Bijna 100 millioen voor de landbouw Eeuwfeest-receptie Strijd om Haifa geëindigd NIEUWS UIT ZEELAND Opdrijving pachtprijzen (Nieuwe voorstellen van de het najaar bekendgemaakte Regering inzake toeslagen en richtprijzen WALCHEREN XT* a 11 1 uitvoering gegeven aan het ln Wetsvoorstel spoedig te verwachten In een brief aan de voorzit ter van de Tweede Kamer heb ben de minister-president èn de minister van landbouw, vis serij en. voedsel voorziening een overzicht gegeven van de door de regering genomen besluiten met betrekking tot de prijzen politiek in de landbouw. Ten einde volledig geïnfor meerd te zjjn aangaande het standpunt van de georgani seerde boeren- en tuinders- stand. verzocht de minister aan de Stichting voor de Land bouw om haar zienswhze ter kennis van de regering te brengen. D Stichting vate, na schriftelijk en mondeling overleg, naar verlangens als volgt samen: 1. Een overbruggingstoelage voor dc kleine bedrijven op ale gronden, behalve op zee klei, voor het jaar 1946; 2. een overbruggingstoelrfge als genoemd snb 1, voor het jaar 1947; 3. een compensatietoeslag voor het jaar 1947; 4. een nabetaling voor de melk, geleverd in de periode van April 1947 tot Novem ber 1947; 5. een nabetaling voor de groenten, die in het jaar 1947 niet 50, resp. 70 pro cent van de kostprijs 1945 haddden opgebracht. De regering is tot de conclusie gekomen, dat. een correctie op het prijsbeleid ln de landbouw alleen dan kan worden aanvaard, wanneer hiermede een rechtvaardiger verdeling van het nationale in komen wordt bereikt en de spanning tussen lonen en prij zen niet wordt vergroot. Hoewel streeksgewijze een enkele afwijking voorkomt, kan over het geheel geconclu deerd worden, dat uit de cij fers over l946/*47 blijkt, dat de relatieve verbetering van de financiële uitkomsten van de boeren nagenoeg gelijke tred heeft gehouden met de verbe tering van de landarbeidersio nen. De verbetering in de in komsten der boeren overtreft bovendien de staging van de kos.ten van hetlevensonder houd. Deze verbetering van positie komt de regering vol doende voor. Door de Stichting voor de Landbouw is ten aanzien van dit punt naar voren gebraqht, dat het arbeidsinkomen in de landbouw vóór de oorlog mens onwaardig laag zou zijn ge weest. De regering meent echter, dat de inkomsten in de jaren na 1936 reeds aanmer kelijk beter waren dan in die daarvóór. Zy heeft dan ook geen aanleiding kunnen vin den alsnog maatregelen te ne men om de financiële resulta ten van de landbouw over 1946/'47 te verbeteren. In het voorgaande werd be sproken het boekjaar 1946/'47. Voor" het jaar 1947/'48 is de situatie anders. Geredelijk kan worden toegegeven, dat de be- drijfsuitkomsten ln het boek jaar 1947/'48 lager zullen uit vallen dan ln het boekjaar 1946/'47, speciaal voor de klei nere bedrijven op de lichte gronden, als gevolg van de bij zondere weersomstandigheden. Gezien deze omstandigheden, acht de regering dan ook een compensatietoeslag voor deze bedrijven gerechtvaardigd. Zy stelt zich voor hiervoor een bedrag van 40.000.000 be schikbaar te stellen. Italiaanse kamer tkrljgt 130 communisten. Van de 182 Volksfront-ze tels in de Italiaanse Kamer zullen op zijn minst 130 aan de communisten toegewezen worden. Het overblijvende vijftigtal zal onder de Nenni- socialisten en de andere klei nere partijen, welke tot het Volksfront behoren, verdeeld moeten worden. De vraag is thans, of En- ricq de Nicola zich opnieuw candidaat zal stellen voor 't presidentschap. Doet hij dit, dan zal hij zeker herkozen worden, daar hii van uiterst links tot uiterst rechts, groot persoonlijk aanzien geniet. Evenwel is bekend, dat hij enige tüd geleden de wens te kennen gegeven heeft het po litieke leven vaarwel te zeg gen. (Ingezonden mededeling) Ned. Mij. tot Bev. der Geneeskunst. Afd. Walcheren. heden van 56 uur. SCHUTTERSHOF MIDDELBURG. Gedacht wordt aan een uit kering van ongeveer 40 per ha. voor de bedrijven op de zandgronden, met een maxi mum van 500,— per bedrijf. Bovendien wordt overwogen om naast deze toeslag een uit kering te doen aan alle bedrij ven beneden de 8 ha. op ande re gronden dan zeeklei. DE MELKPRIJS. Het volgende probleem, waarvoor de regering zich steld zag. was dat van de paling van de melkprijs voor de boer. De regering acht het ge rechtvaardigd alsnog een be- ,drag van 17.000.000 beschik baar tc stellen als compensa tie voor de in vele gebieden onvoldoende geldelijke uitkom sten van de melkveehouderij voor de periode van 28 April tot 27 October 1947. Hierdoor zal do prijsverlaging van 1 ct. weder ongedaan wonlèn gemaakt. GROENTEN. Ten aanzien van de uitbrei ding van de vergoedingsrege ling voor groenten voor het jaar 1947 heeft de regering be sloten gelden tot een maxi mum van./ 1.000.000 beschik baar te stellen, speciaal ten behoeve van tuinders uit de z.g. „venen", die door de bij zondere weersomstandigheden in moeilijkheden zijn gekomen. RICHTPRIJZEN. De regering is tot de over tuiging gekomen, dat zij in haar studie ook de prijsbepa ling in de landbouw voor het jaar 1948 diende te betrekken. Het overleg en het daarop ge volgde beraad hebben aanlei ding gegeven de prijzen van enkele producten te wijzigen, met inachtneming van een aanstaande verhoging der ba sis-uurlonen van 64 tot 68 cent, en een tegelykertyd in te voeren «verlaging der tariefio nen, ten aanzien waarvan door het college van Rijksbemidde- voornemen om het prysver- schll tussen broodgranen en voedergranen van do komende oogst groter te doen worden dan het thans bestaande, ter wijl de hiernaast verlaagde prijzen voor suikerbieten en aardappelen een betere ver houding scheppen tussen de prijzen van de broodgranen en hakvruchten. Voor een aantal producten zijn voor de komende oogst geen richtprijzen vastgesteld. Het ligt ln de bedoeling de prijsvorming dezer producten door bepaalde maatregelen eventuële voorschriften, de af zet in binnen- en buitenland betreffende, uitgezonderd te binden. Geen rekening Is gehouden met de hogere productiekos ten op de lichtere gronden. In verband hiermede achtte de regering het noodzakeiyk de hierbedoelde bedrijven ook voor het jaar 1948 een compensa tietoeslag te verlenen, en wel tot een bedrag van 11.000.000. Ten aanzien van, de con sumptie-aardappelen ligt het de bedoeling te komen tot een enigszins lager algemeen prijspeil. Voor de melk, waarvoor in November 1947 een voorlopige prijs werd bepaald, is thans definitief de gemiddelde jaar prijs vastgesteld op 18.3 cent per kg. van 3.3 procent vet. Dit zal betekenen, dat de win- terprijs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomer- melkprijs, welke ongeveer eind April ingaat, 17.5 cent zal worden. Een compensatie zal worden gegeven voor de be drijven op de lichtere gronden, voor welke deze prgs in het algemeen onvoldoende ls. De regering stelt hiervoor een bedrag van 18.000.000 be schikbaar, hetgeen neerkomt op een toeslag van ongeveer 1 cent per kg. melk. Ook voor de bedrijven in het z.g. Weste lijk consumptiegebied is een prijs van 18.3 cent in het al gemeen onvoldoende. Thans wordt reeds een toeslag gege ven. Het ligt in het voornemen ook deze te verhogen en wel met ongeveer 0.5 cent per kg. Uiteraard zal tot uitvoering van bovenstaande maatrege len pas worden overgegaan, wanneer de Staten-Generaal laars nadere voorstellen zullen do middelen daartoe zullen worden gedaan. 1 hebben gevoteerd. Desbetref- I fende voorstellen van wet kun- De richtprijzen voor de nen eerlang tegemoet worden broodgranen zijn een weinig gezien, verhoogd. Hiermede wordt' HONDERD ARABIEREN SNEUVELDEN. Gevechten bij Safed. Officieel wordt thans mee. gedeeld, dat in de slag om Haifa honderd Arabieren zijn gesneuveld en honderd gewond zijn. De Joden verloren veer tien man aan doden; veertig hunner zijn gewond. Arabieren en Joden werken te Haifa samen wat dq voedsel voorziening betreft in een com missie, onder voorzitterschap van de Joodse burgemeester. Dezelfde commissie regelt de evacuatie van de Arabieren, die wensen te vertrekken. EXODUS. De massale uittocht van on geveer 40.000 Arabieren uit Haifa is begonnen. De Haga- nah had alle Arabieren, die de stad zouden verlaten, een vry. geleide beloofd. De wapenen, die de Arabieren na de veld slag van Donderdag met de Joden hadden overgegeven, zouden door de Britse militaire autoriteiten tot 15 Mei -be waard worden. Daarna zou den zij aan de Joodse autori teiten'overgedragen worden. WEER GEVECHTEN. Vernomen wordt, dat de Britten de stad Safed (ln Gal- VRIJLATING VAN KRIJGSGEVANGENEN. De Commissie voor de Vei ligheid is te Kalioerang bij eengeweest. Een subcomité 'meldde, dat van Nederlandse zijde binnenkort 1599 krijgs gevangenen zullen worden vrijgelaten. De republikeinse regering zal zes krijgsgevan genen vrijlaten in de loop van de volgende week- (de enige die zich thans nog op republikeins gebied bevin den). Jonge groenten binnenkort goedkoper. De jonge groenten begin nen naar de veilingen te stromen. De verwachting voor de komende dagen is; dat de winkelprijzen, dank zii de grotere aanvoer van ver schillende producten als sla, 'rabarber en andijvie, zullen dalen. Hierop wijzen de vei- lingprijzen, die in het West. land teruglopen. Iilca) hebben ontruimd en dat daarna een hevig gevecht is ontbrand tussen Arabieren en Joden. Beide partijen trachtten zich van de stad meester te makeir. Safed was* ingevolge het delingsplan van de V.N. aan de Joodse staat toegewe zen. VEILIGHEIDSRAAD. Met acht stemmen voor en drie onthoudingen is in de Vei ligheidsraad besloten, dat een driemogendheden-commissie zal worden gevormd, samenge. steld' uit de consuls van Frankrijk, België en de Ver enigde Staten te Jeruzalem, die toezicht moet houden op de wapenstilstandsonderhandelin gen in Palestina. Ongezellige reis. Toen de „Sibajak" van de Kon. Rotter damse Lloyd, die deze week in het vaderland is teruggekeerd, zijn uitreis naar Indonesië aanving met een schip vol moeders en kinde ren, was een der moe- 1 ders met haar beide kinderen aan boord ge komen, wetende dat zij waterpokken hadden. Ze had daarvan echte: niets laten blijken, om dat ze vreesde gewei gerd te zullen worden. Eerst een dag later, in volle zee, kwam de zaak uit Ijlings wer den maatregelen ge. troffen, met het ge volg dat moeder en kinderen in een specia le luxe hut geïsoleerd werden omdat uitbrei ding van de ziekte zo veel mogelijk voorko men moest worden. Een schip vol zieken zou op z'n minst grote consternatie hebben ge- gevèn. Inplaats van begrip voor deze maatregel te tonen, heeft de moeder zich echter bij de di rectie beklaagd. Zij eist nu haar passage geld terug, omdat de reis zo ongezellig was. Tentoonstelling plaatwerken in Provinciale Bibliotheek. Vrijdagmorgen werd in de Provinciale Bibliotheek te Mid delburg een kleine, maar zeer bezienswaardige tentoonstel ling vart plaatwerken op het gebied van de beeldende kunst geopend. Het betreft hier een collec tie werken, merendeels reeds van oudere datum, die in Frankrijk en Duitsland zrjn verschenen en die zich reeds in de Bibliotheek bevonden. Door middel van uitzonderlijk fraaie reproducties kan men kennis maken met de schoon heden van de cathedraal van Tours, van de paleizen van Versailles en van de San Fraricesco-basilïek te ASsisi, kan men de pracht bewonde ren van de fresco's van Fra. Angelico, van de Dalmatische kunst en van de Franse tapijt kunst. Men kan er bladeren in de beroemde serie van Fried- lander „Die alt-Niederlandische Mahler" en in de 1(J delen kle derdrachten en versierselen door de eeuwen heen of men kan de wereld om zich heen vergeten door zich te verdie pen in de afdrukken van mid deleeuwse miniaturen. EERSTE AARDBEDEN Op 21 April werden de eerste glasaardbeien op de veiling Walcheren aangevoerd door C. W. Bommeljé te Oostkapelle. Domburg heeft een nieuwe secretaris. In de Donderdagavond ge houden vergadering yan de gemeenteraad te Domburg werd ii\ plaats van de heer J. W. Schuörman .met ingang van 1 Mei a.s. tot gemeente secretaris benoemd de heer B. Goedbloed, thans ontvanger en eerste ambtenaar ter se cretarie te Domburg. De heer Goedbloed werd dezelfde vergadering be ëdigd. MOTORSCHADE. Het motorschip „Zeester" van Delfzijl, op weg met een lading karton n. Londen, is met machineschade Vlissin- gen binnengelopen. Het zal aldaar worden gerepareerd. TIENTALLEN STRAFZAKEN IN ZEELAND. Tijdrovend werk. De handhaving van de pachtprijzen in Zeeland stuit op moeilijkheden. Er zijn grondverhuurdera, die van het gebrek aan land bouwgronden profijt willen trekken door hogere prijzen te vragen dan geoorloofd is. Bij een voorlopig onderzoek kwam aan het licht, dat er in Zeeland vele gevallen zg'n van deze ontoelaatbare opdrijving der pachtprijzen. Meestal hult de boer zich daarbij in zwijgzaamheid. Hij betaalt de hogere prijs en brengt de zaak niet voor de Prijzencommissie, omdat hii de uiterst-gevoelige dorpsver houdingen kent eir de zaak niet op de spits wil drijven. Zoals men weet moeten de pachtprijzen door de Grond kamer worden vastgesteld en daarna vastgelegd worden in een schriftelijke overeen komst. De ontduiking begint meestal doordat men geen schriftelijke overeenkomst maakt, maar een mondelinge. Of ook wordt ln de schrif telijke overeenkomst wel een prijs vastgelegd, maar daar aan moeten dan mondelinge beloften vastgeknoopt wor den, die Inhouden, dat de boer meer zal betalen dan schriftelijk werd overeenge komen. MOEILIJK ONDERZOEK. Het onderzoek ln deze za ken is uiterst moeilijk. Toch heeft de dienst der Prijsbe- heersing dat onderzoek ter hand genomen. Zo werden gevallen aange pakt, waarbij poeren 1000 boven de toegelaten pacht moesten betalen. Enige tien tallen zaken op Walcheren, op Beveland en in Zeeuwsch Vlaanderen zullen binnenkort naar de Tuchtrechter worden verwezen en enkele zaken kwamen reeds voor. Hier volgen twee voorbeel den. Talrijke boeren in Zw- Vlaanderen hebben gepacht van Belgische grondbezitters. De priisbeheersing heeft be cijferd dat de boeren die van 9 van deze Belgische grond eigenaren hebben gepacht over de jaren 1945 t.m. 1947 vermoedelijk een bedrag van ruim 46-000 aan pacht heb ben te veel betaald. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg heeft een zaak in behandeling waarbij een 7.tal boeren .op Walcheren via een notaris hebben gepacht en waarbij van geen der overeenkomsten een schriftelijk contract was opgemaakt. Bij inning van de pachtgelden werd bovendien door de notaris geen kwitan tie afgegeven. Het vermoeden bestaat, dat in deze gevallen te hoge pachten zijn betaald. Knoeierijen bij een Middelburgse coöperatie PROCES-VERBAAL TEGEN 19 PERSONEN. Ambtenaren van de Tech nische Contröle van de C.C.D. hebben in samenwerking met de Economische Recherche van de Gemeentepolitie by een coöperatief levensmiddelenbe- dryf te Middelburg verschillen de knoeieryen ontdekt. Bij eén grondig onderzoek bleek, dat de bedrijfsleider, J. M., voor enkele duizenden gul dens zwarte grondstoffen had ingekocht. Er kwam vast te staan dat er een tekort was van 10.000 kg bloem. M. had van een molenaar te Middel burg minstens 5000 kg bloem tegen zwarte prys en zonder toewijzing gekocht. Hiervan was niets meer terug te vin den. Ook zijn er eieren, maga- rine en melk tegen ongeoor loofde prijs en zonder toewij zing ingekocht. In totaal is tegen 19 perso nen, die by deze knoeierijen betrokken zijn, proces-verbaal opgemaakt. De voornaamste leveranciers van M. waren M. de S. en J. W. B. te Middel burg en K. K. te Koudekerke. Andere personen, die een ver baal ontvingen, waren R. V., W. T., P. B. en A. B. te Mid delburg. de winkeliers J. B. en A. N. te Middelburg, bene vens P. O. te Kloétinge en D. N. te Biggekerke. „Beauftragte" voor Zeeland als getuige. Woensdag a.s. zal voor het By zonder Gerechtshof tc Mid delburg voor het eerst de ex. „Beauftragte" van de Rijks, commissaris voor Zeeland, MUnzer, als getuige worden gehoord. Dit geschiedt in de zaak tegen de Goese kantoor bediende P. I. Rosier, die ver schillende personen heeft bloot gesteld aan Duitse rancunes. Nieuwe voorzilter Raad van Bestuur P.Z.E.M. Tot lid van de Raad van Bestuur van de N.V. P.Z.E.M, is gekozen jhr. 'mr. A. F. C. de Casembroot, die daardoor te vens ambtshalve voorzitter van deze Raad is geworden. Tweede Kamer toonde weinig belangstelling. Geen communisten in Indonesische regering. XVan onze parlementaire redacteur).. De Tweede Kpmer heeft Vrijdag een slechte beurt ge maakt. Bij de aanvang der vergadering om één uur zou de stemming plaats vinden over de voordracht ter voor ziening in een vacature in de Hoge Raad- Om .twee uur hadden weliswaar 53 leden hun handtekening op de pre. sentielijst gezet, maar daar de voorzitter er geenszins ze ker van was. dat zij allen nog in de zaal aanwezig waren, nam hij toen maar het be sluit, dè stemming tot de vol gende week aan te houden- Daarna kon de minister van buitenlandse zaken, mr. C. H. W. H. van Boetselaer van Oosterhout zijn rede tot verdedi ging van het Vijf Mogendhe- denverdrag uitspreken. De minister verzekerde, dat in de toekomst alle aandacht zal worden besteed aan de militaire samenwerking van de vijf landen, waarbij ook de Marine-belangen niet zul len worden verwaarloosd- Met de heer Van der Goes van Naters keerde de minis, ster zich tegen die afgevaar digden het waren geen communisten dip in het voorlopig verslag hun wan trouwen in de bedoelingen der Engelse politiek hadden uitgesproken. Wij zullen de Republiek moeten steunen om de kan ker van het communisme uit te snijden, maar men bereikt niets door deze qualificatie toe te -passen op mensen, die met het communisme niets te maken hebben- Z-h-st. en zonder discussie verenigde de Kamer zich met het ontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de samenvoeging van de doua. ne-behandeling aan de Ne derlands-Belgische grens. Met de inschakeling van de Benelux.havens in het verkéer diet Duitsland vlot het nog niet erg. Nog steeds is geen uitnodiging ontvan gen om met het bestuur van de verenigde Engelse en Amerikaanse zones in over leg te treden. Wel is onlangs overeenstemming bereikt over de levering van 200.000 toon verse groenten aan de bezettingszones. De minister deelde verder mee, dat mogelijk een verte genwoordiger van de Bene. lux op zal treden als secreta ris-generaal van het te stich ten permanent orgaan" der vijf mogendheden. Krachtig- was het verweer van de minister tegen het be. toog van mr. Vonk (V. en D.) die hem gevraagd had het initiatief te nemen tot een in ternationale actie, opdat wii in de Republiek Indonesia eindelijk de vrije hand zou den hebben om het commu nisme te bestrijden. Walcheren krijgt een graandrogerij. Op industrieterrein te Middelburg. De algemene leden vergade. ring van de coöperatieve Land- bouwvereniging „Eiland Wal cheren" te Middelburg, heeft Vrijdagmiddag het bestuur ge machtigd ter gelegener tfld over te gaan tot bouw van een graandrogery, annex graanpakhuis en zaadschoner. In Januari heeft men reeds de vergunning voor do bouw hier van ontvangen. De kosten wor den op ongeveer één ton ge. raatnd. In verband daarmede zal de vereniging een éxtra le ning van 200.000 aangaan by de Coöp. Grondkapitaalbank. Er bestaat op Walcheren grote behoefte aan een behoor lijke graandrogerij, temeer, daar reeds 3 combines op het eiland in gebruik zijn. Het ge bouw wordt 18 x 30 m. groot en zal gebouwd worden achter de kunstmestloods op het Mid delburgse Industrieterrein. De graandroger zal een capaciteit hebben van 3000 kg. per uur bij een vochtontwikkeling van 4 Nationaal Concours- Hippique te Goes. Het Jaariykse Concours Hip- pique dat gereden wordt on der de reglementen van het Certtraal Comité der Concour- sen-Hippique in Nederland, zal genouden worden op Zater dag 10 Juli op het gemeente lijk sportterrein te Goes. Als een gunstig teken voor de paardensport in Zeeland zy gemeld aat dit concours hippique gehouden wordt in samenwerking met de gewes telijke Bond van landelyke ry- verenigingen, aangesloten by de Nederlandse Federatie. Minister Drees spreekt te Middelburg. Waarschijniyk half Mei zal Minister Drees voor de afde ling Middelburg van de Par ty van de Arbeid een rede houden. Ook jhr. mr. Van der Goes van Naters zal in Middelburg een spreekbeurt vervullen. Candidatenlijst P. v. d. A. voor Zeeland. De door de Partijraad van de Partij van de Arbeid vast gestelde groslyst voor de can- didaatsstelling voor de verkie zingen van leden der Tweede Kamer in de kieskringen Mid delburg, Leiden en Dordrecht, waarover nog een stemming door de afdelingen moet plaats hebben, werd als volgt samen gesteld: 1. W. Drees; 2. Mr. J. A. W. Burger; 3. Mr. N. Stuf kens; 4. H. J. Hofstra; 5. Ir. S. A. Posthumus 6. J. Emmens; 7. C. Hamelink; 8. mevr. nir. de Ruy ter-de Zeeuw; 9. G. J. N. M. Ruygers; 10. mr. P. C. de Jonge; 11. J. P. van Praag; 12. J. Spronkers; 13. mr. A. J. van der Weel; 14. A. J. Jon- geleen; 15. H. B. Engelsman; 16. L. P. van Oorschot; 17. A. D. van Dyk; 18. H. van Es; 19. mevr. E. J. van den Broecke-de Man; 20. D. J. van Dyk. Gevangene sprong in het water. Toen de gedetineerde J. uit het Huis van Bewaring te Middelburg Vrijdagochtend onder bewaking enkele vuilnis emmers buiten zette, sprong hij plotseling, zonder dat zijn bewakers er op verdacht wa ren, in het-water voor het Huis van Bewaring. Hy kwam tus sen de balken, die daar ter plaatse liggen, terecht, maar4 kon, zy het in bewusteloze toestand, dadelijk uit het wa ter worden gehaald. Hy werd op enkele balken gelegd, waar na geruime tijd kunstmatige adehaling werd toegepast. Dè arts C. F. Frumau kon spoe dig constateren, dat geen le vensgevaar aanwezig was en dat de man naar het Huis van Bewaring teruggebracht kon worden. Aanvankelyk meende het talrijke publiek, dat op de kaai was samengestroomd, dat de gedetineerde een ontvluchtings poging had ondernomen. J., die afkomstig is uit Tilburg, had echter slechts een paar dagen hechtenis wegens een licht vergrijp t0 ondergaan en hy kon voorts weten, dat een der gelijke ontvlucMingspoging geen enkele kans van slagen had. Men kan dan ook aan nemen, dat hij in een over spannen toestand tot zijn on bezonnen daad is gekomen. Centralisatie slachtingen op Walcheren. Reeds lang is er sprake ge weest om de slachting op Wal cheren economischer tè doen geschieden door centralisatie in Middelburg. De gemeenten St. Laurens, Veere, Nieuw, en St. Joosland, Meliskerke, Ame- muiden en Grijpskerke hebben al lang een overeenkomst met Middelburg, dat zy hun'slach tingen aldaar doen verrichten en niet zelf een slachthuis ves tigen. De minister van Binnen landse Zaken en het college van G.S. willen thans een der- geiyke regeling treffen voor alle gemeenten op het eiland, inclusief Vlissingen, waar het coöperatief slachthuis door oorlogsgeweld zwaar bescha digd werd. In de eerstvolgende byeen- komst zal de Middelburgse raad advies uitbrengen over deze kwestie. Er is reeds een ontwerp _geme enschappelij ke regeling tot stand gebracht. De verschillende gemeentebestu ren verplichten zich daarby voor slachtigen van het abat. toir te Middelburg gebruik te maken, eventueel met uitzon dering voor de noodslachtingen. Zy behoeven niet by te dragen in het verlies en delen niet in de winst van dit abattoir; wan neer de reserve de 25000 overschrijdt, zal tot verlaging van de rechten worden overge gaan. Er zal een commissie van advies worden ingesteld, waarvan één lid wotdt aange wezen door B. en W. van Mid delburg, één door B. en W. van Vlissingen en vier door de ove rige Walcherense gemeenten. Voorts hebben in deze commis sie zitting twee slagers uit Middelburg, twee uit de ande re gemeenten en één vee. x- porteur of grossier. De Middel burgse vertegenwoordiger treedt op als voorzitter. Vlissingen STR ANDVERENIGING OPGEHEVEN. In een Donderdag 11. ge houden buitengewone algeme ne' vergadering van de Strand- vereniging Vlissingen (S.V.V.) is besloten tot liquidatie der organisatie. Aangezen een strandleven, zoals Vlissingen dat vóór '40 kende, voorlopig nog niet mo gelijk is en ook omdat in ver band met de uitbreidings plannen van de gemeente net vroegere terrein van de ver eniging niet meer geschikt is, werd het voorstel tot liquida tie aangenomen. Het saldo van de liquidatie zal ter beschikking gesteld worden van het Groene Kruis, E.H.B.O. en de Transportco lonne van liet Rode Kruis. Het bestuur deelde mede, dat het de opheffing van de vereniging betreurde. Het ves tigde nog eens de aandacht op het feit, dat het huidige vrye strand voor de gemeen te Vlissingen te klein is. Ver wacht wordt, dat in de toe komst weer gelegenheid zal ontstaan om het vrye strand- vermaak te ontwikkelen. AANPLAKBORDEN. B. en W. van Vlissingen hebben het plan tot verhuring van de aanplakborden over te gaan en* bovendien enkele nieuwe aanplakborden te plaatsen. Zodra het aantal aanplakborden voldoende is, zullen de bepalingen uit de Algemene Politieverordening ten aanzien van het aanplak ken weer toegepast worden en aan het wilde aanplakken een einde worden gemaakt. Alleen by verkiezingen zal dan nog gelegenheid worden ge geven tot gratis plakken. „SNIP EN SNAP". Zondagavond komen Snip en Snap (Willy Walden en Plet Muyselaar) in het Concertge bouw te Vlissingen het tiende jaarfeest van hun samenwer king vieren. KERKDIENST DOOR PICK-UP. Hedenavond zullen in de Oostkerk te Middelburg de gramofoonplaten, waarop de Hervormde kerkdienst van j.l. oZndag in de Concertzaal is opengenomen en die bestemd zijn voor de militairen in 'In donesië, worden proef ge draaid. Middelburg MOTIE TEGEN HET COMMUNISTME Donderdagavond werd in 't Schuttershof te Middelburg een drukbezochte ledenverga dering van de P.v.d.A.-afde- ling gehouden, onder voorzit terschap van de heer Bayens. Deze deelde mede, dat sedert de vorige ledenvergadering het ledental met 34 was ge- gestegen. Op Hemelvaartsdag zal de jeugdbeweging „De nieuwe Koers" in Ede 'n toog- da& houden waaraan ook Zeeuwen zullen deelnemen. Tenslotte werd met algeme ne stemmen een motie aange nomen en aan het Partybe- stuur gericht. In deze motie betuigt de afdeling Middelburg haar sympathie en instemming met de door het Partijbestuur aangenomen houding tegen over de C.P.N. en haar man telorganisaties. Kerknieuws TWEEDE PREDIKANT KOUDEKERKE. Onlangs besloot de Kerke- raad van Koudekerke waar. onder 't Zand ressorteert der Ned. Herv. kerk, een twee de predikant te beroepen, die 't Zand als standplaats zou ontvangen. In verband hierme de is thans een beroep uitge bracht op ds. J. H. Renting te Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2