PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Versterking van het gezag „Staakt het vuren' Wat Landbouwherstel deed De Verenigde Staten van Europa Foulkes ereburger van Wageningen. Treinbotsing bij Parijs. Nederlands militair vliegtuig in België verongelukt Vandaag Woensdag radiorede van dr. Beel. Minister Witteman doet een ernstig beroep op het Nederlandse volk Wapensmokkel ontdekt in Rotterdam. P.R,A.C.-rechercheurs smokkelden op België. Mountbatten treedt af. Scheuring in de K.V.P.? Euwe's koning capituleerde weer. BILT 191e Jaargang - No. 104 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Mei 1948 ABONNEMENTSPRIJS. 25 ct. per week. I 3,20 per kwartaal; franco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers S cent ADVERTENTIEPRIJS12 ct. per mm., minimum p. advertentie I 2. Giro nr 350300 PZC.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel 10 en 51 Middelburg: Londense tvaai 29. tel *077 en 2924 - Goes L Vorststr 55. tel 2475 (b g g 2228) Oostburg Gratamastr 3. tel 102 - xerneuzen: Brouwerljstr 2 Zierikzee: Nwe Bogerdstr G 160. tel 26. HERDENKING. Wie de weekbladen doorleest aan de vooravond van de be vrijdingsherdenking zal ge troffen worden door de uiterst geprikkelde stemming, waarin de artikelen geschreven zijn over het proces van van der Waals en de herdenking der bevrijding. Geprikkelder dan bij de twee vorige herdenkin gen is de toon. Het-is begrijpelijk. En het is goed. Er wordt door bewezen, dat men hartgrondig genoeg heeft van de manier, waarop degenen, die in Engeland za ten in de bezettingsjaren wor den gespaard. En dat men zich ergert aan de vergeetachtig heid van het het Nederlandse volk. In het proces van der Waals fs niets onthuld omtrent het schandaal, dat de geheime diensten van 1 Nederland en Engeland meer dan achttien maanden lang in radioverbin ding stonden met de Duitsers en meenden, dat zij contact hadden met de Nederlandse ondergrondse. Deze vergissing heeft aan zeer velen het leven gekost. Codewaarschuwingen werden over het hoofd ge zien... en van der Waals speel de zijn harteloze, gewetenloze spel ongestoord verdei'. Per parachute neerdalende agen ten liepen regelrecht in de ar men van de vijand. Men had mogen verwachten, dat het England-Spiel van de Duitse bloedhond Schreieder volledig onthuld zou worden en dat de namen der schuldigen zouden worden genoemd. In de plaats daarvan werd er zo weinig onthuld, dat een der weekbladen de vraag stelt, of soms op verzoek van de Engelse regering de zaak in de doofpot is gedaan... Klaarheid hieromtrent ware gewenst. Geprikkeldheid lokt ook de vergeetachtigheid van ons volk uit. Immers: ons volk is de offers, die in de bezettings jaren gebracht zijn, vergeten. De inkomsten der Stichting 1940-'45 lopen zienderogen ach teruit. De Stichting staat voor ernstige moeilijkheden. In 1947 werden van de 117.000 uitge zonden kwitanties er 53.000 teruggestuurd. Dit betekende, dat 47 procent van de mensen, die in 1945 spontaan een jaar lijkse gift toezegden om de nabestaanden van de verzets- slachtoffers te steunen, thans die belofte vergeten zijn. In 1945 ja, toen was men dankbaar dat men het er le vend afgebracht had. Men was blode Jan geweest en had an deren het werk op laten knap pen. En desondanks was men. doodsbenauwd geweest voor de Duitsers. In ieder geval echter besefte men toen, wat Anderen hadden gedaan. Die dingen zijn thans verge ten. Men kan immers niet al tijd blijven geven. Men hoeft toch niet blijvend een ere schuld in te lossen... 1945 lijkt al weer zo lang geleden. Men stuurt de kwitanties terug.. En de weduwen en wezen moeten 't maar met wat minder doen. Dit klinkt hard. En het hard. Maar hoeveel pijnlijker is niet de blaam, die drie jaar na de bevrijding een volk zich zelf oplegt! Eegrijpt men dan niet, dat men er met een plechtigheid op nationale feestdag niet is, dat er meer nodig is? Zie er wordt in de komende week gecollecteerd voor de Stichting 1940'45. Laat ieder nu toch zijn spontane belofte van 1945 gestand doen. Twee en een half millioen gulden zijn er voor 1918 nodig. Helpt ons dit bedrag, dat een ere schuld is, bijeen te brengen! Het gironummer van de te Amsterdam gevestigde Stich ting is 194045. Dit voor wie van de collectes niets mocht bemerken, of lie ver gireert. Alleen als die 53.000, die ver leden jaar hun beloften niet nakwamen, dit thans wel doen, kan men waarlijk de bevrijding herdenken. Het Wereldgebeuren Prae-advies uitgebracht voor het Haagse Con gres. Voorlopig een Europese Unie. Vrydag 7 Mei zal in den Haag het Congres van Europa geopend worden. Het loont de moeite na te gaan wat dit Congres, waarvoor zulk een grote belangstelling bestaat, nu eigenlijk wil bereiken. De inhoud van een politiek prae- advies, dat door de afgevaar digden zal worden behandeld, geeft daarover enige ophelde ring. De algemene overweging is deze. De zestien Marshall-lan den tellen 250 millioen van 's- werelds beschaafdste en intel ligentste mensen. Hun grond is vruchtbaar, hun productiepo tentieel even groot als dat van de Ver. Staten. Toch blijft Europa zwak omdat het inner lijk verdeeld is. Het ideaal zou z\jn de Ver. Staten van Europa naar het voorbeeld van de Ver. Staten van Amerika. Dat doel kan be reikt worden door de instelling van een gemeenschappelijk burgerschap, de instelling van een Europees leger, de ontwik keling van een gemeenschap- Vlaggen halfstok! De Commissie Natio nale Herdenking 1940 '45 verzoekt de bevol king. vandaag om 18 u-> ter herdenking van on ze en de geallieerde ge vallenen in de oorlog de vlaggen halfstok uit te steken. Vele honderden burgers en studenten van Wageningen bereidden Maandag 'n harte- hik welkom aan generaal Charles Foulkes, chef van het Canadese leger, die drie jaar geleden uit handen van ge neraal van Blaskowitz in ho tel „De Wereld" de capitula tie der Duitse troepen in Ne derland aanvaardde. De burgers en studenten stonden in dichte hagen langs bevlagde en versierde straten om de held van 5 Mei 1945, die deze dag het ere burgerschap van de stad krijgt, te begroeten. De Plechtige aanbieding van het ere-burgerschap vond in de Aula van de Landbouwhoge school plaats. Na een défilé begaf gene raal Foulkes zich naar de zaal m hotel „de Wereld" waar in 1-end caP**u*at*e Werd gete- ..Waar Is Blaskowitz", vroeg hij lachend en maakte daarbij een' gebaar, waarmede iedere gedachte aan de vroegere vyand uitbande. 50 gewonden. Bij een botsing tussen een personen- en een goederentrein te Asnieres even ten Noord- Westen van Parijs, zijn 50 per sonen gewond. Drie der gewonden werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de oficiële berichten reed de goederentrein van achteren op de stilstaande personentrein, nadat de eerste door een sig naal was heen gereden, dat niet goed werkte. Maandagmorgen is een Havilland Tiger Moth, een lestoestel van de vliegschool Woensdrecht van commando legerluchtmacht Nederland even over de Belgische grens bii St- Nilcolaas, verongelukt. De beide inzittenden, eer ste luitenant-vlieger-waarne mer C. van Eimeren en de sergeant.vlieger A. A- Snoey- ers, kwamen hierbij om het leven. Een commissie van on derzoek is direct, nadat men van het ongeval bericht ont ving. vertrokken om een on derzoek in te stellen naar de oorzak van het ongeluk. pelrjk economisch systeem het tot stand brengen van een volledige federatie met een ge kozen Europees parlement. Op korte termijn is dat niet te verwezenlijken; de eenwor ding van Europa kan slechts geleidelijk geschieden. De omstandigheden evenwel maken noodzakelijk, dat onmid dellijk maatregelen genomen worden tot een economische opleving van Europa en voor de verdediging van zijn onaf hankelijkheid. Daarom dient onverwijld een buitengewone raad van Europa bijeen geroepen te worden met afgevaardigden van alle vrije landen. Deze Raad. moet beschikken over een permanent secreta riaat, bestaande uit vier sec ties: a) de politieke sectie voor de uitwerking; van een gemeen schappelijke Europese politiek; b) de economische sectie, belast met de bestudering van voorstellen tot eenwording van de Europese economie; c) de defensiesectie, bestaan de uit een gecombineerde ge nerale staf, belast met de ge meenschappelijke verdediging van het gebied der deelnemen de landen; d) een sectie voor de over zeese gebiedsdelen, want de Unie zal natuurlijk ook overzeese gebiedsdelen van de Europese landen, omvatten. De toelating van een land tot de Europese Unie de naam van de voorgestelde voorlopige organisatie moet afhankelijk zyn van de voor waarde, dat dat land zich ver plicht de democratische begin selen m acht te nemen en de fundamentele rechten van het individu te waarborgen. De Oost-Europese landen zijn dus uitgesloten, al is het niet de bedoeling van de Unie een organisatie te maken.met een uitsluitend negatief doel: af weer tegen het communisme. De gemeenschappelijke be schavingsnormen zijn het bin dend cement. Indien de deelnemers aan het Europa-congres het in grote lijnen over deze doelstellingen eens kunnen worden en de middelen vinden om een groot scheepse actie tot verwezenlij king ervan op te zetten, kan het Haagse Congres van his torisch belang worden. begint do Nationale Herdenking; is het 150 jaar ge leden, dat de nieuwe staatsregeling in wer king trad, waarbij o.m. de gemeentebesturen werden ingesteld. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, zal Woensdagavond te kwart vóór 7 een toespraak voor de radio houden ter ge legenheid van de herdenking onzer bevrijding. -Instituut „Steun wettig gezag" opgericht.' De minister van binnenland se zaken, mr. dr. P. Witte nen, heeft Maandagavond over de radiozenders een rede uit gesproken, waarin hy er op wees, dat de gebeurtenissen in enige andere landen het nood zakelijk maken rekening te ONDERHANDELINGEN TE JERUZALEM. Voorlopige Commissie der V.N. De trustschapsraad der V.N. heeft besloten, dat er onder handelingen over de voorwaar, den van de wapenstilstand voor het oude gedeelte van Jeruza lem zullen worden gevoerd te Jeruzalem en dat de Britse Hoge Commissaris zal worden gevraagd te bemiddelen. De Trustschapsraad van de Ver. Naties heeft daarna de officiële mededeling ontvan. gen, dat de order tot het sta ken van het vuren voor de oude ommuurde stad Jeruza. lem thans wordt uitgevoerd. VEILIGHEIDSZONES. In Lake Success wordt ver nomen, dat Arabieren en Jo. den te Jeruzalem onderbande len over het instellen van vei ligheidszones voor vrouwen en kinderen. De besprekingen worden gevoerd onder opper toezicht van het internationale Rode Kruis en hebben een be. stand voor de gehele stad tot doel. Indien dit mislukt, wilde men de veiligheidszónes zien in te stellen. Groot Brittannië en de Verenigde Staten blij. ven op de hoogte van de stand der onderhandelingen. DE TOESTAND. Volgens door het Britse hoofdkwartier te Jeruzalem ontvangen berichten, is het in de loop van Maandag over het algemeen rustig geweest in Palestina. Een groep van de koninklijke De 2e binnenhaven van Vlissingen krijgt een stalen dam- wand. Een kijkje op het werk in uitvoering. marine is Maandagavond te Jeruzalem aangekomen om het Britse garnizoen in de stad te versterken. De Palestijnse regering heeft medegedeeld, dat alle veroor deelde gevangenen in Palesti na, zowel Joden als Arabieren, thans op vrije voeten verkeren. Zn ontsnaoten of werden be. vrijd toen het Britse gevange- nisnersonecl werd terugge. trokken. In officiële kringen weigert men het bericht tegen te spre ken of te bevestigen, volgons hetwelk een colonne pantser, wagens-, van het Suez-kananl on weg is naar Slnaï. Er wordt evenwel toegegeven, dat be langrijke versterkingen uit alle bases van het midden-oosten vertrokken zijn naar Palesti. na. Deze wijziging in de tot dus ver gevoerde politiek zou het gevolg zon van de beslissing ven Trans.jordanië. onmtddel lijk na het verstreken van het mandegt op 15 Mei, in overleg met alle Arabische landen, de vijandelijkheden te beginnen. DE BRITSE TROEPEN. -Met betrekking tot het zéh. den van Britse versterkingen naar Palestina heeft Creech Jones verklaard, dat het enige doel hiervan is, het de Britse autoriteiten mogelük te maken het land tot 15 Mei te blijven besturen en de evacuatie van Brits militair personeel en voorraden tussen 15 Mei en 1 Augustus te beëindigen. IN LAKE SUCCESS. De vorming van een voor lopige commissie der V.N., om het bestuursgezag van de Britse regering in Palestina over te nemen, schijnt thans het vrijwel zekere resultaat van de speciale zitting der al gemene vergadering te zullen zijn. Be uiteindelijke regeling van het Palestijnse vraagstuk zou derhalve tot de volgende regelmatige algemene vergade ring in September a.s. worden uitgesteld. houden met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zal worden ge waagd om door intimidatie of geweld de grondwettige rege ringsvorm te vernietigen en een nieuwe orde te vestigen. In dat geval zullen de rege ring en alle verantwoordelijke autoriteiten met beslistheid en zo nodig met onverbidde lijke kracht het gezag hand haven. Onder de bevelen van de autoriteiten zal dan in de eer ste plaats optreden de be- roepspolitie, die zich bewust is van haar taak en haar plicht en die ten volle bereid is onder de leiding van haar chefs haar krachtige bijdrage te leveren aan de handhaving van de openbare orde en rust, aan de handhaving van onze democratische vrijheden. In dien de omstandigheden dit nodig maken, zal overeenkom stig de wettelijke bepalingen de politie worden versterkt met alle beschikbare militaire eenheden. De regering wil echter nog verder gaan. Zij acht het ge boden, dat onder bijzondere omstandigheden in de eerste plaats de beroepspolitie zoveel mogelijk wordt vrij gemaakt voor de beteugeling van woe- Pistolen uit Tsjecho-Slowakije. In de afgelopen week heeft de marechaussee een grote Paul Robeson heeft te kennen gegeven, dat „Walla ce de enige candidaat voor het presidentschap der V S. is. d'e konsekwent strijdt voor de rechten van millioe nen onderdrukte negers en andere werkers in de Ver enigde Staten'. Afscheidswoord van ir. P. C. D. Toxopeus. Hoop op de toekomst. Ir. P. C. D. Toxopeus hgeft in het Zeeuws Landbouwblad een artikel geschreven over de Rijksdienst Landbouwherstel, welk artikel tegelijk zjjn zwa nenzang is geworden by zijn vertrek als hoofd van deze dienst in Zeeland. Hij wijst op de tweeërlei ar beid van landbouwherstel: het herstel in natura en de finan ciële vergoeding van de gele den schade. Naast de restitutie van vee betreft dit herstel in natura voornamelijk de grond. Hier liggen allereerst de werkzaam heden op cultuurtechnisch ge-- bied, die ten doel hebben gun stige voorwaarden voor een natuurlijk herstel van de grond te scheppen. Deze maatregelen zyn zoveel mogelijk samengegaan -met verbeteringen, zoals die tot uiting komen by het grote ver beteringsplan van het Water schap Schouwen en vooral ook op Walcheren, waar de her stelwerkzaamheden overvloeien in de projecten van de herver kaveling. WAT GEREED IS. Wat de overige gebieden betreft zjjn Noord- en Zuid- Beveland afgewerkt, terwijl Duiveland, Tholen en St. Philipsland en Oost Zw.- Vlaonderen vóór de a.s. herfst geheel gereed zullen zÜn. In West Zeeuwsch-Vlaande- ren is de aard van de schade geheel anders. Zij ligt daar voornamelijk op het terrein van bom- en granaatgaten en het opruimen van verdedigings werken. Hieraan zijn conse quenties wat betreft het her stel der drainage verbonden, zodat het werk hier nog enige tijd in beslag zal nemen. Nadat door cultuurtechni sche maatregelen, gepaard gaande met gips en kalkgif- ten, de primaire voorwaarden voor het herstel van de be schadigde gronden zijn gescha pen, zyn we, gezien het bij zondere karakter van de „grond" verder aangewezen op een langdurige goede verple ging van de bodem door doel treffende bewerking en gewas- senkeuze. Het begin van dit jaar stemt ons gelukkig vrij hoopvol. DE FINANCIËLE VER GOEDING. Wat betreft de rechtstreeks financiële afdoening der scha de zal het ledereen duidelijk zijn, dat hieraan een uitgebrei de registratie ten grondslag moet liggen. Uit de aard der zaak heeft deze registratie veel tijd in beslag genomen. Uit de gegevens der schade- registratie is tevens gebleken, waar nog aanvullende vergoe ding, voor zover mogelijk, dien de te worden vastgesteld, waarmede de gedupeerden uit eindelijk ten zeerste gebaat zul len zijn in weerwil van de lan ge tijd, die zij hebben moeten wachten. Bovendien zijn de ge vormde tegoeden rentedra gend. UITBETALING. Reeds spoedig bleek echter, dat er by de getroffenen drin gende behoefte aan liquide mid delen voor noodzakelijk be drijfskapitaal bestond. Als overbrugging naar de defini tieve schade-uitkering is daar om overgegaan tot voorschot regelingen, welke voor Zee land reeds de uitbetaling van een bedrag van ruim 20 mil lioen gulden mogelijk hebben gemaakt. Dt uitkering van gelden voor levensonderhoud gedurende de periode, dat geen inkomsten uit het bedrijf of anderszins wor den genoten (tot 15 Mei 1945) heeft met uitzondering van een klein gedeelte van Schouwen tot een bedrag van ca. 3*2 mihoen gulden plaats gehad. Deze vergoedingsmogelijkheid is voor de gevallen nét 15 Mei 1945 overgenomen door het P.B.V.O. Nu momenteel is overgegaan tot het bepalen v'an de defini tieve vergoeding zal het begrij pelijk zijn, dat met het oog op een juiste en snelle afwikke ling dit werk niet doorkruist mag worden door verdere voor schotmaatregelen. Teneinde echter toch in noodzakelijke gevallen bedrijfskapitaal be schikbaar te kunnen steilen, is de mogelijkheid tot het ver krijgen van een bijzonder be- dryfscrediet by de boerenleen banken geopend. Bjj de definitieve schade afwikkeling zullen de zwaarst getroffen streken de voorrang genieten en hier naast weer tie meest gedu peerde gevallen. Momenteel is de gemeente Ritthem zo goed als berekend. De uitkeringen geschieden echter vanuit Den Haag, waar de dossiers nog enkele verre- keningskosten, o.a. voor rente, moeten passeren alvorens uit betaald kan worden. VERBETERING In hoeverre de vaststelling van de Wet op de Materiële Oorlogsschade nog verbetering in de, thans bestaande rege lingen zou kunnen brengen, is een kwestie, waar ik met be langstelling naar uitzie. Tenslotte spreekt ir. Toxo peus de hoop uit, dat het weer voor de zout-geïnundeeide ge- bicden gunstig mag zyn, opdat voor de komende oogsten ver goedingsregelingen niet meer behoeven te worden toegepast. dus meldt „Het Vrye Volk". Het betrof hier niet minder dan ongeveer 45 kisten, die elk 80 tot 100 wapens bevatten en uit Praag waren verzonden. Als inhoud stond opgegeven „ijzerwerk" naar adressen in Zuid-Amerikaanse staten en naar Zuid-Afrika. Men heeft nog niet kunnen ontdekken wat ae achtergrond van deze omvangrijke wapen smokkel is. Het onderzoek is nog in volle gang. De recherche van de „Cen trale dienst van de economi sche controle" heeft aan de Belgisch-Nederlandse grens ten Noorden van Baarle-Nas- sau een viertal Amsterdamse rechercheurs van de P.R.A.C gearresteerd. Op de genoemde dag hebben de cedec-rechercheurs de dienstwagen van het viertal opgewacht en nadat deze na op vertonen van P.R.A.C.-pa- pieren, zonder moeite de dou ane was gepasseerd, hebben zij met een inspecteur van de accijnzendienst de achtervol ging van de dienstwagen Inge zet. Zij brachten de wagen tot stilstand en toen inderdaad bleek, dat de P.R.A.C.-recher- cheurs uit België gesmokkelde vitrage, rozijnen en sigaretten vervoerden, ging de inspecteur van de accijnzen over tot arres tatie van het viertal. Zrj zyn In het huis van bewaring te Bre da opgesloten. Te New Delhi wordt mee. gedeeld, dat Tsjakravartsy Raja/jooalatsiari, gouverneur van West-Bengalen. Lord Mountbatten als Gouverneur- Generaal van het dominion India zal opvolgen- Mount, batten zal zijn functie op 21 Juni a.s. neerleggen. Elftal met.... 12 spelers Dat chauvinistische supporters wel eens spre ken van een wedstrijd, die tegen 12 man moest worden gespeeld, omdat de scheidsrechter naar hun mening zeer partij dig was, komt nog al eens voor. Anders was het Zondag in Soest. De nldaar gespeelde promo tie-wedstrijd tussen S.E. C.R.U.C. moest in de tweede helft onderbro ken worden, omdat een der grensrechters con stateerde, dat R.U C. met 12 man speelde. Na af loop tekende S.E.C., dat met 12 verloor, protest aan in verband met deze zonderlinge inbreuk op de spelregels. lingen en omwentelingspogin gen, en heeft daarom de re serve rijks- en gemeentepoli tie, de reserve grensbewaking en de nationale reserve inge steld. REGELINGEN. Bij deze vier categorieën van vrijwiligers geldt, dat er een regeling is of zal worden getroffen ten aanzien van de beloning, de verzekering tegen ongevallen, ziekte en invalidi teit, ook tegen eventuele on- gevalen met dodelijke afloop en voorts betreffende de uni formering, de uitrusting en de bewapening. Voorts geldt voor alle vrij willigers, dat zij volledig wor den opgenomen in de eenhe den van politie en leger. Slechts zó kan de zekerheid bestaan dat de vrijwilliger, zo dra hij in werkelijke dienst wordt opgeroepen, ten volle is voorbereid op de taak, die hem wacht en terstond, onder leiding van het bevoegde ge zag, individueel de plaats die hem is toegedacht, kan inne men. Met instemming van de re gering heeft zich een insti tuut gevormd, dat zich tot doel stelt de toetreding en oefening van vrijwilligers te stimuleren, de overheid bij de selectie der gegadigden te ad viseren en by te staan, de on derlinge band der vrijwilligers te verstevigen en de sociale belangen te behartigen. Dit instituut is het instituut steun wettig gezag. De regering neemt aan, dat ook de andere reeds bestaan de organen en groepen, welke zich op dit terrein bewegen, zich bij dit instituut zullen aansluiten, waardoor de zo nodige concentratie van krach ten tot heil van ons land tot stand gebracht wordt. De regering doet een drin gend en klemmend beroep op allen, die ons Oranjehuls, ons democratisch staatsbestel en onze volksvryheden tegen aan slagen metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen. Zjj roept thans al len op, die van goeden wille zijn, opdat ztf na een korte opleiding wanneer dit nodig mocht zjjn, met de vereiste kennis en vakbelcwu&mheid het gezagsapparaat kunnen versterken en het gezag mede kunnen handhaven. Prof. Romme over de plannen van de heer Weiter. Tijdens een verkiezingsrede te Enschede heeft de fractie leider der K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. dr. C. P. M. Rom me .medegedeeld twee moge lijkheden te zien voor het ge val, dat de heer Ch. Weiter inderdaad met een eigen ljjst zou uitkomen bij de a.s. ver kiezingen. Indien hy slaagt, is het waarschijnlijkste gevolg, dat de P. v. d. A. de grootste party wordt en dat de K.V.P. op de tweede plaats zou ko men. Slaagt hij niet, dan zou dat met zich meebrengen een afsplintering van stemmen en een vermindering van de kans op een zeteluitbreiding voor de K.V.P. De P. v. d. A. en communisten zouden in dit ge val de lachende derden zyn. Verder deelde prof. Romme mede, dat de minister van eco nomische zaken, indien er geen kink in de kabel komt, nog voor de verkiezingen het wets ontwerp zal indienen betref fende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Maandag werd het tournooi om het wereldkamuioenschap schaken voortgezet met de nartijen SmyslovEuwe en ReshevskyBotwinnik. Bij de 26ste zet gaf Euwe op. De partij ReshevskyBot winnik is afgebroken in een moeilijke stelling voor Res hevsky. De stand is thans: Botwin nik 10 en één afgebr. uit 15; Smyslov 8uit 16; Reshevsky 7% en één afgebr. uit 15; Ke- res 7% uit 15; Euwe 3% uit De politie van Helsinki werd Maandagavond gealar meerd in verband met pogin gen van „extremistische ele menten" om zich meester te maken van het surplus-oor- logsmateriaal, dat Finland volgens het vredesverdrag naar de Sovjet-zóne moet zenden. DE VOORSPEL T 22, 23 en 24 Juni zullen or weer landelijke verkeer-; dagen worden gehouden. IETS ZACHTER. Geldig tot Dinsdagavond- Geleidelijk toenemende be wolking met later voorname lijk in het Zuid-Westen van het land enige regen of mot regen. Iets zachter dan gis teren. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1