Franse en ZeteuWse gevallenen herdacht Fleurige pijpers- demonstratie NIEUWS UIT ZEELAND jT-genda Geslaagd zangconcours WALCHEREN Plechtigheid op ke rkhof te Amemuiden. Franse gasten in Zeeland. Woensdagavond is*op de be graafplaats te Arnemuiden, waar onlangs een eenvoudig monument ter nagedachtenis van hen, die in de gemeente sneuvelden, Is opgericht, op treffende wQze een dodenher. denking gehouden. Vele nabe staanden en strijdmakkers van de 19 Franse militairen, die in de strjjd om de Sloedam op 15, 16 6f 17 Mei 1940 sneuvel den on op dit kerkhof een laatste rustplaats vonden, woonden deze plechtigheid by, evenals de familieleden van de 50 omgekomen burgers en tal- rtyke andere belangstellenden uit het dorp. be burgemeester van Ame muiden, de heer J. Langebeeke, richtte zich tot dc Franse vrienden, waarby hij de» dank baarheid, die de Nederlanders gevoelen voor het door de Fransen gebrachte offer, tot uitdrukking bracht. HJj sprak tevens sympathieke woorden tot de nabestaanden van de gevallen burgers. Nadat zijn woorden in het Frans waren vertaald, werd namens de plaatselijke afdeling van het G.O.I.W. een krans aan de voet van het monument gelegd. De predikanten Vcldhuyzen van de Gereformeerde gemeen te te Amemuiden en A. de Vries van de Ned. Hervormde gemeente te Middelburg, we zen er vervolgens op, dat ook dc grootste smart/in de Heer is te dragen. DANK DER FRANSEN. De oud-stryder kapt. Lebut bracht een groet aan de geval len kameraden: „Uw opoffe. ring is niet tevergeefs ge weest". Hij dankte de burge meester en de bewoners van Amemuiden voor de zorg. waarmede zy de graven van de mannen van 224e R.I., 271e R.I., 68e C.R.D. en 89e R.A. omringen. De priester Calvos bad voor het zieleheil van de gevalle nen- Tijdens zijn gebed wend de vlag van de Section Duprée St. Gervais, boven de graven neergelaten. Tenslotte werden nog enkele passende woorden gesproken door ds. M. Jospin, de voorganger der Waalse ge meente te Amsterdam, die te vens de voornaamste inhoud van de redevoeringen, die de Zeeuwse predikantén uitspra ken, weergaf. Met het zingen van het volkslied werd de herdenking besloten. HET BEZOEK AAN GOES. Bij aankomst te Goes op Dinsdagavond met de laatste trein, werden de Franse gas ten aan de zorgen toever. trouwd van hen, die onderdak verleenden. Woensdag werd behalve Wal cheren, ook Zeeuwsch Vlaande ren bezocht. Voorts werd een krans gelegd op het Franse kerkhof te Kapelle. Een van de Frartse oud strijders. 'die destijds 4 maan den in het ziekenhuis aan de Oostwal werd verpleegd, heeft er met zyn echtgenote en zijn gastheer, een bezoek gebracht, en nogmaals aan de verplegen- den dank gebracht voor de goede zorgen, destijds aan hem besteed. Donderdagmorgen begaven de Fransen zich, na in de R.K. kerk de mis te hebben bijge woond, naar de Markt en leg den daar een grote krans bij de plaquette, die Dinsdag aan het stadhuis is onthuld. Met de autobussen werd daarop naar de begraafplaats gereden, waar by de graven der slachtoffers ook bloemen werden neergelegd. Er werd met de bussen nog een tocht door Zuid-Beveland gemaakt. VLISSINGEN. Vrijdag. Café Verhulst: Bil- jarten kampioensch. Al- hambra: Tarzan overwint 7 en 9. Luxor: Zet 'm op George 7 en 9. Zaterdag. Concertgebouw: Uit voering voetbalvereniging „De Zeeuwen" 8. Alham- bra: Tarzan overwint 7 en 9. Luxor: Zet 'm op George 7 cn 9. Zondag. Concertgebouw: Bal 8 12. Alhambra: Tarzan overwint, 3, 7, 9. Luxor: Zet 'm op George 3, 7, 9. MIDDELBURG. Vrijdag. Electro: De man zon der geheugen. 7, 9.15. Schouwburg: Tarzan over wint, 8. Zaterdag. Schuttershof: Wan delaarsbal Pol. Sportver. Middelburg. Electro: De man zonder geheugen, 7, 9/15.. Schouwburg: Tarzan overwint, 8. Bogardzaal: A.-R. Kamberkieskring 10.30. Zondag. Schutershof: Dansen. Electro: De man zonder RIT DOOR ZUID.BEVELAND Het gezelschap reed naar Wemcldinge, waar na een be zoek aan de begraafplaats te voet dezelfde route werd gelo pen, als de Franse soldaten in 1940 volgden. Vervolgens be zocht men Kruiningen, Hans- weert en Schore, terwijl in Biezelinge een wandeling door het dorp werd gemaakt en het verloop van de gevechten in 1940 werd besproken. Op de begraafplaats in Kapelle leg den de Fransen een krans bij het aldaar opgerichte gedenk teken voor de gesneuvelde Franse soldaten. Met de trein zyn zy daarop naar- Roosen daal vertrokken, waar hén door het gemeentebestuur van de stad een koffiemaaltijd werd aangeboden. Zij waren niet alleen zeer onder de in druk van het bezoek, doch éven zeer van de grote zorg. waar. mede de graven onderhouden worden. Bij vergissing ter dood veroordeeld. Michel Horger, een slager uit Luxemburg, werd onmiddellijk na de bevrijding aange houden en opgesloten. Hij werd ervan be schuldigd ettelijke Lu xemburgers oni het le ven te hebben gebracht en hii was deswege reeds via radio-London ter dood veroordeeld. Thans is de heer Hor. gei', die intussen bijna vier jaar in het gevang heeft doorgebracht, door een bijzonder ge rechtshof vrijgespro ken. Het is nl. geble ken dat er een vergis sing in het spel is en Horger de dubbelgan ger is van een zekere Souder, een in Luxem. burg beruchte officier van de Gestapo- Hor. ger zal officieel in ere worden hersteld. Besprekingen tussen de twee Britse partijen betref fende de hervorming van het Hogerhuis hebben tot geen resultaat geleid, zo wordt verklaard in een witboek. ZEVENtlEN CORPSEN IN GOES BIJEEN. Overweldigende belangstelling. Bazuinen schalden door de Goese straten, tientallen trommels roffelden, honder. den fluitisten pijpten hun vrolijke liederen, talloze kleurige vaandels brachten fleur en beweging in een lange stoet jongemensen. Pij perscorpsen uit heel Neder land waren deze Hemel vaartsdag in de Ganzestad bijeen, om daar een demon, stratie te geven van hun prestaties. De tambour-maitres zwaai den met zwier en gratie hun staf, het glanzende koper van de trompetten blonk in de stralen van de zon, in een straf rhythme marcheerden honderden jongelui door de oude straten. GROTE BELANGSTELLING. Er was een geweldige druk te in Goes. Het scheen wel of heel Zeeland deze Hemel, vaartsdag hier bijeen was- Duizenden en duizenden wa ren 's middags op de Grote Markt samengestroomd om daar te luisteren naar de taptoe, die door de zeventien deelnemende corpsen onder leiding van de dirigent van „Excelsior" uit Goes, de heer J. W. Tamminga, gezamen lijk werd geblazen. DE TAPTOE. De trompetten klaroenden over het oude marktplein. Het ijle geluid van de fluiten mengde zich met de doffe klank van de grote en kleine trommels, daartussen klonk Roosendaal's 30.000sle inwoner geboren. Woensdagmorgen ontving men op de gemeentesecretarie te Roosendaal van het cen traal bevolkingsbureau het be richt, dat de lang verbeide 30.000ste inwoner van de stad zich heeft aangediend in de persoon van Anna Dimphena Maria, flochter van de timmer man A. C. van Overveld. De kleine werd geboren in de nacht van Maandag op Dins dag, 5 minuten na haar broer, tje. De gelukkige vader werd door het gemeentebestuur ten stadhuize officieel ontvangen en ontving een postspaar bankboekje ten name van zijn dochter met een bedrag- van 100.—. KerknieuiVs NED. HERV. KERK. "Beroepen te Wolphaartsdijk, Ph. M. Becht te Elim. Bedankt voor Zonnemaire S. P. de Roos te 's Heer Hen drikskinderen. GEREF. GEMEENTEN. De Part. synode van het Zuiden der Geref. gemeenten zal 13 Mei a-s- te Yerseke ge houden worden- Aan de avond van 12 Mei vindt een bidstond plaats die zal geleid worden door ds. A- v. Stuy- venburg, aldaar. VORSTELIJKE STEUN AAN „KERK EN WERELD.' Het Prinselyk paar heeft van zyn belangstelling voor de arbeid van de stichting „Kerk en Wereld" te Drie bergen doen blyken door het zenden van een gift. GENERALE SYNODE. De Generale Synode dfr Ned. Hervormde Kerk komt op 10 en 11 Mei in vergade ring bijeen in de Ernst Sil- lemhoeve te Lage Vuursche ter behandeling van een kan geheugen, 3.30, 7, 9.15. f selboodschap en een herder- Schouwburg: Tarzan over- lijk achryven in verband met wint, 2.30 8. 'de nood des ttjds. het schelle geluid van de bekkens. De taptoe eindigde met het volkslied, het Wil helmus. Burgemeester mr. W. C. ten Kate, sprak een dank. woord tot de corpsen. „Deze dag is een demonstratie ge worden, die we niet licht zul len vergeten" aldus burge meester ten Kate. 'S MORGENS Na de aankomst werd 's. morgens een korte mars door de stad gemaakt waarna in de Maria Magdalenakerk 'n jeugddienst werd gehouden. Hierin ging ds. J. H. Boer 's Middags werd er gedefi- liist voor. leerd voor het erecomité, waarin o-a. B. en W. van Goes zitting hadden. Deze Nationale Pijpersdag, die door 't Goese corps „Ex celsior" was georganiseerd, werd besloten met een con cert in de muziektent. BEDRIJVIGE HEMELVAARTSDAG. Het is een zonnige Hemel vaartsdag geweest, met als enig nadeel dat de wind de kracht van een miniatuur stormpje had. Beveland, scho ner dan ooit in zijn laatste bloesemweelde, trok vele wielrijders, maar zij hadden het zwaar te verantwoorden en lagen als wegrenners ge kromd over hun sturen, moeizaam hun trappers rond duwend- Auto's waren er in overvloed, waar men ook kwam en ditmaal waren in tegenstelling tot de Zonda gen de Beigen eens niet in de absolute meerderheid. En bedrijvigheid heerste er over al. De eerste Belgen arriveer den in groten getale in Vli.s- singen. Zij waren afkomstig uit Gent en brachten vertier op de Vlissingse boulevards, waar men kon constateren, dat» zeilers en kanobezitters de straffe wind geen bezwaar vonden om de Schelde op te glijden en waar zonnebaders en zwemmers al een zomers tintje aan het strand gaven, In Middelburg kwam korf ballend Zeeland bij elkaar en er werd gestreden met een animo, die deze korfbaldag tot een prima' sportpropagan- da maakte. In Goes waren het tamboers en pijpers, die de Hemelyaartsdag een fees, lelijk karakter gaven: hun optreden op de Markt werd door duizenden én duizenden gade geslagen. Goes had trouwens ook nog een zang concours, terwijl in Zeeuwsch Vlaanderen Groede de mu ziekcorpsen een weihom be. reidde en Oostburg getuige was yan een voetbalwedstrijd tussen Oost en West-Z.- Vlaanderen. De motorrijders reden een knobelrit over Walcheren met talrijke deel nemers, kortom: er heerste overal drukte en alle wind ten spijt werd het een dag, waaraan menigeen met ge noegen terug zal denken. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officier-fiscaal bij het Biiz. Gerechtshof te 's-Herto- genbosch, voor de provincie Zeeland heeft een zestal per sonen voorwaardelijk ei) een vijftal onvoorwaardelijk bui ten vervolging gesteld. Aan de gem. universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen genees, kunde, de heer L. P. Kramer te Goes. ZEEUWSE KOREN TE GOES BIJEEN. GOEDE PRESTATIES. „De prestaties van'de Zeeuw, se koren zijn niet minder dan van de koren in het overige deel van ons land", alduc deelde de heer Andries de Braai, jurylid bij het 29ste Zangconcours van de Hing Zeeiand van de Kon. Bond- van Chr. Zang- en Orato riumverenigingen in Neder land, ons mede. „Het is zoals overal: goederen slechte ko ren. Over het algemeen slaat Zeeland echter geen slecht figuur". v DE UITSLAGEN. Aan dit concours namen 33 zangverenigingen uit de ge hele provincie deel. De uit slagen luidden: Derde afdeling: Krabben- dijke, le pr. 102 p-: Kerkkoor Kloetinge. Ie pr. 115 p., „So li Deo Gloria", Kattendyke. 3e pr. 86 b.: „Halleluja". Grijpskerke, 2e pr. 95 p-: „Zang Veredelt", Anna Ja- cobapolder, geen pr., 76 pun ten: „Hosanna", Wissekerke, le pr. 101 p.; „V-Z-O-S.", St. Annaland. 3 pr. 85 p-: Oud. Vossemeer, 2e pr., 98 p-: „Looft den Heer". Haamste de, le pr., 108 p.: „Con Amo ve", Meliskerke, 3e pr., 82 p-; .Looft den Heer", Kerkwer- ve, 2e pr., 90-p-: „Oostdijlcs Zangkoor", Oostdijk, le pr., 118 p.: „Chr. Gem. Koor", Nisse, 3e pr., 85 p.. Tweede afdeling: „Soli Deo Gloria". Oostburg, le pr., 121 p.; „Laudamus", Terneuzen, le pr., 138 p.; „Halleluja", Groede, 3e pr-, 87 p-: „Looft den Heer", Zoutespui, Ie pr., 110 p.; „Jubilate Deo", Goes, le pr., 129 p-:, V.Z.O-S., Oos- terland, 3e pr., 85 p-; >'Lof- stem". Lewedorp/ 3e pr-, 85 p.; „Soli Deo Gloria",. Borsse. le, 2e pr-, 98 p-: „Looft den Heer", Wotfaartsdijld le pr., 137 p. Eerste afdeling: „Tot Nut en Genoegen". Nieuwdorp. 2e pr.. 104 p.: ..Soli Deo Gloria' Kamperland, le pr., 114 p. „Hosanna", Zoutelande, 3e pr-, 92 p. Uitmundendheid A: God WEYGAND GEZUIVERD. Generaal Maxime Weygand, tydens de oorlog opperbevel hebber van het Franse leger, is ^gezuiverd van de „nationale onwaardigheid", welke auto. matisch over hem was uitge sproken als functionaris van dc voormalige regering van Vichy. De zuivering is uitge sproken door de commissie van onderzoek van het Hoog gerechtshof. mijn lied" Breskens, le pr. 121 p.: „Soli Deo Gloria" Kruinin gen, le pr., 134 p-: „Sursum Corda", le pr., 129 p.: „Soli Deo Gloria", Souburg, le pr„ 134 p.: „Soli Deo Gloria", Middelburg, le pr-, 136 p-; „De Lof stem", Zierikzee, 2e pr., 115 p- Uitmuntendheid B: „Ho sanna", Vlissingen, le pr., 132 p. Noord-Beveland Wissekerke GEDENKTEKEN OVERGEDRAGEN. Dinsdag werd te Wisseker ke onder grote belangstelling door het gemeentebestuur aan de familie Dieleman overge dragen het op het graf van de in 1944 gefusilleerde A. P. Dieleman geplaatste gedenkte ken. Burgemeester van der Maas herdacht in zijn rede de voor het vaderland gevallene. Het enige treffende woorden werd door een vroegere onder duiker bij de familie Dieleman een krans gelegd en dankte een familielid de gemeente en de burgerij voor de eer aan de overledene bewezen. Hierna werd in de N. H. Kerk een gedenkdienst gehou den waarin zowel ds. Meijer, N. H. predikant, als ds. Vis ser, Ger. predikant, het woord voerden. Marktberichten. VEILING ZUID.BEVELAND Veilings van Woensdag 5 Mei Groenten: Bloemkool IA 101: idem I 4863: idem II 35—43: idem III 22' Kropsla 1320, alles per 100 stuks; Radijs f 3-505; Ramenas 2-504.50: Selde rij 10, alles per 200 bos, Spinazie 2123: Stoofsla 7.59—13: Rabarber 8—15: Sjalotten 24: Prei 47—54. alles per 100 kg- Bloemen: Tulpen 2425, per 100 bos. Viölenplanten 2-80, per 100 stuks- VEILING. KAPELLE-BIEZELINGE. Marktbericht van 5 Mei '48. Groenten: Rabarber 0.19: Spinazie f 0.26 per kg.: Ra dijs 4.505, per 100 bos. Kropsla 4-50, per 100 stuks: Diversen: Golden Delicious 39—1.35: Jonathan f 34— 1.65: Tulpen 2328: Bintjes 9.50; Alphina's 7.50, alles peh 100 kg. Avontuurlijke reis in rubberboot. De 21-jarige Zweedse stu dent Hans - Nordenstroem is te Malmö in Zuid-Zyveden aangekomen na een reis van meer dan twee maanden in een kleine rubberboot van 10 voet. Op deze reis, die op het eiland Wight begon, legde hij aan te Cadzand. Hij zal zijn reis langs de Zweedse Oost kust voortzetten naar zijn woning in de buurt van Stockholm. Veerdienst Kruiningen- De veerboot „Koningin Wil- helmina" van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland, die gedurende enkele maanden voor een algehele revisie door de Kon. Mij. „De Schelde" onderhanden is genomen (door het vervoer van te zware vrachten waren o.m. de zware spanten, die het rijdek onder steunen, gevaarlijk doorgebo. gen), zal Vrijdagmiddag de dienst op het veer Kruiningen- Perkpolder weer gaan onder houden. Hierdoor wordt de ver voerscapaciteit op dezd lyn be langrijk vergroot. Tegenslag bij aardappelverbouw. De zachte winter blijkt van slechte invloed te zijn ge weest op het bewaren van pootaardappelen. Op ver schillende plaatsen in Zee land komen de aardappelen niet op, zodat men er hier en daar reeds toe overgegaan is, het pootgo'ed uit te rijden om de grond nog te kunnen be. nutten voor verbouw van an dere gewassen. Vergadering N.C.G.O.V. Donderdagmiddag kwamen de afdelingen van de N-C-G O.V., district Zeeland, in de cantine van het Zwitserse kamp te Westkapelle bijeen. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer Feii, sprak deze over Jeugd, snel verkeer, hongerende kind, en alcohol- De heer C- A- Hu- ser, voorzitter van de Jeugd organisatie uit s.Gravenhage sprak over: „Waarom blauwe jeugdbeweging". Ds. R. Slof- stra, Chr. Geref. predikant te Vlissingen hield een rede over: „Hemelvaart en geheel onthouding". Middelburg Algemeen Middelburgs Ziekenfonds in 1946. Het Algemeen Middelburgs Ziekenfonds heeft zijn jaarver-' slag over 1946 uitgebracht. Het bestuur begint met te constateren, dat 1946 zeker nog geen normaal jaar was, maar dat de vereniging in dat jaar organisatorisch en admi nistratief flink is vooruitge gaan. De innige samenwerking met de vereniging Ziekenhuis- verpleging op Walcheren is nog verstevigd en werpt goede resultaten af. De normale wijze van opname is teruggekeerd. Er kwam een betere verde ling tot stand van de kosten voor beheer en incasso over de verplichte en de vrijwillige ver zekering, ten gunste van de laatste. Deze werd van terug werkende' kracht, waardoor de tekorten sinds 1941 voor 'n belangrijk deel werden wegge werkt. Voor het nadelig saldo van de vrijw. verzekering, dat geheel ten laste van de vereni ging komt, is geen andere dek king aanwezig dan de reserve, die daardoor meer dan gehal veerd wordt. De uitgaven *oor de verplichte verzekering, die eveneens beduidend gestegen zijn, worden opgevangen door de uitkeringen van "het Ver eveningsfonds. Door verstrek king van extra uitkeringen kon een voordelig saldo ont staan. Het ledental in het begin van 1946 bedroeg 13.056 (ver plicht 7856 en vrijwillig 5200), eind 1946 12.318 (verplicht 7442, vrijw. 4876), een totale vermindering dus van 5.65 een correctie op de wel abnor male stijging in 1945. Het to taal der lasten van de ver plichte verzekering bedroeg 177.077.47, van de vrijw. verz. 62.792.24, het totaal der ba ten resp. 179.512.49 en 53.174.85, zodat er voor de verpl. verz. een voordelig sal do is aan te wijzen v. 2435.02, voor de vrijw. verz. een nade lig saldo van 9617.39. De ver- lies- en winstrekening toont 'n verliessaldo van 9967.19. Tenslotte wordt nog opge merkt, dat 1947 als een over- gangs- en proefjaar moet wor den beschouwd en dat de rust wepr enigermate is weerge keerd in de ziekenfondsen. Vlissingen Onthulling gedenkplaat in het station te Vlissingen. In het Vlissingse station zal 19 Mei een gedenkplaat wor den onthuld ter nagedachtenis aan de seinhuiswachter W. Looise uit Souburg, die kort voor de bevrijding in 1944 bij een luchtaanval om het leven kwam. De gedenkplaat, die ln de Stationsgevel op het voorper ron wordt aangebracht, zal door de Hoofdingenieur S. van Houten worden onthuld. Afscheid brigadier Prinse Een dezer dagen nam het Vlissingse politiecorps af scheid- van brigadier Prinse, die de dienst met pensioen gaat verlaten. In een bijeenkomst in het hoofdbureau wees de com missaris van politie, de heer C. van der Mark, er op dat dit afscheid tot weemoedig heid aanleiding geeft. Het met pensioen gaan is iets, waarnaar bijna iedere amb tenaar met verlangen uitkijkt. Als die dag nadert, wordt deze steeds meer als een fatale datum beschouwd De naam Prinse zal aan het corps verbonden blijven. Een zoon van de brigadier is thans namelijk agent- Spr. wensfe de scheidende briga dier toe, dat hii een lange en gelukkige periode van zijn pensioen zal genieten. De hoofdinspecteur, Q. C van Vugt. memoreerde het uitstekende werk, door bri gadier Prinse verricht, tli.; bood namens het corps een radiotafel en mevr. Prinse een bloemenhulde aan. De heer F. Gazan sprak "als oud voorzitter van de „Eiland- vereniging". Tenslotte sprak adj.-insp. de Bad, waarna de brigadier ontroerd dankte. NATIONALE HERDENKING De Buurtvereniging „Goed Wonen'" en omstreken te Vlissingen heeft ter gelegen heid van de^ herdenking van de bevrijding Woensdagmid. dag en -avond feestelijkhe den gehouden op het school plein aan de Bonedijkestraat. Medewerking \verd ver leend door de accordeonver eniging „Crescendo". Zowel des middag*, voor de kinde ren als des avonds voor de ouderen werden volksspelen gehouden. De harmonie „St. Caeci-lia', maakte een rondgang door de stad- WIJZERPLATEN ST. JACOBSTOREN VERLICHT. Sinds Woensdagavond zijn de wijzerplaten van de St. Jacobstoren te Vlissingen weer verlicht, zoals dit voor de oorlog steeds het geval is geweest. TERAARDEBESTELLING J. J. VAN SOELEN. Woensdagmiddag werd op de Algemene Begraafplaats te Vlissingen het stoffelijk overschote van de heer J. J. van Soelen ter aarde besteld. De heer Van Soelen was jarenlang dirigent van de muziekcorpsen „Excelsior" te Middelburg en „Vlijt en Vol- hadding" te Souburg. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer L. J. Breel, namens „Excel sior" te Middelburg en door een zwager van de overlede ne. Een zoon dankte voor de belangstelling. VLISSINGSE SCHAAKCLUB. Maandag hield de /Vlissing se Schaakclub haar jaarver gadering. De samenstelling van het bestuur onderging een wijziging door het aftre. den van de heren Langen- dijk en Desein, in wier plaats gekozen werden de heren J- C. de Voogd en J. Jansen. Het volledig bestuur bestaat thans uit de heren: ir. G. de Regt, voorzitter, J. C. de Voogd, secretaris, J. J. Kroon, penningmeester, P. L- Anteunissen, J. Jansen, P' Langedijk en C. J. Mom maas. Als wedstrijdleider werd, ter vervanging van de heer J- H. van Hove, die binnen kort naar elders vertrekt, de heet G. Ruyg benoemd. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging zich in een groeiende belangstelling mag vehrheugen. s Arnemuiden WEDVLUCHT. De postduiven-vereniging „De Voorwaarts" te Ame muiden" hield Zaterdag een wedvlucht van St- K. t. Wa. vre (België) af. De snelste duif Vloog 1020 m. per mi nuut. De voornaamste prijzen gingen naar de heren J. Sturm (le en 8e). Jac. de Ridder (2e), A. W. v. d. Graaff (3e en 6e), A. de Rid der (4e). J- Sureveld (5e), K. v. Belzen (9e) en A. v. Dalen (10e pr.), Ritthem C.H.U.-KIESVERENIGING. Maandag 3 Mei hield de C. H Ü.-kiesvereniging te Rit them een ledenvergadering. Als bestuursleden werden herkozen de heren W. Ce- vasrl Az., Joh. de Visser en H. C. A. Yarel. .Besloten werd om binnenkort 'n open bare vergadering - Le houden. Meliskerke A.R. KIESVERENIGING. Een dezer dagen vergader de de A-R. Kiesvereniging te Meliskerke onder voorzitter schap van,de heer W. de Buck- Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A- Schout uit Vlissingen sprak over de taak der A.R. Spr. wees op de driedeligheid van deze taak, nl- werk op gebied der kerk, van de staat en der maatschappij- Op dit referaat volgde een levendige discussie. Vele vra gen werden door de heer Schout beantwoord. De mosselhandel. Nu met de intrede van de maand Mei het mosselsei zoen 1947-'48 definitief is ge. eindigd, kan worden gezegd, dat de afzet van mosselen zeer bevredigend is geweest. Daaraan heeft ongetwijfeld meegewerkt het zeer verstan dige besluit om vroeg met de handel te beginnen wat tot gevolg had, dat reeds einde Juni dé eerste mosselen wer den verzonden. Toen het eigenlijke seizoen begon in de maand Augustus was dan ook rdeds een belangrijk con tingent afgezet. In Augustus en September voldeed de af zet niet aan de verwachtin gen terwijl in October ten gevolge van de binnenlandse moeilijkheden in Frankrijk de handel bijna geheel stil kwam te liggen. Men- kon toen in vakkringen zeer som bere voorspellingen verne men over het uiteindelijk te bereiken resultaat, men dacht algemeen dat de afzet niet de 100 van de basis lever ingscijfers halen zou, doch de laatste week van Oc tober zette eindelijk de haus se in de mosselleveranties in, die in enige weken het basisleveringsci.jfer tot tegen da 100 voerde. De 100 werd omstreeks de jaarwis seling bereikt, doch na Nieuwjaar, toen men nog een belangrijke afzet verwachtte, kwam eerst de vorst de han del enige weken stil leggen, daarna was het de devaluatie van de Franse frank en Jen- slotte het verschijnen van de Deense mossel op de Franse markt, die de handel een kwijnend bestaan deed lij den. Het uiteindelijk resultaat was dat plm. 12Ó van de basisleveringscijfers werd afgeleverd, een cijfer dat na tuurlijk zeer bevredigend mag worden genoemd en dat hoofdzakelijk te danken is aan het grote contingent dat naar Frankrijk kon worden geëxporteerd. Dat-dit land heel wat kan opnemen bleek wel uit de weken van November en December, toen de handel op volle toeren draaide. Ook de afzet voor de con- servenindustrie bleek een factor van betekenis- Nieuw- en St. Joosland ZEDENMISDRIJF. Dinsdag heeft een onbe kend individu op de Oude. dijk te Nieuw- en Sint Joos land ontoelaatbare handelin gen gepleegd met twee kin deren, een van 5 en een van 7 jaar. Hoewel van de dader een signalement bekend is, is het nog niet gelukt de man aan te houden, Zoutelande PROP AGANDA-AVOND C; H. U. Voor de Chr. Historische kiesver. te Zoutelande trad Dinsdagavond als spreker op, de heer J. de Ruiter uit Balk, lid van de Tweede Kamer. Op heldere wijze werd hét agrarisch programma van de Unie uiteengezet. Grote na druk werd er op gelegd dat de sociale rechtvaardigheid zoek is, als in een zelfde ge meente 't loon van de bouw vakarbeiders hoger is dan van de landarbeiders. De re gering zegt, dat de landbouw producten te duur worden, maar de huizen, die nu ge bouwd worden zijn toch ook veel te duur. Bovendien be taalt men soms voor graan uit Amerika 40,aan de viezen per" 100 kg. Die de viezen kunnen we besparen als de graanprijzen zo lonend worden, dat de arbeiders er rechtvaardig van betaald kun nen worden. Het betoog werd met grote .aandacht gevolgd, waarna de spreker nog en kele vragen beantwoordde. De belangstelling was zeer gering. Domburg BARON v. d. FELTZ SPRAK VOOR DE C.H. Voor een klein aantal hoor ders hield Maandagavond te Domburg mr. W. F. E. Baron v. d! Feltz een politieke rede, daartoe uitgenodigd door het bestuur van de C.H..kiesvereni ging. Nadat de voorzitter, de heer M. Janse, de bijeenkomst had geopend, sprak de heer v. der Feltz over de beginselen van de door hem in de Tweede Kamer der Staten Generaal vertegenwoordigde partij en vergeleek ze hoofdzakelijk met die van'"de P.v.d.A. Spreker vond, dat de huidige regering geen ernst maakt met haar voorgenomen en aanbevolen versobering;- dat er te veel ambtenaren hun bestaan rek ken en dat de staatsbemoeienis dreigt permanent te worden- Volgens hem was het kabinet en in 't bijzonder de minister van financiën huiverig van im populaire maatregelen, ook wanneer ze nodig waren om de gulden te behoeden tegen waardevermindering. Spreker wees op het prin cipiële verschil .tussen de link se en de christelyke partijen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraagvernam de heer Romijn, dat de C.H.- party geen interresse heeft voor de grenscorrectie. De collecte voor de Hel. dringstichtingen heeft te Domburg 80 opgebracht. iH De collecte voor de kin derbescherming bracht te Westkapelle f 54.80 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2