PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grondwetswijziging door Tweede Kamer aanvaard Fokvee voor Walcheren arriveert BILT De Korver gaf de toon aan Gerbrandy klaagt ministers aan. Vandaag Standpunt van dr. Abr. Kuyper leidde reeds tot ontbinding van het Koninkrijk! Anti-Revolutionnairen, Communisten en Staatk. Gereformeerden tegen Afschuwelijke moord op 9-jarig jongetje. Dinsdag overdracht door Commissaris der Koningin De Koninklijke schenking 191e Jaargang - No. 101 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. Christelijke feestdagen. Vrijdag 30 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS; 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nr'3W3Q0* 9ZC', Middelburg Bureaux gevestigd té Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Loocjense Kaai 29. tel. "077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel S»*»5 (b.g.g 2228) Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - xerneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr. G 160. tel WALCHERENS VEESTAPEL Als er een schenking is, die het Zeeuwse boerenhart goed' heeft gedaan, dan is het wel de gift van H. M. de Konin gin, die de aankoop mogelijk heeft gemaakt van waarde vol fokmateriaal. Vooral de genen, die Dinsdag aanstaan de uit de handen van do Commissaris der Koningin vee in eigendom zulien ont vangen,'.zullen rijk zijn met deze schenking, maar ook zij, die niet tot de uitverkorenen behoren; zullen zich verblij den omdat hier het herstel van Walcherens veestapel 'een nieuwe.mijlpaal passeert. Ontnuchterend werkt even wel de mededeling, dat men bij. het aankopen van vee voor Walcheren op bijna on- overkomelij ke moeilii kheden stuit- Wij weten, dat vooraan staande Zeeuwen in Friesland en Noord-Holland hemel en aarde bewogen hebben om gedaan te krijgen, dat aan Walcheren bizondere facili teiten zouden worden ver leend- Met klem is de. aan dacht gevestigd op de nood toestand, die hier ontstaan is Hoopvol verzocht men, dat de grote fokkers neen geen vee aan Walcheren zou den schenken, maar de be woners van dit eiland in staat zouden stellen goed materiaal aim te kopen tegen een redelijke prijs, buiten de markt om. Op deze wijze zou voorko men worden, dat minder waardig vee naar Walcheren zou komen en voorts dat de betrekkelijk omvangrijke aankopen voor Walcheren tot een prijsstijging op de markt zouden leiden- Het verzoek was alleszins redelijk, temeer omdat het om zeer grote bedragen ging en Walcheren met middelma tig of slecht vee nu eenmaal niet gebaat is; Men meende voorts op de medewerking van de niet getroffen grote veehouders te mogen re kenen, omdat men aannam, dat zij het als een Nederland se plicht zouden beschouwen aan hun collega-veehouders althans enige steun te geven- Helaas is deze verwachting niet in vervulling gegaan. De medewerking was totaal on voldoende, bleef ver beneden de verwachtingen en ver be neden de maat. Men wenste Walcheren geen faciliteiten te verlenen, Walcheren moest tegen volle prijs en op de vrije markt kopen en opbieden tegen de concurrentie. Het is een zwaar verwijt, dat hierdoor de betrokkenen treft, het verwijt van gebrek aan naastenliefde, het ver wijt van gebrek aan dank baarheid voor het zelf niet getroffen zijn door de ellen de van de oorlog. Verder wil len wij in onze kwalificatie niet gaan. hoewel de verlei ding groot is om de gevolg de gedragslijn, als een nati onale blamage te karakteri seren- De schenking van H.-M- de Koningin is onder deze om standigheden een lichtstraal- Het doet goed te weten, dat de Landsvrouwe doordron gen is van het belang van het herstel van Walcherens vee stapel. Het is te hopen, dat he' vorstelijk gebaar ook elders niet onopgemerkt zal blijven en leiden zal tot een veran derde houding- Verzoek om vervolging in te stellen. By de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer van Donderdagmiddag deelde de voorzitter mede, dat een adres Is binnengekomen van mr. P. S. Gerbrandy te s-Gravcnhage en acht anderen, met het verzoek, de procureur- generaal bij de Hoge Raad der I Nederlanden opdracht te ge- j ven, een vervolging in te srel len tegen die leden van hel huidige kabinet, zomede tegen sommigen hunner ambtsvoor gangers, die zich huns (d.l. Gerbrandy c.s.) inziens heb ben schuldig gemaakt aan overtreding van ar.lkel 355 sub 3 van het wetboek van strafrecht en van artikel 79 lid 3 der grondwet. Dit adres zal worden ge steld in handen van de com missie voor de verzoekschrif ten. Het derde lid van art. 79 der grondwet luidt: „de minis ters zorgen voor de uitvoering der grondwet en andere wetten voor zover die van de kroon afhangt" (Art. 355 sub 3 van het wet boek van strafrecht bedreigt met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaren de hoofden van ministeriële departementen die beschikkingen nemen of bevelen geven of bestaande beschikkingen of bevelen hand haven, wetende dat daardoor de grondwet of andere wetten of algemene maatregelen van inwendig bestuur van de staat of van z\jn koloniën of bezit tingen in andere werelddelen worden geschonden. De procureur-generaal bij de Hoge Raad is alleen gebonden bepaalde personen te vervol gen indien dit hem wordt op gedragen door de wet of een Kon. besluit. Red. wordt H.K.H. Prin ses Juliana 39 jaar; vandaag ishet 3 jaar geleden dat Vene tië en Turijn werden bevrijd; is het 3 jaar gele den dat voor het eerst sinds de An'schlusz" Oostenrijk wear een éigen regering had. Doodstraf voor gouwleider van Danzig. Radio Warschau meldt, dat Albert Forster, voormalig Na zi-gouwleider Van Danzig, door een gerechtshof te War schau ter dood is veroordeeld wegens misdaden tegen de mensheid en de vrede. Ter gelegenheid van de 47ste verjaardag van Keizer Hirohito, hebben tienduizend den Japannezen de registers van het Keizerlijk Paleis ge tekend. (Van ónze parlementaire redacteur). Met 64 tegen 21 stemmen heeft de Tweede Kamer Don derdag haar instemming uitgesproken met het voorstel der regering tot verandering In do Grondwet, teneinde een nieu we rechtsorde voor Nederland en de overzeese Gebiedsdelen te kunnen voorbereiden en vestigen. Met de beide regerings partijen steunden de vertegenwoordigers van de C.H.U. en de V.V.D. het ontwerp; tegenstanders waren de communis ten, de anti-revolutionnalren en de Staatkundig Gereformeer den. Het oorspronkelijke rege ringsvoorstel heeft nog een kleine, maar niet onbelangrij ke wijziging ondergaan, door dat de regering een amende ment van de heer H. W. Tila- nus (C.H.) heeft overgenomen. Als gevolg daarvan wordt thans in de tekst niet meer gesproken van het Hoofd der Unie, maar van de Kroon der Unie. Zonder twijfel een ver betering, waarvan wjj met ge noegen nota kunnen nemen, niet in het minst omdat de constructieve bijdrage die ook da Christelijk-Hisorsschen aan deze grondwetsherzieining heb ben willen leveren, daardoor nog een bijzonder accent krjjgt. Dr. BEEL ANTWOORDT. In het begin van de middag heeft allereerst de minister president de in eerste termijn gemaakte opmerkingen beant woord. Ziin rede was vooral een afrekening met de nog ge bleven oppositie, waarbij hjj de mening der anti-revoiutionnai- ren bestreed op grond van publicaties van niemand min der dan wijlen dr. Abraham Kuyper. De consequentie van dr. Kuypers standpunt vol gens dr. Beel 'ook thans nog door de A.R.-part\j ingenomen is, dat, als eens de voog dij van Nederland over Indo nesië geëindigd zal zjjn, 'e Ko ninkrijk metterdaad ontbonden wordt. Daartegenover stelt de regering een duurzaam sa mengaan voorop en dat leek hem hcei wat vruchtbaarder. Aan dr. Bruins Slot (A.R.), die Nederland eenzijdig het tijdstip wilde laten vaststellen, waarop de „voogdij" eindigen kan, vroeg hij, wat er dan toch wel in de wereld gebeuren moet, eer deze dat tijdstip aangebroken acht. Dankbaar was dr. Beel voor de houding, ten deze ingenomen door de heren Tilanus en mr. G. Vonk (VVD), al ontveinsde hy zich niet, dat ter zake van het tot dusverre gevoerde beleid in Indonesië het meningsverschil nog wel niet uit de wereld is. Met de Staatkundig-Gerefor meerden scheen de premier een discussie niet wel mogelijk,.om dat hun partijprogramma, hoewel „vooruitstrevend", nog altijd spreekt van „koloniën" en van „bezittingen van het moederland". Wat de Unie betreft liet de minister-president weten, dat haar organen op him cömpeten- tieterrein 't hoogste gezagzul- len dragen, maar dat het er om gaat. de grenzen van dat terrein in onderling overleg met de Indonesische federatie af te bakenen. Bij de replieken heeft de- heer J. Schouten (A.R.) zich voor het eerst laten horen en wel met een redevoering, die beter in eerste termijn op haar plaats zou zijn geweest. Aan het slot van zrjn woorden werd hij daarop door de voorzitter opmerkzaam gemaakt. De heer Schouten hield de C.H.U. en V.V.D. voor, dat zij z.ï. ten onrechte hun steun aan het regeringsvoorstel gaven, edoch zonder succes. Verder verweet hij de regering o.m., dat harer zijds nauwelijks van een ge- dachtenwisseling met de Ka mer kon worden gesproken. In zijn repliek merkte dr. Beel snedig op, dat met de heer Schouten ^ezlendiens stil zwijgen in éètst# - Watantie van een gedachtenwisseling inderdaad geen sprake was ge weest. De Communisten deden nog een poging, het voorstel te torpederen door in een motie intrekking ervan te vragen, zomede de indiening van een nieuw voorstel, dat zich dan tot een „openhakken" van de Grondwet zou moeten beper ken. De motie werd evenwel met 75 tegen 7 stemmen ver worpen. Hetzelfde lot viel een tweetal amendementen van het communistische lid mr. dr. Benno J. Stokvis ten deel. Tenslotte vond de eindstem ming plaats, met het boven vermelde resultaat. STAATSSECRETARISSEN. In de avondvergadering kwam aan de orde de invoe ring van het instituut der staatssecretarissen benevens de door de heer van der Goes van Naters ingediende nota betreffende staatshervormin gen in het algemeen. De heer Tilanus (C.H.) had tegen het instituut der staats secretarissen overwegende be zwaren. Hij vroeg zich af, of men zich met beter kan bedie nen van de aanwezige secre tarissen-generaal op de depar tementen. De heer de Wilde (A.R.) achtte aan het voorgestelde instituut veel voordelen ver bonden, mits het goed gehan teerd wordt. Sommige minis ters zijn inderdaad overbelast. Ook de heer Romme (KVP) kon het voorstel aanvaarden. Sprekende over de nota van de heer van der Goes van Naters, merkte hij op, dat een alge mene herziening van de Grond wet nodig is, vooral in verband met de ontwikkeling der maat schappelijke structuur in Ne derland. De heer Romme bepleitte wijziging van art. 195 van de Grondwet, in die zin, dat in lid 2 gelezen wordt: „Bij de regeling kan worden bepaald, dat de grondwettelijke be voegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele op het mili tair gezag of op nader aan te wijzen burgerlijke gezagsorga nen overgaan... enz.". De heer van der Goes van Naters (Arb.) had geen be hoefte aan het toevoegen van een praeambule aan de Grond wet. omdat deze zelf z.i. veel meer mogelijkheden biedt om ondermijning of misbruik Van de grondwettelijke vrijheden tegen te gaan. Het geven van uitbreiding aan de staat van beleg volgens art. 195 van de Grondwet acht spreker' urgent. De minister-president ver klaarde t.a.v. de wijzigig van art. 195, dat een stringenter optreden t»egen misbruik der grondwettelijke vrijheden bin nen hét bestaande art. moge lijk is. De minister van jus titie overweegt voorts nog enL ge verandering in het wetboek van strafrècht voor te stellen om een dergelijk optreden mo gelijk te maken. Hierna werd het ontwerp z.h.st. aangenomen met aante kening, dat de Chr. Hist, leden en de 'communisten wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Djocja verricht arrestaties. Het persbureaü Antara maakt bekend, dat op Java de operaties tegen „oproerige ele menten" op republikeins ge bied worden voortgezet. De re publikeinse regering, zo gaat A.F.P. voort, is sinds enige tijd overgegaan tot actie tegen hen, die onbevoegd wapens dragen. Tot dusver zijn 127 arrestaties verricht. Het lijkje, dat zoals ge meld in een jutezak genaaid, in de Delfhavense Schie drij vende werd gevonden, is door de ouders herkend, Dacht men aanvankelijk met een kind van ongeveer twee jaar te doen te hebben, toen de zak eenmaal geopend was en het lichaampje te voor-' schijn kwam, bleek dit van een ongeveer tienjarig jon gentje te zijn. Onmiddellijk werd gedacht aan de 9-jarige C. F. Vermeulen uit de Ael. wijn Floriszstraat te Rotter dam, die sedert 11 April ver mist werd en over wiens ver dwijnen de politie reeds in lichtingen had verzocht. Het pakje kleren, dat apart in de zak was gestopt het li chaampje lag geheel ontkleed werd aan de, ouders ge toond, die ze herkenden. Gezien de omstandigheden, waaronder 't lijkje werd ge vonden is een ongeluk na tuurlijk uitgesloten en de po litie vermoedt een zedenmis drijf, gevolgd door moord- Van de dader ontbreekt elk spoor. Marinekamp-Loosdrecht heeft een eigen kapel. De marine van het kamp Loosdrecht heeft een eigen ka pel gekregen, die vandaag op de verjaardag van Prinses Juliana, voor het eerst zal op treden. Zoals wü reeds meldden heeft H. M- de Koningin een bedrag van 25,000 beschik baar gesteld om in een hoog staand fokgebied (Noord- Holland) geregistreerde pin ken van prima afstamming te kopen, die geschonken moe. ten worden aan gedupeeTde veehouders op Walcheren, die geregistreerd vee verlo ren. Dit vee is inmiddels aange kocht en zal Dinsdagmiddag om 2 uur op de heuvel bij 't station te Middelburg met enige plechtigheid door de Commissaris der Koningin aan de begunstigden in eigendom worden óvergedra- gen. Een blijde dag dus voor Walcheren! Onder toezicht en met goedkeuring van de Commis saris der Koningin hebben de heren A. Geschiere, A. W- Cevaal, M. Kleinepier en C. Zwagerman de lijst der be-, gunstigden opgemaakt. WAT VERDWEEN. Het herstel van het zo bijzonder zwaar getroffen agrarisch Walcheren is een i'.iierst moeilijk vraagstuk, dat de zeer bijzondere be langstelling van onze Konin. gin heeft. Speciaal het her stel v:n de voedingsbasis voor het rundvee (de zode van 7000 ha. weiland werd volkomen vernietigd) voorts van de- practisch geheel ver dwenen rundveestapel en ten slotte van de zwaar getrof fen Coöp. Zuivelfabriek, vergt jaren. Dit herstel is al leen maar mogelijk met steun van de Overheid, die voor het herstel van de vee stapel in ruime mate gege ven wordt en van niet getrof fen veehouders elders in Ne derland. .Die toch zouden moeten helpen bii de herop bouw van een* goede ge- bruiks- en fokveestapel- Deze laatste hulp is er in ge heel onvoldoende mate. Mo ge de mooie daad van onze Koningin daarin, verandering brengen. De Rijksveeteelt.consulent voor Zeeland, de heer C. Zwagerman, te Middelburg, deelt ons nog de volgende bi- zonderheden mede over de agrarische schade op Walche ren, waaruit duidelijk blijkt, hoe belangrijk de gift van H. M. de Koningin is. DE SCHADE AAN DE VEESTAPEL. Van herfst 1944 tot voor jaar 1946 waren 7163 ha- wei land en 7444 ha. bouwland op Walcheren een binnenzee, onderhevig aan eb en vloed De structuur van de grond is voor jaren ernstig bescha digd, de zode van het wei. land ging geheel verloren, bovendien een groot deel van werktuigen en gereedschap pen. Verwoest of zwaar be schadigd' werden 346 boeren woningen, 243 stallen en 435 schuren. Van 1000 veehou- dersbedrijven met normaal 6000 melkkoeien en 7000 stuks ander rundvee, ging 95 verloren. Ongeveer 175 fokkers van geregistreerd vee verlóren 800 stamboek koeien, 308 register voor jongvee vaarzen, 208 register voor jongvee stieren en 32 ingeschreven stamboekstie ren. De fokkersarbeid van 30 jaar registratie en melk- contröle en stierhouderij was verloren. De grote, kostbare Coöp. Zuivelfabriek was half verwoest. IN 1946. In het natte jaar 1946 gaf een gedeelte van het land weer een matige oogst. In 1947 mislukte door de droog te het herstel van het wei land vrijwel volkomen en was de oogst op het bouw land minimaal. Het jaar 1948 laat zich iets gunstiger aan zien. Het is niet waarschijn lijk dat voor 1952.'53 de grootste moeilijkheden, wat betreft herstel van het wei land en van de veestapel, overwonnen zullen ziin. Vroeger bestond 't agrarisch inkomen op Walcheren voor 55 en 60 uit melkgeld en veeafzet- In 1945, 1946 en 1947 waren deze opbrengsten resp. 5 22 c/o en 36 van normaal. In 1948 haalt men misschien 50 Naarmate de voedingsbasis zich herstelt moet de veesta pel door aankoop worden hersteld. REEDS VOOR MILLIOENEN AANGEKOCHT. Zo ziin reeds enige duizen den melkkoeien aangekocht vooral in Friesland. Daar ziin hiervoor reeds enige mil- lioenen guldens besteed- Het vee, dat door de inun. datieramp verloren ging. wordt door Landbouwherstel in gelijke kwaliteit in natura vergoed. De medewerking ten deze van de Overheid en Landbouwherstel zijn lof waardig. Zelfs heeft men daar de mogelijkheid ge opend Walcheren geheel t-b- c-vrij te maken. DE MOEILIJKHEDEN. De grote moeilijkheden zit ten in de volgende feiten: 1. De zeer deskundige Com missie, die de duizenden die. ren voor het herstel moet ko pen, kan slechts kopen naar mate de voedings basis op Walcheren door net herstel van het weiland zulks toelaat. Gevolg: dikwijls noodzaak van veel aankoop in tijden van weinig aanbod, 2- De genegenheid van de leidende mensen in niet ge troffen streken om de Com missie, die koopt voor Wal cheren bijzondere facilitei. ten te geven is vrijwel gelijk nul. En zo moet deze Com missie kopen in concurrentie met alle andere gegadigden. Zij is vooral aangewezen op vee, dat men om de een of andere reden wenst uit te schiften. Begrjjpelyk, dat de vee houders op Walcheren, die door de ramp het resultaat van veel jaren ingespannen arbeid voor de opbouw van een waardevolle gebruiks- en fokveestapel verloren, nu veel dieren krijgen die in ge bruikswaarde erg tegenval len. Agrarisch Nederland be. zinne zich op dit gebeuren! Op de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana in het jaar, waarin haar Koninklijke Moeder haar gomlen regeringsju bileum zal mogen vieren, plaatsen wjj gaarne een foto uit 1911 van Koningin Wilhejmina en haar toen tweejarig doch tertje, welke foto ook zal worden gepubliceerd In het fraaie boek „Vijftig jaar Vorstin" dat binnenkort aan de kantoren van de P.Z.C. verkrijgbaar zal zyn. RONDE VAN NEDERLAND Bakker leidt nog in het algemeen klassement. Vandaag door Zeeland. In de strijd over de 5e étappe was het André de Kor ver van de Zuid Hollandse ploeg, die de toon aangaf. Wie deze forse Rotterdammer, met zijn energieke coup de Sedale, de steile heuvels van et parcours heeft zien ne men, twijfelt er geen moment aan of de beste klimmer van de stoet heeft deze lastigste van alle étappes gewonnen. Hij was het eerst bóven op acht heuvels die voor 't alle bergklassement meetellen, wat hein behalve de premies niet minder dan 45 punten oplëver- de. Ook de Limburger Sijen, die tegen het einde sterk kwam oozetten, zonder even wel De Korver te kunnen be dreigen, heeft een uitsteken de course gereden en het zelf de geldt voor Vooren. Van de buitenlanders was het vooral Bernardoni die bij de beklimming een rol van betekenis speelde. ZESDE ETAPPE. De zesle étappe van de Ronde van Nederland liep van Geleen naar Eindhoven. 47 km. voor Eindhoven lag een groep van ruim 30 renners aan de kop. Tussen hagen van toeschouwers door ging het met een straf gangetje naar het uitverkochte Philips Sportpark. Winnaar van deze étappe werd Diederich met 2 uur 4 min. 41 sec. Bakker blijft echter leider in het al gemeen klassement, daar hij bij de hoofdgroep was. Na de vijfde étappe werd het eindklassement voor de bergprijs opgemaakt: 1. De Korver (Zuid Hol land) 40 p.; 2 Van Beek (Zaanstreek) 24" p.; 3. Ber nardoni (Italië) 21 p.; 4. Sijen (Limburg) 20 p 5 en 6. Clemens (Luxemburg) en Bakker (Zaanstreek) 18 p.: 7. Schellingérhout (Zaan streek) 17 p.; 8. Rodriguez (Spanje) 12 p.; 9. en 10. Bescherming van zeldzame orchideeën. De gemeenteraad van Meerssen heeft dezer da gen 'n verordening aan genomen houdende be- schermings-bepalingen ten aanzien van wilde orchideeën. Deze planten komen slechts- op vier plaatsen in Limburg in het wild voor. In samen werking, o.a, met de A.N. W.B., zal een affiche worden uitgegeven en verspreid, waarop deze zeldzame bloemen staan afgebeeld, zodat ieder een ze zal kunnen her kennen. Communistische wethouder afgetreden. Het communistische raads lid L. W- Schmidt te Rotter dam heeft medegedeeld dat hü bedankt voor zijn lid maatschap van de gemeente raad. Hierdoor is een vacatu re ontstaan in het college van wethouders. Vooren (Zaanstreek) en Van den Zande (Noord Brabant a) 8 p. Het" resultaat van de 6e étappe luidt: 1. Diederich (Luxemburg, tijd 2 uur 5 min. 41 sec.; 2. Steenbakker; 3. Van Beek; 4. Hendrikx (België); 5. Tailleu (België); 6f. De Baere; 7. Poels ALGEMEEN KLASSEMENT. HeL algemeen1 klassement na de zesde étappe luidt: 1. Bakker (Zaanstreek) 26.45.38; 2. Goldschmidt (Lux.) 26.51.39; 3. De Korver (Zuid Holland) 26.52.38; 4. Rogiers (België);* 5. Vooren (Zaanstreek); 6. De Vries (Zuid Holland). De zevende étappe loopt zoals bekend door Zeeland. De rjjders worden omstreeks" 12 uur op Walcheren venvacht. PLOEGENKLASSEMENT. Het ploegenklassement luidt na de zesde étappe: 1. Zaanstreek- ploeg 80.36.50; 2. Zuid.Holland 80.46.29: 3. Luxemburg 80.52.31; 4. België B 81.05.22; 5. België A 81.11.51; 6. Noord-Holland 81.19.04: 7. Limburg 81.25.12; 8. Noord-Brabant B (waarin 3 Zeeuwen meerijden) 81.27.11; 9. Noord-Brabant A 81.34.53; 10. Italië 81.44.43; 11. Zwitser land 81.55.46; 12. Frankrijk 82.05.30; 13. Spanje 82.58.23. Djocja-republiek tegen volksstemmingen. Vcrmocdelyk zal de sub commissie. die in Kalioerang onderhandelt over het houden van volksstemmingen op Java enz. haar rapport publiceren. Naar Aneta verneemt weigert deze stemmingen op republi- keinsgebied te doen houden. Duitser zou tuinder vermoord hebben. De vermoedelijke dader van de moord op de Naald wij kse tuinder 't Hoen blijkt de Duitser S- uit Herzogen- rath te zyn, een goede be kende van de politie. De poli tie had een tin uit de onder wereld ontvangen. S- werd wegens illegale - grensoverschrijding en de- viezensmokkel, tezamen met zijn medeplichtige B;, bij Kcrkrade door de commiezen aangehouden. Ook B. staat slecht bekend- In verband met de moord op do tuinder 't Hoen to Naaldwijk is nog een derde verdachte gearresteerd. Hy is vermoedelijk medeplichtig. DE VOORSPEL T OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar be wolkt met enkele flinke bui en en ongeveer dezelfde tem peratuur als gisjeren. Meest zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1