PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Grootse demonstratie voor eenheid in Europa Verenigde grenscontrole in werking getreden Zeeuwsch-Vlaanderen heefteen oorlogsmuseum BUT 15 MEI: Beslissende datum voor Palestina Botwinnik wereld kampioen schaken. Spanning in Zuid-Korea. Maatregelen tegen Finse communisten. Vandaag PRINSES JULIANA WEER REGENTES. Churchill en Ramadier spraken op de Dam in Amsterdam Het Congres debatteerde over de ontwerp-resoluties bflhalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE.STEMMEN Christelijke feestdagen. f®le Jaargang - No. 108 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. I*rukkeriJ Fa. F. van de Velde Jr. Viisiingen. Maandag 10 Mei 1948 ABONNEMENTSPRIJS. 25 ct. per week; t 3.20 per Kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct peff mm., minimum p« advertentie t R Giro nr 359300 P Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vliselngen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29, tel. "077 e l - Goes:. L Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g 2228) Oostburg: Gratamastr. 3, tel 102 - lerneuzen; Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr G 1 Einde van 30 jaren Brits bestuur. Het einde van de 30 Jaren Brits bestuur In Palestina zal iloor een officiële plechtigheid te Haifa, de voornaamste eva cuatie-haven, worden bekrachtigd. Sir Alan Cummingham, de hoge commissaris, zal naar men verwacht, namens de Britse regering officieel het mandaat op 15 Mei neerleggen. HU zal zich omstreeks 16 Mei op een Britse kruiser naar Engeland Inschepen. 20 hoge burgerlijke amtfe,naren zullen waarschijnlijk enkele dagen voor 15 Mei per vliegtuig naar Engeland vertrekken. Uittocht uit het Heilige Land Nu het einde van het Britse mandaat in zicht komt, neemt de uittocht uit het Heilige Land steeds meer het karakter van een paniekachtige aftocht op grote schaal aan. De con sulaten worden overstelpt met aanvragen. Een lange stoet mannen, vrouwen, kinderen, ezels, kamelen en karren trekt langs de weg van Jeruzalem naar Jericho, waar de hotels meer gasten boeken dan ooit. De Joodse leiders zijn vast van plan 16 Mei de Joodse staat te proclameren. De Jood se regering zal, zo zegt men, een socialistische meerderheid hebben. Het Engelse blad Reynolds News wist te melden, dat de regering der V.S. een ultima, t'um heeft gesteld, waarbij het uitroepen van een Joodse staat verboden wordt. Mosje Sjer- tok, een der leiders van het ^foods bureau, noemde het be- rjcht echter „fantastisch en bnwaar." Men verwacht verder, dat de onderhandelingen tussen het Joods Bureau cn de Palestijnse regering voor een wapenstil stand in geheel Jeruzalem vandaag beginnen. De Joden schijnen echter niet te willen toestaan, dat de bevoorrading der Jeruzalemse Joden afhankelijk wordt ge steld van de welgezindheid der Arabieren. BESTUURDER VOOR JERUZALEM. Engeland zoekt op het ogen blik naar een „neutrale be stuurder" voor Jeruzalem, voor welke post de naam Gra ves wordt genoemd, die vap een Brits ambtenaar in Lon den. Uit Cairo werd bericht, dat Ismail Safoeat Pasja, opperbe velhebber van het Arabische bevrijdingsleger voor Palestina, ontslagen is. Safoeat Pasja werd in 1947 op deze post benoemd en moest de aanwerving, de training en bewapening leiden. Over de redenen van het ontslag is niets bekend. Na calon-remise met Euwe. Communistische sabotage-campagne. 6000 gewapende politieman nen en bijna een milUoen vrij willigers hebben overal in'Zuid- Korea posten betrokken om de orde te handhaven tijdens de verkiezingen. De door de Sowjet-Russen beheerste radio-omroep heeft een uitzending van een dag lang gewijd aan instructies om de verkiezingen met alle mid delen tegen te werken. Uit alle delen van Zuid-Korea worden sabotagedaden gemeld, hoofd zakelijk op verbindingsmidde len. Stembiljetten zijn vernie tigd en twee treinen zijn ont spoord. De Amerikaanse strijdkrach ten staan gereed om in te grij pen als men de situatie niet meer in handen zou kunnen houden. Er zal streng de hand worden gehouden van een af gekondigde avondklok. Staatsgreep was voorbereid. Reuters correspondent uit Finland meldt het volgende: Xaar aanleiding van de ont hulling van een sociaal-demo cratisch blad, dat de uiterst linksen voorbereidingen hebben getroffen om tijdens. de onder handelingen te Moskou de Fin- s:i regering omver te werpen, Iveft de president, Paaslkivi, strenge maatregelen tegen de communisten getroffen. Dc communistische minister van" binnenlandse zaken Yrjo Leino is gedesavoueerd door dat twee andere ministers, een van de- boerenpartij en een van dc sociaal-democraten, verant woordelijk zyn gesteld voor de handhaving van de orde en vóór het oppertoezicht op de politiestrijdtoachten. De president heeft de civiele politie gelast waakzaam te zijn tegen „alle eventualitei ten". Voorts zyn troepen ter bewaking aangesteld bij de voorraden wapen en ammuni tie. De communisten hebben niet tegengesproken, dat zij van plan waren een staatsgreep te doen. Zij hebben echter de an dere partij uitgedaagd zulks te bewijzen. De nieuwe Tsjecho-Slo- waakse grondwet is op de verjaardag der bevrijding van Praag door de nationale vergadering goedgekeurd. De Rus Botwinnik, die ge durende het gehele -toumooi de leiding heeft gehad, is gisteren wereldkampioen schaken geworden. Met wit tegen dr. Euwe spelend, bood h\j reeds na 15 zettep remise aan, Euwe ac cepteerde dit aanbod en daar mee had Botwinnik het hal ve puntje verdiend, dat hem nog van het wereldkampi oenschap scheidde. De partij KeresSmyslov werd afgebroken in een voor Smyslov betere stelling. Destand is nu 1. Botwinnik 12%'uit 17; 2; Smyslov 9 uit 17; 3, Reshevsky 9 uit 17; 4. Keres 8% uit 17; 5. Euwe 4 uit 18. Hongarije en Roemenië bij Sowjet-Unie? De diplomatieke redacteur van het linkse blad „The People" meent te weten dat „in de eerst komende weken Hon garije en Roemenië officieel bij de U.S.S.R, zullen worden ge hecht". Rusland, zo verklaart dit blad, „zou dit besluit hebben genomen in verband met de communistische nederlaag bij de Italiaanse verkiezingen". Churchill dineerde bij de Koningin. Zaterdagavond heeft Win ston Churchill als gast van H. M. de Koningin het diner ten paleize 't Loo gebruikt. Aan deze maaltijd zaten te vens zijn echtgenote, Antho ny Eden, Lady Nicholls en de leden van de hofhouding aan. Zondagmorgen maakten de gasten een wandeling in het Koninklijk park. De Belgische ambassadeur in Nederland bood Zaterdag middag een lunch aan, waar bij om- aanzaten minister president Beel, de minister van buitenlandse zaken, de Franse oud-premier Rama- dier, Anthony Eden, de Bel gische oud-ministers Jans. sen en Hoste en de Franse ambassadeur. Wijziging in puntenwaardering. BEPAALDE ARTIKELEN. VOOR TEXTIEL In de puntenwaardering van textiefgoederen zijn en kele wijzigingen aangebracht, waardoor deze in overeen stemming is gebracht met de hoeveelheid stof, welke by het confectionneren der arti kelen is gebruikt. Was een demi'-saison of regenjas voor personen van 15 jaar en ouder volgens de oude regeling steeds gewaar deerd op 45 punten, thans geldt voor deze artikelen de volgende waardering: gevoerd 45 punten; half-gevoerd: 35 punten en ongevoerd: 25 punten. Deux-pièces voor de leef tijden 10 tot én met 14 jaar \en 15 jaar en ouder zijn res- pectievelnk van 15 en 25 op 13 en 20 punten gebracht. Een slipover voor perso nen van 15 jaar en ouder was vroeger op 15 en is thans op 9 punten gewaardeerd. De puntenwaardering van stan daard-kousen is gebracht van 2 op 1 punt per paar. Voor luiers dient men voortaan 3 in plaats van 4 punten te geven. Voor nachthemden en py- ama's moet men voortaan plaats van één 2 punten geven. Tenslotte ls voor een aan tal artikelen de indeling naar leeftijdsgroepen vervangen door een indeling naar ma ten. Nog geen oplossing van Belgische regeringscrisis. De regeringscrisis in Bel- jië blijkt niet eenvoudig op te lossen. Zelfs over de persoon van de nieuwe kabinetsformateur wordt nog druk onderhan deld. Wel heeft de socialist Rolin verklaard, dat met be trekking tot de schoolkwestie een compromis-regeling is bereikt. Dat zou een basis zyn voor een nieuw socialis- tisch-katholiek kabinet. REPUBLIKEINSE DELEGATIE DINSDAG NAAR DJOCJA. De Republikeinse delega tie zal Dinsdag naar Djocja gaan om met de Republikein se regering overleg te ple gen ten aanzien van de be sprekingen over de Unie. is het 8 jaar gele den dat het Duitse le ger Nederland, België en Luxemburg op ver- radelijke wijze binnen viel- Prins Bernhard sprak voor de radio. Ter opening van de demo bilisatie-rubriek „uw toe komst" van het P.C.J.-striid- krachtenprogramma voor In- dië, heeft Z. K. H. Prins Bernhard in zijn functie van voorzitter van de nationale •-demobilisatieraad Zaterdag middag een radio-toespraak gehouden. Yemen erkenl Republiek Indonesia. Volgens een Arabisch pers bericht heeft de Yemen-dele* gatie in de Arabische Liga een erkenning van de Repu. bliek Indonesia overgelegd. Per 16 Mei is tot opvol, ger van mr. dr. In 't Veld als burgemeester van Zaandam benoemd de heer W. Tho massen (P.v-d.A.) uit Zaan dam. H.M. de Koningin moet opnieuw rust nemen. H. M. de Koningin ziet zich met het oog op haar gezondheid genoodzaakt opnieuw de uitoefening van hetKoninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. H. K. H, Prinses Juli ana zal met ingang van 14 Mei als regentes op treden en op diezelfde dag worden beëedigd. Eerste „Marshall-schip" In Amsterdam. Zaterdag is de „Prins Wil lem", het eerste „Marshall schip" met graan in Amster dam aangekomen. Het fees telijk gepavoiseerde schip werd door een aantal autori teiten verwelkomd. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam was de loco-bur gemeester, de heer B. C. Franke, aanwezig Het schip bracht 9500 ton graan mee. Plechtigheid op het station te Roosendaal. 'Gemiddelde tijdbesparing drie kwartier. Een eenvoudige maar tref. fende plechtigheid heeft zich Zondagmiddag afgespeeld op het station te Roosendaal, waar Belgische en Nederlandse auto riteiten waren saméngekomen om getuige to zijn van de eer ste „verenigde grenscontrole" op dit station, welke niet al leen een belangrijke verkorting van de reisdtiur op de lijn Rot terdamAntwerpen mogelijk maakt, maar bovendien gezien mag worden als een nieuwe stap op de weg van de volle dige verwezenlijking van de Benelux-gedachte. Natuurlijk was het interna tionale perron feestelijk met bloemen en vlaggen getooid en een Roosendaals muziekgezel schap had zich opgesteld om de autoriteiten, die met een Do grootse demonstratie voor een federatief Europa op de Dam in Amsterdam is een historisch evenement geworden. Tienduizenden hebben Zondagmiddag bij stralend voor jaarsweer staan luisteren naar enkele vermaarde Europese leiders, die elk op eigen wijze de noodzakelijkheid van een heid in Europa betoogden. Het congres aan het wenk. De belangrijkste spreker was weer Winston Churchill, die onder daverend applaus, een rode roos In zijn knoopsgat, de wereldberoemde Churcnill-si- gaar tussen de lippen, de voor het Koninklijk Paleis opgestel de spreektribune beklom. Na enkele vriendelijke woor den aait het adres van Neder land keerde Churchill zich -fel tegen elke vorm van totalitai re tyrannie, of deze nu van de nazi's komt of van de commu nisten. Wij hopen, zeide hij, tof een verenigd Europa te komen, dat gezuiverd zal zijn van de slavernij van vroegere en klas sieke tijden, een Europa, waar- In de'bewoners met trots zul len zeggen, „ik ben Euro peaan". Voor Churchill hadden ge sproken, de oud-premier van Frankrijk Paul Ramadier, prof. Berckelbacj, de Belgische oud minister Julien Hoste en dr. H. Herinnering aan veel strijd en leed. Jhr. de Casembroot verrichtte de openings plechtigheid. Zeeuwsch Vlaanderen heeft thans zijn oorlogsmuseum Toen in het voorjaar van '46 de Ver, Zeeuwsch Oorlogs museum werd opgericht, kon nog in datzelfde jaar het Middelburgse museum wor den geopend. In 1947 volgde het museum te Westkapelle, thans, wederom een jaar la ter, wapperde de vlag van de sicrlüke toren van Cadzand blij m de voorjaarswind: aan de oude monding van het Zwin is Zeeuwsch Vlaanderen een waardevol bezit rijker geworden In hotel Faas had zich een uitgebreid gezelschap verza meld toen het openingsuur naderde. Naast de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de Gedeputeerden A. L S. Lockefeer, en C. Hamefinck, waren talrijke burgemeesters van Zeeuwsch Vlaamse ge meenten aanwezig en verder was er natuurlijk het bestuur van de Ver. Zeeuwsch Oor logsmuseum. De heer J. Ph, Koene uit Middelburg, voorzitter, riep allen een hartelijk welkom toe en bracht speciaal dank aan de heer D. C. Bouwense en mej. E van den Broecke, die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor de oprichting en inrichting en verdfer aan dokter Timmer, burgemeester Leenhouts en serg. maj. Verhulst, zonder wier daadwerkelijke steun 't museum nog op zich zou hebben laten wachten. Ten slotte zette spr, uiteen dat het niet in dé allereerste plaats de bedoeling was om een attractie op te richten, maar bovenal een blijvende herinnering te scheppen aan •veel strijd en veel leed in dit deel van Nederland. DE OPENINGSREDE. Jhr. mr, A. F. C. de Ca sembroot, 'opende hierna als Commissaris der Koningin 't museum met een rede, waar in hij herinnerde aan de fel heid, waarmede hier door de geallieerden, veteranen uit Rusland, Afrika, Noorwegen en de Balkan, gestreden moest worden tegen weer stand tot het laatste moment. Zeeuwsch Vlaanderen heeft er de tol voor moeten beta len en is de zware slagen nog allerminst te boven. Hulde bracht spr. aan het bestuur van de Ver, Zeeuwsch .Oorlogsmuseum, welker voor zitter de heer Koene een zo belangrijke rol speelde by de overgave van Middelburg, omdat hij het was, die het aan de verzetsbeweging door gegeven ultimatum der gealli eerden overbracht - aan de Duitsers. In Middelburg werd het aanvaard, in Zeeuwsch Vlaanderen afgewezen... De bovengenoemde vereniging nu heeft van het begin a£ het plan gehad om ook in Zeeuwsch Vlaanderen een af deling van het Oorlogsmu seum te stichten en spr. wenste haar geluk met het slagen van dit voornemen. Met vreugde verklaarde spr. het museum geopend, VOOR HEEL ZEEUWSCH VLAANDEREN. Burgemeester J. A. Leen- houts van Cadzand wees er op, dat het museum niet slechts voor zijn gemeente, maar voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen bedoeld is en wekte zijn collega's op hun archieven nog eens na te snuffelen. Hy beëindigde zijn speech met het uitspreken van de wens, dat de toestand in dit deel van ons land wel dra zo zal zjjn dat men naar het museum* moet gaan om te zien hoe het was- Namens de afd. Zeeuwsch Vlaanderen van 'de Z.L.M. bood tenslotte de héér M. de Bruyne een beeldgrafiek 'aan van de schade, die beneden de Schelde door oorlogsgeweld werd aangericht. GOED BEGIN. Het museum is ingericht in het vroegere hotel „Het Badhuis", dat door de Duit sers gesloopt werd, maar waarvan resten als bunkers werden gebruikt. De inhoud is belangwekkend en bevat vooral keurig documentatie materiaal. Een bezienswaar digheid is een geheime zend- installatie, die door de Zeeuwsch Vlaamse zendploeg tijdens de oorlog werd ge bruikt om het contact met Engeland in stand te houden. Ook beschikt het museum over een buitengewoon fraaie collectie nazi-distinctieven, zoals zelfs Middelburg er geen heeft. Al met al een natuurlijk nog bescheiden begin, dat echter toch de belangstelling reeds overwaard is. Brugmans namens de Europese federalisten. Ramadier zeide, dat er thans iets nieuws gekomen i3 over Europa, dat sedert de 17e' eeuw 't toheel geweest is van zovele revoluties. „De grote verwar ring, die de laatste oorlog in Europa heeft gebracht moet verdwijnen en daarvoor in de plaats moet de eenheid opge bouwd worden." EEN STERKE VREDES MACHT. Dr. Brugmans riep ln zijn rede uit: Wij willen een Euro pese federatie, waardoor wij in de wereld kunnen optreden als één grote sterke vredesmacht. Het moet een verbond worden voor het leven. De laatste spreker was pa ter Henri de Greeve, die de staatkundige samenstelling van de wereld dwaas noemde. Als Christenen hebben wij gefaald en als wij Europa verenigen willen, zullen wij dat moeten doen gesteund door het geloof. Aan het eind van de bijeen komst zong het koor het Beate Mortui, waarna de burgemees ter van de hoofdstad het hoge gezelschap uitgeleide deed. De tientallen afgevaar digden op het Congres van Europa, allen kopstukken uit het politieke en culturele leven, hebben dit weekend hard gezwoegd om zich door de rijstebrijberg van resolu ties en amendementen heen te werken. Óm de discussies naar on derwerp te schiften was het Congres ingedeeld in drie sec ties, een politieke, een econo mische en een sociale. Voor elk dezer secties had de Congres-leiding een ont- werp-resolutie ingediend, met een preambule, een samenvat ting van de algemene overwe gingen. Deze resoluties leverden de stof voor de debatten en de aanleiding tot een aantal amen dementen by de puntsgewijze behandeling. DE POLITIEKE SECTIE. In de politieke resolutie werd vastgelegd, dat de volken van Europa niet langer als af- zonderiyke eenheden kunnen blijven voortbestaan. De tyd is gekomen, dat de Europese na ties een deel van hun souve- reinlteit moeten afstaan. De meest practische weg om hier toe te komen is het bijeenroe pen van een Europese Raad, gekozen door de parlementen der verschillende landen. Deze Raad zal de publieke opinie moeten beïnvloeden en advies uitbrengen over allerlei maat regelen. Boereh met vacantie. Het Zeeuws Landbouw blad heeft aan de Mep- peler Courant de volgen de advertentie ontleend: „De boeren te Havelte maken bekend, dat hun bedrijven van 2 tot 9 Au gustus a.s. wegens va cantie gesloten zyn voor alle controleurs en amb tenaren." Zaterdag is na een ver gadering van het Spaanse kabinet bekend gemaakt, dat tussen Spanje enerzijds en de V.S., Frankrijk en Engeland anderzijds overeenstemming bereikt is betreffende de li- cmidatie van Duitse activa in Spanje. Het belangrijkste amende ment was dat van Ramadier, die voorstelde een assemblee te kiezen op basis van één ge delegeerde per millloen inwo ners en wel voor het einde vgn het jaar. DE ECONOMISCHE SECTIE. De economische resolutie stelt vast, dat het oude econo mische stelsel van Europa da nig is geschokt. Dank zij de edelmoedige hulp van de Ver. Staten is er echter gelegen heid een nieuw en beter Euro pa op te bouwen. De industri ële en natuurlijke hulpbronnen moeten daartoe in groter Euro pees verband worden ontwik keld en niet volgens de oude nationale methode. Voorzitter Paul van Zeeland wist bgna geen raad met het grote aantal amendementen erf voorstellen. Een vakvereni gingsman wilde de arbeiders meer zien ingeschakeld in de plannen. Andere sprekers brachten de terugkeer van de gouden standaard ter sprake, de oprichting van een Euro pese bank en de unificatie van de Europese geldeenheden. DE CULTURELE ASPECTEN. De culturele resolutie con stateert, dat een Europese Unie gefundeerd dient te wor den op een diepere eenheid. Deze eenheid is de gemeen schappelijke erfenis der Chris telijke beschaving. De resolutie stelt verder voor een Europees cultuur-centrum op te richten, naar het voorbeeld van de U.N.E.S.C.O. Verscheidene afgevaardig den vonden, dat de resolutie te weinig spreekt over het Chris- teiyk geloof. De heer Mare, een der lei dende figuren van de federa listen, diende een rapport in over de rechten van de mens, zoals dat in Europa gezien wordt en het instellen van een Hof ter bescherming daarvan. o» De gewyzigde en aangevulde resoluties zullen aan de voltal lige vergadering worden voor gelegd, voor definitieve be krachtiging. Als op deze wyze ln grote lynen door dit Congres de con ceptie voor een Verenigd Euro pa is vastgelegd en de afge vaardigden naar hun steden terugkeren, begint pas het ei genlijke werk: het omzetten van de conceptie in werkelijk heid. I extra-trein uit Den Haag en Utrecht arriveerden, met een vroiyke Brabantse mars te verwelkomen. En niet" minder pittig klonk de muziek,* toen treirj no. 87 uit Antwerpen voorstoomde, met welke trein niet alleen de Belgische auto. riteiten meekwamen, maar ook tal van „gewone reizigers", die Vlot, maar daarom niet minder nauwkeurig door de douane beambten van beide landen werden gevisiteerd in de weer keurig in orde gebrachte visi- tatien-al. Daarna begaf het uitgebreide gezelschap zich naar de even eens feestelyk versièrde wacht kamer, waar enige toespraken werden gehouden en verschil lende ^verversingen werden aangeboden. Hier zag men naast vertegenwoordigers van de Nederlandse en de Belgi sche regering, de president- directeur van de Nederland se Spoorwegen, ir. F. Q. den 'Hollander, en zijn Bel gische collega, de heer F. De- lory, vertegenwoordigers van de belastingdiensten van beide landen en voorts tal van spoorwegautoriteiten. Maar ook zag men er het blauw en zilver van de Kon. Maréchaus. sé, aan welk corps onze grens bewaking is opgedragen, naast het imposante zwart, rood en zilver van de Belgische Rijks wacht. TOESPRAKEN. De plv. directeur-generaal der belastingen, mr. W. H. van den Berge, hield op verzoek van de ministers van financiën en van justitie van Nederland een rede. De tussen de Benelux-Ianden sedert 1 Januari in werking zynde douane-overeenkomst Is nog slechts eer eerste, zij het z. I 'angrijke, stip naar de uiteindelijke toestand. Terwyl dus verwacht mag worden dat in de toekomst de contröle op het grensverkeer steeds soepe' Ier zal worden, voor het heden blijft aan de gemeenschappelij ke grens een deugdelijk toe zicht noodzakelijk. De bespa ring aan tijd, bereikt door het samenvoegen der douanebe. handeling te Roosendaal, be draagt, op het traject Rotter damAntwerpen thans ge middeld drie kwartier. Ver wacht mag worden dat andere samenvoegingen, hetzij op Bel gisch, hetzjj °P Nederlands ge bied zullep volgen. Als vertegenwoordiger van de Belgische minister van fi nanciën, die niet alleen door normale ambtsbezigheden, maar ook door de politieke strubbelingen in zijn land, ver hinderd was, sprak de heer J. Pricken, inspecteur-generaal van het ministerie -van finan. ciën, enige woorden van dank voor de ondervonden medewer king, waarna eerst monsieur Delory namens de Belgische Spoorwegen en daarna zyn Ne derlandse collega, ir. den Hol lander, getuigden van de lo yale samenwerking, welke dit belangrijke resultaat mogelyk maakte. Ten slotte was het de divisieeommandant der ten. Maréchatissé in Noord Bra bant, kolonel jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael, .die zich speciaal tot de Belgische Rijks wacht richtte. Nadat verschillende verver singen waren aangeboden, ver trokken in beide richtingen weer extra-treinen om autori. tell.a en persvertegenwoordi gers naar hun haardsteden te rug te voeren. Diamanten jubileum Concertgebouworkest. Zaterdagavond werd in het Concertgebouw te Amster dam het 60-jarig jubileum van het Concertgebouworkest op luisterrijke wijze herdacht Talrijke autoriteiten, onder wie verschillende ministèrs en de Engelse oud-minister Hora Belisha, woonden het eerste jubileumconcert bij Na afloopkwamen de geno digden bijeen in de foyer, waar ondermeer het woord werd gevoerd door de minis, er-president en door de bur gemeester van Amsterdam. Het orkestbestuur reikte eni ge medailles uit. DE VOORSPEL T ONWEERACHTIG. Geldig tot Maandagavond: Wind, aanvankelyk nog uit Oogtelyke, later uit uiteenlo pende richtingen en meest zwak. Geleidelijk meer be wolking met hier en daar 'n regenbuitje of onweer. Onge veer dezelfde temperatuur als Zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1