PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 100 jaar artsenorganisatie op Walcheren Tuinder te Naaldwijk neergeschoten BILT Ongehoorzaamheid i Labour bij Ernstige autobotsing eist vier levens Joodse aanval op Jaffa „Volendam" kan reis voortzetten. Vandaag 80.000 valse punten genomen. in Enwe-Botwinnük remise. 191e Jaargang - No. 97 Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS. 25 CL per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 3 cent. ADVERTENTIEPRIJS mm., minimum p. advertentie Giro nr 359300 12 ct per p. advertentie t 2. P.ZC.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: LondenseKaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L -Vorstttr 53. tel 2475 (b.g.g 2228) Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Terneuren Brouwerijstr 3 - Zlerlloee Nwe Bogerdstr C 1«0 tel 26. Disciplinaire maatregelen verwacht. Linkse en rechtse afwijkingen. Bevin's rebellen, die vorig jaar verscheidene malen van zich lieten horen, zijn dit jaar één voor éen bijgedraaid en hebben zich netjes in het La- bourgareel geplaatst. Rebellen leider Crossman heeft openlijk toegegeven, dat Bevin het met zijn pro-Amerikaanse politiek aan het rechte eind heeft ge had en elke toenadering tot de Sowiet-Unie op het ogenblik tot het ryk der hersenschim men behoort. Niettemin zijn er nog steeds Labour-afgevaar- digden, die af en toe uit de band springen en zich aan linkse uitspattingen te buiten gaan. Dat is zeer onaange naam voor Attlec en Morris- son. De Conservatieven zijn er in de regel als de kippen brj dergelijke zaken op te blazen. Dat 'dwingt welhaast het hoofdbestuur tot disciplinaire maatregelen. Een berucht ge-* val was vorige week het tele gram vol goede wensen, van enkele leden' aan Nenni. Veel uitwerking zal dit te legram niet gehad hebben, maar het verwekte een poli tiek schandaaltje. Thans is een nieuwe kwestie ontstaan door een nieuwsbul letin, dat de naam „democra tisch en algemeen nieuws" draagt en sterk pro-Russisch is. Vijf en vgftig Labour-parle- mentsleden hebben zich ver stout een geschrift te onder tekenen. waarin dit bulletin aanbevolen wordt. Onder hen bevindt zich natuurlijk het linkso „enfant terrible" bij Labour, Zilliacus. Het zal er vandaag of mor- Communistische demonstraties in Milaan In strijd met de order van de regering, waarbij openbare demonstraties verboden wa ren, hebben communisten een besloten bijeenkomst óp kas teel Sforzesco bij Milaan in een demonstratie doen verke ren, door, eenmaal binnen ge komen zijnde, rode doeken en vlaggen te voorschijn te bren gen. Anderen trokken hun jas uit en onthulden aldus een rood vest of pllover. Van 't kasteel uit trokken geleidelijk aan groepen demonstranten naar het kathedraalplein van de stad Milaan. Italiaans vakverbond blijft kalm. Een correspondent van Reu ter heeft een onderhoud ge had met Giuseppe di Vitto- rio, de communistische secre taris van het zeven millioen leden tellende algemeen vak verbond in Italië. Hij zeide, dat de vakverenigingsleden vrezen, dat de kapitalisten 'n offensief tegen de arbeiders zullen ontketenen, gepaard gaande met ontslagen op gro te schaal. De beweringen dat het vakverbond stakingen zou gaan organiseren omdat de linkse partijen geen succes bij de verkiezingen hebben be haald, noemde di Vittorio be lachelijk en ongegrond. Men zou zich echter wel verdedi gen tegen elke aanval op de arbeiders. Alle Belgische vissers zonder werk. 12.000 a 15.000 werknemers in de Belgische Vihserij en aanverwante bedrijven kwa men Zaterdag zonder werk als gevolg van de uitsluiting, die de Belgische trawlereigenaars de vorige week hebben gepro clameerd als protest tegen de te grote invoer van vis uit het buitenland. De enkele trawlervissers, die de vorige week nog. waren uitgevaren vanuit Oostende, hebben thans besloten aan de uitsluiting deel te nemen, waardoor de visserij-werkzaamheden in alle- Belgische havens tot stilstand zgn gekomen. Conferentie der deelstaten. BEGINT 12 MEI TE BANDOENG. Medio Mei zal te Bandoeng een conferentie van vertegen woordigers der deelstaten worden gehouden. Ook de minderheidsgroepen worden voor aanwijzing ener vertegenwoordiging naar deze conferentie ingeschakeld. De besprekingen zullen wel enige maanden in beslag nemen. Deze conferentie, die een voor loper van de Indonesische Constituante is, zal op 12 Mei worden geopend. Zij staat on der eigen Indonesische lei ding. Er zullen contaoten worden onderhouden met de delegatie van het Koninkrijk, de voorlopige federale rege ring en de deelstaten en deelstaten in opbouw. gen wel toe komen, dat het hoofdbestuur paal en perk stelt aan dergelijke afwijkin gen van de officiële ljjn en enkele van de linkse belhamels de partij uitzet. Trouwens, ook de rechter vleugel is wel eens ongehoor zaam. Het bestuur heeft laten weten, dat de Labour-leden het komende Haagse congres voor een federatief Europa die nen te negeren. Veertig Labour-mensen zgn evenwel van plan in plaats van het Congres het advies van het bestuur te negeren. In dat geval zullen zjj waar schijnlijk een ernstige beris ping krijgen. Het valt ook waarlijk niet altijd mee persoonlijke opvat tingen ondergeschikt te maken aan de discipline. Quarantainemaatregelen opgeheven. De quarantainemaatregelen ten aanzien van de „Volen dam" zHn opgeheven, zodat 't schip zijn reis kan voortzet ten. Dokter Mohammed Nazif Bey van de quarantaine- dienst te Suez heeft passa giers en bemanning onder zocht. Van een cholera epide mie bleek geen sprake te zgn. Pasoedan-staatshoofd beëdigd. Wiranata Koesoema legde Zaterdagavond te Bandoeng de eed af als staashoofd van de Pasoedan. EVen later werd bekend gemaakt, dat Raden Adil Poeradiredja, voorzitter van de Fraksie Indonesia, aangewezen was als kabi- netsformateur. Bij de beëdigingsplechtigheid was ondermeer dr. Van Mook aanwezig. Deze hield een re de. LUXE AUTO VLOOG OP TRAILER. Belangrijke verklaring van geslichtsmeisje. Op de rjjltsweg Amers foortAmsterdam Is in de nacht van Zaterdag op Zon dag, ter hoogte van Bussum, oen zeer ernstig huto-onge- luk geschied, dat aan twee echtparen het leven heeft gekost. Het zijn de echtparen Erven. Dorens en van Heukelüm Stuyt uit Amsterdam, die bel de vijf kinderen achterlaten. Omstreeks 1 uur stond aan de rechterzijde van de weg ter hoogte van de Palmkazeme te Bussum een zwaar beladen trailer geparkeerd, waarvan de bestuurder met bandenpech te kampen had. -Een luxe perso nenauto naderde op dat ogen blik met grote snelheid uit de richting Amersfoort. Waar schijnlijk heeft de bestuurder de trailer niet opgemerkt, want met een geweldige kracht botste de auto er tegen aan en schoof onder de laadbalc. De kap werd afgerukt en de luxe auto geheel vernield. Alle vier inzittenden waren op slag dood. EEN ONTVLUCHT MEISJE. Bij politie-onderzoek kwam aan het licht, dat zich ,bg de Weer twee eieren. In de bonnenlijstvan 29 April zal een bon voor twee eieren voor alle leeftijds groepen worden bekend ge maakt. De winkeliers zullen in het begin van de distributie-perio de evenwel niet voldoende be voorraad zijn, zodat de eie ren pas in de loop van de distributieperiode betrokken kunnen worden. trailer nog een 20-jarig meisje bevond, gekleed in gestichts kleren. Het was Annie Druif, die dezelfde avond uit het op. voedingsgesticht te Zeist was ontvlucht. Zt) had de stilstaande tralier opgemerkt en gevraagd te mo gen liften. 2iy ging alvast in de cabine zitten, terwijl de chauffeur Zjctt met zijn banden herzfg Held. 'Het meisje heeft verklaard, nat haar aandacht op de trai te* Is gevallen door het bran dende i ode achterlicht. Ook de bestuurden van een andere auto, die kort voren in aan raking kwam me* de stilstaan de trailer en zodanig bescha digd werd, dat hg moest wor den weggesleept, heeft rood achterlicht geconstateerd. De politie is dan ook tot de slot. som gekomen, dat de chauf feur van, de trailer geen schuld treft. Doodstraf onjuist geacht. De advocaat-fiscaal bij de Bijz Raad van Cassatie te Den* Haag heeft in de zaak tegen H. Veenstra uit Am sterdam, die door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam ter dood was veroordeeld omdat hij in vreemde krijgsdienst was getreden, geconcludeerd tot een. gevangenisstrafvan 7 jaar met aftrek. De jonge man moet verminderd toere keningsvatbaar geacht wor den. Gratie verleend. Bjj K.B. is gratie verleend aan E. Springelkamp, tot de doodstraf veroordeeld bg sen tentie van het Bijz. Gerechts hof te Leeuwarden. De dood straf is gewijzigd 'in een le venslange gevangenisstraf. viert het Engelse Koningspaar zijn zilve ren bruiloft; ....is het 9 jaar gele den dat Engeland de dienstplicht invoerde; is het 3 jaar gele den dat de Amerikanen de Oostenrijkse grens overschraden. De Economische Recherche der Eindhovense politie heeft drie handelaren in valse tex tielpunten gearresteerd. Er wqrd een party van 80.000 punten ln beslag genomen, 'n waarde vertegenwoordigende van 20.000. Een Eindhoven aar, die de punten ook weer uit de twee de hand had, zou ln een ho tel samenkomen met een ko per. Hjj had slechts enkele monsters van de partij bjj zich, daar de oorspronkelijke verkoper er prijs op stelde deze zelf te overhandigen en het geld daarvoor in ont vangst te nemen De politie wachtte af totdat de „grote man" verscheen en greep toen in. Aangehouden werden de verkopers J. C. P., A. J. S. en A A. S., die naar Den Bosch' werden vervoerd. Garens vrij van punten. Het ministerie van econo mische zaken deelt mede, dat onderstaande textielproducten voortaan worden gerangschikt onder de vrijgestelde textiel artikelen, welke dus zonder punten kunnen worden ge kocht. a. Natuurzijden (inclusief chappe-zijden)gemerceriseerd katoenen en kunstzijden naai garen (inclusief knoopsgaten- zijde) en rolletjes van ten hoogste vijftig meter ijzerga- ren op kar kaartje van ten hoogste vijftig meter. b Rayon celvezel stopga ren* op kaartjes van ten hoog ste twintig meter. c. Natuurzijden en gemer- cerieeerde katoenen hand- werkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram; kunst zijden kamwerkgaren in op maak van ten hoogste vijf en twintig gram; angorawol op bolletjes van ten hoogste tien gram. Dader van overval op taxichauffeur gegrepen. Zaterdag is .de dader van de overval, waarbij 13 dagen geleden te Oosterbeek een Arnhems taxichauffeur zijn wagen pndor bedreiging met een pistool afhandig werd ge maakt. door de hoofdstedelij ke politie bij het verlaten van zijn woning te Amsterdam ge arresteerd. Het is een 30-jarige han delsreiziger. die uit wanhoop wegens zijn financiële toe stand, zijn zorgvuldig beraamd plan tot uitvoering bracht. De auto is aan de eigenaar gere tourneerd. Een felle brand heeft een boerderij in de bossen nabij Epse aan de grens van Deventer in de as gelegd De party Euwe—Botwinnlk In de 17e ronde van het tour- nooi om het wereldkampioen schap schaken eindigde na 29 zetten in remise. De partij tussen Smyslov en Keres werd na 41 zetten afgebroken, waarbij Smyslov het materieel voordeel van 3 pionnen had. Eindelijk krentenbrood. In de eerstvolgende weken worden de broodbakkerijen met kleine hoeveelheden kren ten en rozijnen bevoorraad ter verwerking in het brood. Binnenkort zal het reeds aan gekondigde krentenbrood dus verkrijgbaar zijn, zjj het dan in beperkte mate. Een bon voor 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krentenbrood. Extra-uitkeringen in 1948. Het College van Rijksbe- middelaars heeft toestem ming verleend om voor het jaar 1948 een extra-uitkering of .uitkeringen toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. van 't jaarloon van de betrokken werknemer, ineens of bij ge deelten uit te keren bii één of meer gelegenheden, zoals: Pasen, Kerstmis, de vacantie, het einde van het boekjaar, enz. De vergunning wordt verleend onder voorwaarde, dat de uitkeringen niet wor den doorberekend in de prij zen. Zonder voorafgaande af zonderlijke toestemming van het College van Rijksbemid. delaars mogen bovendien in de loop van het jaar 1948 ex tra-uitkeringen worden gege ven, indien zii in de betrok ken onderneming in de peri ode van twaalf maanden- on middellijk voorafgaande aan 10 Mei 1940, bij dezelfde ge legenheid zijn gegeven. Arabische Liga komt Palestijnen te hulp. Gevechten in Jeruzalem. De strijd in Palestina duurt onverminderd» voort. Na de aanval op Haifa is de Joodse organisatie de Irgoen een grootscheeps offensief begon nen tegen de geheel Arabische stad Jaffa. De Haganah nam hieraan geen deel. In een verklaring van de Haganah wordt gezegd, dat 'n groot aantal strijdkrachten van de Irgoen en de Stemgroep tot de actie overgingen na een ultimatum aan Jaffa te heb ben gezonden, waarin de capi tulatie der stad werd geëist. Het ultimatum werd niet be antwoord. Volgens een A.F.P.-corres- pondent maakt de Irgoen ge bruik van tanks, pantserwa gens en lichte artillerie en dragen de manschappen unifor men en stalen helmen. Een gro,tc menigte sloeg uit de, Joodse stad Tel Aviv Zon dag door verrekijkers de eva cuatie van Arabieren uit Jaffa gade. In de haven van Jaffa scheepten deze zich in kleine vaartuigen in. Zaterdagavond zou de Irgoen ongeveer 80 particuliere auto's en bussen voor de aanval „gerequireerd" hebben. STRIJD IN JERUZALEM. Manschappen van de Haga nah hebben een aantal huizen in de Arabische wijk van Jeru zalem Sjeik Djarah na een veldslag van 5 uur in de lucht laten vliegen. De Britten heb ben hier de staat van beleg afgekondigd. ARABIEREN KRIJGEN VERSTERKING. Een Iraakse missie is naar Amman, de hoofdstad van DOOR GEMASKERDE ONBEKENDE. Roof het motief Zaterdagavond werd de S9- jarige tuinder A. 't Hoen uit Naaldwijk door een zjjn wo- nnig binnengedrongen ge maskerde man met een pistool beschofen. Hij kreeg een bulkschofc' Zondagmor gen is hij ln een ziekenhuis te 's-Gravenhage overleden. Hij laat een vrouw en v(jf kinderen na. Omstreeks 10 uur vervoegde de moordenaar zich aan de achterdeur van de tuinderswo ning. De indringer richtte een pistool op een 18.jarige dienste bode van 't Hoen, die naar de deur gelopen was. Op haar gil len liep 't Hoen naar voren en gooide een stoel naar het hoofd van de indringér. Deze loste hierop een schot naar de grond. Er vond toen een wor steling plaats, tijdens welke de tuinder een tweede stoel naar de gemaskerde indringer wierp. Deze laatste loste ver volgens een tweede schot, dat 't Hoen in de buik trof. Deze viel-ernstig getroffen neer. De indringer koos hierop het ha zenpad, zonder iets mee te ne men. GEEN SPOOR VAN DADER. Het slachtoffer werd kort hierop overgebracht naar het ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage. Aldaar is hjj Zondagmorgen om 5 uur aan de bekomen verwonding over leden. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Het is niet bekend of er zich nog een andere per. soon buiten de woning ophield toen de gemaskerde man de woning binnendrong. Het slachtoffer heeft zelf nog verklaard, dat hij meende twee aanvallers te hebben ge zien. Sociaal-medisch werk - Verzet - De vooruitgang der medische wetenschap Herdenkingsrede van dokter A. Staverman De medici van Walcheren hebben Zaterdagmiddag in de groene zaal van het Schuttershof te Middelburg het eerste eeuwfeest van hun vereniging, de afd. Walcheren van Ce Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, gevierd in te genwoordigheid van tal van autoriteiten, o.w. de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C- de Casem. broot, tal van burgemeesters, de geneeskundig inspecteur der maatschappij was aanwezig dr. J. M. Planteydt uit Borgh, enz. Als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der maatschappij was aanwezig' dr. J. M. Planteyd uit Noordwjjk, terwijl bovendien verschillende instellingen op het gebied van de Ziekenverzorging op Walcheren afge vaardigden hadden gezonden. Helaas waren twee figuren, die men gaarne op deze fees, telijke middag aanwezig had gezien, door ziekte verhin derd zelfs geneesheren ontkomen daaraan niet!. de hun toebedeelde taak te vervullen. Het waren de voorzitter, dokter A. Staver man uit Vlissingen, wiens voortreffelijke herdenkings rede thans werd voorgelezen door dr. J. J. Okker uit Mid delburg en dr. A. Snethlage, die eigenlijk een jubileumge schenk zou hebben moeten aanbieden. HERDENKINGSREDE. In .de rede van dokter Sta verman. die dus door dr. Ok ker werd voorgelezen, wer den in de eerste plaats her dacht de Walcherse medici, die het organisatieleven heb. ben opgebouwd, het weten schappelijk onderzoek stimu. leerden en openbare licha men wisten te doordringen van de noodzakelijkheid van bescherming en verbetering van de volksgezondhéid. En kele namen? De oprichters dr. A. A. Fokker, dr. J. C. de Man, dr. L. J. de Marree en dr. M< H. Damme, Dr. J. C Bolle, die het eerste ontwerp Ziekteverzekeringswet in Zeeland aannemelijk wist te maken. In de tijd van dr. Bolle stond het sociaal-medische werk in Zeeland sterk op de voorgrond, hetgeen eigenlijk reeds sedert 1885 het geval was. Sterk sprak dit ook in de jaren van de eerste we reldoorlog, toen Walcheren met Zeeuwsch.Vlaanderen een stroom van meer dan 50.000 vluchtelingen uit Bel gië te verwerken kreeg, na dat in 1914 reeds 20.000 Bel gische en Engelse militairen over de ZeeuwsBelgische grens waren gekomen, o.w. enige honderden gewonden. Uitvoerig stond spr. stil bij het zich baanbreken van het specialisme in Zeeland, dat begon kort na 1900. toen dr. D- Schoute zich als eerste söecialist.heelkundige in Middelburg vestigde. Vlissin gen kreeg de eerste specia list in 1908 op aandrang van de Kon. Mij. „De Schelde". MEDISCH-SOCIALE ZORG. Van de medisch .sociale wetten, welke na 1900 een grote rol zijn gaan spelen, ook in Zeeland, was de On gevallenwet niet alleen de eerste, maar ook een van de belangrijkste, waarbij een be-- drijf als dat van „De Schel de" te Vlissingen met zijn betrekkelijk hoog gevaren, percentage, al spoedig tot de conclusie kwam. dat men door een rationele behande ling van de bedrijfsongeval len niet alléén de arbeiders en hun gezinnen hielp, maar ook tot een aanmerkelijke kostenbesparing zou kunnen geraken. In 1908. kwam hier als eerste in deft lande, een speciale ongevallendienst, aan welke later nog een oog arts werd verbonden. Gingen er vroeger gemiddeld- twee ogen per jaar op „De Schel, de" verloren, in de laatste vijf jaar is in totaal slechts één oog verloren gegaan- Eert wel zeer verblijdend resul taat! Invaliditeitswet en Ziekte wet volgden, de t.b.cvbestrii- ding werd ter hand genomen het kindersanatorium „Zonneveld" evenals de zuigelingenbescherming. Dokter A. P. Smit verricht te baanbrekend werk toen in Vlissingen de eerste school, artsendienst werd gesticht. ZIEKENFONDSEN. Het ziekenfondswezen, dat in Zeeland reeds in 1850 startte, kwam, vooral nadat in 1914 op Walcheren een z- g. maatschappij ziekenfonds was gesticht, snel tot ont wikkeling. Nu de binnenkort te verwachten nieuwe zie kenfondswet een volledig verzekeringsinstituut voor ai. len beneden een zekere wei standsgrens in het uitzicht stelt, achtte spr. het niet denkbeeldig, dat de noodza kelijke zelfstandigheid der artsen in gevaar zou kunnen komen. Zover zal het echter niet komen, wanneer de overheid de nieuwe wetge. ving in overleg met alle par tijen, dus ook met de artsen, ontwerpt. VERZET. Na nog te hebben gewezen op de verbetering in de transport-mogelijkheden voor' de arts, stond dokter Staver. man uitvoerig stil bij de hou ding van de Walcherse medi ci tijdens de bezetting en hun grote, opofferende activiteit tijdens de rampen, welke het eiland in deze jaren zo veel vuldig hebben getroffen. Speciaal vermeldde hij hier bij een tocht van dokter Nau- ta uit Middelburg per cano in een stormachtige nacht naar Zoutelande om de ge lande geallieerde strijdkrach ten gegevens over de verde diging van Middelburg te brengen. Ten slotte gaf dokter Sta. verman nog een beknopt overzicht van de algemene vooruitgang vaan de medische wetenschap gedurende de laatste honderd jaar, waarna hij zijn rede eindigde met de formulering van de taak van de medici in een zevental stellingen. TROUW AAN ORANJE. De vele aanwezigen be loonden deze door dr. Okker voorgelezen herdenkingsrede van de afdelingsvoorzitter met een warm applaus en be tuigden daarmede tevens hun instemming met het voorstel om een telegrafische betui ging van aanhankelijkheid en trouw aan het Huis van Oranje aan H. M. de Konin gin te zenden. Zondagavond I Aug. geeft het Residentieorkest o.l. v. Charles Musch, een con cert in het Casino te Knocke. Soliste is Nicole Henriot Transjordanië, vertrokken om besprekingen te voeren over militaire en financiële hulp aan Palestina. Volgens be trouwbare bronnen zal de de legatie een „zeer belangrijke conferentie" bijwonen, welke plannen zou bespreken voor 'n spoedig binnentrekken en be zetten van Palestina door ge regelde troepen van de leden- staten der Arabische Liga. In Arabische kringen te Cairo wordt verklaard, dat men gelooft, dat de Arabische staten voorbereidingen treffen om krachtige versterkingen ln mensen en materiaal naar Pa lestina te zenden. Volgens nadere Joodse be richten zouden, ln verband met de bezetting van het vliegveld van Lydda door Arabieren, alle grote Internationale luchtdien- sten, o.a. van de K.L.M., op dit vliegveld stop gezet z\jn. Karnemelk gedeeltelijk bonvrij. Met ingang van Zondag wordt naast de karnemelk, welke verkrijgbaar is op de bon voor gestandaardiseerde melk in de verhouding 3 liter karnemelk voor 1 liter ge standaardiseerde melk 10 bonvrge karnemelk beschik baar gesteld. Dit betekent, dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid kar nemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide consump tie-melkproducten gelijk aan 10 van zgn totaal ver bruik uit gestandaardiseerde melk en hieruit bereide con sumptiemelkproducten. Vandaag begint het asperge steken. Vandaag beginnen de tuin ders in West-Brabant in de centra Bergen op Zoom en Oudenbosch weer met het steken van de asperges. Tot nu toe zijn de weersomstan digheden zeer bevredigend Seweest en men verwacht an ook een flinke oogst. De Bergen op Zoomse tuin ders, vermaard om hun as perges, vrezen echter voor de toekomst van dit product om dat belangrijke stukken tuinbouwgrond rond Bergen op Zoom moesten worden op geofferd aan het uitbreidings plan van de stad. De tuinders hebben nu in de nabijheid van Halsteren een uitgebrei de proeftuin aangelegd, waar zij diverse stammen uit Ame rika, Limburg, Duissland en Bergen op Zoom zullen uit zaaien. Door bestuivingsproe- ven wil men trachten kwan titeit en kwaliteit der pro ductie op te voeren. De pieten pietten niet. Een zeereis naar Kaapstad is niet be paald afwisselend. Dat vonden de honderden emigranten naar Zuid. Afrika, die op de „In- drapoera" zftten, ook Daarom gingen ze bijna allen in de enige tus senhaven, Las Palmas, aan de wal om de ka- nariemarkt te bezoe. ken. Ze bleven bij de marktkooplieden staan, die hun pieten aanpre zen en ze lieten kwin keleren, dat het een lieve lust was. Zelden zijn er dan ook zoveel kooitjes met kanaries aan boordgedragen, dan toen de „Indrapoe- ra" zijn reis naar Kaapstad zou gaan voortzetten. Iedereen spitste zich op de schone zang, maar geen kanariepiet je deed meer zijn sna vel open, anders dan om een zaadje te pik ken. Onze, emigranten kenden hét trucje nog niet van de markt koopman, die aan een instrumentje in zün zak de mooiste voge lenzang kan ontlokken en er de fijnste rollers mee kan maken. Dc enige piet, die na een tijdje enig geluid liet horen, was de kanarie van de scheepsadmini- strateur. Maar ook deze vogel zei niet meer dan „piet piet". Toch heeft hii hem Salomon ge doopt- DE VOORSPEL T DROOG. Geldig tot Maandagavond: Droqg weer. met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Tijdelijk vry krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1