Overdracht van gezag in troebele dagen NIEUWS UIT ZEELAND Ir.Toxopeusnamafscheid Bevin verdedigt zijn beleid Plattelandsvrouwen vergaderden WALCHEREN Voorstel tot grondwetswijziging van de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. SPOED GEWENST. Bij de Tweede Kamer is door de fractie-voorzitters behalve die der communisten t-w. de heren Romme, van der Goes van Naters, Schou ten. Tilanus en Bierema in gediend een initiatiefvoorstel van wet tot het in over. weging nemen van een voor stel tot verandering in de grondwet, strekkende tot aanvulling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogeUikheicf van overgang van grondwettelij ke bevoegdheden van orga nen van burgerlijk gezag op andere organen van burger lijk gezag. Aan de memorie van öe- lichting is het volgende ont leend: In troebele tiiden, waarin, van uit het buitenland of van uit het eigen land, de veiligheid in gevaar wordt gebracht, is het ter handha ving van de veiligheid nood zakelijk geworden, te be schikken over de mogelijk, heid van een snel en deskun dig werkend gezagsapparaat in tal van sectoren van het gemeenschapsleven. De doelmatigheid in de samen stelling daarvan wordt be vorderd, door, naast en be halve de mogelijkheid van overgang van bepaalde grondwettelijke bevoegdhe- aen van burgerlijk gezag op militair gezag, ook mogelijk te doen zijn de overgang daarvan op een ander bur gerlijk gezag. De intitiatiefnemers hebben gemeend, te moeten voorstel len, in overweging te nemen de toevoeging in de grond wet, van een nieuw artikel 195a te moeten instellen, krachtens hetwelk, naar door de wetgever te stellen regelen ter hanhavin'g van de uit- of inwendige veiligheid in buitengewone omstandig heden door of vanwege de koning voor elk gedeelte van het grondgebied des rijks kan worden bepaald, dat de grondwettelijke bevoegdhe den van organen van burger lijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de poli tie geheel of ten dele over- 200 gram krentenbrood per hoofd. De hoeveelheid krenten en rozviiym, welke voor het bak ken van krentenbrood aan de bakkers beschikbaar" wordt gesteld, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat de bevolking ongeveer 200 gram krentenbrood per hoofd kan betrekken indien de bakker krentenbrood le. vert, waarin de helft van de grondstof bloem door kren ten en rozijnen is vervan- 6 en. Zelf verzorgers voor rood kunnen geen recht doen gelden op het betrek ken van krentenbrood. Het kleine boerenbedrijf (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Mei. Het Landbouw-Economisch Insti- stuut is voornemens voor de winter van 1949 een samen vattend rapport uit te brengen over een onderzoek naar het kleine boerenbedrijf in 15 ge meenten in Limburg, Noord- Brabant, Gelderland, Overijs sel. Drente en Friesland en wellicht een in Groningen. De ze gemeenten zullen karakte ristiek moeten zijn voor de streek, waarin zij zjjn gelegen. Vier typen worden onderzocht: gemeenten, waarin de land bouw vrijwel de enige primaire bedrijfstak is; gemeenten, welke de invloed ondergaan van industrie, hetzjj in de ge meenten zelf, hetzij in de naas te omgeving: gemeenten, waar do laatste twintig of dertig jaren nog voldoende mogelijk heid van ontginning aanwezig was: en gemeenten, waar de tuinbouw Belangrijk is. Geen maximum-tarieven meer voor loondorsers. Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw zal aan de akkerbouwcommissie advisereri de maximum tarie ven voor loondorsen, .maaien e-d. op te heffen. De maxi mum tarieven voor deze diensten houden de prijzen naar het oordeel van het hoofdbestuur onnodig hoog- gaan op andere organen van burgerlijk gezag. DEFENSIE! De ondertekenaren menen, dat er geen bezwaar tegen is, dat een dergelijk artikel deel zal uitmaken van het hoofd stuk „van de defensie". In de verleden "tijd moge de grondwetgever zijn gedach ten met betrekking tot dit hoofdstuk hebben geconcen- reerd op het militair gezag, de ontwikkeling der omstan digheden heeft sindsdien er toe geleid, dat de uit. en in wendige veiligheid niet meer uitsluitend een zaak is van het militair apparaat, zodat de grondwetgever van thans, op straffe van onvoldoende tegenweer, het oog niet meer alleen daarop gericht mag houden. De ondergetekenden had den met de indiening van hun voorstel liever gewacht tot ook in de Eerste Kamer het debat over de grondwets herziening zijn beslag zou hebben gekregen en door hen had kunnen zijn overwo gen, maar de factor „tijdsge brek" zou dan de indiening van het voorstel redelijker wijze onmogelijk hebben ge. maakt. Vee-T.B.C.-fonds van 18 millioen gulden. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Mei In de boezem van de Stichtipg van de Landbouw is de vorming van een fonds in studie, dat voor de helft gevormd wordt door een heffing van 25 cents per 100- kg melk van de vee houders en voor de andere helft door een even grote bij drage van de regering, strek kende tot bestrijding van de tuberculose onder het vee. De bedoeling is echter niet de be strijding hieruit te financieren, maar om aan de boeren, die de bestrijdingsmaatregelen uit ei gen beweging nauwgezet nale ven, een premie toe te kennen. Wordt dit plan uitgevoerd, dan betekent dit, dat jaarlijks 18 millioen gld. zou worden ver deeld. Dader van moord te Brussel gearresteerd. Vorig jaar, in de nacht van 4 op 5 Mei. werd de nachtwa ker Bernard van Amerongen met een ijzeren staaf vermoord in een gebouw aan de Mon- noyer kaai te Brussel. De moordenaar verdween met z\jn portefeuille met 3000 fr. De politie was er weliswaar •in geslaagd de dader, een vriend van het slachtoffer, nl. Joannes Ceuppens, teiden- ficeren doch raakte het spoor weer kwijt. Vorige Zaterdag vonden enkele padvinders een slapen de man in een onbewoond huis in Vorst in de buurt van Brus sel. Zij brachten de man naar de politie der gemeente. Het bleek Ceuppens te zijn. Na enige tijd heeft hij de moord bekend. (Ingezonden mededeling) Uren, die maar duren - En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat door die zangerige Rheumatische pijnen, nach ten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschcn Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak z\jn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschensalta bij Uw apotheker of drogist. NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 9 Mei tot en met 22 Mei 1948- BONKAARTEN KA, KB. KC 806. Melk: 361 Melk 5 liter, 363 Melk 7 liter. Vlees: 366 Vlees 100 gram vlees, 367 Vlees 300 gram vlees- Boter: 368, 369 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. Kaas: 388 Algemeerf 250 gr. kaas of 312% korstloze Brood: 384 Algemeen 1600 gram, 373 Reserve 800 gram, 376 Reserve 400 gram (alles geldig tot en met 15 ei): 386 Alge. meen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoe. der/vermicelli e-d- Kaas 374 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas. BONKAARTEN KD. KE 806- Melk: 863 Melk 12 liter- Vlees: 866, 867 Vlees 100 gr- vlees Boter: 868 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet, 869 Boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Kaas: 888 Algemeen 100 gr. kaas of 125 gram korstlo ze kaas. Brood: 884 Algemeen £00 gr, brood. 873 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 15 Mei a-s.) 886 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen pud dingpoeder/vermicelli- BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MG, MH, 806. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook E- Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Van de bonkaart 804 kun nen de volgende bonnen, wélke niet ziin aangewezen, worden vernietigd- Bonkaart KA 804: 340 Reser ve 332 Melk; 341 Reserve 300 Algemeen; 342 Reserve 330 Algemeen. Bonkaart KB 804: 344 Reser. v'e 300 Algemeen: 334 Melk 330 Algemeen. Bonkaart KC 804: 374 Reser ve 300 Algemeen; 355 Melk 330 Algemeen. Bonkaart KD 804: 857 Alge meen 834 Melk; 859 Alge meen 800 Algemeen; 844 Ré serve 830 Algemeen- Bonkaart KE 804: 857 Alge meen 835 Melk: 859 Alge meen 800 Algemeen; 846 Re. serve 830 Algemeen; 847 Re serve- De bonnen in de strook D van de toeslagkaarten ZA 805, ZB 805, ZC 805, ZD 805. ZE 805, MD 805. MF 805, MH 805 zijn alle aangewezen- De ze bonnen zijn na 8 Mei. a-s. ongeldig. Van de tabaks- en versna- peringenkaart kunnen na 15 Mei a s. tevens worden ver nietigd de bonnen resp. Ta. bak 44 en Versnaperingen 46- Hiermede zijp de bon kaarten A, B, C, D en E 804, alsmede de toeslagkaarten Z A. ZB, ZC, ZD, ZE. MD, MF, MG en MH 804/4805 verval len. Hulp moest uit Nederland komen. Een Nederlands jon getje in Aken, de tien jarige Herman Custers. was er enkele dagen geleden ernstig aan toe. Hfj had een ge vaarlijk abces in de keel en moest dringend naar een hospitaal. De ziekenhuizen m Duits land. of wat daarvan over is. zijn echte: reeds zo overvol, dat men yaak ook ernstige patiënten moet afwij zen. Na veel vergeefse moeite kregen de ouders van de kleine Hèrman eindelijk de toezegging, dat hun kind zou kunnen wor den opgenomen in het ziekenhuis te Munster, maar met een wacht tijd vanvier zes maanden. Toch behoefde hij niet te wachten, want de Nederlandse consul te Aken, stelde zich in verbinding met de Ge meenschapsdienst Kerkrade en deze dienst stelde zich ga rant voor een behan deling van veertig da gen in het ziekenhuis „Calvariënberg" te Maastricht. Ontvangst van Franse oud-strijders. De Franse oud-strijders, die thans in Nederland vertoeven werden Dinsdagmorgen in het Haagse stadhuis ontvangen. Het woord werd gevoerd door de burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, en door de burgemeester van Ka- pelle-Biezelinge, de heer H. G. Suylekom, die verzekerde, dat do bewoners van zijn gemeente' ook in de toekomst de graven der Franse gevallenen zullen verzorgen. Kapitein Robineau van de 68ste groep verkenners sprak woorden van dank. Slot „Witte van Haemstede" wordt gerestaureerd. Het slot „Witte van Haem stede", dat gedurende de oor logsjaren en ook daarna aan zijn bestemming was onttrok ken, zal zeer binnenkort, zij het slechts gedeeltelijk, weer door de fam. v. d. Lekde Clercq in gebruik wprden genomen. Door de bezetter was het van binnen gedeeltelijk ver bouwd en nogal gehavend, waarom een grondige restau ratie noodzakelijk is. Doordat indertijd een deel van het meubilair elders op geborgen is, zal het mogelijk Zijn opvolger, ir. Franke, verwelkomd. De laatste communisti sche krant, die in het Runr- gebied over was, de „Volks, echo", is voor drie maanden verboden. GESLAAGDE BIJEENKOMST TE AXEL. Uitwisseling met Utrecht. Er wordt beweerd dat de Zeeuwse klederdracht aan het verdwijnen is. Er zijn commissies gevormd om te trachten deze klederdrachten te behouden. Wie echter de provinciale voorjaarsverga dering van de bond van plat telandsvrouwen, welke Dins dag te Axel werd gehouden, heeft bezocht, zal tot de ont dekking zijn gekomen, dat het met het verdwijnen van deze klederdrachten nog niet zo'n vaart loopt. Uit alle de len van onze provincie was men naar Axel gekomen. Zo waren honderden platte landsvrouwen bijeen in de grote zaal van het „Cen trum". Daar overheersten de witte kappeö van onze Zuid- Bevelandse en Walcnerense boerinnen, waar tussen men nog vele West Zeeuws- Vlaamse kapjes zag, alsme de de vleugels van de Axelse boerinnen. DE OPENING. Het was een dankbare taak voor de presidente, mevr. G. Kostense uit Krutningen, om allen welkom te heten. Na\het welkomstwoord zong men spontaan het bondslied. Uit het jaarverslag, uitge bracht door mej. Sikkens uit Goes, bleek dat de prov. bond thans 12 afdelingen telt. Er was een afdeling te Westka- pelle bijgekomen en een tweede afdeling op Walcheren is ge sticht. Het aantal leden steeg van 812 tot 947, terwijl een op gewekt verenigingsleven viel te constateren. Ook de financiële positie was gezond, gelet op het batig saldo van 215,44. De afdeling Axel had een yerzoek aan het bestuur ge richt om pogingen in het werk te stellen, dat ook de boeren en de boerenarbeiders, evenals de arbeiders aan de suikerfa brieken, een extra rantsoen suiker zouden bekomen. Dit voorstel werd ter vergadering nader toegelicht, waarbij als argument werd aangevoerd, dat de boerenarbeiders naar de fabriek trekken, omdat zij daar meer voordelen genieten. Na enige discussie besloot de vergadering dit verzoek niet te steunen. Er zal deze zomer gelegen heid z£n tot uitwisseling yan leden met de Provinciale bond te Utrecht. De aftredende be stuursleden werden bij accla matie herkozen. Opgewekt werd tot medewerking aan de tentoonstelling „De Nederland se vrouw" ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum, 's Middags bezocht het gezel schap het stadhuis en de hoe renkamer te Axel, waarna de heer Buma, oud-hoofd der la gere school te Axel, een lezing hield over „De betekenis van het spel in de opvoeding". Tot slot werden de aanwezigen ver- §ast op enkele volksdansen oor de afdeling Axel. Een werk met resultaat. Ir. P. C. D. Toxopeus, die hedenavond per vliegtuig naar Canada vertrekt, om zich »"n dienst van de Canadese re gering te gaan wijden aan 't werk vooir immigratie van landbouwers in dat land, heeft Dinsdagmiddag in een bijeen komst in .hotel „de Koren beurs" te Goes, afscheid ge nomen van het personeel van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel in Zeeland. Een drietal sprekers heeft daar de scheidende inspec teur dank gebracht voor het vele werk in deze provincie verricht. Woorden van dank, waarin ook nfevr. Toxopeus ruimschoots werd betrokken. Tevens werd in deze bijeen komst de nieuw benoemde in specteur, ir. A: Frahke en zijn echtgenote welkom geheten in zijn nieuwe werkkring. Namens de directie van Landbouwherstel sprak ir. P. Deurlo uit Den Haag. die ir. Toxopeus mede namens de di rectie van Cultuurtechnische dienst waarvoor hij enige tijd als consulent optrad, dank bracht voor het in Zeeland ge presteerde. Het is voor de scheidende geen onvruchtbare tijd ge weest. De resultaten van zijn werk zijn nu reeds gedeelte lijk zichtbaar. Spr. wenste ir. Toxopeus succes toe in zijn nieuwe werkkring, waar hij ongetwijfeld ook de belangen van de Nederlandse emigre rende boeren zal weten te be hartigen. Spr. 'dankte ook mevr. Toxopeus voor de sti mulans en de zorgen aan haar echtgenoot gegeven," zodat hij zijn werk naar behoren kon uitvoeren. Tenslotte sprak hij een welkomstwoord tot ir. Franke. DANKWOORD Ir. EELKEMA De adj. inspecteur van Landbouwherstel, ir. L. Eelke- ma, sprak een dankwoord na mens het personeel en wees er hierbij op hoe ir. Toxopeus erin slaagde van het werk bij Landbouwherstel „team work" te maken. Namens het personeel werden mevr. Toxo peus bloemen aangeboden, ter wijl de scheidende inspecteur als aandenken een actetas en een reisnecessaire ontving. Het districtshoofd van Wal cheren, de heer A. D. Gan- zeman uit Middelburg, die ir. Toxopeus van het begin af meemaakte, prees eveneens diens optreden en wees op de goede samenwerking die be stond, tot heil van Walcheren en overig Zeeland. Evenals de vorige sprekers, sprak ook de heer Ganzeman ook enkele woorden van welkom tot ir. Frankej In zgn dankwoord wees ir. Toxopeus op het plichtsbesef en de ijver van het personeel. De Zeeuwse boeren klaagden veel en ook tei'echt. Spr. stond met zijn hart veel, aan de kant van de boeren en heeft veel voor hun belangen ge vochten. Anderzijds kon hij de directie verzekeren de een maal vastgestelde richtlijnen steeds volkomen te hebben uitgevoerd. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot de heren Melsc, Ganzeman, Eelkema en Ottele. Tenslotte wendde hij zich nog tot- zijn opvolger die hierna ook dan- te voor de tot hem gerichte woorden. Met hartelijke, handdruk na men ir, en mevr. Toxopeus daarop van allen persoonlijk afscheid. In een hierna gehouden re ceptie hebben velen. w.o. de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten en talrijke autoritei ten uit de Zeeuwse agrarische wereld afscheid. Herdenking te Moerdijk. In Moerdijk, dat nog de gruwelijke sporen van de 'oorlog draagt, werden Dins dagmorgen de gevallenen van het derde militaire ge4- west (Noord-Brabant, Zee land en Limburg) herdacht rond de graven van de 10 Nederlandse jongens, die bij de verdediging van de Moer- dijk-bruggen verraderlijk werden overvallen door Duitse parachutisten. De plechtigheid werd p.m. bijge woond door generaal Sitsen en door de burgemeesters van Hoge- en Lage Zwaluwe, Zevenbergen en Klundert, alsmede door tal van andere burgerlijke en militaire auto riteiten- SCHIP OMHOOG. Het Zweedse stoomschip „Ca nada" liep Maandagmorgen bij Walsoorden aan de grond. Het schip is in de loop van de dag met sleepboten vlot ge trokken. Het schip was gela den met rogge. NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP. De algemene* vergadering van liet Ned- Bijbelgenoot schap wordt gehouden op Woensdag 16 Juni in de Doopsgezinde kerk te Am sterdam. Kerknieuws NED. HERV. KERK*. Bedankt voor-Zonnemaire S. P. de Roos te 's Heer Hjgn- drikskinderen. Beroepen, te Waal en Koog op Texel C. J. J. Janse, cand. te Middelburg. GEREF.' GEMEENTEN. De Paft. synode van het Zuiden der Geref. gemeenten zal 13 Mei a-s- te Yerseke ge houden worden. Aan de avond van 12 Mei vindt een bidstond plaats die zal geleid worden door ds. A. v. Stuy- venburg, aldaar. Engeland thans deel van Europa. Na 15 Mei mogen Arabieren hun gang gaan. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van zijn buitenlandse politiek. Met betrekking tot de West- Europese Unie zeide hij, dat Engeland nu werkelijk een deel van Europa is geworden. „Wij zijn niet van plan", al dus Bevin, „ons te laten af leiden v§m de grote taak door academische discussies over sauvereiniteit. De weg is thans geëffend voor een ge meenschappelijke bestudering van onze militaire problemen. Wy hopen dat uiteindelijk an deren zich bij de West-Euro- pese Unie zullen aansluiten". Vervolgens ging Bevin in op de geschillen tussen de Wes telijke mogendheden en- de Sowjet-Unie in Berljjn. „Wij hebben het recht om in Ber lijn te zijn. Het is onze bedoe ling daar te blijven. (Applaus). Ik hoop, dat de pogingen om deze kwestie door een zenu wenoorlog tot een oplossing te brengen zullen worden opgege ven en besprekingen in de plaats zullen komen van pro vocaties". PALESTINA. Met betrekking tot Palesti na zeide Bevin, dat Engeland zich tot 15 Mei tegen elke in val In Palestina zal verzetten, terwijl de Britse strijdkrach ten na 15 Mei de evacuatie zullen dekken. Bevin hield zich vervolgens bezig met de pogingen om tot een vredesverdrag met Oos tenrijk te geraken. De plaats vervangers voor Oostenrijk hadden meer dan 100 maal over dit onderwerp van gedachten gewisseld. „Wij zijn bereid ge duld te beoefenen als dat de manier is om ons doel, de „wederoprichting van een waarlijk vrij Oostenrijk" te be reiken". zijn verschillende kamers weer bewoonbaar te maken. Ook vernamen wij dat de Gobelins in de grote zaal niet ernstig zijn beschadigd. De tuin rond om het slot wordt ook weer opgeknapt en zal binnenkort weer ongeveer in zijn oor spronkelijke toestand terugge bracht zijn, hetgeen het geheel te goede zal komen. Wanneer tenslotte de poort met zijn fraaie ijzeren hekken ook weer gerestaureerd zal zijn, zal dit aan onze gemeente ten goede komen en een stuk oorlogsvèr- woesting verdwenen zijn. Wordt arbeiderskamp te Groede familiepensioq Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om het ar- beiderslogeerkamp „Duin oord" te Groede, over enkele weken te sluiten. De weder- opbouwarbeiders, die thans nog in dit fraaie kamp ver blijven (het zijn er betrekke lijk weinig) zouden dan naar andere kampen worden over gebracht, waardoor dit lo ge erkamp vrij kan komen voor andere doeleinden. Het ligt nl. in de bedoe ling om het kamp ter be schikking te stellen van het gemeentebestuur van Groede, om het als familiepension te gebruiken. Gelet opx de ontwikkeling van Groede als badplaats en het grote tekort aan hotel- en pensionruimte, is deze maatregel zeer zeker toe te juichen. Premiekeuringen. De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswe ge van de Veefokkerij, be sloot voor 1948 de keuringen van stieren en vrouwelijk rundvee als volgt vast te stellen: Dinsdag 25 Mei: Souburg, Nieuw en St. Joosland, Kle- verskerke; Woensdag 26 Mei: Middelburg, St. Laurens, Oostkapelle: Woensdag 2 Ju ni: Zoutelande, Biggekerke, Koudekerke; Vrijdag 4 Juni; Domburg, Vrouwenpolder, Serooskerke; Vrijdag 11 Juni: Griipskerke, Aagtekerke, Me- liskerke- Donderdag 27 'Mei: Oude- lande, Kwadendamme, Goes; Vrijdag 28 Mei: Heinkens- zand, Yerseke, Kruiningen: Dinsdag 1 Juni: Wolphaarts- dijk, Kamperland, Wissen- kerke, Kortgene. Herdenking van de gevallenen. Evenals elders in het land heeft ook Zeeland Dinsdag de gevallenen herdacht In Mid delburg werd een stille tocht gemaakt naar de Algemene Begraafplaats, waar aan de voet van het herdenkingsmo nument een krans van de afd. Zeeland van de Neder landse Bond van Militaire oorlogsslachtoffers en talrij ke bloemtuilties werden neer gelegd. Nadat 2 minuten stil te in acht .werd genomen en 't Wilhelmus was gezongen, wandelde men in gesloten ko- lonne naar de Oostkerk, waar evenals in de Noorderlterk een interkerkelijke herden kingsdienst werd gehouden. Eerder on de avond was ook in de R.K. kerk een speciale dienst gehouden. Te Vlissingen werd de stoet eformeerd bij de Rjjks H,B. I., waarna men zich eveneens naar 'de Algemene Begraaf plaats begaf. Daar werd dooi de padvinders het signaal geblazen, waarna twee minu ten stilte in acht werd geno men. Door de burgemeester, de Belgische consul en de G.O.I.W. werden kransen ge legd. Het "Vlissings mannen koor zong twee coupetten van het Wilhelmus. Te Goes werd in de gevel van het stadhuis een gedenk plaat onthuld en een luidklok aan de gemeente overgedragen. STICHTING 1940—1945. Het werk der Stichting 1940 1945 en de inzameling voor deze Stichting in de eerste 2 weken van Mei, wordt ten zeerste 'aanbevolen door de on derstaande personen, die zich bereid verklaarden voor Mid delburg zitting te nemen in het Comité van Aanbeveling: Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen burg, burgemeester; J. Ph. Koene, secretaris; mr. J. M. Pilaar, voorzitter afd. Mid delburg Ned. Rode Kruis; mr. J. H. F. Bloemers, vice-presi dent Arrond. Rechtbank; mr. J. Moolenburgh, Kantonrech ter; mr. A. C. Epenhuyzen, voorz. Raad v. Arbeid;' mr, J. A. E. Rink, Griff. Arrónd. Rechtbank; mr. J. A. v. d. Weel, lid Gedebuteerde Sta ten; mr. F. W. E. Baron v. d. Feltz, lid Tweede Kamer Stat. Generaal: H. A. Weijburg, di recteur Amsterdamsche Bank; ir. A. Rothuyzen, architect; ir. H. D. J. Swaters, hoofd-ing. Prov. Waterstaat; R. Batten, notaris; Ds. A. de Vries, Ned. Herv. Predikant; Ds. F. Don, Ned. Hërv. Predikant; Ds. H. Veldkamp, Geref. Predikant; Pastoor H. Snel; dr. K. Hui- zinga, directeur Chr. Kweek school; dr. C. F. Frumau, arts; dr. W. K. Schuling, arts. Te Vlissingen hebben zit ting in het comité burgemee ster en wethouders, C. v. d. Mark, commissaris van poli tie, J. Callenfelds, directeur loodswezen, A. Staverman, R. Grippeling. G. J. M. de Greef, J. J. Zijlstra. Ds. Har tjes. Ds. Hindriks, dhr, Scheff- ner, dhr. v. d. Sande," mevr. Wijens—de Mllano, mr. J. G. v. d.-Burgt. ZEEUWSE MANNENKOREN NAAR BREDA. Het Vlissings mannenkoor „D.O.U." en het Souburgs man nenkoor, zullen Donderdag deelnemen aan de zangersdag te Breda, die onder auspiciën van het Koninklijk Nederlands Zangverbond aldaar wordt ge houden. Vlissingen MUZIKALE WANDELING. Onder auspiciën van de Bond van Buurtverenigingen zal dc harmonie „St. Caecilia" Woensdagavond te Vlissingen om 10 uur een muzikale rond wandeling houden. Vertrek van het Bellamypark, hoek Spui straat. NIEUWE DOOPSGEZINDE KERK. Maandag a.s. zal*de eerste steen worden gelegd voor de nieuwe Doopsgezinde Kerk te Vlissingen op het terrein van de Vrjjdomsweg. Middelburg WINKELWEEK WORDT EEN SUCCES. Het staat thans vast, dat de winkelweek, die in Middelburg ter gelijker tijd met de tweede ZETO van 17 t.m. 26 Juni zal worden gehouden, doorgaat. Deze middenstandsactie be looft een groot succes te wor den; er heeft zich reeds een groot aantal winkeliers voor deelname aangemeld. JUBILEUM PLULMVEE- HOUDERSVERENIGING. Zaterdag 8 Mei zal in het Schuttershof e Middelburg 't zilveren jubileum van de Pluimveehoudersvereniging „Middelburg en Omstreken" feestelijk worden herdacht. Als bijzonderheid kan wor den gfifmeld dat het bestuurs. lid, de heer C. Joziasse en het lid de heer J. C. v. d- Boudt, 25 jaar onafgebroken lid van de vereniging zijn geweest. Biggekerke GRAFSTEEN DR. J. BRANDENBURG- De "kerkeraden der Ned. Herv. gem. van Biggekerke en Velp (welke gemeenten de overledene gediend heeft) zullen a-s. Zaterdagmiddag op het graf van 'dr. J. Ban denburg, in leven Ned. Herv. predikant te Velp, een ge denksteen doen onthullen en aan de familie overdragen. O.- en W.-Souburg De heer A- Kal jouw, hulpbesteller bij de P.T.T. te Souburg, is met ingang van 1 Mei aangesteld als besteller in vaste dienst, standplaats Souburg. KUNST Expositiewerk van mevr. Callenfels. De rust, die Maandagmid dag in het Kunstmuseum te Middelburg heerste,, mag misschien weldadig aandoen, zij is er thans zeker niet op haar plaats. Want de ten toonstelling van sdhilderi.jen en tekeningen, vervaardigd door mevr. M. P. Callenfels Carstens, die daar van 2 t.m- 9 Mei is ingericht, verdient een druk bezoek. Mevrouw Callenfels is mo- derniste, maar zij roept geen problemen op. In dit wonder lijk frisse, aansprekende werk géén „laatste weten of vermoeden", géén psycholo gische raadselen, even onont warbaar als een gordiaanse' knoop. Rustige, strakke lij nen, gevoelige kleurvlakken geven hier een schoonheid weer, die men als een ver kwikkende, wéldoende toni cum in zich opneemt. En wat een prachtige com positie! Er is een beeltenis van een Bretons vrouwtje, met een tevreden glimlach, waar driekwarteeuw levens wijsheid uit spreekt, gericht naar, ja, waarnaar? Een stil en voldaan sterven? Deze ou de boerin is geschilderd tegen een lager liggende achter grond van statige huizen en 'n bosrijk, vruchtbaar land; zij is geheven uit haar wereldje en er tegelijkertijd tegen ge projecteerd. Wij zijn nooit in Concar- neau geweest en zouden .moeite hebben het in een at las te vinden. Maar mevr. Callenfels vertelt ons er van in vier werken. Wij zullen Concarneau niet meer verge ten en voortaan bij het horen van die naam goede herinne ringen hebben pan een een zaam, lieflijk oord van rust en klare schoonheid, een zon nig hoekje in een sombere wereld. Bewonderenswaardige vlak-, verdeling tevens in de „In dische" schilderijen, zoals die •pisangboom en de Javaanse kampong, in de majestueuze aloëplant en de beelden van Vlissingen's haven- Ook de te keningen zijn goed, hoewel zij soms te veel afglijden naar een bijna kinderlijke primitiviteit (Huisduinen!.). F. A. R-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2