PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Doodstraf tegen v. d. Waals Haganah valt aan De Grondwetswijziging De klachten over de Vlissingse woningdienst BILT England-Spielin geheimzinnig waas gehuld 191e Jaargang - No. 96 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS. 23 ct. per week; 1 3,20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie t 2. Giro nr 359300 P-ZC.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b gg 2228) - Oostburg: Gratamartr 3. tel 102 Temeuzen Brouwertlstr i - Zteritaee Nwe Bogerdstr C 100 tel 26. Het Wereldgebeuren Berichten over Russische interventie. Hoogtepunt nadert. Nu de wapenen zijn gaan spreken naderen de spannin gen in Palestina snel n dra matisch hoogtepunt. De klei ne; maar goedgetrainde en fanatieke Joodse strijdmacht, de Haganah, is 'n fel offén- sief begonnen In het gebied van Haifa, dat snel tot suc ces heeft geleid. De tegen stand werd resoluut gebro ken en de Arabieren moesten om een wapenstilstand ver zoeken. Een bewijs temeer hoezeer aan de Arabische bliif afdoend een einde ge maakt had kunnen worden indien, wat nu de oliebelan- gen verhinderd hebben, de Veiligheidsraad wat rugge- graat had getoond. Natuurlijk zal de Arabische Liga deze nederlaag niet zon der meer slikken. Naar ver luidt heeft Syrië opnieuw sterke troepencontingenten bij de Palestijnse grenzen gecon centreerd, Alles wijst er op, dat 15 Mei, het einde van 't Britse mandaat, tevens het begin zal zijn van een Ara bische invasie uit de nabuur- staten. Dan pas zal blijken of de nieuwe Joodse staat tegen de overmacht bestand zal blyken. Het geredekavel van de diplomaten der Ver. Naties over een wapenstilstand doet onder deze omstandigheden wat onwezenlijk aan. De Ara bische stamhoofden halen Hun schouders op over Truman's dringende smeekbeden toch vooral niet te vechten, omdat dit zijn regering zo ongelegen komt." En de Joden vertrouwen liever op hun sten-guns dan op een van de vele V.N. Com missarissen. De lieden, die zo bezorgd zijn om hun Arabisch© olie, hebben iets nieuws bedacht. De laatste weken sijpelen steeds meer berichten de we reldpers binnen over stiekeme Russische interventie. Sovjet-officieren zouden dienst doen in de Haganah en Sovjet-agenten zouden el ders aan het wroeten zijn. Dat is klaarblijkelijk een po- Nieuwe partij in dé Sovjet-zóne. Te Berlijn wordt gemeld, dat aan de Sowjet autoritei ten is verzocht de oprichting goéd te keuren van een „Na tionale Democratische Par tij*'. welke zich sterk zou richten tot de „nationalisti sche gevoelens van voormali. ge kleine nazi's! Reeds zijn in de Sowjet. zóne voorbereidingscomités opgericht in Halle en Erfurt. JDe partij zal „werken voor de nationale onafhankelij k- heid door vreedzame midde len en de ware belangen van het Duitse volk veschermen" Drie nieuwe Amerikaanse wapens. Amerika heeft drie wapens, die krachtiger zyn dan de atoombom, heeft viee-admiraa! Zacharlas verklaard, n.l. een bacteriologisch, een biologisch en een climatologisch wapen. De Sowjet-Unie weet, a'.dus de vice-admiraal, dat wij deze drie wapens tijdens de oorlog hebben ontwikkeld. Wat ver nietigingskracht betreft, komt de atoombom eerst op de vier de plaats. Lewis weer voor de rechtbank. John Lewis is opnieuw voor de rechtbank versche. nen die over Het ..burgerlijk"' aspect van het proces zal oordelen. De adjunct-procureuf-gene raal van de Verenigde Staten en de advocaat van de staat hebben de rechtbank ver zocht de „burgerlijke straf van Lewis ten minste tijdelijk .op te schorten. De procureur heeft zich echter het recht voorbehouden de toepassing van de straffen later te mo. gen vorderen. indien de mijnwerkers het werk op nieuw neerleggen. Franse regeringscrisis te verwachten De Franse drie-partijenre gering van Robert Schuman wordt bedreigd door een cri sis tengevolge van het feit. dat de socialistische partij het voorstel van de M.R-P. tot verlenging van de periode voor militaire dienst heeft afgewezen- De regering hoopt door di. verse noodmaatregelen tot na de oogst, die zeer goed be looft te worden, te kunnen aanblijven. Alsdan zouden de kosten voor het levensonder houd verlaagd kunnen wor den. ging om het zo voor te stel len alsof de Joden op weg zjjn gemene zaak te maken met net Russische imperialis me. Dit zou dan de publieke opinie in de Ver. Staten ten gunste van de Arabieren moeten doen omslaan, en het opgeven van het delingsplan een geldig motief móeten ge ven. Niemand zal aannemen, dat Stalin alleen maar een be langstellend toeschouwer is bij het Palestijnse drama. Ook de Sovjets hebben belangen in het Midden-Oosten. Het heeft er echter alle schyn van, dat in dit geval het anti-communisme slechts als dekmantel dient om eigen falen te omhullen. Do oude stad var. Jeruzalem is geheel geïsoleerd. Engelse soldaten onderzoeken een wa gen naar wapens of ammu nitie. Minister Gielen wil de Universiteiten coördineren. Ten aanzien van de positie" der unversiteiten meent mi nister Gielen het advies van de Staascommissie voor de reorganisatie van het hoger onderwijs te moeten afwach ten, alvorens zijn standpunt te bepalen, aldus lezen wij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Het is hem bekend, dat de autono mie der Rijksuniversiteiten in die commissie lange tijd onderwerp van bespreking is geweest en dat wellicht voorstellen tot een zekere autonomie in het rapport zul len worden gedaan. Daarmee zal naar alle waarschijnlijk heid gepaard gaan een voor stel tot instelling van ec-n coördinerend orgaan voor al le universiteiten en hoge scholen. DE AANKOMST VAN KONING LEOPOLD. De socialistische fractie van de Belgische Kamer heeft naar aanleiding van de inter, pellatie v. d. Goes v. Naters in de Tweede Kamer met be trekking tot.de demonstratie bij de aankomst van koning Leopold te Rotterdam, de voorzitter van de fractie op gedragen, Spaak over deze aangelegenheid vragen te stellen- KORTE PREDICAT1E „Kom over in Mace donië en help ons" Hand. 16 19. Bij een heftige natuur pas sen ook heftige gebeurtenis sen. Paulus' bekering door de verschijning op de weg naar Damaskus, was als een blik seminslag in zijn levenshuis. Nu grijpt God voor de twee de maal in in het zendsche- ma van Paulus. Hij wordt geroepen naar 'n arbeidsveld, waar hjj nooit over gedacht had, dat hij daar nodig /was. Zo komen we tot het op schrift boven deze overden king „Kerk en Wereld." De Kerk wordt meer dan ooit geroepen, Zijn boodschap uit te dragen aan de wereld» zodat de wereld er door ge holpen wordt. Zij heeft dat, wat de wereld nodig- heeft. Het is niet de oplossing voor de problemen van de Veilig* heidsraad, geen uitkomst voor de economische zorgen van verminderde koopkracht en deviezen nood. De Kerk heeft een bood schap voor de wereld die mensenlevens verandert, zó dat niet zorgen e.n verdriet het laatste woord hebben, maar Gods liefde en genade. Als we alles wat de wereld biedt eens in onze handen ne men. wat is het dan alles waardeloos. Het glipt»zo tus sen de vingers door Ons geld, zo hebben we het. zo is 't uitgegeven. Veel geluk heb ben we er niet van. Onze liefde, waarvan we zo veel verwachting, hebben blijkt dikwijls niet veel meer 'dan een ééndagsvlieg. Dan hebben we wat beters ont dekt. Zo gaat het met eer en blijdschap en al die andere dingen, die U nog zou willen opsommen. Wat blijft is altijd de zorg, de teleurstelling, het verdriet. Dat is de nood van de we reld. Paulus moest komen in het land van die knappe koppen, die in hun wijsheid waren vastgelopen, om te vertellen van een God die de wereld in Zijn liefde behoudt. Zij kre gen de uitredding, dat niet wisheid de oplossing in zich bergt, maar geloof. Voor anderen, voor wie we tenschap en kennis een on bereikbaar ideaal was, had Paulus de blijde tijding: ge loof alleen grondt Uw he le leven alleen op Jezus Christus en ge zult zalig wor den. Als de Kerk in woord en daad dit aanbiedt aan die grote massa, die een uitweg zoekt en niet kan vinden, vallen schutjes en grenzen weg. A. C. W. ten Cate. Noordgouwe. Uitspraak in de zaak aanslag bevolkings register. Tegen twee der vier ver dachten in de zaak betreffen de de aanslag op het Amster dams bevolkingsregister -heeft het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, dat Vrijdagmor gen uitspraak deed, 't onder zoek aangehouden tot 28 Mei. De derde verdachte, de 35- jarige vroegere huisknecht van de bij de overval betrok ken en gefusilleerde illegale werker Arondeus, werd con form de eis tot 3 jaar gevan genisstraf met aftrek van voor-internering veroordeeld. De vierde en laatste ver dachte, de 62-jarige ex-NSB- er en expediteur M. de R. uit Amsterdam hoorde zich conform de eis veroordelen tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Nog niets veranderd. Te Schw&bischmund in de Amerikaanse zóne van Duitsland is m^t overweldigende meerder heid van de 33-duizend zielen tellende bevolking de vroegere nationaal- soclalistische burgemees. ter, Franz Konrad, her kozen. Zijn tegenstander was de half-jood Franz Czisch. De supporters van Czisch zijn mishandeld en geterroriseerd. Er werden grote Davids sterren op de straten gekalkt. Aroba's verlangen niet onredelijk. Maar daarom nog geen afscheiding nodig. Blijkens het voorlopig ver slag over de wijziging van* de Surinaamse en de Curagaose staatsregeling, meenden vele Eerste Kamerleden aanvanke lijk, dat veel -van hetgeen Aru ba verlangt niet onredelijk is. Zjj trokken echter in twijfel, of het voor de vervulling van die verlangens wel noodzake lijk is. dat het zich van Cura sao afscheidt. De vraag werd gesteld, of het in de bedoeling ligt, ook hervormingen aan te bren gen bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Werd de spion ook bedrogen? „Deze zaak tegen van der Waals geeft het trieste verslag van de strijd tussen de illegale splonnagegroepen enerzijds en de Duitse contra-spionnage anderzijds, waarbij helaas de Duitsers do grootste successen boekten", aldus ving de ad- vocuJi-fiscaal zjjn requisitoir aan tijdens de vijfde dag van de terechtzitting. „De gevolgen van de daden van v. d. Waals zyn ter zitting overduidelijk gebleken. Ik verzoek het Hof van der Waals te vèroordelcn tot de hoogste straf, de doodstraf, daar ik ervan overtuigd ben, dat dit de enige straf is, die hij verdiend. Men zal zeggen, levenslang is toch net zo goed. In deze politiek onzekere tij den acht ik echter levenslang een onvoldoende beveiligings maatregel tegenover het Nederlandse volk. Ik zai alleen gerust zjjn als deze straf wordt opgelegd en wordt geëxecu teerd. Dit is £een subjectieve wraakoefening maar een objectieve vergelding. Ik hoop, dat bjj het overwegen van uw sen tentie u de gerechtigheid voor ogen zal staan, voor welke zovelen hebben gestreden en zovelen hun leven hebben ge offerd, door het verraad van deze man", aldus beëindigde mr. van Doom z\jn requisitoir. Alvorens mr. van Doorn het woord te geven, hield de pre sident, mr. J. van Vollenhoven, een korte toespraak, waarin hij zeide, dat in deze zaak van grote importantie het hoogte punt lag in de behandeling van het „England-Spiel". Van getuige Schreieder hebben wij een volkomen onbevangen en duidelijke uiteenzetting gehad van het „England-Spiel", zoals aan zijn zijde gespeeld werd. „Van de andere zjjde daar entegen zijn ons de noodza kelijke gegevens onthouden", Voorlopige Federale Regering van Indonesië nog geenszins tevreden. Memorie van Antwoord yan de Regering. Ontleend is aan de memo rie van antwoord aar. de Tweede Kamer aangaande de wetsontwerpen betreffende herziening Gjondwet. Het advies van de voorlopi ge federale regering van In donesië heeft de Ned. rege ring inmiddels bereikt. De Unie is gedacht als een zelfstandig subject van vol kenrecht, samengesteld uit zelfstandige staten, wier on derlinge verhouding van staatsrechtelijke aard is en wier status hen voorbestemt om deel uit te maken van de organisatie van de Ver. Na ties. De Unie heeft zelve we. der een hoofd. De Unie zal echter niet zijn een (super) staat, wél een gezagsorgani- satie met eigen organen en eigen competentieveld. De regering geeft er de voorkeur aan, de naamgeving voor dc Unie over te laten aan het gemeen overleg. STAATS SECRETARISSEN- De efficiency in de beharti ging van 's lands zaken kan door invoering van het nieu. we instituut aanmerkelijk wórden bevorderd. Het insti tuut zal echter in elk geval met voorzichtigheid en stap voor stap moeten worden in gevoerd. Lang niet alle de partementen lenen zich voor de aanstelling van een staatssecretaris, nog daarge. laten of de talrijke bekwame en geschikte candidaten voor het ambt beschikbaar zullen blijken. Antwoord van B. en W. Hoewel er in de gemeen te Vlissingen geen bun ker- en kippenhokgevallen voorkomen by de volks huisvesting, staan er 92 zeer urgente gevallen in geschreven, waarvan be stendiging ca.hstrophale gevolgen zou hebben, al dus delen B. en VV. van Vlissingen mede aan de gemeenteraad. Zjj doen deze mededeling m de memorie van antwoord op het rapport dat de raadsafde- lingen opmaakten naar aan leiding van de gemeente-be groting 1948. B. en W. zullen alles doen om het woningcontingent '48, dat voor Vlissingen slechts op 60 werd bepaald, nog verhoogo te krijgen. Het contingent zal gebruikt worden voor her bouw in het plan Graven straat en indien mogelijk voor 30 flat-woningen aan de Bou levard. De voortgang van het her stel der gemeentewoningen aan de Paul Krugcrstraat en de Verkuyl Quakkelaarstraat is thans bevredigend. .CRITIEK OP DE WONINGDIENST. B. en W gaan uitvoerig in op de critiek, die werd uit geoefend op de Gem. Woning- dienst. Zij menen, dat veel critiek achterwege gebleven zou zgn indien"herstel en nieuwbouw zich sneller hadden voltrok ken. Aan billijke en soms zelfs dringende verlangens kan niet worden voldaan; boven dien wordt het aantal trouw lustigen steeds groter. De grote groep personen, die in het beschikkingsrecht over eigendommen of gehuur de panden worden beknot, staat in de meeste gevallen niet sympathiek tegenover de woningdier.st. (i B. en W. vinden dan ook, dat de leiding van de Wo ningdienst verre van te benij- deh is en welhaast over bo- B. en W. erkennen, dat in een recent geval onjuist werd gehandeld, toen door de be trokken ambtenaren uit een advies van de Commissie van Bijstand werd geconcludeerd, dat deze commissie een be slissende bevoegdheid zou heb ben, Maatregelen daartegen zijn' genomen. HOGE KOSTEN. Wat de hoge kosten van de Woningdienst betreft wij- zen B. en W. er op, dat het aantal ambtenaren in 1946- nog 27 bedroeg en nu 12. 't College heeft waardering voor de .wijze waarop het per soneel zijn arbeid verricht. Het personeel wordt door het publiek dikwijls onjuist en onvolledig in gelicht, soms gepaard gaande met de grofste be ledigingen, terwijl de klachten zeer vaak onge grond zijn. Overigens erkennen B. en W„ dat er ook door het per soneel fouten zijn gemaakt. De leden van de Commis sie van Advies zullen in het. vervolg vergaderen in het ge meentehuis. Tenslotte merken zij op. dat het taxeren van huurwaarde heilzaam heeft gewerkt tegen, de voortduren de pogingen om het woning- venmenselijke capaciteit moet tekort te gebruiken als mid- beschikken. I del tot prijsopdrijving. DE NOTA- V. D. GOES VAN NATERS. De regering volstaat in dit stadium met haar grote waardering uit te .spreken over het door de heer v- d. Goes van Naters genomen initiatief Zij zal zich gaarn» "beraden" over de vraag, ii hoeverre reeds thans het ogenblik gekomen is om de voorbereiding van de he ziening der Grondwet in der door hem aangegeven zin ter hand te nemen. DE MENING VAN INDQNESIë. De vastlegging van richtlij nen voor de staatkundige ontwikkeling in de Grond, wet. brengt mede, dat de te formuleren richtlijnen nauw keurig dienen overeen te stemmen met wat <in feite reeds overeengekomen is in gemeen overleg. Elke afwij king kan aanleiding geven tot de gedachte, dat daarme de bepaalde punten door Ne. derland eenzijdig worden vastgesteld. Zeker is dat bestudering van dit wetsvoorstel bij ve len in Indonesië en niet uitsluitend Indonesiërs ge voelens van teleurstelling en ontmoediging gewekt heeit. Men vraagt zich af of met de ze overgangsbepalingen nu inderdaad de mogelijkheid geschapen wordt om tijdig en op doeltreffende wijze die overgangsvoorzieningen te treffen, welke binnen het raam van het door de rege ring aangekondigde staatkun dige program noodzakelijk zijn. Artikel H van het ontwerp geeft een opsomming van vrijwel alle artikelen der Grondwet, welke op Indone sië betrekking hebben. Deze artikelen herinneren onmis kenbaar aan koloniale ver. (ïoudingen en zijn een doorn in het oog van Indonesië. Het is raadzaam in de toelichting nadrukkelijk- te stellen, dat uit deze wijziging geenszins valt af te leiden, dat in de nieuwe Grondwet van het Koninkrijk nog plaats zal zijn voor deze bepalingen. Als een ernstig bezwaar wordt aangevoeld, dat de op. zet om in de algemene be ginselverklaring betreffende de tot stand te brengen nieu we rechtsorde zowel Surina me en de Ned- Antillen als Indonesië te omvatten? een omschrijving van deze nieu. we rechtsorde heeft doen kiezen, welke misschien voor Suriname en de Ned. Antil len. die te zamen met Ne derland een „Verenigd Ko ninkrijk" zullen vormen wel passend is. maar juist daar. door geen recht doet weder varen aan het verschil met Indonesië, waarvoor de eer ste richtlijn .zal zijn de vor ming van een souvereine staat buiten het Koninkrijk Een andere redactie wordt in overweging gegeven. Als een ernstig gemis wordt voorts aangevoeld, dat van de „souvereiniteit" van de „Ver. Staten van Indonesië'1 geen meldnig wordt gemaakt. aldus de president. „Wij ont vingen van die kant niet die service, die we verwacht hadden. Gezien de uiteenzet tingen van Schreieder en van der Waals in deze kwes tie is ons gebleken, dat van der Waals noch een actieve, noch een verantwoordelijke1 rol In het „England-Spiel" heeft vervuld". Namens het Hof, zo ging de president verder, wordt zowel het openbaar ministerie als de verdediging met aandrang verzocht het „England-Spiel" niet ter sprake te brengen. Het gaat hier uitsluitend om de strafzaak van den Waals. DIEP BEWOGEN. Het Hof was door deze zaak diep bewogen. In deze zaak Is de illegaliteit op zijn best naar voren gekomen. Deze illegalen hebben het hoogste gegeven wat zij hadden, met alleen dit doel voor ogen, het vaderland te dienen. „Als een klein land nog der gelijke mensen heeft, dan heeft het nog een grote tofkomst", aldus besloot president van Vollênhoven zijn rede. Nadat de zitting vjjf minu ten was geschorst hield de ver dediger, mr. van der Starp, zijn pleidooi. DE VERDEDIGING. Als lid van de groep „dienst Wim" was hij zelf bijna slacht offer geworden van van der Waals. Een later door hem bb Christiansen bewerkstelligde uitwisseling van 45 gevange nen, die na overleg met Lon den zou plaats vinden, misluk te. Dit alles was voor hem een prikkel uit te vinden wat de oorzaak van deze mislukking kon zijn. Na een gesprek met van der Waals' zuster begon hij zich echter af te vragen of de mis dadigheid, die uit de van der INSTITUUT STEUN WETTIG GEZAG. Samenwerking van diverse organisaties. Er heeft zich met instem ming van de regering een in stituut gevormd, dat zich ten doel stelt, de toetreding te bevorderen van vrijwilligers tot en het voortdurend verlenen van medewerking aan door de regering te vor men organen tot steun van het wettig gezag door het ge ven van militaire-, politio^ nele- en economische bij stand. Het instituut draagt de naam van instituut steun wettig gezag" en zal optre den in landelijk, gewestelijk en plaatselijk verband- De organisaties, welke zich tot dusverre op dit gebied hebben bewogen, te weten* de bijzondere vrijwillige landstorm, volksweerbaar, heid, de v.m. binnenlandse strijdkrachten, nationale bij. stand, organisatie nationale hulp en de vereniging van vrijwillig politie personeel zullen hun werkkracht en er varing te samen met andere groepen uit de bevolking ter beschikking van het instituut stellen. Grondwetswijziging in de Tweede Kamer. De voorziter der Tweede Kamer heeft medegedeeld.dat het zjjn voornemen is, de wetsontwerpen inzake de grondwetsherziening in de vergadering van Woensdag 28 April in behandeling te bron gen.- Brand in opvoedingsgesticht. Vajjdagavoncl is een felle brand uitgebroken in het Leo- gesticht, R.K. opvoedingsge sticht voor jongens in de Dijk hoek te Borculo. De linker vleugel van het gebouw is to taal uitgebrand. Persoonlijke ongelukken zjjn niet voorge komen. Waals ten laste gelege feiten sprak, werkelijk zo groot was. Van der Waals had hem toen door middel van zijn zuster doen weten, dat wanneer hjj een of twee uur met zijn ver dediger !:on spreken, de zaak voor deze volkomen helder en duidelijk zou zijn. Dat is gebeurd. v. d. WAALS BEDROGEN? Het komt hierop neer, dat de illegale werker Anton van der Waals op aanraden van Emile Verhagen met de S.D., door wie hij tweemaal gear resteerd is geweest, verder contact zoekt. Schreieder heeft toen van der Waals ervan overtuigd eigenlijk een gealli eerd penetratie-agent te zjjn. „Van al degenen, die zo door van der Waals van een wissen ondergang zfjn gered; van alle communicatielijnen, die zo verborgen bleven, zo betoogt de verdediger, zal Ik n een door van der Waals operestelde ljjst overleggen". Helaas was Schreieder geen geallieerd nenetratieagent en van der Waals is daar het slachtoffer van geweest. De verdediger verzocht daarom het Hof te wachten tot de parlementaire commis sie zijn onderzoek heeft beëin digd en te wachten tot de zaak Schreieder is voor geweest. Na repliek van de advocaat fiscaal wordt de zitting geslo ten. DE ZAAK v. d. MEER. Alvorens het requisitoir werd uitgesproken werd de door v. d. Waals begane moord op van der Meer behandeld. Deze moord pleegde hij alleen om verder te kunnen leven onder de naam en de identi teit van de vermoorde en zo doende zich veilig te stellen voor vervolging. Nadat een verklaring van de broer van v. d. Waals was voorgelezen kwam als laatste getuige voor de 28-jarige Cor- rie van der Held, timide meisie met een zacht stemmetje, laat ste echtgenote van Van dei- Waals. Van der Meer had zjj eenmaal gezien. Later heeft ze, toen de man niet meer te rugkeerde, niet meer naar hem geïnformeerd. „Ik begreep het wel" zei ze zacht. Het H« [of zal 7 spraak doem Mei a.s. uit- Zal de heer Neher dr. van Mook opvolgen? (Vrn onze correspondent) In het algemeen mag men «veniremen, dat in Indonesië het heengaan van dr. van Mook acuut wordt geacht, al maken tal van redenen zijn vertrek op dit ogenblik nog hoogst onge wenst. We denken o.m. maar r»?n het incident te Djocja en aan de nieuwe moeilijkheden, die in Oost-Indonesië tegen de volgende maand ^gevreesd wor den. wanneer het parlement in Makassar bijeenkomt. Mis schien ontlaadt zich de bui zelfs eerder. Dan zijn er ook nog de komende verkiezingen in Nederland, die hun schaduw vooruit werpen. Minister Ne. her, zo heet het hier, is onver- richterzalce uit Nederland te ruggekomen. omdat het Kabi net geen tijd kon vinden zijn mening te formuleren inzake het voorstel der Ned. Indische regering betreffende het Unie statuut. Een bron van nieuwe ergernis voor dr. van Mook, die zich daardoor in zijn werk zaamheid geremd voelt. Intussen wordt, het de hoog ste tijd. dat Den Haag zich gaat bezig houden met de vraag, aan wie dr. van Mook zijn taak zal moeten overdra gen. De opvolger van dr. van Mook moet In elk geval met de lopende zaken vertrouwd zijn en onmiddellijk daadwer kelijk kunnen optreden. Dit maakt het duidelijk, waarom men hier In de heer Neher de eerste Hoge Commissaris van de Kroon ziet. Naar het oor deel va» velen, die zjjn, werk zaamheid in Indonesië hebben gevolgd, een bezadigde figuur, soepeler, maar tegelijk minder krachtig dan dr. van Mook, Botwinnlk wint van Keres. De afgebroken partij Keres Botwinnik uit de 15e ron de is in het voordeel van Bot winnik beslist. OE VOORSPEL T AFNEMENDE BEWOLKING Geldig tot Zaterdagavond. In het Zuiden en Westen van het land aanvankelijk hier en daar nog enige regen. Overigens geleidelijk afne- ipende bewolking en iets ho gere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind tus sen Noord-West en Noord- Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1