Drie ontvluchte agenten weer gevangen en vermoord Whiskey als passagier Onderwijs of barbarisme tweede blad provinciale zeeuwse courant Duitsers seinden naar Londen ,,Wij danken U voor het vertrouwen Einde van een vreselijk drama Nederlandse jam verdringt Engelse marme'ade MAANDAG 3 MEI I94E XXXIV De oudste van de drie vluchtelingen, de Hagenaar We gener, gaat in de vrijheid zijn eigen weg. Dat is zo afge sproken. Hij wordt voortgeholpen tot hij in Maastricht is bij mr. Drooglever Fortuyn. Diens huis wordt hem tot een schuilplaats, waar hij veel te verhalen heeft en altijd een aandachtig oor vindt. Hoe kan het ook anders? de zoon van deze Maastrichtse advocaat is óók parachutist geweest, is óók gevangen geworden en zit in precies zulk een cel te Haaren, als waaruit Wegener en zijn beide kameraden wis ten te ontvlucht. Wegener heeft het goed in Maastricht, maar hij wil ver der. Hij wil terug naar En geland, om te waarschuwen, om te protesteren, om* aan te tonen dat alles fout en dat alles kapot is. Hij wordt naar België gebracht Hij komt tot Luik. Daar grijpen de Duit sers hem op een gepenetreer. de passeurlim, brengen hem naar de gevangenis in Assen en vermoorden hem in zijn cel. Dat is het einde van het korte vrij heidsavontuur dat de parachutist Wegener be leefde. Wild is de jacht der Duit sers geweest, toen op de och tend van de 23ste November 1943 de vlucht der uitbre kers: Aat van der Giessen, Jan Jacob van Rietschoten en Wegener werd ontdekt. Als dolle honden hebben de gewapende S-D.-'ers langs de irabantse wegen gerend. De bevolking in de omgeving van Haaren heeft nimmer de Duitsers zó geagiteerd gezien. Overal zoeken ze, overal speuren ze. Oude moedertjes worden teruggestuurd als ze naar de kerk willen, spelen de kinderen worden naar huis gejaard. Er moet gezocht worden, gezocht naar drie ontsnapte geheime agenten. De Duitsers hebben het druk. Loopt ze niet voor de voeten geeft ze ruim baan! Schreieder, Giskes, May, Rauter, Frank, alles wat naam heeft in de mensjagerij snauwt" dTé~~möfgëri en scheldt de verdere dag. Want de vluchtelingen worden niet gegrepen. Rauter buldert in de telefoon Giskes spreekt met Berlijn, Schreieder plukt aan zijn weinige haren en Ernst May trekt zijn boven lip nog dreigender op dan gewoonlijk. HULP. Maar Verspeek, een een voudige jongen van het goe de, Brabantse land, heeft de vluchtenden gevonden, die zich schuil hielden als ge jaagde hazen in het veld. Hii heeft niet veel gevraagd, de ze eenvoudige Verspeek. Maar hii heeft genoeg begre pen. Hit heeft eten gehaald. En kleren. En schoenen. En hij heeft ter ure van de sche mer de rechte weg gewezen, die naar „de IJzeren Man" voert, waar Jan Jacob een huis weet te staan, waar vrienden wonen. Dat huis staat er nog en dat huis staat open' voor de kranige kerels. De familie Van Leeuwen neemt het gro te risico, dat aan deze gast vrijheid verbonden is, met graagte op zich, want „Adri- aan en Olivier", zoals Van Rietschoten en Van der Gies sen zich noemen; moeten toch onderdak hebben? De vluchtelingen weten het be ten zij nemen hun intrek in het tuinhuisje, waar ze leven als vorsten-met-vacantie. Al te lang mag dat echter niet duren. Dan vertrekken ze naar Rotterdam, waar ze onder nieuwe schuilnamen (als parachutisten'hebben ze Aat van Krimpen en Jan Jacob van- Rossum gehèten) 1 Kralingen onderduiken- Maar in Kralingen wonen nogal wat vrienden en be kenden en die kunnen in deze omstandigheden meer gevaar dan plezier opleveren- Daarom verhuizen de jon gens naar Rotterdam-West. Ze zijn slechts een haJf uur fietsen van hun families verwijderd, maar ze houden ook riü het woord, dat ze in Londen gaven: ze bezoeken hun ouders niet. Het gevaar is te groot, voor henzelf en voor hun familie. Als ze in. contact komen met de Rotterdamse illegale werker Simon Bersma schijnt de »n-ote uitkomst zeer nabij Want Simon weet aan een zender te komen! Contact met Engeland! Direct Londen waarschuwen, direct vragen om instructies, direct verzoe ken om teruggehaald te wor den! Ze seinen en seinen en seinen opnieuw. Hallo Enge land! Luister dan hier zijn twee ontsnapte gevangenen, hier zijn uw agenten Aat van der Giessen en Jan Jacob van Rietschoten- Zij zijn in nood en zoeken uw raad, uw hulp en uw steun. Maar Londen heeft niet ge antwoord. En ook dkt is een stukje historie uit het boek met de zwarte bladzijden. VERRAAD. Want omdat Londen taal noch teken geeft op al hun telegrammen moeten ze -zelf maar proberen weg te ko. men. De illegale werker Jan Nauta brengt hen in con tact met „King Kong", de kolossale, massieve Linde mans, die hun valse papieren geeft voor Zeeland. Van Zee land" uit zullen ze naar Enge land worden geholpen; „King Kong" weet de weg. Maar deze Lindema'ns is een afschuwelijke verrader: als de jongens in de trein naar Bergen Op Zoom zitten, reist de S-D.-chef Hermann Bauer met een paar van zijn man. nen mee. Hii is gewaar schuwd door „King Kong"! en hij slaat toe vóór de trein uit Bergen op Zoom vertrekt. Aat van der Giessen en Jan Jacob van Rietschoten zijn opnieuw gevangenen van de S D-, aleer ze eigenlijk goed beseffen wat er gebeurd is. In de onmiddellijke nabij heid van het Haarense semi narie, waarheen ze worden vervoerd, komen bij Van der Giessen al de opgekropte woede en heel de bittere te leurstelling over het nieuwe verraad naar boven. Hij pakt een van de S.D.-ers beet slaat hem waar hij de kerel raken kan, grijpt hem in de borst en duwt hem bijna over de brugleuning de gracht in. Op dat moment schiet een ande. re Duitser toe en slaat de dappere marineman zó hard met een revolver op het hoofd, dat hij, half versuft, moet loslaten. Dan voeren de Duitsers de beide agenten weer triomfan telijk een cel binnen zo'n cel, waarin ze een maand lang gevijld hebben, tot het plafond hun een uitweg bood, een heirbaan naar de Vrijheid- In zo'n cel worden ze nu ontkleed. De Duitsers vinden veel spionnagemateriaal. Aat van der Giessen heeft een vijl in zijn schoenzool. En als het jasje wordt losgetornd, komt er óók een vijl te voor schijn. Och, dat is één keer een viil de weg naar buiten gebaand. Maar zoiets gebeurt nooit een tweede keer.... Zonder vijl worden de jon gens in aparte cellen opge sloten. Zonder vijl en zonder hoop. ENGLAND-SPIEL TEN EINDE. Er is die tussentijd veel veranderd. Het England- Spiel heeft zijn einde gevon. den. Eindelijk en ten leste. Na 18 maanden van de ergst denkbare dingen. Na ravages van ongekende omvang in de rijen van het Nederlandse verzet. Na ernstige conflicten tussen verschillende instan ties in Engeland. Na ingrij pen van het oorlogskabinet, dat zich ontsteld toont over de berichten uit Nederland, Spanje en Zwitserland. Achttien maanden lang is het spel gespeeld Een voor een vallen thans de zenders uit. Giskes en Schreieder willen voor een waardig slot zorgen. En zit semen, als laatste telegram van het England-Spiel de volgende boodschap naar Londen: Aan de N-V. Blunt en Opvolgers. Aangezien U de relatie verbroken hebt, past het ons U te danken voor het ons geschonken vertrou wen. Mocht U een uitstap. je willen maken naar Ne derland, dan garanderen wij U dezelfde prettige ontvangst als aan uw ver tegenwoordigers ten deel viel. Wij hopen in de toe komst nog prettig zaken te doen. Onze firma houdt zich beleefd aanbevolen. Op 27 November 1943 laat Rauter alle agenten (op een paar uitzonderingen - na) uit het seminarie te Haaren ha len. Zij worden gemaskerd in auto's geladen en naar de strafgevangenis in Assen overgebracht. Vandaar wor den ze later, als de. Duitse nederlaag onherroepelijk vaststaat, naar het kamp Mauthausen vervoerd, waar vuurpeloton en massagraf wachten voor vijf en veertig der beste zonen van ons volk. Maar als voor hen de ge. weren knallen in Mauthau sen, alapen Aat van der Gies sen en Jan Jacob van Riet schoten reeds lang hun eeu wige slaap. HET EINDE- Op een ochtend, kort na hun tweede arrestatie, is in Haaren het hevel ontvangen dat ze moesten worden dood. geschoten. Ernst May heeft het hun 's avonds verteld en hij heeft een handje-vol si garetten op het tafeltje in de cel van het Haarense semina rie gelegd. Later zijn de Duitsers gekomen, die het af schuwelijke werk hadden uit te voeren. De beide jongens werden aan elkaar geboeid. Door een klein troepje gewa pende S.D.-ers werden ze te voet op de rijksweg naar Helvoirt geleid. Een kilome ter huiten Haaren zijn ze vermoord. VAARWEL MALTA Koers: Port Saki. Middellandse Zee, 15 April. Gisteren, de laatste dag van ons verblijf op Malta, bood de Maltezer dokter, die als gastheer optrad van de Hollandse missionaris Verheugd, aan de lc officier van Hr. Ms. Kortenaer en my het eiland te laten zien en deze autotocht bewees, dat Malta wel bijzonder rijk is aan merkwaardigheden. °peen gegeven ogenblik stopten we aan een baai, waarvoor, in het helblauwe water, een klein eiland lag. Op dat eiland staat een klein kerkje en een altaar, omdat in de aanvang onzer jaar telling de Apostel Paulus op zijn reis naar Rome hier landde en enige tijd verbleef. Ergens anders staat een rij hoge stenen huizen. Grof en ruw. Ze doen denken aan ku bussen. Het rijn huizen, door de Noormannen gebouwd, in de tjjd, dat ze vanuit Scan dinavië hun rooftochten hiel den en zelfs tot Malta kwa- jpen. En zo zijn er meer wonderlijke 'dingen te zien op dit eiland. Bijvoorbeeld 'n ezel, die 12 uur aan één stuk door aan een lange lijn in het rond loopt en op deze manier wat grondwater naar boven pompt. ETEN. Aan de wal heb ik die laatst^ middag gegeten om de restanten van een paar shillings op te maken Veel geld was het niet en "de ete- rii was er dan ook naar. Vlees, dat me sterk deed ver moeden, dat het iets met een oud Malthezer leeuwtje te maken had, sla, die men in Holland als' het meest onede le onkruid zou hebben be schouwd en aardappelen, die wel heel ver verwijderd wa ren van de hooggeroemde Malta-aardappelen Na dit wel curieuze maar niet zeer smakelijke maal was het een uur later op de Kortenaer weer „voor achter" en terwijl de zon snel daalde op zee, verliet de jager op eigen kracht, zonder loods of sleepboot, de baai en bereikte via het gat weer ogen zee. Nagestaard door een paar honderd Brit se zeelui, die op de Macpie critisch de handelingen van de Hollanders gadesloegen. Jammer voor de Tommies, dat er nu juist helemaal geen enkele reden was voor cri- tiek, want op de Kortenaer werd even snel en handig aangepakt als op de Engelse jagers, die hier in dit water kind in huis zijn. NIEUWE PASSAGIER. En zo waren we dan weer onder elkaar, zij het dat er één man meer aan boord was. Of manjuister ge zegd: hond. De onderofficie ren hadden namelijk de avond tevoren kans gezien een Maltezer winkelier een hond af te zetten, die welis waar nog bar jong is en geen kentekenen vertoont Het opvoedingsprobleem in Duitsland. Gebrek aan leerboekjes. (Van onze Haagse redacteur) „Voor vele kinderen in Duitsland is de school het enige dat hen- scheidt van 't complete barbarisme". De man die zo spreekt is Robert Birley, hoofd van de afde ling Opvoeding van het Brit se bestuur in Duitsland- „Educational adviser" luidt zijn officiële titel en hij is eén machtige functionaris: de Duitse Kultur-ministers in de vier Lander der Britse bezettingszone toch werken onder zijn toezicht. Voor en kele dagen heeft hij zien uit zijn drukke hmsb&den los gemaakt om in Nederland met onze minister van Büi- tenlandse Zaken en verschil lende instanties besprekin gen te voeren en tussen twee conferenties door bleek hij bereid ons te woord te staan. Mr. Birley is een bijzonder lange Brit, die men het ge wicht van zijn taak nauwe lijks aanziet. Eerder maakt hij een wat' schuchtere en verstrooide indruk. Maar al pratende ontdekt men spoe dig, dat hij weet wat hii wil en dat hij de problemen waarmede hij dagelijks te worstelen heeft, met grote ernst tegemoet treedt. Het is immers geen sinecure, die zij het. helaas, ieder op goed gegaan. Eén keer heeft eigen wijze de bezettende mogendheden in Duitsland op zich genomen hebben: het hervormen van opvoeding en onderwijs in een land, dat viif jaar lang getracht heeft Europa onder zijn terreur te dwingen en dat thans welis waar overwonnen is, maar dien tengevolge ook met vele materiële noden te kampen heeft De poging is uniek in de geschiedenis en zij is ook zoveel te moeilijker, omdat er aan "het Duitse onderwijs systeem veel bleek te ontbre ken. Wanneer wij mr. Birley naar positieve resultaten vra gen toont hii zich zeer voor zichtig. Het is een zaak die moeilijk reeds nu bekeken kan worden, omdat dit werk veel zorg en tact vereist en niet „in a hurry' kan gebeu ren. Pas op de lange duur zullen er vruchten te plukken zijn- Aaneen papieren revolutie, die ongedaan gemaakt wordt zodra de Duitsers de kans maar schoon zien, heeft West Europa niets. En Duitsland zal daar toch weer bij be trokken moeten worden: het Duitse, probleem noemt Mr. Birley een testgeval voor heel West-Europa. VERANTWOORDE LIJKHEID. De Engelsen nu zoeken het niet in eèn overmaat van be- Verbruik in de oorlogsjaren bijna verdrievoudigd. Duitsers houden meer van appelstroop. (Van onze reizende redacteur) ELST, April. Nederland eet tegenwoordig twintig mil- lioen kg jam per jaar op en die wordt allem&al in Neder landse fabrieken uit Neder landse grondstoffen vervaar digt, aldus vertelde my dezer dagen de 72-jarige Jan. L. L. Taminiau, een der pioniers van onze vruchtenconsei*vennrjver- heid, die dit jaar het feit her denkt, dat hij een halve eeuw geleden zijn bedrijf begon te Eist, het in het najaar van 1944 zo goed als totaal ver woeste dorp tussen Arnhem en Nijmegen, waar zich tal van gevechten hebben afgespeeld in de laatste oorlogswinter. STIJGING. Jam eten hebben wH pas goed geleerd in de laatste oor log, toen wij zovele andere dingen node moesten missen. In 1940 bedroeg 't verbruik 12 mililoen kg en dat is opgelo pen tot 33 millioen. Het was op de duur wel wat eentonig, maar tenslotte was het een uit stekend voedsel en achteraf mogen wij er dankbaar voor zijn, dat de jamfabrieken in staat geweest zijn ons zoveel te verschaffen. Dat het mo gelijk was hebben wij te dan ken aan de activiteit* der fa brikanten, maar ook aan de omstandigheden, dat de Duit- sers^er niet van houden. Zij hebben liever de pittige ap pelstroop, die zij destijds maakten met behulp van kroet (stroopappels) uit de Balkan- derlandse markt verdwenen op een kleine fractie na voor die zeldzame personen 3- dat zijn dan meestal heel oude da mes die menen, dat jam uit de Betuwe toch niet je ware is. Wel kan men thans gemak kelijk Nederlandse jam kopen in Engeland en Ierland en in de cantines der geallieerde be zettingslegers in Duitsland. Er is een aanzienlijke export ont staan, ook naar de dollarlan- den. PIONIERS. De heer Taminiau Is een van de pioniers der jam-industrie. Hij was de zoon van een apo theker te Zutphen eii zou zijn vader opvolgen, maar hij had zijn zinnen op iets anders ge zet. In die dagen begonnen de artsen vruchtensappen aan be paalde patiënten voor te schrij ven, die men in de apotheken kon verkrijgen. De apotheken vervaardigden hét zelf. Het is dan ook een historisch vast staand feit, dat vele thans bloeiende jamfabrieken in de laboratoria van apothekers zijn ontstaan. Een ander deel is ont staan uit appelstroopkokerijen. Vroeger plachten de appel- stroopfabrieken in het Rijnland veel kroet in Nederland op te kopen, maar toen Duitsland daar invoerrechten op ging heffen was het opeens voorde- Dezer dagen Is hier te lande een grote zending gezouten vruchten van de cederbomen 'uit Calabrië •aangekomen, die by de ■jamfabrieken worden ge- confyt, waardoor zy het. product opleveren, dat wy onder de naam su- cade kennen. Men kan er op rekenen, dat deze su- cade zo t\jdig zal worden afgeleverd bH de bak kers, dat heel Nederland met de Pinksteren suca- debrood zal kunnen eten. Een oude traditie kan dan eindelijk In ere wor den hersteld. V, landen en suiker uit Polen, De enige export van jam in oorlogstijd ging dan ook naar de gevangenkampen via de ka nalen van het Nederlandse Rode Kruis, dat zeker een 100.000 kg heeft verzonden. Het is zo gemakkelijk ge zegd, dat al de jam, die wij op ons brood ""nemen of over onze pudding uitstorten, van Nederlandse bodem is. Wij vinden dat nu vanzelfsprekend; wij hebben er immers de grond stoffen voor. Een halve eeuw geleden was dat echter een ab- usrde gedachte. Mensen, die zich de weelde van jam ver oorloven konden, kochten toen Engelse marmelade. Jarenlang hebben de Nederlandse fabri kanten moeten vechten tegen het vooroordeel, dat de Neder landse jam, uit dezelfde grond stoffen en op dezelfde wijze bereid, van veel minder gehal te zou zijn. Dat vooroordeel is ln een taaie langdurige strijd overwonnen. Nu is het zover, dat men gemakkelijker een olifantenbiefstuk zou kunnen krijgen dan een potje Engelse marmelade. Zij is van de Ne- liger het eindproduct in te voe ren in plaats van de grondstof. Twee oorzaken deden aldus 'n vruchtenconservenindustrie ontstaan, vooral Ln de gebie den, waar het daartoe benodig de fruit geteeld wordt Van ontplooiing €ezer indus trie was pas sprake ln de oor logsjaren 19141917. Later kwam er een inzinking en de Tweede Wereldoorlog deed een tweede hausse ontstaan. Nu is jam een exportartikel ge worden. (Nadruk verboden). sluiten en Verordeningen. Liever leggen zij het aan op persoonlijk contact en zij trachten de Duitsers geleide lijk op. te voeden tot beter begrip en het dragen van verantwoordelijkheid- Het is beter, dat er meer en meer Duitser komen die als wij. de noodzaak van een veranderd opvoedings- en onderwijs stelsel inzien en bereid zijn, daarvoor met hun gehele persoonlijkheid te vechten- In de door de Engelsen gecontroleerde Lander heb- en de regeringen sinds 1 Januari 1947 zelf de verant woordelijkheid gekregen voor «Je onderwijswetgeving- Wettelijke voorzieningen zijn in voorbereiding en de fede rale gedachte staat daarbij voorop; van een centrale re geling voor het Duitse onder wijs verwacht mr. Birley niets goeds. Moeilijkheden ondervindt men vooral tyj de Universi teiten. De structuur van het onderwijs toch heeft in Duitsland geen gelijke tred gehouden met de sociale structuur. De gedachte dat gelijke kansen van onder wijs" voor ieder moeten be staan, is de Duitser in de meeste gevallen nog vreemd. De papierschaarste die zich overigens niet alleen in Duitsland doet gevoelen heeft daar mede het beden kelijke gevolg, dat de leer boeken die in het Nazi systeem bijv. voor het ge schiedenisonderwijs verplicht waren, nog niet in voldoen de maten door nieuwe kun nen worden vervangen- GEEN HOOP- Hoe denkt u over de kan sen van de democratie in Duitsland? vragen wij tot slot. Het grote gevaar is, zegt mr. Birley, dat de Duitsers in de overgangsperiode van nu het begrip democratie identiek gaan achten met „geen hoop hebben". Wij moeten er naar streven, dat zij leren, zien, dat een demo cratisch bestuur juist in staat is hun wel hoop te ge ven. En wat de jeugd betreft: wij hoeven ons niet zozeer bezorgd te maken over de vraag of de jongeren nog Nazi's zijn daarvoor zijn zij al te zeer bedrogen uitge komen als wel over het feit. dat zij thans niets zijn- Indisch Journaal door Anthony v. Kampen I Al worden de zóne-grenzen streng bewaakt, toch steeds vluchtelingen uit Oost-Duitsland. passeren WALCHEREN Middelburg HUMOR IN DE KRANT. De heer Cocheret uit Rot terdam is een van de weinige Nederlandse journalisten, die de kunst verstaan om de vaak ernstige krantenkolom men te verluchtigen door pennevruchtjes van wat lichter toon. Zijn schetsboek in de N-R-C- heeft hem te recht een bekende naam be zorgd- Dat de heer Cocheret behalve schrijven ook voor dragen kan, hebben de talrij ke belangstellenden, die Woensdagavond in de Jeugd leeszaal te Middelburg waren komen luisteren naar zijn causerie over „Humor in de Courant" kunnen horen en zien. Wat nu eigenlijk humor is, daarover weidde de spreker niet lang uit. De beste defini tie leek hem: het naar voren brengen van het lachwekken de met als ondergrond de sympathie. De echte humorist staat altijd een tikje scep tisch tegenover de dingen de zer wereld. Voor de pauze gaf Cocheret enkele proeven ten beste van collega's. Vooral de onna volgbare Kleine Krant uit de Groene, de scherpe spotter met het nieuws uit de grote krant behoorde tot zijn illu stratie-materiaal. Na de pauze las de spreker voor uit eigen werk maar zo danig, dat het tevens oen kijkje achter de schermen gaf. Vermakelijk zijn vaak de commentaren en boze brie ven van de lezers, waarvan Cocheret een grote en unieke verzameling heeft aangelegd, uit welke verzameling hij er enkele voorlas. Dat bij de Middelburgers gevoel voor humor niet ontbreekt bleek uit 't gul applaus waarmee de causeur beloond werd. De lezing was georgani seerd door de Z-V-U- en de Openbare Leeszaal. O.- en W.-Souburg AFLOOP VERKOPING. Notaris J- L- Hertogs heeft Woensdagmiddag in café „Dorpzicht" te O.- en West- Souburg, publiek verkocht: Het huis en erf met tuin te Oost. en West-Souburg, Bu- teuxstraat 24, groot 1 a. 59 c-a. aan J. Hubregtse, aldaar, voor 1800 AFSCHEID MEJ. ADRIAAXSE. Vrijdagmorgen werd met kinderen, onderwijzend perso neel en bestuur van de Juliana- schooi te Souburg afscheid genomen van de onderwijzeres mej. Adriaanse, die wegens huwelijk de school gaat verla ten. De hoofdonderwijzer, de heer Dey, sprak haar in har telijke woorden toe en dankte haar voor haar plichtsbetrach ting en prettige samenwer king. Namens de kinderen bood hij haar een prachtig ge schenk aan, terwijl namens 'van eën opvallende raszui verheid, maar die er vriende lijk en aangenaam in de om gang uitziet Precies, wat men zocht. De prijs was l pond sterling, mahr toen bleek, dat zelfs dit te veel was voor de deviezen- positie van de Hollanders, gaf de eigenaar 'm gratis voor niets. En zo kwam een vriend van Sinbad aan boord en ze doopten hem Whisky. De wederzijdse toenaderings pogingen tussen Sinbad en Whisky zijn thans in volle gang en laten het beste ho pen voor de toekomst. Malta lost snel op en ver dwijnt achter de kim eer het donker is Op de Kortenaer gaat de dienst normaal door en 's avonds gaat iedereen, die vrij van wacht is, vroeg naar kooi. De steile straten van Malta zit iedereen in de benen. En de andere dag is de Middellandse Zee zó ntachtig blauw, dat het inderdaad de kleur is van de ansichtkaar ten Rul als sneeuw ligt het kiefzog over dat deinende blauw-fluwelen kleed en de laatste meeuwen zeggen ons voorlopig vaarwel. We zijn alleen en zullen dat blijven tot we in Port Said zijn. Een enkele maal die dag komt er iets wazigs boven ae horizon opduiken. Dat is Afrika, de bergen, die de woestijn van de Middellandse Zee afslui ten. Morgen zullen we, als het helder is, Bizerta in de verte zien. Bizertabe roemde naam uit de laatste oorlog. OEFENEN. Aan boord worden oefenin gen gehouden. Artillerie-oefe ningen, oefeningen. waarby verondersteld wordt, dat het man-over-boord is, het schip in eens stil komt te liggen en de whalebobt gevierd wordt. En ook anti-onderzoe- bootoe'feningen, motorsloep varen, brandweeroefeningen, gas-oefeningen, enzovoorts. Er gebeurt zoveel op dit schip en een dag is weer zo voor- by, is zo weggesmolten tus sen ochtend avond. Snel valt de avond'over de Middellandse Zee. De hemel wordt dieper en dieper blauw en eindelijk kleurt hii zich vaal-zwart. De sterren lichten aan en de maan komt over gezeild. Het is stil op het schip. Diep weg, in dit stalen lichaam, met zjjn eindeloos aantal machines en zijn 200 mannen, vibreert het mach tige voortstuwings-orgaan. De wachten staan al? silhou etten op de brug en aan dek, het u^ter schiet donker voor- by en schuurt eentonig langs de scheepswanden, en achter op woelen de beide schroe ven kolkend het groen-witte schuim naar boven. Het goudiggele licht van de maan spoelt in en door dat schuim en je zoudt kunnen fantaseren, dat een betoverd schip voer door een betover de zee. onderwyzend personeel en ook namens het bestuur een ge schenk in uitzicht werd ge steld. Een bestuurslid dankte haar voor het werk dat zij in het belang der school gedaan heeft. Mej. Adriaanse dankte hartelijk vo<^„alles, .waarna ze met een handdruk afscheid nam. ,St. Laurens OUDERAVOND. Donderdagavond hield de Christelijke school te St. Lau rens een ouderavond, onder leiding van de heer K. Otte, die in zyn openingswoord de verantwoordeiykheid der ou ders ten opzichte van het on- derwys deed uitkomen. Het hoofd der school, de heer G. P. Weeda, droeg een twee tal opvoedkundige schetsen voor. Het werk der leerlingen werd bezichtigd. Na de pauze hield de onderwyzer, de heer A. Scheltens, een inleiding over „Wat kan de Chr. school het kind meegeven voor het leven". Hierop volgde een bespreking. De leerzame avond werd be ëindigd met een slotwoord door Ds. H. J. J. Kegzer. HUIS EN HOF. Donderdagavond vergaderde de Woningbouwver. „Huis en Hof" te St. Laurens, onder voorzitterschap van de heer S. Simonse. De secr.-penningm. heer P. Wisse, bracht verslag uit van de financiën en de winst- en verliesrekening werd vastgesteld op een bedrag van 1687,55 in ontvang en uit gaaf met een exploitatie-saldo van 183.10. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. Wil- leboordse en als commissaris de heer P. Boon. Het onderhoud der woningen te Brigdamme werd opgedragen aan J. Adri aanse en dat voor die aan de begraafplaats aan J. Walraven. Indien mogelgk zal deze zomer worden overgegaan tot elcctri- ficatie der woningen en aan brengen en verbeteren der erf- afscheidingen. ..P.? heer J* vaQ Keulen te Wilhelminadorp behaalde het ryksdiploma hoefsmid aan de Veeartaenyschool te Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5