PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verwarring in Palestina Goede grond wacht in Noordoostpolder Bakker mag oranjetrui aantrekken BILT Geldcirculatie steeg in 1947 met bijna één milliard Président Truman dank! Koningin Wilhelmina. Onrust te Soerabaja. Weer een ontploffing te Muiden. Twee afgebroken partijen in Moskou. Vandaag 15 jaar voor roofmoord op Moeke Marsman. 191e Jaargang - No. 99 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. .van de Velde Jr. Vllssingen. blad verschijnt dagelijks.1 Woensdag 28 April '48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct. per behalve ^op^ 2k>n- 'en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro' w 3» PZ^^Middefburg. Bureaux gevestigd te VlissLngen: Walstr. 58-60, Vel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2473 (b.g.g. 2228) Oost burg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerij str. 2 - Zierlkzee: Nwe Bogerdstr. G 160. tel. 26. Het Wereldgebeuren OORLOG OF GEEN OORLOG Aanval van Liga wordt ontkend. Als begin Mei de Britten uit Palestina zijn vertrokken laten zij daar een beschamen de chaos achter. Niemand kan het de Labour-regering kwalijk nemen, dat ze wei gert de kastanjes voor de grote mogendheden uit het vuur te halen, weigert voort durend manschappen op te offeren voor een ondankbare taak. De wyze evenwel waar op door de Britse autoritei ten tot het einde toe handje plak is gespeeld met de Ara bieren, dè wyze ook waarop de V.N.-besluiten zyn gesa boteerd, geeft weinig reden tot bewondering voor de Pa lestijnse politiek van Bevin. Nog minder bewondering verdient Truman, wiens op roepen tot een wapenstilstand geen gehoor en wiens voor stellen tot een tydelyk be- heerschap weinig steun "von den. Het^ opgeven van het delingsbesluit is een blunder geweest met fatale gevolgen. f Wat nu? Zal een bloedige strijd in Palestina beginnen, die zal voortduren tot een van beide partijen het onder spit heeft gedolven? Of zal alsnog worden ingegrepen Het, antwoord kan alleen ge geven worden in Washington en Londen. Zolang de Angel saksen terwille van de olie en de stille strijd tegen de Sov jet-Unie de Arabische Liga blijven steunen is het conflict tussen de Islam en het Zionis me niet vreedzaam op te los sen. Naar Reuter verneemt heeft Irak besloten volledige mili taire medewerking te verle nen aan het „redden van de Arabieren ln Palestina". De bewegingen van het Iraakse leger en de lucht macht worden geheim gehou den. Er is bericht, dat binnen kort de geregelde troepen van de leden der Arabische Liga een algemeen offensief tegen Palestina zouden beginnen. Vermoedelijk wordt Woens dag in het Lagerhuis de posi tie der Britse officieren, die het Arabische legioen van Koning Abdoellah hebben bij gestaan, ter sprake gebracht. MARS NAAR HAIFA OP STAPEL. Volgens berichten uit Cairo zou het eerste deel van het Transjordaanse leger -by Je ruzalem zyn. Een ander offen- 1 sief zou ontketend worden in President Truman heeft de, volgende boodschap aan Ko- ningin Wilhelmina gezonden: „Met groot genoegen en dankbaarheid heb ik het tele, gram van Uwe Majesteit ont vangen. waarin u meedeelde, dat wijlen president Roose velt posthuum tot Groot kruis in de militaire Willemsorde is benoemd. Ik ben er zeker van, dat de overleden president bijzonder trots op deze eer zou zijn ge weest, daar hij grote achting en bewondering voor Uwe Majesteit en het Nederlandse volk koesterde". Zal Nennl aftreden? In Rome gaat het gerucht dat Nenni, de leider van de Italiaanse socialisten, die met de communisten een eenheids front heeft gevormd, afzal treden Naar men meent te weten 'heeft Basso, de secre taris van de partij, Nenni's ontslagaanvrage voor zich lig gen en wacht hjj op het ge schikte ogenblik om haar te publiceren. Nenni zelf heeft het gerucht tegengesproken, maar wel verklaard, dat het bestuur by het eerstvolgende congres der partij zijn ont slag zou moeten indienen, 'n Groep socialisten onder lei ding van Romita, eist de on middellijke byeenroeping van een buitengewoon congres. Rdmita verklaarde onlangs, dat hy het samengaan met de communisten een vergissing achtte. Militaire steun aan West-Europese Unie Naar de Washingtonse cor respondent van de Daily He rald meldt, gaan er in Washington geruchten, dat president Truman in de loop van de volgende drie weken het Congres zal verzoeken zijn goedkeuring te hechten aan verscheping op beperkte schaal van Amerikaanse wa pens naar de vijf landen, die het West-Europese pact on dertekenden. Het plan zou in dezelfde vorm gegoten kun nen worden als de leen. en pachtovereenkomst 'tijdens de oorlog. Galilea. In de Noordelijke sec tor van Palestina zouden de Iraakse en Syrische strijd krachten tot gelyksoortige operaties overgaan als voor bereiding tot een mars naar Haifa. Ongeveer 20 zwaarbelaste vaartuigen per uur verlaten de Arabische haven van Jaffa, die door de Joden wordt-aan gevallen. Nabij een bank is een Britse kapitein door een Ara bier vermoord. STUDENTEN IN HONGERSTAKING. De Iraakse premier heeft aan de moeders van de 12.000 studenten, die in een honger staking willen blyven totdat Irak een gemotoriseerde di visie naar Palestina heeft ge zonden en die zich in scholen hebben verschanst, medege deeld, dat Irak Palestina zal redden in samenwerking met de leden-staten van de Arabi sche Liga. HAGANAH NAAR JAFFA? Door het ondertekenen van ceji overeenkomst is de voor genomen samenwerking tussen het Joodse verzetsleger Haga- nah en do verzetsorganisatie Irgoen Zvvai Leoemi thans tot stand gekomen. Men verwacht, dat de Haganah thans zal deelnemen aan de gevechten l»ü Jaffa, EEN TEGENSRAAK. Officiële berichten van En gelse zijde uit Amman ontken nen de oorlogsverklaring door Koning Abdoellah aan het Zio. nisme. Dezelfde berichten trek ken een geconcentreerde actie van de Arabische liga tegen de Palestijnse Joden, nog steeds in twijfel. Reuter meldt, dat stromen Arabische vluchtelingen zich in Palestina naar de grenzen be geven om uit te wijken naar deArabische buurstaten. Uit Londen wordt gemeld, dat de Transjordaanse gezant by Bevin kwam. en ontkende, dat het Transjordaanse leger Palestina zóu zyn binnengeval len. Uit Lake Success wordt ge meld, dat zowel Joden als Arabieren verzekerden,' dat zij zouden instemmen met een wapenstilstand voor Jeruza lem. Men werd het echter nog niet eens dver de voorwaarden. Aangesticht door generaal Moestopo. Te Soerabaia werd een on dergrondse organisatie opge. rold, die omvangrijke ordever storingen voorbereidde. De regerings voorlichtings dienst te Batavia meldt dat Zondagmorgen onder leiding van generaal Moestopo in Soe rabaia en andere plaatsen van Oost-Java bepaalde groepen Zondagmorgen zouden aanvan gen met het plegen van sabo. tage en het stichten van on rust. De leidende figuren te Soerabaia werden juist voorde aanvang van de actie gearres teerd. Tal van personen wer den reeds verhoord. EEN MILITAIR GEDOOD. Dinsdagmorgen werd de bevolking van het stadje Muiden opgeschrikt door een hevige ontploffing op het terrein van de kruitfabriek „De Krijgsman" aan de Mui- dervaart. Op het terrein is op het ogenblik een afdeling van de opruiming, en bergingsdienst bezig met het transporteren van losse springstoffen van 't terrein, waar op 17 Jan. 1947 de vreeselijke ramp geschied de, die een aantal militairen het leven kostte. Met een lor rie werden de springstoffen naar een schuit in de Mui- dertrekvaart vervoerd orn naar het eiland Pampus te worden overgebracht voor vernietiging. De eerste lorrie was juist geladen en dóór drie militai ren naar de wal gereden. Op het moment, dat zü wilden terugkeren, explodeerde als gevolg van een tot nu toe nog onbekende oorzaak, een blok trotyl. Een der beide militairen, die dit blok verplaatsten, 'n gehuwde militair uit Amster dam, werd op slag gedood, 's Middags waren de resten van zijn lichaam nog niet gevonden. De tweede militair kreeg wonder boven wonder slechts een lichte hoofdwond en en kele schrammen. De drie militairen, die de lorrie van de wal terugduw, den en er niet op gingen zit ten, danken hieraan wellicht hun. leven, omdat zij anders op het mom.ent van de explo sie juist op de plaats zouden zijn teruggekeerd, waar hun kameraad de dood vond. Het slachtoffer was voor de eerste maal op het terrein van de kruitfabriek te Mui den werkzaam. Generaal Guiilaume. de nieu we opperbevelhebber in de Franse zóne van Duitsland. Beide partyen in de 18e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken, n.I. Botwinnik Smyslov en KeresReshevsky werden afgebroken. Botwinnik had het materi eel voordeel van een pion, terwijl in de partij Keres Reshevsky, Keres een toren had tegen Revehsky een raadsheer. is het 150 jaar ge leden. dat de utt 1389 daterende universiteit te Keulen door de Fransen werd opgeheven; is het 9 jaar gele den, dat Hitler zijn ei sen jegens Polen procla meerde. De arrondjssements-recht- bank te Amsterdam veroor deelde J. en C. HoogeAboom en L. H- van der Helm, ieder tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van die tijd door. gebracht in. preventieve hechtenis- De drie veroordeelden had den in de nacht van 1 op 2 November 1946 een overval gepleegd op de 61-iarige pen sionhoudster „Moeke" Mars man, Warmoesstraat 99, .te Amsterdam .Teneinde zich meester te maken van J 4500 en de sieraden, die de pen sionhoudster in haar huis had, hebben ZÜ. deze van het leven beroofd- Kinderbijslag voor zelfstandigen Op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V. P-) betreffende de voorzie ning van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen heeft mininster Drees geant woord, dat een gemengde commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van het ministerie van sociale zaken en van de Stichting van de Arbeid opdracht heeft ge kregen advies uit te brengen met betrekking tot een nood voorziening in de kinderbij slag voor kleine zelfstandigen Inventarisatie van land- en tuinbouw. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de in ventarisatie van land- en tuinbouw 1948- Uit deze tel. ling zullen, evenals andere jaren, de gegevens worden geput, nodig voor een juist inzicht in het grondgebruik, de teelt der gewassen, en de omvang alsmede de samen stelling van de veestapel. Volgens radio Boedapest hebben 35 sociaal-democraten en 5 leden van de boerenpartij hun zetels van het Hongaarse Huis van Afgevaardigden ter beschikking gesteld. Inflatoire spanningen toch iets afgenomen. Jaarrede van de president der Nederlandse Bank. In de Dinsdag gehouden jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der Neder, landse Bank N V. heeft de president dr. M- W. Holtrop. verslag uitgebracht over het boekjaar 1947. De winst- en verliesrekening over 't afge lopen jaar wijst'n netto winst aan van f 2.990.822 (v. j 2.572.187), terwijl het winst- saldo ter beschikking van de algemene vergadering van aandeelhouders f 1.204-206 1-17-400 Dit bedrag laat een uitke. ring toe van 60 per aandeel 55). Dr- Holtrop opent zijn ver slag met een uitvoerige inlei ding omtrent de internationa le conjuncturele ontwikkeling in 1947, verlucht met tal van statistische tabellen en bijla gen,waarbij hij opmerkt, dat de economische ontwikkeling die ons eigen land in 1947 heeft ondergaan, het ken merk droeg van een voort gezet en belangrijk herstel, waarin niettemin elementen van overspanning waren te bespeuren, die aanleiding ge ven tot bezorgdheid. Zo be. tekent het achterblijven van de kolenproductie een ernsti ge belasting van onze devie- zenpositie- De invoer van steenkool vorderde een be drag van ruim 146 millioen. PRIJZEN EN LONEN. Dat het reële loon in 1947 op een betrekkelijk /gunstig niveau kon worden gehand, haafd, was slechts mogelijk door een toenemende subsidi ering van het levensmidde lenpakket, die de schatkist 528 millioen kostte, welke niet door inkomsten werden gedekt, alsmede door hand having van de huurstop. De. ze wijze van financiering van een belangrijk deel van het reële loon, kan slechts als overbruggingsmaatregel ge rechtvaardigd worden geachl Gestreefd dient ernaar te worden het volle loon gelei delijk weer te doen vloeien uit de opbrengst van het pro duct van de arbeid. De ontwikkeling van de handels, en betalingsbalans geeft aanleiding tot grote be zorgdheid voor de toekomst. Het European Recoverypro- gram belooft niet anders te doen dan een tijdelijke voor ziening, welke de bedoeling heeft de overgangsperiode, die moet leiden naar een her. steld evenwicht, te helpen overbruggen. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van vergroting van de uitvoer, vermindering van de invoer, verhoogde arbeidsproductivi teit, sobere levensstandaard, omzichtigheid bii het doen van investeringen en het aan deel van de invoer, dat be. trokken wordt uit het Weste lijk halfrond, te verminderen ten gunste van Europa en de overige gebieden. •GELDCIRCULATIE. De totale hoeveelheid char, taal en giraal geld steeg met 957 millioen tot 7.536 millioen. De stijging van de geldcirculatie kan. indien zij als een min of meer duur zaam verschijnsel zou moe ten worden beschouwd, niet anders dan ernstige bezorgd, heid wekken. In de loop van 1947 echter is door de stij ging van productie en nalio naai inkomen, de normale geldbehoefte wellicht meer RONDE VAN NEDERLAND SNELLE OPLOSSING VAN BOERDERIJENPROBLEEM BEPLEIT. Directie draagt Zeeuwse boer warm hart toe. Tjjdent» een oriëntatiebe- 7.oek aan de Noordoostpol der door enige leden van de Herverkavelingscommissie heeft de directeur van de Polder, ir. A. P. Mlnderhoud, ln de -arbeiderscantine in het nieuwe dorp Ens uiteen gezet hoe men zich de uit gifte van gronden aan Wal cheren» boeren voorstelt. Er kunnen in 1948 bedrijven van 12 ha en 24 ha worden uitgegeven. De grond hiervoor is gereed, maar de bouw van boerderijen en woningen hier op levert zeer grote moeilijk heden op. Het plan van de di rectie om tot montagebouw over te gaan en daardoor in snel iempo honderden boerde rijen te verkrijgen, heeft he laas schipbreuk geléden. Er moet thans een ander plan worden ontworpen, waardoor momenteel het tempo -in de boerderijenbouw nog onzeker is. De Zeeuwse gasten kregen wel de overtuiging, dat de di rectie van de N.O.P. niet bij de pakken neerzit en dat de heer Minderhoud de Zeeuwse boeren een warm hart toe draagt. Steeds meer gronden wor den in cultuur gebracht, die in staatsexploitatie blijven, totdat zjj met de behuizing en pacht kunnen worden uit gegeven. De moeilijkheden en bezwaren die aan staatsex ploitatie zijn verbonden, dwin gen de directie om zo spoedig mogelijk tot uitgifte over te gaan. GROOT VOORTBRENGEND VERMOGEN. De leden van de Herverka velingscommissie werden door deze uiteenzetting enigszins ontmoedigd. Men waardeerde het echter, dat het de com missie thans duidelijk voor ogen is komen te staan welke taak haar in deze is wegge legd: het bepleiten van een regeling, waardoor de bouw van een kleiner aantal wonin gen in de N.O.P. mogelijk wordt, die dan aan de Wal- cherenaren in pacht kunnen worden uitgegeven. Onder leiding van ir. Min derhoud werd vervolgens een rondgang door de polder ge maakt. De grond, die voor uitgifte in 1948 bestemd is, vond veel waardering bjj de commissie leden. Het is een lichte zavel, als jonge grond zeer kalkrjjk en gedraineerd gemakkelijk te bewerken. In Walcheren noemt men dit wel lichte grond. Het voortbrengend ver mogen werd echter zeer goed geacht. De yorm van de kavel, 150 m. breed en 800 m. lang, mag misschien niet aan alle wen sen voldoen, maar de ligging ten opzichte van de toekom stige bedrijfsgebouwen is wel zeer gunstig. Over de pacht- voorwaarden zjjn spoedig na dere berichten te verwachten. KLEINE SCHUREN RUIME HUIZEN. Een bezoek aan de gebou wen op reeds verpachte bedrij ven toonde wel aan, dat de bouw van mooie boerderijen, zoals wij voor de oorlog ken den, vooreerst nog onmogelijk is. De boer moet zich wat be- behelpen: met name zijn de schuren wat klein. De huizen, die nu in aanboüw zyn, zjjn zeer ruim. Er wordt steeds naar nieuwe bouwmethoden gezocht teneinde nog verbete ringen te kunnen aanbrengen. De bedrijfsresultaten zullen per ha. aanmerkelijk beter zijn dan op normale bedryven op Walcheren. De commissiele den, die aan het bezoek deel namen, zjjn gaarne bereid de betrokkenen hierover nader te informeren. Tenslotte kan nog medege deeld worden, dat de voorat- ter van de Herverkavelings- commissle en het Bureau van Uitvoering na het bezoek aan de polder reeds gelegenheid hadden met de Directeur-Ge neraal van de Landbouw de moeilijkheden van de boerde rijenbouw in de N.O.P. te be spreken en te pleiten voor een spoedige oplossing ln het be lang van de Walcherense land bouwers, die er een boerderjj willen pachten. Nederlandsef dag op Brusselse Jaarbeurs. Ter gelegenheid van de Ne derlandse dag heeft een af vaardiging van Nederlandse industriëlen onder leiding van dc Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron Van Ha- rinxma thoe Slooten. en de Nederlandse minister van Verkeerswezen, ir. Vos, een bezoek gebracht aan de inter nationale jaarbeurs te Brus sel. In Soest werden valse bonnen gedrukt. De rijkspolitie deed een in val in een drukkerij in Soest, waar cliché's werden gevon den, bestemd voor het ver vaardigen van valse maaltii- denbonnen voor militairen Als verdacht van het ver vaardigen van valse distribu tiebonnen werd daarop ge arresteerd A. van K. Ook de vervaardiger van de cliché's J. C. werd aangehouden. Schelllrvgerhöut op banddikte tweede. Vierde étappe voerde over Limburg's heuvels. Een van de eigenaardighe den van deze ronde is, dat 't percentage uitvallers zo laag blijft. Tot dusver heeft slechts een tiental deelne mers de strijd gestaakt. Dit laat de keus tussen drie mo gelijkheden: of de algemene klasse van onze wegrenners bereikt een onvermoed hoog peil, of enkele etappes zün niet lang genoeg, of de con trole is niet voldoende scherp. Wij voor ons voelen het meest voor de tweede verklaring. VIERDE ETAPPE Arie Vooren van de Zaan streek-ploeg droeg de oranje, leiderstrui toen Dinsdagmid dag omstreeks kwart voor één het startschot voor de vierde etappe Nijmegen— Maastricht over een afstand van 215 k.m. werd gegeven door de burgemeester van Nijmegen, mr- Ch- M- J- H Hustinx. Even voor de start te Ny- megen werd medegedeeld, dat by de contróle een fout in de tijdopname van de derde étap pe is ontdekt, waardoor tevens onjuistheden in het klassement en in het ploegklassement zijn ontstaan. Deze zullen in het klassement van de vierde étap pe worden vereffend. DE START. In blinkende zonneschijn re. den de circa 120 overgebleven deelnemers af. Te Grave was het peleton nog in tact; met de Limburgse heuvels voor de boeg had blijkbaar niemand lust in ontsnappingspogingen. By Horst op een kronkelweg met weinig zicht ontsnapten vier renners met nog enkelen aan het wiel. Zij flitsten weg uit de hoofdgroep, die niet rea geerde en hadden bij Gemert zeker een km. voorsprong. Het waren twee Spanjaarden Ro driguez en Capo en zeven Ne derlanders: Schellingerhout, Motke, Hopstaken, Evers, Bak ker, Steenbakkers en Storm en de Luxemburger Clemens. Na Gemert moest Capo lossen. Om 2 uur 20 reed de leidende groep van 9 renners Helmond binnen. Op ongeveer de helft van de étappe was de situatie- als volgt; eerst passeerden de negen renners van de kopgroep, met 6 min. 15 sec. achterstand toegenomen, dan de vermeer, dering der geldhoeveelheid heeft bedragen en in zoverre is de veronderstelling ge rechtvaardigd, dat dc infla toire spanningen, ondanks dc stijging van de circulatie, niet zijn verergerd en mis schien ietwat zün afgenomen. In vergelijking met andere landen vertoont de stand van de geldcirculatie in ons land, op zichzelf beschouwd, geen ongunstig beeld. Het werkelijke kastekort van het rijk heeft m 194^ circa 1-9 miljiard bedragen. Zo spoedig mogelijk dient een beperking van het overheids tekort tot zodanige omvang tot stand te worden gebracht, dat voor de financiering er van geen beroep meer be. hoeft te worden gedaan op inflatoire middelen. Uitwei dend over het budgettekort, merkt dr. Holtrop. op, dat dit probleem te groot is dan dat het door de gemakkelijke leuze van „minder ambtena- ï-en ,en minder overheidsin grijpen" tot oplossing kan worden gebracht- Ook de bijzondere werk zaamheden van de Neder landse Bank worden uitvoe. rig behandeld. Hierbij wordt o.a. opgemerkt, dat de bank zich zeer welbewust is van de bezwaren die kleven aan het tegenwoordige systeem van credietcontróle. De vraag van eerr eventuele wijziging van het thans gevolgde stelsel, maakt een punt van ernstige overweging uit- DOLLARS Behalve door de vordering van aangeboden tegoeden, werden belangrijke bedragen aan dollars verkregen uit hoofde van vrijwillige ver koop van aan in jezetenen toe behorende Amerikaanse ef. fecten en certificaten daar van. In 1947 werd 97-6 milli oen dollar als aan de Neder, landse Bank of aan een de- viezenbank verkocht, verant woord. Het aantal verleende deviezenvergunningen Bteeg van ruim 200 000 in 1946 tot bijna 300 000 in 1947. De dol larpositie van Nederland heeft in 1947 uiteraard veel zorgen gegeven en slechts met grote moeite is het ge lukt de dollarrekening van het buitenland sluitend te maken. volgde een groepje van vijf onder wie Montouri en Lau were waarby zich Capo had aangesloten en daarna met 7 min. 30 sc.c. achterstand op de 9 vluchtelingen de grote groep van 70 renners. Het groepje dat by Horst 7% minuut voorsprong op het hoofdpeleton had bevochten, heeft die voorsprong behouden tot op 30 km. van .de finish. Daarna traden wyzigingen in, maar het waren toch 5 renners uit de kopgroep .die elkaar onderling over de laat. ste 30 kilometers de prijs be twistten. BERGTOCHT. Bij de beklimming van de Wintraeckerberg was de volg orde voor de premie: 1. Van Beek. 2. Clemens, 3. Bakker, 4. Schellingerhout, 5. Motke. By de helling van de Molenberg zakten drie renners af, te we ten: Motke, Hopstaken en Storm, maar zij voegden zich weer by de kopgroep tijdens de afdaling van deze heuvel. Na Gulpen was het duide- lyk, dat de strijd om de eerste prijs zou gaan tussen Bakker, Schellingerhout en van Beek, maar op de Cauberg kreeg van Beek bandenpech waardoor1 hij terugviel en niet aan de eind sprint kon deelnemen. De: 3 werd verreden op het Konings plein in Maastricht, waar vele duizenden toeschouwers langs het parcours stonden ge schaad en na een nek aan nek race om het grasperk werd deze étappe met een band dikte gewonnerf1 door Bakker in de tijd van 6 uur 27 niin. 18 sec.: 2." Schellingerhout op banddikte: 3. Van Beek 6 uur 29 min. 28 sec. Daarna kwamen in volgorde: Clemens (Lux.), Hopstaken, Goldschmit (Lux.). Savèlsberg, Tarchini en Hendricks. Door de overwinning van Dinsdag heeft Bakker de eer ste plaats veroverd in het al gemeen klassement. Hy zal dus in dè volgende étappe de oranje trui dragen. ALGEMEEN KLASSEMENT. Het algemeen klassement luidt na de vierde étappe: 1. Bakker 22.01.51 (Zaan streek)2. Van Beek (Zaan streek) 22.08.24; 3. Gold- schmidt (Lux.) 22.11.21; 4. De Ruiter (Zuid-Holland) 22 12.29; 5. Rogiers (België A)' 22.13.13; 6. Vooren (Zaan streek) 22.13.14; 7. De Vries (Zuid-Holland) 22.13.31; 8. Tarchini (Zwitserl.) 22.13.54; 9. Jansen (Limburg) 22.14.35: 110. v. d. Meerschaut (België B) 22.15.57. 0 OFFICIEEL KLASSEMENT. Het. officiële klassement van de vierde étappe Nyme: genMaastricht van de ronde van Nederland luidt: '1. Bakker (Zaanstreek) 6.27.18; 2. Schellingerhout. zelfde tyd; 3. Van Beek 6.29.57; 4. Clemens (Lux.) 6 31.59; 5. Hopstako 6.34.49: 6. Goldschmidt (Lux.) 6.35.05; 7. Savelsberg 6.35.05; 8. Tarchini (Zwitserl.) 6.35 29; 9. ex aequo Hendricks (Bel gië), De Ruiter, Loos, Van As, Rogiers (België,), Lam- brichs, Janssen, 6.36.40 7e BATALJON STOOTTROEPEN. Met het s.s. „Zuiderkruis" is uit Nederlands Indië terugge keerd het 7de bataljon stoot troepen, waarby ook heel wat Zeeuwen behoorden. 's-Herto- genbosch is evenwel de baker mat van het bataljon en daar om zal het 3 Mei a.s. officieel in Den Bosch worden ontvan gen. Er zal een mars door de stad worden gemaakt. By' de aankomst van de mi litairen hield de minister van oorlog, tevens van marine a.i.. It-kol. A. H. F. L. Fièvez, een rede. Ook mr. H. J. Kruis was op de Rotterdamse Kade aanwezig. De broodbezorgers te Amsterdam hebben de bevol king verzocht toch absoluüt geen brood meer zonder bon te vragen. Zy hebben min. Drees om een onderhoud ver zocht, ten einde te spreken over hun moeilykheden In ver band met bonnentekorten. DE VOORSPEL r VEEL BEWOLKING. Geldig tot Woensdagavond: Matige, in het Noorden van het land tydelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Half tot zwaar be wolkt met plaatseiyk enige lichte regen. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1