PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Regeringscrisis In België Lagerhuis in debat over de West-Europese Unie Centrale „Zeeland" komt BILT Uiterste krachtinspanning van ons allen vereist ARABISCHE INVASIE UITGESTELD. Schoenen van de bon. Vandaag Minister Beel: Geheel Zeeland krijgt electrische stroom van Vlissingen uit 191e jaargang - No. 106 Vrijdag 7 Mei 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct pel WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN zg?ÏÏH£?b£g. ABONNEMENTSPRIJS. 25 CL per week: t 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaaL Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct Bui Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL "077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g 1 Oostburg: Gratamastr. 3. teL 102 - emeuzenBrouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr G 160. tel 26. Het Wereldgebeuren Laatste beroep van Spaak faalde. Van Acker weer premier. Na byna 14 maanden aan het bewind te zyn geweest een na-oorlogs record is Woensdag het Belgische Kabinet afgetreden. In de Woensdagmiddag ge houden zitting van de Belgi sche Kamer deed Spaak een laatste beroep op zijn par tijgenoten hem te steunen. Een crisis, zo zei hij, zou de communisten in de kaart spelen. Zijn verklaring ver mocht niet de socialistische Kamerfractie tot andere ge dachten te brengen. Spaak trok daaruit de enige con clusie en verzocht de presi dent de Kamer te mogen verlaten. Daarna begaf hij zich onmiddellijk naar het paleis van de prins-regent om het ontslag der regering aan te bieden. De schoolkwestie, die ook al in het verleden tot tal van conflicten en wrijvingen heeft geleid, is dus de oor zaak geworden van de val van de regering. Van Katho lieke zijde wordt dat gezien als een opflikkering van ver ouderd anti-elericalisme on der de socialisten. Bepaalde rechtse bladen schrijven, dat Spaak door zijn partijgenoten in de steek is gelaten. De linkse socialisten, zo heet 't, hebben de kans schoon ge zien Spaak een spaak in 't wiel -te ste*ken. Van in de steek laten kan hier geen sprake, zijn. De socialistische Kamerfractie is niet verplicht Spaak, hoe populair en bekwaam hij ook moge zijn, in al zijn denk beelden te volgen. Het staat wel vast. dat ook het nieuwe Kabinet weer een coalitie van Katholieken en Socialis ten zal zijn. Na lang onder handelen zal op de duur wel een vergelijk te vinden zijn over de schoolkwestie. Als mogelijke carididaat voor het premierschap duikt de naam Van Acker weer op. Of Spaak zijn functie van minister van buitenlandse za ken zal behouden, is niet ze ker. In elk geval zal hij zich blijven wijden aan de buiten landse politiek, voor zover ze verband houdt met de Bene lux eh de organisatie van de 16 Marshall-landen te Pa rijs. Ook al blijft hij geen mii nistór, een belangrijke func tie zal hier zeker wel voor hem gereserveerd blijven. Generaal Clubb Pascha, de opperbevelhebber van het Arabische Legioen, dat in de komende weken een belang, rijke rol in Paléstina zai spelen. Executies in Griekenland. MAKEN SLECHTE INDRUK IN ENGELAND. In Griekenland worden op het ogenblik byn3 dagelijks communisten terechtgesteld. Donderdag werden in Athene 13 partisanen gefusilleerd en op net eiland Aegma 19. On der hen bevonden zich enkele vrouwen. In'Lamia werden 21 communisten terechtgesteld, onder wie zes vrouwen. Zij werden ter dood ver oordeeld wegens moorden en wreedheden, die tydens de op stand in 1944 zouden zyn be gaan. In Engeland, hebben deze massa-executies een zeer slech te indruk gemaakt. Het schijnt, dat de Britse ambassadeur in Athene inlichtingen heeft ge vraagd aan Tsaldaris. Uit Reuter-berichten blijkt verder, dat een dreigende cri. sis in de Griekse regering be zworen is door het ingrijpen van Dwight Griswold, de ver tegenwoordiger van president Truman in Athene, die daar een belangrijke rol speelt in de Griekse politiek. Er zijn al leen enkele wijzigingen aange bracht in het kabinet. Marshall wil Rusland binnen de U.N.O. houden. George Marshall heeft voor de commissie van buitenland se aangelegenheden verklaard, dat hij ronduit gekant was te gen enig plan voorVwijziging van het handvest der V.N. of het uitsluiten van de Sow jet- Unie uit de V.N. „Het resul taat zou ons verzwakken en bloot stellen aan zelfs nog grotere gevaren", aldus Mar- h?.ll. Het gevolg zou zijn een r >"''jiing van de gemeenschap naties c-n de vorming van rivale militaire allianties en r 'ronderlyke groepen van sta. Amerika bewapent Egyptische leger. Het schijnt dat de Arabie ren er in toegestemd hebben hun Invasie in Palestina uit te stellen van 8 Mei tot na 15 Mei. Reden voor het uitstel zou zijn het verlangen van ko ning Abdoellah van Transjor- danië een treffen met de ver sterkte Britse strijdmacht te voorkomen. Volgens welingelichte krin gen te Beiroet zullen de V. S. een wapenstilstand van 10 da gen in geheel Palestina en ver lenging van het Britse man daat van 15 Mei tot 25 Mei voorstellen. Een fabriek voor lichte wa pens, een voor vliegtuigrom pen en een voor onderdelen van pantserauto's en tanks zullen als filialen van Ameri kaanse maatschappijen in Egypte worden opgericht. De Amerikaanse regering zou voor een bedrag van 80 milli- oen dollar deelnemen aan de oprichting dezer fabrieken. Volgen3 Joodse bronnen heb ben Britse manschappen, „ver gezeld van officieren", het vo rige weekend het huis van de Nederlandse consul-generaal te Jeruzalem, J. A. Nederbragt, geplunderd. De gestolen goederen zou den zijn teruggegeven na een klacht bij het Britse hoofd kwartier. Unie tussen M.R.P. en de Gaulle Op het Congres van de Franse Republikeinse Volks beweging heeft Maurice Schuman, de voorzitter der partij, de mogelijkheid van een unie met de partij van de Gaulle ter sprake ge bracht. Dat zou practisch de opheffing van de derde macht betekenen en de ge boorte van een grote anti communistische coalitie. Churchill weer in Nederland. Voor de tweede maal sedert de bevrijding is Winston Chur chill In ons land aangekomen, vergezeld door zijn echtgenote, zjjn zoon Randolph, zijn schoon zoon kapt. Soames en Anthony Eden. Churchill .inspecteerde de ere-wacht van het corps mariniers op het vliegveld Valkenburg. Later begaf hij zich naar de Britse ambassade te Den Haag, waar enige hon derden belangstellenden hem toejuichten. Senator Taylor veroordeeld. Senator Glen Taylor, can- didaat voor het vice-presi- dentschap van de V. S., is wegens onordelijk gedrag tot 180 dagen gevangenisstraf veroordeeld, Taylor heeft 'n verkiezingsvergadering betre den door een deur. die alleen voor negerbezoekers was be stemd. De straf is later veran derd in voorwaardelijke ge vangenisstraf met-een proef tijd van zes maanden en 50 dollar boete, terwyl beklaag de een „ernstige berisping" van de rechter kreeg. Merkwaardig ongeluk. Mevrouw Marie Fraikin, oud 52 jaar, bracht Donderdag een bezoek aan-het graf van een harer verwanten te Verviers. Toen zij op het graf in gebed was verzonken, stortte plotse ling het stenen kruis naar be neden, waardoor haar beide benen werden gebroken. Grondstoffenvoorziening nu voldoende beveiligd. Het ministerie van econo mische zaken maakt beleend, dat per 7 Mei 1948 de distri butie van schoenen is opgehe ven. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoe nen ver achter bleef by de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indien het plan-Mars hall niet tot stand zou zijn ge komen, ook de productie van schoenen zeer drastisch ver laagd had moeten worden. Thans acht de regering de grondstoffen-voorziening in deze sector voldoende bevei ligd, om tot deze opheffing over te gaan. Gereformeerde jongeren in' Den Haag bijeen. Woensdagochtend zijn in 's-Gravenhage de bondsdagen van de Ned. Bond van Jonge lingsverenigingen op Gerefor meerde Grondslag geopend. Alle bijeenkomsten droegen een feestelijk karakter, daar op deze dagen tevens het 60- jarig bestaan van de bond werd herdacht. In het gebouw van K. en W. werd 's middags een vergade ring gehouden, waarin het lid der Eerste Kamer, de heer H. Algra, een referaat hield over „Opmars van de voorhoede". 's Avonds werden jubileum bijeenkomsten gehouden. Donderdag werden eveneens verschillende bijeenkomsten ge hóuden. In de Houtrusthallen waren o.m. aanwezig de Com missaris der Koningin in Zuid Holland en de minister van O. K. en W. Minister Gielen sprak tot Christelijke jongeren. Meer dan 12.000 jongeren uit alle delen van het land hebben in de hoofdstad de 95ste bondsdag van het Ned. J ongelings Verbond, dat kortgeleden is herdoopt in: ,,Chr. Jongemannen Verbond" (C.J.M.V.) gevierd. Nadat kerkdiensten waren gehouden, maakten de deel nemers een tocht door de stad om vervolgens in vijf zalen bijeenkomsten te be leggen. De grote samenkomst was in de Apollohal, waar 's- middags de minister van O- K. en W„ dr. J. Gielen, het woord" tot de jongeren richt te. Hij merkte o.m. op, dat de regering wel zeer bijzon dere aandacht aan de jeugd is gaan schenken. De jeugd moet echter zelve haar toe komst bouwen. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid van her kerstening in Nederland, een taak, waartoe ook. het C.J.M. V- kan bijdragen. De organi satie. telt thans ruim 25.000 jongeren beneden de 16 jaar en 24-000 van 16 en ouder, verenigd in* 1000 afdelingen /en ruim 800 jongensclubs.. is het 200 jaar ge leden, dat Marie Aubry, voorvechtster der vrou wenemancipatie, op het schavot overleed; is het 200 jaar ge leden dat Maastricht aan de Fransen werd overge geven. Recept verkeerd behandeld Een apothekeres te Harlingen en haar leerlinge, die een re cept niet juist hadden behan deld, waardoor een patiëntje overleed, werden resp. veroor deeld tot ♦«en mannd voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar en 750 boete of 12 dagen hechtenis en tot een maand voorwaardelijk en 10.0 boete of 35 dagen hechtenis. In de Italiaanse provin cie Rovigo Is een staking uit gebroken onder de landarbei ders. Tumult tijdens rede van Commissaris der Koningin. De rede, die de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin van Utrecht, Woensdag avond tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Stichting '40'45 hield in Haarlem, is aanleiding geworden tot een hevig tumult. Toen de spreker opmerk te, dat de waarborgen voor de rechten van de mens niet in overeenstemming te bren gen zyn met de breideling van de vrije wil, klonken van alle zijden kreten: „Als tl zo doorgaat, lopen \vy weg". „U maakt het werk van de Stichting onmoge- lyk" en „het is hier geen politieke vergadering". Vele van deze uitroepen werden met applaus onderbroken. Het lawaai werd zo groot, dat de heer Reinalda zijn rede geruime tyd moest on derbreken. De politie herstelde de orde. Attlee en Eden aan het woord. Anthony Eden opende de tweede dag van het debat in het Lagerhuis over de bui tenlandse politiek. Naar zijn mening was de internationale toestand zeer gevaarlijk maar niet hope loos. Eden betreurde het, dat de Britse regering haar aanhan gers had afgeraden het „Congres voor Europa" in Den Haag te bezoeken- Als wij Europa willen verenigen, zei hij. is het wel een beetje ongelukkig, dat wij onszelf niet kunnen verehigen „bij een gelegenheid, dat wij het toevalljg allen eens zijn". Succesvolle onderhandelin gen met de Sow jet-Unie ziin 'naar Edens opinie mogelijk maar „alleen op basis van kracht". Hij constateerde veel moeilijkheden in de Sowjet-economie, hetgeen hij toeschreef aan de gevolgen van de tweede wereldoorlog. „Maar is het werkelijk no dig om, teneinde deze proble men aan het So wiet volk te verklaren,- dagelijks een stortvloed van laster over de Westelijke mogendheden irit te storten en te beweren, dat wij tegen het herstel van_de Sowjet-Unie gekant zijn". EEN MOTIE In het verdere verloop van het debat besprak het La. bour-lid Mackay een motie, ondertekend door honderdne gentig leden van diverse partijen, waarin de instelling van een raad voor West- Europa wordt voorgesteld met een permanente interna tionale staf. Later zou „een democratische federatie van West-Europa" gesticht moe ten worden met gemeen schappelijke burgerrechten en een vertegenwoordigende regering. Er zal thans ech ter niet over de motie ge stemd worden. De Britse premier, Clement Attlee, verklaarde, dat, in dien er oorlog' zou komen dat toe te schrijven was aan het feit, dat iemand „zijn arm te ver uitstrekte". Attlee keurde het af. dat over de „onvermijdelijkheid van oor log" was gesüroken. DS Westelijke Unie was no dig. maar Engeland kon zich niet op slechts één vasteland richten. Engeland had be langstelling voor alle wereld delen. Attlee geloofde, dat men tenslotte tot een federatie van Europa zou 'moeten ko men. Hij geloofde niet. dat dit te bereiken was door abstracte dicussies in een bij eengeroepen constituerende vergadering- Op de "critïek. dat de Brit se regering geweigerd had 'deel te nemen aan het „Con gres voor Europa" .in Den Haag. antwoordde Attlee, dat dit géén regeringszaak was. Zilleacus (Labour), een dergenen, die het telegram met goede wensen aan Nen- ni ondertekend heeft, gaf als zijn mening, dat stichting van een Westerse Unie „op de basis van Amerikaanse machtspolitiek en op het an- ti-communisme, zoals het wordt voorgestaan door Churchill, gelijk stond met bevordering van het fascis me in plaats van de demo cratie". Het zou een vderde wereldoorlog onvermijdelijk maken. Uit deze tijd kan iets goeds voortkomen. Herdenkingsrede voor de radio. In het kader van de natio nale feestdag heeft de mi nister-president, dr. L. J. M. Beel, Woensdagavond voor de beide zenders een radio toespraak gehouden. Hij wees er op, dat de toekomst weinig hoopvol lijkt; een wereld zonder vre de en vol spanningen biedt blijkbaar weinig gunstige perspectieven. Ook in eigen land rijzen telkens weer nieu we moeilijkheden op schier alle, levensterreinen en moe ten vele en grote offers wor den gevraagd. Wie zich echter niet be- gerkt tot een oppervlakkige eschouwing van hetgeen er om hen heen gebeurt, zal zich Minister Gielen voor Parijse radio. Minister Gielen heeft Woens dagavond een toespraak ge houden over de zender te Pa rijs, waarin hg de culturele be trekkingen tussen Frankryk en Nederland in het verleden belichtte en er zijn verheuging over uitsprak, dat ook thans nauwe en culturele tanden be. staan. Gedicht van Middel burger besloot de-rede Minister-president Beel heeft Woensdag avond in zijn radiorede een gedeelte uit het gedicht „Gebed voor 't Vaderland", dat hem uit Middelburg was toegezonden, voorgele zen. Hij wilde er zijn toespraak mede beslui ten, omdat het zo tref fend weergeeft, wat hij daarin bedoelde te zeg gen. Het gedicht luidde: .,Wat donkere wolk er moge dreigen, Wat felle storm er moge woên... O, blijf, Almachtig God en Vader, Ons land voor ramp en leed behoên. Opdat ons Neêrland vrjj moog' blijven Van elk geweld en vreemde macht. Ja, dat het fier zich blrjv' verheffen, Steeds sterker en groot door Uwe Wacht." Dit eenvoudig ge dicht is geschreven door de heer H. den En gelsman te Middelburg. door de stroom dlr acute wanordelijke gebeurtenissen niet laten meeslepen. Het ligt in God's hand en hangt van ieder onzer af of er uit deze woelige na-oorlogse tijd ook Iets goeds geboren kan worden. VERTROUWEN. Met de regering moet ieder zyn schouders zetten onder het werk, dat nu en in de naaste toekomst moet wor den verricht. Daartoe is 'n onwrikbaar vertrouwen in 't uiteindelijk welslagen onzer gezamenlijke krachtsinspan ning vereist. Onze krachtsinspanning zy gericht op de verheffing van liet geesteiyk en zedeiyk peil van ons volk, op de vergro ting onzer economische weer baarheid. op de versteviging van de wederzydse samen werking met de volken over zee en op de gestadige uit bouw der internationale saam horigheid. LICHT, LEVEN EN PLEZIER. Overal in het land is de bevrijding op feestelijke wijze herdacht. In Den Haag trokken tienduizenden naar de bin nenstad, waar op uitgelaten wjjze werd gefeest. Er wa ren verschillende centra van licht, leven en plezier. Ook in de hoofdstad heers te een gezellige drukte De patiënten van het Ned. Sanatorium voor longlijders te Davos wachtte een ver rassing: een Zwitserse mili taire kapel speelde namelijk de Nederlandse en Zwitserse volksliederen. HERDENKING TE HOLTEN. Op de Canadese miitaire begraafplaats te Holten wer den Woensdag de gesneuvel den herdacht. Ondermeer woonden Prins Bernhard, de. Canadese generaal Foulkes en de ambassadeur van Ca nada, de heer P. Dupuy, de bijeenkomst bij. Dezelaatste sprak een korte rede uit, welke werd beantwoord door minister Van Boetzelaer. Hoogspanningskabels door de Schelde-armen Enkele dagen geleden Is /voor dat grote werk het startsein gegeven, toen name lijk de ministeriële bewilli ging afkwam op het besluit van de Provinciale Staten, waarby millioenenbedragen voor de electriclteitsvoor- ziening werden toegestaan. Wij hadden daarover een kort onderhoud met de heer J. Slooves, directeur van de P.Z.E.M. „Zéeland, zo zeide hij, „is ook op eiectrisch gebied een moeilijke -provincie door de verdeling in eilanden. Men heeft vroeger de moei lijkheden opgelost door het stichten van een centrale te Vlissingen, die Walcheren en de Bevelanden van stroom voorzag, en een centrale te Westdorpe voor Zeeuwsch- Vlaanderpn, terwijl Schouwen en Duiveland stroom kregep uit Brabant. De voortschrijdende techniek heeft het thans mogelijk ge maakt een geheel nieuwe op lossing te kiezen. Er komt een centrale „Zeeland" te Vlissingen, die de gehele provincie Zeeland zal voorzien van stroom. De centrale te Westdorpe zaJ eerlang verdwijnen en in plaats daarvan zullen twee bundels van elk vier hoog spanningskabels de Wester- schelde kruisen by Hoede- kenskerke en by Borssele om de electrische stroom van Vlissingen naar Zw\- Maanderen te transporteren. Over Goes zal naar Zierik zee een 10.000 volt kabel lo pen, die op deze betrekkelijk lage voltage gehouden wordt, omdat een hogere spanning niet economisch zou zyn. DE KOPPELLIJN. Het derde grote werk is de aanleg van de hoogspannings verbinding Vllssingen-Roosen- daal, waarmee reeds een aan vang is gemaakt. Deze lijn, die voor N gemeenschappelijke re kening van het Zeeuwse en het Brabantse electriciteitsbe- drijf wordt aangelegd, zal het Zeeuwse net verbinden met het Nederlandse net, zodat wederzijdse hulp by calamitei ten mogeljjk wordt. Daarnaast zal deze koppel leiding nog het voordeel bie den, dat de Centrale „Zee land" niet direct in volle om vang gebouwd behoeft te wor den. Voorlopig is in deze cen trale slechts één machine van 23.000 kW geprojecteerd, waar door tezamen met de oude cen trale een vermogen van 30.000 kW aanwezig zal zyn. Zodra het besluit tot elec- trificatie van de Zeeuwse spooriyn ls gevallen en het industriële verbruik aanzle.n- lyk toeneemt zal een tweede machine in de. nieuwe cen trale moeten Worden ge- plaatst. Tot zo lang zal men in dien dat nodig is aanvul lende stroom uit Brabant kun nen betrekken via de koppel- lijn, die met reserve een trans portcapaciteit van 20.000 kW heeft en zonder reserve dus als de dubbellijn in gebruik is 40.000 kW. Op het ogenblik is de toe stand zo, dat in de zomer maanden wel enige capaciteit in de beide oude centrales over is, maar dat in de wintermaan den alle machines in gebruik zijn en by storingen direct de regelmatige stroomlevering in gevaar komt. De bouw van de nieuwe Centrale Zeeland is dus van de hoogste urgentie. BESTELLINGEN. Men is nu bezig de materia len te bestellen. Ongelukkiger wijze zijn de levertijden van machines <en materiaal een veelvoud van hetgeen vroeger het geval was. Onverwijld heeft daarom de P.Z.E.M. al die machines en materialen, waarvoor lange levertijd wordt gevraagd, reeds in bestelling gegeven. De bouw van de koppellijn naar Noord-Brabant zal dit jaar nog kunnen beginnen, om dat de belangrijkste materia len daarvoor tijdig beschik baar zullen komen of reeds aanwezig zijn. Voorts is reeds in bestelling gegeven de 10.000 volt-kabel GoesZierikzee en de 50.000 voltkabel Vlissingen—Goes. De voor de koppellijn Goes Roosendaal benodigde trans formatoren zijn voor een deel reeds binnenkort beschikbaar. Het nieuwe schakelstation met schakelinrichting te Zie rikzee is reeds in aanbouw. DE SCHELDE-KABELS. Uit een technisch oogpunt is het leggen van de hoog spanningskabels door de Wes- ter-Schelde interessant. Deze kabels moeten namelijk niet al leen zelve aan hoge eisen van veiligheid voldoen, maar ze moeten ook zodanig gelegd worden, dat het ankergevaar tot een minimum wordt terug gebracht. Daarom zullen de kabels op twee plekken de Wester- Schelde kruisen en dat gebeurt dan niet met een enkele kabel, maar telkens met 4 een-phase kabels, die op een afstand van rfc: 100 meter van elkaar liggen. Op die wijze acht men het anker-gevaar, met alle andere risico's, tot een minimum ge ïnduceerd, waarbij dan nog komt, dat de kabels In plaats van vrij te hangen in het stroomgebied, geleidelijk door de verplaatsende zandbanken overspoeld en op die wijze ta melijk afdoende beschermd zullen worden. AANSLUITING OP BELGIË. Wij memoreerden reeds de aansluiting van Zeeland op het Brabantse electriciteitsnet. Er is ook een aansluiting In Zeeuwsch Vlaanderen op het Belgische electriciteitsnet, door een koppeling met de Belgi sche centrale te Langerbrugge, welke koppeling ook nuttig kan zyn in geval van calami teiten. Door de huidige uitbreidin gen en verbeteringen zal de provincie Zeeland een electrl- citeitsvoorziening krijgen, die aan hoge eisen voldoet en die bij de huidige stand der tech niek het maximum aan be drijfszekerheid zal bieden voor de electriciteitsverbruikers. Een ding is thans nog onze ker, namelyk wanneer het ge hele werk gereed zal zijn. Men zal met enige jaren moeten rekenen, maar dat kan mee vallen!! De Renville-overeen- komst weer geschonden In een communiqué van de Regeringsvoorlichtingsdienst in Ned. Indië wordt er op ge wezen dat de erkenning van de republiek door Yemen een nieuwe schending betekent van de Renville-overeenkomst Op twee verzoeken van de Nederlandse delegatie aan de Commisie van goede diensten om klaarheid te verschaffen over de buitenlandse betrek kingen der republiek werd nog geen antwoord ontvangen. Uit een communique van de Commisie van goede diensten blijkt, dat de commissie zich heeft bezig gehouden met de uitlatingen van gedelegeerden der republiek, welke gedele geerden te Lake Success ge sproken zouden hebben over de alarmerende toestand in Ned. Indië en een onmiddellij ke bespreking in de Veilig heidsraad gevraagd zouden hebben. Aangezien dit rapport niet tevqren zoals afge sproken was aan de Neder landse delegatie was overhan digd, achtte men dit van Ne derlandse zijde een schending van de Renville.-overeeuKomst. De heer Moh. Roem ver klaarde aan de commissie van goede diensten, dat aan de be trokken gedelegeerden te Lake Success inlichtingen gevraagd zouden worden, maar dat zijn delegatie te Batavia het stand punt van deze heren niet deel- Djocja hield een trein op. Tijdens de reis van Djocja naar Batavia heeft een repu blikeins officier een trein van de Nederlandse delegatie vele uren opgehouden, omdat hij een fototoestel en filmmateri aal van de Regeringsvoorlich tingsdienst in beslag wilde nemen. Door een misverstand reed de trein met het materi aal tenslotte door naar Ktoja en kwam dus op Nederlands gebied. DE VOORSPEL T DROOG WEER. Geldig tot Vrijdagavond: Droog weer. Hoofdzakelyk' in het Zuid-Oosten van het land nog vrij veel bewolking. Zwakke tot matige wind overwegend uit Noordelijke richtingen Iets hógere tem peratuur aan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1