NIEUWS UIT ZEELAND Taak en toekomst van de middenstand Geen subsidie voor Chr. Lyceum SAMAPIRIK FELLE BRAND IN AMSTERDAM. LAATSTE NIEUWS Walcheren's veiling gaat verhuizen Schotse belangstelling voor de herbeplanting. Herbouw Belgische boerderijen in Zeeland verzekerd. Walcheren. Raadsvergadering Middelburg Openbare werken blijven onuitgevoerd. Slachthuisplannen en schooltandverzorging goedgekeurd. Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van Middel burg in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Jhr. mr. W. C- Sandberg tot ESfcenburg. Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burg. Stand werd be noemd de heer H. J. Adriaan- se, terwijl op een salaris van 2500 per jaar tot gemeen te-geneesheer benoemd werd de heer P. C. J. van der SIjk- ke. tot voor kort dir. van de Gem. Geneeskundige Dienst te Rotterdam, die zich hier vestigt als arts- Met enkele kleine wijzi gingen werd de door B. en W. opgestelde instructie voor de verificateur der gemeen- te-financiën goedgekeurd. Op deze wijzigingen was aange drongen door de heren G. H. Luyendiik. J- S. Hoek, M- Wattel en A. J. Schot. Z-h st. werden de op grond van art- 72 der L. O. Wet 1920 aangevraagde gelden voor de Chr. Burgerschool toegestaan. Een perceel grond aan de Nederstraat werd verhuurd aan C. Petiet op voorwaarde, dat deze een hoeveelheid oud iizer verwijdert van een reeds door hem gehuurd stuk grond. DE FLATBOUW. Grond aan de Rouaanse Kaai werd verkocht aan het Beambtenfonds van de Staatsmijnen voor i 23-000 ten behoeve van de flatbouw aan deze kade. Een vraag van de heer de Vink. of er geen mogelijkheid bestaat om een flat te bouwen voor alleen wonende dames, werd ont kennend door de voorzitter beantwoord. Het voorstel van B. en W. om grond \®or een speelter rein in 't Zand beschikbaar te stellen en daartoe 500 van gemeentewege beschik baar te stellen, ging zonder discussie onder de hamer door. Het zelfde geschiedde met een voorstel van B. en W. om een bussenstation (onover dekt) op de Bodenplaats in te richten. De kosten worden op 31-600 geraamd, waar van. J. 28.600 - op de weder- opbouwrekening zal komèn. OPENBARE WERKEN IN MOEILIJKHEDEN. Meer discussie lokte een voorstel van B. en W. uit tot aanleg van dé St. Jorisstraat, De heer Hoek informeerde nl. of als dit plan wordt vastgesteld het ook werkelijk uitgevoerd zal worden. Wethouder L. J. van 't Westende liet in antwoord sombere klanken horen. Er is geen geld voor openbare werken de meeste plannen blijven onuitgevoerd. In ge heel Zeeland is voor 1948 voor openbare werken 2 millioen beschikbaar e% die zijn al op. Amsterdam moest een deel van zijn werklieden bij openbare werken zelfs reeds overhevelen naar parti culiere bedrijven. Daar er echter een klein kansje is. dat we toch iets kunnen doen, mogen we het plannen ma ken toch niet nalaten. De heer L. J. Breel infor meerde naar aanleiding hier van, hoe het dan met de Sin gelverbetering zal gaan. B. en W. antwoordden, dat er geen gelegenheid is om daar deze zomer iets aan t£ doen. Zelfs kan er niet gesproeid worden omdat de gemeente geen sproeiwagens heeft..— DE SCHOOLTANDVER ZORGING Het voorstel van B- en W- aangaande de oprichting van een Stichting Schooltandver zorging werd aangenomen, nadat de heer Wattel had aangedrongen op de inscha keling van meer tandartsen. De heer A. Flipse deelde me de, dat de medewerking der ziekenfondsen wel vaststaat. GEMEENSCHAPPELIJK SLACHTHUIS. Een uitvoerige, maar zui ver technische discussie ont spon zich over de Gemeen schappelijke Regeling van het gebruik van het Slacht huis te Middelburg door alle gemeenten op Walcheren- Van belang was eigenlijk al leen, dat de heer H. J. Flie;:- man pleitte voor een go. meenschappelijke keurings dienst op Walcheren. Herstemd werd over het (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn helpt altijd. voorstel-Flierman in2akc be taling van zegelrecht op de kwitanties van gas, water en electriciteit. Het werd nu aangenomen met 10 tegen 8 stemmen- Over het voorstel de Vink inzake subsidiëring van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk staakten de stemmen opnieuw. GEEN BIJDRAGE VOOR CHR. LYCEUM. Als laatste agendapunt stond op de agenda een voor stel van B. en W. om hoewel daartoe geen wettelijke ver plichting bestaat, een bijdra ge, geraamd op 180 per leerling beschikbaar te stel len voor het Chr. Lyceum voor Zeeland. De minderheid in B- en W. was van mening, dat deze bijdrage niet moet worden verleend omdat door oprichting van deze onder wijsinstelling afbreuk wordt gedaan aan het gemeentelijk gymnasium. De heer J. S- Hoek be treurde deze opvatting der minderheid omdat hij meent, dat zii die dit wensen in staat moeten worden ge steld hun kinderen Christe lijk onderwijs te doen geven- De heren B. A- Hesselinlc, M. de Vink.' P. van' Empel, G. H. Luyendijk en A. Flipse betoogden, dat het gymnasi- unf te Middelburg goed is en dus geen behoefte bestaat aan een Chr* Lyceum voor Zeeland, terwiil bovendien de toestanden op het gymna sium en de leseti niet indrui sen tegen de Christelijke le vensopvatting in- Wethouder A. J. Berenpas verdedigde het standpunt van de minderheid van B- en W. De heer A. J. Schot be treurde het ten zeerste, dat ook zovele leden van de rechterzijde zich tegen het voorstel van B. en W. ver klaarden. Hü acht Christe lijk onderwijs van groot be lang en meent, dat do scha de, die het gymnasium zal lij den, niet noemenswaard zal zijn. De heer Luyendiik verklaar- de^Hlat de C-H. van mening zijn, dat onze staat nog altijd een Christelijke staat is en ons onderwijs daarmede re kening houdt. Daarom wil spr. geen afbreuk doen aan het gymnasium. Wethouder J. W. Kögeler meende, "dat het voorstel van de meerderheid van B. en W. gedaan is in het kader van de onderwijspacificatie en om dat men meent, dat terecht verlangdkan worden door Christelijke ouders, dat het onderw. doortrokken zal zijn van de Christelijke geest- Spr. betreurde het ten zeer ste .dat de meerderheid van de Raad afwijzend tegenover dit standpunt stond. Het voorstel van B- en W- werd daarna verworpen met 135 stemmen. Dinsdagavond is brand uit gebroken in de papiorwaren- fabriek „Wekaschaal", die gevestigd is in twee panden aan de Grote Bickerstraat te Amsterdam. Het vuur greep zeer snel om zich heen in het uiterst brandbare mate riaal en een half uur later werd het alarmsignaal „grote brand" gegeven. De brand weer was met groot mate riaal aanwezig: niet minder dan 5 fiotorspuiten. 2 ladder wagens, de drijvende motor spuit „Jan van der Heyden", een gereedschaps-, eenperso neels-, een slangen- en een staf wagen Om 20 minuten over 7 was het vuur ingeslo ten en het gevaar voor uit breiding geweken. De beide zolderverdiepingen zjjn .geheel uitgebrand. Het vuur is ontstaan, door dat enkele vonken van ove rigens tijdig gedoofde zakken, die in de zakkenhandel in het pand gevestigd in vlam waren gevlogen, brand in het pand hadden doen ont staan. Derde contingent boeren naar Canada. Dinsdag scheepten 745 Ne derlandse bóeren-emigranten, onder wie ongeveer 200 kin deren, zich in aan boord van de „Tabinta" om de verre reis naar Canada, hun twee de vaderland, te gaan ma ken. Dit is het derde contin gent emigranten, dat dit jaar naar Canada vertrekt. Minister Drees kwam zich de loop van de middag persoonlijk op de hoogte stellen van de inscheping De minister van Land bouw. Visserij en Voedsel voorziening bracht Dinsdag een bezoeK aan een biscuit fabriek te Zwolle. Dr. Plesman over het transatlantische luchtverkeer. De heer Plesman, directeur van de K.L.M., heeft Maan dag op een persconferentie te New York als z(jn mening te kennen gegeven, dat de inter nationale situatie de volgende nmaad in spanning zal afne men. Het Noord-Atlantische luchtverkeer was een be trouwbare thermometer en de trans-atlantische vluchten van alle luchtlijnen tezamen toon den een geleidelijke gezonde ontwikkeling. In 1946 vlogen 111.000 reizigers over de At lantische Oceaan zowel in Oostelijke als in Westelijke richting. In 1947 220.000, terwfll voor 1949 hét aantal op 350.000 wordt geschat. De heer Plesman verwacht te in de komende 5 of 6 jaar geen bijzondere innovaties op het gebied van de vliegtuig bouw. Zelfs indien de turbine straalvliegtuigen momenteel beschikbaar zouden zyn voor commercieel gebruik, zouden de bestaande luchthavens en landingsterreinen ze niet kun nen bedienen, daar zij het hui dige luchtverkeer nauwelijks konaon verwerken. Soekarno ontving commissieleden. De Commissie voor Goede Diensten en haar staf zijn Donderdag door pres. Soekar no in audiëntie ontvangen. Vice-president Mohammad Hatta en verscheidene minis ters waren bij het onderhoud aawezig. CHRISTELIJKE MEISJES VERGADERDEN. In Den Haag werd de le- denjaaivergadering gehouden van het Meisjesverbond der Christelijke Jonge Vrouwen federatie. De organisatie' telt thans 34000 leden. De meeste provincies vragen om leidster- cursussen. Rondreis van Prinses Juliana door Z.-Llmburg. OVERAL ENTHOUSIASTE ONTVANGST. Ook op de tweede dag van haar bezoek aan Zuid-Limburg is H.K.H. Prinses Juliana al- lerwege met groot enthousias me begroet. De Prinses bezocht de Oranje-Nassau-mijn 2 te Schaesb.erg en bracht in Lau- radorp een visite aan de fa milie Van Engelen, een gezin met 8 kinderen. Voorts was H.K.H. o.m. aanwezig bij de opening van het Heerier raad huis. Op het balcon hiervan nam zij een aubade ln ont vangst. Ook verschillende an dere gemeenten in Zuid-Lim burg genoten de eer van een bezoek der Prinses. Na haar bezoek aan R'olduc heeft de Prinses een toer ge maakt door Zuid-Limburg. Zy bezocht o.m. het kerkhof te Margraten, waar bloemen ge legd werden. Des avonds bracht de zang vereniging Maastreechter Staar een afscheidsgroet. Woensdag morgen keerde de Prinses huiswaarts. Aankoop terrein te Mfd delburg voor 50.000. Dit jaar record-omzet verwacht. De leden van de Coöp. Veilingsvereniging Walche ren W.A., hebben In het Schuttershof gesproken over een voorstel van het bestuur tot aankoop van gronden, groot 2.603)0 ha., voor te stichten nieuwe vellingsge- bomven. Met 56 tegen 7 stemmen besloten de aanwe zigen in deze. buitengewone algemene vergadering het bestuur to machtigen tot de ze aankoop. In zijn openingswoord ging de voorzitter, de heer B. Koo- le, allereerst in op de aanvan. kelijke bouwplannen, die in hielden, dat de bestaande pan den bij het station Middelburg verbouwd zouden worden en op het aangrenzende terrein een koelhuis, etc. zou worden gesticht. De kosten zouden 500.000 bedragen. Het nadeel van dit plan was, dat men „volgebouwd" zou komen: in de toekomst zou verdere uit breiding op die plaats onmoge lijk z(jn. Het oog is toen ge vallen op een terrein aan de N. Vlissingse weg, dat zeer gunstig gelegen is. De directeur van de veiling, de heer W. Kweldam, besprak de financiële sterkte van de vereniging. Toen de panden aan de Kanaalweg werden ge. bouwd had men een jaaromzet van 250.000, in 1940 van 480.000, in 1947 van 815.000, een som, die alleen in 1943 werd overschreden 970.000), Dc vermoedens, dat de om zet ln '48 sterk zou stjjgen, zijn bewaarheid: in de eerste 3 maanden'werd al voor 100.000 meer omgezet dan in dezelfde t(jd van '47. Waarschijnlijk zal dit jaar een omzet van één millioen worden bereikt. In den worden. alle opzichten is de positie van de veiling zeer gezond te ach ten, temeer, daar mag worden verwacht, dat de omzet nog meer zal stygen- Op Walche ren zyn nog grote mogelijkhe den- hier is in '47 voor ruim 2 mill, gulden aan groente en fruit geconsumeerd, waarvan de veiling voor 800.000 lé verde. De directeur deelde voorts nog mede, dat er over 1947 een bruto batig saldo is en dat 25.000 voor het ledenkapitaal kon worden gereserveerd en een gelijk bedrag voor gewone reserve. Het huidige gebou. wencomplex, gewaardeerd op 24.000, hoopt men zo voorde lig mogelijk te verkopen. De frond is eigendom van de Ned. poorwegen. Op het terrein aan de Nw. Vlissingse weg komt, behalve veilingruimte, een vorstvrtfe opslagplaats voor bewaarkool, een koelhuis en voldoende op slagruimte voor emballage, enz. EERSTE KAMER Begroting Overzeese gebiedsdelen aangenomen. De Eerste Kamer zette de behandeling voort van de be groting voor Overzeese ge biedsdelen. Minister Jonkman verdedig de uitvoerig het gevoerde be leid. Hij noemde net incident te DJocja een ernstige beledi ging en erkende, dat onge wenste personen lid waren van de republikeinse organisatie. Nadat minister Götzen nog kort had gesproken bestond er gelegenheid tot dupliek. De begroting werd aangenomen, waarbij de communisten als tegenstemmers beschouwd wll- Pétair» schreef een brief. In „Le Monde" ls een brief verschenen, die Maarschalk Pétain aan de minister van justitie heeft gezonden, naar aanleiding van de aankondl- ngig der oprichting van een comité, dat voornemens is om zijn invrijheidstelling te ver zoeken. De regering heeft on langs aan dit comité elke activiteit verboden. Pétain dankt de opstellers' van de brief, maar zegt niets ver zocht te hebben, bewust als hy is van de diensten aan het vaderland bewezen. Hij wil de vrijheid van hen, die hem gehoorzaamden en die in de gevangenis verblijven. Commissaris' van politie le Berlijn met verlof. Hans Kanig, chef van de Berlijnse ^geüniformeerde |pli- Berlijnse geüniformeerde .oli- tie, die Maandagavond de Brit se en Amerikaanse autoritei ten mededeelde, dat hij „aan arrestatie door de Russen was ontkomen" heeft voor onbe paalde tfld verlof gekregen. Worden gulden, franc en pond één De politieke redacteur van Agence France Presse deelt mede, dat volgens inlichtingen uit bevoegde bron, die tot dus ver evenwel nog niet officieel zijn bevestigd, een der voor naamste punten, die te Brussel zullen* besproken worden, tij dens de bijeenkomst der minis ters van financiën van de vijf landen van het pact-Frankrijk. Engeland en de Benelux-lan- den de eventuele vorming van een gemeenschappelijke valuta voor deze vijf landen zou zijn. Ltn.-gen. Foulkes openl brug bij Zutfen. De chef-staf van het Cana dese leger en bevrijder van Westelijk Nederland, ltn.-gen. C. Foulkes C.B.E.—D.S.U., zal tijdens zijn aanstaand bezoek aan ons land herdenkingsbij eenkomsten bijwonen, op de Grebbeberg, in. Den Haag en Holten. Hij zdl voorts op 5 Mei de nieuwe IJsselbrug bij Zutfen openen. Deze brug wordt „Canada-brug" gc naamd. PARADE VAN MATTEX- FABRIKAXTEN. Dat Genemulden de baker mat der Nederlandse matten- industrie is, werd weer eens zeer duidelijk aangetoond door het feit, dat niet minder dan 31 mattenfabrikanterc uit deze gemeente voor het Tri bunaal te Zwolle moesten ver schijnen om verantwoording af te leggen van hun leve ranties in oorlogstijd, gedaan aan de Duitsers. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Ooster zee J. M. S. Balion, pred. in alg. dienst te Utrecht; Haren (Gr.) tocz. H. Mondt te Apel doorn. Benoemd door het dept. van overzeese gebiedsdelen tot wnd. predikant bti de ver. prot. gemeenten te Willemstad (Cu rasao) voor de tijd van 4 maanden, ter vervanging van ds. J. Mietes, die met verlof is, J. E. Wagenaar te Beetster- zwaag. Autoriteiten uit Glasgow bezochten Walcheren. Op Instigatie van maj. gen. E. Hakewell Smith, die in 1944 do op Walcheren landende Schotse divisie leidde, hebben de heren J. H. Garside, direc teur van Beplantingen en Plantsoenen te Glasgow en Rob. O. Smith, voorzitter van een plantsoenenstichUng in die stad, die een internationaal congres te Den Hatfg hebben bezocht, eert rondgang over Walcheren gemaakt, teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand van do jonge aanplant en de mogelijkheden voor verdere beplanting. Het comité, dat in Schotland werkt voor Walcheren, heeft reeds 10.000.ingezameld. De beide heren werden ont vangen door de heren D. F. P. Hoegen, vice-voorzitter van de Stichting Nieuw Walche ren, P. Blaaxrw, voorzitter van de Herbeplantingscommissie en C. P. Broerse, landschaps architect. Zij bezochten net dykgat te Rammckens, waar in de toekomst nog aan plant zal moeten komen, be keken een van de bolwerken te Middelburg, keken rond in Veere en namen de jonge aan plant te Westkapelle en te Vlisslngen in ogenschouw. De hee^ Garside toonde zich na afloop van de excursie zéér enthousiast over de wij ze, waarop de bewoners van Walcheren ondanks de desola te toestand, waarin hun eiland ls komen te verkeren, de kracht vinden om aan de ver fraaiing hiervan te werken. Hij bewonderde de liefde, waarmede vele mensen zich in volle overgave aan dit mooie werk geven en had ook waardering voor de uitvoering van de beplanting volgens de plannen van de heer Broerse. De Commissaris der Konin gin in Zeeland en de burge meesters van Middelburg en Vlissingen gaven blijk Van hun belangstelling ln dit be zoek uit Schotland. Naar wjj vernemen z(jn be sprekingen tussen Nederland en België betreffende de her bouw van boerderijen in Ne derland, die het eigendom zyn van Belgische onderda nen en door Nederlanders zijn gepacht, tot een goed einde gekomen. Als gevolg hiervan zal de wederopbouw van Zeeuws Vlaamse hofsteden, die ln Belgische handen zijn, weer plaats kunnen hebben. Met Frankrijk worden mo menteel nog onderhandelin- fen gevoerd betreffende de oerderyen in ons land, die 't eigendom zyn van naar Frankrijk geëmigreerde Ne derlanders. Geen krentenbrood voor zelfverzorgers. De bakkers krijgen hun toe wijzing krenten en rozynen naar het aantal in de week van 22 tot 28 Maart ingele verde bonnen. De consument ontvangt op een bon van 400 gram een krentenbrood van 400 gram. Maar de bakkers op het platteland, die* over het algemeen meer voor „zelf verzorgers" bakken (klanten dus, die geen bonnen geven, doch zelf meel leveren), krij gen voor deze groep klanten geen krenten en rozynen. Zij staan nu voor de vraag of zy alleen krentenbrood moeten afleveren op de broodbon, waardoor de zelfver-zorgers gedupeerd worden of de toe wijzing over alle klanten moe ten verdelen, wat weer ten koste gaat van de „bonnen klanten". Naar wjj vernemen is door Centr. Distributiekantoor geen regeling voor de „zelfverzor gers" ontworpen, omdat zulks in de practyk onmogelijk is Er zal uitsluitend krenten brood mogen worden afgele verd op de daarvoor aan te wijzen (keuze)bon. De „zelf verzorgers" zullen dus geen „stoet" op tafel ,kr(jgen. Tachtigjarige naar Amerika. Met het stoomschip „Veen dam" zal binnenkort, de ruim 80-jarige Hub. Landegent, uit Haamstede, met zijn dochter een vacantietrip van een half jaar maken naar zijn zoon in Amerika. Kanaal van Terneuzen Voor de uitvoering van on derhoudswerkzaamheden aan de middensluis te Terneuzen zal de vaart,door die sluis ge stremd zijn 'van Maandag 3 Mei 1948 te 7.30 uur tot Za terdag 18 September 1948 te 12 uur. In verband daarmede wordt voor de duur der strem ming het volgende bepaald: dat schepen, normaal aange wezen om door de Middensluis te schutten, alsmede, die sche pen, welke normaal zijn aan gewezen om door de Oostsluls te schutten, doch welker leng te en breedte groter zjjn dan respectievelijk 67 m. en 6.60 m. (de z.g. veilende Kempe naars) door de '&est.slul* *»- schut zullen worden Stremming verkeer over Postbrug. De A-N.W.B- deelt mede, dat de Postbrug oVer het Kanaal door Zuid-Beveland. in verband met herstel-werk zaamheden vanaf Vrijdag 30 April. 7 uur 's morgens, gedurende 24 uur, of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken, voor alle verkeer gesloten zal Het verkeer zal gedurende de stremming gebruikt moe ten maken van de Vlake. brug- De stremming zal door borden worden aangegeven. ZEEUWSE LANDDAG TE APELDOORN. In de zomerresidentie, Apel doorn, zal van 5 Juli21 Au gustus ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin een grote natio nale bloemendemonstratie .Bloemen in Berg en Bos" worden georganiseerd, waar aan medewerking wordt ver leend door kwekers uit alle delen van ons Koninkrijk. De Zeeuwse Kring te Apel doorn heeft besloten op Za terdag 10 Juli a.s. op, deze tentoonstelling een Zeeuwse Landdag te organiseren. De grootste Zeeuwse verenigin gen, zoals uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Hilver sum en Arnhem, hebben reeds bericht gezonden in grote ge tale ap,n deze byeenlkomst te zullen deelnemen. De organi satoren koesteren de hoop dat ook uit Zeeland zelf velen deze bijeenkomst welke de grootste samenkomst van Zeeuwen, ooit» buiten Zeeland gehouden, belooft te worden zullen bezoeken. Bjj de uit gangen van het tentoonstel lingsterrein zullen felicltatie- registers ter tekening worden gelegd, welke op 11 Septem ber aan H.M. de Koningin zul len worden aangeboden. Dat de Apeldoornse Zeeu wen zich nog nauw verwant gevoelen met hun geboorte land bewyst wel dat zy op 23, 24 en 25 Juni a.s. 90 school kinderen met hun begeleiders uit Retranchement en Oost burg zullen ontvangen. Aanvraag voor Stichting Butiinkamp. In de gemeenteraadszitting van Haamstede heeft de voorzitter, burgemeester jhr- R. Röell, medegedeeld, dat er een aanvraag is ontvangen voor de vestiging van een z- g. Butiinkamp. Dit is dus een bevestiging van ons eerder gegeven bericht, dat er plan nen bestaan een dergelijk kamp op Schouwen te stich. ten. Jaarvergadering van „HaVidélsbelang". Maandagavond hield de Ver eniging „Handelsbelang" -te Middelburg in het Schutters hof haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer H. Wey- burg, zich niet onverdeeld op timistisch uiten over de toe komst van de middenstand. Het afgelopen jaar is. uitge zonderd voor de kruideniers, nog vry gunstig geweest. De fiscale en sociale lasten even wel drukken zwaar, de goe. derenomloop zal zich zeker gaan vertragen en daardoor worden de winstmarges te g. Juist daarom is de sti mulerende activiteit van Han delsbelang meer nodig dan ooit. Het jaarverslag van de secretaris gaf een uitvoerig overzicht van do arbeid van Handelsbelang in 1947. het contact met de overheids-in- stanties, de bemoeiingen op veremigingsgebied, de propa ganda. Het. ledental kan veel groter zyn. In de komende maanden zal daarom onder de leus, „ieder lid een nieuw lid" een ledenwerfactie worden ge houden. De bestuursleden J. Dron- kers, S. J. Kleinepier en G. van Nederveen, werden bij ac clamatie herkozen. Het plan bestaat om tijdens de Zeto in Middelburg een winkelweek te organiseren. In een aardige speech zette dé heer Doets uiteen, hoe hij zich de uitvoering van dit plan indenkt. Alle deelnemende winkeliers zullen betrokken warden in een étalageprysvraag, waar aan voor het publiek aardige prijzen verbonden zyn en die overigens eenvoudig op te los sen is. Deze winkelweek past dan in een algemene actie, die van Middelburg moet maken wat de hoofdstad van oudsher fewecst is, dè koopstad van edand, de stad, waar de be volking van de kleinere ge meenten van Zeeuwsch-Vlaan- deren, Walcheren en Beve land van tijd tot tijd heen trekt om te winkelen. Na de rondvraag hield ars. M. C. Verburg een belang wekkende c&userie -over „Taak en toekomst van de midden stand in Middelburg". Drs. Verburg zette eerst uiteen welke taak in 't algemeen de middenstand heeft in ons hui dig maatschappelijk bestel en welke functies de kleinhandel en daalde daarna af tot de positie van de Middelburgse middenstand. De sociaal-eco nomische onderzoekingen to nen, dat Zeeland een stil staande provincie is, met wei nig mogelijkheden voor indus trialisatie op grote schaal. Er zal gewerkt moeten worden om kleinere projecten tot uit voering to brengen. In dat ge val zal de koopkracht vo- doende blijven om Middel burg koopcentrum te doen worden. De concurrentie van groot bedrijf en coöperatie hoeft niet gevreesd te wordei}, daar de middenstanders een aparte en onvervangbare taak blijven vervullen. Typisch is. dat in Middel burg, mede als gevolg van de verwoestingen, de neiging sterker wordt tot ""„city-vor ming" in de binnenstad uit sluitend zaken en winkels en de woonwijken buiten de stad. Van groot belang' zal ook zijn een snelle verkeersverbinding tussen-hoofdstad en omliggen de gebieden. FILMS VAN DE WEEK Documentaire over de walvisvaart. Gedurende drie dagen draait in Alhambra, Vlissin gen, de Nederlandse docu mentaire Walvis in zicht, een Polygoon-r.eportage van de eerste reis, die de „Willem Barendsz." vorig jaar naar de Zuidpool maakte. Slechts bij enkele, wat te gerekte passages, verslapt even de aandacht, maar voor het overige kijkt men ge boeid naar dit voortreffelijk gemaakte werk, dat een veelzijdig beeld geeft van het leven aan boord, het werk der harpoeneurs, het weinig smakelijke ontleden van de reusachtige „vissen" en de lange reis naar de Zuidpool. Niet alleen de Amerikanen, maar ook de Engelsen kun nen spannende thrillers ma ken, waarbij de spanning het gebrek aan logica in het ge geven, het middelmatig spel en de weinige originaliteit in de regie moet compenseren. De deur met de 7 sloten is zo'n filmpje voor oncritische toeschouwers. Leslie Banks erf Lilli Palmer spelen de hoofdrollen. (Luxor, Vlissin gen). De onzin-ten-top is het gegeven van het pretentieloze filmpje, dat in Electro, Mid delburg, wordt vertoond: De stad op stelten. De meest zonderlinge familieomstan digheden krijgt men hier voor ogen getoverd. Men kan smakelijk lachen om Edw Everett Horton, die zoals steeds kostelijk speelt- Middelburg DIRECTIE INCASSOBANK. DE HEER WEIJBURG NAAR GRONINGEN. De heer H. A- Weijburg, di recteur van de Amsterdam se Bank te Middelburg is met ingang van een nader te be palen datum benoemd tot directeur van de Amsterdam se Bank en Incassobank te Groningen. De heer Weiiburg, die reeds sedert 20 jaren bij de Incas. sobank werkzaam is, werd in Januari 1940 directeur van de Amsterdamse Bank te Mid delburg. Voordien was hij di recteur dezer bank te Goes. In het openbare- en ver enigingsleven der Zeeuwse hoofdstad heeft de heer Wéij- burg een werkzaam aandeel. Hii is voorzitter van de Ver. Handelsbelang, lid van het -Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden, penning meester van de Tweede Zeto, voorzitter van de Ver. voor de Walcherse Geld. en Effec tenhandel, alsmede van vele verenigingsbesturen. Vlisslngen DIRECTEUR DISTRIBUTIEDIEN ST. Naar' wij vernemen heeft de heer J. L. van Leeuwen met ingang van 1 Mei a-s. ontslag verzocht als directeur van de distributiedienst te Vlissingen. SPREEKUUR WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING. De wethouder van Volks huisvesting te Vlissingen zal in plaats van Donderdag a.s. spreekuur houden op Vrijdag van j.011.30 uur. Domburg AFSCHEID DOMBURGS GEMEENTE-SECRETARIS. Vrijdagavond om 7.30 zal in een buitengewone raads vergadering van de Dom- burgse gemeenteraad de heer J. W. Schuurman af scheid nemen als gemeente secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2