De stem van Europa klinkt z Graanlevering blijft gehandhaafd Compost-bereiding op Walcheren Kunnen 420 millioen mensen een „derde macht" vormen? Historie herleeft in Middelburg's straten TWEEDE BLAD f PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 MEI 1948 Illusies worden werkelijkheid (Vap onz^ Haagse redacteur). Den Haag, Mei Burger van Europa te zijn is een ambi tie, die zich tot dusverre bij maar een handje-vol Europe anen heeft gemanifesteerd, doch in haar diepste wezen ten grondslag ligt aan het Congres, dat vandaag in Den Haag wordt geopend. Dat Europese burgerschap brengt conse quenties mee en die zullen moedig onder de ogen worden gezien: het Europese leger, het Europese economische sy steem, het Europese parlement en tenslotte de Europese re gering. Tientallen jaren zijn dit il lusies geweest van mensen, die voor dwazen werden ver sleten. Een bezadigd man als graaf Coudenhove Kalergi heeft nooit een massale be- weging kunnen ontketenen. Hii bleef de laren door een eenzame figuur, naar wie men met genoegen eens een avondje ging luisteren, maar wiens denkbeelden even snel weer werden vergeten. En nu opeens, na de tweede wereld oorlog, zijn er meer dan hon derd verenigingen uit de grond gerezen, die alle-mm of meer hetzelfde doel be ogen. En, wat meer zegt, zij hebben elkaar gevonden en worden nu geleid door de knapste koppen van de West- Europese staten. Zij durven zich openlijk uitspreken over deze zaken, nadat zij er ern stig over hebben nagedacht: zij voelen, dat het moet, wil niet Oswald Spenglers profe tie der Untergang des Abendlandes bewaarheid worden. DE PRACTIJK. In 1939, op een onzalig ogenblik, opperde Churchill het denkbeeld van een ge meenschappelijk Frans-Brits burgerschap. Benelux was een aanstekelijk initiatief tot internationale economische samenwerking, overgenomen door de Scandinavische sta ten, Frankrijk en Italië- De vijf landen van het Pact van Brussel zijn in bespreking over een gemeenschappelijk leger. Tal van volksvertegen woordigingen zoeken elkaar door middel van interparle.- mentaire unies. Kortom, de practijk loopt parallel met de theorie. En aan deze voor waarde moest worden vol- van slagen hebben. DE SOWJET-UNIE. Een der stimulansen tot de eenwording van (West)-Eu ropa is het opdringen van de Sovjet-Unie via satellietsta ten. Het congres van Europa zal zich dan ook schrap zet. ten tegen het communisme, al zal daarover misschien niet al te veel hardop gezegd worden. Er is echter ook een sterke stroming, die wil, dat het zich even schrap zet te gen de invloed van de V.S-, die door middel van het E.R- P. vaste voet aan Europa's grond krijgen. De vraag is dus: kan West-Europa zich ontwikkelen tot een Derde Macht (politiek, economisch, militair) tussen de Russische en de Amerikaanse? DERDE MACHT? Indien cijfers spreken kun nen, zullen zij het op dit punt moeten doen. De West- Europese Unie telt 105 milli oen inwoners; als Italië erin wordt opgenomen 150 milli oen, hetgeen al meer is dan de V.S. en bijna evenveel als de Sovjet-Unie met haar 17Ö millioen. De yier Scandina vische staten (IJsland inbe grepen) tellen 15 millioen in. woners; het Iberisch schierei land, dat er nu nog een beet je losjes bij hangt, telt er 35 millioen. Gaan West-Duits- land, Oostenrijk en Zwitser land meetellen, dan betekent dat in ronde cijfers nog een 50 millioen erbij. In de Zuid- Oostelijke hoek liggen d^n nog Griekenland en Turkije met ruim 25 millioen. Het niet tot de Russische in vloedssfeer behorende Euro pa brengt het dus tot 285 mil lioen inwoners. Een indruk. daan, wilde dit congres kans wekkend cijfer, dat zonder Overeenstemming tussen Bedrijfschap en Stichting voor de Landbouw. Geen- dorsbriefjes meer. (Van onze Haagse redacteur). Gezien de internationale betalingsmoeilijkheden en po litieke spanningen wil de Ne derlandse regering ook dit jaar nog geen afstand - doen van het systeem, waarbij de overheid van zoveel mogelijk graan verzekerd is, aldus heeft de minister van Landbouw. Visser\j en Voedselvoorziening, Ir. Mansholt, aan de stichting voor de Landbouw laten we ten. Zy is zelfs niet te vinden voor een soepelere regeling, waarop herhaaldelijk van de zijde van het bedrijfsleven is aangedrongen. De Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw die dezer dagen in vergadering bijeen was. heeft met teleurstelling van dit standpunt kennis genomen en zich verder bezig gehouden met de onderscheidene wensen ten aanzien van de vrijstel lingen. Tot het bijwonen van deze bespreking was de direc teur van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en peulvruch ten uitgenodigd. ZELFVERZORGIN G Ten aanzien van de zelfver- zorgers kon overeenstemming worden bereikt over een ge lijke vrijstelling als vorig jaar en wel 150 kg tarwe per per soon. Eveneens werd in principe overeenstemming bereikt over de telerspremie. Ook dit jaar zal waarschijnlijk weer 50" kg per gezinslid van boer o* beider worden vrijgesteld. van boer of ar- n vrijgesteld. Met betrekking tot de arbeiders van de oogstcolonnes werd geen vaste regeling getroffen. Incidenteel kan hier wel een en Ander geschieden. VOOR HET VEE Ook over de vrijstelling van 600 kg graan voor fokzeugen kon men tot accoord komen. Evenzo over de hoeveelheid haver voor de paarden. Voor paarden van een. jaar en ou der zal een vrijstelling van 1200 kg worden gegeven, zo wel voor de zware als voor de lichte gronden. Oorspronkelijk was voorge steld voor de klei meer vrij te geven dan voor de lichte grond. Op de klei echter gaan de paarden over het algemeen ouder aan het werk dail op 't zand; de jongere paarden, die niet meewerken, Kragen dan toch hun kwantum haver vry- (Nadurk verboden) gesteld, zodat men er op de klei gemiddeld tóch wel mee uit zal komen. Voor hengsten van één tot drie jaar wordt eveneens 1200 kg gegeven, voor oudere hengsten 1800 kg. Tenslotte kon men ook tot overeenstemming komen over de vrijstelling voor peulvruch ten. Deze zullen bedragen 10 kg per persoon met een mi nimum van 200 kg per be drijf. WAAR GEEN OVER EEN STEMMIN G BEREIKT WERD Ten opzichte van enkele an dere onderwerpen echter kon men elkaar niet vinden. Dit had met' name betrekking op de huisslachtingsvarkens en op de kippen. Met betrekking tot de varkens bleef de com missie op haar standpunt van 800 kg staan, doch deze wens werd niet ingewilligd. Er is nog speciaal gewezen op de varkens van de landarbeiders en van de kleine bedrijven. Voor deze en zeer in het bijzonder voor de laatste achtte de commissie een ver betering dringend noodzake lijk. zij heeft deze wens aan het Bedrijfschap in ernstige over weging gegeven en toegezegd dat het niet nodig is dors briefjes voor te schrijven voor koolzaad. De vraag van de burger naar dit product is thans nagenoeg verdwenen, terwijl de prijs 70.per 100 kg zo hoog is, dat de boer waarschijnlijk wel zijn koolzaad zal inleveren. Ook deze aangelegenheid werd in de aandacht van het Bedrijf schap aanbevolen. De verbruikersprfjzen van de zaaizaden vormen eveneens 'n onderwerp, dat reeds verschil lende malen- op de agenda heeft gestaan en dat ook thans weer aan de orde was. Het voorstel van de commis sie om geen prijzen meer vast te stellen voor zaaizaden is door bevoegde instanties on derzocht en lijkt voor ver- wzenlijking vatbaar. Tenslotte werd nog da mede deling gedaan, dat verschillen de officiële instanties niet de Akkerbouwcommissie van me ning zyn, dat de tarieven voor loondorsen, loonsproeien, loon- maaien, e.d. kunnen worden afgeshaft. Men hoopt nu met kans op succes dit voorstel aanhangig te kunnen maken ter bevoegder plaatse. eenheid waardeloos is, maar gebundeld inderdaad een Derde Macht kan betekenen, die op eigen benen kan staan. OOST-EUROPA. Tussen de 170 millioen in woners van Rusland en de 285 millioen van West-Europa staan echter nog de 135 milli oen inwoners van Polen, Oost.Duitsland, Roemenië, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije, Bulgarije, Finland, Littauen, Letland, Estland en Albanië, maar het is de vraag in hoeverre zij in geval van een conflict trou we bondgenoten zullen zijn van Rusland. Dat de Sovjet. Unie er niet ten volle op ver trouwen kan moge blijken uit het feit, dat zij op het Congres van Europa verte genwoordigd zullen zijn door ballingen, die de gedachte voorstaan, dat zij bil dit Eu ropa horen en niet 'bij het Russische. Het zijn zwakke stemmen, die deze vertegen woordigers kunnen doen hp. ren, maar dat zij zullen klin ken is hoopvol. (Nadruk verboden). De Bloemendaalse raadsleden maakten met B. en W. een proefrit en -vaart met één van de twee „Dnkw's", de op Walcheren welbekende amp hibievaartuigen, die de nieuwste attractie vormen voor badgasten. De gemeente lij ke *zorgen werden daarbij als ballast over boord gegooid. (Cliché in bruikleen van „Haarlems Dagblad") VEEL MESTSTOFFEN GAAN VERLOREN. Noodzakelijke aanvulling van kunstmest. Toen in het midden der vo. rige eeuw de kunstmest haar intrede op het landbouwbe drijf deed, was door een voortdurende bemesting met organische meststoffen (zoals kunstmest) en door een gere gelde afvoer van landbouw producten van de boerderij, een tekort aan anorganische voedingsstoffen in de grond aanwezig. Het was dan ook geen won der, dat de kunstmest een grote stijging van de op. brengst aan landbouwproduc ten te zien gaf, hetgeen al spoedig bij veel boeren de mening deed póstvatten, dat hiermede het probleem van een tekort aan meststoffen opgelost was. Ook m de tegenwoordige tijd leeft deze gedachte nog vrii veel. Zo zijn er thans veel bedrijven, ook in Zee land, die zich uitsluitend zijn gaan toeleggen op akket- bouw en de veehouderij tot het uiterste hebben beperkt en nog slechts voor eigen ge bruik uitoefenen. Hoewel men geenszins het belang van de kunst, mest ontkent, immers zij vormt de sleutel voor het sluitend maken van de voedingsbalans in de lans in dè landbouw, is de landbouwwetenschap tot de conclusie gekomen, dat. verstoringen van het evenwicht tussen de orga nische meststoffen en de kunst-meststoffen ernstige gevolgen heeft, waarvan thans de symptomen na een grote periode van kunstmestgebruik, steeds bejer zichtbaar wofden. Ter voorkoming van struc- tuurverval m de grond is een regelmatige organische be mesting onontbeerlijk. Veel kunstmeststoffen werken slechts op de structuur. HOE KOMT MEN AAN ORGANISCHE MESTSTOFFEN? De vraag is nu: Hoe komt men in de eenzijdige akker, bouwbedrijven aan de orga nische meststoffen om het evenwicht met de kunstmest stoffen te herstellen. Een antwoord hierop is vlug ge geven: in de steden gaan enorme hoeveelheden organi sche stoffen in het huisvuil en stadsvuil verloren. Iedere gemeente zit met het pro. bleem dagelijks de grote hoe veelheden vuil af te voeren: enkele grote steden lossen dit op door verbranding, het geen wel 'n zeer ongewenste en bovendien dure manier is. want er gaan enorme hoe veelheden organische stoffen verloren. Een andere manier is het ophogen van lage gronden met huisvuil- Ook op deze wijze gaan echter veel orga nische stoffen verloren, al. thans zij worden niet meer benut. COMPOSTEREN. De beste oplossing is: com- posteren. Het huis- en straat- vuil wordt gesorteerd het verteerbare materiaal wordt verzameld en door een broei- proces wordt waardevolle or ganische stof verkregen, mei een zeer hoge besmettings- waarde. De gemeente Den Haag volgt dit systeem reeds jaren met groot succes- Zii richtte hiertoe de Vuil Afvoer Maatschappij op, die dade lijks een 30-tal 'wagons huis vuil naar haar compostbe- drijf in Drente doet vervoe ren, ter verwerking tot com. post. Op de zandbedrijven in die omgeving vindt deze compost gretig aftek. het geen niet te verwonderen is als men nagaat dat toedie ning van compost aan grond daar een opbrengsver- meerdering van 20 k 25 kan geven. PROEFVELDEN OP WALCHEREN. In de overtuiging, dat ook de oude gronden in Zeeland, bijv. de kom.klei en afgeslibde percelen en stuivende gronden op Walcheren, ten zeerste ge baat zouden zijn met toe- diening van organische meststoffen in de vorm van compost, heeft de Zeeuwse Landbouw Maat schappij deze westie in studie genomen. Aan de hand van proefne mingen en cijfermateriaal wil men aantonen, dat een compostbedrijf ook in Zee land van zoveel waarde voor landbouw, is, dat een derge lijk bedrijf zichzelf kan be druipen. Reeds zijn inleidende be. sprekingen met de gemeente Middelburg gevoerd om voor de verweking van het huis vuil, eventueel in combinatie met de gemeente Vlissingen een compostbedrijf op te richten, In samenwerking met de gemeente Middelburg, welke toestemming gaf compost, zij het dan niet geheel zuivere, uit de bestaande vuilnisbelt te bereiden en hiervoor ook personeel beschikbaar Stelde en de Dienst Landbo^iwher- stel die voor vervoer zorgde, heeft de Riikslandbouwvoor. lichtingsdienst met de Z.L M een viertal proefvelden aan gelegd- De resultaten op deze velden zullen moeten bewij zen dat de meeropbrengst aan landbouwproducten de grotere verwerkingskosten van het huisvuil kunnen dek. ken. Begrijpelijk zal de mede werking van de gemeenten voornamelijk afhankelijk zijn van de financiële kant van het geval. De gemeentefinan. ciën laten het over het alge meen niet toe grotere uitga, ven te gaan doen. Anderzijds moge men toch ook bedenken dat de stede ling evenzeer belang heeft bij een goede landbouw met ho. de4ge opbrengsten aan produc ten. De vraag dient daarom gesteld te worden of het ver. antwoord is. grote hoeveelhe. den kostbare meststoffen verloren te laten gaan. Berekend is dat per jaar ca. 1 m3 vers vuil per inwo ner wordt verkregen. Voor Middelburg en Vlissingen is dit een hoeveelheid van 40-000 m3 is 10.000 ton. Hier uit zou naar schatting 8000 ton compost per jaar gehaald kunnen worden. Gebruikt men 50 ton compost per ha dan zouden jaarlijks 160 ha bouwland hiermee bewerkt kunnen worden. Walcheren heeft vele gron. den die alleen voor weiland geschikt zijn. Na de herkave- ïing zullen nog vele van de. ze gronden voor bouwland geschikt gemaakt kunnen worden, mits zij een juiste behandeling krijgen. Hier kan compostbemesting be langrijk bijdragen. GUNSTIGE RESULTATEN. Vorig jaar werd een enkele compostproef genomen op een bietenveld in Tholen. Re. sultaat? Negen procent meer opbrengst! De betrokken landbouwer zou er nu vlak voor zijn dat zijn gehele be drijf onder de compost ge. stoken werd. De grond wordt er ook gemakkelijker be- wekbaar door, beter doorla. tend voor water en ook vochthoudender in droge tij den. Het is interessant te ver. melden dat de compost overi gens niets nieuws is voor Zeeland. In het begin van de. ze eeuw reeds, werden sche pen vol stadsvuil ongezui. verd uit Dordrecht en Middelburg naar St- Philips land en andere eilanden ge bracht, om daar op het land te worden uitgestrooid. Aan de structuur van de grond ter plaatse is de uitwerking hier van thans nog te constateren! KALK UIT SCHUIMAARDE. Naast deze actie tot het verkrijgen van organische meststoffen, heeft de Zeeuw, se Landbouwmaatschappii zich ook tot de suikerfabrie ken in deze omgeving ge wend met het verzoek, de schuimaarde welke bij de suikerbereiding vrijkomt, niet meer, zoals tot duver, weg te spoelen doch te dro gen en als gemakkelijk trans. porteerbaar en stroolbaar product af te leveren- Een onmisbare stof in de grond is kalk.. De kalkarme gronden moeten daarom veel kalkmergel, poederkalk e.d. toegediend worden. De schuimaarde bevat echter kalk, welke een extra goede werking op de structuur van de grond heeft. Bovendien bevat schuimaarde nog waar devolle hoeveelheden stik stof, fosforzuur en kali- De suikerfabrieken zijn in principe wel bereid de schuimaarde te gaan drogen. In verband met de aanschaf van de hiervoor nodige instal laties. stelt men echter zeer terecht de vraag: Zal het ren. dabei zijn? De fabriek te Ze venbergen levert de schuim aarde reeds ongedroogd af In Zeeland is er niet veel be langstelling voor, doch daar. entegen Groningen schreeuwt er om De schuimaarde zal in de oude, zure kernen van Zee land dit zijn duizenden ha nog veel kunnen verbete ren. Gevaar dat.men met de schuimaarde de gronden be smet met Let gevreesde bie tenaaltje, bestaat er niet Door de hoge temperaturen waarmee bij de suikerberei ding wordt gewerkt, worden de mogelijk aanwezige aaltjes absoluut vernietigd. Het woord is nu aan de Zeeuwse boer om door het to nen van interesse, dit plan te verwezelijken! EEN OPTOCHT ZOALS NOOIT TEVOREN. De Germamen blijven ditmaal thuis. In het heden gaat langza merhand het verleden liggen in Middelburg. Toen de alge vaardigden van de verschil lende buurt- en afcdere ver enigingen Maandagavond op uitnodiging van „Uit bet volkvoor het volk" bijeen, kwamen om nadere bijzon derheden te vernemen over de grote optocht, die ter ge legenheid van het regerings jubileum van B- M. de Ko ningin op 24 Juli door Mid delburg's straten zal trekken, kon men reeds een echt his torische sfeer bespeuren in De Vergenoeging. Het begon al bij het voor lezen van de presentielijst door de secretaris van de or ganiserende vereniging. Hier meldden zich de Romeinen aan, daar Willem de Zwijger met zijn gevolg en ginds de Noormannen. De eerste loco motief was aanwezig in de vorm van enige heren in col bert en ook de „vreemde (lees: buitenlandse) kooplie den" in de gestalte van de Noordstraat-bewoners. Alleen de watergeuzen liéten ver stek gaan: die stonden waar schijnlijk nog voor de poort De voorzitter, de heer L- A- Schenk, heette in het bijzon der welkom de burgemees. ter, die blijk van zijn be langstelling gaf en de verte genwoordigers van de buurt vereniging 't Zand, die zich groep van de optocht voor haar rekening te nemen. KLEUR EN GLORIE. De voorzitter van de op tocht-commissie, de heer li- Pieters, verklaarde, dat het slagen van de stoet thans wel verzekerd is en dat het één van de mooiste optochten wordt, die ooit door Middel burg's straten is gegaan. Wanneer een ieder een grote dosis enthousiasme opbrengt, zal hij een waardige, culture le én feestelijke uiting wor den van de verknochtheid der Middelburgers aan het Oranjehuis en zal hij er toe bijdragen Middelburg weer te maken tot hétaantrek, kingspunt van heel ons ge west. Voor het historische ge deelte is de volgende volgor de geprojecteerd: 1. de Ro meinen (de Germanen heeft men nu eens achterwege ge laten; die hebben 5 jaar lang door de Middelburgse straten gelopen); 2. schip van de Noormannen; 3. .de tournooi- ridders met graaf Willem II. de beschermer van Middel burg, aan het hoofd; 4. het bezoek van Philips van Bour. gonje-aan de stad: 5. kogge schip met Hanze-kooplui; 6- de intocht van Karei V in Middelburg (de meest in drukwekkende groep, waarin zich ook de rederijkerskamei en de schuttersgildèn be vin. den); 7. de watergeuzen; 6- de groep van Willem van Oranjé: 9. de groep Lauwerhof (onze Zeeuw- bereid heeft getoond ook een se kunstenaars uit de gouden eeuw): 10 de aan komst van een jacht uit West Indië; 11. de groep van Fre- derik Hendrik: 12. het schip de Zeven Provinciën, van Michiel de Ruyter, Evertsen en Banckert: 13 de landing van de Engelsen in 1809; 14. Koning Willem I en 15. de eerste trein. DE ALLEGORISCHE AFDELING- De ontwerper van de op tocht, de heer W. Abeleven, schetste hierna 't allegorisch gedeelte, dat bestaat uit een boeren- en vissersgroep, Mid delburg na het bombarde ment, de rouw van Walche. ren, de bevrijding, de wagen „Hoe Walcheren worden zal" een 30 meter lange vlag en als bekroning de Koninklijke wagen. De groepen hebben de werktekeningen ontvangen en kunnen dus beginnen met de vervaardiging van hun voertuigen. Er zal nog duchtig gerepeteerd moetep worden, want, zoals de heer Pieters het uitdrukte, in de ze historische optocht mogen de deelnemers niet alleen maar lopen, zii moeten ook acteren, net als een manne quin in een modeshow. eeuwse Avondvierdaagse op Walcheren. Naar wy vernemen zullen op 16, 17, 18 en 19 Juni avomfr- vierdaagse-marscn op Walche ren worden gelopen. De orga nisatie berust bytde gymnas tiekvereniging Medioburgum te Middelburg. Vlissingen 25 jaar machinisten- nippen In de week van 26 April t.m. 1 Mei werden te Veere 21219 k.g. consumptiegarna len, 128 kg. drogerij garnalen en 5186 kg. vis aangevoerd- Voor het schriftelijk ge. deelte van het examen ge meente-administratie slaagde de heer \1. Bassie, ambtenaar Feestavond te Vlissingen. Maandagavond hebben in het Concertgebouw te Vlissingen de leerlingen van de „Opleiding Scheepswerktulgbouwkundi- gen K.P.M. en KLJ.C.P.L. feestgevierd op uitnodiging van de directie dezer scheep vaartmaatschappijen. Dat gebeurde ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de opleiding. Bij de aanvang van het feestelijk gebeuren is het jubileum door verscheide ne sprekers herdacht. De heer W. A. van Leeu wen, directeur van de oplei ding, verwelkomde de genodig den onder wie zich bevonden dr. ir. W. J. Muller, stichter van de opleiding, en het col lege van B. en W. van Vlis singen. Hy bracht dank aan de directie van K.P.M. en K.J. C.P.L. en wees op het enthou siasme, waarmee de jongelui in Vlissingen werken en wonen. Een afzonderlijk- woord wijd de hij aan degenen, die in de achterliggende oorlog hun le ven gaven voor het vacrland. Burgemeester mr. B. Kolff wees op de band, die door de jubilerende onderwijsinstelling wordt gelegd tussen Vlissingen en de zeevaart. De burgerij stelt dat bijzonder op prijs. Hy uitte goede wensen voor de bloei van'de school. De heer P. Vyn, directeur van de De Ruyterschool, vertel de iets uit geschiedenis van de opleiding. Hjj becijferoe, dat in de achterliggende dertig jaar 1500 jongelieden voor de K.P. M. en K.J.C.P.L. te Vlissingen waren opgeleid, die 2Vs mil lioen gulden kostgeld onder de ^urgerij van Vlissingen hebben gebracht. Spr. wees op de prettige sa menwerking tussen de „Oplei ding" en de Zeevaartschool en eindigde met enige fraaie fo to's aan te bieden. Tenslotte spraken nog een gepensionneerde en een der leerlingen. Een alleraardigst program ma van cabaret- en muziek nummers werd daarna vlot af gewerkt en vormde de inlei ding tot de hoofdschotel van de avond: het geanimeerde bal, waarbij strakke uniformen en fleurige toiletjes de sfeer van een echt zeevaartfeest schie pen. Middelburg WEDVLUCHT. Zondag 2 Mei hield de post duivenvereniging „Zeelandia" .te Middelburg haar eerste wedvlucht met oude duiven in dit jaar van Quivraln (België) uit. De eerste 10 pryzen Wérden als volgt behaald: 1 en 4 J. de Buck; 2 en 9 P. van Sabben; 3 en 6 D. M. Klaassen; 5 J. Damman; 7 D. v. d. Berg; 8 H. W, Adri- aansens; JO G. de Blaey. v Pijpje wijn uit de dakgoot. In 1515 deed de jeug dige Karei V, toen 15 jaar oud, ziin stralende intocht in Middelburg. Hij stapte bij de Punt aan de wal, waar de vroedschap, de abt met zijn geestelijken, de schuttersgilden, de re derijkerskamer en vele andere Middelburgers hem een welkom toe riepen. In optocht trok het hele gezelschap vervol gens naar de Abdii- In het huis, waar thans 't Rijksarchief zetelt, woonde toen een riike Italiaanse koopman. Deze nobele heer was op de gedachte geko men om vaten wiin in ziin dakgoot te plaat sen; door pijpen liep 't druivennat naar bene den, Waar arm en rijk zijn dorst kon lessen. Het is niet de bedoe ling deze stunt op 24 Juli, wanneer Karei weer door Middelburg zal rijden, te herhalen. Ten eerste zijn er geen Italiaanse kooplieden meer te vinden, want ook de ijsverkoners uit het land van de zon hebben de stad verla ten. En ten tweede zou de historische optocht dan missphien in een bacchanaal ontaarden, wat een weinig waar dige viering van een nationaal festijn zou betekenen Marktberichten. WA. „WALCHEREN" 4 Mei 1948. Groenten: Postelein 49—55; Rabarber 1418; Spinazie 11 28, ct. per kg; Bloemkool IA 92, id. I 49—80, id. H 27— 57, id. m 13—44; Glassla I 4—11, id. H 4—5 ct. alles per stuk; Bospeen 5572; Radjjs 25; Prei 4158 ct. per bos. - Fruit: Aardbeien 3—6 ct, ter secretarie te St. Laurens, per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5