Duitse kampsadist voor Nederlands gerecht Verrader richtte eigen knokploeg op NIEUWS UIT ZEELAND Tijdelijke verplaatsing van de P.Z.C.-kantoren te Vlissingen de. „OME KEESJE" MET DUIVELS KARAKTER. „Ich weisz yon nichts". Dinsdag heeft het Amster damse Bijzonder Gerechtshof de zaak behandeld tegen Wil helm (ierbseh, de eerste en mogelyk enige Duitser, die voor een Nederlandse recht bank moet terechtstaan voor misdaden, die hij tegenover Ne derlanders in Duitsland heeft bedreven. Deze 59-jarige man is be waker geweest In het' „Arbeit- serzlehunglager" in Zöschen, een strafkamp, waarin zich ar beiders van verschillende na tionaliteit bevonden onder wie vele 'Nederlanders. Voor zün beestachtig optre den in dit kamp ei-.te de pro cureur-fiscaal de doodstraf. De Nederlanders in het kamp noemden Gerbsch „ome Kees je". Volgens de 13 Nederlan ders, die tegen hem getuigden, was hij het prototype van de Duitse sadist. In vyf maanden stierven in Zöschen mede door zijn afgrijselijk optreden 563 kampbewoners. Enige getuigen beschreven ter zitting de mis handeling die een Amsterdam mer, bygenaamd Piet de Kip penboer, van Gerbsch heeft EERSTE KAMER Bijzondere rechtspleging. De Eerste Kamer heeft Dins dagavond het wetsontwerp tot opheffing van de bijzondere gerechtshoven, de bijzondere raad van cassatie en de tribu nalen in behandeling genomen. De heer Weyers (K.V.P.) zet, te uitvoerig uiteen, dat het ontwerp de instemming had van zyn fractie. De heer Pollema (C.H.) ver klaarde o.na. bezwaar te heb ben tegen het ontwerp wegens met de grondwet strijdige be. palingen. De minister van justitie, de heer van Maarseveen, begrijpt de heer Pollema niet, want als het ontwerp wórdt verworpen, blijft de ongrondwettelijke toe stand volkomen gehandhaafd. Het wetsontwerp wordt aan genomen met 24 tegen 4 stem men (die der heren Reyers, Pollema. de Zwaan en Vixse- boxse (allen C.H.)' De voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is de Ka- ippr bijeen te roepen, tegen Dinsdag 25 Mei. Eep „provinciaal welvaartsplan"? (Vervolg van pagina IJ- DE ECONOMISCHE EN DE SOCIALE ZIJDE. Wat deze betreft, worden duidelijke richtlijnen getrok ken. Geen massa.vorming met al de daaraan verbonden be zwaren. Geen uitbreiding dus van de-thans Teeds meer dan 100.000 inwoners tellende fa- briekscentra Eindhoven en Tilburg, doch decentralisatie, door uitbreiding van de klei nere steden en van sommige dorpen, die de arbeidskracht ten uit de omgeving moeten opvangen. Men wil de mensen zo min mogelijk uit het plattelands, milieu overplanten naar de stad. Toch zullen bij dè hui dige groei, talrijke dorpen in de toekomst steden van mid delbare grootte worden. De Commissaris der Ko ningin, Prof de Quay, wenst ook zo min mogelijke be- weeglükheid van de bevol. king en een zo geleidelijk mogelijke overgang van het ene beroep naar het andere. Hoewel de ondernemer vrijheid moet worden gelaten inzake de vestigingsplaats, dient de overheid de vesti gingsvoorwaarden, op de ge- sehikste plaatsen, zo gemak kelijk mogelijk te maken. Ook wenst men aandacht te schenken aan de opleiding van bazen en werkmeesters en de hogere chefs, wil men de ontspanning en de cultu rele ontwikkeling van de kleinere steden en 'dorpen bevorderen en wenst men tenslotte een arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw en een beperking van de vrou wen- en meisjesarbeid. Men wil verder de arbeids vreugde verhogen door maat regelen, welke thans reeds bij grote bedrijven (Philips en Ned. Mijnen) worden toe gepast, als bedrijfskader- training, waardoor het in. zicht in hét productieproces wordt verhoogd. Doch genoeg! Het is thans wel duidelijk, dat Brabant de grote problemen waarvoor 't zich in de toekomst gestelt ziet, onder de energieke coör dinerende leiding van haar Commissaris. Prof. Dr- de Quay, stevig aanpakt- Rege ren is vooruitzien! Stellig staat Brabant mid den in een zeer belangrijk ontwikkelingsproces- Het is ook voor ons Zeeu. wen belangwekkend, dit pro ces, bij onze buren te volgen. In een volgend artikel wil len we dit wclvaartsplan daarom uit de Zeeuwse ge zichtshoek bekijken. moeten ondervinden. Deze Am sterdammer moest als straf voor een ontvluchtingspoging een volbeladen kruiwagen et telijke malen in snel tempo te gen een heuvel opduwen. Ars Piet niet verder kon, bewerkte Gerbsch hem met zijn gummi stok, waar hij maar raken kon. Het einde van de arbeidstijd behoedde de Amsterdammer ervoor doodgeslagene te worden, doch enige dagen later over leed hij toch aan de gevolgen van deze mishandeling. Andere getuigen vertelden de. geschiedenis van Gerard Koch. Toen Gerbsch hem neer geslagen had zei hij tegen een der gevangenen: „Leg hem maar in een lijkkist. Hij gaat toch dood". Dit is toen ge beurd en de kist is dichtge timmerd. Later, toen Gerbsch verdwenen was, hebben de Ne derlanders de kist weer ge opend en de nog levende Koch eruit gehaald. Vijf dagen Jater moesten zij hun kameraacrech- ter wederom en thans defini tief in de kist leggen. LUGUBERE WED DEN SCHA I'. Een andere Nederlander had een gesprek opgevangen tus sen Gerbsch en een medebe waker. Zy maakten een wed denschap, wie van hen het eer ste een gevangene zou hebben doodgeslagen. Een getuige heeft gezien, hoe Gerbsch een Rus, die uitgeput en uitgemergeld op de grond lag, een rotte appel in de open gesperde mond zou hebben ge stopt. Een geliefkoosde bezig heid was het van 't toilet weg slaan van gevangenen. Na de bevrijding hebben de Nederlanders* die voor het grootste deel bij razzaia's in 1944 waren opgepakt, Gerbsch •earresteerd en aan de Ameri- anen overgeleverd. Ter zitting was verdachte sterk in het ont kennen. „Ich wdisz von nichts" is zijn stereotiepè antwoord. Uitspraak op Dinsdag 25 Mei. In verband met de verbouwing van onze kantoren zijn de administratie en de redactie van de „Prov. Zeeuwse Courant" te Vlissingen, tijdelijk gevestigd in het perceel Vlamingstraat 16-18-20. Telefoonnummer voor alle administratie-aangele genheden (abonnementen, advertenties, enz),lO, voor alle redactie-aangelegenheden 51 Directie P.Z.C. v_ Arbeiders stortten omlaag. Dinsdagmiddag waren vier arbeiders in de productie- werkplaats van de N.V- Ver enigde Chemische Fabrieken te Rotterdarri op een hoogte van 9 m bezig met het isole ren van een tweetal cyclo nen, welke dienen voor de gaszuivering bij het drogen van superfosfaat- Zij stonden daartoe op een planken hangstelling, welke met tou wen aan katrollen hing. De planken van de stelling bra ken met het gevolg dat de arbeiders naar beneden stort ten. Twee hunner, de 36- ja rige Hoogland uit Vlaardin- -gen en de 17-jarige Kooyman juit Rotterdam overleden kort daörna. De 24-jarige Hoog land, te Bolnes, liep ernstige hoofd- en lichaamskwetsuren op en de 48-jarige Kiefer be kwam een hersenschudding. Ir. van der Steur restaureert Bergen op Zoomse toren. De Bergen op Zoomse ge meenteraad heeft een crediet verleend van 182-000 voor de restauratie van de stads, toren, die in de volksmond „de Peperbus" heet. 122.000 zal nodig zijn voor direct noodzakelijke werken, de overige 60.000 blijven gere- seveerd voor in de toekomsst geleidelijk uit te voeren werkzaamheden. De plannen voor restauratie werden ge maakt door ir.«A- v. d- Steur- HIJ SPEELDE VELEN IN S.D.-HANDEN. Na Van der Waals Adrianus Breed. Voor het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Gravenhage stond Dinsdagmorgen terecht 38-jarlge Haagse boek houder Adrianus Breed, die van 1944 fot het einde van de oorlog als tweede werk tuig en handlanger van de beruchte Schreieder is werk zaam geweest en wel ten eerste als „polizeiangcstell- ter" by de „Sieherheitspoli- zei" en ten tweede als „V- man" van de S. D. in welke functie hy een zélfde soor t arbeid verrichtte als Van der Waals. Hjj is ook betrokken feweest bij het „England- plel", zij het dan als een klein werktuig. Als V-man wist Breed zich onder valse namen in illegale groepen in te dringen. Hij verried de illegale wer- TWEEDE KAMER Tekorten van pensioenfondsen. De voorzitter, mr. van Schaik, deelde mede, dat iiidien het. eindverslag tijdig zal zijn uitgebracht Vrijdag middag om drie uur de Twee de Kamer zal behandelen het voorstel van wet van de heer Romme c.s. tot het in overwe ging nemen van een voorstel tot verandering in de grond wet. Voorts zal de volgende week behandeld worden het ontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet 1920. Het wetsontwerp tot dekking van het tekort van het spoor wegpensioenfonds werd aange nomen. De minister van verkeer en waterstaat, de heer Vos, gaf te kennen, dat de kwestie der tekorten van de pensioenfond, sen onder het oog wordt ge zien. Ten aanzien van de an dere opmerkingen zèide hij het onjuist te achten wettelijke maatregelen later weer onge daan te maken. Hij waar schuwde tegén een dergelijke handelwijze. Voorts heeft de Tweede Ka mer haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot aan vulling van enige artikelen van het besluit bezettingsmaatre gelen, zulks nadat ondanks het afwijzend advies van de minister van binnenlandse za ken, de heer Witteman zon. der hoofdelijke stemming aan vaard waren twee amende menten van de heer Donker (arb.) mede ondertekend door leden der K.V.P., A.R., C. H. en V.V.D. beogende te bepalen, dat ook de bezettings regelingen van de lagere orga nen door bepalingen van Ne derlands recht behofen te wor- den vervangen en dat daarvoor een termijn wordt gesteld. kers Sijsma en Celesse, speel de twee Engelse piloten, die hij zogenaamd naar Spanje zou brengen, in handen, van de S. D., doodde de verzets man 'Rovers en lokte een Rotterdamse groep in de val, waardoor 14 personen het leven verloren. Na dolle Dinsdag richtte Breed in opdracht van Schrei eder en Franken een eigen „knokploeg" op om zodoen de de S. D. gelegenheid te geven belangrijk verzet on schadelijk te maken V-MAN NEERGE KNALD. Kort voor het einde van de oorlog verried hij aan .de S. D., dat de verzotsman Vrijs een S.D.-er in een vuurge vecht 'had gedood en wees de man aan, toen deze met zijn meisje liep te wandelen. Vrys werd op straat door de S. D. neergeknald. Eigenhan dig schoot B een V-man van de S.D. neer, om zodoende de illeg'alitei van zijn „goed- zijn" te overtuigen. In de zitting bleek, dat Breed ook nog ip 1945 de S. D. aan de hand van foto's politiemannen heeft aangewe zen, die illegaal werkten met als gevolg, dat rechercheur Koele werd gefusilleerd. Breed verdiende een maandsalaris van 165 maar hij had nog wel enige douceurtjes. Tot de getuigen déchar ge behoorde de K. P. leider van Den Haag, die weinig wist te vertellen over het „goede" illegale werk van verdachte. Een illegale stunt, waar de verdediger naar vroeg, was slechts een geval van verduistering. Breed vond zichzelf geen verrader, hoewel hij zeide. over zijn daden walging te gevoelen. De zitting werd hierna ge schorst. Overval op taxi-chauffeur in hoger beroep. Het Amsterdamse Geréchts hof heeft in hoger beroep de iaak behandeld tegen de 23- jarlge Haagse taxichauffeur Lohnstein, die door de Haar lemse rechtbank veroordeeld is tot 4 jaar gevangenisstraf en beschikbaarstelling van de re gering, wegens overval op een taxichauffeur. Tussen Amster dam en Haarlem overviel L. met twee confraters een taxi chauffeur. Hij trok een revol ver, die plotseling afging, waardoor het slachtoffer werd gewond. De proc. generaal zag geen gronden om wijziging van het vonnis te vragen. Uitspraak: 25 Mei. CHURCHILL IN OSLO. Winston Churchill is Don derdagmiddag per vliegtuig in Oslo aangekomen. Een grote menigte bereidde hem een hartelijke ontvangst. RESOLUTIE P.v.d.A. De Protestants-Christelij ke werkgemeenschap van de P.v-d.A hééft een resolutie aangenomen, waarin samen werking tussen P.v.d.A.. en de K-V.P. noodzakelijk ge noemd wordt. De werkge meenschap kant zich tegen negatief anti-papisme. Rónde Tafel-conferentie van Sultans en Vorsten. De binnenkort te Malino te houden rondetafel-confe rentie van Oost-Indonesische vorsten zal geleid worden door premier Anak Agoeng Gde Agoeng. Eveneens zul len aanwezig zijn de Commis saris van de Kroon, dr. M. Brouwer, en de adviseur voor de Wetgeving, C. de Waal. Aan de conferentie, die twee dagen duurt, zal worden deel genomen door een groot aan tal sultans en vorsten. De uitspraken van de conferen tie worden van groot belang geacht in verband met de toekomstige status van de vorsten en hun verhouding tot de negara. VERVALSERS AAN DE SLAG. Nu de handel in^ valse dis tributiecoupures minder floris sant dreigt te worden, ook al omdat de winkeliers op hun qui vive zijn, ggfan de verval sers zich op geldtrucjes toe leggen. Kort geleden werd ontdekt, dat een handige jongen in Rotterdam erin geslaagd was van acht papieren rijksdaalders er negen te maken. Hy knipte van ieder der apht biljetjes telkens een opvolgend strookje ter grootte van een achtste deel uit, plakte de'acht stuk jes tot een nieuwe rijksdaalder byeen en bevestigde ook weer de nu kleiner geworden helften aan elkaar. FILMS VAN DE WEEK Tussen twee vuren en Vouwen. Hoog in het zadel heet de film die thans in Alhambra, Vlissingen, gaat en hoog in het zadel zitten John Wayne en de temperamentvolle El len Raines in dit charmante Wild-West-procJuct. Het gaat er nog al Spaans toe in het land van de cowboys, maar de camera verteld het ons op een ontwapende wijze, waar door de film bijna het karak ter van een persiflage op een gebruikelijk genre kreeg. De iange John Wayne weet zijn vuisten èn zijn. voor vrouwen zeer betoverende glimlach te gebruiken en Ellen Raines is een opgewonden standje, waarmee men beter, kersen kan eten dan kibbelen. Ann Todd, die in De zeven de sluier een waarlijk onver getelijke rol speelde, maakte in de oorlog Tussen twee vrouwen" (Schepen met vleugeft), waarin John Cle ments haar partner is. Een zeer sterk speeldrama. kun dig geregisseerd en gespeeld op een wijze, dat men tot het einde geboeid blijft. De pre mière gaat in Luxor, Vlissin gen. Een andere 'Engelse film met een bijna gelijke titel, Tussen twee vuren, draait in Electro, Middelburg. Ook dit werk wordt gekenmerkt door een innerlijk conflict; een meisje moet kiezen tussen iwee mannen en weet niet uit dit dilèmma te komen, omdat haar hartje beide be geert. Een attractie van deze weinig opzienbare rolprent vormt de medewerking van Albert Sandler, het Londens symphonieorkest en enige vocalisten. legenda MIDDELBURG. Woensdag: Schuttershof, Feestavond buurtvereni ging Vlissingse Brug 8; Electro-Bioscoop, Tussen twee vuren 7 en 9.15. Donderdag: Schuttershof, Afscheidsavond COAK- militairen 8; Electrobios- coop, Tussen twee vuren 7 en 9.15. SSINGEN: Woensdag: Alhambra, 1 Hoog in 't zadel, 7 en 9; Luxor, Tussen twee vrou wen 7 en 9; Concertge bouw, dansen 812. Donderdag: Alhambra, Hoog in 't zadel, 7# en 9; Luxor, Tussen twee' vrou wen 7 en 9. De overwerk-kwestie op „De Schelde". Nog steeds besprekingen. De arbeiders vertegenwoor diging van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft, zoals bekend, besloten geen medewerking te verlenen aan het voorstel der directie, om machtiging te verkrijgen tot overwerk gedurende vier we ken op de „Prinses Beatrix" der maatschappij „Zeeland". Het gevolg van deze weigering zal zijn, dat de „Prinses Bea trix" later gereed komt, dan was toegezegd. Bovendien zal het werk aan de „Prins Hen drik" van de provinciale stoombootdiensten belangrijk worden vertraagd. Intussen zyn de onderhande lingen over het voorstel der directie niet beëindigd. Van arbeiderszijde verneemt het A.N.P., dat het personeel geen bezwaar heeft tegen overwerk gedurende één week aan de< „Prinses Beatrix" en dat het eveneens bereid is overwerk te verrichten teneinde de „Prins Hendrik" zo spoedig mogelijk gereed te maken. Dit laatste echter onder voorwaarde, dat de betrokken arbeiders extra verlof krijgen gedurende een tijd, welke overeenkomt met het aantal overwerk-uren, zo dra de „Prins Hendrik" gereed is. Sloe-lnpoldering tot 1949 uitgesteld? In deskundige kringen acht men het hoogst onwaarschijn lijk, dat de inpoldering van 't zuidelijk deel van het Sloe nog dit jaar zal geschieden, zoals minister Vos kort gele den heeft toegezegd. Men is thans doende met de bestudering «der bezwaren, welke tegen het plan door de belanghebbenden zijn inge diend. Worden die bezwaren steekhoudend bevonden, dan is wijziging van het plan nood zakelijk en wanneer dan een maal de aanbesteding kan ge schieden, is het seizoen zover gevorderd, dat men er hoogst waarschijnlijk de voorkeur aan' zal geven, de uitvoering tot 't voorjaar van 1949 op te schof ten. C.J.M.V. Middelburg gaat jubileren. EERSTE OPVOERING VAN SPEL VAN J. H. DE GROOT. Op 21, 22 en 23 Mei zal het 75-jarig bestaan van de Chr. Jongemannen-vereniging Rom. 1 16a te Middelburg worden herdacht. Deze vereniging, opgericht) op 20 Mei 1S73, is een xan1 de oudste zo niet de oudste C..M.V. in Zeeland. De anna len beginnen reeds in 1860; de vereniging, die toen werd ge sticht is later gesplitst, totdat men in 1873 weer tot elkaar kwam. Vele oudleden zyn nog in le ven en zullen zeer zeker de feestelijkheden bywonent Op 21 en 22 Mei wordt m het Schuttershof een feestavond gegeven, waar een historisch overzicht in revuevorm wordt gegeven en het dramatisch toneelspel „Ezon-stad" van Jan H. de Groot wordt opge voerd. Dit in dichtvorm geschre ven en in de 13e eeuw spelend stuk is door de schrijver nim mer uitgegeven. Deze opvoe ring mag als een première voor Nederland worden be schouwd. De auteur hoopt zelf defop- voering by te wonen. Zondag 23 Mei te 7 uur n m. zal in de Oostkerk een kerkelijke herdenking plaats hebben, waar zullen voorgaan ds. A. de Vries, Nederl. Her vorm predikant en voorzitter der Provinciale Commissie Zeeland van het C.J.M.V. en ds. van Heerden, Ned. Her vorm predikant te Rotterdam en lid van het bondsbestuur. Deze dienst zal een waardig slot vormen van het jubi leum. Buitengewoon l.o. voor de x'Bevelanden. De plannen voor stichting van een school voor buiten gewoon lager onderwijs voor de Bevelanden beginnen thans hun verwezenlijking te nade ren. Het schoolbestuur heeft in de afgelopèn maanden niet stilgezeten, en heeft nu de finitief beslag weten te legt gen op het gebouw. „Welge legen" aan de Voorstad te Goes, dat tot voor kort in gebruik was bij „Kinderzorg". Het gebouw dat per 1 Mei jl. gehuurd is, leent zich uit stekend voor inrichting tot school voor B. L. O., daar 't- rustig gelegen" is en boven dien de mogelijkheid biedt twee afdelingen, nl. voor de bielen en imbecielen in te richten. Vóór tot opening kan worden overgegaan, zullen nog verschillende 1 verbouwingen en herstellingen moeten plaats vinden. Wanneer deze werkzaamheden vlot verlo pen, hoopt men de school in October a.s. te kunnen openen. Met ingang van 1 October is tot hoofd van deze 6nder- wijsinrichting, welke de naam Wilhelminaschool zal dragen, benoemd de oud-Goessenaar, de heer G- Vleugel, thans onderwijzer aan de Chr. B. L. O.-school te Arnhem. Voorts zyn oproepen geplaatst voor één onderwijzeres en één on derwijzer, zodat met drie leerkrachten begonnen zal worden. Ontslag secretaris van Souburg gehandhaafd. De Centrale Raad van Be roep te Utrecht heeft het- ver zoek van de heer J. C. Gabriël- se, oud-secretaris van de ge meente Oost- en West-Souburg, tot herziening van de uit spraak van de Centrale Raad in de ontslagkwestie afgewe zen. Op 25 Nov. 1947 bevestig de deze Raad de uitspraak van het Ambtenarengerecht d.d. 16 Juni 1947, waarbij het beroep van de heer Gabriëlse tegen het besluit van B. en W. van Souburg tot het geven van ontslag, ongegrond werd verklaard. Het Oranje Groene Kruis vergaderde. De vereniging het Oranje Groene Kruis, de overkoepe lende organisatie voor de Pro testants-Christelijke wijkver- plegingen, kwam Maandag te Middelburg in vergadering bijeen. Er' werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heren D. Kodde, Zoutelan- de, voorzitter; A. J. Leenhouts, Vlissingen, secretaris; ds. Ren ting, Heinkenszand, penning, meester; mevr. Pel, Middel burg; W. van Dullemen, Goes en ds. v. Willenswaard, Dom burg. De wijkverplegingen uit Vlis singen. Souburg, Middelburg, Koudekerke, Niguw- en Sint Joosland, Walcheren Noord- West, Walcheren Noord-Oost, Goes, Heinkenszand e.ó„ Bors- sele-Nieuwdorp, Krabbehdijke en Yerseke zijn thans by de Zeeuwse afdeling der organi. satie aangesloten. De directeur van het Oranje Groene Kruis uit Rotterdam, de heer Smit, wees op de taak van de Pro testants Christelijke wijkver pleging. Landbouwschuur afgebrand. Tijdens het onweer, dat zich Maandagavond over Walche ren ontlastte, sloeg de blik sem in de grote landbouw schuur van de heer E. Steen- dijk aan de Rijksweg'te Ar- nemuiden. Het vuur greep snel om zich heen, waardoor de brandweer corpsen van Arnemuiden en Nieuw; en St. Joosland niet bij machte waren de schuur te behouden. Wel konden de bijgebouwen worden gered. Vee, wagens en landbouwma chines konden, worden gered. Om 11 uur kon de brand weer inrukken. Verzekering dekt de schade. LEGER DES HEILS. Door het Leger des Heils zal op 2e Pinksterdag op het ter rein achter de Ned. Herv. Kerk te Yerseke, een provin ciale landdag worden gehouden. Hieraan zullen alle Zeeuwse korpsen deelnemen. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepenschip „Jo- han van Oldenbamevelt", dat vermoedelijk 18 Mei 1948 te Amsterdam zal aankomen, zullen de volgende Zeeuwen repatriëren: E. de Paauw, Middelburg; A Speelziek, Yerseke; J. Die- leman, Axel; J. van Drjke, Zie- rikzee; K. Franse, Poortvliet; W. A. Ginneberge, IJzendijlce; L. H. Ista, Poortvliet;. E. Kint, Hontenisse; F. A. E. v. d. Pluijm, Vlissingen; G. Th. Wou ters, Koewacht; R. Golpaert, Kloosterzande; F. Harinck, Goes; M. J. Meesen, Axel; J. Spruijt, Biezelinge; J. de Valk, Middelburg; M. E. Geldof en fam., Middelburg; H. A. v. d. Bout, Zierikzee; A. Braam, Vlissingen; P. Goedbloed, Goes; J. E. Verschelling, Middelburg; M. F. Bakker en fam., Walche ren. De volledige passagierslijs ten liggen ter inzage op onze kantoren te Goes, Middelburg, Oostburg en .Vlissingen. De brug te Sluiskil. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg brengt ten aanzien van de vaart op het Kanaal van Ter- neuzen en de daarbij behoren de havens het volgende ter kennis van de scheepvaart, in afwijking van een vorige ken nisgeving: De brug voor spoorweg- en gewoon verkeer te Sluiskil is van 9 Mei 1948 af voor. de bin nenscheepvaart gesloten: van 7 uur tot 7.20 uur; van 7.50 uur tot 8.10 uur en verder van 10 minuten voor tot 10 minu ten na elk heel uur tot 22.10 uur. Voor de zeescheepvaart wordt de brug ook in de boven aangegeven sluitingstijden ge opend, behalve van 7. uur tot 7.20 uur; van 11.50 uur tot 12.10 uur; van 12.50 uur tot 13.10 uur; van 14.50 uur tot 15.10 uur; van 15.50 uur tot 16.10 uur; van 22.10 uur tot 7 uur en voorts buiten de boven aangegeven sluitingstijden wordt de brug naar behoefte van de scheepvaart gedraaid. VER. VAN GEREF. ORGANISTEN. De Ring Zeeland van de Ver. van Geref. organisten verga derde in de Geref. kerk té Goes, o.m. ter bespreking van de nieuwe psalmbundel en de samenwerking tussen predi kant en organist. Een hoor- commissie bracht rapport uit over het spel van een collega organist. Voorts bracht de heer W. Dingemanse van Co- lijnsplaat orgelspel ten ge hore. Bodemkundig onderzoek van de Braakman. In opdracht van de rijks-' waterstaat maakt het bodem- kundig laboratorium van de Nooïd.Oost polder deze week een aapvang met een bodem- kundig. onderzoek van de in te polderen gronden in de Braakman. WALCHEREN Vlissingen De winkelopenstelling op Zondag. VERGADERING „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG". De middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen besloot in haar vér- gadering van Dinsdag niet me de te werken aan een verzoek van V.V.V. tot openstelling van winkels op Zondagen ten gerieve van toeristen. Men was over het algemeen van mening dat openstelling zou leiden tot onsociale toestanden in de mid denstand. In de bestuursvacature, ont staan door het bedanken van de heer C. Plasse, werd geko zen de heer v.. d. Made, in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer Dan- clcaerts, de. heer P. Venteyogel. Voorts werd besloten de Mid denstandscentrale voor te stel len' de Stoomtram mij. „Wal cheren" te verzoeken een ge. regelde busverbinding stad boot Breskens tot stand te brengen. Teyslotte kwam men overeen mede te werken aan de organisatie van een winkel week tijdens de herdenkings feesten in September. VLISSINGSE SCHOOLVERENIGING. De Vlissingse Schoolvereni ging vergaderde in hotel „Strandhuis" onder voorzit terschap van de heer Q. van Vugt. Benoemd werden tpt leden van de kascommissie de heren ir. A. Markus en Verbeek. Mevr- KokVriens werd gekozen tot bestuurslid. Men zal dit jaar weer een schoojreisje organiseren. Be sloten werd tot het houden van een ouderavond. Het leerlingenaantal beweegt zich in stijgende lijn. Tenslotte werden nog enige zaken van interne aard besproken. Middelburg DE KANAALBRUG. Met ingang van 9 Mei i9 feen wijziging gekomen in de ope ningsuren van de noodbrug te Middelburg. De brug zal dage lijks, met uitzondering van Zondag, geheven worden van 10—10.20, 14.05—14.30 en 16.0516.25 uur en voorts werk- en Zondagen van 5.35 6.05 en van 22.4223.05 uur. Koudekerke OPENLUCHTCONCERT. De muziekvereniging Voor waarts te Koudekerke zal Za terdagavond een concert geven op het Dorpsplein. Ztiid-Beveland Goes ZILVEREN ONDERWIJS- JUBILEUM. Maandagavond hieid de Chr. School Westwal te Goes de oudste bijzondere school in Zeeland haar 94ste leden vergadering en ouderavond. De grote zaal van „De Prins van Oranje" was geheel bezet, toen de* voorzitter, de heer J. Laport, het' openingswoord sprak. De bijeenkomst droeg een feestelijk karakter in verband met het feit dat de heer A. A. Nedcrharïd zyn zilveren jubi leum als hoofd der school her dacht. In de week van 3 Mei t.m. -8 Mei werden te Veere 19-696 kg. consumptiegarnalen, 10-800 kg. drogerij garnalen en 2923 kg. vis aangevoerd. Officiële Publicaties SPREEKUUR WETHOUDER VOLKSHUISVESTING TE VLISSINGEN. In plaats van 24 uur op Donderdag 13 dezer 1011.30 uur. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN". 10 Mei 1948. Groenten: Postelein 4757; Raapstelen 2; Rabarber 918; Stoof^la 1012; Spinazie "9 23; Bloemkool IA 3887, ld. I 26—69, id. m 12—52, id. IV 9—21; Glassla I 4—7, id. H 46 ct. alles per kg. Bospeen 5986; Prei 1050; Ramenas 12 ct. alles per bos. Fruit: Aarbeien 220355 ct. per kg. Aardbeien 27 ct. per stuk. Kerknieuws GER.# KERK 31 K.O. Beroepen te Goes ds. A. Hordijk te Loenen aan de Vecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2