Amerikaanse spionnage in de Sowjet-Unie De Duitsers op het Haagse Congres Belangstelling voor Haamstede Kootwijk hart der radiotelegrafie Wat is de militaire kracht van Rusland? Secret Service en Deuxième Bureau overvleugeld LEZERS SCHRIJVEN Mysterie Prinsengracht TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 MEI 1948 Er verschijnt dagelijks In de Ver, Staten een bulletin, dat In slechts twee exemplaren vervaardigd wordt, Een ervan is bestemd voor president Truman, het andere verhuist naar de geheime archieven van het State Department De samensteller van dit bulletin is admiraal Hilenkooter, vroeger marine-attachée in Parys, thans de chef van de C.I A., de Central Investigation Administration, de Ameri kaanse geheime dienst. Het dagelyks rapport behelst in lichtingen over de toestand achter het „ijzeren gordijn". groepen. De chefs daarvan zijn de maarschalken Woro- schilow (Baltische staten en Karelië), Rokossopvsky (Duits land, West Rusland, Polen en Oostenrijk),! Geórg Djupov (Oekranië én de Balkan) en Bagramjan (Kaukasus en be neden Wolga.) De andere legergroepen staan in Sowjet-Aziè. Het is voor het Westen moeilijk deze inlichtingen langs normale weg te ver krijgen. De Russen immers trachten hun land hermetisch af te sluiten van de buiten wereld. Het is hun gelukt de diplomaten, die vroeger een soort officieuze spionnen wa ren, in een speciaal Moskou's diplomatenghetto bijeen te brengen. Ook de journalisten is de mogelijkheid ontnomen zich vryelyk door het gehele land te begeven. 7 Er leven op het ogenblik in geheel Rusland niet meer dan hoogstens 200 Amerikaanse burgers. Daarbij komen dan nog een aantal onderdanen van neutrale staten, die belang rijke technische functies heb ben. Voor inlichtingen is men in hoofdzaak aangewezen op Poolse en Duitse communisten, die als arbeider naar Rusland zijn gegaan,1 maar in werke lijkheid agenten van het Wes ten zijn. SECRET SERVICE OVERVLEUGELD Deze agenten staan in dienst van de C.I.A., een voortzet ting onder andere naam van de O.S.S., de Oversea Secret Service. Geheime diensten zijn in Amerika nooit populair ge weest Voor vele Amerikanen waren ze een giftig en ge vaarlijk overblijfsel van ou derwets Europees geïntrigeer. In de jaren 1938 en .1939 was het dan ook hoofdzakelijk de Britse Secret. Service, die de Amerikanen voor bepaalde Duitse aoties moest waarschu wen. Na 1940 kwam daarin ver andering. De Amerikanen gingen op hun eigen energie ke wijze zelf een dienst orga niseren. De agenten, die naar Europa gestuurd werden, kre- fen grote bedragen tot hun eschikking. Alleen Allen C. Bumes in Bern kon over een som van 100 millioen Zwit serse franken beschikken voor de opbouw van een inlichtin gendienst. Resultaten bleven niet uit. Het Franse „Deux- ieme Bureau" en de Britse Secret Service werden volko men overvleugeld. X>e 20ste Juli byvde dag van de aan slag op Hitler, was een aange legenheid tussen Duitsers en Amerikanen, waarvan de an dere geallieerde agenten niet op de hoogte waren. Precies zo was het met de capitula tie van de Duitsers in Italië. De groep van Dulles speelde hierin de hoofdrol. Toen in'45 Gisevius met vervalste papie ren als zogenaamde S.S. diplo maat naar Bern kon reizen, was het feit, dat deze papie ren door Amerikaanse agenten waren verstrekt een bewijs, dat Amerikaanse spionnen tot in de departementen van het Derde Rijk -waren doorge drongen. Na de capitulatie werd de O.S.S. voor het grootste deel ontbonden. Daar kregen de Amerikanen, toen de verhou ding met de Sowjet Unie zich ging verscherpen, alras spijt van. De C.I.A. werd opgericht. HET SOWET-LEGER Op grond van inlichtingen, die niet «geheel geheim geble ven zijn, valt het volgende beeld over de huidige militaire kracht van Rusland te con strueren: Ten Westen van Oeral be vinden zich vier grote leger- Geblokkeerde tegoeden bij spaarbanken. Degenen, die een spaar bankboekje bezitten met een geblokkeerd tegoed van 500 of meer, worden voor zover zij tot nu. toe nog geen stap pen hebben ondernomen tot het overschrijven van dit te- foed naar een optierekening, oor de Ned. Spaarbankbond, geadviseerd zich zo -spoedig mogelyk tot dé betreffende spaarbank te wenden. Na goedkeuring van het verzoek tot overschrijving van het ge blokkeerde tegoed naar een optierekening door de ont vanger der directe belastin gen, kunnen zrj n.l. een be drag van maximaal f 3.500 of 75 pet. van het saldo per 30 Juni 1939 doen overschre ven naar een neleggingsreke- ning, waarvan per 1 Juni a.s. en zo vervolgens ieder jaar een vyfde gedeelte met een .minimum van 300 naar ♦vrije .ekening mag worden overgeschreven. Men schat het aantal divi sies dat de Russen tot hun beschikldng hebben op onge veer 175 tot 200. Vele divisies evenwel zjjn niet onmiddellijk» gevechtsklaar. Op volledige sterkte zijn er 50, binnen een maand kunnen er 100 andere gereed zyn en de rest binnen twee maanden. In ongeveer drie maanden kan Rusland over de militaire kracht be schikken, die het tegen het eind van de tweede wereldoor log had. De divisies zyn van uiteen lopende waarde. Veertien di visies, elk 450.000 man omvattend, zijn uitstekend ge oefend en uitgerust. Dan zyn er verder 7 divisies parachu tisten, wier taak het is in ge val van oorlog belangrijke punten in West Europa te be zetten om landingen van Ame rikanen te verhinderen. De overige legergroepen zijn niet met deze elite-divisies te ver gelijken. VREES VOOR ATOOJIBOM Bij vele offcieren is lang niet meer dat zelfvertrouwen aanwezig, dat hen typeerdè vlak na de capitulatie van Duitsland. Vooral de atoom bom wordt zeer gevreesd. Een Russisch overste zei tot een medewerker van het Zweeds blad Stockholms Tid- ningen Als het fót oorlog komt zitten de Russische legers in Europa in een val. Als Moskou, Stalingrad en andere centra met atoombommen worden be stookt, zullen onze verbin dingslinies volkomen afge sneden worden. Dat betekent stopzetting van'de toevoer van graan uit de Oekraïne en van olie uit de Kaukasus. Wij in Europa zitten geïsoleerd, terwijl de Engelsen en Ame rikanen overal hun havens en overzeese verbindingen heb ben Dat Rusland niet over ge lijksoortige wapens beschikt staat vrijwel vast. Wel kennen zij enigermate 't procédé, maar de noodzakelijke fabriekscom plexen zijn nog niet opge-, richt. DE LUCHTMACHT Op het .gebied van vlieg techniek hebben de Russische ingenieurs vorderingen ge maakt. Zij hebben een viermo torig vliegtuig, de Tupoleff ge construeerd, die een copie schijnt te zijn van de B 29. Men neemt aan, dat deze vliegtuigen eéh zodanige actie radius hebben, dat het moge lyk is vanuit Russische bases objecten in Amerika te be reiken. De Amerikaanse experts zijn verder van mening, dat jacht vliegtuigen zijn gebouwd, die aan snelheid het geluid overtreffen. Tóch is Amerika vooralsnog zeeir moeilijk vanuit Rusland te bombarderen. Daarentegen kunnen de Amerikanen, dank zij hun nieuwste typen vlieg tuigen die de hogere luchtla gen beheersen, en dank zij him atoombom, 't Russisch ach terland beslissend treffen. Te meer dan hun atoombommen op betrekkelijk geringe afstand van de Russische grenzen lig gen. Moeilijke positie van eenzijdige delegatie. Contact tussen Nederlanders en Duitsers. (Van een speciale verslag gever) DEN HAAG, Mei De si tuatie, waarin de Dpltse dele gatie zich heeft bevonden op het Europese federalistische Congres, was van ietwat duis tere aard. Wel heeft Churchill in zyn openingsrede een spe ciaal woord van welkom aan de Duitsers gewijd en wel heeft hij over het aandeel, dat ge heel Duitsland in het plan tot Europese samenwerking moet nemen behartigenswaardige opmerkingen gemaakt, welke ook voor de toekomstige ont wikkeling van het geschil Oost- West van betekenis mogen worden geacht, de Duitse de legatie. zelf stond voor de wei nig benijdenswaardige taak, het isolement, waarin zij zich nu eenmaal op grond van het verleden moe?t bevinden, te doorbreken. Een taak, welke des te moeilijker was omdat de delegatie in de samenstelling, waarmede zij zich aan het con gres voorstelde, zeker niet re presentatief kon worden ge acht. VETO VAX SCHUHMACHER Dr. Schuhmacher heeft zich voor de S.P.D. van het Haagse congres gedistancieerd, ^ulks in navolging van Labour, maar in tegenstelling tot de Engel sen, die met een sterke en zeer invloedrijke groep Labourleden naar den Haag togen, hebben de Duitse socialisten het niet gewaagd het veto van Schuh macher te negeren. De enige S.P.D.-er, die toch naar den Haag kwam, kon niet het standpunt van zijn party ver tegenwoordigen, zodat niet duidelijk is geworden, hoe de verhoudingen bij de Duitse so cialisten nu precies liggen, «al thans met betrekking tot de federalistische gedachte. De Duitse delegatie kreeg nu een eenzijdig karakter: de delegatie van vyftig man be stond voor het grootste deel uit leden van de Christlich Derfiokratische Union. Wan neer men nu weet, dat de C.D. U. wel wordt gekenschetst als „ein vierkopfiges Tier", in die zin, dat de partij in de onder scheiden gebieden van Duits land telkens weer anders is geschakeerd en de Berlijnsr C.D.U. het risico van een reis naar Nederland niet had ge nomen, dan is het duidelijk, dal ook deze C.D.U.-afvaardiginf niet representatief kan worden geacht. GEEX HARTELIJK WELKOM. ■De taak, op dit eerste inter nationale Congres, waar de Duitsers als officiële gasten worden toegelaten, het isole ment te doorbreken, werd te moeilijker, omdat er over deze uitnodiging nogal wat deining is geweest. Het welkom werd hun, gezien de politieke span ningen om de. vitale punten der West-Europese economie, niet bepaald van harte gegund en het is tot op het laatst niet zclcer geweest of er wel Duit sers naar den Haag zouden, komen. ïjet is vooral te dan ken geweest aan de Zwitser dr. Von Schonk, dat de bezwaren tenslotte konden worden over wonnen. - Enige maanden geleden is in Nederland opgericht de Cultu rele Coördinatie Commissie Duitsland (C.C.C.D.). Tijdens het Haagse Congres heeft de C.C.C.D. de Duitse delegatie 'n ontvangst bereid. Het is een belangrijke stap geweest op de weg, die moet leiden tot een ontsluiting van het geestelijke concentratiekamp, waarin het Duitse volk reeds sedert 1933 gevangen werd gehouden. De ontmoeting tussen Ne derlanders en Duitsers was.een in de spectaculaire drukte van dit Congres onopvallende ge beurtenis. Het was niettemin een der hoogtepunten, want hier werd naast de vele goed bedoelde woorden en resoluties iets openbaar van werkelijke Europese geest. Want van dit Europese probleem is Duits land het kernpunt: Wie de moed heeft, dit kernpunt aan te pakken, verricht een bevrij dende daad. (Nadruk verboden). Het werk aan de nieuwe kademuur voor de Prov. Stoom, bootdiensten te Vlissingen. Badplaats met een strand van 15 K.M. Allerwege activiteit. Be belangstelling van vacan- tiegangers en toeristen voor Westelijk Schouwen uit zich niet alleen in de activiteit van de heer Butlin, diè op dit mooie plekje* van Zeeland een semi- Engèls vacantiekamp - wil stichten. Van alle kanten is er op het ogenblik belangstelling voor Ge fraaie omgeving van Haamstede. Het aantal aan vragen voor een kort verblijf in zomerhuisjes en pensions overtreft dit jaar reeds vele malen de beschikbare ruimte. Er komen ook, zo vertel de ons do burgemeester van Haamstede, jlir, R. H. J. Q. Röell, ook verscheidene aan vragen binnen van rente niers, die zich hier blijvend willen vestigen en landhuis jes willen bouwen. Het te kort aan bouwmaterialen belet voor het ogenblik nog deze bouw. meufr binnen af zienbare tijd zullen de bouw mogelijkheden wel verbeten ren en dan is er in de duin streek gelegenheid voor een voortreffelijke open bebou wing. Er is ruimte genoeg en de huisjes kunnen zo ge plaatst worden, dat. ze vol- komen in het landschap pas sen. De gemeente Haamstede heeft een open oog voor de be langen van dé toeristen. Deze zomer komt er een uitkijkto ren op een hog punt, namelijk op de ingegraven reservoirs van de waterleiding. Men zal vandaar een bijzonder mooi uitzicht hébben op zee en duin. Dan zal binnenkort de jeugd herberg Westen Schouwen in exploitatie komen, waarmee in een behoefte wordt voorzien. Deze zomer zullen ook weer nieuwe stukken van de -doma- niale duinen (natuurreservaat) voor het publiek worden open gesteld. Alles wordt gedaan om een zo groot mogelyk deel van de 1000 ha duinlandschap, waar over Westelijk Schouwen be schikt, voor de vacantiegan- gers toegankelijk te maken. 15 KM STRAND. Haamstede, aldus verzekerde ons burgemeester Röell. kan zich met zijn 15 kilometer strand ontwikkelen tot een van de voornaamste badplaatsen in Zeeland. Maar er zijn ook. nog andere mogelijkheden. Er is ruimte voor een bescheiden industria lisatie, waarbij aan kleine be drijven gedacht wordt. Daar naast biedt de fruitteelt mét de tuinbouw nog mogelijkhe den. NIEUWE BOOMGAARDEN*. De grote hoeveelheden fruit, die naar Rotterdam wor den afgevoerd, kunnen nog toe nemen door aanleg van nieu we boomgaarden en daarvoor zijn gronden beschikbaar. Er is voor de aankoop van deze gronden reeds belangstelling in fruitkwekerskringen elders in Zeeland, waar geen gronden meer beschikbaar zijn. Bij de vestiging van nieuwe bedrijven zal het ongetwijfeld van belang zijn. dat Haamstede voor de oorlog de gemeente was met de laagste belasting van ge heel Nederland, terwijl op het ogenblik de gemeente ni^t meer noodlijdend is en dus op een gezonde financiële basis Ik zie, zo besloot burgemees ter Röell, voor Haamstede een toekomst! Gerst en haver uit Canada, Uit exportkringen in New York wordt vernomen, dat Zaterdag j.l. door Nederland werden aangekocht: 8000 ton of 370.000 bushels Canadese gerst en 1000 ton of 70.000 bushels haver. De granen zul len in de eerste helft 'van Augustus uit Montreal wor den verscheept. Mei 1923 het eerste telegram naar Batavia. Thans 50.000 gesprekken Volgens Reuter is Pe- trescu. leider van de Roe meense oppositionele sociaal democratische partij, gearres teerd. per jaar. (Van onze speciale verslaggever.) KOOTWIJK., Mei. Meer dan 50.000 telefoongesprek ken en 1.2 millioen telegram men gaan er per jaar via Ra dio.Kootwijk, de zender te midden van de eenzame zandverstuivingen op de Ve- luwe, die dezer dagen 25 jaar bestaat, naar Indonesië, naar Noord- en Zuicf-Amerika naar de West-Indische ge biedsdelen. Alleen met Ba tavia zijn in 1947 300-000 te legrammen gewisseld, tellen de 7.5 millioen woorden. Het verkeer in de aether is, veel drukker geworden dan het voor de oorlog was. Niets doet dat vermoeden als men, reizende per trein van Amersfoort maar Apel doorn in de verte de hoge masten met antennes en de witte gebouwen ziet. Zo op het oog schijnt er zich nooit iemand te vertonen. Onder tussen is het hypermoderne bedrijf, dit zendstation voor commercieel radio-verkeer, 't technische hart van de Ne derlandse radio-telefonie en -telegrafie. Vijfentwintig jaar geleden werd hier de eerste radiotelegraafverbinding met Indië opengesteld, thans, een kwarteeuw nadien, worden er verbindingen gemaakt met Indonesië, Cura#ao. Surina me, de Ver. Staten, Brazilië, Argentinië, Peru en tal van Europese landen. Reeds in begin September 1945 werd de eerste radiote lefoonverbinding Amsterdam New York weer in bedrijf gesteld met twee gesprekska- nalen. In Augustus was al de eerste telegrafie-kortegolf. zender gereed gekomen. Sindsdien is er met voortva rendheid uitgebreid, zodat er op het ogenblik achttien zen ders ter beschikking staan Voor een deel zijn deze nieuw, voor een deel her bouwd van het materiaal, dat uit Duitsland terugkwam. ZENDSTATION. Kootwijk is uitsluitend zendstation. Het ontvangststa tion voorcommerciële radio, telefonie en .telegrafie is te Noordwiikerhout. Vqor beide is Amsterdam het centrale punt- Via Kootwijk kan een Maastrichtenaar vanuit zijn woning een gesprek voeren met een inwoner van Chica go. De Maastrichtenaar belt naar Amsterdam, vandaar gaat het gesprokene weer via de telefoonkabel naar Koot wijk. waar het uitgezonden wordt paar het ontvangstati on in de Ver, Staten, dat het over de telefoonkabel naar :t centrale punt in de V. S. leidt: New.York. En dan volgt per telefoon weer de laatste etappe naar de man in Chicago- - Het antwoord komt binnen over Noordwij- kerhout. De splitsing in zend en ontvangstation is gemaakt dets en gevoelige ontvangers op één plaats zouden compli caties veroorzaken. Het tele- graafverkeer gaat op gelijke wijze als dat per telefoon. VERKEER TOEGENOMEN Vergeleken met voor de oorlog, is het radioverkeer sterk toegenomen, De provi sorische zenders op Koot wijk, herbouwd van het te ruggevonden materiaal zul len mettertijd vervangen worden door nieuwe- Koot wijk heeft momenteel zelf niéuwe in aanbouw en er lo pen bestellingen bij grote Nederlandse firma's. Zijn de ze zenders gereed waar schijnlijk binnen twee jaar dan zullen er aanwezig zyn zestien kortegolfzenders van 36 kw, en enkele kortegolf zenders van kleiner ''vermo gen, nl. 4 lew. Voorts nog 4 grote kortegolfzenders, die een deel van het zendverlteer -over lange afstand van Scfre. veningen Radio zullen over nemen. Op de verlangenlijst staan verder nog drie langegolfzen ders van groot vermogen. Het bijzondere van al deze nieuwe zenders zal zijn. dat zij voorzien zijn van een in richting, die het mogelijk maakt drie golflengten te kiezen, een grote verbetering bij voor de oorlog- Vooral 't zakenleven zal hiervan grote voordelen ondervinden. De nieuwe zenders scheppen tal van mogelijkheden om het aantal telegrammen en ge sprekken vlotter te verwer ken. (Nadruk verboden). Ter gelegenheid van het 50-jarig regerings-jubileum van H. M. de Koningin, wor den in samenwerking met de stichting „Nederland helpt Indië" en de vereniging „In disch Jeugd-Centrum" pak ketjes verzorgd voor arme en zieke Indonesische kinde ren van 12—15 jaar. welke gaven in Oost-Indië zullen worden uitgereikt op 31 Au gustus a.s. Een lezeres uit Vlissingen" schrijft ons: Naar mijn mening is het niet juist, dat een arts zich op Zondag niet met een mo- torriituig buiten .Walcheren mag begeven. Dit is volgens mij een verkeerde benzine. besparingi waar op de duur de bevolking onder zal lijden. Ik vind, dat een arts, die dag en uur klaar moet staan voor zijn patiënten, toch heus wel recht heeft om zich op Zondag te begeven waarheen hü wil. Waarom hun die vrijheid niet gegeven, daar zij naar mijn mening en van vele an deren, die heusch wel ver dienen. Dit zal aan de bevolking wel ten goede komen. HET VAN DE FEUILLETON Tjeerd Adem» Het vliegveld van Jeruzalem, dat 15 Mei geëvacueerd zal worden,, wordt tot het laatst toe door Engelse soldaten be- waakt. „En U weet zéker ook niet, dat hij op de Prinsengracht woont." „Neen. natuurlijk nie#" Commissaris Vonkenberg keek eens naar de jonge in specteur, die vragen en ant woorden ijverig op het pa pier zette en wendde zich daarna tot de hoofdinspecteur •van de Centrale Recherche. „Wat dunkt U, mijnheer Cornelissen", zei hij, „zou't niet flet beste zijn, dat ik 't verhoor nu verder aan U overlaat?" „Graag", zei de hoofdin specteur. Hij tipte de as van zijn sigaret en keek het man netje doordringend aan. „Beste man, U schijnt hier niemand te kennen, maar wat zou 'U er van zeggen als er hier mensen waren, die U niet alleen gezien» hebben, maar ook precies kunnen vertellen waar U die avond geweest is." De Rat kromp onwillekeurig in elkaar en keek verschrikt naar* de hoofdinspecteur. „Dat kan niet", zei hij. „Zou U even willen bel len, commissaris?" vroeg de hoofdinspecteur. De commissaris drukte an dermaal op het knopje en de hoofdinspecteur gaf de bri gadier last getuige Van der Jacht binnen te laten. „Hij kan wel naast jou zit ten, Beekman", zei de com missaris, naar een ledige stoel wijzend. De inspecteur schoof de stoel wat naar voren, zodat de man, die daarop zou zit ten het volle gezicht op de arrestant had en even later bracht de brigadier de getui ge binnen, die zich na een uitnodigend handgebaar van de commissaris op de voor hem bestelde stoel plaatste. „Van der Jacht", zei hij, toen zijn naam gevraagd werd. „Ik ben kellner in De Kroon, he ren." „Dat was ons bekend," zei de hoofdinspecteur. „U was op de avond, dat de moord ten huize van de heer De Wit ge pleegd werd daar als hulp- kellner in dienst, nietwaar?" „Jawel, meneer." „Mooi. Kijkt U deze meneer eens goed aan. Heeft U hem wel eens meer gezien?" De kellner staarde belang stellend naar het gezicht van de Rat, die met zijn ogen, knip perde. „Ik geloof wel, dat het 'm is, meneer." „Dat wil zeggen," vulde de hoofdinspecteur aan, „dat U in deze man degene meent te herkennen, die omstreeks een half uur vóór de moord aan het huis van meneer De Wit gebeld heeft en naar meneer De Vries heeft gevraagd. „Zo is het, inspecteur." „Waarom heeft U ons dat die avond niet dadelijk ge zegd?" „Het is me totaal door 't hoofd gegaan, meneer. Trou wens er is me ook niet naar gevraagd." „Nogal logisch als wij er niets van wisten," zei de hoofdinspecteur verwijtend. „Wat was dat voor een ge sprek? Wou hij meneer De Vries spreken of heeft hij al leen maar gevraagd of die aan wezig was?" De kellnej Van der Jacht streek zich 'met zjjn rechter hand over het voorhoofd. „Ik kan het me niet precies meer herinneren," zei hy. „Ik geloof, dat hij -hem wou spreken. Waarom zou hjj anders gebeld hebben?" „Daar heeft U gelijk In. En wat heeft U toen tegen hem gezegd?" „Ik heb gezegd, dat het wel erg ongelegen kwam, omdat de dames en heren met een gezelschapsspel bezig waren en niet gestoord wensten te worden. Het was juist op het ogenblik, dat ze allemaal weer naar de salon zouden gaan." „En wat heeft hij daarop gezegd?" „Hij zei, dat hij over een half uurtje wel eens terug zou komen, maar ik heb vergeten dat aan meneer De Vries te vertellen. Toen ik er later om dacht was 't niet meer nodig;" „U bedoelt, dat meneer De Vries toen vermoord was." „Jawel, inspecteur." „Hoor eens," zei de heer Cornelissen, „ik moet pertinent weten of degene, die gespro ken heeft de man is .geweest, die hier voor U zit. Kijk hem nog eens goed aan en weet wat U zegt, want daar hangt voor deze man heel veel van af." De kellner keek opnieuw naar de arrestant en haalde zijn schouders op. „Ik zou zeggen van ja, in specteur, maar ik weet het „Weet wel zeker, dat de man later niet meer terugge komen is?" „Pertinent, inspecteur." „U heeft verteld, dat twee van de gasten in de gang ston den te praten, toen U deze man te woord stond. Hebben die hem allebei gezien?" „Dat geloof ik wel, Inspec teur. Ze stonden tenminste vlak bfl me." „Goed, dan zullen-we de an deren getuigen horen. Commissaris Vonkenberg drukte op het knopje ên beval de brigadier meneer Bassing binnen te brengen. Inspecteur Beekman keek verrast op. Voor hem was dit verloop der gebeurtenissen nieuw. Hy droeg een stoel aan, zodat de heer Bassing naast de kellner zou kunnen zitten en zag toen zhn vroegere di recteur binnen kwam, dat deze allerminst in een goed humeur was. Ook het gezicht van de com missaris betrok, toen hij de ge tuige herkende. Hy wenkte kortaf naar de voor deze be stemde stoel. Wordt vervolfd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5