met de alge hele terugeer van de Zeeland nog even te wachten, maar vroeg- om een wekelijkse of- twee wekelijkse toeristen- dienst. Mr. Oyevaar merkte hier tegenover op, dat de terug keer definitief vaststaat maar dat het er om gaat de terug keer blijvend te doen zijn- De heer L. van Oorschot, weth. van Vlissingen, sloot zich bii deze woorden aan en betoogde, dat men in Zee land de grootst mogelijke ac tiviteit moet ontwikkelen om de „Zeeland" een bestaans basis te verschaffen, terwijl jhr. mr. A. F. C. de Casem- 'broot zeide het noodzakelijk te achten, dat de „Zeeland", op Folkestone gaat varen- Tevens vroeg deze spr. of het niet mogelijk was op gezette tüden Zuid Engelse havens, zoals Southampton, aan te doen, omdat dit nieuwe mo gelijkheden zou bieden. Voor al net. fruitvervoer zou van betekenis kunnen worden, evenals het groentenver* voer. 1 De voorzitter van de onder- vakgroep export van het be. drijfsschap Groenten en Fruit had in tegenstelling hiermede voor de exportmo gelijkheden van groenten en fruit geen goed woord en pleitte voor behoud van Hoek van Holland, maar daartegenover wees de heer C. Philipse (Ged. Staten) op de geweldige vlucht, die de fruitteelt en de uienteelt lu Zeeland nemen. Een goede vcrschepingsmogelijkhcïd uit Vlissingen zou nog betere ontwikkelingskansen geven. Ir. Tromp: Maar hoe was het dan mogelijk, dat er zes tien maanden lang nauwe lijks vrachtvervoer was? De heer Philipse: Omdat de oogst 1947 door de droog, te volkomen mislukte! Ook de heer Koole meen de, dat de fruit- en groenten, teelt een grote vlucht zal ne men. Men begint bijv. op Walcheren pas, maar reeds zijn 250 ha. met zgn. bederf, fruit ingeplant. Ook de grocntenteelt breidt zich snel uit. Als deze producten tijdig vervoerd worden, zal er ir Engeland vraag naar zijn er daartoe is de „Zeeland" in Vlissingen nodig. De koel huisruimte breidt zich voort durend uit en Zeeland be. reidt zich dus voor op fruit, export. Weth. L. J. van 't Westen- de. (Middelburg) preciseerde dit laatste. Er is op Walche ren opdracht gegeven voor de bouw van 'n koelhuis van 300 ton volgens een geheel nieuw systeem (gaskoeling) dat uitgebreid kan worden tot een capaciteit van 1000 ton en men vertrouwt, dat er export zal komen. De heer Philipse voegde hier nog aan toe, dat op Beveland nieuwe grond voor de fruitteelt in gebruik is en dat ook Noord- Zeeland en Z.-Vlaanderen de fruitteelt gaan beoefenen. Ook de uienoogst zal dit jaar geweldig zijn, als zich geen onvoorzieneomstandigheden voordoen. De heer L. P. van Oorschot merkte nog op, dat als het fruitvervoer niet via Vlissingen kan geschieden, 't zonder twijfel via België zal gaan. De heer v. d. Plassclie bevestigde dit alles namens de fruittelersorganisatie. De heer Bensink (St. Mij. „Zeeland") stelde tegenover deze "hooggespannen ver wachtingen de bedroevende vooroorlogse cijfers. Toen kwam er alleen fruit via Zeeland als er via Rotter dam geen mogelijkheid van snelle verzending was door toeval. Spr. zeide voorzichtig te willen ziin met blanco wis sels. De heer de Casembroot antwoordde spr. dat het aan doen van Zuid Engelse ha vens onmogelijk is, omdat de „Zeeland" een verlengstuk is van het continentale spoor wegnet. Diverse sprekers. De heer A. C. Willemsen zette uiteen, dat de oesterex port weer als vroeger van belang kan worden. De heer W. R. Blankert verklaarde, dat de spoorwegen alle moge lijke service willen bieden en de .heer Bensink verklaarde, dat varen op Folkestone na tuurlijk mogelijk is, -maar dat als de Zeeland uit de Hoek weg gaat men de Engelsen daar een monopolie verschaft, terwijl de heer ir. H. C. Wes- seling namens „De Schelde" bepleitte, dat de „Zeeland" nog enige jaren weg zal blij ven, omdat momenteel af staan van woonruimtee aan de „Zeeland" gaat ten koste van „De Schelde." (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van UwRheumatiek weg. Dat kön. Met dat luttele beet je Kruschen Salts, iedere mor gen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanval len nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker Drogist. (Ingezonden mededeling) EELTKNOBBELS aan de grote teen. Maakt een einde aan de stekende pijn. Een succesvol middeltje tegen eeltknobbels aan de grote teen is nu weer verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door; verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking cn opzwelling op. Zodoende kan de vervormde grote teen zijn normale stand herne men. Vraag een tube Dalet Balsem aan Uw apotheker of drogist (prijs 2.'50). Mocht U cr niet in slagen het te vinden, schrijf dan aan Agentschap Internationaal Laboratorium NV., Afd. 11, te Umuiden. Mr. Oyevaar constateerde hierna met voldoening, dat er goede perspectieven voor hot vrachtvervoer bestaan en stelde hierna de noodzakelij ke voorbereidingen voor '49 □og eens aan de orde. De vaargeul- bltfkf geveegd te zijn en Is dus geen be zwaar meer. Het. woningprobleem Is min der nijpend, omdat Dinsdag bericht werd ontvangen, dat Vlissingen voor 1948 toch nog een contingent van 123 wo ningen toegewezen heeft ge kregen, waarvan 80 voor de „Zeeland," Ir. Th. Heyblom deelde mede dat de Rijkswa terstaat opdracht heeft gege ven voor de tijdelijke voorzie ningen, maar dat het mede voor de N.V. Haven van Vlis singen van het grootste be- Onwaardig schouwspel. De burgemeester van Holten heeft zich ern stig beklaagd over het schouwspel op het Ca nadese kerkhof tijdens Hemelvaartsdag. Ojf Hemelvaartsdag was Holten het doel van zeer velen, die er die dag oudergewoonte op uit trokken. Ook het Cana dese kerkhof ontving een overgroot bezoek. Het schouwspel, dat op die dag echter op het Cana dese kerkhof viel waar te nemen, was helaas onwaardig en oneerbie dig. Het geleek meer op. een kermis, dan op een bedevaartsgang. De se rene rust, die anders op deze dodenakker pleegt te heersen, werd de ge hele dag wreed verstoord door de grote scharen, die hun sensatielust en nieuwsgierigheid kwa men bevredigen, die meer oog hadden voor de kransen en de daar aan gehechte linten, dan vodr de graven. Indien hierin geen ver andering komt, verklaar de de burgemeester, zul len doeltreffende maat regelen moeten worden genomen. lang Ls, dat ook de beslissing over de definitieve werkzaam heden, spoedig wordt verleend. De heer Van Veeren, Insp. van de Invoerrechten en Ac cijnzen verklaarde, dat zich vermoedelijk 15 a 20 ambte naren te Vlissingen zullen vestigen van deze dienst en ten 'slotte voerden de heren Blankert en Bensink 't woord. Eerstgenoemde sprak de vrees uit, dat de Spoorwegen wellichf in 1949 nog geen volledige service kunnen bie den, omdat de wederopbouw der internationale verbindin gen langzaam gaat en er ma teriaal gebrek is. Laatstgenoemde* verklaarde met nadruk, dat als de spoor wegen en de Waterstaat vol gend jaar klaar zyn, de „Zee land" vandaag klaar is en dat vrachtvervoer voor de „Zee land" 'van secundair belang is, passagiersvervoer primair. Jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot sloot ten slotte de bijeenkomst, de terugkeer van de „Zeeland" van het al lergrootste belang voor Zee land noemend en de hoop uit sprekend, dat de hotelbouw gestimuleerd zal kunnen wor den en dat in 1949 de „Zee land" zal terug keren tot heil van maatschappij en provin cie beide. NIEUWE BONNEN Geldig voor het tjjdvak van 16 Mei tot en met 29 Mei 1948. BONKAARTEN* KA, KB, KC 806. Brood: 380 Algemeen, 200 gr.; 382 Algemeen, 1600 gram; 375 Reserve, 800 gram; 378 Reserve, 400 gram (alles geldig tot en met 22 Mei a.s.); 381 Algemeen, 400 gr.- brood of 1 rantsoen gebak. Suiker: 383 Algemeen, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gram versnape ringen. Bloem: 385 Algemeen, 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. Spijsolie: 387 Algemeen, 120. gram spijsolie. Eieren: 389 Algemeen, 2 eieren. Waspoeder: 379 Algemeen, 250 gram waspoeder. BONKAARTEN KD, KE 806. Brood: 880 Algemeen, 200 gr.; 882 Algemeen, 400 gram; 875 Reserve, 400 gram (al les geldig tot en met 22 Mei a.s.); 881 Algemeen, 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Suiker: 883 Algemeen, 500 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 580 gram ver snaperingen. Bloem: 885 Algemeen, 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits; 878 Reserve, 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Spijsolie: 887 Algemeen, 120 gram spijsolie. Eieren: 889 Algemeen, 2 eieren. Waspoeder: 879 Algemeen, 500 gram waspoeder. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGENKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 802. Tabak: 49, 50, 53 Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Versnaperingen: 51 Versnape ringen, 200 gram versnape ringen of 200 gram.- suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 54 Versnaperingen, 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Niet-aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden: de bonnen 332, 334, 335, 834, 835 Melk; 340, 341, 342, 344, 347, 844, 846 en 847 Reserve; 300, 330, 800 en 830 Algeméén. De „Zuiderkruis" vertrekt. Het troepenschip „Zuider kruis" zal Vrijdag uit Rotter dam met af lossings troepen naar Indonesië vertrekken. - Rede van de heer J. Schouten te Utrecht. „Gelooft in de vastigheden des levens Bij de opening van de depu- tatenvergadering der anti-re- volutionnaire partij, welke Woensdag in de Irenehal te Utrecht werd gehouden, hield de heer J. Schouten als voor zitter een rede. waaraan het volgende is ontreend: Naar de Schrift mag ons uitgangspunt alleen zijn, dat de overheid is dienaresse Gods, dat zij om Gods wil dient te worden gehoorzaamd, tenzij gehoorzaamheid aan haar de onderdanen ongehoorzaam zou doen worden aan God. Een conflict in laatstgenoemde zin was noch is er in Indië. Moeten wij, zo vroeg spr., i er sinds het najaar van 1945 zoveel geschied is in het huidig stadium nog in onze zienswijze volharden Of moesten wy, evenals de frac ties van de C.H. en V. en D. op grond van hetgeen gebeurd is, met het voorstel tot veran dering van de grondwet ac- coord gaan? VRIJDAG GAAT DE BRITSE VLAG OVER PALESTIN A OMLAAG. Geen uitzicht op overeenstemming. In Egypte is de staat van belég afgekondigd. Naar ver. luidt zou deze staat van be leg gedurende een jaar blij ven bestaan. Ook de verloven van het Egyptische leger zijn ingetrokken. Men brengt dit in verband met de voorberei dingen, die Egypte zou tref fen om in geval van uitbrei ding der JoodsArabische troebelen in Palestina te in. terveniëren. Uit Ankara wordtgemeld, dat in Oost- Europese havens vele geoe fende jonge Joden gereed zouden staan om naar Pales tina te gaan voor deelname aan de strijd. Officieel is medegedeeld, dat het Britse garnizoen Vrij dag Jeruzalem verlaat en naar Haifa vertrekt. Het mandaat eindigt officieel Vrijdag te middernacht. Te Haifa zal een slotplechtigheid plaats hebben ter beëindlging-f ruzalem zou krijgen. van het 30-jarig Brits man. daat over Palestina. In verband met een overeenkomst, welke on der Britse leiding is gesio. ten tussen de Joden en de Arabieren, trekken de Joodse troepen van de Ha- gana Donderdagmiddag de stad Jaffa binnen. Gevechten worden gemeld bij Bab el Wad en bij Kfar et Zion. bij welke laatste plaats het Arabisch legioen van koning Abdoellah zou opereren. President Truman te Wash ington heeft gedurende een uur met Marshall geconfe. reerd over de toestand in Palestina. Te Lake Success verwacht men, dat de.V-N. een bemid delingscommissie voor Pales tina zullen benoemen. Er is een nieuw Amerikaans voor. stel ingediend, waarbij de V. N. het volledig gezag in Je Een zevental gronden voer de spr. aan, welke de A.R.- fractie er toe hebben geleid om het voorstel tot grond wetswijziging te verwerpen. Het doet ons leed, aldus de heer Schouten, dat onze C.H.- vrienden in de Tweede Kamer zijn gezwenkt. Volharding bij de ook door hen juist geachte zienswijze had, onder beding van Gods gunst, zij het laat, baat kunnen brengen voor de volken van Indië, voor ons land en voor het Koninkrijk. Wanneer óns volk zyn roe ping verstaat, kan het roer nog worden gewend. God is al machtig. Hij kan alles nog ten goed© keren. BEDRIJFSORGANISATIE. De socialistische gedachte is, dat de overheid het econo mische leven in algemene zin moet dirigeren, en dat, om daartoe op juiste wijze te kun nen geraken, de socialisatie nodig is. De socialisten zijn van oordeel, dat de toepassing van deze conceptie mogelijk is zonder invoering van het communistisch systeem. Gelukkig staat het niet zo, dat wij slechts te kiezen heb ben tussen de socialistische conceptie en het z.g. vrije spel der maatschappelijke krach ten. De gedachte van de be drijfsorganisatie is in onze partij niet een nieuwigheid. Zij is ten onzent opgekomen in de christelijke levenskring en be hoort thans voor ons gemeen goed te zijn. Uit ons program van actie, aldus spr., spreekt een geest, welkelogenstraft, dat wij re- actionnair zouden zijn. Ons program is niet een etalage van beloften om kie zers te winnen, maar een ver antwoorde en serieuze samen vatting van onze richtlijnen. Gelooft in de vastigheden des levens met een standvastig hart. Getuigt ervan en strijdt ervoor. Kampt voor het gezag, voor de vrijheid, voor de orde, voor het recht, politiek en so ciaal-economisch, en voor de moraal, ons in de Schrift ge openbaard. Gaat met vasten g*ang, met de blijdschap der zekerheid des geloofs in uw oog, en met de bewogenheid, welke de liefde verwekt, tot ons'volk, en vervult uw staat kundige roeping, aldus eindig de de heer Schouten zijn rede. Bij de Chrysler Motor Corp. hebben 75.000 arbeiders het werk neergelegd. Zij wil len hoger loon. Hoewel aanvankelijk was be paald, dat Vlissingen voor 1948 geen nieuwe woningen toegewezen zou krijgen, heeft de Minister vay Volkshuisves ting enWederopbouw alsnog besloten, de gemeente Vlissin gen toestemming te verlenen tot de bouw van 93 nieuwe woningen. Daar boven uit is toestem ming verleend om nog 30 nieu we woningen te bouwen tqp behoeve van het personeel der Stoomv. Mij. Zeeland in ver band met de terugkeer van de ze maatschappij naar Vlissin gen. Burgemeester mr. B. Kolff heeft van dit heuglijke nieuws mededeling gedaan in de Woensdag te Middelburg ge- hoilflen Zeeland-bespreking. Aanrijding te Lewedorp. Dinsagavond omstreeks tien minuten voor half zeven had op de Rijksweg te Lewedorp een aanrijding plaats tussen twee auto's, waarvan twee voetgangers de dupe werden. Een personenauto, bestuurd door zekere A. de J. uit Nieuw- dorp,komende uit de richting Middelburg, wilde nabij het tankstation links afslaan, van welke manoeuvre met de rich tingaanwijzer kennis werd ge geven. Op hetzelfde moment wilde echter een achteroprij- dende bellenwagen van de Vlis- singse brandweer, bestuurd door zekere P. C., de wagen passeren. Een aanrijding was niet te voorkomen en doordat de bellenwagen nog meer naar links uitweek, werden ook twee personen, zekere D. L. uit Gapinge en M. F. uit Nieuw- dorp, die aan de kant van de weg stonden te praten, gegre pen. Beide mannen werden te gen het wegdek geslingerd en moesten elk met een hersen schudding naar hun resp. wo ningen vervoerd worden. Dameshockeytournooi om het wereldkampioenschap. ENGELAND— NEDERLAND 21. De wedstrijd tussen het En gelse dameselftal en dat van Nederland voor groep A. van het tqumooi om het wereld kampioenschap dameshockey is geëindigd in een 21 over winning voor de Engelse da mes,. nadat de rust met een 20 voorsprong was ingegaan. Het Nederlandse doelpunt werd gemaakt door de mid- voor mej. Markus. De* overige uitslagen luideri Ierland—Sdhótiand' 3—2, "rust 11. Troosttoumooi: Frank rijkDenemarken 20, rust 2—0; OostenrijkSpanje 2—0, rust 10. De kampioens wedstrijden. HAARLEM—EDO 1—2. De kampioenswedstrijd tus sen Haarlem en EDO is ge ëindigd met een 12 stand. Het spel stond niet op hoog peil. Opmerkelijk waren de vele* veranderingen in de op stelling, welke Haarlem tij dens de wedstrijd aanbracht. Kick Smit maakte het eni ge doelpunt voor Haarlem. BONDSELFTAL— WOLVERHAMPTON 2—3. Het Nederlands Bondselftal heeft Woensdagavond in een uitstekend gespeelde wed strijd met 32 van de En gelse le divisie.club Wolver hampton Wanderers verloren. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Len stra en Wilkes- De gelijkma ker werd door een foutieve beslissing van de scheids rechter geannuleerd. Correctie valse aangiften van oorlogsschade. Op 15 April jl. bedroeg het aantal schadegevallen aan bedrijfs- en beroe'psuitrusting en aan bedrijfs. en handels- vooraden 213-674. Hiervan zijn afgehandeld 170.736 ge vallen, hetgeen neerkomt op ongeveer 80 Het aantal schadegevallen aan huisraad bedroeg op die datum 646-341 Hiervan zijn 500-724 gevallen of 78 c/o afgewikkeld. Voorts zijn nog aangegeven aan schade, geleden door politie ke delinquenten en regelma. tige vorderingen 5225 geval len, die nog niet behandeld kunnen worden. Bij de controle der aangif ten van oorlogsschade is een "groot aantal gevallen van fraude aan de dag gekomen. Ook van reeds tot uitkering gekomen gevallen zullen waarschijnlijk talrijke valse aangiften worden opgespoord. Het totaal aantal frauduleu ze gevallen wordt geschat op 10000. Zij, die opzettelijk onjuiste inlichtingen of mededelingen hebben verstrekt, om een te hoge bijdrage wegens oor logsschade te verkrijgen, zul len hiervah tot 15 Juni 1948 opgave kunnen doen aan het Commissariaat voor Oorlogs. schade, Stadhouderslaan 130, te 's Gravenhage. Er zal dan geen halvering van de scha- debiidrage of van de herzie ne schadebüdrage plaats hebben. Ko Dekker komt voor. Districtscommandant van de Landwacht. De orgelbouwer J. C. Dek ker uit Goes, „Hoofdstormlei- der" van de „Nederlandse" Landwacht, zal op YV oensdag 26 Mei voor het Bijzonder Ge rechtshof te Middelburg reke ning en verantwoording moe ten afleggen van zyn daden in bezettingstijd. Als districts commandant van de Land wacht heeft hij bevel gegeven- tot talrijke huiszoekingen by „verdachte" personen, met talrijke arrestaties tot gevolg. Op het tenlaste gelegde zul len wij nog nader terugkomen. Begin Juni zal de eerste van de circa tien Duitse auto riteiten in Zeeland terecht staan. Het betreft hier een be trekkelijk licht geval. Later komen o.m. de beruchte Mün- zer en Mittelstenscheld aan de beurt. Goes heeft een drieling. Het echtpaar D. G. Kloos. termanVan Willigen te Goes werd Woensdagmorgen verblijd met de geboorte van een drieling. De babies, drie meisjes, en de moeder verke ren in goede gezondheid. Zii liggen in het ziekenhuis aan de Oostwal. De meisjse wegen alle drie 3 pond. Het gezin Klooster man telt reeds drie kinderen, resp. 10, 6 en 4 jaar oud. De kleintfbs hebben de na men Marta Maria, Maria Magdalena en Magdalena Ma ria gekregen. Een politieke delinquent 'ontsnapte. Op Vrijdag 14 Mei zal voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg terechtstaan J. P. B., voorheen bewaker in 't interneringskamp te Sluis. Hij heeft op of omstreeks 6 Jan. de politieke 'delinquent D. E. Lancee laten ontsnappen of hem gelegenheid gegeven te ontsnappen. Da tenlasteleg ging houdt in, dat hij bekend was met het voornemen van D. E. Lancee om te ontvluch ten ën dat hij opzettelijk zich op de wachttoren, waar hij op wacht stond, omgedraaid zou hebben om niet te zien, dat de bewuste politieke delinquent uit een raam sprong en ver dween. Mocht de beklaagde op grond van dit tenlaste gelegde niet veroordeeld kunnen wor den, dan wordt hem nog on verantwoordelijkheid, roeke loosheid' en zorgeloosheid bij de vervulling van zijn plicht ten laste gelegd. Journalisten bezochten Schouwen. De burgemeester van Kerk- werve, de heer W. Baas, heeft Dinsdag j.l. een groep journa listen van de-Nederlandse dag bladen rondgeleid over Schou wen. Verscheidene gemeente besturen, verenigingen en par ticuliere bedrijven verleenden aan dit bezoek hun medewer king. De excursie werd ook medegemaakt door twee leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heren A. Schout en mr. dr. A. J. J. M. Mes. Het begon met een ontvangst door het gemeentebestuur van Zlerikzee, daarna een bezoek aan Ke'rkwerve en de befaam de vogeleilandjes, vervolgens een tochtje door Haamstede, Burgh en Renesse waar een ontvangst door V.V.V. was toen een bezoek aan Brou wershaven en tenslotte na een korte verpozing in de Scheldebank te Zierikzee een ontvangst door V.V.V. te Zierikzee. Het enthousiasme van de bezoekende journalisten was na afloop van de excursie zo groot, djit zij spontaan een be drag bijeenbrachten, dat aan burgmeester Baas ter hand werd gesteld als eerste gift voor het klokkefonds van de gemeente Kerkwerve. Wy komen op dit bezoek nog nader terug. Woensdag wapperde de drie kleur aan desmetteloos witte gevel van Huize De Griffioen te Middelburg: op plechtige wtyze is het door de diakonie van de Ned. Hervormde ge meente aangekochte en geres taureerde gebouw in gebruik Senomen als rusthuis voor ou- en van dagen. Een groot aantal genodigden woonde de openingsplechtig-j heid in de gezellige recreatie zaal bij: de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, was met zijn echtgenote aanwezig, voorts predikanten, afgevaar digden van het classicaal be stuur, van de kerkvoogdij, de directeur van SocialeZaken en vele anderen. Ook de oudjes, die reeds hun kamers bewonen, waren onder het gehoor van de voorzitter der diakonie, de heer J. de Kuyper, die de ope ningsrede uitsprak. Deze schet ste de geschiedenis van De Griffioen, in en na de oorlog en dankte architecten en aanne mer voor de wijze, waarop zij het gebouw -hebben gerestau reerd en ingericht. Hij heette in het bijzonder de leider van het huis, de heer C. Verburg en diens echtgenote alsmede de ouden van dagen welkom in hun nieuwe omgeving en ein digde met de wens, dat het rusthuis tot zegen zal strek ken van zyn bewoners. De burgemeester bracht de gelukWeflsen van het gemeen tebestuur over en prees het gelukkig initiatief, waardoor dit rusthuis tot stand is geko men. Tenslotte sprak hij vrien delijke woorden tot de bewo ners, die zijn buren worden. De diakenen mochten voorts nog gelukwensen in ontvangst nemen van ds. E. Don namens de Kerkeraad, ds. A. de Vries namens het classicaal bestuur, en de heren L. Helder namens het college van kerkvoogden, L. van Sparrentak, oud-diaken en A. v. d. Ende, oud-voorzit ter van de diakonie. De heer Verburg dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Na de thee bezichtigde* het gezelschap het huis waarvan de inrichting ieders bewonde ring opwekte. Middelburg AQUARIUM TENTOONSTELLING. Hoewel de Middelburgse Aquariumvereniging Barbus Conchonius nog niet zo lang geleden isopgericht, heeft het bestuur toch gemeend dit jaar reeds een tentoonstelling te moeten organiseren, die van 7 tot 10 Juli in de zaal Mercu- rius zal worden ingericht. De inzendingen, die op punten worden gekeurd, worden inge deeld in de volgende klassen: tropisch gezelschap; tropisch één-soort; koud water; zeewa ter; jongbroed en diversen (terrarium, enz.) Voor de win naars zyn ere- en klasse- prijzen beschikbaar. GEREF. SYNODE VAN ZEELAND. De Classis Middelburg be noemde tot afgevaardigden naar de op 2 Juni te houden Particuliere Synode van Zee land der Geref. Kerken: Primi-Predikanten: Ds. J. Hindriks te Vlissingen en Ds. H. Veldkamp te Middelburg. Primi-Ouderlingen: P. Boon te Sint Laurens en E. Tange te Souburg. Secundi-Predikanten: Ds. C. Boon te Sint Laurens en Ds. S. van Wouwe te Serooskerke. Secundi-Ouderlingen: A. Ge- schiere te Grijpskerke en' A. Pouwer te Middelburg. Vlissingen CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS VERENIGING. In de Dinsdagavond jl. ge houden vergadering der Chr. Middenstandsverenigin^ te Vlissingen*-bleek. bü.. het uitr brengen der jaarverslagen, dat het ledental stationnair is gebleven, en het financieel beheer bevredigend kan wor den geacht. Evenwel moest worden vastgesteld, dat in Middenstandskringen de be langstelling'Voor en de acti viteit in de organisaties be neden de verwachtingen blij ven. Tèn einde een en einder te stimuleren werden plannen in voorbereiding genomen en zullen voor de komende pe riode actuele lezingen wor den georganiseerd, waartoe in middenstandskringen be kende sprekers zullen wor den uitgenodigd. Bij de bespreking y&n de samenwerking met de Mid denstands-centrale, werd wat de verkoops-actie betreft, die deze in studie heeft genomen, alle medewerking toegezegd, evenals voor een in Septem ber a-s- te houden attractieve winkelweek. Ten slotte werd afwijzend beschikt op het verzoek van V.V.V., om aan Burg. en Weth. vergunning aan te vra gen tot het openstellen van zaken op Zondag tijdens het seizoen. Een Christelijke or ganisatie kan aan dergelijke plannen geen medewerking toezeggen. Daarnaast werd overwogen, dat ongewenste verhoudingen onder de win keliers en on-sociale toestan den in de zaken, het gevolg kunnen zijn van opening op Zondag. O.- en W.-Souburg VERGADERING „LUCTOR ET EMERGO". Maandagavond vergaderde de zwemvereniging „Luctor et Emergo" te Souburg, onder voorzitterschap van de heer F. B. Meijers. Doel van deze ver gadering was om te komen tot contributieverhoging. De ver eniging die thans 600 leden telt, vraagt een groot bedrag aan uitgaven voor personeel (ongeveer 2000.voor 10 man). De ontvangsten zijn ge middeld 3.30 per lid per jaar. Ook zou hetbestuur op een voudige wijze willen komen £>t uitbreiding van de thans be staande inrichting door het plaatsen van een dubbele rij cabines van steen of beton. De heer J. v. Oorschot hield eenwarm pleidooi voor de zwemvereniging. ledfere inwo ner van Souburg moet leren en kunnen zwemmen. Spr. drong er op aan dat de leden niet alle verantwoordelijkheid op bestuur en personeel laten rusten.- Besloten werd de nieuwe contributie als volgt te rege len: le lid uit een gezin 5. 2e üd 4.3e en meer leden uit een gezin 3.per jaar. Door deze verhoging hoopt het bestuur een sluitende begroting te kunnen verkrijgen. Het ligt in de bedoeling de inrichting op 22 Mei te openen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2