Het huiselijk leven van Engelands koningspaar DE WULP Vijf weken in een Luchtballon Eerste steenlegging vismijn te Veere Een Koningin met Schotse vastberadenheid De Koning was vroeger verlegen is paraat in de lente 'j>* TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1948 (Van onze corespondent). LONDEN, April. Terwijl het zilveren huwelijksfeest van het Britee koningspaar Londen weer eens een onverge telijk schouwspel heeft bezorgd van vooroorlogse praal en pracht, en mluloenen zich de nacht tevoren reeds langs de straten opgesteld hadden om do koninklijke stoet te kunnen toejuichen, willen w\j even stilstaan bjj het gewone huiselijke leven van dit vorstelijk echtpaar. Voordat Lady Elizabeth Bo- wes-Lyon, behorende tot een der oude Schotse families, op 22-jarige leeftijd in het huwe lijk trad met de verlegen twee de zoon van Koning George V, had zij zich een jaar lang ter dege bedacht, daar het voor uitzicht om hertogin van York te worden en haar vrye leven tje op te geven, haar eerst in het geheel niet aantrok. Het feit, dat zjj eens koningin zou worden, had zij toen zelfs niet kunnen vermoeden. Als hertog en hertogin van York wóonden - zij midden in Londen, op Pic cadilly. De achterzijde van hun huls kwam uit op het Hyde Park en dikwijls kon men daar vroeger de tegenwoordige ko- ir'ng piet zyn dochtertjes ver stoppertje in hun tuin zien spelen. Tijdens de oorlog werd dit huls geheel vernield door een Duitse landman. SWEET HOME. Hoewel het Buckingham Palace nu hun officiële woning is, is hun eigenlijke „home" de „Royal Lodge in Windsor Great Park, even buiten Lon den. Daar dragen zij oude kle ren, eten informeel en tuinie ren dat het een lust is. Dik wijls dragen zij daar een pak en mantelpak van dezelfde tweed stof. In hun weinige „vrije uren" lezen zij elkaar dikwijls voor. De koningin leest bijzonder graag de boe ken van^de I9e eeuwse schrijf- bliek belemmerde, is thans, dank zij zijn eigen doorzet tingsvermogen en de hulp en het eindeloze geduld zijner vrouw, fco goed als geheel ver dwenen. DE KLEDING. Een van de kenmerkendste eigenschappen van Koningin Elizabeth mag wel het feit ge noemd worden, dat zij tot op heden ten dage nog zelf elke weck alle lakens, slopen, hand doeken en het huishoudlinnen van haar gezin telt. Haar door niets af te leiden Schotse vast beradenheid komt tot uiting by de keuze harer kleding. Hierr in volgt zij uitsluitend haaf eigen smaak soms tot wanhoop der grote ontwerpers in het dragen van lichte pastelkleuren. Zij heeft nu een maal een speciale voorkeur voor rose en lichtblauw en hoewel deze haar volgens ve len niet op haar voordeligst doen uitkomen, stoort zij zich hier niet-in het minst aan. Ook haar eigen vertrekken zyn geheel in deze twee kleu ren gedecoreerd. Overdag draagt zy, behalve een vier dubbel parelsnoer, nagenoeg geen sieraden. Zij heeft donker haar, diep-blauwe ogen, is klein en draagt daarom meest al hoge hakken. Zij heeft het zelfde aantal textielpunten als iedereen, maar heeft er dan nog de gewone jaariykse di plomatieke toelage van 60 punten bij. Zij rookt niet en drinkt heel weinig. Zoals de meeste moeders had ook Ko ningin Elizabeth met kleren- lenende dochters te kampen. Tot voor haar huwelijk had vooral prinses Elizabeth er 'n I handje van om haar moeders 1 avondtoiletten te lenen en zelfs te laten veranderen. Prinses Margaret houdt echter meer van een eenvoudige stijl en kleedt zich vooral de laatste tfld meer en meer naar het voorbeeld van haar tante, de elegante hertogin van Kent. GEESTDRIFTIG DANSER. De Engéfee koning is oen uitstekend amateur-fotograaf en houdt verder, evenals de koningin, veel van muziek; hij van Bach en Grieg en zijn vrouw van Chopin en Schu bert. Maar ook dansmuziek weerklinkt dikwijls door de lange brede gangen van Buck ingham Palace. Beide dansen graag. Vooral de koning. Deze 53-jarige, nog jeugdig uitzien de man, is een euthousiaste Congadanser en bij elke infor- KOKiau ixjeiUKGE VAN ENGELAND mele „party" leidt hij al zijn gasten achter elkaar door de lange gangen, trap op, trap af, dwars door alle „state rooms". Hoewel hij 'n all-round sports man is, een uitstekende paard rijder, tennisspeler en zwem mer, houdt de koningin hele maal niet van sport. De beide prinsessen echter des te meer. Zowel bij de Royal Lodge en achter Buckingham' Palace had de koning voor de oorlog reeds zwembaden laten bou wen. Het laatste is echter bui ten werking gesteld door een Duitse bom en is nog steeds niet gerepareerd. (Nadruk verboden).. 'Nieuwe „Slamat" voor de Kon. Rott. Uoyd. De Kon. -Rotterdamsche Uoyd heeft, om de in de oor log gehavende vloot op peil te brengen, behalve verschil lende aankopen in het buiten land, aan een drietal Neder landse werven opdracht gege ven voor het bouwen van vijf nieuwe vracht-passagiers-sche pen van elk 12.000 ton draag vermogen, met accommodaut voor 35 en het volgend jaar in voor 35 passagiers. Al deze schepen zullen reeds in de loop van dit jaar ön het volgend jaar in de vaart komen. De eerste officiële tewater lating is die van het m.s „Slamat". Zij zal op 1 Mei a.s. op de werf van de Rotter damse Droogdok maatschap-' pij geschieden. 'Deze „Slamat" draagt de naam van een der schepen uit de vooroorlogse Lloydvloot, dat tijdens de oorlog in de Griekse wateren vrijwel met man en muis ten onder ging. De benaming van het schip bestond toen uit bijna 200 man t.w. 78 Nederlanders, een Noor, tién Australiërs, 24 Chi nezen en 85 Goanezen (Por tugese voor-Indiërs). Tijdens de ramp waren bovendien ruim 400 man Britse troepen aan boord. Vier van de Nederlan ders brachten er het leven af, van de overige leden der be manning werden alleen zes Goanezen gered, zodat van de gehele bemanning slechts tien. overlevende zyn. Belgische hoteliers vrezen slechte zomer. De invoering van een spe ciale toeristenfrank ten voor dele van de Belgische toeris ten, die deze zomer een be zoek aan Frankrijk willen brengen, heeft in kringen van het Belgische hotel- en res taurantbedrijf heel wat beroe ring verwekt. Belgische badplaatsen vre zen, dat de invoering sterke terugslag zal hebben op het toeristenbezoek aan de kust In kringen van deskundigen neemt men intussen aan dat de invoering van de toeris tenfrank slechts weinig in vloed zal uitoefenen op het bezoek van Belgische toeris ten aan Nederland. CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De Nederlandse Bond van Fabrleks en Transport- KONENGIN ELIZABETH sters Jane Austen en Charlot te Bronte, terwijl haar echt genoot een speciale voorkeur heeft voor het lezen van alle mogelijke biographieën en bo vendien een verwoed kruis woordpuzzelaar is. Zijn vroe- fere zenuwachtigheid, die hem et vlotte spreken in het pu- «fHT DE TREIN GEVALLEN? Donderdagmorgen is onder de gemeente Rijswijk onge veer 200 meter van de over weg aan de Kleiweg langs de spoorbaan RotterdamDen Haag het stoffelijk overschot van een jongeman aangetrof fen- De politie vermoedt, dat hü uit een trein Rotterdam Den Haag is gevallen. 3t> van de 72 Griekse communisten, die voor een militair tribunaal te Saloniki terecht stonden wegens spi- onnage, zjjn ter dood veroor deeld. Gebakjesffuzzle. De oplossing van de gebak- jespuzzle is alsvolgt: Mevrouw Snoepkens heeft besteld: 3 gebakjes van 8 Cent ƒ0.24 12 gebakjes van 13 cent 1.56 10 gebakjes van 22 cent 2.50 25 gebakjes voor ƒ4.— PRIJSWINNARS. De winnaars zijn: Mej. M. Roel se, Brandery- molengang 16, Middelburg; H. J. v. Heulen, Havendorp 580, Vüssingen; A. Bakker, Kam perfoeliestraat 7, Goes; L. v. d. Hiele, Kade A 9, Veere, Wed. J. Pree, B 76, 's-Gravenpolder; S. J. Lems Breure. Dorpstr. A 49i Colynsplaat; G. Ter- montPauwels, post Water landkerkje; M. P. Bjjl, Dorps straat, Nieuwvliet; C. Sch|jve, Gratamastraat 1, Oostburg; J. G. de Waal, Molenweg D 47, Bruinisse; J. M. Tichem, Lan- geweg 124, Scherpenlsse; G. MeijerBoons, Voorstraat A 26. St. Philipeland. De prijzen worden ln de loop van de volgende week aan de winnaars toegezonden. Hij staat op wacht. Diep in het duin, op de hoge, zandige duintop, omwuifd door enkele spichtige helmsprieten, tekent donker zich af, tegen grijze wolkenlucht, zijn karak teristiek silhouet. Hij staat er nü, hij stond er gisteren, hij zal er mórgen staan, èl de uren van de lange lentedag, waarop hij niet behoeft te ageren tegen werkelijk of ver meend gevaar. In de broedtijd toch is het leven van man wulp één ononderbroken wake voor de veiligheid van zijn toekomstig kroost. Daar komen ze aandrijven, gak-gak-gak, kliau-kliau, de zilvermeeuwen van de hoge zeeduinen. Op dagen als deze, grauw van mist en regen, krijgen deze op zee minder kans, waarom ze landwaarts in komen azen op klein ge dierte en eieren van andere duinvogels. HET GEVECHT. Maar man-wulp is paraat. Onvervaard suist hjj de schui mers tegemoet, slaat ze uit elkaar, stort zich van de een op de ander, onder doordrin gend gekrijt, fel hen bestokend met zijn Turkse kromzwaard, om eerst weer zijn hoge wacht post te betrekken, als het ge boefte afgetrokken is. Dra echter komt een ander gevaar hem bedreigen, van de landzijde ditmaal, een gevaar niet minder te duchten, minder luidruchtig wel, doch uiterst geraffineerd, de mens. Deze toch, begaafd, met de rede, lost alle 'problemen, waarvoor het oerinstinct der vogels hem plaatst, zonder veel moeite op. Als ik hem dus, van verre nog, op zijn verheven post zie staan, weet ik, waar ik aan toe ben. Dit wist ik tóch wel, Want de ervaring heeft ge leerd, welke contryen van het duingebied jaar op jaar hun wulpennest hebben, by „de liguster", op „Teunisjes-il", bjj ,,'t oekepitie", ,,'t gat van 't schip," ,,'t sukergat", „d'n graeuwen il", „de verklikker" en meer andere. HET NEST. Ditmaal heb Ik bijzondere belangstelling voor het nest hier, by de ligusterstruiken de vogel moet op de plaat. Ik moet het nog vinden, doch zie op deze grijze dag van zoeken af, daar de wachter op zjjn duintop me te vroeg ontdekt, 'k Zal morgen wéér gaan en list tegenover list stellen. En zo schuifel ik de vólgende mor gen, in gebogen houding, soms op de knieën voortsluipend, langs lage ruggetjes en duin doorn heen, op het doel af. De list slaagt volkomen. Man wulp, van è,l te nabij verrast, doet te laat zijn waarschu- wingsroep weerklinken; het wijfje heeft zich slechts enkele meters van het nest verwij derd, als reeds mijn dichtbij- zyn haar tot opvliegen noopt. Na even zoeken vind ik het nest met de vier grote, zuiver peervormige eieren, vaalgroen van grondkleur met donkerder vlekken. Een stilleven, waar van een bekoring uitgaat, wel ke zich niet beschrijven laatj Meerderen met mij, op hun tocht diep uit het duin huis waarts, laten him pad kron kelen langs de op hun weg be kende nesten met eieren, zon der ander doel, dan ze nog even weer te zien. Wie met zulke gevoelens deze natuurwonderen beziet, laat de vogels hun eieren, neemt ze niet mee. Zo loopt ook mijn wulpennest geen ge vaar. Als de vogel mij maar vergunnen wil, even voor de lens te komen. Op een zand heuveltje, een voet hoog, twee passen van het nest af, komt een groengeverfd kistje te staan, een zogenaamd „fop- kistje," dat de vogel aan de camera moet doen wennen. Morgen wordt het vervangen door de camera zelf, van ge lijk formaat en kleur. Aan de overzijde van de kleine duin- Ï»an aan welks helling het nest igt, maak ik mijn schuilplaats Tereed, een zandkuil, overkapt !oor een gebint van dode tak ken, waarvoor 'n vracht bloot- gewaaide helmwortels. Een electrisch werkend sluiterap paraat laat toe, dat ik- de af stand tussen camera en tent min of meer willekeurig ne men kan. UREN WACHTEN. Als ik dan de volgende mor gen vroeg in het hol kruip, bereid ik me op urenlang wachten voor. Het wórden ook uren. Onwillekeurig krjk ik eens achter me, ...schrik me dood... duik snel, geruisloos, zo diep mogelijk neer. Daar staat zo waar, op armlengte achter mijn kluis, de welp. Hij komt eens kijken, hoe ik het maak in myn eenzaamheid. Zo'n slim beest! Nooit nog be leefd! Hy alarmeert niet, heeft me dus gezien, nóch gehoord. Een half uur later is hij ge- Wekt Ik ga de belichte plaat door een verse vervangen, voor een tweede opname, 't Zal weer uren duren,. Hij weet, dat ik er ben. Nauwelijks on der mijn onderkapping, hoor ik dichtbij een schot! Een ja- :e.r? En deze tyd van het aar? Het móet wel. Mijn pas- Chr. arbeiders komt 27 en 28* Mei a.s. in algemene vergadering bijeen in het Kurhaus te Sche- vening^n. Bevrijdingsvlam uit Bayeux. Op de avond van 5 Mei zal in Den Haag op het Savomin Lohmanplein door de jeugd 'n vreugdevuur worden ontsto ken met een vlam, die per estafette van Bayeux (Nbr- mandië) via Eindhoven en Nymegen naar Den Haag zal worden gebracht. VALSE VRIJSTELLINGS- BEWIJZEN. De krijgsraad te velde ver oordeelde een sergeant en een wachtmeester tot resp. 5 en 2 jaar gevangenisstraf we gens geknoei met oproepin gen voor de dienst in Indië en het afgeven van valse be wijzen van vrijstelling. De sergeant toucheerde hiervoor enige duizenden guldens- De Italiaanse film „Pai- sa" heeft het pradicaat „film van de maand verkregen^ Londense bussen door radio gecontroleerd. (Van onze correspondent). Londen, April. De beken de Londense rode „double- decker" bussen zullen binnen enkele weken alle met radio- installaties uitgerust worden en door middel van speciale radio-auto's zonder enige ver traging door het drukste West End verkeer geloodst kunnen worden. De eerste proeven met door radio gecontroleerde bus» sen werden dezer dagen bij de paarderennen te Epsom geno men. De enorme mehigte die doorgaans na de rennen uren lang op bussen staat te wach ten en gedeeltelijk maar naar het dichtstbijzijnde station gaat lopen hetgeen het busver- keer nog meer in de war stuurt was nu binnen het kwartier geheel verspreid en van de honderden extra bussen, kon den deze met het grootste ge mak controleren tussen ren baan en stations. Ook de aan komst en vertrektijden der treinen werden vanaf de sta tions doorgeseind naar de radio-auto's, die deze dan op hun beurt weer doorseinden naar de bussen, zodat deze precies op tijd de renbaan kon den verlaten en daardoor ook een verkeersopstopping by de stations vermeden werd. In het nu reeds door toeris ten overstroomde Londen en vooral ook straks bij de Olym- gische Spelen zal dit systeem ij het vervoer der mensenmas sa's enorme diensten bewijzen., 40Ó0 arbeiders -van de Hanomag fabriek, op één na de grootste van Hannover, zijn in staking gegaan. Drie Nederlanders maken zwerftocht door Europa. Damesballonwed strijd in Parijs. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, April. Voor het eerst sedert 1932 zal er in de loop van deze zo mer weer een beipande lucht ballon boven Engeland opstij gen en wel van een terrein nabjj Cardington. Drie gebre- veteerde Nederlandse ballon- vaarders. de heren J. Boosman en C. de Vos .Klootwijk mevrouw Mimi Boesman- Visscher zijn daartoe uitgeno digd en zij hebben de uitnodi ging aanvaard als leden der Haagse ballonclub, die haslr ballon „Rambaldo". genoemd naar een lang geleden overle den befaamde Nederlandse ballonvaarder, daartoe ter be schikking stelt. Ook Perth heeft het drietal uitgenodigd, maar daarmee is nog geen overeenkomst gesloten, terwijl nog een reeks andere plaatsen belangstelling tonen voor een bezoek. NIET STEEDS IN DE LUCHT. Misschien zullen de «opstij gingen in Engeland deel uit maken van een stoutmoedige onderneming, die naar Jules Negen woningwetwoningen in aanbouw. Dode stad, die tot leven komt Donderdagmiddag werd te Veere de eerste steen gelegd voor negen woningwetwonin gen en de nieuwe vismijn! En dat in de dode stad van Wal cheren, waar alles verleden heet te zijn en waarvan gezegd werd, dat wat ej* afgebroken werd nimmer werd herbouwd! Met het grijze, wijde water als sublieme achtergrond, naast de aloude Campveerse Toren, verrichtte burgemeester Jhr. I. F. den Beer Poortugael de plechtigheid by de vismijn, ter wijl zijn dochter Maehteld even te voren dezelfde hande ling by de in aanbouw zynde woningwetwoningen had ver richt. Veere vlagde! En te recht! Het was voor de ge meente een biyde dag. Het spreekt vanzelf, dat bij deze plechtigheden, die wer den bijgewoond door een aan tal autoriteiten onder' wie de hoofd-ir. directeur van de Rijkswaterstaat,ir. Th. Hey- blom en de hoofd-ir. van de Rykswaterstaat ir. A. Wiebès. ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren. de heer F. de Graaf, ingenieur van de Volkshuisvesting, bur gemeester J. Langebeeke van Arnemulden, alsmede wethou ders en raadsleden van Veere, toespraken werden gehouden. sie voor myn sport, de vrees, mijn kans voor het verdere van deze dag te bederven, weerhoudt me, om te voor- schyn te springen, óók de mo gelijkheid, dat juist op dat ogenblik een tweede schot me een lading hagel ln het gezicht blazen »zal. De jager kan niet weten, dat hier een menselijk wezen in de grond zit! Dus duik ik neer, zo diep mogelijk, wonderlijk opgevouwen, wacht af, met kloppend hart! Zal deze onschuldige sport toch werkelijk myn leven ln gevaar brengen? Heeft de vogelfoto graaf nu óok al zjjn beroeps- gevaren? Wèèr een schot! Ik verbeeld me, de hagelkorrels tegen mijn dakspanten te ho ren ketsen! 't Zal wel sugges tie zqn! Ik mymer verder: De eerste keer, dat ik alleen het duin Inging, spa op de schou der, kreeg ik de waarschuwing mee, by myn graven in de helling van een zandberg niet te diep daarin door te dringen. Men kende gevallen van' ko- nrjnendelvers, die onder een zandstorting bedolven werden en de verstikkingsdood vonden, i Zand is zwaar, men komt er, alleen zynde, niet onder uit. Of, minder ernstig, je gezond heid krygt 'n knak. Heeft niet de vrouw van de slotbewaar der, die myn „jakken" achter „dat tuug, die ruugte" dat zijn dan die mooie vogels „grote zottigheid" noemde, me niet herhaaldelyk „een laege rimmetiek" voorspeld ?.Ik wim pelde dit steeds luchtig weg: op myn dertigste wilde ik me niet belemmeren over de risi co's van myn zestigste. Niet temin, helemaal denkbeeldig waren deze risico's niet, gezien de lange dagen, gesleten in wel niet bepaald vochtige, maar toch oolc niet in-droge zandkuilen. Het derde schot klinkt ver voor me uit. Door myn loze bedekking zie ik de jager over hoge duinrichels balanceren, d&n verdwynen. Een paar uren later heb ik myn tweede wulpekiek. De dag, hoewel niet helemaal zonder perikelen, is goed ge weest. J. VIJVERBERG. TOESPRAKEN. De burgemeester bracht by de eerste steenlegging der wo ningwetwoningen hulde aan ir. F. H. Klokke, de architect en aan de gemeentesecretaris, de heer L. v. d. Hiele, die een zeer werkzaam aandeel hebben gehad in de 'totstandkoming van de plannen. Hy wenste Veere geluk met deze hoog nodige uitbreiding van het woninggetal. Vervolgens voer de jhr. den Beer Poortugael het woord in de Campveerse Toren, waar hy de namen in herinnering riep van degenen, die aan de totstandkoming van deze vismijn de eerste stoot gaven en uiteenzette van welk een grote betekenis de vismyn voor Veere is. Bedryvigheid en welvdart wordt er gebracht door de 16 Arnemuidse en de drie Veeree vissersschepen, alsmede de en kele Hiolenaren, die hier hun vis mynen en het was dus niet voor niets, dat spi. verklaar de, dat de Arnemuidse vissers steeds een open oor voor hun verlangens zullen vinden by het gemeentebestuur van Vee re. Dankbaar maakte spr. mel ding van de goede verhouding, die er tussen Arnemulden en Veere bestaart en even dank baar vermeidde hy, dat dank zij de medewerking van de Rijkswaterstaat Veere deze zo mer een nieuw plankier zal krygen en dat de haven zal worden uitgediept. Achtereenvolgens wensten hierna ir. J. Gerber, ir. F. H Klokke, en wethouder S. Korte', de gemeentesecretaris, de heer L. v. d. Hiele en de heer de Graaf de gemëente geluk met de nieuwe aanbouw, die wel licht een ommekeer zal bete kenen in de geschiedenis der stad en na een periode van te ruggang een periode van op bloei zal inluiden. Vermelding verdient ook, dat verscheidene- sprekers wezen op de noodzaak om ook bh" nieuwbouw het oude karakter van Veere te bewaren en de overtuiging uitspraken, dat dit probleem by het tegen woordige gemeentebestuur en ir. Klokke in goede handen is. Veme „Vijf weken in een luchtballon is genoemd. De Franse auteur schreef dit ge heel verzonnen reisverhaal in 1863 en eerst nu zal het wer- keiykheid worden. Het is wel iswaar niet mogeljjk vijf we ken aaneen te blijven vliegen, maar dat gebeurt in Veme's boek ook niet. Boesman, de meest vermaarde Nederlandse ballonvaarder hy is docu mentalist by de K.L.M. en gaat elk jaar voor zyn genoe gen vele malen de lucht in en zyn beide assistenten zul len trachten een reis te ma ken, die in opzet ongeveer met het boek overeenkomt, al ver wachten zy niet zoveel avon turen te beleven. Het sportie ve genoegen van het oallon- varen ia nun voldoende. KOSTEN 40.000.. Hoopvol geluid urt Ned. Indië. Ir. C. J. Warners, secretaris van staat in Ned. Indië en hoofd van de departementen van verkeer, energie en mhwe zen, heeft aan het A.N.P. uit voerige gegevens verstrekt over de activiteit van zyn de partementen. Hij meende, dat er in Indië reeds veel werd bereikt en dat de economische toestand hoewel zorgeljjk toch hoopvol genoemd kan worden. Veel initiatief kan thans tot ontplooiing komen. De samen werking tussen Oost en West is in. vele diensten en bedry- ven opvallend en in alle op zichten vertrouwenwekkend. Gamalenconflict in België. Te Brussel wordt verwacht, dat de Belgische gamalenvis- sers langs de Belgische kust volgende week hun arbeid zullen hervatten. Er zullen besprekingen met Nederland se autoriteiten plaats hebben om tot een bevredigende op lossing van de prijzenkwestie te komen, die verband houdt ï«et de invoer van garnalen uit Nederland; Zy doen het niet om er geld mee te verdienen. Als zy de kosten van de vyfweekse rei», die begroot zyn op 40.000 gld„ eruit kunnen halen door over eenkomsten met feestcomité'» en reclamefirma's, zyn zy al lang tevreden. De reis gaat in elk geval door, ook al zou den de opstygingen in Enge land er los van komen, want met Gent, Brussel, Ryssel, Pa rijs en Lyon zyn al contracten S'sloten, evenals met enige ederlandse steden. Het worot due in elk geval een grote in ternationale reis, die zich mis schien nog verder zal uit- srtekken, want er zyn zelfs aanvragen Man Java en uit China binnengekomen. De „Rambaldo" is gebouwd i de ballonwerf te Zodiague b^j Pariis en de heer en me vrouw Boesman hebben er in 1946 hun huwelijksreis mee gemaakt. Op 5 Mei, de natio nale feestdag der bevryding, zullen zij Nederlands tweede ballon, 'de „Drt Cannegieter" inwyden door een opstijging van het Haagse Malieveld. Dit is de oudste luchtballon ter wereld. Zy deed reeds in 1916 dienst aan de fronten, is vele malen gescheurd en hersteld en ziet er uit als een lappen deken, maar gelat nog steeds als een der sterkste (d.w.z. gas-dichtste) ballons van Eu ropa. Na een romantische car- rièrre is deze bjj de beoefe naars dezer sport zeer beken de ballon nu in Nederlandse handen overgegaan. Het is de enige ballon zonder net. Op 6 Juni, invasiedag zui len de drie genoemde Neder landse ballonvaarders te Rou- aan deelnemen aan een lan- je-afstandsvlucht, waarvoor ien 'ballons hebben' ingeschre ven, dat is de helft van het totale aantal, waarover Euro pa (buiten Rusland) beschikt. Frankryk heeft er tien op on geveer twintig ballonvaarders, lelgië zes op tien, Zwitserland drie op tien en Nederland twee op drie. De Duitsers hebben niets meer. De Russen be schikken evenals de Amerika nen over een militair ballon corps. DAMES NAAR PARIJS. Op 12 Juni zullen ballons opstygen van Soesterberg, waar de Kon. Ned. Vereni ging voor Luchtvaart dan haar veertigjarig bestaan viert met een vliegfeeat. En in Juli zal een stoutmoedige poging gedaan worden om •van het eiland Ameland af Denemarken te bereiken, waar toe de ballon een speciale uit rusting krflgt, w.o. een dozyn „may wosts". In Augustus volgt dan de wedstryd om de Coup 'Andries Blitz. Tenslotte zal mevrouw Boesman in October te Parys, deelnemen aan een ballon vaart. uitsluitend voor dames, waaraan alle ballonvarende vrouwen ter wereld zullen deelnemen. Dat zij» behalve de Nederlandse deelneemster Madame Paulette Weber, een Frangaise, mademoiselle Scu- tenaire uit België en de Zwit serse fraulein Kupfer. Mevrouw Boesman heeft evenals de heer De Vos Kloot- wyk dit jaar haar breveb ge haald. Toen zy zich, na vol daan te hebben aan alle exa meneisen, op het ministerie van Verkeer en Waterstaat vervoegde om haar brevet aan te vragen wist geen eftkole ambtenaar de zaak te behan delen. Dat was n.l in geen jaar meer gebeurd (Nadruk* verboden) 25 Kamercandidaten van V. en D. De Volksparty voor vryhejd en democratie zal voor de as. Kamerverkiezingen op alle Mjsten de eerste plaats doen innemen door mr. P. J. Oud. Het aantal namen van per sonen ,dat ln wisselende volg orde op. de eerste nummers van alle lysten geplaatst zal worden zal tien bedragen. 3. Mr. P. J. Oud, Rotterdam; voorts in alfabetische volgor de: H. J. Ankersmit, Deven ter; J. G. H. Cornelissen, Am sterdam; mevr. A. Fortanicr— De Wit, Amsterdam; F. den Hartog, Hoog Blokland: drs. H. A. Korthals, Voorschoten: dr. ir. S. L. Louwes, Wasse naar; G. Ritmeester, Den Hel der; mr. G. Vonk, Haarlem: IJ. Zegering Hadders, Emmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3