Nederlands fruitteelt NIEUWS UIT ZEELAND Nieuwe haring op komst Prijsovertreding van marktkooplieden. WALCHEREN H-genda Opinie van J? Zwitsers deskundige. F NED. FRUITTEELT. Ir. Ph. Aubert,. directeur van 'de afdeling fruitteelt van het landbouwproefstation to Lau sanne, die met een gezelschap •witserse fruittelers enige da gen ons land bezocht, zeide zeer enthousiast te zijn over de bijzonder wetenschappelijke en verfijnde wijze, waarop in Ne derland fruit wordt gekweekt. Hij zeide, dat via deze teelt methoden het percentage eer ste klas fruit zeer groot moet zijn. De manieren, waarop de boomgaarden worden verzorgd en het intensief gebruik van de bodem, zowel wat de kasteelt als de normale teelt betreft, dragen zijn grote bewondering weg. De strijd tegen ziekten en ongedierto is hier vrijwel geperfcctlonnecrd, aldus ir. Aubert. De snoeiwijze is ge heel aangepast aan het kli maat, doch bevat wellicht mo gelijkheden voor Zwitserland. Zolang de Nederlandso fruit teelt in handen van specialis ten blijft, kan men er in Ne- Beperking van de vangst. Op 18 Mei zal de halve ha ringvloot met een enigszins beperkt aantal netten de vroeg-harlngvisserij beginnen, De beperking beoogt zoals be kend. te voorkomen, dat de vroege teelt een financiële mis lukking wordt. De vissers zul len de gelogenheld hebben de jonge haring aan boord de best mogelijke verzorging te geven. Maatjesharing Is n.l. een teer product, vanwege het hoge vetgehalte, zodat ze niet bewaard eu dus ook niet ge ëxporteerd worden kan, behal ve misschien naar Relglc. De hoge exploitatie-kosten van de vloot nopen tot maat regelen die een prijsval voor komen, maar aan de andere kant achten reders- en han delskringen het met de over heid in hoge mate onwenselijk om primeurprijzen te lang te laten gelden. Daarom zal op 25 Mei nog een aantal schepen gaan varen en op 1 Juni de gehele vloot van 200 schepen. Verder is van het bedrijf schap een verordening te ver wachten die van 8 tot 18 Mei het uitvaren verbiedt met ha ringnetten en het aanvoeren van gezouten of bewerkte ha ring. Tenslotte ligt het, naar wjj uit visserQknngen vernemen, in het voornemen om tot 15 Juli de haringprtjzen geheel vrij te laten. De eerste nieuwe haring wordt 22 of 24 Mei verwacht. Christ. Hist. Jongeren. Op Zaterdag 8*en Zondag 9 Mei zal de federatie van Chris telijk Historische Jongeren groepen in Nederland een voorjaarsconferentie houden op de Ernst Slllem-hoeve bij den Dolder. Marine-cotitröle In Indische wateren. Naar aanleiding van repu blikeinse persberichten via ra- dio-Djocja waarin de Neder landso oorlogsschepen o.a. worden beschuldigd van: a. het zich bevinden In ter ritoriale wateren van de repu bliek: b. het uitoefenen van politie toezicht aldaar; c. het beschieten van vaar tuigen en d. het beschieten van de re publikeinse kust, meldt do ma rine-voorlichtingsdienst het volgende Aangezien de souvereinitelt van <Je republiek in deze ge westen nimmer is erkend, kan van territoriale wateren van de republiek niet gesproken worden. Territoriale wateren staan alleen onder contröle van het souvereine gezag in de Archipel en de Koninklijke Marine is derhalve volledig gerechtigd zich in deze wate ren op te houden om er toe zicht uit te oefenen. Vooral in het gebied Indra- girl worden nieuwe oorlogs schepen pp hun patrouilletoch- ten nogal eens van do kust af beschoten. Een dergelijk op treden kan niet onbeantwoord .gelaten worden. 1 Mei-viering in de hoofdstad. De 1 Mei-viering te Ara- sterdam is zonder- wanklank ■verlopen. De C.P.N. en de P. v d. A. hebben met gro te optochten en manifestaties de „dag van de arbeid" ge vierd. Reeds om half negen trokken uit alle delen van <tc stad 22 kinderoptochten naar verschillende speelter reinen. Voor de samenkomst van de P. v. d. A in de Apollo- hal trokken 1500 leden van de A.J.C. door de straten. In twee grdte optochten gin gen de jeugti- en sportorga nisaties naar de Apollohal, waar de heer Koos Vorrink het woord voerde. Zondagavond waren er 2 grote openluchtmanifestaties: de CP.N. demonstreerde op het IJsclubterrcln. waar Apul de Groot hot woord voerde. De P. v. d. A. kwam samen op het Amstelveld, waar de heer J. S. Suurhoff een rede uitsprak. f CHR. GEREF. KERK- Beroepen te Noordeloos H. v- Leeuwen te Tholen. dcrland de beste verwachtin gen van koesteren. ONVERGETELIJKE INDRUK. De heer Aubert is ook zeer onder de indruk gekomen van de efficiency van verschillende Nederlandse bedrijven en van de helderheid van bedrijven en erven. Aalsmeer en het West- •land hebben een onvergetelijke indruk op hem gemaakt. Ir. Aubert gelooft niet. dat onbekende Nederlandse fruit- variëteiten in Zwitserland zul len ged^en, omdat het kli maatverschil (grotere droogte) vaak te aanzienlijk is. Wij heb ben het meest geleerd van uw voortreffelijke organisatie' op het gebied van de verkoop, zo zeide hij. De coöperatieve vei lingen, de bedrijfsbonden en de discipline van de deelnemers en leden, aldus ir. Aubert, ztfn waardige voorbeelden voor het buitenland. Ruimere winstmarge voor kruideniersbedrijven. Het Tweede Kamerlid, de heer Schilthuis, heeft in vra- §en aan de ministers van den ;rlnk en Mansholt herinnert aan een enige maanden gele den gedane toezegging tot her ziening van een aantal winst marges in de kruideniersbran che, welke herziening nodig en urgent werd geacht omdat de kruideniersbedrijven met deze marges geen voldoende beloning van hun arbeid zou den kunnen -verkrijgen. De vra gensteller meent, dat wanneer verhoging der verkoop prijzen niet gewenst zou zijn, wellicht toch verlaging van de inkooo- pryzen bereikt zou kunnen worden en vraagt de minister thans spoed te betrach ten en in elk geval reeds eni ge mededelingen te doen om trent de omvang der herzie ning en het tijdstip, waarop deze in werking zal moeten treden. Agrariërs in de Tweede Kamer. 1 In „Boer en Tuinder", het orgaan van de Katholieke Ne derlandse boeren- en tuinders- bond, schrijft do directeur hoofdredacteur, drs. Th. J. Platenburg, dat hij het vorige week door de verkiezingsraad van, de Katholieke Volkspartij uitgebrachte politiek advies zeer teleurstellend acht voor de Katholieke boeren en tuin ders. „Dat het aantal agrarische vertegenwoordigers in de Tweede Kamer bij opvolging van het advies van zeven te ruggebracht zou zijn op vier", aldus drs. Platenburg, „daar mede zou desnoods om hoger belangen te dienen genoegen tenomen kunnen worden, maar at er onder de vier verkies bare agrariërs -zich geen en kele practische boer bevindt, daarmede kunnen en mogen de Katholieke boeren en tuinders geen- genoegen nemen". Sport Kerkrade Vlissingen 0 2. Op een zeer slecht bespeel baar terrein werd onder emi nente leiding van scheidsrech ter Thijssen uit Utrecht, om precies half drie begonnen, waarbij goed voetbal uitgeslo ten was. De Vlissingers even wel wisten zich beter aan te passen, omdat zij beter gewend zijn op eèn nat en modderig veld te spelen. Zy hadden zich dan ook voor de rust met twee doelpunten een voorsprong ge nomen die zij tot het einde wisten te behouden. Over de wedstrijd het vol gende Vlissingen wint de tos en Kerkrade trapt af en onder neemt direct een aanval die ten koste van een hoekschop afgeslagen wordt. Na pl.m. 7 min. spelen krijgt Llndenbergh een bal van Lem mers over de backs aange speeld, die eigenlijk te hard zou zijn geweest als de bal niet in het water was blijven liggen. De doelman van Kerk rade reageerde te laat en Piet schuift de bal langs de ver bouwereerde keeper in doel. Verschillende mooie kansen aan weerszijden gingen verlo ren door de gladheid. Na on geveer een half uur gaf v. d. Schraaf een voorzet die door Kasteele over de keeper heen gekopt werd, maar door een back met de hand uit doel ge slagen. Vlissingen kreeg een penalty te nemen die door v. d. Schraaf Ingeschoten werd, waardoor Vlissingen met 20 voor kwam te staan, onder luid gejuich van de Sittard- supporters. Daarop kwam Kerkrade stevig opzetten, maar onze achterhoede, met Struiwigh aan het hoofd, wist alle aan vallen af te slaan. Na de rust vrijwel hetzelfde spelbeteld, maar nu werd Vlis singen iets meer in de verde diging gedrukt en moest de §aal ook nog wel eens redding rengen. Vlissingen kwam evenwel ook dikwijls gevaarlijk opzet ten en de aanvallen waren wel minder talrijk maar gevaarlij ker dan die van Kerkrade. We zagen nog verschillende scho ten van de voorhoede die juist naast gingen. Het laatste kwartier zette Kerkrade nog even de tanden op elkaar maar zag geen kans om doelpunten te maken. Zo wisten de Vlissingers hun laat ste wedstrijd na hard werken in een overwinning om te zet ten. Sheik wilde stewardess kopen. Het gebeurde dezer dagen dat een reiziger aan boord van een K.L. M.-vliegtuig op weg van Amsterdam naar Batavia zo getroffen werd door de goede zorgen waarmede de stewardess haar pas sagiers omgaf, dat hij haar zonder zich een ogenblik te bedenken bij het eerstvolgende tussenstation wilde meenemen als zijn rechtmatige echtgeno te. De verliefde passa gier was een eerbied waardige Sheik die de stewardess als laatste aanwinst voor ziin ha rem bestemd had. Hij trad onmiddellijk in onderhandeling met de gezagvoerder van 't vliegtuig, die hij als heer en meester over leven en dood van de gehele bemanning be schouwde. Direct bood hij twee bijzonder fraaie kamelen aan als koopsom. De gezag- .vo'erder was zo be duusd dat hii geen woord kon uitbrengen. De Sheik legde dit zwijgen echter als on tevredenheid uit en deed er nog een vetge mest varken bii. Om begrijpelijke re denen echter kon de koop toch niet door gaan en startte het vliegtuig zonder de ka- melen en mede ste wardess- Op het vlieg veld bleef een man in een witte burnoes ach ter, onthutst zijn hoofd schuddend over zo wei nig zakenbegrip en ge. voel voor realiteit. WAARSCHUWING VAN TUCHTRECHTER. De Algemene Brigade van de Prijsbeheersing heeft in de tweede week van April 'n uitgebreide controle gehou den in Zeeuwsch-Vlaanderen. 236 zaken werden gecon troleerd en tegen 35 moest proces.verbaal worden opge maakt. Over het algemeen waren de overtredingen van geringe omvang. Het lag ook in de bedoeling op de markt in Terneuzen te controleren. Het gerucht hieróver was echter de amb tenaren vooruit. Dit bleek o- m. hieruit, dat enkele koop lieden hun waren niet uit pakten en vertrokken zoals zii gekomen waren. VOOR DE TUCHT RECHTER. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg heeft al enige zaken tegen markt, kooplieden behandeld. Som mige hadden zelfs al ver scheidene veroordelingen op hun naam staan voor het te duur verkopen van goederen op de Zeeuwse markten. Te gen deze recidivisten zal de Tuchtrechter in het vervolg streng optreden- Een van die kooplieden, die vorige week te Tholen voor de Tuchtrechter ver scheen. kreeg de waarschu wing dat bii een volgende keer de Tuchtrechter niet zou aarzelen hem de uit. oefening van zijn beroep op de Zeeuwse markten te ver bieden- Ook op de markten dienen de prijs voorschriften te wor den nageleefd. TEXTIEL. De Textielbrigade van de Prijsbeheersing heeft even. eens in Zeeuwsch-Vlaande ren gecontroleerd. Een 20. tal kleermakers werd met een bezoek vereerd. Tegen 6 hiervan werden aanwijzingen verkregen, dat zii de prijs- voorschriften niet naleefden. Vier werden onmiddellijk geverbaliseerd, terwijl tegen twee het onderzoek nog niet is afgelopen: Ir. FRANKE VOLGT ir. TOXOPEUS OP. Met ingang van een nader te bepalen datum is tot in specteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in de provincie Zeeland benoemd ir. A. Franke, thans ir. bij de Provinciale Waterstaat in N, Holland, tevens wnd. inspec teur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel en als zoda nig speciaal belast met het cultuur-technisch herstel. Ir. Franke volgt in Goes ir. P. C. A. Toxopeus op, die zoals bekend 'naar Canada vertrekt. NEDERLANDSE ORGANISTENVERENIGING. Zaterdagmiddag kwam het district Zeeland van de Ne. derlandse Organisten Ver eniging in vergadering bijeen in de consistoriekamer van de'Grote Kerk te Goes. Er werden verschillende onder werpen van huishoudelijke aard besproken, waarna ,mej. K. Murre op het orgel der kerk de 2e Sonate van Men delssohn speelde. De heer Adr- Kousemaker sprak over de muziek van Jan Zwart, toegelicht met verschillende muzickvoorbeêlden. De terugkeer van de „Zeeland". Naar wij vernemen ligt 't in de bedoeling van de di recteur-generaal voor de scheepvaart om op 12 Mei a.s. m het Schuttershof te Middelburg een bespreking te houden met de belangheb benden bij de terugkeer der Stoomvaartmy. „Zeeland" naar Vlissingen. In deze be spreking zullen nog eens alle aspecten dezer aangelegenheid onder de loupe worden geno men. Kapitein Romijn ontvangt Militaire Willemsorde Zaterdag reikte aan boord van de „Oranjefontein" te Amsterdam Prins Bcrnhard aan leden van de koopvaar dij, militairen van marine en het Indische leger, onder scheidingen uit. De oud-Vllssinger, gezag voerder ter koopvaardij A. Romjjn, ontving de militaire Willemsorde. Deze hoge on derscheiding werd de heer Romijn verleend voor zjjn houding tijdens een aanval van duikboten en vliegtuigen op het m.s. .Aagtekerk", aat in Januari 1942 op weg was van Glasgow naar Suez. Door uitnemend te manoeuvreren wist hü de vliegtuigaanval af te slaan en de duikboot te vernietigen. Als geeag- voorder van hetzelfde schip gedroeg hrj zich op 14 Juni van datzelfde jaar eveneens voorbeeldig, toen de „Aagte kerk" door een luchtbombar dement in brand geraakte. Bij deze actio werd gezag voerder Romijn ernstig ge wond. DE EERSTE VROEGE AARDAPPELEN. Vrijdag werden op de vei ling te Middelburg de eerste vroege aardappelen aange voerd door dc heer M. Ton te Middelburg en de héér S. van Soelen te Souburg. Kader-vergadering LJ.G. In de Prins van Oranje te Goes hield het kader van de L.J.G. Zeeland Zaterdag een bijeenkomst. De voorzitter, de heer M. de Feijter, deelde o.a. mede, dat de L-J.G. niet van plan is dze zomer bij de, pakken te gaan neer zitten. Sportwedstrijden, landdag, kampbiieenkomst staan op 't programma en een excursie naar Groningen zal worden georganiseerd. Hierna brachten de streek- voorzitters verslag uit over het werk. de stand van za. ken en de perspectieven in hun omgeving. Uit dit alles bleek, dat er een frisse wind door de gelederen van de L. J.G. blaast. Des middags had de voor zitter van de afdeling Zuid- Beveland, de heer Van Loo, de leiding. De heer Klap, hield een le zing over: „Taak en opdracht van de Nederlandse jonge- fen". Op zeer duidelijke wij ze zette spr. de gevolgen van de oorlog uiteen en wees hij er op, dat de tendenz om zelf de leiding in hand te ne. men, bij de jongeren momen teel ontbreekt. Spr. wees er op hoe de plattelanders te genover de stad staan en raadde hen aan zich een juist beeld van hun plaats en hun werk eigen te maken. Het gesprokene was aanlei ding tot een opgewekte ge. dachtenwisseling. Nadat de hegr Klap enke le verzen had voorgedragen, sloot de voorzitter de goed geslaagde samenkomst. BLOEMEN TENTOONSTELLING TE OOSTBURG. Het bestuur van de vere niging „Floralia" te Oostburg heeft het initiatief genomen om op 11. 12 en 13 Septem ber a.s. een bloemententoon stelling te Oostburg te orga niseren. Vermoedelijk zal daaraan verbonden worden 'n tentoonstelling van zaai- cn pootgoed. Domburg Het afscheid van Domburgs gemeentesecretaris. Zoals wij Zaterdag reeds meldden, nam de heer J. W. Schuurman, na een ambtspe riode van 33 jaren, afscheid als gemeentesecretaris van Domburg. Deze buitengewo ne raadsvergadering werd ge opend en geleld door ihr. H. L. Boogaert. Spr, voelde deze bijeenkomst als "een moeilijk ogenblik voor allen, voor de heer Schuurman het meest; maar deze mocht zich troos ten met de wetenschap, dat iedereen hem grote liefde toedraagt. Namens de oud-raadsleden, de zittende leden en het Col lege van B. en- W. overhan- diede de burgemeester een prachtige sigarettenkoker. In een geestige speech de heer H. J. Adriaansen te Middelburg, .een aantal grap pige gebeurtenissen uit het verleden in herinnering. Hij noemde zijn "oude meester 'n edel mens, een goed chef. In aansluiting daarop bood mevr. W, de Kamvan Sluijs bloemen 'aan. Namens het tegenwoordige ambtenarencorps voerde de heer B. .Goedbloed het woord. Ook Mij had een geschenk aan te bieden voor de huidi ge en de vroegere ambte naren. Er was een oorkonde bij, aan het slot waarvan te lezen stond: ,/k Geloof men had in de zen man geen gal- gevonden" (Vondel). De voorzitter van het hul digingscomité, de heer P. J. Elout van Soeterwoude, had de secretaris altjjd „meer mens dan ambtenaar" gevon den. Hij roemde zijn onder alle omstandigheden te onder kennen goedmoedigheid, zin voor humor en vriendelijk heid jegens iedereen. De bur gerij schonk een prachtige antieke barometer en een di to scheepjésklok. Oud-burgemeester baron van Tuyll spi'ak zijn diepe ge negenheid voor de heer Schuurman uit Hü bood het mooie boekwerk „Vijftig jaar Vorstin" aan. Ten slotte Het nog de heer W. Brand een geluid horen van „de gewone man". Hij had iemand gesproken die betuigde: „Ik bin bile dat er wat vè meneer Schuurman gedaen óort, Want 't is 'n machteige lépe vint!" De heer Schuurman ant woordde en dankte op zyn prettige wijze doch onder de indruk der gebeurtenis. Hij betreurde de afwezigheid wc- fens ziekte van wethouder ac. de Visser. Spreker had getracht te leven uit het be ginsel: ,.Je moet geen amb tenaar zjjn als 't niet nodig is." Met de muziek kwamen honderden aan het stadhuis de heer Schuurman de hand drukken. BOERENLEENBANK DOMBURG. Woensdagavond hield ^de Boerenleenbank „Domburg" een algemene ledenvergade ring in de zaal „Tramzicht". De voorzitter, de heer W. Brand, kon in zyn openings woord getuigen van groei en bloei der bank. Het aantal le den steeg tot 422, dat der spaarders tot 1702. Het cor respondentschap WestkapeÜe blijkt zo te worden gewaar deerd en benut, dat eerlang de wekelijkse dienst tot een volle dag zal worden uitgebreid. Over enkele maanden hoopt de bank een eigen ruim, doel matig en gerieflijk gebouw te bezitten. Spreker herdacht de heer P. de Visser Sz. Hy dankte het personeel en de be stuurders voor het vele werk, dat zy voor de instelling heb ben verricht. Uit het verslag van de kas sier, de heer C. Minderhoud, werd vernomen, dat de omzet in 1947 ruim 3 milüoen heeft belopen-; het--eindcijfer van de balans, ruim 2 millioen, stelt Domburg op Walcheren aan de spits. De spaarders te Dom burg, Aagtekerke en Westka- pelle hebben 78.000 meer in- gebracht dan teruggevraagd, mdanka zware fiscale ver plichtingen werd een winst van 2479 gemaakt, waar door het reservefonds tot by- na 60.000 zal aangroeien. Werd in 1947 slechts 2 maal een bedrirjfscrediet aange vraagd, in 1948 hebben reeds 15 landbouwers daarvan ge bruik gemaakt. Een gunstig gevolg van de geldsanering noemde de kassier het toene mende giroverkeer. Als bestuurslid werd herko zen de heer J. W. Schuurman; tot lid v. d. Raad van Toe zicht, herkozen de heer J. P. Almekinders en gekozen de heer K. Brouwer, waarna de heer W. Maljaars werd geko zen tot plaatsvervangend lid. Bij de rondvraag werd het voorstel gedaan om een of meer Westkappelse leden in het bestuur op te nemen, het geen ook reeds door het be stuur was overwogen. Aan het einde gaf de kas sier een uiteenzetting van wat er met geblokkeerd geld kan worden gedaan. Vlissingen Afscheid hoofdbesteller J. A. Hollaers. De heer J. A. Hollaers, wnd. hoofdbesteller P.T.T. te Vlissingen nam aZterdag af scheid van directeur en per soneel van het postkantoor. De directeur, de heer A. Buy- terse sprak zijn grote waar dering uit voor het plichts getrouwe werk van de heer Hollaers. Wij zien U slechts node gaan, aldus de heer Buyterse. Het is voor 'ons 'n prettige gedachte, dat U nog iets hebt, 'tfhar U Uw tijd mee kunt vullen, nl. de mu ziek. Spr. overhandigde de heer Hollaers als hulde voor zb'n voortreffelijke plichtsbe trachting de afscheidspen- ning van P.T.T. Tenslotte bood de heer Buyterse de scheidende hoofd besteller namens het perso neel een bureaustoel aan. De heer H. W. Kolljn sprak namens het personeel, waar na de heer Hollaers ontroerd dankte. DE NUTSSPAARBANK TE VLISSINGEN. Verschenen is het financieel overzicht over de laatste 5 ja ren van de Nuts-spaarband te Vlissingen. Het blijkt dat het totaal bedrag van de inleg in deze vijf jarén het hoogst was in 1945, n.l. 2.976.190.67. het laagst in 1944, 1.071.483.14. In 1947 bedroeg de inleg 1.697.024.12 d.w.z. bijna 300.000 minder dan in 1946. Het aantal terugbetalingen was het grootst in 1946 n.l. 8659 voor een bedrag vaii 1 Mei-viering in Middelburg en Vlissingen. De Partij van de Arbeid en de Vlissingse bestuurdersbond heeft 1 Mei. gevierd met de opvoering van het Mei-spel „Feest en bezinning" van Wil lem van Iependaal. Dit spel. werd onder leiding van de heer M. A. van Popering uitgevoerd door meer dan 100 medespe lenden. Het werk behandelt dc gebeurtenissen van de laatste jaren. Bijzonder treffend was de herdenking van de gevallenen, met het nelgen van de vlag gen der verschillende naties. Medewerking werd verleend door de zangvereniging „De Volksstem" ditmaal onder lei ding van de heer J. Machgeels. De heer H. J. van de Bom, voorzitter van het hoofdbe stuur van de Alg. Ned; Metaal- bewerkersbond sprak de Mei rede uit. Dé heer M. van Poelje dank te aan he slot van de byeen- komst de medewerkenden, in het bijzonder de heer M. A. van Popering. 's Morgens was een geza menlijke wandeling naar Sou burg gemaakt waar men sa menkwam met de Middelburg se feestgenoten. Voor de jeugd was er 's middags een film voorstelling. In Middelburg, waar in de volle Schuttershofzaal even eens het Mei-spel werd opge voerd was de spreker mr. J. A. Berger, voorzitter van de Raad van Arbeid in Groningen. Mr. Berger, die in Zeeland gewoond heeft is in Middelburg een goede bekende. In zijn toe spraak blikte hij terug op het verleden, herinnerend aan de dagen, toen de oude garde van de S.D.A.P. de strijd voor lots verbetering van de arbeiders, voerde. In de toekomst behoort ook in Nederland 1 Mei een alge mene feestdag van de arbeid to worden en .niet een dag van demonstraties. De avond werd als gebrul- keiyk opgeluisterd met zang van de „Volksstem". 2.012.466,12. Het saldo-tegoed van de inleggers vertoont een stijging: 1943 3.502.311,50, 1947 6.562.321,79. Het aantal inleggers is ge stegen van 9877 in 1943 tot 13.101 in 1947. Met het school- sparen blijkt het goed te gaan. In 1943 waren er 5 scholen met 249 sparende kinderen, in 1947 8 scholen met 610 sparen de kinderen. In 1943 werd er 146.30, In 1947 3.845,55 .door de kinde- ren gespaard. Aan de inleggers werd in 1943 een bedrag van f 76.2.07,40 vergoed, in 1947 124.970,20. KR A AN ARM GEPLAATST. Vrijdag heeft men op het terrein van de Koninklyke Maatschappij „De Schelde" een 45-ton-zware kraanarm op het 50 m. hoge kraanstatief geplaatst. zoals bekend ondervonden deze werkzaamheden enige maanden geleden stagnatie, doordat de kraanarm tjjdens het ophüsen omlaag viel. Het werk is thans echter zeer voorspoedig gegaan. De arm was vrij snel op zijn plaats gebracht. Men is thans bezig met de laatste montage-werk zaamheden. De kraan zal een hefvermo gen hebben van 20 ton. COLLECTE STICHTING 1910—1945. Deze week van ,3 tot en met 8 Mei, zal er te Vlissin gen een huis aan huisvollec. te worden gehouden ten bate van de Stichting 1940'45, ingesteld voor de nagelaten betrekkingen van hen, die hun leven gaven voor de goe de zaak van vrijheid en recht. Deze collecte wordt door een aantal vooraanstaande personen aanbevolen. J. J. VAN SOELEN In de leeftijd van 60 jaar is te Vlissingen overleden de heer J. J. van Soelen. Dc overledene was gedurende 30 jaar dirigent van de Muziek, corpsen „Vlijt en Volhar ding" te Soubufg en van „Excelsior" te Middelburg. Met grote ijver en toewijding heeft hij deze muziekgezel schappen gediend. De heer Van Soelen speelde mede in „Ons Genoegen" te Vlissin gen en was enige jaren on der-directeur van dit mu. ziekcorps. Nieuw- en St. Joosland STILLE OMGANG. Onder auspiciën van de Buurtenbond „Oranje Bovenal" te Nieuw- en St. Joosland, zal op Dinsdag 4 Mei a.s. een stille omgang worden gehou den ter herdenking van hen, -die in de oorlog zijn gevallen- Des avonds om 7.45 uur zal de stoet in de Kerkstraat worden samengesteld. Door de Buur tenbond zal een krans worden gelegd op de nieuwe begraaf plaats en er zal dan tevens ge legenheid bestaan voor vereni gingen en particulieren de gra ven der getroffenen vaA een bloemenhulde te voorzien. Des avonds 6 uur zullen de inwo ners der gemeente de vlaggen halfstok uitsteken tot de daar opvolgende middag 12 uur, waarna de vlaggen zullen wor den gehesen. Dinsdagavond 8 uur zullen door alle ingezete nen twee minuten stilte in acht worden genomen. MEDEDELING. Op Instigatie van de Zeeuw se JournaHstenkring hebben de redacties van de" Prov. Zeeuwse Courant, Zeeuwse Dagblad en De Stem besloten ten aanzien van berichten, die geen zuiver nieuwskarakter hebben, de volgende gemeen schappelijke gedragslijn vast te stéllen: Berichten over de opening van nieuwe zaken, bedrijven en winkels zullen alleen dan geplaatst worden, als deze een belangrijke werkvérrulming betekent voor de plaats van vestiging. Verbouwingen zullen niet in het redactionele ge deelte worden vermeld. Van de zakenjubilea zullen alleen de 50-, 75- en 100-jarige worden vermeld. Alle reclameberichten zullen worden geweerd. Vervallende of gewijzigde spreekuren van provinciale- en gemeentelüke autoriteiten zul len voortaan niet meer als be richt, doch uitsluitend als offi ciële pubUcatie worden ge plaatst. Er zullen geen voorberich ten worden opgenomen van uit voeringen of vergaderingen. Wel zal voortaan een agenda worden geplaatst, waarin deze worden aangekondigd. JEUGDGEBOUW EN NIEUWE PASTORIE. Te Nieuw en St. Joosland bestaat dringende behoefte aan een jeugdgebouw. In een ver gadering van Kerkvoogdij KerlceraadNotabelenKies college der Ned. Herv. kerk en andere verenigingen is daar over uitvoerig gesproken en ihen is tot de conclusie geko men, dat de beste oplossing zou zyn een nieuwe pastorie te bouwen en de bestaande pas torie te verbouwen tot jeugd gebouw. In een vergadering werd een commissie benoemd om met verdere plannen dien de financiële kwestie te be de financiële kwastie te be zien en deze aan de gemeente voor te leggen. In een verga dering, welke op 10 Mei des avonds in de kerk zal worden gehouden, zullen de plannen nader worden besproken. Dc kosten der nieuwe pastorie worden geschat op 30.000 en de kosten van verbouw der oude pastorie tot jeugdgebouw 3000. De .financiering ziet de commissie mogelijk .door het plaatsen van renteloze aande len en het aangaan van een geldlening. De jaarlijkse lasten van rente, aflossing en onder houd worden bepaald op 1500 en kunnen worden opgebracht door het houden van 4 extra collectes per jaar, inkomsten verjaringsfonds en verhoging van de hoofdelijke omslag. Middelburg VERKOPlNtSEN. Door notaris R. Batten te Middelburg werd Donderdag- j.L in het Notarishuis aldaar publiek verkocht: in de ge meente Middelburg: 1. Een herenhuis met ga. rage en tuin aan de Loskade 17, groot 3 a. 78 c.a. aan A- I. P- van Overbeeke voor 19.000,—. 2. Een huis en er-f aan de St. Antheunisstraat 24, groot 1 a. 25 c.a. aan C. Petiet voor 3300—. 3. Een huis en erf aan de Schocfrsteenvegedssingel 32. groot Pa. 69 ca. aan C. P. Klaasse voor 3500. 4. Een huis en erf aan dc Zandstraat 15, groot 1 a. 68 c.a. aan J- P. Ie Clercq q-ctf voor 2000 5. Een huis en erf aan de Korte Geere 45. groot 94 c.a. aan A. Wielemaker, voor 525 6. 10 huizen en- erven aan de Huidevettersgang aan G- P. Goergen q.q. voor 5300- - 7. 7 huizen en erven aan de Slopersgang aan J. M. Won- dergem q.q. voor 4200 8. Een huis en erf aan de Schoorsteenvegerssingel 38. groot 1 a. 14 c.a. aan J. M. v. Kerkvoort voor 1600 9. Een huis en erf aan de Rozemarijnstraat 8, gróót 55 c.a. aan W. Imanse voor 1376— 10. Een huis en erf aan de Koepoortstraat 12, groot 1 a. 48 c.a. aan N. G. van Hoepen voor 2501 Voor het politie.diplorna slaagde de heter J, F. de Muijnk, te St. Laurens, thans bii de grenspolitie te Middelburg. MAANDAG. Middelburg. Kunstmuseum: 29 Mei, ten toonstelling schilderijen en te keningen mevr. M. P.. Callen- felsCarsten. De. Vergenoeging: Vergade ring „Uit het Volk Volk". Volk door het Electrobioscoop: Waterloo- bridge, 7 en 9.15. Schouwburg-bioscoop: Car men 8. Vlissingen. Concertgebouw: Feestavond machinistenopleiding K.P.M. Alhamb'ra.: Aino, 7 en 9. Luxor: Het geheim van de biecht, 7 en 8. DINSDAG. Middelburg. Schouwburg: Lezing „De internationale politiek", prof. A. J. P. Tammes, Ned. Mij. voor Nijverheid en handel. Bioscopen wegens dodenher denking gesloten. Vlissingen. Bioscopen wegens dodenher denking gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2