PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Christ Historische fractieleider steunt de Grondwetsvoorstellen Engeland kan ontruiming Palestina niet stoppen BILT De Labour-rebellen De Oesterexport Koningin kan geen radiotoespraak houden. Britse luchtmacht in Nederland. Vandaag MILITAIRE HULP AAN WESTEUROPESE UNIE? Felle critiek vant de zijde van de A.R.Partij V. en D. niei volstrekt afwijzend 191e Jaargang-No. 100 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, christelijke*feestdagen! Alg"neen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 April '48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; I 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P Z C-. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 53-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL "077 en 2924 - Goes; L Vorststr. 55. tel. 24^5 (b.g.g 2228) Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Verneuzen: BrouweriJstr. 2 - Zierikze'e: Nwe Bogerdstr. G 160. tel. 26. Het Wereldgebeuren Arabisch legioen wordt spoedig teruggeroepen Revin wacht af wat V.N. bereiken. De berichten uit Palestina zijn zq verward, dat een duide lijk beeld van de situatie on mogelijk te tangen is. Ener zijds wordt voortdurend mel ding gemaakt van troepencon centraties en aanvalsvoorbe- reidingen in de Arabische landen, die Palestina omgeven, anderzijds wordt ten stelligste ontkend, dat er van een oor logsverklaring sprake is. Wellicht heeft Engeland druk uitgeoefend op de- Ara bische Liga zich wat te mati gen. In elk geval heeft de Britse regering duidelijk ge maakt, zolang wij nog man- daatmogendheid zijn, tot 15 Mei zullen wij elke inval in Palestina met de wapens be strijden. In Washington hebben Mars hall en Truman geconfereerd over maatregelen om de ge vaarlijke toestand het hoofd te bieden.Het schijnt toch, dat men in het Westen het voor uitzicht van een Arabische in vasie in Palestina allesbehalve prettig vindt. De discussies in de verga deringen der Ver. Naties heb ben slechts academische waar de. ze komen voortdurend achter de feiten aan en boven dien hebben ze tot geen enkel resultaat geleid. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Bevin, heeft Woensdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland „op dit late unr" de ontruiming van Palestina niet meer kan stopzetten. Bevin ontkende, dat er in de V.S. onderhande lingen worden gevoerd omde Britse troepen tot na 1 Augus tus in Palastlna te houden. Seymour Cocks (Labour) vestigde Bevins aandacht op een „openbare verklaring van koning Abdoellah van Trans- jordanië, dat hij na 15 Mei van plan is Palestina binnen te vallen en een militaire actie tegen de Joden te beginnen". Bevin antwoordde, dat hrj niet inzag welke stappen deze verklaring, krachtens dè bepa lingen van de alliantie, ver eiste. Cocks vroeg Bevin ook, of hij de wapenlevering aan de Arabieren stop zou zetten en do Joden zou toestaan wapens S hebben om zich te verde gen. Bevin meende, dat de Joden het best bewapend zyn. Hij is Tsjechen gaan kiezen. Op 30 Mei zullen in Tsjecho- Slowakjje algemene verkiezin gen worden gehouden. dit keer voor het eerst volgens Oosters model. Wat dat in houdt blQkt uit de volgende gegevens. In Bohemen en Mo- ravië-Silezië zal er slechts één lijst zijn die van dè regering. Deze .bevat dan namen van dé candidaten van vier partijen; waarvan er twee, de commu nistische en de nationalistische, bezig zijn een fusie aan te gaan de beide andere partij en zijn gezuiverd en geheel in het nieuwe nationaal front opgenomen. De enige manier om uit drukking te geven aan oppo sitie is feitelijk het indienen van een blanco stembiljet. Volgens de nieuwe kieswet mag elke groep van tenminste 1000 kiezers in elk district haar eigen candidaat kiezen. Men verwacht echter niet. dat dit tot enige opposieie aanleiding zal geven. Het Tsjecho-Slowaakse parlement heeft Woensdag avond de nationalisatie van alle industrieën en onderne mingen, welke meer dan vijf tig personen in dienst heb ben, aanvaard. niet van plan tussenbeide te komen voor de V.N. een re sultaat hebben bereikt. WAPENSTILSTAND TE JERUZALEM. Mosje Sjertok van het Jood se bureau en Djamal Hoes- sclni van het Arabische hoge comité, zijn het erover eens geworden, dat zij hun respec tieve organisaties zouden aan bevelen onmiddellijk een order tot staken van het vuren bin nen de grenzen van de oude stad van Jeruzalem uit te vaardigen, mits de tegenpar tij zich er aan houdt. De strijd om de Arabische havenstad Jaffa gaat in on verminderde heftigheid voort. De Irgoen Zwal Leoeml zond Woensdag een bericht uit, dat de stad zich had overgegeven na zwaro aanvallen door in fanterie en artillerie, culmi nerende in een doorbraak met pantserwagens en tanks. Later in de avond bleek echter, dat de Joodse strijd krachten- de wijk Mansjieh in het N.W. van de stad hadden ingenomen, terwijl de Haganah aanvallen deed op de Zuide lijke voorstad Telrish. BRITSE AANVAL. Britse troepen zijn tot da aan- DE ARABISCHE LIGA Tsjechische Huig de Groot. In een grote kist, die per spoor van Praag naar Rotterdam werd vervoerd, bleek een Tsjech te zitten. Hij had zes dagen en nachten in deze kist doorgebracht om uit 't Praagse paradijs te ontsnappen. Men heeft de man, die nog al vermoeid, hongerig en dorstig was, naar de Vreemde lingendienst overge bracht- Daar zal men nagaan, waarom de man zo graag naar Ne derland wilde komen. De prijzen van behang- selpaoier zullen met ingang van 1 Mei a-s. verlaagd wor den. val overgegaan tegen 2000 manschappen van de Irgoen Zwal Leoeml, nadat de Joden de waarschuwing om de aan val op Jaffa te staken, in do wind hadden geslagen. Britse Spitfires vielen met raketten het hoofdkwartier aan. Britse troepen zouden voorts het in ternationale vliegveld Lydda hebben bezet.. Flns-Russlsch pact geratificeerd. Het Finse parlement heeft het pact van vriendschap en militaire bijstand met de Sowjet-unie met 157 tegen 11 stemmen geratificeerd. H. M. de Koningin zal, om haar krachten te ontzien, op 4 Mei a-s. geen radiotoe spraak houden. P.v.d.A. en het Europa-Congres. De Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid heeft, zo wordt medegedeeld, zich op 28 April 1948 beraden over haar houding ten aanzien van het „Europa-congres", dat van 7 tot 11 Mei a.s. in Den Haag zal worden gehouden. De fractie oordeelde, dat tegen een persoonlijke deelne ming van enige harer leden aan dit congres, gedragen door de hiervoren weergegeven op vattingen, geen bezwaar dien de te' worden gemaakt. Louwes niet in de Kamer. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen heeft dr. ir. S. L. Louwes zijn aanvan kelijke bereidverklaring om een Kamercandidatuur voor de V.V.D. te aanvaarden, inge trokken. Hij blijft tot 1 Juli verbonden aan de Food and Agriculture Organisation van de U.N.O. Van die datum af zal hij wederom optreden als directeur.generaal van de Voedselvoorziening in Neder land. Tegen die dag zal ir. J. S. Keyzer, wnd. directeur-ge neraal, heengaan. (Als wij goed zijn ingelicht zou de heer Louwes vanwege de V.V.D. worden aanbevolen voor een ministerszetel ingeval van een toekomstig kabinet op bredere basis. Deze mogelijk heid blijft natuurlijk open. Red.) Ook marine-coördinatie (Van onze correspondent). Naar aanleiding van het bericht in, het Engelse onafhankelijke Zondagblad „The People" (oplage 4'/is millioen). dat de vijf Wester se landen Zaterdag besloten zouden hebben tot het zo spoedig mogeljjk permanent s -ationneren van 'n deel der Britse luchtmacht in Neder land en België, deelde een zegsman van het Britse mi nisterie van buitenlandse za ken ons mede dat hoewel er op deze eerste conferentie der v(jf ministers van buiten landse) Zaken hieromtrent nog niets ter sprake was geko men, dit onderwerp zonder tw\jfel spoedig aan 'de orde zou komen. Volgens het bericht van „The People," zouden behalve Britse jagers, ook RAF lucht afweergeschut en radar in stallaties permanent in Ne derland en België gestation- neerd worden. Ook zou mari ne-coördinatie aan de orde komen. De doodslag te Naaldwijk. DE DADERS GEGREPEN'. Op verzoek van de Naald- wgkse politie zijn door de politie te Kerkrade aangehou den en opgesloten de vermoe delijks dader en diens mede plichtige van de moord op A. "t Hoen, die Zaterdagavond j.l. te Naaldwijk in zijn wo ning aan de Zwartendijk 12 werd neergeschoten. Aan minister Lieftinck is verlof verleend tot het aanne men vem het Grootkruis in -de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. is het drie jaar ge leden. dat geallieerde vliegtuigen de eerste voedselpakketten bo ven de West-Neder landse provincies uit. wierpen; wordt Hirohito van Japan 47 jaar; is het drie jaar ge leden, dat Hitler in de bunker van de Rijks kanselarij te Berlijn zelfmoord pleegde; is het 5 jaar gele- dgn,.dat de Nederland se militairen opnieuw in krijgsgevangenschap gevoerd moesten wor den, waarna overal stakingen uitbraken. In overweging bij Marshall's departement. De minister van buiten landse zaken der Verenig de Staten, Marshall, heeft medegedeeld, dat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken over weegt de ondertekenaren van het vjjfmogendheden- verdrag militaire uitrus ting te leveren op leen- en paehtbasis. Verkiezingen 10 dagen eerder. (Van onze Haagse redacteur). Naar in politieke kringen verluidt heeft de regering in ernstige overweging genomen de verkiezingen, die tegen 7 Juli zouden worden uitgeschre ven. zo mogelijk tien dagen te ver -oegen, zulks met het oog op het feit, dat te veel perso nen wegens vacantie bulten hur» woonplaats zouden vertoe- v?n op de verkiezingsdag. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Op 30 April 1946 kwam het toenmalige noodparlement in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van het eérste voorstel tot wijziging der Grondwet sinds de be vrijding. Dat voorstel vond zijn aanleiding in de ontwikke ling der gebeurtenissen in Indonesië en het beoogde, het grondwettelijke beletsel voor het zenden van troepen naar de overzeese gebiedsdelen uit de weg te ruimen. Veel is er sindsdien gebeurd, en nog vele malen heeft het parlement over het Indonesische probleem gediscussieerd. Thans, na twee jaar, heeft de Tweede Kamer opnieuw een begin ge maakt met de beraadslagingen over een voorstel tot Grond wetsherziening. En wel een dat van heel wat wijdere strek king is dan het vorige en dat door de regering niet ten on rechte het meest ingrijpende in de gescheidenis van 't Ko ninkrijk is genoemd. Na het militaire element toch is thans het woord aan de staatkundige constructieve opbouw van de nieuwe staatsrechtelijke ordening, uitwerking van de Koninklijke rede van -7 December 1942 en voorbereid door moeizaam overleg zowel overzee als hier te lande. De Kamerleden waren dit maal gelukkig in bevredigen de getale naar het Binnenhof getogen. Uit de schriftelijke voorbereiding en het verslag der Staatscommissie was reeds genoegzaam bekend, hoe de papieren lagen en dus hoefde het niemand te verba zen. dat Woensdagmiddag zo wel van Anti-revolutionnaire als van Communistische zijde scherpe zij het vanzelf sprekend verschillend geaar de critiek is gehoord. Voor de A.R. geschiedde dit door Een van de „geestelijke vaders" geroyeerd. De Britse Labour-party heeft John Platts Mills ge royeerd. Hjj was een van de geestelijke vaders van het te legram met goede wensen, dat aan de vooravond van de algemene verkiezingen in I te lle door 37 leden der Britse Labour-party werd gezonden aan Nenni. leider der Itali aanse meerderheidssoclallsten, die met de communistische par'ïj verenigd waren in het Volksfront. 29 Andere leden der partij, eveneens allen parlementsle den, is aangezegd, dat zij te gen 6 Mei beloofd moeten hebben de partijpolitiek te steunen, anders zullen ook zij geroyeerd worden. De waar schuwing is gericht aan de genen, cfie zich niet van het telegram gedistantieerd heb ben, nadat zij hun handteke ning hadden geplaatst. Platts Mills is een 41-jarige jurist, die -door leden van zjjn partij in het Lagerhuis soms is uitgemaakt voor „crypto- communist" Hg heeft steeds de buitenlandse politiek van Bevin becritiseerd. Het Labour-lid Edwards, directeur van een hoogoven- bedrijf, zal voor het partijbe stuur moeten verschijnen. Hij is meer dan eens een zelf* standige koers gegaan, spe, ciaal niét betrekking tot de plannen voor nationalisatie yan de staaldndustrie. waar hij zich tegen gekant zou hebben. Verjaarsaags Schoenenbon Voor hen clie dit tot dus verre nog niet hebben gedaan bestaat tot en met 7 Mei als nog gelegenheid tot het afha len van schoenenbonnen voor kinderen tegen inleve. ring van bon 804 van het in legvel. Na 7 Mei wordt de „verjaardagsbon" alleen nog verstrekt krachtens de nieu we regeling, waarbij bon 606 van het inlegvel moet wor den ingeleverd. Spoorwegstaking In V.S. werd afgelast. Drie Amerikaanse vakver enigingen van spoorwegman nen -hadden 11 Mei vastgesteld als de datum voor een staking van 125.000 arbeiders, waar door het Amerikaanse ver voerssysteem lamgelegd zou worden. Het staklngsbesluit Is. echter reeds ingetrokken. Een K.L.M.-Constellation, die Woensdag naar Batavia vertrok, had 21 babies en 13 kinderen aan boord, benevens de resp. moeders. Ontduiking der deviezenvoorschriften. Afdoende controle. In ons eerste artikel in de P.Z.C. van 19 April j.l. gaven wg de hoofdoorzaken aan van de moeilijkheden bij de oesterexport. Er is een te beperkt afzetgebied enerzijds en het aanbod van markt waardige oesters is anderzijds ruim. De oplossing van de moeilijk heden kan tweeërlei zijn, hetzg uitbreiding van het afzetge bied, hetzij inkrimping van de productie. Men is het er over eens, dat de kwestie van de toekomstige vraag en het aanbod, uiterst moeilijk te beoordelen is en men overweegt nu maatrege len voor 'n nauwkeuriger con tröle op de export, voorname lijk wat betreft aftrek op uit voervergunningen, retourcom missies en gewichtsovertredin gen. De opinie's in de wereld van de oestervenzenders gaan in twee richtingen. DE EERSTE GROEP. Een groep is van mening, dat een goede contröle op de betalingen uit het buitenland onmisbaar is en dan ook inge steld moet worden. Verder is deze groep van mening, dat verzenders, die er op worden betrapt, dat zij genoegen ne men met aftrek van 'n bepaald percentage der vastgestelde prijzen, behoorlijk gestraft moeten worden. In dit verband wordt ge dacht aan het intrekken van exportvergunningen voor een bepaalde tijd of wat misschien nog beter is aan een flinke geldboete. Deze maatregel zou echter weinig effect hebben, indien daar niet een goede con tröle op de gewichten aan vastgekoppeld werd. Het zou namelijk een klein kunstje zijn door het leveren van oestera van hoger gewicht toch de concurrentiestrijd te blijven voeren. DE TWEEDE GROEP. Een tweede groep van oes terverzenders is de mening toegedaan, dat de enige oplos sing is het collectief verzen den. zoals dat thans naar En geland geschiedt door de Vebo. Bij dat stelsel komen de or ders centraal binnen en zij worden volgens een bepaald schema verdeeld. Voor de export naar Enge land geschiedt de verdeling momenteel onafhankelijk van de grootte der diverse firma's; de Eifnemer heeft het recht aan bepaalde firma's preferentie te verlenen voor het leveren van goede kwaliteit. Op deze wijze ontvangen de preferente leve ranciers een belangrijk groter aandeel in de verzending aan de niet-preferente. Als bezwaar wordt by deze regeling wel ge voeld, dat geen rekening wordt fehouden met de grootte der edrijven. De voorstanders van de collectieve verzending zou den dit bezwaar willen onder vangen door de bedrijven in te delen in klEissen. WEinneer men van overheids wege werkelijk ernst wil gaaq maken met het bestrgden van de deviezenovertredingen, dan zou collectieve verzending on getwijfeld voordelen bieden. Contröle op betalingen en gewichten zou er zeer door vergemakkelijkt worden. VRIJHEID. Er blijft echter niet veel over van de vrijheid van han delen voor elk der verzenders en 't is begrijpelijk, dat actie ve handelaren bezwaar hebben tegen een systeem, waarbij ze niet veel anders hebben te doen dan op hun beurt wach ten. Willen echter deze voor hun vrijheid vechtende handelaren een kans maken om baas in eigen huis te blijven, dan zul len ze toch met gefundeerde voorstellen voor andere con tröle maatregelen op de prop pen moeten komen. Maatregelen, die een einde aan het knoeien moeten ma ken. Maatregelen ook, waarin de regeringsinstanties vertrouwen kunnen hebben. Wanneer alle verzenders In zien waarom het nu gaat, na melijk om het behoud of het verliezen van de vrgheid van handelen, dan kan er werke- lgk wel een contrólesysteem worden uitgedacht, waarbij de overheid niet behoeft in te grgpen. Komt men echter niét tot overeenstemming, dan zal ongetwijfeld in de toekomst datgene gebeuren, waarvoor men nu zo vreest. Er is uit de verzenders- kringen een commissie be noemd, die tot taak heeft na te gaan welke inactre- gelen genomen moeten Wor den. In deze commissie heb ben zitting verzenders van zeer uiteenlopende opvattin gen. Hopelyk zullen zy door onderling overleg een oplossing weten te vinden en zullen zjj komen tot dras tisch optreden tegen alles wat In de oesterhande! niet door de beugel kan. Dat is niet alleen in het belang van de oesterhandel, maar ook van land en volk, want het gaat om kostbare deviezen. de heer H. J. W. H. Meije- rink, als eerste spreker van de middag en later door dr. J. A. H. J. S- Bruins Slot- Eerstgenoemde toonde zich als de heer Schouten in de Staatscommissie gedaan heeft tegenstander pur sang. Hij ontwikkelde nog eens alle bezwaren die zijn partij van meet af aan tegen het rege ringsbeleid in Indonesië heeft gelïad, uitgaande van de stelling dat de onderhavige voorstellen alleen maar be vestigen dat de regering wei gert om langs, de weg van Grondwet en wet het Ko ninkrijk te hervormen en in plaats daarvan voortgaat het Koninkrijk te ontbinden en tot wanorde te brengen. SCHIJN VAN LEGITIMITEIT. Daarentegen stelt de AR. Staatkunde sinds de troonre de van. minister Kuyper uil 1901 de Nederlandse verant woordelijkheid voor een deugdelijke rechtsorde in In- dië- De regering wil nu aldus de heer Meijerink aan de wanorde éenschijn van legitimiteit geven, juist in deze onzekere tijd, waarin het nog onzeker is of niet de revolutionnaire elementen in geheel Indië de overhand zul len krijgen- Aan illusies be hoeft men zich dan ook niet over te geven en de econo mische samenwerking, die wordt nagestreefd, zal slechts kunnen herinneren aan de tijd van de Oost-Indische Compagnie. De heer Meijerink besloot met duidelijker dan van A.R.-zijde tot dusverre is ge schied en op bewogen wijze de conceptie van een Ne derland-Indonesische Unie te verwerpen, daar zij z.i. elke kans op welslagen mist- Had de heer Meijerink zich beperkt tot het afwijzen van deze grondwetsherziening op dit ogenblik, dr- Bruins Slot heeft een gedetailleerde cri tiek geleverd op de tekst zelve van het regeringsvoor stel. Interessant waren de bij dragen, die de heren H. W. Vredesattractie. De bekende amphibie- wagens, de „Duwks", die tiidens en na de bevrij ding op Walcheren zulke goede diensten bewezen, kunnen in vredestgd hun bestaan nog rekken. In Bloemendaal is men namelgk op de gedachte gekomen om een gedeel te van het strand te veN pachten aan een exploi tant van .deze „duwks", aldus meldt het Haarl. Dagblad. Als speciale strandattractie zullen badgasten en dagjesmen sen dus ritjes in het zon derlinge voertuig kun nen maken. Donderdag middag zullen de Bloe- mendaalse raadsleden de première beleven van dit- vermaak. Of deze attractie ook 'op de Walcherse stran den opgEing zou maken? Wij wagen het te betwij felen, want de eilandbe woners hebben al vol doende (niet altjjd even prettige) ervaringen van ritjes met de wagens. Belgische Kamer keurt pact van Brussel goed. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft Woensdagmiddag het pact van Brussel met 150 tegen 21 stemmen goedgekeurd. Tilanus (C.H.) en mr. G. Vonk (V. en D.) aan dit de bat leverden. Van beider par tijen is bekend, dat zij zich in de Staatscommissie, wier voorstellen vrijwel ongewij zigd d. de reg. overgenomen met de de gevonden positieve oplossing accoord hebben verklaard. De heer Tilanus zelf lid der Commissie, die sprak onmiddellijk na de heer Meijerink verklaarde thans, dat hü, om tot zijn te- Êenwoordige standpunt te omen, veel innerlijke strijd heeft moeten voeren en dat hü de bezwaren van zijn voorganger dan ook zeer goed kon plaatsen. Hii herin nerde aan zijn critiek die hij in het verleden op het rege ringsbeleid geoefend heeft en zeide. daarvan nog geen woord te willen terugnemen. Dat geldt ook zo gaf hii te kennen»voor wat de vorige week door zijn partijgenoten Reyers en prof. de Zwaan in de Eerste Kamer te berde ge bracht is. Hij gaf evenwel tc verstaan, dat hun woorden misschien wel „zeer scherp" waren uitgevallen. Scherper in ieder geval dan, naar onze mening, met het "standpunt van de heer Tilanus thans ge rijmd kan worden. WAT WIL MEN? Maar wat wil men, aldns ongeveer de verzuchting van de C-.H.-fractieleider. Wat in het verleden gebeurd is, is geschied en wij moeten ver der. Op die grond bleek hij bereid, het voorstel te steu nen, een grond waaraan ook zijn ervaringen ter conferen tie met de West hun- deel hebben bijgedragen. De heer Tilanus gaf nog enkele re dactiewijzigingen van het voorgestelde nieuwe veer tiende hoofdstuk der grond wet in overweging, waarvan hij er een in een amende ment; neerlegde. De heer Tilanus maakte vervolgens plaats voor de on- geveer in gelijke situatie ver kerende mr. Vonk. Deze afge vaardigde toch staat bekend als wel de 'meest felle tegen stander van de regeringspoli- tiek ten aanzien van Indone sië. Zijn argumenten kwamen met die van de heer Tilanus overeen; alleen behield hjj de steun van zijn fractie voor, in afwachting van nadere op helderingen van de zijde der regering. Verheugd was de heèr Vonk over het feit, dat aanstond het volk zgn oor deel over de gevoerde politiek zal kunnen uitspreken en voort swaardeerde hij het, dat momenteel de comrpissie der nieuwe „Negen meinnen" be zig is met de voorbereiding der rgksconferentie. Ook hij diende een amendement in. Voor de K.V.P heeft dr. W. L. P M. de Kort het re geringsvoorstel behoudens enkele desiderata gesteund en tot slot heeft het com- munisische lid der Staats commissie, -mr. dr. Benno J. Stokvis, een herhaling gegeven van de bezwaren, die hjj reeds in een minderheidsnota aan het verslag der Staatscommis sie heeft toegevoegd. Ziin standpunt is, dat de gevolgde zg. positieve methode geen recht doet aan het gebeuren in Indonesië en dat de con tinuïteitsgedachte ten onrech te op de voorgrond staat. Daarnaast oefende ook hy cri tiek op de tekst van het re geringsvoorstel en hy kondig de een tweetal amendemen ten aan; Na zgn rede werd de ver gadering geschorst. De heer v. d. Goes van Na- ters (P.v.d.A) betoogde, dat hg als zwakheid in het voorstel moest aanmerken de kwestie der twee.derde meerderheid in art. 209. Van de heer van Dis (St. G.) mag men geen goedkeuring verwachten van het beleid, dat hy steeds heeft afgekeurd. De heer Hoogcarspel (C.P. N.) betoogde, dat uit het ad vies van de pre-federale rege ring duidelijk wantrouwen spreekt. De heer Romme (K.V.P.) verklaarde met nadruk, dat hij de Unie wenst als uitoefenende het hoogste gezag op haar eigen competentie-veld. De ministerpresident zou Donderdag de sprekers beant woorden. DE VOORSPELT AAixZIENLIJK KOUDER. Geldig tot Donderdagavond: Afnemende wind uit Wès- telgke richtingen. Wisselen céwolkt met vooral aan dr kust enige buien Aanzienlij.; kouder dEin gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1