PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opschudding in Engeland Slachtveld rond Haifa Ir. Louwes weerspreekt beschuldiging van Rauter BILT De Gasperi: geen reactie Lewis' mijnwerkers hervatten het werk. De Westerse koloniën in Amerika. Verkeer over de status- quo-lijn hervat. Opheffing Stichting Herbouw Walcheren Wethouders moeten ontslagen kunnen worden. Weer een nul voor Euwe. 191e Jaargang - No. 95 Vrijdag 23 April 1948. ABONNEMENTSPRIJS. 23 ct. per Uitgave van de Firma Provinciale ub Zeeuwse Courant,. Middelburg. uLM SLjPS fi wS *BnHi 31 fl MJm H fl BS fl fl II fl 1BH m R SI fl m I H fl 'H fl*«B fl week; 3.20 per kwartaal; franco T ujv Ur K fl M fl fl 9 0 9 fl fl |7 fl fl I I 9 IB R H I I n U Hm ^|l l per poet 1 3.45 per kwartaal. Losse Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. 1%^ W S fl M^fl m ^L.|^_ At1__ BL, W V [tiLcr flg^ B^H Ml 1 H nummers 8 cent 1 VOT ma ADVERTENTIEPRIJS12 ct per rhYtvWop/^%®n Ajage®efin' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro ur 359300 RZ C., Middelburg. Cnristelyke feestdagen, Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes L Vorststr 65. tel 2475 (b.gg 2228) Oostbur^g: Gratamartr 3. cel 102 Terneuzcn Brouwerljstr 2 Zienkzee Nwe Bogerdstr Cj^teljw LOF DER GENEES- KUNST. Er zijn mensen, die een on overwinnelijke afkeer heb ben van het woord „genees kunst". Hardnekkig houden zii vol, dat het juister is om te spreken van geneeskunde. In het eerste geval immers zon de arts een kunstenaar zijn, in het tweede is hij een kundige. En aangezien de nuchtere, zakelijke Nederlan. der in het gewone leven al ietwat huiverig staat tegen over de onberekenbare gril len van de kunstenaar, geeft hü logischerwijs, als zijn ge zondheid, ja ziin leven in ge vaar is, aan de kunde de voorkeur boven de kunst. De artsenorganisatie echter heet nu reeds honderd jaren lang Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Ge. neesküpst en de morgen, ver grijsd maar levenskrachtig haar eeuwfeest, vierende af deling Walcheren dier Maat schappij, draagt dezelfde wel haast klassieke naam. Hou den wii ons daarom aan, de traditie! De smalle kolom van een hoofdartikel biedt al te wei. nig ruimte voor het schilde ren van de lotgevallen dezer afdeling Walcheren. Boven dien is het niet nodig in her haling te vervallen. Wü pu bliceerden in de voorafgaan de weken reeds artikelen over de ontwikkeling der ge neeskunst in deze eeuw en over de lotgevallen der jubi- laresse. Ten overvloede zal de voorzitter, de heer A, Stavcr- man, morgen tijdens de feest- vergadering in het Schutters hof te Middelburg zeer zeker de lotgevallen der afdeling schetsen. Daarom liever heden een kort woord over de arts en zijn kunst. De achter ons liggende eeuw is 90k voor de medische wetenschap een revolution, naire periode geweest. Er is in deze honderd jaren wel licht evenveel veranderd op dit gebied. pis in de drie en twintig eeuwen, die ons van Hippocrates, de grondlegger der geneeskunde, scheiden- Grote onderzoekers, grote theoretici zijn er de eeuwen door geweest. Eerst de ne gentiende en twintigste eeuw echter hebben de geneeskun de gebracht op het hoge, we tenschappelijke niveau, waar. op zij zich thans bevindt. Een zelfde revolutionnaire verandering heeft zich vol trokken met de medici zelve. Hoe treurig is het gesteld ge- weest met de gemiddelde practicus in de ..goede oude tijd". Men herinnere zich wat Molière over hem te zeggen had.... Langzaam maar ze ker echter is de practicus van kwakzalverend barbier en wonderdoener opgeklommen tot de wetenschappelijk ge schoolde medicus onzer da.' gen. Nog echter zou dit geen re-, den zijn tot het zingen van een loflied op geneeskunst en geneeskundige, ware het niet, dat er weinig beroepen zijn. welker beoefenaren zozeer en algemeen doordrongen zijn van het dienende van hun taak en de verplichtingen, welke dit dienende karakter hun oplegt. Zij staan gereed dag in dag uit, bij nacht en ontij, voor de mens die pijn lijdt of in nood is. En zii heb ben gereed gestaan. de eeuwen door, ook toen geen telefoon en auto hun ten dienste stonden en hun me disch arsenaal zoveel beperk ter was dan heden. Zij trok ken er op uit in wankele rij tuigjes. voortbewogen door slaperige paarden, in nietige huikjes bij storm en onweer op plöatsen. die alleen te wa ter te bereiken waren, op ski's in de wilde bergstreken, gevaren trotserend, moeiten niet tellend, gedreven door het weten dat èrgens een mens hunkerde naar hun komst, verlangend reikhalsde naar hun troost en hulp en dat zij die moesten en kon den brengen. Zij waren machteloos, vele, vele malen. Omdat hun ken nis nog niet toereikend was. omdat, ook de wetenschap voor raadselen stond- Tevens echter hebben zii hulp en redding gebracht, ontelbare malen, hoewel hun weten, schap te kort schoot. Want de goede arts. de waarlijk goede, heeft iets ge meen met de man, die de kunst beoefent, met de kunstenaar. Dat is zijn won derbare intuïtie, zijn psycho logisch aanvoelingsvermogen, zijn geestelijk overwicht ook. dat aan de lijdende het GELOOF schenkt, dat hij de brenger van uitkomst is. Dienende, kundige kun stenaars De artsen in Zeeland behoorden tot de eersten in Nederland, die in zagen, dat bij alle kunst, kunde een eerste vereiste was- Daardoor is het moge lijk, dat de afdeling Walche ren in 1948 haar eeuwfeest kan vieren en de Maatschap pij tot Bevordering der Ge neeskunst dit eerst in 1949 zal kunnen doen. Zii waren baanbrekers, die open ston den voor het nieuwe. En in onbaatzuchtigheid, met weg- Het Wereldgebeuren Afschaffing der dood straf een slag voor de politie. 6000 detectives gevraagd. Het nieuws over de Itali aanse verkiezingskermis heeft, weinig plaats overgelaten aan een vorige week door het Britse Lagerhuis genomen be sluit, dat in Engeland heel wat opschudding heeft ver oorzaakt. Dat was het bet- sluit om de doodstraf af te schaffen en te veranderen in „levenslang." Volgens de En gelse wet immers betekent „levenslang" slechts een maxi- mumtijd van 15 jaar, de hoog ste straf dus, die kan wor den opgelegd. De idealistèn en strafhervormers hebben ge juicht over het humane be sluit. Maar voor Scotland Yard en voor de gehele Brit se politiemacht kwam het als een ware donderslag. Het aantal misdaden, waarbij van vuurwapenen gebruik werd Togliatti, verslagen door Marshall en de Paus Togliatti: geen geweld. De Italiaanse premier» De Gasperi, heeft tijdens een interview met een correspon dent vhh Reuter verklaard, dat de voornaamste taak van de nieuwe regering landher. vorming is, gepaard gaande met een herverdeling van de rijkdom. GEEN GEWELD. Palmiro Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, heeft in een interview met de „Unita" verklaard, dat de verkiezingen in Italië niet vrij zijn geweest. „De inter ventie varieerde van bedrei gingen tot uithongering van ons volk tot bedreiging met oorlog en ongelooflijk als het moge klinken, gebruik van atoombommen tegen zekere plaatsen en provincies, wan neer daar in meerderheid op het Volksfront gestemd zou worden", aldus Togliatti. Togliatti verklaarde voorts uitdrukkelijk, dat de commu nisten niet van plan waren tot geweld over te gaan, De Gasperi heeft op een persconferentie verschillende beschuldigingen van Togliatti inzake de verkiezingen van de hand gewezen. GEEN MANIFESTATIE. In een- aan alle perfecten gezonden rondschrijven heeft het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken bevestigd, dat openbare manifestaties van politieke partijen ter vie ring van haar verkiezingsover winning verboden zijn. Even als betogingen ter gelegenheid van de jaardag van de bevrij ding van Italië op 25 April. Een grote menigte heeft een aanval gedaan op het bureau der communistische partij te Terlizzi naby Bari. Het bureau werd verwoest. Te Lusciano hij Napels is het tot een vuurgevecht tussen communisten en de politie gekomen. Nadat de commu nisten, die over een geheime wapenopslagplaats beschik ten, hadden getracht de kerk en andere gebouwen in brand te steken- Een communist werd gewond en vijf gear resteerd. Een hoeveelheid wapens en munitie werd in beslag genomen. cijfering veelal van het eigen ik, verrichtten zij hun schone en dienende taak. Daarom bij dit jubileum, dit gedenkwaardige eeuw feest, dit loflied op genees kunst en geneëskundigen. Moge het zo zijn, dat toe komstige tijden nieuwe voor uitgang zullen brengen. Op dat het de medicus gegeven moge zijn. steunend op ziin uitgebreider kennis, troost en hulp en uitkomst te brengen ook waar hij thans nog falen mocht. gemaakt, heeft de laatste ja ren schrikbarende afmetingen aangenomen en de slechts van een gummistok voorzie ne Engelse politie heeft dit herhaaldelijk auur moeten be kopen. Men vreest ten zeerste, dat de lankmoedigheid in de strafmaat de laatste remmen zal wegnemen en een nieuwe hausse zal veroorzaken in de misdaad. Dat zal de animo om in het politiecorps dienst te nemen niet vergroten. Scotland Yard heeft drin gend 6000 nieuwe detectives nodig, de gewone politie 14000 roereten. Het zal moei lijk worden voor deze plaat sen mensen te vinden. De afschaffing van de dood straf zal alleen van toepas sing zijn op gevallen van moord. Ze blijtt gehanhaafd voor landverraad, sabotage in marinewerven en muiterij. Ook dat heeft nogal wat commen taar ontlokt. Dat zou beteke nen, dat een man,N die bijv. oen bom in een bioscoop zou gooien en daarmee 50 mensen doodt, niet ter dood veroor deeld zou kunnen worden, doch iemand die op 'n marine werf een oude boot* in brand zou steken, wel, was één der geijkte argumenten van de „anti-afschaffers." In het Lagerhuis was grote verdeeldheid van opinie. Met een kleine meerderheid van slechts 23 stemmen werd het voorstel van de socialist Sil verman aangenomen, hoewel de regering cr tegen was. Het wetsontwerp wordt op het ogenblik in het Hogerhuis behandeld. De kans is groot, dat de Lords tot verwerping zullen stemmen. In dat geval gaat het ontwerp weer terug naar het Lagerhuis voor een nieuwe stemming. Dat kan zo driemaal herhaald worden. Na de derde keer heeft een verwerping door de Lords geen kracht meer en wordt het ontwerp automatisch, wet Intussen kan de zaak even wel twee jaar vertraagd wor den. Als de Lords hièt tot deze vertragingsactie overgaan zal het besluit reeds in Juli wet worden. Duitse generaals terug naar de „Heimat". De Britse minister van oor log heeft medegedeeld dat de Duitse generaals, van 70 tot 80 jaar, die in Groot- Brittannië in krijgsgevangen kampen verblijven, op 13 Mei zullen gerepatrieerd worden. De generaals, bevelhebbers van een leger, zoals veld maarschalk Von Runstedt en veldmaarschalk Von Mann- stein, zullen „in hun eigen belang" in Engeland blijven. Generaal Kurt Dittmar, ge wezen commentator van de Duitse radio, zal naar Duits land terugkeren. Ongeveer 200.000 mijnwer kers hebben gehoor gegeven aan de oproep van hun leider, John Lewis, om het werk te hervatten. Ncsar verluidt, heb ben thans ten minste 330.000 van de 400.000 mijnwerkers het werk hervat. Besluit van conferentie van Bogota. De conferentie van Bogota heeft het bestaan van Euro pese koloniën op het Weste lijk halfrond veroordeeld en het voorstel aangenpmen tot oprichting van een speciale commissie, die naar vredelie vende middelen moet zoe ken om van deze koloniën bevrijd te worden. 18 landen waren het er over eens, dat „het een juist streven is van de Amerikaan se republieken om de kolo niën op te ruimen". Drie lan den onthielden zich van stemming, waaronder de V- s. 17 landen steunden het voorstel voor het oprichten van een commissie, vier ont hielden zich van stemming, waaronder de Ver. Staten. „Amstelflora" in 1951 terug Het bestuur van de ..Am stelflora", dc bloementen. toonstelling die in de hoofd stad méér dan 200-000 bezoe kers trok, heeft besloten de ze bloem enshow in 1951 te herhalen. De kankerbestrijding. David Lilienthal, voor zitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergfo heeft aan de pers verklaard, dat hfl president Tru man op de hoogte had febracht van de ont- ekking van een pro cédé, waardoor sommi ge metalen radio-actief worden gemaakt, welke metalen dan gebruikt kunnen worden bij de behandeling van kan- kerlrjders in de plaats van radium, dat schaars en kostbaar is. Uit het- door de commissie voor goede diensten uitgege ven communiqué blijkt, dat in de financieel-economische com missie op verschillende punten een belangrijke mate Aan over eenstemming werd bereikt. He' verkeer, zowel van perso nen* als handelsgoederen over de statusquo-Iijn zal worden hervat, en wel langs wegen, in onderlinge afspraak tussen de regeringen overeen te komen. HEVIGE STRIJD OM DE STAD. ARABIEREN VLUCHTEN IN PANIEK. De Palestijnse politie deelt mede, dat er by Haifa een hevige strijd tussen Arabieren en Joden is uitgebroken. De Joden trachten strategische punten rond de zeehaven te be zetten. De Arabische verliezen zouden groot zijn en Arabische vrouwe.n en kinderen vluchten van Hailfa naar Acre. Het hoodkantoor van de Palestijn se spoorwegen en andere ge bouwen staan in brand. De Jo den hebben het telefoongebouw van Haifa bestormd en hebben, naar wordt gemeld, een uitge breid offensief Ingezet tegen door de Arabieren ingenomen stellingen rondom de dichtbe. volkte marktwijk. De Britse troepen hebben verdedigingsstellingen ingeno men. Ruim een etmaal lang is Haifa beschoten' door machine geweren en geweren. Van de berg Carmel zetten de Joden hun hoofdoffensief in tegen de zestigduizend Arabieren van Haifa. „Choery huis", het hoofdge bouw van de Palestijnse spoor wegen is, naar verluidt, geheel uitgebrand. PANIEK. De twintigduizend inwoners van het district Soek vluchten in paniek, toen de eerste golf van Joodse strijders naderde. Volgens politierapporten heb ben de meeste, Arabische vrou wen en kinderen gepoogd Acre te bereiken. Elke bedreiging van de Britse verbindingslijnen, zal worden tegengegaan ,,met de strengste maatregelen, de staat van beleg inbegrepen". Britse mariniers verdedigen de haven van Haifa, die voor eva cuatie gebruikt moet worden. Alle Britse strijdkrachten in Jeruzalem zijn gealarmeerd, „voor het geval de Haganah eenzelfde aanval op de heilige stad wil ondernemen". Strijdkrachten van de Ha. ganah hebben de stad bijna geheel in haar macht. Aan Britse zijde Zijn 1 dode en 16 gewonden gevallen. VERSPREIDE PUNTEN. Arabische eenheden houden op geïsoleerde punten in Haifa nog -stand. Britss troepen heb ben zich ingegraven rondom Kingsway, het voornaamste zakencentrum, dat tussen het Arabische en het Joodse stads deel ligt. Haifa heeft 145.000 inwoners, van wie ruim 40 pro cent Arabieren zyn. VLUCHTELINGEN. De pieren en het strand van Haifa zijn vol Arabische vrou wen en kinderen, die wachten op evacuatie naar Acre, de ha ven in Noord-Palestina. Vol. gens een politiemelding vluch ten de Arabieren thans uit het gebied van Nazareth. Volgens de Haganah zijn in de strijd om Haifa 20 Arabie ren gedood en bedragen de eigen verliezen 4 doden en on geveer 32 gewonden. Van de zyde van de Haganah wordt voorts gemeld, dat een deta chement van de Irgoe Zwai Leofmi aan de gevechten heeft deelgenomen. AANVAL VOORTGEZET. Na onderhandelingen over een wapenstilstand hebben Joodse strijdkrachten de aan vallen op de Arabieren In de haven van Haifa hernieuwd. Honderden Arabische vluchte. lingen verdringen zich op de havenhoofden, van waar uit zij per boot trachten te ontkomen. Uit Arabische bron wordt be richt, dat Arabische verster kingen naar Haifa optrekken. Wapenstilstandsonderhande- lingen met de Engelsen als tussenpersonen zullen te 11 uur plaatselijke tijd worden her vat. BLUFTE RAUTER TEGEN HIMMLER? Uitspraak op 4 Mei. Wederom onder grote be langstelling van de züde van het publiek heropende de president van het Bijz. Ge. rechtshof te 's-Gravenhage, Jhr. mr. van Meeuwen, Don derdagmorgen het onderzoek in de zaak tegen Rauter. Be gonnen werd met voorlezing van een verklaring van Rau ter zelf die betrekking had op het wegroven van meu bels en waaruit de president meende te kunnen vaststel len. dat Rauter het plunder, bevel aan de SD- had doorge geven. Rauter achtte dit niet onmogelijk. Ook werd een brief van Rauter aan Himmler voorge lezen. in welke brief Rauter op triomfantelijke toon over de maatregelen schreef, die hij genomen had bij de vei- volging der Joden. Hij toonde zich er zeer verheugd over, dat Seyss Inquart de uitvoe ring van de bevelen t.a.v. de Jodenvervolging in de han den der Sicherheitspolizei ge legd had- De president vroeg ver. dachte of hij de fotocopie van deze brief als echt erken de. Rauter zei. dat hij liever de originele stukken gezien had. „want met die moderne propaganda weet ie nooit waar ie aan toe bent.'. Voorts kwam ter tafel een schrijven van de heer Ir. Louwes, hij schrijft, dat hij uit de krantenverslagen gele zen had, dat Rautér hem. er van beschuldigd had de man te zijn. die de tweede distri butiestamkaart had doorge voerd. Ir. Louwes verwerpt deze voorstelling van zaken en zegt, dat hij er zich altijd tegen verzet heeft met het oog op de daaraan verbonden gevaren voor ondergedoken Nederlanders. Hij heeft ech ter nooit de indruk gekregen, dat het Rauter bij de invoe ring van de tweede distribu. tie-stamkaart te doen was om onderduikers te grijpen, maar meer om de voedselvoorzie ning te verbeteren. Ir. Lou wes acht verdachte niet schuldig aan dit nunt van dc tenlastelegging. De president zeide namens het hof. dat de ze brief „in belangrijke ma te" in het voordeel van Rau ter sprak. BLUF? De verdediger, mr. K. van Rijckevorsel, meende, dat verdachte geen stimulerende kracht is geweest, zoals in het requisitoir gezegd is. De verdediger was van oordeel, dat de -correspondentie lus. sen Rauter en Himmler moet worden gezien als bluf van de zijde van verdachte, die volgens verdediger zo han delde. omdat hii daardoor Himmler probeerde te stop pen. De procureur-fiscaal mr- J Zaaiier deelde mede. dat hii persoonlijk die brieven had uitgezocht uit de correspon dentie tussen Rauter en Himmler, daarbij is niet ge let op het verzamelen van enkel belastend materiaal- DE VERDEDIGING. Verder sprak mr. Zaaiier zijn grote waardering uit over de wijze waarop de ver dediger in dit proces" zijn moeilijke taak heeft vervuld. Hij noemde het een grote on .SPLITSING WEDEROPBOUWAPPARAAT DE JUISTE OPLOSSING? Het bestuur der Stichting Herbouw Walcheren heeft thans medegedeeld, dat de Stichting 1 Mei a-s- zal wor den opgeheven en dat op 19 April 1948 het Bureau werd gesloten. Daarmede is het diel der wederopbouwwerk zaamheden ten behoeve van Walcheren, dat aan deze Stichting was toevertrouwd, afgesloten. De Stichting Herbouw Wal cheren was een voortzetting van de Stichting Herbouw Middelburg, welke in 1940 werd gevormd, teneinde de herbouw van Middelburg na de catastrophe van Mei 1940 ter hand te nemen. Het bureau van de Stich ting stond in die tijd onder leiding van de heer ir. P- Verhagen Lzn., die de stede- bouwkundige adviseur der gemeente Middelburg was- De bouw van talrijke we. deropbouwpanden werd voor bereid en een belangrijk ge deelte daarvan werd tot uit voering gebracht- De uitvoe- voering geschiedde onder lei ding van het toenmalige Bouwbureau Middelburg. De band met het Rijk was toeh reeds zeer sterk en dit werd nog meer het geval toen in 1945 de Stichting Herbouw Middelburg werd omgezet in de Stichting Herbouw Wal cheren. terwijl daarnaast het Streekbureau Walcheren werd gevormd. HET BESTUUR. Het bestuur van de Stich ting werd gevormd door de burgemeesters van Middel burg. Vlissingen en Koude- kerke en door vertegen wobr- digers van verschillende cor poraties, onder voorzitter schap van de heer mr. dr. R. W. Graaf van Lynden en de heer mr. A. J. v. d Weel als secretaris. Het Bureau van de Stich'- ting werd geheel door het Rijk gefinancierd en het per soneel werd gevormd door rijksambtenaren, terwijl bo vendien de heer ir. P. Ver hagen Lzn., die inmiddels rijksambtenaar was gewor den, een overwegende in vloed op het bureau van de Stichting uitoefende. Er ston den dus feitelijk twee rijks- instanties naast elkaar, .die hetzelfde probleem moesten behandelen, zij het ook. dat de Stichting de voorberei ding van de herbouw ten doel had, en het Streekbu reau de uitvoering. Als zo danig heeft het bureau van de Stichting diverse gemeen telijke herbouwplannen voor bereid, en ook het uitbrei dingsplan van Vlissingen. Voorts werden tal van voorlopige plannen voor her bouw van panden op het eiland gestimuleerd. Toch vormde de splitsing van het Wederopbouwap. paraat een minder juiste oplossing. Instede dat er één doelbewuste leiding was, die het gehele pro bleem van het begin tot 't einde kon beheersen, viel de wederopbouw in twee stukken uiteen, die onaf hankelijk van elkaar werk ten en eigen doeleinden nastreefden. Of het opgaan van de Stich ting in het Streekbureau öf anders het opgaan van het Streekbureau in de Stichting ware in 1945 reeds gewenst geweest. Ongetwijfeld zou het juist zjjn geweest, wanneer het Streekbureau ook in het stichtingsverband zou zijn opgenomen, omdat het de centralisatiekarakter dan be. ter tot zijn recht zou zijn ge komen, -indien althans deze in de Stichting een meer autonoom karakterzou heb ben verkregen. De wederopbouwwerk zaamheden vereisen behan deling in streekverband, om dat zodoende de wederop. bouwproblemen het beste kunnen worden gecoördi neerd. Wanneer dan deze streekbelangen zouden wor den behartigd door een-Stich ting, die gevormd werd door vertegenwoordigers van rijk. provincie en gemeenten, dar. zou een ideale vorm ziin verkregen. Dit was echter met de Stichting Herbouw Walche ren niet het geval, omdat in feite het bureau van de Stichting een Rijksbureau was en de stichtingsvorm min of meer een schone schijn. SCHEIDING BLEEF. Hoe dan ook. door samen werking van de beide bu. reaux zou de invloed van de plaatselijke instanties groter kunnen worden en de kans daartoe kwam toen in Juli 1947 de directeur van de Stichting Herbouw Walche ren, de heer B. J. M. A. Ab- spoel, de dienst verliet en sa mensmelting met het Streek bureau in stichtingsverband mogelijk was. (Vervolg op pagina 2) dankbaarheid van de zijde van verdachte, dat deze tij dens het proces herhaaldelijk om een Duitse advocaat vroeg. Geen enkele Duitse advocaat, zo zei mr. Zaaiier, zou Ranter's zaak zo goed verdedigd hebben. Mr. van Rijckevorsel ver klaarde, dat Rauter's vraag om een Duitse advocaat an ders gezien moest worden. Rauter wist heel goed. dat geen Duitser hem kon verde digen, maar hij was er van bewust. dat een Ne derlandse advocaat ongetwij feld onaangename reacties van de zijde van het Neder landse volk zouden bereiken. DE DUITSERS KREGEN DE SCHULD Tenslotte kreeg Rauter weer het woord. Hij doorliep vluchtig enkele punten van de tenlastelegging. Met luide hartstochtelijke stem ver klaarde hii. dat geen enkel hof hem kon veroordelen, omdat hij als Duitser voor zijn vaderland had gestreden. De oorlog was ook niet de schuld van Duitsland maar van het Verdrag van Ver sailles. En nu ook weer. ?.o riep hii uit. zal er een nieuwe oorlog komen, omdat milli. oenen Duitsers uit het Oos ten naar het Westen gedre ven zijn- En als er dan weer oorlog komt. dan krijgen de Duitsers weer de schuld. Hierop merkte de proc-fis- caal op: „U staat ook niet te recht wat u als Duitser voor uw vaderland heeft gedaan, maar voor wat u als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt misdaan". Rauter incasseerde deze opmerking van mr. Zaaiier met een licht schouderophalen. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 4 Mei a-s. 's mid dags om 13-30 uur. Regering stelt wetswijziging voor. BU de Tweede Kamer is In gediend een wetsontwerp: aanvulling van de Provinciale Wet en de Gemeentewet (tus sentijds ontslag van leden der Ged. Staten en van wethou ders). De gemeentewet en de pro vinciale wet maken het niet mogelijk een lid van Gedepu teerde Staten of een wethou der, die het vertrouwen niet meer bezit, tussentijds te doen- aftreder.. De regering acht het bezwaarlijk voor tegenspraak vatbaar, dat een onhoudbare situatie ontstaat, wanneer de ze functionarissen niet meer blijken te voldoen aan deze voorwaarden en niet bereid bljiken ontslag te nemen. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben aangetoond, dat sommige wethouders zich niet aan de regels van het spel houden, door na een duidelijke uitspraak van de raad ontslag te nemen. De regering heeft zich daar om een wettelijke voorziening willen treffen, welke het de raad en de Prov. Staten mo- geiyk maakt het mandaat van de wethouder of gedeputeerde, die het vertrouwen niet meer bezit, terug te nemen. Donderdagavond werd de 16c ronde van het wereldschaak- toumooi gespeeld. Euwe gaf zijn party tegen Keres, die met wit speelde, na de 41ste zet op, terwijl de partij Res- hevsky— Smyslov in remise eindigde. De stand luidt thans: Bot- winnik 8 en 1 afgebroken par ty uit 12; Keres 7!£ en 1 af gebroken partij uit 13: Res- hevsky 6% uit 13: Smyslov 6 uit 13; Euwe 3 uit 13. Bij de Boeing vliegtuig fabrieken te Seattle zijn 14.000 arbeiders in staking gegaan. DE I/OORSPEL r RUSTIG WEER. Geldig tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaringen en enkele ver spreide buien. In het Noord- Oosten van het land minder warm. Overigens ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tuisen West en Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1