Atoom-commissie der V.N. in een impasse NIEUWS UIT ZEELAND De sterfgevallen op de „Volendam" r Engelse marine helpt Nederlands scheepje. Groenvoerdrogerij voor Walcheren. WALCHEREN Sowjet-Unie zal toch moeten meewerken. Gromyko geeft de schuld aan de Ver. Staten. De commissie voor atoom* energie der V.N. heeft na 22 maanden arbeid aan oen sche ma voor de internationale contröle van atoomenergie, aan de Veiligheidsraad gerap- Eorteerd, dat het geen nut eeft do werkzaamheden voort te zetten als de Sowjet- Unle niet eerst bereid is sa men te werken met de we reldgemeenschap. De commis sie rapporteert, dat zjj in een impasse is geraakt en stelt voor de werkzaamheden van de commissie op te schorten. De meerderheid is van me ning, dat dc atoomenergie niet moet ontwikkeld worden op grond van nationale be langen en behoeften, midde len en hulpbronnen, doch dat de planning en uitvoering in alle stadia gemeenschappe- iyk ter hand genomen dienen te worden. De Sowjet-Unie is daarentegen van mening, dat dit contróle-plan de nationale souvereiniteit zou schaden, bovendien staat zij er op, dat alle landen een conventie zul len tekenen, waarby atoom bommen verboden worden en de bestaande voorraden van dergelyke wapenen vernietigd, alvorens een internationaal contróle-orgaan wordt opge richt. Het is duidelijk, dat de im passe niet kan worden door broken op het commissoriale niveau. Zowel uit politiek als uit technisch oogpunt is het noodzakelijk, dat geen belang rijke gebieden van de wereld buiten het controle-systeem vallen. Het is derhalve noodzake lijk, dat de Sowjet-Unie vol ledig meewerkt aan de invoe ring van een contróle-sy- steem, dat een atomlsche be wapeningswedloop zal voor komen. Of de functies en be voegdheden van het interna tionale contrólelichaam, zoals deze door "de meerderheid zijn uitgewerkt, politiek Aanvaard baar zQn of niet, zjj verschaf fen in elk geval de technische noodzakelijke basis voor een doeltreffende controle van de atoomenergie*. De kwestie is Geen aparte bon voor krentenbrood. Krentenbrood kan betrok ken en afgeleverd worden op welke willekeurige geldige broodbon, respectievelijk keuzebon, waarop men brood wenst te kopen. Het publiek kan geheel vrij bepalen wel ke bon het voor het kopen van krentenbrood wil beste, den. Bakkers mogen dus niet speciaal een keuzebon voor brood-gebak of brood-pud. dingpoedei*t vermicelli e-d. voor de aflevering van een krentenbrood verlangen. Een speciale ..krenten brood".bon wordt niet aan gewezen, aangezien de ver strekking van krentenbr ir.d geschiedt in het raam van de normale bioodrantsoenering. Nederland wint van Portugal bij de Davis-cup. Het dubbelspel van de Da- vis Cup-wedstrijd Nederland Portugal werd door Neder land gewonnen- Van Swol en Rinkel sloegen Ricciardi en Da Sylva met 61. 60, 6 3. Nederland heeft na de tweede dag een 30 voor. sprong en zich hiermee in de volgende ronde geplaatst, die zal gaan tegen de win naar van de wedstrijd Noor wegenEngeland- Buitengewoon militair pensioen. By de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot Invoering van een buiten- gewflfbn militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie 1914—1918 alsme de voor hun vrouwen en we zen. De militairen, die aange duid worden als mobilisaue- slachtoffers zyn degenen, die in dc jaren 1914—1920 uit de militaire dienst zyn ontslagen ter zake van gebreken, waar van niet is aangetoond, dat zy het gevolg waren van de uit oefening van deze dienst. Zy konden derhalve niet in aan merking worden gebracht voor toekenning van militair pen sioen. Ongetwijfeld bevinden zich echter onder deze catego rie van gewezen militairen verschillende personen, die, waren de militaire pensioen wetten 1922 vóór 1 Januari 1920 van kracht geweest, wel aanspraak op militair pensioen hadden kunnen doen gelden. Aangenomen mag worden dat de voorgestelde regeling, als het ontwerp tot wet wordt verheven, ca. 1.200.000 meer zal kosten dan do bestaande regeling. Zy, die van oordeel zyn in aanmerking te komen voor buitengewoon militair pensi oen, "moeten hun aanspraken doen gelden door na de inwer kingtreding der wot alsnog een aanvrage te richten tot H. M. de Koningin. De datum van ingang van het buitengewoon militair pen sioen is bepaald op 1 Januari 1947. niet of deze maatregelen thans aanvaarbaar zjjn, doch of de regeringen thans een doeltref fende internationale contróie wensen. Alle leden der commissie voor atoomenergie, behalve de S. U. en de Oekraïne, steunden het voorstel ter op schorting der besprekingen totdat de S. Ü- haar stand punt zal hebben veranderd. Gf-omyko gaf echter de ge hele schuld voor het afbre ken der besprekingen aan de Ver. Staten en drong er op aan, dat de commissie haar discussies zou voortzetten. Men verwacht, dat de com missie nog een procedure stemming zal houden alvo rens zichzelf te ontbinden. Bevredigende resultaten voor c(e Mij. „Nederland De bedrijfsresultaten over het eerste volle kalenderjaar waarin de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amster dam de exploitatie weder ge heel voor eigen rekening voerde, kunnen zeer bevredi gend worden genoemd, aldus de directie in haar verslag over 1947. Het vooroorlogse pejl is echter nog lang niet bereikt- Voor de N.V. Ver. Neder landse Scheepvaart Mij. is het jaar 1947 niet onbevredi gend geweest. De exploiatierekening sluit met een voordelig saldo van 21-676-327. nog te vermeer deren met 3-065-807 van de interestrekening. Ter verde ling blijft een saldo van 5-733.333, waaruit een divi dend van 9 pet. wordt voor gesteld. Het ligt niet in de bedoeling om door middel van de sa menwerking met de British Netherland Airservices Ltd en de Frits Diepen Vliegtui gen N.V. (Aero-Holland) tot het uitvoeren van geregelde lijndiensten te Jp>men. De „Nederland" wenst de gere gelde luchtdienst op Neder- lands-Indië zelfstandig en als onderdeel van 't gehele pas. sagiersvervoer uit tc voeren. „Volksgerecht" redde een huwelijk. Dank zij een „volks gericht" is in de Noord- Overijsselse contreien een huwelijk weer in goede banen geleid. De jeugdige A. O. liet zijn vrouw en kind in Nijeveen op een kwade dag in Steele- De gemeenschap mam daarmee geen ganoe- gen- Vijftien mannen uit Nijeveen en Wan- neperveen trokken naar de woning van O.'s ouders in Steen- wiikerwold en ontvoer, den de ontrouwe echt genoot in een vracht auto. Hij werd aan zijn vrouw teruggegeven, waarbij een van de ontvoerders een en thousiaste redevoering uitsprak. De wittebroodsweken begonnen voor de tweede maal: sedert deze ontvoering is na melijk het huwelijk weer in -het rechte spoor. Officier van justitie en politierechter -n Zwolle, die de opzette lijke vrijheidsberoving moesten vervolgen, glimlachten, maar toch eiste de eerste 10 boe. te. De politierechter maak te er 3 van, waardoor op alle gezichten in de rechtszaal blijdschap stond te lezen, zelfs op dat van getuige A. O. Het pond zal niet devalueren. De Britse minister van fi nanciën, sir Stafford Cripps, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britse uit voer in April voorlopig ge raamd wordt op 122 millioen pondsterling, of 1 milioen pondsterling meer dan in Maart. De minister bevestigde op nieuw, dat de regering vast- besoten is het pondsterling niet te devalueren. ..Het nemen van een der gelijke maatregel zou de grootste dwaasheid zyn de regering is niet voorne mens zoiets te doen", zo zei- dq de minister. Zesduizend arbeiders by de spoorwegwerkplaatsen te MUnchen hebben zich aange sloten bij de staking in de Amerikaanse zóne. Het schip Rotterdam binnengelopen. - \yas contact mot de pers niet gewenst Vrijdagmorgen is het s-s- „Volendam" met 676 passa giers, onder wie 377 vrouwen en kinderen en 47 K-N-I-L-- militairen, te Rotterdam aan gekomen. Zoals bekend zijn op dit schip tien van de vijf tig babies tengevolge van maag-darm stoornissen over leden. Dr. H. Broekema uit Den Haag, kinderarts, die in Suez aan boord van de „Vo lendam" is gegaan, vertelde aan de aanwezige journalis ten, dat de eerste baby in Colombo aan longontsteking stierf en daar is begraven- ln de vier dagen die volgden op het vertrek uit Colombo stierven vervolgens nog ne gen babies aan maag-darm stoornissen. Hun stoffelijk overschot moest aan de zee worden toevertrouwd- In totaal leden 38, kinderen aan lichte maag. en darmstoor nissen, hetgeen echter aan boord van een schip, gezien de verandering van omstan digheden, niet vreemd is. De ziekte was volgens dr- Broekema te wijten aan het ontbreken van het begrip van hygiëne bij de passagiers en de verkeerde voeding, die vele moeders hun kinderen gaven. Toen enkele gevallen werden geconstateerd zijn di rect allerlei instructies gege ven, waaraan echter door de passagiers niet goed de hand werd gehouden. Een paniek die onder de passagiers dreigde ten gevol ge van de sterfgevallen, werd door het energiek optreden van de gezagvoerder en de commandant van de vaste militaire staf onderdrukt. Te Hoek van Holland was een vertegenwoordiging van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid aan boord gegaan. Er bleken zich ech ter geen ernstige zieken meer aan boord te bevinden. Na onderzoek is het schip dan ook vrijgegeven. CONTACT NIET GEWÉNST. Door de pers werd aan de militaire autoriteiten ge vraagd. of het mogelijk was om de ouders van de gestor ven babies te spreken. Men deelde echter mede om omstreeks negen uur dat deze reeds per taxi waren vertrokken. Van loodsperso- neel vernam de pers echter, dat het eerste ouderpaar pas vijf minuten voor tien ver trok. Men is er toen in ge slaagd om verschillende ouders te spreken. Eensge zind waren deze van oordeel, dat de voeding voor de mili tairen uitstekend was, doch niet voor de vrouwen en kin deren, cn dat men alleen op doktersattest wat fruit kon krijgen voor de kinderen- De journalisten verzochten voor het verlaten van de boot ook uog om een der andere passagiers te mogen onder vragen. Toen een der mili taire autoriteiten een der passagiers ging halen, kwam hij echter terug met de me. dêdeling, dat geen der daar toe verzochte passagiers me dedelingen wilde verstrek ken, daar men de gebeurte nissen te droef vond om daar nog over te spreken. Op eieen initiatief hebben pers vertegenwoordigers nog eni ge passagiers gesproken, die er geen enkel bezwaar tegen hadden iets over deze reis te vertellen. (Van onze correspondent). Het 290 ton metende Ne derlandse m.s- „Coen" uit IJmuiden heeft deze week aan de Engelse Zuid-West. kust een machine-defect op. gelopen, tengevolge waarvan het hulpeloos voor anker kwam te liggen. Een passerende Lancaster bommenwerper van de RAF ving de S.O.S.-signalen van de „Coen" op, die van de brug met een lamp gegeven werden. De Lancaster gaf het S-O.S. prompt per radio door naar het R-A.F.-hoofdkwar. tier,dat terstond 't marine-de pot in Plymouth waarschuwde- De „Navy" seinde daarop on middellijk instructies naar de zich op 15 mijl afstand van de „Coen" bevindende Brit se onderzeeër „Alcide", die, begeleid door de bommen, werper, direct full speed koers zette' naar het in nood verkerende Nederlandse scheepje. De „Alcide" bleef de gehele nacht in de buurt van de „Coen" liggen, om de komst af te wachten van de Britse torpedojager „Burgh". die inmiddels opdracht had gekregen om van Plymouth uit te varen, teneinde de „Coen" op sleeptouw te gaan nemen. Met de hulp van de torpedojager en een later ar riverende sleepboot is de „Coen" de volgende middag veilig en wel de haven van Dartmouth binnengesleept. Vergadering Stichting voor de landbouw. Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw verga derde een dezer dagen te Goes. Met nadruk wijst het bestuur van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland erop dat van wege de Overheid de prijzen der landbouwproducten doel bewust laag worden gehouden zulks tn verband met de loon- en pryspolitiek der Regering. De thans in uitzicht gestelde toeslagen zijn niets anders dan een correctie op de voor de Landbouw kunstmatig laag gehouden prijzen. Daarnaast wordt zoals be kend mag worden veronder steld, in het raam van de loon- en pryspolitiek een be drag van ongeveer 500 mil lioen gulden als toeslag op het levensmiddelenpakket aan de consyment als steun verstrekt. Aan de Akkerbouwcommissie van de landelijke Stichting zal worden verzocht het vraagstuk van de algemene handelsvoor- waarden, die by verkoop van de producten van het akker bouwbedrijf geiden, nader in studie te nemen. In het bijzon der bij de handel in aardappe len is hieraan behoefte. Het Bestuur besloot de lan delijke Stichting te wijzen op de voor de paardenhouders on bevredigende toestanden bij de export van paarden en ook wel van rundvee, waarbij met de belangen van de paarden- en veehquders in onvoldoende mate* rekening wordt gehou den. In verband met de bestaande onzekerheid over de afstand waarop elzenhagen en popu lieren, al dan niet ingekort, als windscherm van de schei ding mogen worden geplant, werd besloten hierover zo mo gelijk een proefproces uit te lokken, opdat hierover meer dere zekerheid wordt verkre gen. Jhr. v. d. Goes kondigt 4-jaren plan aan. Met een kort woord open de de voorzitter, van de Par tij van de Arbeid, Koos Vor- rink. Vrijdag het tweedaags congres van de Partij van de Arbeid te Amsterdam, dat bijeen is geroepen ter be spreking van het concept- verkiezingsprogram. Direct na de heer Vorrink nam de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., jhr. mr. van der Goes van Naters, het woord, die in grote lijnen het con ceptprogram besprak. Gedacht is aan de vorm van een democratisch socia listisch vier.jaren-plan. Onze houding in het nieuwe kabi net zal waarschijnlijk de ra dicaalste en progressiefste zijn. De vooruitstrevendheid in Nederland wordt in be langrijke mate door ons be paald. Er zal moeten komen: geen winstproductie, maar behoefte-productie. geleide consumptie en een blijvende leiding van de eeonomie bij de regering. A.N.W.B. wegwijzers worden verlicht. Naar wij vernemen bestaat het plan de bekende A.N.W.B.- wegwijzers zodanig te verlich ten dat zy ook bij avond en nacht door de weggebruikers gemakkelyk te raadplegen zyn. De borden zullen voorzien worden van een speciale arma tuur met een natriumlamp. De grote letters zullen op 'n afstand van ruim 100 meter duidelijk zichtbaar zyn en de kleine letters en cijfers op een afstand van 30 tot 50 meter. Capitulatiezaal wordt oorlogsmuseum. De V.V.V. te Wageningen heeft voor de tiid van zes maanden de capitulatiezaal van de eigenaar van hotel „De Wereld" gehuurd. Zij zal gedurende deze tijd voor het publiek worden openge steld. De eerste bezoeker van het nieuwe seizoen was ge neraal Foulkes. De capitula tiezaal heeft het aspect van een oorlogsmuseum. Nog 10.700 delinquenten in de leampen. Uit het antwoord van minis ter van Maarseveen op vragen van het Tweede Kamerlid Stok vis blijkt, dat in de 22 ver schillende kampen voor poli tieke delinquenten in totaal nog pl.m. 10.700 gevangenen aanwezig zijn. Hiervan heeft Sluis nog 184, Domburg 152 en Woensdrecht 310 gevangenen. De minister is niet van oor deel, dat uit een oogpunt van bezuiniging opheffing van een aantal kleinere kampen ge wenst is en de bevolking daar van dient te worden gecon centreerd in enkele grote kam pen. De kleinere kampen zyn immers gelegen in gebieden, waar de meest urgente en belangrijke werkobjecten gele gen zyn. De tewerkstelling der gedetineerden in deze werk objecten levert ook voor het rijk niet onbelangrijke baten op, welke de aan het aanhou den dezer kampen verbonden kosten aanzienlyk verminde ren. Ook uit penitentiair oogpunt verdienen kleine kampen de voorkeur, daar verkeerde in vloeden van gevangenen on derling in grote kampen nog moeilijker zyn tegen ia gaan. Dinsdag na Pinksteren in gebruik. Vrijdagmiddag vergaderde in de Bogardzaal te Middelburg bovengenoemde Coöperatie on der voorzitterschap van de heer A. Wisse—Vogelaar. Na welkom aan de aanwezige ge nodigden en leden verkreeg de heer dr. J. Grashuis, directeur van hèt Instituut voor mo derne veevoedering „de Schot- hordt" van het Centraal Bu- reua het woord, die een inlei ding hield over-de waarde van gedroogd gras en klaver voor de veevoeding. Spr. wees er op dat de veevoeding tegenwoor dig zo is. dat aan de dieren voornamelijk datgene wordt gegeven wat ten nutte komt aan de voortplanting, maxima le ontwikkeling en productie. De studie van de veevoèding vereist een goede kennis van de dierziekten, terwijl oordeel kundige besmetting van de bo dem een goede kennis van de plantenziekten vraagt. In zijn verder betoog wees spr. er op, dat het voor ons volksbestaan van de grootste betekenis is, dat de omzetting van het voedsel in dierlijke producten zo economisch mogelijk ge schiedt. In den brede stond spr. ook stil bij de invloed van de voeding op de voortplan ting. Ook andere voedingsmidde len naast de gedroogde pas seerden de revue en naar aan leiding van uit de vergade ring gestelde vragen lichtte dr. Grashuls een en ander nog na der toe. Hierna was het woord aan de heer van Nieuwenhuijsen, bedrijfsleider in de drogerij, die mededeelde, dat de dro gerij zover gereed is, dat men haar op Dinsdag na Pinkste ren in gebruik zal kunnen nemen. De directeur, de heer Ik- kink, zette uiteen, dat het de bedoeling is, dat men alle gedroogde gras enz. afzet aan het Centraal Bureau te Rot. terdam, terwijl de leden al. leen terugnemen wat voor eigen gebruik nodig is- De vergadering verenigde zich unaniem met dit voorstel. Dit geschiedde ook met het door dè directeur toegelichte voorstel om het crediet in re kening-courant te verhogen van 30-000 tot 200-000. Bij de toelichting op dit voorstel, wees de heer Ikkink er op, da men wel een renteloos voorschot voor de bouw van de.regering kreeg, omdat men ook daarmede Walche ren wilde helpen, maar dat er nog andere zaken-moesten worden aangeschaft, o-a- de maaimdchine, waarmede men zoveel het kan voor de leden zal werken, verder transport middelen enz. Z.LJW. KRING W.Z. VLAAN DEREN VERGADERDE. Vrijdagmiddag is in café de Vuyst te Oostburg een verga dering gehouden van de kring W.Z. Vlaanderen van de Z.L.M. In deze vergadering werd o.m. gesproken door de alge mene voorzitter, ir. M. Geuze, over actuele landbouwproble men in Zeeland. Hierna kwam de export van pootaardappelen naar België ter sprake. Er wordt hierover contact gezocht met hogere instanties. Kampioenschap 2q klasse cadre. Vrijdagavond zijn in het ca fé van de heer Verhulst te Vlissingen de biljartwedstrijden om het kampioenschap van WalcherenZuid-Beveland 2e klasse cadre begonnen. Er zijn slechts 3 deelnemers, die hiervoor in aanmerking komen, n.l. F. Verhulst van A.B.C., "Vlissingen; C. Gabriël- se, A.L.M., Middelburg en C. Baarends, A.L.M., Goes. In de eerste partij begon Baarends in de le beurt met een serie van 73 en noteerde na 8 beurten 102 caramboles. De ontbrekende 198 carambo les gingen in 6 beurten, met een fraai gemiddelde van 21.42 dus. Behoudens een serie van 63 in de 11e beurt, kon Ga- briëlse er niet in komen. De tweede party tussen de kampioen van Zeeland Ver hulst en Baarends werd vol gens de verwachting een roy ale overwinning voor Verhulst, die voor de 300 caramboles slechts 11 beurten nodig had, waarby hy in de 8e en 9e beurt resp. 53 en 58 noteerde. Baa rends bleef belangrijk achter by zyn prestatiés in de partij tegen Gabriëlse. De uitslagen waren: C. Baarends 300 14 76 21.42 C. Gabriëlse 134 14 63 9.57 F. Verhulst 300 11 58 27.27 C. Baarends 129 11 40 11.72 Hedenavond worden de wed strijden voortgezet. A van Oorschot naar Batavia vertrokken. Vrijdagmorgen vertrokken de artisten Adri van Oor schot en Justus Jessayes per K-L.M.-Constellation naar Batavia. Hun medepassagier „Dicby" (een sprekende pop) maakt de reis mede in het vracht, ruim, evenals een poppen kast met toebehoren. De artisten, die onder auspiciën van de N-I W-I N optreden, zullen over 3 maanden naar Nederland te rugkeren. Automatisering van de telefoon te Vlissingen. De voorbereidingen, die te Vlissingen getroffen worden voor de automatisering van de telefoon zyn voor het publiek merkbaar geworden. Men is bezig met het veranderen van gehele series aansluitingen en aan de meeste abonné's is reeds medegedeeld welk nieuw telefoonnummer zy zifllen krij gen, wanneer de automatise ring een feit zal zijn. In verband daarmede heb ben wjj nog eens geïnfor meerd of de richtdatum van 1 Augustus voor de automa tisering nog aangehouden wordt. De Directie van het telefoon district Breda, waartoe Zeeland behoort, deelde ons mede, dat deze datum losgelaten moet worden in verband met de ver traagde levering van het be nodigde materiaal, dat uit En geland ingevoerd moet worden. Het is zelfs zo, (Jat geen da tum thans vastgesteld kan worden. Zodra het materiaal gearriveerd is, wordt met de ombouw begonnen en dan pas zal een datum voor de auto matisering worden genoemd. Verwacht wordt, dat dit een datum in het najaar van 1948 zal zijn. N.S.B.-burgemeester voor Tribunaal. Op 14 Mei zal voor het Tri bunaal te Middelburg terecht staan C. J. L. M. Siemons, die in oorlogstijd als N.S.B.-er be noemd werd tot waarnemend burgemeester-secretaris van 's- Heer Abtskerke, tot burge meester-secretaris van 's-Hee- rephoek en tot waarnemend burgemeester van Hazerswou- de. Siemons wordt er o.m. van beschuldigd met behulp van intimidatie onderduikers te hebben opgespoord, aan een opperluitenant te hebben ge meld, dat er in 's-Heer Abts kerke gestaakt werd met het verzoek in te grypen, aan de gemachtigde van de „leider" te hebben gemeld, dat de pastoor te Ovezande een verboden ver eniging vorotzette, te hebben verraden, dat bepaalde perso nen clandestien postduiven hielden, waardoor arrestaties volgden en aan de S.D. te heb ben gerapporteerd, dat zekere prof. Jansen zich Duits-vijan dig had uitgelaten, als gevolg waarvan deze zich voor- een Duits gerecht moest verant woorden. Voor 't schriftelyk gedeelte van het examen gemeente administratie I slaagde te 's- Grayenhage de heer L. A. Wis se, "ambtenaar ter gemeente secretarie van Oostkapelle. Slechte verkeerscoördinatie bij de R.T.M. op Schottwen. De nieuwe dienstregeling van de R.T-M. op Schouwen en Duiveland zal voor velen teleurstellend zijn. Wjj heb ben kort geleden de algeme ne klacht van de tramge bruikers gepubliceerd over de slechte aansluiting tussen de tram en de boot van Kat- seveer. He is namelijk des morgens zo, dat de trams, die iets na acht uur vertrekken regelmatig gemist worden door de passagiers, die van de boot komen welke te tien minuten voor acht aan de kade arriveert. Nu zou men verwacht heb ben en ongetwijfeld heeft het R.T.M. personeel op Schouwen en Duiveland daarvoor de aandacht van de directie in Rotterdam ge vraagd dat de vertrektij den van de trams in de rich ting van Duiveland en voor de dorpen van Schouwen iets verlaat zouden worden om de aansluiting op de boot N ge makkelijker te maken. Inplaats daarvan heeft de di rectie nu het vertrek van de trams in beide richtingen thans nog negen minuten vervroegd, waardoor bij de geringste vertraging van de veerboot door tegenstroom, laagwater enz. de aansluiting nog wanhopiger wordt ge mist dan tot heden reeds het geval was- Wellicht zijn er instanties, die alsnog de aandacht van de R.T.M.-directiete Rotter dam willen vragen voor deze slechte coördinatie. Het is wel opmerkelijk, dat voor de bijsdiensten blijkbaar altijd een goede coördinatie moge lijk is. Commandant Zeeuws bataljon geridderd. Bij koninklijk besluit van 1 Mei is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau (met de zwaarden) de als zodanig tijdelijk benoem de reserve-luitenant-kolonel der infanterie J. J. van Oort. BURGEMEESTERS- BENOEMINGEN. Met ingang van 19 Méi 1948 is herbenoemd tot burgemees ter van Serooskerke, de heer P. Dreg mans, met ingang van 7 Mei 1948 tot burgemeester van Brouwershaven de heer C. Gast. Electrisch gemaal voor Prunjebevang. Het nieuwe electrische ge maal in een der laagste ge deelten van Schouwen, het „Prunje Bevang" is zo goed als gereed. Door. de P-Z.E.M. wordt een aanvang gepiaakt met de electrificatic Vlissingen RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. Een dezer dagen hebben de verpleegden in het Gast. huis te Vlissingen op uitnodi ging van het bestuur van U- V.V. een rijtoer gemaakt naar de bloeiende boomgaar den in Juid-Beveland. De tocht ging over Hein- kenszand's Heerenhoek, GoesKloetinge naar We. meldinge, waar koffie met gebak werd gepresenteerd. De terugtocht ging via Wolphaartsdijk, wat bijzon der in de smaak viel van de verpleegden, er werden vele bekenden gezien, die zij had den leren kennen gedurende hun verblijf van 2 Va jaar al daar. Om 6Ya uur kwamen allen behouden weer thuis. Nieuw- en St. Joosland ONGEVAL Dinsdagmiddag is te Nieuw en Sint Joosland een tweewielig wagentje, be stuurd door de 27 jarige C.v. B., ter hoogte van de oprij laan van het landbouwbedrijf van de heer W. omgevallen. Op het karretje bevond zich de 7-jarige A. de V., die he laas van het koetsje werd af- geslingerd en met zijn gezicht m het langs de dyk staande prikkeldraad tereent kwam. Het ventje liep enige won den op in zijn aangezicht en werd naar het gasthuis in Middelburg vervoerd, waar de wonden werden gehecht. De heer C. v( B. bezéerde zyn been, terwijl wagen en paard vrijwel ongedeerd bleven. STILLE OMGANG Op Dindagavond 4 Mei wera te Nieuw en Sint Joos land door vertegenwoordigers van verenigingen en na bestaanden van do in de oor log gevallen ingezetenen een bezoek gebracht aan de gra ven der slachtoffers. Na om 7.45 uur in de Kerkstraat te hébben verzameld werd naar het nieuwe kerkhof gewan deld. Daar werd een krans ge legd. Hierna werd twee minu ten stilte in acht genomen. Ook het oude kerhof werd be zocht. Door de nabestaanden van de oorlogslachtoffers werden bloemen op de graven neergelegd. O.- en W.-Souburg JUBILEUM-VLUCHT. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de vereni ging van postduivenhouders „De Luchtbode" te Souburg, zal deze vereniging op 30 Mei a.s. een jubileum-vlucht orga niseren van Corbeill (Fr.), waaraan de .duiven van de zus terverenigingen uit Vlissingen en Middelburg zullen deelne men. Verwacht wordt dat on geveer 400 vogels aan deze vlucht zullen deelnemen. NATIONAL^ HERDENKING. Terwijl van vele huizen te Souburg de vlaggen Dinsdag avond half stoks uithingen, trok een stille stoet naar de begraafplaats, zowel te Oost. als te West-Souburg om in. stille eerbied de slachtoffers van de oorlog te herdenken. Nadat op de begraafplaats 2 minuten stilte in acht was genomen, keerde men terug, waarna in de Geref. kerk een dienst gehouden werd, geleid door ds. Spijkerboer en ds. v. d. Berg. BEZOEK VAN FRANSE OUD-STRIJDERS. Op him rondreis door Wal cheren hebben de Franse oud- stryders Woensdagmiddageen kort bezoek gebracht aan de traven van de twee in 1940 te ouburg gesneuvelde Fransen. Het gezelschap werd ontvan gen door de burgemeester, een vertegenwoordiger van het Rode Kyuis en de voorzitter van de Souburgse Oranjever eniging. Bij de graven sprak burgemeester A. H. S. Ste- merding een welkomstwoord. Hij deelde mede dat spoedig een waardig grafmonument zal wordep geplaatst. Een teke ning van dit monument werd door het gezelschap meegeno men. Dey burgemeester ver tolkte de dank van de burge rij voor hetgeen door de Fran se bondgenoten is verricht. Nadat een van de leden van het gezelschap met een kort woord had bedankt, werd on der leiding van een Frans gees telijke, die als luitenant.by de troep in Walcheren had 'dienst gedaan, een gezameiyk gebed opgedragen. De Fransen toon den zich zeer erkentelijk voor alle zorgen, zowel van het ge meentebestuur, als van het Rode Kruis en de burgerij aan de graven hunner gesneuvel den besteed. St. Laurens STELLE OMGANG. Dinsdagavond had te. St. Laurens een goed bezochte herdenkingsdienst plaats in de Gereformeerde kerk. Na een stille omgang naar de be graafplaats, waar door de plaatselijke commissie een krans werd gelegd bii het monument der gevallenen, werd in de samenkomst ge sproken door ds. Keyzer over: De Vrijheid herkregen" en door Ds. Boon over: „Dè Vrijheid bewaard". De Gemengde Christelijke Zangvereniging zong toepas selijke liederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2