Amerika wil troepen voor Palestina leveren NIEUWS UIT ZEELAND r Begroting 1948 Polder Walcheren Strenge keuring voor dienstplicht WALCHEREN Reshevsky-Euwe remise. Vakbeweging en Benelux VERKLARING VAN WARREN AUSTIN. ARABIEREN ONDER BRITS COMMANDO De gedelegeerde der Ver. Staten, Warren Austin, heeft aan de politieke commissie der Verenigde Naties doen weten, dat de Ver. Staten be reid zijn met anderen „de verantwoordelijkheid te de len voor het bewaren van de orde in Palestina". De Ver. Staten zijn bereid hun aandeel in de politiestrijd. krachten te leveren, die no dig zouden zijn „gedurende de wapenstilstand en het tij delijke beheer". De algemene vergadering der V. N. zou de leden kunnen aanwijzen, die zich bereid verklaren deze taak ook op zich te nemen- De Ver. Staten wensen ech ter niet alleen op te treden. Austin zeide dat wapen, stilstand en beheer tezamen een militaire en politieke rustpoze beogen ten einde mensenlevens te redden verdere onderhandelingen over de uiteindelijke politie ke regeling mogelijk te ma ken. KLACHT BIJ VELLIG- HEIDSRAAD. Het Joodse bureau heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend over de aanwezig heid in Palestina van het Transjordaanse Arabische le gioen, „dat een duurzaam ge vaar voor de Joodse gemeen, schap vormt. Het legioen als geheel wordt aangevoerd door een hooggeplaatst Brits officier en onderhouden door een subsidie van de Britse fiscus", aldus het Joods bu reau. DE STRIJD. Een woordvoerder van het Joodse bureau heeft ver klaard, dat de Joodse ge heime dienst berichten heeft ontvangen aangaande een Arabisch plan om „op grote schaal Palestina binnen te vallen". De Iraakse regering heeft beslóten „practische hulp" aan de Palestijnse Arabieren te verlenen. Dit besluit is genomen, nadat de opperbe velhebber van het Arabische bevrijdingsleger, Issmail Safwat, rapport had uitge bracht. Om de guldens van Rost. In het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden is Dins dag gepleit in een proces van de Staat tegen de N.V. Lande lijke Hypotheekbank 's Graven- hagc en de N.V. Fries-Groning. sc Hypotheekbank te Gronin gen. Dit proces wordt gevoerd voor de raad van het rechts herstel. Toen in 1941 mr. M. M. Rost van Tonningen secretaris generaal van het departement hij eind 1943 uit de liquideren de Delflandse Hypotheekbank de N.V. Landelijke Hypotheek bank en opende voor deze bank een volkomen ongedekt crediet ten laste van 's rijks schatkist. Tussen deze „lande, lijke"- en andere hypotheek banken werden cessies tot stand gebracht onder uiterst voordelige condities. Onder de ze janken bevond zich de Fries-Groningse hypotheek bank, die voor 5.7 millioen gulden aan dergelijke hypothe ken overdroeg aan de „lande lijke" hypotheekbank. Op deze wjjze is in totaal ruim 24 mil. lioen gulden aan 's rijks schat kist onttrokken. De staat deed nu bij wijze van „testcase" de beide banken een proces aan. De staat eist nietig verklaring van de cessies en terugbetaling door de FriesGroningse van de koopsommen. Wat voor de ze laatste hypotheekbank geldt, zal natuurlijk gelden voor all? hypotheekbanken, welke op de voorstellen van Rost van Tonningen zijn inge gaan. Volgens mededeling van de landsadvocaat werd voor ruim 24 millioen gulden gecedeerd. De raad voor het rechtsher stel zal op een nader te bepa len datum uitspraak doen. EERSTE KAMER Begroting van Economische zaken aangenomen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag de begroting van economische zaken behandeld. De Kamerleden hadden over het algemeen waardering voor het beleid van minister van den Brink. Bij de beantwoording der sprekers betuigde minister van den Brink zijn dankbaarheid aan de Verenigde Staten voor de Marshall-hulp. Hij wees er op dat nu eerst de strijd voor de herwinning van de wel vaart kan beginnen. De situ atie is thans niet meer zonder uitzicht. Dc minister besloot zijn re de met een principieel ant woord op het betoog van de heer van Santen, waarin hij verklaarde, waarom en in hoeverre hij „geleide econo mie" kon aanvaarden. Na nog enige repliek werd de beraad slaging gesloten en de begro ting z.h.8. aangenomen. De havenautoriteiten van Beiroet, hebben het Ameri kaanse vrachtschip „Exford" vastgehouden, dat naar schat, ting 600 ton explosieven er automatische wapens, blijk baar bestemd voor Palestina, aan boord had. CONVOOI AANGEVALLEN. Een Joods convooi van 270 voertuigen, is tussen Tel Aviv en Jeruzalem door Arabieren aangevallen. De 20 laatste voertuigen zijn niet te Jeruza lem aangekomen en vijf man van de Haganah zouden zijn gedood. Het schijnt, dat de aanval is gedaan door 500 oud soldaten van de Transjordaan se grenswacht, die ongeveer een maand geleden waren ont. slagen. De Joodse dokter Heymann is door Arabieren ontvoerd toen hij een bank te Jeruzalem verliet. In dezelfde wijk, die door Britse politie wordt be waakt, hebben Arabieren zich meester gemaakt van een postauto, waaruit zij 76 post zakken meenamen. Zes mogendheden rond de Conferentietafel. De zes-mogendhedenconfe- rentie, die haar zitting te Londen in Maart verdaagde, is Dinsdag weer te Londen bijeengekomen. Gesproken zal worden over: 1. de rol van de Benelux-lan- den in de politiek van Duits land. 2. de rol van de Duit se economie in de economie van Europa als geheel en de controle over het Ruhrge. bied.' 3. de ontwikkeling van de potlitieke en economische organisatie van Duitsland. 4. voorlopige territoriale rege lingen. 5. veiligheid tegen over Duitsland. A Ze moest haar koning zien. Een gezelschap Ant werpenaren, dat Zater dag naar Rotterdam was gekomen om koning Leopold te begroeten, had de avond doorge bracht .in een café-res taurant. Onder hen be vond zich een vrouwtje van 75 jaar, dat in de Sinjorenstad door non netjes verpleegd wordt, maar permissie had ge kregen de reis naar Rot terdam mee te maken om Koning Leopold nog eenmaal in haar leven te zien. In vrolijke stemming verliet men het café en kwam buiten op het ste nen plateau, dat met en kele treden naar het trottoir leidt. Het vrouwtje zag echter in het duister de treedjes niet, viel languit en kon niet meer opstaan. Haar medereizigers vonden het geraden ge neeskundige hulp in te roepen. De arts consta teerde, dat het boven been gebroken was en achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. „Ik denk er niet aan", zei het oudje resoluut. „Ik ben hier gekomen om de koning te zien en ik zal hem zien". Ten einde raad is men er in een der ziekenhui zen toe overgegaan het been te zetten en in gips te vatten. In de windselen is ze Zondag voor dag en voor dauw per bus naar de Wilhelminakade - ge gaan, waar de „Eern- dijk" zou aanleggen. Daar heeft ze koning Leopold toegewuifd en toegeknikt en toen ze meende, dat Z. M. terug- knikte, kreeg ze tranen in de ogen. Nu had ze toch haar koning ge zien. Wat zag hg er "oed uit! TWEEDE KAMER BROEDERDIENST. De Tweede Kamer heeft in haar zitting van Dinsdag voor namelijk beraadslaagd over de wijziging van de dienstplicht wet. Over het algemeen wa ren de Kamerleden van me ning dat de voorgestelde wij zigingen een aanzienlijke ver betering betekenden. Deze wij zigingen betreffen vrij stelling wegens broederdienst, ~r~", v** ^.goedgekeurd zonder hoofdelij- sterkte van de lichting en _aof»Re stemming. De C.P.N. kreeg duur van de eerste oefening. Alleen de heer Schonenberg (C7P.N.) deelde mede dat hij zijn medewerking niet kon verlenen, omdat de financiële gevolgen niet te overzien zijn. De heren Ruys de Beren- brouck (KVP), Vermeer (Ar- b.) en Tilanus (CH) daarente gen spraken hun waardering voor het voorstel uit. ANTWOORD VAN DE MINISTER." By de beantwoording van de verschillende sprekers zeide minister Fievez dat het thans in de richting van een stren gere keuring gaat. Per lich ting ontvangen ruw geschat dhgeveer 7000 personen kost winnersvergoeding. By de artikelsgewyze be handeling kwamen enige amendementeH naar voren. AMENDEMENTEN. De minister nam een amen- dement-Ruys de Beerenbrouck (KVP) bepalende, dat in fezinnen, waarvan drie zoons ebben gediend de overige zoons van dienstplicht gevrij waard blijven over. Een amendement-Schoonenberg (C.P.N.) beogende vrij stelling wegens broederdienst te verlenen, als de ingeschre vene een broeder heeft of ge had heeft, die dient of ge diend heeft werd, nadat de minister het onaannemelijk verklaard had, verworpen. De minister nam verder over een amendement-Ruys de Beerenbrouck om gezinnen, waaruit een zoon is gesneu- ONTSLAG D.U.W.- ARBE1DERS. Door het lid van de Twee de Kamer, de heer Haken, zijn aan de minister van sociale zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat aan alle arbeiders die langer dan 26 weken onafgebroken in de D. U.W. werkzaam zijn, ontslag is aangezegd? 2 Is het Juist, dat deze ar beiders thans worden opgeno men in de sociale bijstandsre geling? 3. Is het de minister be kend, dat dit een belangrijke inkomstenvermindering voor de invraag 1 bedoelde arbei ders ten gevolge zal hebben? 4. Is de minister bereid op grond van bovengenoemd feit: a. de in vraag 1 bedoelde maatregel ongedaan te ma ken; b. daar waar deze maatregel reeds is toegepast dp arbei ders in de overbrugglngssteun op. te nemen?. veld, niet verder in de dienst plicht te betrekken. Eveneens nam hij over een amende ment van hetzelfde lid, be doelende in de wet te veran keren, de al of niet uit zending van voor de tropen geschikte dienstplichtigen te doen geschieden met inacht neming van door de Kroon, vast te stellen regelen. Het wetsontwerp is daarna aantekening, dat zij géacht wilde worden te hebben tegen gestemd. De Kame/ heeft daarna nog haar goedkeuring gehecht aan enige kleine wetsontwerpen. Raadhuisstrijd in Arcen en Velden. De raadhuisstrjjd tussen de i één gemeente verenigde dorpen Arcen en Velden heeft by de tussentijdse verkiezin gen, die aldaar gehouden moes ten worden, nogal belangstel ling in den lande gehad. Arcen behaalde destijds de kleinst mogelijke meerderheid en gaat nu de vruchten" van dit succes oogsten. Inide jlezer dagen ge houden gemeenteraadszitting werd als terrein voor het nieuwe raadhuis aangewezen de Markt te Arcen. De Velden- fractie verzette zich una niem op grond van het feit, dat voor de nieuwbouw van het raadhuis bestaande panden moeten worden afgebroken, wat Velden in le huidige pe riode van materialen- en wo ningnood niet verantwoord acht. Men acht in Velden iede re haast om met het nieuwe raadhuis klaar te komen onge wenst met het oog op de ver kiezingen. Aankomst Indië-schepen. De „Sibajak" is te Rotter dam aangekomen. Verder worden de volgen de schepen met afzwaaiende militairen verwacht. „Sloter- dijk", debarkatie te Rotter, dam Donderdagochtend a-s., „Zuiderkruis" aankomst te Rotterdam vermoedelijk op 28 April a-s. „Volendam" aan komst te Rotterdam vermoe delijk omstreeks 5 Mei a-s. middelkamp wint grand prix van vilvoorde Dinsdagmiddag werd de gro te prijs van Vilvoorde (Bel gië) verreden. Van de 168 deelnemers eindigde Middel kamp als eerste. Hg legde de 150 km af in 4 uur 5 min. en 47 sec. Remue (België) werd tweede op 1 lengte De Poor ter (België) eindigde als der de. Prijs van krisialsoda. De prijs van kristalsoda is herzien cn mag met ingang van 21 April 1948 voor de verbruiker 0.18 per kg. be dragen. In fabrieksverpakking zijn de veerbruikersprijzen 0.22 per kg.-pak, 0.12 per 500 gr.-pak' en 0.06 per 250 gr.-pak. De prijs moet dan op de 'verpakking zijn vermeld. 65 JAAR GETROUWD, De Damstraat in Yerseke was Maandag in feeststem ming. Onder zeer grote - be. langstelling herdacht Maandag het echtpaar J. Magielsen Harthoom zijn 65-jarig huwe lijksfeest. Reeds 's morgens was de woning helemaal ver sierd. Niettegenstaande hun ouderdom, hij is 89 jaar en zij 82 jaar, mogen zij nog een goede gezondheid genieten. Uit hun huwelijk zijn nog 7 kinderen in leven, voorts heb ben zij 17 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Des avonds bracht het- mu ziekgezelschap „Mozart" een serenade, waarvoor overgrote belangstelling bestond. Verbetering bezoldiging van Polder-ambtenaren. De kantonniers in vaste dienst aan de Noordwatering hebben de Polder Walcheren Verzocht verbetering in hun salarispositie te brengen, aangezien een onbillijke ver houding is ontstaan in hun bezoldiging en de lonen van de arbeiders op wier werk zii hebben toe te zien. Dit geldt niet alleen voor de kan tonniers maar ook voor de sluismeesters tevens de dijk- wachters, het personeel op de wegen en de machinist. In verband hiermede is bij de algemene vergadering van de Polder een voorstel inge diend tot verbetering van de grondsalarissen in minimum en maximum met S 200 per jaar voor sluismeesters te vens dijkwachters, kanton, niers en kantonnier- en hulp- kanton. op de wegen en met 100 p. j. voor de sluismees. ter en de machinist. De nieu we regeling wil men met in. gang van 1 Januari 1947 in werking doen treden. Men stelt zich tevens voor een gewoonte, die reeds vele jaren bestaat nl., dat de sluis meesters en de kantonniers, die aan peilingen deelnemen voor elk getij, waarin wordt gepeild, een rijksdaalder ge nieten. af te schaffen. Rijwielpaden op Walcheren Hersteld. Een dezer dagen is men ge reed gekomen met het herstel van het z.g. Slobberduinse rij wielpad, dat van Koudekerke naar de duinen loopt. De werk zaamheden zijn uitgevoerd in beheer van de vereniging Rij. wielpad Walcheren. Inmiddels is door het College van Alge meen Coilimissfirissen voor de Wederopbouw goedkeuring ver leend tot herstel van de rij wielpaden VI issingenSouburg —AbeeleMiddelburg en Rit- themVlissingen (zeedijk). Limburgse tentoonstel ling naar Zeeland. Op 17 April werd te Maas tricht de „reizende tentoon stelling Limburg»' geopend, ge organiseerd op initiatief van de Limburgse federatie van verenigingen voor vreemdelin genverkeer. Deze „reizende tentoonstel ling Limburg" zal o.a. ook naar Middelburg komen. Teraardebestelling jhr. Boogaert. Onder zeer grote belang stelling is Dinsdagmiddag op de begraafplaats te Domburg het stoffelijk overschot yan jhr. P. J. Boogaert, die vorige week op 74-jarige leeftijd overleed, ter aarde besteld. Pachters van de heer Boogaert droegen de kist en de vele bloemen het kerkhof op, waar vele belangstellenden wacht ten. Wij merkten o.m. op de Commissaris der Koningin in Zeeland, verschillende burge meesters, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, mr. H. F. Lantsheer, oud-voorzit ter van de polder Walcheren en talrijke andere Zeeuwse autoriteiten en vrienden van de ontslapene, benevens 'n af vaardiging van de voormalige vrijwillige brandweer te Mid delburg. Mr. J..A, Dumon Tak was de eerste die aan de groe ve sprak. Hij deed dit als be stuurslid van de Confrérie Sint Sebastiaan te Middelburg, waarvan Jhr. Boogaert deken is geweest. Jhr ir. H. L. Bo- gaert dankte vervolgens zgn vader in bewogen bewoordin gen voor de liefde die deze aan zijn gezin en zijn vrienden heeft medegedeeld. Spr. zeide erkentelijk te zijn dat zovelen zijn vader een laatste afscheid waren komen brengen. Ook de heer P. J. Elout sprak mede namens de jacht vrienden van Jhr. Boogaert een woord van dank en af scheid. Gouden jubileum Zeeuwse Hypotheekbank. Dinsdag was het 50 jaar ge leden, dat enkele bekende Zeeuwen, onder wie de advo caat mr. de Veer het initiatief namen tot oprichting van de Zeeuwse Hypotheekbank. In 1942 ging deze bank op in de Overrijselse hypotheekbank, en werd het hoofdkantoor ver plaatst naar den Haag. In Middelburg werd een bijkan toor gevestigd en onder de eigen naam bleef men zaken doen. Dit is ook thans het ge val nu het concern is overge gaan naar de Westlandse hy potheekbank. De wethouder van. financiën van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, treedt op als directeur van het bij kantoor. Het jubileum zal eerst op 1 Mei in intieme kring worden herdacht. De party ReshevskyEuwe uit de 15e ronde van het we. reldtoumooi, werd na 27 zet ten remise gegeven. De party Keres-w-Botwinnik werd op de 42ste zet afgebro ken, Botwinnik heeft, een pion meer, doch de winst zal moei- lgk zgn. Bespreking te Amsterdam. Met een openingswoord van voorzitter van het Neder lands Verhond van Vakvere nigingen, E. Kupers, is Dins dagochtend om 10 uur de Be- nelux-studieconferentie, geor ganiseerd door het algemeen Belgisch Vakverbond, Federa tion Nationale des Ouvriers du Luxembourg en het N.V.v., in de congreszaal van Krasna- polsky te Amsterdam geopend. De heer Kupers treedt op als voorzitter van de conferentie, die vier dagen zal duren. In zgn openingswoord wees de heer Kupers er op, dat de vakbeweging de sociale en economische vraagstukken, die binnen de Benelux Unie aan de orde komen, niet wenst over te laten aan de verschillende regeringsambtenaren. Hg kon digde vervolgens de onderwer pen aan die besproken zullen worden, namelyk: Lonen en pry zen, de sociale lasten, de sociale voorzieningen, het Duitse probleem en het plan matig economisch beleid. Prijzenpolitiek in de landbouw. Door het lid der Tweede Kamer, de heer Vondeling, ziin aan de minister-presi dent, minister van algemene zaken de volgende vragen gesteld: Kan de minister meedelen, wanneer de uitvoerige toe lichting kan worden tege moet gezien, die aan de Ka mer „binnenkort zal worden voorgelfegd", zoals in zijn brief aan de voorzitter van de Kamer d-d. 1 Maart 5.1. betreffende het overzicht van door de regering genomen besluiten met betrekking tot de prijzenpolitiek in de land_ bouw staat te lezen? Is reeds overeenstemming bereikt met de Stichting voor de Landbouw over de wijze, waarop de toeslagen zullen worden besteed? Kan de minister reeds een datum noemen, waarop de toeslagen vermoedelijk in het bezit van de rechthebbenden kunnen zijn?, Middelburg m.h.b. bestond 10 jaar. De M. H. B„ de Middelburg se H.B.S. Bond, heeft Vrijdag avond in het Schuttershof haar 10-jarig jubileum op waardige wijze gevierd met een sfeer volle feestavond. De grote zaal was geheel ge. vuld met genodigden, leraren, leerlingen, oud-leerlingen en ouders, die herhaalde malen door krachtig applaus hun in stemming betuigden met de goede wensen aan de M.H.B. De geestige jubileumrede werd uitgesproken door drs. M. C. Verburg, die verhaalde van het wel en wee van de M.H.B. Het blijspel Hotel Welgele gen, op de planken gebracht door een groep H.B.S.-ers, oogstte veel succes. Terecht, de keuze van het stuk was goed en er zat vaart in. Een gezellig bal bekroonde de jubileumviering. jeugdconDert haakon stotijn en jan kuiler De hoboïst Haakon Stotyn en de pianist;.. Jan„ Kuiler heb ben de leerlingen van dè Mid delburgse middelbare scholen Dinsdag een amusante middag gegeven. Wij bedoelen dit „amusant" in de beste zin van het woord. De beide musici behandelen voor hun jeugdig auditorium „rhythmisch vormen" en zy deden dit op een buitengewoon onderhou dende en aangename wijze. Er heerste een gezellige sfeer in de Concert- en Gehoorzaal. „Er bestaat een plaat van mensen, die naar kamermu ziek luisteren" zeide de- heer Kuiler. „Sommige Van die men sen trekken een diep-ernstig gezicht." Naar muziek luiste ren wil niet zeggen, dat je heel ernstig voor je uit moet zitten staren. Een opgewekt gezicht is ook toegestaan". En er werd opgewekt gelui sterd! De aandacht waarmede het concert werd gevolgd, be wees dat de jeugd nog belang stelling voor goede muziek heeft. Swing en sweet hebben nog niet alles verdrongen. Uitgevoerd werden o.a. wer ken van HSndel, Chopin en Röntgen. Dit concert was het laatste in de serie schoólcon- certen van dit seizoen, ugn-b -meliaee thhetclatu b Vlissingen spreekuur weth. van onderwijs. De wethouder van onderwijs te Vlissingen zal vandaag geen spreekuur houden. KEES HANA OVER ZUID-LIMBURG. In het Concertgebouw te Vlissingen hield de heer Kees Hana Dinsdagavond een cau serie met lichtbeelden over Zuid-Limburg voor de leden van de Z-V-U* De heer Hana vertelde ziin toehoorders van de merkwaardige - Limburgse landschapsvormen, de geolo gische geschiedenis zoals de ze' ook nu nog in het land. schap aan de dag treedt, van dé flora en de fauna, van de merkwaardige -boerderijen en van de interessante be drijven als dat der mijnen, de cementindustrie en de kalkovens.. Hij deed dit aan de hand van werkelijk zeer fraaie lichtbeelden, waardoor niet alleen het oor, maar ook het oog van acht tot elf ge boeid werd. De voorzitter van de werk groep Vlissingen, de heer H. A. Bosshardt, sprak het ge bruikelijke begin- en slot woord. Westkapelle VERGADERING RODE KRUIS. De afdeling van het Rode Kruis te Westkapelle verga derde Vrijdagavond. Tot le den werden benoemd: Voor zitter, dr. Huiigens, secretaris I. v. d. Sande. penningmees ter J. Vrijhoef. De afdeling telt reeds meer dan 100 le- den. Arnemuiden FLESSENACTIE. Door het personeel van de Chr. Bewaarschool te Arne muiden, werd Zaterdag een flessen inzameling gehouden, in verband met het herstel van de school. Er werden ruim 3000 flessen ingezameld. Deze zullen worden verkocht en de gelden zullen aange. wend worden voor het her stelwerk aan de school. Marktberichten. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht van 19 April 1948. Groenten: Andijvie 60 68 ct.; Prei 53 ct.; Raapstelen 15r—17 ct-; Rabarber 3439 ct-; Witlof' 3068 ct-; Spina zie 928 ct., alles per k.g.; Bloemkool I 60r-80 ct-; ld. II 26—57 c.t; idem III 27—37 ct.; Stoof sla 1229 ct.; Sla I 815 ct.; idem II 89 ct., al les per stuk; Radijs 14—27 ct. per bos. Ziekenhuis Schouwen In de Maandag gehouden gemeenteraadszitting te Re- nesse heeft voor de aanvang der vergadering ds. Cramer 'n uiteenzetting gegeven met be trekking tot de vestigings plaats van het Ziekenhuis „Schouwen en Duiveland". Zo als men weet werd door een commissie aan de gemeente raden van Schouwen en Dui veland geadviseerd ZIerikzee te kiezen als vestigingsplaats. Nadat de raadsvergadering was geopend deed de raad de principiële uitspraak, dat Zie- rikzee als vestigingsplaats dient te worden aangewezen. Dit is de eerste gemeenteraad van Schouwen en Duiveland, die in deze belangrgke kwestie ztyn standpunt heeft bepaald. Voorjaarsvergadering Plattelandsvrouwen. De Bond van Plattelands vrouwen in Zeeland houdt Dinsdag 4 Mei a.s. om 11 uur haar algemene voorjaarsverga dering >in „Het Centrum" te Axel. FILMS VAN DE WEEK Afwisseling in het Wild-West genre. Nimmer hebbeD wg zo'n charmante Wild-West-thriller gezien als „De ruwe Bascomb" in Alhambra, Vlissingen. Dit maal geen middelmatig spel van een aantal heldenacteurs tegen een achtergrond van on logische overvallen en onduide lijke achtervolgingen, maar 'n fris en origineel gegeven, goed gefotografeerd en niet minder goed gespeeld. De voornaamste aantrekkelijkheid voor de man nelijke bezoekers is Wallace Beery, die wij hier voor het eerst sinds 1940 weer eens zien spelen en die zgn Viva Villa achtige rol prachtig typeert, voor de dames Margriet O' Brien, de 8-jarige ster, natuur lijker en een klasse beter dan destyds Shirley Temple. Een Western van het ge bruikelijke genre, „De poney- express" kunnen de cowboy enthousiasten in Luxor, Vlis singen, gaan zien.. Vooraf draait „Zamboanga", half speelfilm- half documentaire van de Zoe loezee: niet overal even ge slaagd, maar zeker een prettig kijkspel. „Havana Club"in Electro- Middelburg is een speelfilm, die met meer routine dan ar tistiek inzicht is vervaardigd; het verhaaltje is nog al ge zocht en het spel van Tom Neal, Margriet Lindsay en an deren, maakt geen overweldi gende indruk. Een attractie is het optreden van het rumba orkest van Carlos Molina, dat ondermeer het populaire „Ti- co-tico" speelt. RENTELAST DOOR TRAGE BETALING VAN LANDBOUW HERSTEL. Berekening van het dijkgeschot. In aansluiting op het korte bericht, dat wij reeds gaven over de begroting van de in komsten en'uitgaven van de Polder Walcheren voor het jaar 1948, volgen hier nog énkele bijzonderheden. Het totaal der gewone in komsten wordt geraamd op 1.850.512.45 en der gewone uitgaven op hetzelfde bedrag- De buitengewone inkomsten, hoofdzakelijk bestaande uit leningen, worden geraamd op 557.082-85 en de uitgaven op hetzelfde bedrag. Voor de dienst der straat- en zandwe gen wordt aan gewone in komsten en uitgaven ge raamd 261.442.71 en aan buitengewone inkomsten en uitgaven 46.000. Wat de in. komsten en lasten van de ge bouwde eigendommen be treft wordt aan inkomsten 242-481.95 geraamd en aan uitgaven 205.984-84. Het batig saldo van deze afdeling is dus 36-497.09. Onder de buitengewone in komsten komen leningspos- ten voor ad 52.000 voor bui tengewone werken aan de Noordwatering, 75-000 voor de Oostwatering, 18-000 voor de West watering en 300.000 voor de herbouw van het Polderhuis. HET DIJKGESCHOT. Blijkens de toelichting bij het voorstel betreffende het in 1948 te heffen dijkgeschot heeft daarbij het streven voorgezeten om verhoging van de lasten in de huidige moeilijke omstandigheden zo enigszins mogelijk te voorko. men. Dit was slechts te bereiken door in ontvang de volgende posten te ramen: 1. Vergoeding door de Rijks dienst voor Landbouwherstel van extra kosten van de technische dienst i.v.m. her stelwerken over '46 100.000. 2. Idem voor 1948 81.250. 3. Vergoedingen voor her stelwerken in 1946 uitge voerd 565.496-85. 4. Beschikking over een ge deelte van het vermoedelijke batige saldo van de dienst 1947 300.000. Totaal 1,046.746.85. Inmiddels is door de minis, ter van landbouw goedgevon den, dat de extra kosten van de technische dienst, bedoeld onder 1, van het jaar 1946 af, ten laste van de herverkave ling zullen komen. Het juiste bedrag voor 1946 is echter nog niet vastgesteld; een voorlopige berekening wijst 'n bedrag aan van f 67.750.43, dus niet onaanzienlijk min der dan de 100.000 welke aanvankelijk waren geraamd. De vergoeding voor 1947 is voorlopig berekend op 92-680.18; indien zij nog tij dig wordt ontvangen, zal zij in de dienst 1947 verant woord worden. Voor het jaar 1948 komt de berekening vol gens dezelfde maatstaven tioch aan de hand van de be. grote uitgaven op 253-577.89 ZWARE RENTELAST. Er is een bedrag van 54.000 geraamd wegens vergoeding door het Rijk van rente van kasgeld over de jaren 1945 t.e.m. 1947. Een toezegging dien aangaande is wel ge vraagd maar tot dusver niet verkregen; het zou echter o.i. zeer onbillijk zijn, zo de polder de zware rentelast moest opbren gen, welke het gevolg is van de langzame betaling door de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Bij art. 10 van dezelfde af deling is een bedrag van 865-496.85 geraamd wegens ontvangsten terzake van het herstel. Bij het voorstel dijk geschot dienst 1948 was, zo als boven reeds gememo reerd, dit bedrag 300.000 lager geraamd doch een ge lijk bedrag uitgetrokken als gedeelte van het vermoede lijk batige saldo van de dienst 1947. Tengevolge van de langzame afdoening van de hersteldeclaraties zal de dienst 1947 echter sluiten met een nadelig saldo. De stand van de wederopbouwreke- ning laat evenwel toe, voor 1948 het geraamde bedrag in ontvang uit te trekken. Wü geven tenslotte de ra mingen der uit te voeren ge wone werken van de Polder. Voor de Noordwatering is dat een bedrag van 150,000. voor de Westwatering 40-000 en voor Zuid- en Oostwatering ieder f 20.000. Dc raming der uit te von. ren gewone werken aan c!e wegen bedragat f 14-000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2