NIEUWS UIT ZEELAND Leidse profs in debat over Indonesische politiek V.V.V.-wcek te Vlissingen Nieuws in een Notedop Geen Christelijk getuigenis in Verdrag van Brussel EERSTE KAMER Zelfs geen minimum-basisvoor kabinetsverbreding aanwezig Oud G.G. van Limburg Stirum wees de weg 1 Van onze parlementaire redacteur) Drie ministers zaten Don derdagmiddag broederlijk ver eend achter de regeringstafel in de Eerste Kamer om de be schouwingen over de begro ting van Overzeese Gebiedsde len aan to horen. Minister Jonkman in het midden, de minister-president aan zyn rechter- en minister Götzen aan zjjn inkerzjjde. De heer H. Algra (A.R.).had het debat reeds Woensdag ge opend met een felle veroorde ling van het Indische beleid en van enkele dingen die zich daaromtrent hebben afge- Seeld, zoals de radiorede van M. de Koningin, waarvoor hij het kabinet aansprakelijk stelde. Met voldoening consta teerde hij dat de regering naar aanleiding van de jongste in cidenten te Djocja een krach tige houding heeft aangeno men. Enige spanning is er wel geweest in het debat; daar voor zorgde vooral prof. dr. J. de Zwaan (C.H.), die zeer felle critiek levetde in wat hij noemde „een globalt afreke ning met het beleid van deze minister", waarmee hij dan uitsluitend mr. Jonkman op het oog bleek te hebben. Hoe het zij, prof. De Zwaan ge bruikte enkele uitdrukkingen, die het misnoegen van de voor zitter, prof. Kranenburg, op wekten. Deze greep tot twee keer toe in, en daarby ont stond een vinnig twistgesprek tussen beide Leidse hooglera ren, hetgeen uiteraard eqn Stichting Herbouw Walcheren. (Vervolg van pag. 1). Instede daarvan benoemde de Stichting echter als direc teur de heer jhr. ir. J. d^Ra nitz, wiens functie van hoofdingenieur-directeur der Volkshuisvesting in Zeeland slechts zeer zijdelings ver band hield met de weder opbouw van Walcheren. Daarmede had de Stichting haar-eigen vonnis geveld. Zij' had vereniging van de Stich ting Herbouw Walcheren met het Streekbureau Wal cheren afgewezen: De schei ding moest gehandhaafd blij ven. totdat eén van beiden óf beiden zouden verdwijnen. LIQUDATIE. De Stichting wordt thans geliquideerd. Inderdaad was haar tijd gekomen, doch wij betreuren dit. Juister ware het o.i. geweest als de Stich ting Herbouw Walcheren reeds tijdig het initiatief zou hebben genomen om te be vorderen. dat het Streekbu reau Walcheren zou zijn op genomen in het stichtings- verband met meer autonoom karakter. Daardoor zouden alle wederopbouwwerkzaam heden van Walcheren zijn ge coördineerd in het noodzake lijke streekverband onder in tensieve medewerking van plaatselijke autoriteiten en 'n langdurige en vruchtbare ta^k zou haar nog zifn be schoren. Hierdoor zouden drie belangrijke doeleinden zijn bereikt: le. Behandeling van de Wederopbouw van Walche ren in streekverband en daarmede coördinatie van alle factoren. 2e. Eenheid in behande. ling van het wederopbouw- probleem. 3e. Intensieve medewer king van plaatselijke auto riteiten en corporaties. Thans is het wederopbouw- werk voor Walcheren, dat coördinatie vereist, verbrok keld. DE AFWIKKELING. De gemeenten zijn er niet gelukkiger mee, dat zij werkzaamheden krijgen te verrichten, die beter in streekverband kunnen wor den verricht en anderzijds moet het Streekbureau ziin werkzaamheden voortzetten als Rijksbureau, totdat het ook versplinterd wordt- De liquidatie van de Stich ting Herbouw Walcheren heeft echter althans dit voor deel, dat in de afwikkeling der herbouwgevallen eenheid wordt gebracht en deze af wikkeling in ziin geheel door het Streekbureau Walcheren zal geschieden. Overigens moge een woord van lof niet worden onthouden aan het bestuur der Stichting, dat. voor zo. ver het invloed kon uit oefenen op de gang van zaken, die in hoofdzaak door het Rijk werd voorge schreven, zich met volle toewijding van zijn taak heeft gekweten en even eens aan 't bureau der Stich ting, dat vooral toen de heer Abspoel nog de lei ding had. hard heeft ge werkt en veel heeft be reikt. minder plezierige indruk maakte. Prof. de Zwaan heeft in zo veel woorden de minister het vertrouwen opgezegd. Hy vond dat er „iemand anders en iets beters" komen moest in plaats van deze bewindsman. Hij be schuldigde de minister van dubbelzinnigheid bjj zijn op treden; een term, die hij eerst anders had omschreven daarin was dan de reden tot het ongenoegen met de presi dent gelegen. Overigens ver klaarde deze afgevaardigde, dat de geest van het regiem Welter-Coljjn door de heer H. J. de Dreu (Arb.) gehe keld ook nooit zyn instem ming heeft gehad en dat hij hetzelfde wil als dat wat de regering „globaal" nastreeft. Met nadruk vroeg hij in hoe verre er van buitenlandse in menging in het Indonesische beleid sprake is. De heer De Dreu had hulde gebracht aan de nagedachte nis van de dezer dagen over leden oud-gouverneur-generaal mr. Graaf van Limburg Sti rum. Wanneer Nederland des tijds de weg had willen gaan, die deze man wees, zo zeide hij, zou ons veel leed gespaard zijn gebleven. Prof. mr. A.~ M. Molenaar (VVD) constateerde met na druk, dat er van vooruitgang sprake is, nu ook de vertegen woordigers der oppositiepar tijen betrokken zijn bij de voorbereiding van de Rijkscon ferentie. Dit wil nog wel niet zeggen, dat zij verantwoorde lijkheid dragen, maar in ieder geval willen zij meewerken om tot een oplossing te ko men en wel als loyale opposi tie. Ook bracht hy het Mars hall-plan ter sprake; hier Vroeg hy of de regering er zich van bewust is, dat Ne derland in dit kader ook voor wat Indonesië betreft, ver plichtingen heeft tegenover West-Europa. De heer P. A. Kersten (K VP) zeide, dat hem wederom was gebleken, dat er voor een toekomstig samengaan van de oppositie-partijen met de huidi ge regeringspartijen zelfs geen minimum-basis aanwezig Is. Een uitspraak, die van belang geacht moet worden, gezien de enigszins andersluidende verklaringen van de voorzit ter der K.V.P., de heer An- driessen en prof. Romme. Te meer waar zij kennelijk met Instemming van de leider der katholieke fractie in deze Ka mer, mr. Kropman, gedaan werd. Tenslotte werd de vergade ring verdaagd tot Dinsdag middag. Dan komt minister Jonkman aan het woord. Wethouders zonder portefeuille. Na de verkiezing van mr J. van der Velde tot zevende wet houder van Amsterdam zijn de werkzaamheden van beide communistische wethouders L. Seegers en dr. B. Polak ver deeld over de overige vijf wet houders. De communistische wethou ders blijven wethouder zon der portefeuille. De film van de maand. Met algemeene stemmen heeft het bestuur van de stichting Nederlandse Film club de Franse rolprent „Le diable au corps" (Nederland se titel: „Van de duivel be zeten") het praedicaat van film van de maand toege kend. Een Amerikaans tribu naal te Neurenberg heeft Don derdag 23 van de 24 vroegere hoge functionarissen van de I.G. Farben vrijgesproken van beschuldigingen wegens plun dering van fabrieken in Tsje- cho-Slowakije en Oostenrijk. Te Amsterdam zal 5 en 6 Mei a.s. de 95e bondsdag van het N.J.V. worden gehouden^ Ongeveer 130.000 mijn werkers in Noord-Frankrijk zjjn in staking. Het observatorium te Triëst heeft Donderdag een •aardschok van buitengewone hevigheid geregistreerd, waarvan het centrum waar schijnlijk in Griekenland of op de Grieks-Ionische eilan den ligt. In Engeland is het eer ste aUuminumschip te water gelaten. De noot woog slechts een derde van het gewicht van een stalen boot. Volgens Tass zou de generale staf der Verenigde Staten drie maanden geleden ieen geheime afdeling hebben ingesteld, bestaande uit ge- venentwintig officieren van de voormalige Duitse genera le staf. Deze staf zou werken aan de oprichting van een West-Duits leger. O, die smokkelaars! Hebt U wel eens op de vele Belgische auto's ge let, die Zondags door Zeeland toeren U dacht natuurlijk, dat daarin Belgische toeristen za ten, die zich niet aan het Zondags rijverbod behoe ven te storen. Maar U rekende niet met de vin dingrijkheid van onze Zeeuwse grensbewoners. Die hebben namelijk ont dekt, dat je Zaterdags met je eigen auto naar België kunt gaan en daar je wagen tijdelijk kunt ruilen met een Bel gische vriend, die zijn eigen auto dan aan je leent, opdat je daarmee Zondags in Zeeland of in de rest van Nederland kunt rondtoeren zonder enige politionele belem mering. 's Maandags worden de auto's teruggeruild en beide partijen zijn tevre den, heel tevreden... Ontevreden is alleen de derde partij: de Ne derlandse staat, die het nadeel draagt! Nordpohl-Splel lukte niet. Naar aanleiding van verkla ringen, afgelegd tijdens het procesvan der Waals, ver. zoekt het voormalig waarne mend hood van het bureaü Bijzondere Opdrachten, de res.- majoor K. de Graaf, o.m. het volgende mede te delen: Het Bureau Bijzondere Op drachten te Londen was op de hoogte van het feit dat de Duitsers een spel speelden met bovenbedoelde dienst. Het heeft dit „Nordpolsplel" geli quideerd door de telegramwis seling stop te zetten en geen gebruik meer te maken van do gepenetreerde ontvangstcomi. té's van Schreieder. Nimmer is een BBO-agent in de draden van het „Nordpolspiel" ge raakt. Het percentage BBO-agen- ten. dat gesneuveld is, is ?eer klein (naar schatting 5 Wèl hebben de Duitsers 4 5 malen getracht met het BBO 'n soortgelijk spel te beginnen als met het Englandspiel, doch het is hun nimVner gelukt. In. tegendeel, een keèr gelukte het. 't Bureau Bijzondere Opdrach ten van een dergelijke poging een zodanig gébruik te maken, dat men een spel met de Duit sers speelde, welke actie enige Duitsers het leven heeft ge kost. Engeland zendt pro- cöifimunistische ambtenaren „met verlof." Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat 15 vooraanstaande pro-communis tische ambtenaren in Engeland van hun post worden onthe ven. Onder hen bevinden zich vier vrouwen. Zij zijn werk zaam op de ministeries van voedselvoorziening, arbeid, volksgezondheid en vliegtuig bouw. De betrokken ambtena ren zullen, met behoud van salaris, met speciaal verlof worden gezonden. Kwartierdienst Middelburg-Vlissingen. Drie half-uur-ritten naar Go&s. Naar wjj vernemen zal de N.V. Stoomtram Walcherc n by wijze van proef gedurende twee maanden van 12 tot 6 uur kwartierdienst gaan on derhouden tussen Middelburg en Vlisslngen zulks met in gang van 9 Mei. Vlocht deze proef goed be vallen, dan zal een dergelijke dienstregeling in de toekomst worden gehandhaafd. Een van de voordelen hiervan is, dat men een betere aan sluiting krijgt op de provincia le boot naar Breskens. Het is niet de bedoeling om nog re gelmatig, zoals nu het geval is, met méér dan een bus pet- rit te rijden. Van 9 Mei af zulten voorts dagelyks drie extra ritten van Middelburg naar Goes worden gemaakt, met vertrektijden (Markt) om half twaalf, half vier, en half acht. Dit is spe ciaal ten gerieve van de pas sagiers voor 'sHeer Arendsker- ke en de zak van Zuid-Beve land, die daardoor een betere aansluiting krijgen op de Be- velandse busdiensten. De twee laatste Zondagdien sten van de Autobus Mij Zee land door de zak van Zuid- Beveland zullen eveneens uit breiding ondergaan, door dat voortaan van Goes uit tege lijkertijd twee bussen vertrek ken, één via 's Heer Arends- kerke, en één via s'Gravenpol- der. Thans rijdt slechts één bus. Er bestaan plannen om bij de komende wmterdienstrege- ling uurdiensten van Goes op Driewegen en Ellewoutsdyk te rijden. Of deze plannen door kunnen gaan, zal afhangen van de toestand der wegen en de materiaalpositie. Een dienst op Waarde kan nog steeds niet worden gereden, inver- band met de slechte wegcon- ditie. Noordexpress mag niet meer rijden. De spoorwegkantoren van de drie Westelijke mogendhe den in Berlijn hebben Don derdag telefonisch de mede deling gekregen van Russi sche zijde, dat de NordEx press niet mag rijden voordat nieuwe regelingen zijn ge troffen met de Sowjet-auto- riteiten. De Nord Express on derhoudt dé verbindingen van Berlijn met het Westen sinds 1945 en vervoerde staatsburgers van geallieerde mogendheden, die op verzoek van Russische beambten hun bagage en papieren moesten tonen. Deze Sow jet-maatre gel zal de laatste schakel in het passagiersvervoer van Berlijn naar het Westen ver breken. De Franse autoriteiten tref fen voorbereidingen om in verband hiermede bussen t.e laten rijden tussen Berlijn en Brunswijk. Sinds begin April hebben de Engelsen een busdienst op deze route. TWEEDE KAMER Benelux te zeer in ambtenaren-handen? Bestrijding van het Communisme. De Tweede Kamer heeft be handeld het wetsontwerp tot goedkeuring van ht verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Ver. Koninkrijk Groot- Brittannië en Noord-Ierland dat t& Brussel op 17 Maart werd ondertekend. Bij de al gemeene beraadslaging was tevens aan de orde de motie van der Goes van Naters (Arb.). mede ondertekend door de K.V.P. betreffende de opbouw van een rechtsge meenschap van democrati sche staten in federaal ver band. De heer Roolvink (K-V.P.) betoogde, dat voor de crisis van structuele aard, welke zich gedurende de laatste 20 jaar in de buitenlandse poli tiek voordoet, z.i. te wijten is aan de afdwaling van de eisen van het Christendom- Het samengaan van meer Niet naar Madrid en niet naar Praag. De Engelse Voetbalbond heeft een uitnodiging van de Spaanse Voetbalbond om in Madrid tegen Spanje te spe len, zonder opgaaf van reden, afgewezen. Spanje had gevraagd om deze wedstrijd te spelen in plaats van de wedstrijd Enge land—Tsj echo Slowakije, die in Praag zou worden ge speeld, doch is afgelast. Shinwell, de Engelse minister van oorlog, heeft de afschaffing van de gummi knuppel bevolen, voor zover deze nog door ondervragings officieren van het Britse le ger in Duitsland gebruikt landen dan in de Benelux achtte hij toe te juichen. Ten aanzien van het Duitse pro bleem merkte spr. op, dat 'n royale steun aan de Christe lijke organisaties in Duits land gewenst is. De heer van der Goes van Naters (Arb.) constateerde 'n verblijdende groei naar per manente organen. Daarin dienen vertegenwoordigers der constructieve volksgroe pen te worden opgenomen. Spr. wijzigde zijn motie in die zin, dat gezag dient te worden opgedragen aan bo- ven-nationale organen „voor zover mogelijk". De heer Bruins Slot (A.-R-) meende, dat de economische en culturele samenwerking gevolgd moet worden door militaire samenwerking, waarop de regering alle aan dacht moet richten. In het verdrag zou z-i. een getui genis van het Christelijk ge loof op zijn plaats 'geweest ZXDe heer Sérrarens (K.V. P.) meende, dat de Benelux te zeer in handen van amb tenaren is- De heer Vonk (V-V.D.) uit te zijn waardering voor de wijze, waarop de minister 't vedrag heeft verdedigd en vroeg of de minister^ thans bereid is een sterke interna tionale actie in te zetten, op dat wii de vrije hand kunnen hernemen ter bestrijding van het communisme in Indone sië. De heer Wagenaar (C-P.N.) merkte op, dat door dit ver drag ons volk een speelbal wordt in handen van buiten landse mogendheden. De heer Kortenhorst (K.V. P.) bepleitte o-a. de wense lijkheid bij de tot standko- ming van regelingen binnen het kader der Unie devolks vertegenwoordiging in te schakelen. Het Vlissingse strand. De Scheldestroom knabbelt er aan. In de Woensdag gehouden vergadering van Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Vlis- singen is uitvoerig gesproken over het gevaar, dat het. Vlis singse strand bedreigt nu de zeestroom van de Belgische kust er vrijwel recht op staat. Doordat de Nolledyk met zijn hoofden niet in de oude vorm ia hersteld heeft zich 'n stroom-wijziging voorgedaan, die dit jaar al merkbare ge volgen heeft gehad door een versmalling en verlaging van het strand langs de Boulevard Evertsen. De heer N. Priester sprak de vrees uit, dat deze stroom werking zou voortduren. Het probleem verdient de volle aandacht van de autori teiten. Wel staat het vast, dat een voorziening van de hui dige Nolledyk met nieuwe strandhoofden een' zeer kost bare onderneming zal zyn. De voorzitter van V.V.V., notaris Verhagen, deelde me de, dat het bestuur de aan dacht van de betrokken auto riteiten zal vragen voor dit probleem. Polder Walcheren in 1947. Verschenen is het verslag over de toestand van de Pol der Walcheren over 1947. Tot de voornaamste gebeur tenissen van dit jaar behoorde de -voorzitterswisseling. Na een byna 30-jarige ambtsver vulling trok mr. H. F. Lants- heer zich uitdeze functie te rug en werd opgevolgd door de griffier, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden. De in 1946 aangevatte wer ken tot beteugeling - van de aanval van de Westerschelde op de onderzeese oever de Zuid watering werden in de loop van 1947 voltooid. Tengevolge van de stranding van het ss Caritas op 1 Januari van dat jaar moesten de werken aan zienlijk worden uitgebreid. In totaal werden in '46 en '47 al daar 83.900 m2 zinkstuk ge zonken en 189.906 ton steen verwerkt, waarvoor 2.522.488.25 werd betaald. Het modelonderzoek naar de aanval van de Westerschelde op dé oever van de Zuidwate- ring werd voltooid; eerlang zullen de resultaten worden meegedeeld. Met ingang van 1 April '47 werd de polder weer belast met het beheer en onderhoud van de oude Westkappelse zee dijk. De gewijzigd* plannen voor de herbouw van 't Polder huis kwamen gereed; een aan vullend crediet van 120.000 bleek noodzakelijk te zijn.De technische dienst van de Pol der werd ingeschakeld bij het herverkavelingswerk. Monument voor Franse soldaten te Arnemuiden. Een dezer dagen is te Ar nemuiden een aanvang ge maakt met het plaatsen van een gedenkteken voor de ge sneuvelde Franse militairen en de oorlogsslachtoffers die in de oorlog 1940 tot 1945 zijn omgekomen. Getracht zal worden het monument vóór de nationale gedenkdag klaar te krijgen. Vereniging Schoolmuseum vergadert in Goes. Op 14 Mei a.s. houdt de Vereniging Schoolmuseum haar algemene vergadering te Goes. In de middagvergade ring zal de heer G. Leer- kamp, hoofd ener B-L.O.- school te Hilversum, spreken over: „Het buitengewoon la ger onderwijs", terwijl voorts de film: „Een dagje op een B. L.O.-school" vertoond zal worden. Ook zal een aantal leermiddelen en werkstukjes van het B.L-O. aanwezig zijn, alsmede een door de landelij ke uitgevers te verzorgen tentoonstelling van uitgaven voor de scholen. Walcheren Vlissingen EMMABLOEMCOLLECTE. Morgen zal in Vlissingen peer de bekende Emmabloem- collecte gehouden worden. De netto opbrengst hiervan komt geheel ten goede van de t. b.c.-bestrijding ter plaatse. Dat er geld nodig is voor dit belangrijke werk zal wel nie mand betwijfelen, dat er gro te sommen nodig zijn, is nog niet genoeg tot iedereen door gedrongen Het staat er mét de tuberculose in Vlissingen nog lang niet gunstig vóór Wel is het in de oorlog zo hoog opgelopen sterftepyfer weer flink gedaald, het aan tal zieken blyft nog zeer groot. En ook dit ziektecijfer moet omlaag. En dat is mo gelijk. Iedereen kan zijn steentje daartoe pijdragen door het werk der bestrijding finantieel te steunen. Het is nu eenmaal zo, dat het be nodigde geld voor een be langrijk deel uit particuliere bron moet komen. Laat dus iedereen zyn plicht in deze verstaan. Woensdag 28 April wordt door de CK.W.O. in het Con certgebouw te Vlissingen opgevoerd het toneelspel van A. Boere: „Waarom leven wii". Zwitserse fruittelers naar Zeeland. Naar wii vernemen zal Vrij dag 30 April a-s. een gezel schap van 128 Zwitserse fruittelers een bezoek aan Zeeland brengen. Onder lei ding van de heren van het Rij kstuinbouwconsulentschap zai in twee groepen een be. zoek worden gebracht aan de 'fruitteeltbedrüven „Vrede hof" te Krabbendiike en Oost Ketelaar te Lewedorp, de veiling en het koelhuis te Goes en Zeelands Proeftuin te Wilhelminadorp. Des mid dags zal te Goes de lunch worden gebruikt. PLUIMVEETEELT. De Vereniging tot bevorde ring van de pluimveehouderij in Zeeland, heeft haar zomer- prograra ipgeluid met een succesvolle excursie naar het centrale opfokbedrijf van de heer A. M. den Hollander, in de duinen te Oostkapelle en het fokbedrijf van de heer M. J. Rottier te Vlissingen. Voor deze excursie waren uitgeno digd de oud-leerlingen van de landbouw-huishoudschool te Ovezande. De excursie, als propaganda voor de pluimveeteelt, mag bij zonder geslaagd heten. De heer Wisse, assistent van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt, die de excur sie leidde, heeft de aspirant pluimveevrouwen kunnen to nen, hoe men pluimvee op ren dabele wijze moet houden en verzorgen. De collecte voor de S-I-M. A.V.I. heeft te Serooskerke 393-45 opgebracht. Flatbouw te Vlissingen. Naar wij vernemen is door de Dienst voor de Volkshuis vesting technische goedkeu ring verleend voor het lage gedeelte van de ontworpen flatgebouwen te Vlissingen. Dit lage gedeelte omvat 5 blokjes van elk 6 flats, dus totaal 30 woningen. Het bestuur van de stichting kan dus nu maatregelen gaan treffen voor de financiering van deze bouw. Amerikaans bezoek aan Meliskerke. de groep Jeugd Donderdag heeft „Boaz-School" van het Rode Kruis te Meliskerke op nieuw buitenlands bezoek ont vangen, ditmaal van mrs. L. J. Eskridge van het Ameri kaanse Jeugd Rodekruis. By dit bezoek waren o.m. aanwe zig mevr. Rolfes van de Staf Ned. Jeugd Rodekruis te Den Haag, de secretaris van het Kring Commissariaat te Vlis singen en het bestuur van het Ned. Rode Kruis afd. Melis kerke. - De heer H. Jansen, hoofd van de Boaz-school heette mevr. Eskridge hartelijk wel kom en bracht dank aan het Amerikaanse Rode Kruis voor alles wat dit voor Zeeland heeft gedaan. Hij sprak de hoop uit dat het Jeugd Rode Kruis kan medewerken aan het behoud van de vrede. Ook de burgemeester van Meliskerke A. J. Huysman sprak enige welkomstwoorden. De kinderen zongen enkele volksliederen voor mevr. Es kridge, die dankte voor de hartelijke ontvangst en die haar voldoening over het werk van het Jeugd Rode Kruis in Meliskerke tot uitdrukking bracht. EEN GOED SEIZOEN WORDT VERWACHT. 9 Mei a.s. de eerste boot met Belgische bezoekers. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Vlisingen zal een commis sie vormen ter voorberei ding van een V.V.V.-week tijdens het komende batl- seizoèn. Het bestuur zal voorts de aandacht van de Rijkswaterstaat vragen voor de teruggang van het strand tc Vlissingen nu langs de nieuwe Nolledijlc geen strandhoofden liggen èn de stroom het strand aantast. Dat zijn de twee hoofdbe- sluiten, die Woensdagavond genomen werden in de ver gadering van de V.V.V. te Vlissingen onder voorzitter schap van notaris J. Verha gen. HOTEL-ACCOMMODATIE. De voorzitter besprak in zijn openingswoord de hotel accommodatie te Vlissingen. Hij memoreerde de opening van hotel Termeulen en zwaaide lof toe aan de direc ties van het Strandhotel en Hotel Noordzeeboulevard voor het herstel en de verbe tering van haar bedrijven. De herbouw van Hotel Bri tannia laat nog op zich wach ten. De daaraan verbonden kosten zijn enorm en vermoe delijk kan alleen tot herbouw besloten worden, wanneer de overheid een aanzienlijk bedrag a fonds perdu be schikbaar stalt. Spr- ver wacht voor die jaar een gun stig seizoen. Op 9 Mei as. komt de eerste boot met 1000 Belgische bezoekers. Het be stuur van V.V.V. heeft los van elke principiële kwestie de mogelijkheid besproken of ten gerieve van deze Bel gische gasten enkele Vlïs' singse winkelzaken nabij het badcentrum gedurende enke le uren op Zondag geopend kunnen ziin. Deze zaak zal verder met de middenstands- verenigingen en de autoritei ten worden behandeld. Wat het Engelse toerisme betreft zijn de mogelijkheden niet ongunstiger dan het vo rig jaar. TE WEINIG LEDEN. De secretaris, de heer A. Mets, bracht daarna het jaar verslag uit, waaraan we ont lenen, dat er 99 leden zijn. Wij komen op dit verslag nog nader terug. Uit het financieel, overzicht van de penningmeester, de heef Bikker, bleek, dat de ver eniging nog altijd met finan ciële moeilijkheden heeft te worstelen. De verkeerskiosk werkte bevredigend en hulde werd gebracht aan de admi- nlstratice, mej. Leroi. De uit eindelijke financiële resultaten van de verkeerskiosk moeten nog worden vastgesteld. Uitvoerig werd daarna ge sproken over de proganda, verspreiding van folders, over de jachthaven, over de oprui ming van het strand, over het samenstellen van een evene- mentenlijst ten behoeve van de landelijke propaganda en over de speciale V.V.V.-week te Vlissingen. De aandacht werd er op gevestigd, dat Vlis singen nog wel degelijk logeer- gelegenheid beschikbaar heeft VOORZITTER DIGD. GEHTJL- Tenslotte huldigde de heer Mets namens het bestuur de voorzitter de heer J. Verhagen in verband met de grote pro paganda, die door de Boom- plantdag voor Vlissingen werd gemaakt. Hij deelde mede, dat aan mevr. Verhagen bloemen zijn toegezonden. De heer Ver hagen dankte, ook namens het bestuur van Nieuw Walcheren. Daarna hield de heer G. Houtekamer uit Goes een geestige causerie over het Zeeuwse land en het Zeeuwse volk, waarbij hij allerlei aar dige historische by zonderhe den vertelde, die met echt Zeeuwse humor waren gekruid. Hij gaf ook een toelichting bij de Z.L.M.-film, die vertoond werd. Ouden van dagen naar Walcheren terug. Uit de memorie van ant woord van B. en W. van Vlis singen inzake de gemeentebe groting 1948 blijkt, dat de di recteur van het D.B.V.O. 'te Middelburg het voornemen heeft alle ouden van dagen, die nog elders verpleegd worden, naar Walcheren terug te bren gen. Voor Vlissingen is ge vraagd deze mensen in „Der Boede" onder te brengen. Deze maatregel brengt me de, dat de kosten van verple ging althans ten dele voor re kening van de gemeente zullen komen. Tot dusver betaalde het Rijk alles. Kerknieuws MET EMERITAAT. Wegens invaliditeit heeft ds. A. J. Bouma, Geref. predikant te Heerenveen, tegen 1 Juli a.s. eervol etfieritaat aangevraagd. Ds. Bouma werd 10 Juli 1892 te Terneuzen, waar zijn vader, de bekende Zeeuwse predikant wijlen ds. L. Bouma te Middel burg, toen predikant was. geboreft. Heden overleed, na een langdurig jijden, onze lieve Moeder, 'Be huwd-, Grootmoeder en Overgrootmoeder adrANA HENDRIKA v. OLM, geb. LEIBBRAND, in de ouderdom van 78 jaar. Haar bedroefde Kin. deren: Amsterdam: H. A. VAN OLM— BOUWENS Amersfoort: T. BEERENTS— VAN OLM. A. J. BEERENTS. Schiedam: A. C. STRUIJK— VAN OLM D. STRUIJK. Dordrecht: A. J. VAN OLM. C. VAN OLM—SMIT Middelburg: C. A. SCHUIT- VAN OLM. A. SCHUIT. Vlissingen: J. VAN OLM— ARNAUTSE. A. H. VAN OLM. J. VAN OLM— CLAIRISSE. Klein- en Achter kleinkinderen. Middelburg, 22 April 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2