Ronde van Nederland en van Hulst Chefariite 4 NIEUWS UIT ZEELAND SAHAPIRIN LAATSTE NIEUWS Défilé langs Prinses werd waterballet. Massaal Belgisch bezoek aan Walcheren. WALCHEREN Ondeskundig wielerver slag. Rennersleed en romantiek. (Van onze speciale verslag gever). Een vinnig-koude wind, oen inktzwarte hemel, stortbui na stortbui ziedaar de omstan digheden, waaronder de Zeeuw se. etappe van de Ronde van Nederland werd verreden. Ik heb ze zien komen op Beveland, de coureurs. Het veld was al dun, het aantal opgevers groot. En de magere troepjes, die nog op hun flets zaten, daar bij krulningen, midden in de onmetelijk-wtfdc Bevelandse vlakte, huiverden by iedere vlaag van de yzlge zeewind, die pal tegen de ren ners in kwam aangieren uit het Westen. De tubes der racefietsen zoefden over het gladde asfalt. Maar zwaar gingen de benen, op-neer, op-neer, op-neer, op- neer... Lood moet erin die knieën gezeten hebben en kna gende pyn in die gebogen rug gen van al die jagende cou reurs. Maar zy 2etten door. Om de eer. En om de doodge wone boterham, waarvan vrouw en kinderen het moeten hebben. Moordend is de Zeeuwse etappe van do Ronde van Ne derland geweest. Dragers van fameuze namen gaven op. Staakten de strfid. Daarom: „Hoeden af voor de doorzetters, die inzinking na inzinking wis ten te overwinnen!" Ronde van Hulst... Ach, hoe genoegeiyk ligt daar onder 'n vlaag lentezon het parcours van deze „kermisrit" zonder kermis. Maar als ik er langs flets en over de kasseien hob bel, en de weke modder aan mijn fietsbanden voel zuigen, realiseer ik me bij deze eerste en enige keer, dat ik die 1800 meter ryd, hoe het zyn moet, als na vijftig ronden die keien nog tegen mgn voorwiel botsen en de modder heviger zuigt dan ooit. De amateurs echter speleva ren over dit parcoursje. Over de keien, over de verraderiyke tramrails, door de vette mod der. Zwart zyn hun snuiten, zwart hun pezige benen, zwart ook hun witte ruggenummers. Regen en wind, ook hier. Ach, die Albjas uit Overschie, die uitliep, honderd, tweehon derd, driehonderd meter... Toen kwam de „man met de hamer". Een klop op zijn knieën, een tik in zijn lenden. zyn En Alblas die zeven maal 1800 meter lang alleen aan de kop had gelegen, moest zich terug laten vallen, kon zijn pedalen niet meer rond krygen, knapte af, zat een ronde lang huilend op zijn fiets en gaf op... Wachtmans had nu alleen de kop en samen met van der Est uit St. Willebrord zette hij door, 20, 30. 40 meter voor sprong nemend, vnftig secon den... op Lerno en de Preycker, twee kranige Belgen. Het (lingezonden mededeling) Krachtig pijnstillend middel verorert wereldmarkt Dc vier werkzame bestanddelen van CHEFARINE „4" zijn in de hele we reld al beroemd. In Amerika - het land van overvloed - werden de voornaamste bestanddelen zelfs al schaars. Eén ervan - Chcfarox1- zorgt dat. al Is de werking zéér krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. UGIN PUNEN EN CaiEP 70 1AIIETIEN t I 0-J9 (Ingezonden mededeling) Zuivere huid zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Hoofdpijn Kluspijn, Zenuwpijn helpt altijd wordt een titanenstryd. Dan deelt de jury mede, dat van de Est, die in het begin van de race een voorvork heeft gebroken en schitterend heeft opgehaald, gelapt is, ingelopen, dertig ronden tevoren. Het pu bliek weigert het te geloven en juicht van der Est toe, tel kens als hg passeert... Van der Est zwaait wanhopig en wild met zyn armen, telkens als hy de jury passeert. Maar deze blijft onvermurwbaar. En daar staan ze dan: Wachtmans, stralend, triomfa tor, van der Est, gediskwalifi ceerde tweede; dan de Belgen, Lerno en de Preycker, onver hoopt twee en drie geworden. Hulst plukt de cijns van de duizenden, die naar hier ge stroomd zijn. Borrel na borrel doet het schouwtje der restau rateurs vrolyk roken. Een Chaplin-imitatie speelt trek- harmonica en een draaiorgel man draait aan zön „Leier- kasten"... Geen wonder, dat met name de caféhouders moeilijkheden komen! Maar dan is de finish er, de Ronde van Nederland is afge lopen. Welnu: er zullen wei nig mensen zyn, die zo door hun meebussend klavier wor den verwelkomd, als die van de Ronder,. Een gewoon mens zou er*jaloers op zyn! Knal lende zoenen, ieder van zyn eigen vrouw, ook al blykt ze de eeuwige jeugd niet te heb ben! Het is de moeite waard, je er voor in te spannen! Grootvaders auto... „Zeg, dat ding kan ook nog rjle". „Je krygt er de bibberasie van," Dergeiyke en méér uitdrukkingen bezigde Donderdag de Amster damse schooljeugd, toen wy met een originele „De Dion-Bouton 1898" by het R.A.L-gebouw te Amsterdam startten voor een tochtje door de straten van de hoofd stad. Speciaal ter gele genheid van de automo bieltentoonstelling de eerste na de oorlog is dit oude paardje van stal gehaald. Enig comfort is er aan deze wagen niet. De zitplaatsen er zijn er vier, maar we gens de ouderdom van de wagen mogen er niet meer dan twee be zet worden zijn in de open lucht. Evenals 50 jaar ge leden bleven ook nu al le mensen verstomd langs de weg staan, verwonderd over zoveel vernuft. We reden en de wa gen weigerde niet. Al leen toen er voor een verkeerslicht gestopt moest worden, duurde het bijna vijf minuten voor de motor weer op gang geslingerd was... HET SPEL MET DE DOOD. Toen de 20-jarige W. Pij nenburg uit Deume bij werkzaamheden te Susteren een pantservuist had gevon. den, wilde hij deze demonte ren. Het gevolg hiervan was echter, dat het projectiel Uit elkaar sprong. Een scherf trof de jongeman in de hart streek waardoor hij onmid dellijk gedood werd. (Ingezonden mededeling Vliegen, luizen «ft rest sterven zeker door Funest. Prinsesjes schenken zelfgemaakte beeldjes. In stromen daafde de re gen neer op de hoofden van de duizenden, die Vrijdag middag langs het paleis Soestdijk defileerden, waar H.K.H. Prinses Juliana in de huiselijke kring haar 39ste verjaardag vierde. Ondanks dit waterballet waren de tre den van het bordes spoedig geheel onzichtbaar geworden onder duizenden bloemen. Tezamen met haar moeder, Prins Bérhhard en haar Viër kinderen sloeg de Prinses de vele mertsen van achter de grote vensters gade- Ook. het Prinsesje Marijke mocht ge nieten van dit eerbetoon, dat haar moeder werd gebracht. Het verjaardagscadeau, dat de Prinsesjes aan haar moe., der hebben aangeboden, be staat uit eigenhandig geboet seerde beeldjes. Bruinkoolbriketten vrij van bon, BRANDSTOFBONNEN AANGEWEZEN. Er is besloten met ingang van 3 Mei de bonnen 01 en 02 van de nieuwe brand- stoffenkaart geldig te ver klaren. Elk dezer bonnen ;eeft récht op het kopen van j eenheden vaste brandstof fen. Om de handel tydig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de bonnen vóór 15 Mei bij een leveran cier worden ingeleverd, Dc handel moet wederom mede worden bevoorraad met belangrijke hoeveelheden an dere soorten, waarvan de verbruikers hun evenredig deel zullen moeten afnemen. Teneinde de moeilijkheden welke het soortenprobleem opwerpt, enigszins te vermin deren, zullen van 3 Mei af bruinkool-briketten en kool- slik zonder afgifte van de distributiebonnen kunnen worden verkocht. Weiter wordt Kamer- candidaat. Naar de Maasbode meldt zal het Katholieke Comité van Actie onder leiding van de heer Ch. I M. Weiter bij dc a.s. verkiezingen met een eigen hjst uitkomen. Het programma van het Comité zal gelijk zijn aan dat van de Kath. Volkspartij met uit zondering van de Indische paragraaf, die het standpunt van Rykseenhcid zal delen Bovendien zou het Comité ageren tegen een hernieuwde samenwerking van dc K. V. P. met de P. v. d. A. Num mer één op de candidaten- Itjst van het Comité wordt de heer Wel ter en no. 2 Gen. Bajctto. Misbruik van macht. De Amsterdamse rechtbank heeft 4 maanden gevangenis straf geëist tegen w. Helling, koopman, die enige tijd ad junct-directeur van het tij delijke Rijksbureau voor hout in Eindhoven is geweest. Verdachte had een firma, waarby hy financieel geïnte resseerd was, in doen scha kelen in de distributie van zg. spek-kisten. De haring lokt. Op 18 Mei a.s. zullen 50 50 loggers de Scheveningsc i haven verlaten om ter ha ringvisserij te gaan. Het ge- l-hcel zal een Jeesteiyk ca chet krygen. 27e R.A'.I. geopend. Minister Vos heeft Vrijdag de 27e R.A.I.-automobiel- tentoonstelling te Amsterdam geopend met een rede, waar in nij o.m. zeide, dat het productiepeil van verkeers middelen met 20 tot 25 pet. zal moeten worden opge voerd. wil men tot een be hoorlijke nationale econo mie komen. Reeds de eerste dag was het bezoek aan de tentpon- stelling buitengewoon groot. Canadese havermout. Canada heeft Vrijdag de eerste lading havermout naar Nederland verscheept. Ne- .cjgrland profiteert aldus, als eerste van de .beslissing der regering de uitvoer van ha vermout naar Europa toe te Staan. Ongeval bij het atoomsplitsen. In het laboratorium.ge- bouw van de „General Elec tric Company" te New York heeft zich Vrijdag een ont ploffing voorgedaan van zulk een kracht, dat een employé door een raam naar buiten werd geslingerd en dood viel, terwijl een gehele verdieping van het gebouw geruïneerd werd- In het laboratorinm werden proeven genomen op het gebied van de atoom splitsing. Geen controle gewenst. De geallieerde bestuurs raad vpor Oostenrijk heeft 'n voorstel van de Sovjet-Unie verworpen, volgens hetwelk het luchtverkeer naar We nen, zover het vliegtuigen der Westerse geallieerden be treft, bepefkt en gecontro leerd zou worden. Financiële manipulaties in Londen. De buitengewone Algeme* ne Rekenkamer te Londen heeft onlangs in haar ver slag aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in 1941 door de toenmalige minister van marine aan een drietal hoge marineofficieren per soonlijke toelagen werden toegekend van respectievelijk 30, 30en 40 pond sterling per maand. Voorts werd er aanmer king gemaakt op het feit, dat genoemde minister ge durende enige tjjd in een huis heeft gewoond, dat van rijks wege werd betaald. commissie voor dc rijksuitgaven van dc Tweede Kamer heeft naar deze ver wijten thans een nader onder zoek ingesteld met als re sultaat, dat zij de .hierboven geschetste gang van zaken, gezien de buitengewoon moei lijke omstandigheden in die tijd, niet anders dan billijken kan. Levenslang geëist. Levenslang eiste de pro cureur-fiscaal van het Ge rechtshof te .Amsterdam te gen H. J. Daudt uit Am sterdam, die zich te verant woorden had wegens zyn ac tiviteit als agent van politie by het Bureau Inlichtingen dienst. Veelal op eigen initi atief heeft hij te Amster dam, talrijke huiszoekingen gedaan en arrestaties ver richt van illegale werkers en onderduikers. De K.L.M. zal van he den af een eenmaal-weke- lijkse directe verbinding AmsterdamGénève gaan on derhouden. Hierdoor zal deze stad in totaal zes maal per week te bereiken zyn. Ir. Toxopeus vertrekt uit Zeeland. GAAT ZICH IN CANADA VESTIGEN. Naar wij vernemen zal ir- P. C. D. Toxopeus, inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel te Goes de ze dienst volgende week gaan verlaten. Ir. Toxopeus heeft Donder dagmiddag bericht ontvangen, dat hy Woensdag a,s. per vliegtuig naar Canada zal vertrekken, waai1 hy in dienst treedt van de Canadese rege ring, teneinde werkzaam te zijn voor de immigratie van boeren in dat land. Zeeland verliest in de heer Toxopeus, die sedert 22 Octo ber 1945 in onze provincie werkte, een toegewyde kracht, die veel en belangrijke arbeid heeft verzet ten behoeve van het herstel der gronden en van de landbouw ln het algemeen. Oorlogsmuseum te Cadzand. Woensdag besloot de ge meenteraad van Cadzand tot de bouw en exploitatie van een zeebad- Het oorlogsmuseum te Cad. zand zal 8 Mei te 14-30 in Ho tel Faas officieel door de Commissaris der Koningin worden geopend. Bij gunstig weer zal een korte excursie naar het Zwin worden ge maakt. Geen overwerk bij de Kon. Mij. „De Schelde" AFWIJZEND STANDPUNT VAN ARBEIDERSVERTEGEN- WOORDIGING. De directie van de N.V- Kon- Mij- „De Schelde" deelt in 't personeelsorgaan van deze week mede, dat de arbeiders vertegenwoordiging in haar bedrijf heeft besloten geen medewerking te verlenen voor het verkrijgen van vier weken overwerk op de „Be atrix". Gevolg hiervan zal zijn, dat dit schip later klaar komt dan was toegezegd- Bo vendien zal het werk aan de „Prins Hendrik" van de Pro vinciale Stoombootdienst ernstig worden vertraagd. De directie verklaart, dat dit besluit schade doet aan het bedrijf en zij spreekt de vrees uit, dat het natuurlijk ook aanleiding zal geven tot onvriendelijke critiek op de arbeiders, die weten, dat de Mij- Zeeland haar schip nodig heeft en dat de Prov. Stoom bootdienst zeer. verlegen is - om haar schip. De directie wijgt er op, dat men in deze tijd niet vooruit weet, wan neer materialen afkomen en dat men arbeid aan grote or-1 ders niet op een goudschaal tje kan afwegen. Het is al leen maar mogelijk iedereen doorlopend arbeid .te geven als er iets teveel werk wordt aangenomen. En dat teveel kan in Vlissingen niet wor den opgevangen door tijdelij ke krachten. De directie eindigt met de opmerking, dat het in het eigen belang van de arbei ders is de naam van „De Schelde" te helpen hooghou den, ook door overwerk, in dien dit af en toe nodig is- 32 koeien in beslag genomen. Vrijdag is op de Ooster- schelde het schip van de beurtschipper M. uit Yerseke aangehouden door de rivier politie uit Wemeldinge. Aan boord van het schip bevon. den zich 32 koeien, die in Leiden waren geladen. Het vee is in beslaggenomen en voorlopig ih een weiland op Schouwen ondergebracht. Nagegaan wordt thans in hoevere dit ongewone vee- vervoer verband zou kunnen houden met smokkelarij. Landbouwschuur afgebrand. VEE KON GERED WORDEN. Vrijdagmiddag ontlastte zich boven Aagtekerke een kort, doch hevig onweder, waarbij de bliksem insloeg in de grote landbouwschuur van de landbouwer P- de Vis ser. Door het flinke optreden van een achttal wederop- bouw-arbeiders, die zich in de schuur bevonden, konden het aanwezige vee cn de landbouwmachines gered worden. De" plaatselijke brandweer was spoedig aan wezig. Zij kon uitbreiding van de brand voorkomen, maar niet verhinderen, dat de grote schuur geheel uit brandde. Het woonhuis, dat apart stond, werd gespaard. Toen de bliksem in de schuur sloeg werd een arbei der van de D.U.W., die daar schuilde, tegen de grond ge worpen, doch niet gewond. Bliksem ingeslagen. By het kort maar hevig onweder, dat zich yrydag- middag ontlastte, sloeg de bliksem in de Hervormde kerk tc Oostkapelle De elec- triciteitsmeter werd vernield. D stukken kwamen tot aan de andere zydc der kerk te recht. Een beeldje op de ballustrade van het orgel werd beschadigd. Brand werd gelukkig niet veroorzaakt. Grootscheepse organisatie in voorbereiding. Twee .Belgische maatschappij en hebben besloten in het ko mende seizoen op grootscheep se wyze trips naar Walcheren te organiseren, die op de Zon dagen zullen plaats vinden. Men verwacht, dat tenminste 50.000 Belgen hieraan zullen deelnemen. Zij zullen in hoofdzaak met boten van Antwerpen naar Vlissingen worden gebracht. De eerste trip wordt gemaakt op 6 Mei a.s. De N.V. Stoomtram Walche ren zal autobussen reserveren voor rondritten over het ei land en om do gasten van de aanlegsteiger te Vlissingen naar het strand te brengen. De Prov. Zeeuwse V.V.V. heeft' zich tot de gemeentebe sturen van Middelburg en Vlis singen gewend met het ver zoek toe te staan, dat bepaal de zaken zoals souvenirswin kels op Zondag geopend mo gen zyn. De Belgen krijgen n.l. de 30 gulden in Hollands geld mee. Wanneer de winkelslui ting gedeeltelyk opgeheven zal worden mag men verwach ten, dat voor tenminste een half millioen guldeti op Wal cheren wordt omgezet. In het tegenovergestelde ge val zouden de tounsten alleen geld uitgeven voor een kopje koffie by hun meegebrachte boterhammen. Er zullen ook speciale trips naaé Middelburg worden geor ganiseerd op de marktdagen. Enige wagons van de trein VlissingenMiddelburg zullen voor dit doel op Donderdagen worden gereserveerd. De Belgische Spoorwegen zullen voor deze trips uitge breide reclame maken. Als propaganda-middel zal* de nieuwe Rijnboot Nassau, een van de schepen,die de reizigers zullen vervoeren, van 8 t/m 14 Mei in Brussel ter bezichtiging liggen. De Prov. Zeeuwse V.V.V. zal het vaartuig fcot een tou- ristisch centrum maken, dat op 9 Mei in tegenwoordigheid van officiële personen wordt geopend. Zwitserse fruittelers in Zeeland. Vrijdag bracht het gezel schap van 120 Zwitserse land- bouwers.fruittelérs met hun dames het aangekondigde be zoek aan Zuid-Beveland. On der leiding van de Rykstuin- bouwconsulent in Zeeland, ir. W. van Soest, hebben de gas ten in twee groepen een bezoek febracht aan het fruitteeltbe. ryf van de heer Vogelaar te Krabbendijke, 't bedrijf Oost- Ketelaar te Lewedorp, d&. proeftuin te Wilhelminadorp en de veiling en het koelhuis te Goes. Op de veiling gaf de heer Lindenbergh in het Frans een uiteenzetting van de werk wijze van de veiling en de gas ten konden zich te goed doen aan het laatste fruit uit het koelhuis. Voor de Zwitsers die de fruitteelt nog hoofdzakelijk op het landbouwbedrijf uitoefenen met hoogstammen het in tensieve struikbedryf „zoals men dit hier kent, 'is er nog een exceptie was er veel nieuws te zien. Ook werd veel interesse aan de dag gelegd voor de hier gebruikte tracto ren eh sproeimachines. De tocht werd meegemaakt door de secretaris van de Ned. Fruittelersorganisatie, ir. H. J. M. Henkes, die een en ander voor de Zwitsers organiseerde, en enkele tolken van het Mi. nisterie van Landbouw. Tegen de avond vertrok het gezelschap weer naar Den Haag. Tijdens hun verblijf in Nederland bezochten de Zwit sers ook de bollenvelden, Aals meer en Noord Holland. Van ochtend wordt nog een kijkje in het Westland genomen, waarna vanavond de terugreis wordt ondernomen. Havenverbetering voor Breskens urgent. Het hoofdbestuur van de Vereniging West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft aan de mi nister van Verkeer en Water staat een schryven gezonden, waarin gewezen wordt op de slechte toestand van de be staande haven van Breskens en waarin dringend wordt ver zocht ten spoedigste de nood- zakeiyke verbeteringen aan te brengen. Middelburg PROGRAMMA VOOR HERDENKINGSAVOND. De Stichting 1940—1945 heeft thans het volledig pro gramma bekend gemaakt van de herdenkingsplechtigheden op de avond van 4 Mei te Middelburg. Om 6 'uur worden de vlag gen halfstok gehangen. Ieder, die hulde wil brengen aan de nagedachtenis van degenen, die vöor onze bevrijding sneu velden, kunnen'deelnemen aan een „stille omgang"; welke begint bij de zg. Hoge Brug om 7.45 uur. Men wordt ver zocht losse bloemen mee te nemen, Er worden geen toe spraken gehouden en geen vlaggen of vaandels meege voerd. Van 7.45 tot '30 sec. vóór 8 luidt de klok van de Oost- kerk. Om 8 uur zullen 2 min. stilte in acht worden geno men, aangekondigd door hoornsignaal. Daarna wordt het> le couplet van het Volks lied gezongen. In gesloten formatie begeeft men zich daarna naa,r de Oostkerk, waar, evenals in de Noorderkerk, om 8.30 uur een herdenkingsdienst wordt gehouden. Een herdenkings dienst in de R.K. kerk begint om 7 uur. Vlissingen CONCERT BELLAMYPARK. Vrijdagavond gaf de harmo nie „St. Caecilia" een concert in het Bellamypark. Het was de eerste maal sinds de aanleg van het plantsoen, dat er een concert werd gegeven. Het was nu verboden tijdens de muziek op de paden in de omgeving van de muziektent te lopen. Dit verbod werd kenbaar ge maakt door een aantal borden. Voor deze eerste maal was streng politietoezicht nog ver eist, doch het publiek zal zich waarschijnlijk spoedig aan de ze nieuwe regeling aanpassen. FEESTAVOND BADHUIS STRAAT EN OMGEVING. De Buurtver. Badhuisstraat en omgeving gaf Donderdag in het Concertgebouw te Vlissin gen een feestavond, waarop geheel met eigen krachten een alleraardigst en soms zelfs zeer stijlvol programma voor het voetlicht werd gebracht. De voorzitter, de heer P. Bik ker, sprak een .welkomstwoord waarna notaris J. Verha,gen, die deze avond op de van hem bekende vlotte wijze als „con ferencier" fungeerde, het eer ste programmanummer aan kondigde. In een vlot tempo wisselden daarna muziek en zang, to- neèl en dans, hersengymnas tiek en „ja en nee" elkaar af. Alla nummers afzonderlijk noemen gaat niet, maar hier zyn er enkele: een keurig uit gevoerde groep-dans „Lente bode" en „Gavotte"), een charmant menuet, aardige sketches, een dameskoor, dat o.a. een lentelied van Catha- rina van Rennes zong, vier handig pianospel van Diabelli, het optreden van Popeye the sailorman himself en tot slot een keurig tableau ter ere van de 39ste verjaardag van onze kroonprinses, waarbij de heer Verhagen om 12 uur precies een enthousiaste toespraak hield. Al met al een zeer geslaag de avond, zowel voor de orga nisatoren als voor de feestvie rende leden, die tot laat in de nacht nog voor een gezellig dansje van kruispolka tot foxtrott en tango bycen bleven. O.- en W.-Souburg^ NATIONALE FEESTDAG. Op de nationale feestdag zal te Souburg om 8 uur op het Oranjeplein gesproken worden door burgemeester Stemerding. Van 20.30 tot 22.30 wordt door de muziekvereniging een con cert gegeven. Aan alle inwo ners wordt verzocht de vlag uit te steken. Aan de vooi'avond van de nationale feestdag zal een herdenking plaats hebben. De inwoners worden uitgenodigd te zes uur de vlag halfstok të hijsen. Te 6.30 verzamelen de deelnemers aan de stille tocht zich bij de Ned. Herv. Kerk, vanwaar ze zich begeven naar het kerkhof aan de Zaaihoek- weg. Daar worden bloemen ge legd op een viertal graven. Te West Souburg wordt eveneens een stille tocht ge maakt naar de begraafplaats aldaar. Ta 8 u. 30 is er een interkerkelijke bijeenkomst in deGeref. Kerk, waar spreken ds. L. C. Spijkerboer en ds. J. v. d. Berg. Te West Souburg wordt in de R.K. Kerk een dienst gehouden onder leiding van kap. van Eng. Van 8 u. 45 tot 2 minuten voor de kerk dienst klokluiden, waarna twee 'minuten stilte in acht 'wordt genomen. Aagtekerke AFSCHEID GEMEENTE SECRETARIS. De raad der gemeente Aag tekerke kwam Qonderdag. avond bijeen. De heer A. J. de Broelcert werd beëdigd als tij delijk gemeente-secretaris. De voorzitter sprak de nieuw-be- noemde toe en hoopte op een goede samenwerking. De heer v. d. Broekert dankte voor 't in hem gestelde vertrouwen. Daar na werd afscheid genomen van de afgetreden secretaris, de heer Schuurman. De voorzüter wees op lange ambtsperiode van de scheidende, die van 19 Jan. 1915 zijn ambt vervulde. Hij was algemeen bemind om zijn zornig karakter. Als stoffelijk blijl: van waar dering voor al hetgeen de heer Schuurman in de afgelopen ,drie en dertig jaren voor de gemeei-'.e en dc gemeentenaren heeft gedaan, bQod de voorzit ter hem namens de gehele ge meente een rookfauteuil met rooktafel en een bloemenmand aan. De heer Schuurman sprak woorden van dank en wierp een terugblik op zijn loopbaan. Tenslotte spraken nog wethou der de Visser en namens het gemeentepérsoneel de heer Boogaard. Afscheid van Domburg's gemeente-secretaris. In het onlangs geheel geres taureerde gemeentehuis van Domburg heeft Vrijdag de ge meentesecretaris de heef J. W. Schuurman, afscheid genomen. Vele sprekers richtten har- teiyke en waarderende woor den tot de scheidende func tionaris; de burgemeester Jhr. ir. H. L. Boogaert, de heer H. J. Adriaansen, ambte naar ter secretarie te Middel burg, die namens de vroegere medewerkers van de heer Schuurman sprak, de nieuw benoemde gemeentesecretaris, de heer B. Goedbloed, namens het tegenwoordige secretarie- personeel, de heer E. J. Elout, voorzitter van de huldigings commissie uit de burgerij, de oud-burgemeester Baron Van Van Tuyl van Serooskerken en de wethouder de heer Y. Brand. De belangstelling van de zij de der bevolking was bijzon der groot. Wy merkten voorts o.m. de oud-burgemeester jhr. R. H. J. Q. Röell, thans burgemeester te Haamstede, op. De heer Schuurman mocht fraaie geschenken en tevens 'n muzikale hulde in ontvangst nemen, Fokdag le Axel? Het bestuur van de V.V.Z.F. te Axel heeft grote plannen voor dit jaar. Getracht zal worden deze zomer een fokdag te organiseren, in samenwer king met de paardenfokkers uit het Land van Hulst en Westelijk Zeeuwsch Vlaande ren. Voorts heeft men plan om in het najaar weer een keuring van 1jarige paarden t% hou. den. MEVR. VAN DEN BROECKE- DE MAN SPRAK TE DEVENTER. In de voorjaarsvergadering van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. Gelderland, te Deventer hield mevr. E. J. van de Broecke-de Man uit Aardenburg een lezing ©ver „De vrouw en haar roeping", afgewisseld met voordracht uit literair werk. AANBESTEDING. In het Bureau Ruilverkave ling te Middelburg werd Don derdag het graven of verrui men van waterlopen en het uitvoeren van byltomende wer ken in de Oostwatering van de Polder Walcheren aanbesteed. De volgende inschrijvingen waren binnengekomenFa. Gebr. Van 't Verlaat, Hardinx- veld A 74.430, B ƒ,84.570; Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat A 64.000, B 73.000; Sanders, Snepvangers Vlieger, Rys- wyk A 72.000, B 82.000; Fa. Gebr. van Oord, Werken dam A 66.800, B 78.300; Gebr. Geldof, Serooskerke A 54.200, B blanci A~ met inca wésCrriïtM&r ge stelde draglines, B mét eigen draglines. FILMS VAN DE WEEK Aina, een epos van hel Noorden. In het begin van de oorlog draaide in onze bioscopen „Lajla", een film, die veel be langstelling trok, omdat zij niet uit de nazi-studio's stam de. Het was een kundig ge maakt product over het leven in het hoge Noorden, prachtig va,n fotografie, voortreffelyk gespeeld. Thans, gaat in Alhambra, Vlissingen, de Deense film „Aino", die in vele opzichten aan „Lajla" doet denken. Het gegeven ig af en toe beklem mend en is zeer suggestief weergegeven, aan de fotogra fie en de muzikale illustratie is de grootst mogelyke zorg besteed en op het spel valt weinig aan te mefken. Viviaine Romance, een be gaafde, wat sensuele actrice, was geknipt voor de rol van „Carmen", waaraan de Fran sen weer eens een film hebben gewyd. Het overbekende ver haal van felle hartstocht en zwarte romantiek verleeft hier in wat gesluierde beelden, waarbij helaas Bizet's muziek wat erg naar de achtergrond is gedrongen. Chris tian-Jacque regisseerde deze film (Schouw burg, Middelburg). Dé voortreffelijke Ameri kaanse film Waterloo Bridge met Robert laylor en Vivian Leigh en de Mexicaanse rol- prent Het geheim van de biecht, die w| onlangs bespra ken, draait d*ze week resp. in Electro, Middelburg en Luxor, Vlissingen. Te Amersfoort slaagden voor politiediploma de wacht meesters der Rijkspolitie A. Houmes en L. de Nooyer, bei den te Domburg. Kerknieuws NED HIRV. KERK. Beroepen te Arnhem (vac. J. Gerritsen Jr.) A. Groot te Leeuwarden; te Koekange C. J. J. Janse, cand. te Middel burg:; te Oostwold (Old) O. Ewoldt te Rijswijk (Gld.); te Giessendam R. Bartlema te Zeist. Bedankt voor Ellewoutsdyk A. Mol, cand te Schoorl. GEREF. KERKEN Beroepen te Gapinge J- A- Kwast, cand te 's.Gravenha- ge. (Ingezonden mededeling). In verband met mijrf overhaast vertrek naar Ca nada zal ik Trienden en be. kendey gaarne gelegenheid geven afschëd te nemen op ^insdag'4 Mei van 4.50.5.30 in Hotel D« Korenbeurs te Goes. Ir. K P. TOXOPEUS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2