De onderhandelingen met de Republiek Zeeuwse landbouwlonen NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Jhr. van Vredenburch beantwoordt vragen. Bevolking moet zich kunnen uitspreken. In oen onderhoud met Aneta beantwoordde de plaatsvervan gend voorzitter der Ned. dele- gatit in de onderhandelingen met de republiek, jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch, een aantal vragen over deze on. derhandelingen. Op een vraag naar het ver loop, dat naar zijn mening de onderhandelingen gedurende de besprekingen te Djokjakarta hebben genomen, zeide hij: de republiek is blijkbaar de me ning toegedaan, dat de tijd voor haar werkt. Desgevraagd zeide de heer van Vredenburch, dat door de Ned. delegatie uiteraard inte graal wordt vastgehouden aan het beginsel, neergelegd in de additionele artikelen der op de „Renville" gesloten overeen komst, waarin nogmaals uit. drukkelük is gesteld, dat gedu rende de overgangstijd de Ned. souvereiniteit over geheel In donesië blijft gehandhaafd. PLEBISCIET Op do vraag of hg nog iets kon mededelen omtrent de kwestie van de volksstemming, „Tribune voor 2 huizen. Het gemeentebestuur van Kerkraae heeft van de mi nister van wederopbouw be richt ontvangen, dat in te. genstelling met een vroegere beschikking de door de voetbalvereniging „Kerkra- de" zonder rijksgoedkeuring gebouwde betonnen staan tri bune niet behoeft te worden afgebroken. Kerkrade kriigt deze tribune echter niet ..ca. deau", want in verband hier mee zal het aan de gemeente toegewezen bouwvolume met-.twee huizen vermin derd worden. Textielpunten voor handwerkonderwijs. VIJF PUNTEN PER LEERLING BRENGEN DE UITKOMST. Naar het Brabants Nieuws blad meldt, zal deze week be gonnen worden met het ver schaffen van textielpunten voor het handwerkonderwijs aan meisjesscholen. Er zullen vijf punten per leerling beschik baar komen. Door deze maat regel wordt een einde ge maakt aan talrijke moeilijkhe den, waarmede het handwerk onderwijs reeds acht jaar te kampen heeft. Dader van roofoverval gearresteerd. De Amsterdamse recherche arresteerde de 39-jarige oud- S.S.-er Harmen Bosscher, die in Februari 1947 een overval gepleegd Heeft op een banldo- per op de Keizersgracht te Amsterdam. Hij sloeg de bank- loper neer en beroofde hem van een tas met 30.000 in houd. Zeventienvoudig moordenaar ter dood veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie verwierp het beroep van de 50-jarige ex-politieman Maar ten Kuiper, die ter door werd veroordeeld. K. nam tijdens de bezetting in dienst van de vijand deel aan arrestaties van Joodse en communistische landgenoten, waarbij minstens tien personen het leven lieten. Voorts nam hij deel aan Silbertannemoor- den en het neerschieten van illegale werkers, o.w. Hannie Schaft, Engelsma en Bakker. In totaal wordt zijn medewer king aan 17 moorden zeker geacht. Kattekwaad met ernstige gevolgen. Te Rotterdam aan de Hugo de Grootstraat hebben Zater dagmiddag twee jongens, de 10-jarige D- K. en de 14-jari- ge T. L-, na carbid in een ri- oolput gegooid te hebben, een lucifer daarboven gehou den. waarna het carbid ont plofte. Het riooldeksel vloog eraf. zodat de hete gasmassa de oudste iongen in het ge zicht sloeg. Na in het Cool- singelziekenhuis een voorlo pige behandeling te hebben ondergaan, kon de jongen naar huis- Men vreest echter, dat hii aan beide ogen blind zal worden. antwoordde jhr. van Vreden burch, dat de Ncd. delegatie een uitspraak der bevolking op Java, Sumatra en Madnera, ge daan in volledige vrgheid en veiligheid, een essentiële voor waarde acht voor een gezon de opbonw der toekomstige Ver. Staten van Indonesië. Zulk een uitspraak is bovendien een der essentialia van het begin, selprogramma van Linggadja- ti, dat het zelfbeschikkings recht der volken uitdrukkelijk vermeldt. Ik acht het ondenk baar, dat de rcpubl. regering zich tegen het zelfbeschik kingsrecht zou verklaren. Of de uitspraak der bevolking op Java, Sumatra en Madoera bij plebisciet geschiedt dan wel op een andere wyze, is van onder, geschikt belang. De R-K. ambtenaren bond „Arka" kwam Maan dag in het Kurhaus te Sche- veningen in congres bijeen- (Ingezonden mededeling) 1948 beslissend voor de wereld. BOODSCCHAP VAN TRUMAN. President Truman heeft verklaard, dat 1948 wel eens de toekomst der wereld zou kunnen bepalen. „Dit jaar zou kunnen beslissen of de vrijheidslievende volken in het bezit zullen blijven van de vrijheden, .die zij door de eeuwen hebben verworven wii in de V. S. zijn vastbe sloten te verhinderen, da* hun levenswijze en de onze niet van de aarde zullen ver dwijnen", aldus Truman. De Britse voorlichting in Berlijn. Het Britse hoofdkwartier in Berlijn verstrekte alle functi onarissen van de bestuurs commissie in Berlijn en do Britse zóne van Duitsland in structies, die de vrijheid van corresnondenten om gegevens te verkrijgen ernstig zou be- invloeden. Onmiddellijk nadat deze instructies waren uitge geven, hebben corresponden ten in Berlijn hiertegen krach tig geprotesteerd. Het Britse hoofdkwartier te Berlijn heeft daarna de in structies aan alle functiona rissen van de Britse bestuurs commissie ingetrokken, in af wachting van het resultaat van verdere besprekingen. Gasturbinemotor voor auto's. De eerste gasturbine- motor voor auto's, welke is ontwikkeld door twee Britse deskundigen op 'l gebied van reactie-stuw kracht, zal op de British Industries Fair worden tentoongesteld. Het be richt van het bestaar van deze motor heeft zelfs in industriële Britse kringen opzien gebaard. De motor wordt be schouwd als de voorloper van de auto zonder ver snellingen, koppelingen en radiator van de naas te toekomst. De uitvin ders zijn R. H. Barr en G. White, die het model Zaterdag j.l. voltooiden. Het r.iodel, ontwikkelt ongeveer de energie van ^de moderne 35 pk motor.^. Prinses Elizabeth en Engelse woningnood. Het Britse Labour parle mentslid Chamberlain, heeft in het Lagerhuis ge protesteerd tegen de uitga, ve van 50.000 pond sterling voor vernieuwing van een Londense woning voor Prin ses Elizabeth en de hertog van Edinburgh „terwijl hon derdduizenden mensen naar een woning snakten." De minister van openbare werken antwoordde, dat het geld besteed werd aan cen trale verwarming, electrische installaties e-d. Hij achtte de uitgave verantwoord. Huil es (Labour) was van me. ning. dat de woning best kon worden ingericht voor eni. gen van de „duizenden jong getrouwden in Londen, die met hun schoonouders moes ten samenwonen". Communisten veroorzaakten mijnwerkersstaking. Zes Europeanen, twee Afri kanen en een Indiër heb ben te Johannesburg te recht gestaan wegens „op ruiing". Van zeven der aan geklaagden werd beweerd, dat zii lid zijn van de com munistische partij van Zuid. Afrika. Zii worden beschul digd van 't veroorzaken van en deelnemen aan een sta king van Inheemse mijnwer kers- Tienduizenden stakers hebben volgens de tenlastleg. ging „geweld gebruikt tegen de staat en de openbare or de en het wettig gezag in ge vaar gebracht". Wat na 1 Mei betaald wordt. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. schreef in het Zeeuws Landbouwblad het volgende over de collectieve arbeids overeenkomst 19481949. Door verschillende omstan digheden zal het arbeidscon tract voor het nieuwe contract- jaar 19481949 niet vóór 1 Mei tot stand zijn gekomen. Zoals men weet, bestaat dit contract practisch uit twee delen, het eerste deel de man tel, voor het gehele land ge lijkluidend vastgesteld. ARBITRAGE GEVRAAGD. Doordat op het punt van de vacantleregeling geen over eenstemming tussen werkge vers en werknemers werd be reikt, werd enige tijd geleden besloten dit punt aan arbitrage te onderwerpen. Deze arbitrage is nog in volle gang, en op de uitslag hiervan moet in ieder geval gewacht worden, voordat het nieuwe contract in werking kan treden. Het tweede deel bestaat uit bijzondere bepalingen voor elke provincie. Over deze bijzon dere bepalingen voor de pro vincie Zeeland is in de afge lopen weken in de Sociale Sec tie van de Stichting voor de Landbouw uitvoerig van ge dachten gewisseld tussen de verschillende belanghebbende organisaties. Tot heden toe werd ook in deze bepalingen op enkele punten geen over- Meubelfabriek uitgebrand. Zaterdagavond brak aan de Gestelse straat te Eindhoven in de meubelfabriek en ma gazijnen van de firma van Rulo. woninginrichting „Ide aal Wonen" een uitslaande brand uit. De met groot ma teriaal uitgerukte brandweer kon slechts de begrenzende panden beschermen. De meu belfabriek met een 40-tal complete ameublementen, machine-installaties en een grote voorraad hout, brandde totaal uit. Besprekingen over anti communistische Unie. Volgens de correspondent van de „Daily Graphic" te Ot tawa bestaat de' mogelijkheid, dat deze zomer in de Canadese hoofdstad een internationale conferentie zal worden gehou den, waarop de staten van West-Europa en Noord-Ameri- ka „een unfe tot beveiliging tegen het communisme" zullen tot stand brengen. De corres- Eondent van het conservatieve lad merkt op, dat officieuze onderhandelingen tussen som mige grote mogendheden een grote eensgezindheid ten aan zien van zulk een Unie aan het licht hebben gebracht, eenstemming tussen werkge vers en werknemers bereikt. EEN ADVIES. Het Dageiyks Bestuur meende echter de leden van de Z.L.M. een advies te moe ten geven over de w\jze, hoe te handelen na 1 Mei ten aanzien van de loon- en ar beidsvoorwaarden. In de eer ste plaats zal het uurloon voor vaste arbeiders worden gebracht op 88 ct. en de knechtslonen op 42.- (van 'l Dec. tot I Maart 36.—.). Geadviseerd wordt om deze Ionen, waarover overeenstem ming is verkregen, vanaf 1 Mei uit te betalen. Eveneens bestaat overeenstemming over de volgende vier tarieven n.l. het doorslaan van bieten: 29 tot 33 per ha per keer. Voor het op één zetten van de bie ten 24.— tot 29.— per ha per keer; voor de eerste mad wieden der bleten van 47.50 tot 53.per ha per keer en voor de tweede maal wieden van 33.tot 38.per keer. Voor streken waar het dunnen der bieten in één bewerking geschiedt, adviseert het D. B, echter een tarief van 45.— tot 53.per ha. Financiële besprekingen te Brussel. Engeland, Frankrijk en de landen van de Benelux werken momenteel een plan uit, dat voorziet in een uitbreiding van hun onderlinge handel en in stabilisering van hun betalin gen. Men heeft een schema vast gesteld voor een handelsac- coord. Het uiteindelijke doel hiervan is een vrije uitwisse ling van gebruiksgoederen en uitschakeling van industrieën, die met verlies werken. Verder wil men komen tot een geza menlijke inkoop van importen. Trekt de Nlcola zich toch terug Het bureau van de Italiaan se minister-president heeft medegedeeld, dat de Gaspen door Enrico de Nicola, de 71- jarige president, er van op de hoogte gesteld ls, dat diens ge zondheid hem niet toelaat ho ge staatsfuncties te blijven vervullen. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat de president niet voor herverkiezing in aan merking wenst te komen. In politieke kringen sluit men echter de mogelijkheid niet uit, dat de Nicola van ge dachten verandert, wanneer door alle partyen daarop bij hem wordt aangedrongen. Zeeuws autobuspark breidt zich uit. In Zeeland is men voor het vervoer in hoofdzaak aange wezen op autobussen. Het is verheugend, dat alle buson dernemingen in de provincie in de laatste tijd hun wagen park hebben kunnen uitbrei den, omdat dit uiteraard het .passagiersvervoer zeer ten goede komt. In totaal zijn er in Zeeland thans 142 auto. bussen beschikbaar en daar naast nog aantallen „bellen wagens" en noodbussen. De laatste cijfers voor de ver schillende ondernemingen luiden als volgt: N-V. Stoomtram Walcheren: 43 bussen, 10 „bellewagens" en 2 voor pex-sonen vervoer omgebouwde vrachtauto's als reserve. Auto Mij. Zeeland te Goes: 35 bussen en 5 „belle wagens", Z.V.T-M.: 28 bussen, 4 „bellewagens" en 11 omge bouwde vrachtauto's, Stoom tram Breskens—Maldeghenr 16 bussen* 8 „bellewagens" en 3 noodbussen, Fa. Krijger. Goes 8 bussen en 3 „bellewa gens", Fa. van Oeveren, Zie- rikzec, 6 bussen. Fa. v. d. Klundert, Oud-Vossemeer, 3 bussen enf 1 „belle wagen", Fa. Picavèt. Nw. Namen, eveneens 3 bussen en 1 „bel. lewagen". Deze laatste on derneming ontvangt volgende week een nieuwe bus. Walcherens nieuwe veë uit Alkmaar vertrokken. Reeds Vrijdagmiddag wer den de koeien, die voor Wal cheren zijn bestemd, naar Alkmaar vervoerd om daar ondergebracht te worden in enkele stallen. Maandag wer. den zii op transport gesteld naar. him nieuwe „vader land". Walcheren. Bij dè zending stamboek- koeien werd een strenge se. lectie toegepast. Alleen het vee, dat afkomstig is uit vol komen t-bc.-vriie stallen, werd aangekocht. De aan. koop geschiedde door een speciale commissie van land- bouwherstel die vooral het eiland Texel bezocht en daal de keuze bepaalde uit voor het merendeel jonge dieren Een en ander was het gevolg van een conferentie; die ge houden werd door de Bond van Rundveefokkeriien in Noord-Holland en waarbij o. m. aanwezig was ir. v. Geuns als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en de heer Rempt. directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Noord.Holland. Maandagmiddag werden de koeien naar Zeeland ver voerd. nadat zij waren inge. snoten voor de tuberculine- proef. teneinde de dieren nogmaals op t-b.c. te onder, zoeken. Vlissingen Stichting Noodwoningen Vlissingen. Verschenen is het verslag der Stichting Noodwoningen Vlissingen. Uit dit verslag blgkt dat er te Vlissingen 580 noodwonin gen ziin gebouwd, alsmede 10 noodwmkels. De levensduur van deze gebouwen varieert van 515 jaren. Zowel wo ningen als 'winkels zyn tegen brand verzekerd voor een tq- taal bedrag van 3.188.000. In totaal werden 785 repa ratie-gevallen aan de wonin- fen verricht, waarmede, een edrag van 9594.19 was gemoeid. Voorts werd nog een bedrag van 18.351,52 uitge geven voor aangebrachte ver beteringen. Alle woningen zgn aange sloten op het waterleidingnet en het electriciteitsnet. Alleen de z.g. Zweedse woningen en de Maycrete-woningen zijn aangesloten op de gasleiding. Een door het bestuur onder nomen poging om ook de wo ningen In het Havendorp aan te sluiten op het gasnet mis lukte omdat slechts 80 huur ders van de ongeveer 400 daar toe desgewenst zich wilden verbinden. Dit aantal was uiteraard ontoereikend in verband met de vrij hoge kosten welke ver bonden zijn aan het leggen van een transportleiding e.d. In het afgelopen jaar werd het Havendorp van een straat verlichting voorzien die alle bewoners voldoet. ZEELAND HELPT HONGERENDE LANDGENOTEN. Onder dit motto hebben tientallen padvindsters en padvinders Zaterdagmiddag in Vlissingen een voedselin. zameling gehouden voor de hongerende Nederlandse ko lonies in Oostenrijk. Het re sultaat was verbluffend. Meer dan vijf ton, houd baar voedsel werd door hen ingezameld, meest erwten en bonen, doch ook gort, haver, mout en dergelijke grutters waren, alsmede honderde blikken groente, vlees en vis en andere artikelen en ook nog giften in geld. OPENSTELLING POSTKANTOOR. Het postkantoor te Vlissin gen zal Woensdag tot 4 uur opengesteld zijn. De postbe stelling wordt normaal uit gevoerd. Donderdag (Hemel vaartsdag) is de dienst als Zondag^ VOETBALWEDSTRIJD ZEEVAARTSCHOOL—S.G.V. Woensdag 29 April speelden leerlingen van de Zeevaart school te Vlissingen him re vanche-wedstrijd tegen de Sportkring van Gemeenteper- soneel. De Zeevaartschool kwam, met een vrij sterk elftal uit, zodat de partijen van be gin af aan elkaar weinig kamp gaven. Na ongeveer twintig minuten spelen geluk te het de linksbuiten van de Zeevaartschool zijn elftal de leiding to geven. Met deze stand ging de rust in. Na de rust scheen het dat de gelijkmaker spoedig: ge scoord zou worden. De keeper van de Zeevaartschool wist evenwel enige goéd' gerichte schoten met succes te keren. Een mooi schot van de rechts buiten belandde tegen de doellat en hoe de S.G.V. ook attaqueerde, de gelijkmaker bleef uit Bij een van de Zee vaartschool aanvallen werd de keeper door een misverstand in de achterhoede van de S.G. V. voor de tweede maal gepas seerd. Met deze stand eindig de deze sportieve wedstrijd, waarop de hevige wind 't stem pel had gedrukt, van een wed- strijd die wat het spelpeil be treft niet lang in de herinne- ring zal voortleven. Middelburg HERDENKINGSDIENSTEN. Aan de vooravond van de Na tionale Feestdag, Dinsdag avond half negen, zullen in de Oostkerk en de Noorder. kerk, interkerkelijke her denkingsdiensten worden ge houden, waarin voorgaan de predikanten Don, Oussoren. Veltkamp en de Vries. Het Hervormd zangkoor en het Evangelisatie-zangkoor ver lenen medewerking. DE POST OP 5 MEI. In Middelburg worden op de Nationale Bevrijdingsdag (5 Mei) op normale tijden postbestellingen uitgevoerd. Het postkantoor zal echter na 4 uur gesloten zijn. BESTUUR „IN DIENST DER KERK". In de laatstgehouden ver gadering van de Hervormde Mannenvereniging „In dienst der Kerk" werd het bestuur als volgt samengesteld: voor zitter:J.. W. ..Sigterrnans, secretaris: A- J. Lievaart, penningmeester: N- A- Sten. huis- leden: W. Jacobse en E- P. I. Lauer. STEEDS MEER EIEREN. De omzet van eieren door de Coöp. Veilingsver. Wal cheren wordt steeds belang rijker en bedraagt thans on geveer 1/3 gedeelte van de totale omzet. Er worden ge middeld 80-000 eieren per dag gesorteerd. Men ver wacht, dat de eieromzet in de komende jaren nog aanzien lijk zal toenemen. O.- en W.-Souburg FEESTELIJKHEDEN AFGELAST In verband met het overlij den van de heer van Soelen zijn alle feestelijkheden Woen- dagavond te Souburg afgelast. ORANJEVERENIGING. Donderdagavond vergader de in de zaal van de heer Verbeem te Souburg, de Sou- burgse Oranjevereniging met de buurtverenigingen ter be spreking van het programma voor de viering van het 50- jarig regeringsjubileum. De vergadering stond onder lei ding van de heer Naaktge boren die op voorstel van 't dagelijks bestuur ais tijdelijk voorzitter zal fungeren. De heer Cornells die op een vo rige vergadering als voorzit ter benoemd was, heeft be dankt. In verband met de festivi teiten in andere plaatsen werd besloten hier de feesten te houden op Zaterdag 21 Augustus met zwem- en turnvereniging; Zaterdag 28 Augustus reveille met mede werking van turnvereniging, vlaggenoptocht met muziek, zang van de schoolkinderen; 's middags optocht; 's avonds zang door de verschillende zangkoren en muziek op de tent, terwyi aan de Ouden van Dagen op Zaterdagmid dag 4 September een rgtoer zal worden aangeboden. Voorts zal verzocht worden aan de winkeliersvereniging „Nemidso" haai- medewerking te verlenen door het organi seren van een winkelweek. Na verslag penningmeester en rondvraag werd de verga dering gesloten. A. BOOGAARD, f Te Vlaardingen is overle den in de ouderdom «van 73 jaar de heer A. Boogaard, vroeger te Souburg. De heer Boogaard was ja renlang ouderling bij de Ned- Herv. Kerk te Souburg en voorzitter van het schoolbe stuur van C.V.O. aldaar. Westkapelle MUZIKALE RONDWANDELING. Ter gelegenheid van de jaardag van H. K. H. Prinses Juliana maakte de muziek, vereniging O. K. K. een rondwandeling door Westka-1 pelle. Franse oud-strijders in Den Haag aangekomen De Franse oud-strijders en hun dames, die op uitnodi. ging van het Nederlandse oorlogsgraven comité ons land bezoeken, zijn Maandag op hartelijke wijze te 's-Gra- venhage ontvangen. Aan de uitgang van het station stond het muziek, korps van de Haagse politie opgesteld, dat onmiddellijk na de komst van de Franse gasten het Franse volkslied speelde. „Vice la France' werd er na afloop hartelijk uit het publiek geroepen, waarop de Franse gasten, door di£ spontane hulde ge roerd, met hun hoofddeksels het publiek hun erkentelijk heid toezwaaiden. Het muziekkorps bracht aan het einde het Wilhelmus ten gehore. Dat bracht de Fransen op hun beurt tot de hartelijke uitroep: „Vive la Hollande". Burgemeesters bezoeken W. Zeeuwsch-Vlaanderen. De burgemeesters der ge meenten Goeree-Overflakkee zullen op 11 Mei a.s. een be zoek brengen aan West-Zw.- Vlaanderen. In de eerste plaats geldt het bezoek de wederop bouw van het district, met na me die van de gemeente Aar denburg. NATIONALE SPAARRAAD. De minister heeft de leden van de .Nationale Spaarraad" benoemd. Hierin heeft o.a. zitting mevr. C. J. Sickesz— Snijder te Terneuzen. Eindles motorcursus U.G- Zaterdagmiddag werd in De Vergenoeging te Middelbürg de eindles gegeven in Motoren- en Tractorenkennis voor land- bouw-jongeren, welke cursus op initiatief van de Zeeuwse Landbouw Jongeren Gemeen schap in de afgelopen winter in de Ambachtsschool werd gehouden. De heer E. Visscher, directeur van de Ambachts- en Machi- nistenschool, prees bg de aan vang van de bijeenkomst dit initiatief, dat er van getuigt, dat de landbouw-jongeren hun tijd verstaan. De leraar, de heer W. Braam, stelde verschillende jongens vragen over motoren; uit deze test bleek overduide lijk, dat de leerlingen de les sen met vrucht hebben gevolgd. Zij werden geluk gewenst met het behalen van hun diplo ma door de heren E. Visscher, C. J. Droogendijk, dfe belast is met het toezicht op het lager landbouwonderwijs in Zeeland en die de diploma's uitreikte, Mullié, die de B.O.V.A.G. ver tegenwoordigde, M. J. Lous na mens de Raad van Toezicht, en S. Caljouw, bestuurslid van de Ambachtsschool. Evenals ver schillende voorgaande sprekers prees de voorzitter van de kring Walcheren der L.J.G. in zijn dankwoord het voortreffe lijk onderwijs van de heer Braam. Deze ontving van de leerlingen als aandenken een fraaie bureaulamp. De wens werd uitgesproken, dat er een vervolgcursus zal worden ge organiseerd. De namen van de geslaagden luiden: M. A. Koolman, J. Joosse, J. Jansen, J. Cevaal, L. Wisse, J. Joosse, P. Roelse, J. J. Geldof en J. Davidse te Mid delburg, Z. Maljaars, J. A. Lous, P. L. Wattel, P. van Lie- re, J. Poppe, P. S. Louwerse. J. Wattel, H. de Visser en K Poppe te Oostkapelle, J. Kasse, N. de Loof, J. Gideonse en J. de Loof te Veere, A. Kodde, J. Maljaars, M. Kodde, J. Schout en J. de Visser, Seroosk rke, N. de Vissèr en J. P. de Vis ser, Aagtekerke, D. Lorier, St. Laurens, L. P. Brasser, Kle- verskerke, P. Arendse, Nieuw en St. Joosland, P. Koole te Souburg en C. Langebeeke, Gapinge. Afgewezen 4. i eeuwse nippers Bij het te Amersfoort gehouden examen voor het politie-diploma slaagde de wachtmeester der Rijkspoli tie, ,G. Hoek, te Nw.- en St. Joosland. De collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding bracht te Westkaoelle 79.62 op. Voor het schriftelijk ge deelte van het examen ge- meente-financiën slaagde de heer S. Francke, ambtenaar ter secretarie te St. Laurens Te Amersfoort slaagde voor het -politiediploma de heer Th. van Leeuwen, bri gadier bü de rijkspolitie te Souburg. De heer N. L Mesker, wachtmeester der Rijkspolitie te Koudekerke, behaalde het politiediploma. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Yerseke (toe zegging) K. Chr. van Goreom te 's-Gravenzande; te Koe- kange ds. C. J. J. Janse te Middelburg. Bedankt voor Ellewouts- dijk en Ritthem A. Mol, can- didaat te Schoor], die het be roep naar Wons heeft aange nomen: voor Groede F. C. Willekes te Rijswijk. Nieuwe uitgave Gids door Walcheren. De V.V.V. in Walcheren te Middelburg heeft een nieuwe editie doen verschijnen van de bekende Gids door Walcheren, de eerste her-druk sedert het uitbreken van de oorlog. Velen zullen zich dit vlot door Dirk L. Broeder geschreven boekje herinneren en het thans als 'n welkome ga£t en een goede propaganda voor ons eiland begroeten. Zij zullen er echter veel nieuws in vinden, nieuws in de tekst, zowel als in de illustraties, want het spreekt vanzelf, dat het boekje geheel opnieuw bewerkt moest wor den na de bewogen lotgevallen van het Walcheren in de oor logsjaren. Bovendien droeg de oude Gids min of meer het karakter van een dorre opsom ming van bezienswaardighe den, die het lezen niet bepaald veraangenaamde, terwijl thans gepoogd is een prettig leesbaar geheel te verkrijgen. De schrijver is in deze po ging zeer zeker geslaagd. Zijn boekje opent met een hoofdstuk „Walcheren door de eeuwen heen", dat bij is tot en met de droogmaking van het eiland, en vele wetens waardigheden bevat voor vreemdeling en bewoner. Het hoofdstuk De Plattelan der bevat een schat van gege vens over de klederdrachten van boeren en boerinnen en een uitstekend overzicht van de folklore. Daarna wordt een geheel hoofdstuk aan Middelburg ge wijd, dat toch nog altijd, bij alle verwoesting, een mooie oude stad is gebleven. En dan volgen de „Tochtjes door Wal cheren", die de vreemdeling zullen leiden langs de mooiste plekjes van ons eiland en ge gevens bevatten over de ver schillende steden en dorpen. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de uitstapjes, die van Middelburg uit door Zeeland gemaakt kunnen worden, ter wijl een opgave der verkeers middelen in Zeeland de inhoud completeert. Het boekje is goed geïllus treerd met vele foto's en pen tekeningen, die er de waarde ontegenzeggelgk van vergro ten. Vermelding verdient nog, dat het 176 bladzijden tellende boekje voor een opmerkelijk lage prijs in de boekhandel verkrijgbaar is, zodat het let terlijk binnen ieders bereik is gebracht. Walcheren beschikte be halve over enkele aardige fol ders reeds verscheidene ja ren niet meer over goed pro- paganda-materiaal. Thans is afdoend in dit ge brek voorzien. ARESSTATIES INZAKE VEESMGKKJ2L- Naar wij vernemen zijn in- verband met de koeien-smok- kelaffaire op de Oosterschel- de reeds zes personen gear resteerd en ingesloten. BIJZ. GERECHTSHOF Uitspraken. Door het Bijzonder (ge rechtshof te 's-Gravenhage, Kamer voor Zeeland te Mid delburg. zijn veroordeeld: Lu van Maanen, chauffeur te 's-Gravenhage, thans kamp Vught, wegens opzettelijk hulp verleneii aan de vijand, 4 jaar gevangenisstraf met aftrek sedert 27 Oct. 1944, met ontzetting kiesrechten voor de duur van 20 jaar. L. Schegbeler, groentenhan- delaar. wonende te Middel burg, thans kamp Vught, wegens hulpvelening aan de vijand, 3 jaar en acht maan den gevangenisstraf' met af trek voorarrest sedert 15 April 1945, met ontzetting kiesrechten voor het leven. J. Verstelle, kantoorbedien de te Middelburg, thans kamp Sluis, wegens vrywillige dienstneming bg de Duitsers. 4 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest sedert 4 Juni 1945. A, de Kok, te Middelburg, hulpverlening aan de vgand, 3 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek voor arrest sedert 8 Mei 1945, met ontzetting kiesrechten voor 't leven. Tribunaal Middelburg UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Middelburg veroordeelde Maandag de ambtenaar A. J. Bliek te Mid delburg tqt 3 jaar gevangenis straf, waarvan na de dag der uitspraak nog 6 mnd. te onder gaan en prceftyd van 3 jaar, onder toc->:htstelling S.T.P.D. en ontzetting rechten. De beschuldiging tegen M. M. Bal, liellner te Middelburg, werd vervallen verklaard. Marktberichten. Coön. Veilingsvereniging „Walcheren" W-A. te Middelburg. Marktbericht van 30 April 1948. Groenten: Postelein 55 67 ct.: Prei 3160 ct.: Ra barber 1217 ct.; Stoofsla 4 20 ct.: Spinazie 925 ct al les per kg.: Bloemkool IA 72 —82 ct.: idem I 5172 ct-: Idem II 4059 ct-: idem III 35—39 ct.: Glassla I 4—13 ct.; idem II 46 ct., alles per stuk: Radijs 35 ct-, alles per 4160 ct-, beiden per bos. Fruit: Aardbeien 311 ct, per stuk. Aardappelen: Vroege: 123 141 ct.; Late: 8 ct, beiden per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2