klanken iethei Stoottroepen voor de invasie! Kappie en het Olifanten-kerkhof Kerk en Communisme (in) Van der Waals en Schreieder voeren comedies op Verrader werd provocateur Het communisme als levensbeschouwing. het Mysterie van de Prinsengracht XXVI. Schreieder wordt ln de eerste week van Maart 194S door een vreemde onrust aangejaagd. De slag, die hij met Van der Waals voorbereidt, is zo groot, dat het hem tot aan zjjn stervensuur zal spijten als hjj mislukt. Steeds weer vraagt liy zich af: loopt Van der Waals niet in de gi'.ien? Krijgen de Nederlandse illegalen geen verdenking? ees Dutilh Is gevangen en Anton was de laatste con- taetman. Pahud de Mortanges en zijn mannen zijn gevan gen én Anton was de laatste contactman. En zulke gevallen zyn er vele. Dat moet argwaan wekken. Dat moet vandaag of morgen mis lopen. Aan de mens Van der Waals ls niet veel verbeurd, maar zolang hij voor de spi- onnage van waarde ls, moet hij in leven Diyven. Schreieder is onrustig. Hij staat voor het grootste suc ces Van zijn carrière en het slagen daarvan hangt af van het vertrouwen, dat Vorrink en de zijnen in Van der Waals stellen. Dat vertrouwen moet een nieuwe Injectie hebben, zegt de S.D.,-chef tot zich zelf. En hij bespreekt het met Anton, rustig en overwogen Er moet een comedie worden opgevoerd! Een comedie met „de agent De "Wilde." Anton wandelt de laatste weken vaak met de. dochter van een Amsterdamse illegale werker. Wat is beter camou flage voor een Engels agent, dan dat hij de rol van ver» loofde jongeman speelt, die op gezette tijden zijn meisje haalt? Dat meisje wordt. eni ge' malen genoemd in het ge sprek dat Schreieder en Van der waals voeren. COMEDIE. Op 10 Maart 1943 maakt Van der Waals in gezelschap van- deze jonge dame een wandeling door Amsterdam, Druk pratend stappen ze voort: twee elegante jonge lui, die zich verheugen om 't voorjaar, dat de knoppen der bomen aan de oude grachten ontluiken doet. Onderweg ver telt De Wilde dat hij op het Museumplein een afspraak heeft, die hg niet vertrouwt. Maar hij is gewapend! Op 't - hoekje moet het meisje even wachten. Het volgende ogenblik is 't Museumplein het toneel van ©en wilde vechtpartij. Uit een auto springt een S.D.-er, die de agent De Wilde aanvalt; er wordt geschoten, er wordt geschreeuwd, er ontstaat een hevige worsteling. Maar de jong© held De wilde komt levend te voorschijn. Overval van de S.D.!, hijgt hij tot het dodelijk ver schrikte meisje. En ten over staan van zijn illegale vrien den doet hij een omstandig verhaal van liet schrikkelijk gebeuren. Hij is langs het randje van de dood gegaan. De komende weken draagt hij zijn arm ln een verband. Als het meisje de volgen de morgen met typische vrouwelijke nieuwsgierigheid de plaats van de worste ling bezoekt, vindt ze patroon hulzen. Remington-patronen! Uit de revolver van De Wil dé! Inderdaad hij heeft zich dapper verdedigd. Deze jongen is een held van het ver ze t. Schreieder doet er nog een schepje op en laat in de Am sterdamse kranten van 11 Maart 1943 een bericht plaat sen over de schietpartij die op het Museumplein heeft plaats gevonden tussen de le den van de Duitse politie en1 een Nederlands misdadiger. De comedie is geslaagd. Van der Waals geniet meer vertrouwen in de illegale lering en meer aanzien dan ooit tevoren. ALS PROVOCATEUR En Van der Waals speelt zijn verradersrol weer uitne mend. Meer en meer dringt hy zich, als „de Engelse agent De Wilde", in de groep Vorrink'en het Nationale Co mité in. Niet slechts verra der, is lii) óók provocateur. In de eerste helft van Maart komt hy naar Amsterdam met een belangrijke mededeling. Engeland verzoekt draad loos ln Nederland een aantal stoottroepen op te stellen» met het oog op de komende invasie!, zegt hij met geagi teerde stem tot Van Looi. En dan zet hij uiteen, wat er volgens Londen moet ge beuren. Er moeten groepen worden gevormd van vijf of zes mannen, die gewend zijn met wapens om te gaan. Geen mee-lopertjes, alléén maar keiharde geoefende ke rels die wat durven. Die moeten permanent in staat van alarm gehouden worden. En op het eerste sein, dat Engeland geeft, moeten zij zich naar bruggen en spoor lijnen langs de Nederlandse grens begeven. Er komen springstoffen en stenguns, re volvers en munitie uit de lucht vallen. Londen heeft 't beloofd, liegt Van der Waals. En als dan op een nacht de invasie begint, zullen de stoottroepers bruggen en spoorrails aan de grens laten springen, waardoor de aan voer van versterkingen uit Duitsland wordt voorkomen en waardoor de Duitse troepen in Nederland als ratten in de val zullen zitten. Dit is „het plan van Lon den". zoals de agent De Wil de het by elkaar liegt. En' dat plan moet worden uitge voerd door het Nationale Co mité en de groep-Vorrink. Van Looi bespreekt de zaak met Vorrink. Hoe legt men in korte tijd en onder de ogen van de Duitesers een klein legertje stoottroepera langs de grens? Hoe doet men zoiets? Waar haalt men de geoefende mannen vandaan; hoe brengt men hen onder dak ln de buurt van het toe komstige actieterrein? Ik heb een idee, zegt Vorrink. Ga naar burgemees ter Ritmeester in Den Hel der. Die knapt het op. HET WERD TIJD. Waarmee kan ik U van dienst zijn? vraagt de heer Ritmeester als Van Looi de volgende morgen zijn kamer binnen stapt. Met geoefende stoot troepen, zegt Van Looi. Een verzoek van Londen met het oog op de komende invasie. Zo-en-zo moet het gebeuren. De heer Ritmeester luistert met aandacht naar de uiteen zetting. Het ls dus zover! Londen is vrywel klaar met de voorbereiding van de In vasie. Wel, het ls ook Maart 1943; het wordt tjjd. Er zijn hier marineman nen genoeg die het karwei met plezier willen opknap pen, zegt de burgemeester. Ze zullen niet vragen, ze zul len handelen. Geef hun wa pens; commandeer: val aanl als het tijd is en de Duitsers zullen wat beleven. Hoeveel mannen, zijn er nodig hon derd tweehonderd Zoveel ;e er nodig hebt zullen er ;omen. En wanneer moeten ze op de plaats van bestem ming zijn? Eind April, zegt Van Looi.- De invasie wordt tegen het begin van Mei verwacht. - Ge kunt op me reke nen, zegt de burgemeester. En Van Looi weet dat deze er zijn. Geoefende mannen, bewapend met Engels mate riaal. Wat Nederland betreft kan de invasie beginnen Intussen amuseren Van der Waals en Schreieder zich kos telijk met deze grandiose Co medie. Lieber Anton, zegt Schreieder, dèt wordt een slag ANTON REIST EN- SJOUWT. En Anton reist naar Am sterdam met grote koffers. Hij-sjouwt met stenguns en moderne plastic-springstoffen; hij loopt met actetafsen vol Amerikaanse „Proper ty"-re- volvers; hij demonstreert de magneten, waarmee de nieu we springstof aan yzeren brugdragers wordt bevestigd; hij laat de nieuwste tijd-ont- stekers zien, die men by zich draagt in de vorm van een vulpotlood. Prachtig materi aal het nieuwste, het bes te enalles per parachu te aan de S.D. geleverd door Londen, als gevolg van het funeste radiospel, waarvan eens een S.D.-er tot Schreie der gezegd heeft: Loop er mee naar de Noordpool. In Amsterdam is men ver rukt, al houdt men z"n hart vaat vanwege de nonchalan ce, waarmee De Wilde met deze koffers vol oorlogsmate riaal omgaat. Hij reist met voorraden revolvers alsof het oude kranten zyn. Deze man kent geen vrees. En deze man, aie de verbinding met Londen heeft, mag zeggen wat er gebeuren moet. En dat doet hij dan ook. Hy geeft Van Looi nauwkeurig de plaatsen aan, waar Londen de stoottroepen wil zien op- festeld. En Van Looi en an- eren trekken het land in, zoeken contacten met de il legaliteit en vinden mensen, die het kleine, herrezen Ne derlandse leger een week wil len herbergen. Zo komt de organisatie tot stand, die be stemd is om de eerste stoot op te vangen als het uur van de bevrijding slaat. Koos Vorrink vertrouwt de agent De Wilde volkomen. Talrijke keren heeft De Wil de reeds dagen tevoren ge zegd, welke berichten raaio- Oranje voor ieder hoorbaar zal omroepen. Nu eens komt het bericht „Schaatsenrijder, schaatsenrijder!", dan weer „Het huis met groene luiken." De ondertekening van de brief aan Meyer Sluizer is goed doorgekomen. De bevestiging van de ontvangst der tele grammen van Vorrink is goed doorgekomen. Toen Van Tijen aankwam is het afgesproken bericht omgeroepen. Alles klopt schitterend; de agent Anton de Wilde heeft uitste kende verbindingen met de re gering in Londen*. Wat wil men meer? Daarom wordt Van der Waals letteriyk volgestopt met schriftelijks en monde- 69. Maar toen de tweede leeuw, die nu naast Keizer Napoleon Sneeuwwit stond, een luid gebrul aanhief, vergat de Keizer met ae tak naar de eerste leeuw te slaan en zyn ogen puilden uit zyn hoofd van schrik en ontzet ting. „Ikke niks boos doen, lieve leeuwtjie" riep hy smekend. „Jij nüj niet opeet niet! Ikke zal het nooit niet weer doenikke zal altyd lief en braaf Keizertje zijn En terwijl hij zo aan het praten was. gaf Kappie in eens een luide nood-' kreet, want achter hem was een der de leeuw te voorschijn gekomen. Nu stonden ze dus alle drie met een leeuw voor zich en om beurten stootten die drie leeuwen een somber gebrul uit, zodat ze rilden,van angst, Keizer Napoleon bleef maar praten op een huilerige toon en de Maat kon alleen nog maar slikken, terwyi Kap pie ook geen voet meer durfde te ver zetten. „Tjong, ons laatste uur ls geslagen", dacht hy. „Dat gaat nooit goed! Dat's een bult leeuwen!" linge mededelingen: namen, feiten, ambtelijke rapporten van departementen, berichten van de Joodse Raad, verhan delingen over politieke, econo mische en militare vraagstuk ken. Alles is bestemd voor Londen, maar Van der Waals brengt het naar de S.D. Het spionnagemateriaal hoopt zich op: de Duitse ver dedigingswerken van Hoek van Holland, de radlolnstalla- ties in De Peel, vliegvélden, fabrieken en byzondere gebou wen komen, gefotografeerd en van een beschrijving voor zien,* vla Van der Waals op de tafel van Schreieder te recht De Krimlnal-Kommlssar ls zeer tevreden Hy noemt Van der Waals zyn Ringeltaube. Sommige S.D.-ers hebben on der elkaar een andere naam voor hem bedacht: Ringelnat- ter, hetwelk vertaald luidt: ring,slag. Soms hebben ook S.D.-ers gelyk! BILJARTEN KAMPIOENSCHAP 3e KLAS CADRE. A.s. Vrydag, Zaterdag Zondag zal in het caé van de heer I. van de Velde,'Badhuis straat, Vlissingen, het. per. sooniyk kampioenschap biljar ten 3e klas cadre van Walche renZuid-Beveland worden verspeeld. De deelnemers zijn: I. v. d. Velde, A.B.V., Vlissingen P. Baarends, A.L.M., Goes* J. v. d. Velde en W. Harting. A.B. C., Vlissingen; P. Bruynzeel, K.O.T., Kapelle en M. Verbeek, O.K.K., Kwadendamme. HANDBAL Uitslagen van Zondag. Heren A: eAi.M.—Mara thon I 3—11. Marathon bewees dat het nog wel heel goed in staat was om Het communisme wil meer dan een sociaal en politiek stelsel, het wil een levensbe schouwing zijn dit wordt ons in woord en geschrift vol komen duidelijk uitgesproken Dit pogen heeft een theore.- tische en een praktische kant. Voor de echte communist, die weet waai: het om gaat, is zijn communisme het geloof aan, de wil tot een radicale omvorming van héél het le ven, niet alleen van produc tie, maatschappij en Staat, maar ook van wetenschap kunst, moraal en wijsheid. De levensorde, die hem voor de geest staat, is inderdaad radicaal, tot in de wortel, an ders dan wat de wereld tot nu toe heeft gekend: zij wil de massa, door de exploitatie van de aarde, tot het volle aardse geluk voeren- Ook praktisch drukt deze geloofs- verwachting een stempel op de echte communist: hij is de volkomen toegewijde, geheel door ziin idee vervulde revo. lutionnair. In de laatste jaren is daar in Rusland, door de ontwikkeling der dingen, een stex*k nationalistische trek bijgekomen: Rusland is het proletarisch vaderland, van Moskou gaat de redding der wereld uit. Deze levensbeschouwing is naar haar aard totalitair, legt beslag op de gehele mens en al zijn vermogens, wil alle levensgebieden ge heel beheersen. Daaruit volgt, nietbij toeval, maar wezenlijk, dat het Commu nisme zich keren moet tegen het Christendom. Het is tientallen malen gedaan, behoeft niet eens te worden herhaald: het aanvoeren van citaten uit Marx en Lenin, waaruit hun principieel en strijdbaar atheïsme blijkt. Belangrijker is, dat wij leren inzien, waarom het niet an ders kan, zolang Communis, me communisme blijft: om dat deze levensbeschouwing geen andere naast zich ver draagt. Men kan, bv. in Ne derland, wel doen alsof in de communistische rijen plaats is voor mensen van verschil, lende levensopvatting, maar dit is in de grond een ver zwakking van het Communis me of een tactische manoe- vre. Neemt men het Commu nisme op zijn best, dan moet men erkennen: het kan niet anders dan militant atheïsme' zijn. EEN POLITIEKE RELIGIE. Zo wordt het Communisme een typisch politieke religie. Wie het eenmaal van deze kant leerde zien, herkent al lerlei trekken. Er is het ge loof in een boven mensen FEUILLETON TJeerd Adema 30 Zij had goudblond haar, dat in twee dikke vlechten om het hoofd was gewonden en door een zilveren bandje bij. een werd gehouden. In haar ovaal, bijna kinderlijk ge zichtje keken twee ogen, aie het zuivere blauw van ver- geet-mij .nietj es hadden enigszins verschrikt naar de mannen, die als een rechter- schaar om haar heen zaten. „Mevrouw", zei de rechter commissaris, „wij zijn tot on. ze spijt genoodzaakt U een oèenblik lastig te vallen, om dat U van de hier aanwezi gen waarschijnlijk de enige is, die ons betrouwbare in formaties kunt geven over de identiteit van de zo noodlot, tig om het leven gekomen jongeman. U kende hem van vroeger nietwaar?" „Ja, mijnheer". „Leven zijn ouders nog?" „Zijn vader stierf, toen Willemik bedoel, toen de heer De Vries nog een kind was. Zijn moeder is een paar jaar geleden egstorven!" „Heeft hii nog broers en zusters of andere familie?" „Hij was het enige kind. Er is nog een oom, een broer van zijn moeder, een zekere meneer Harting, die een ver zekeringskantoor in Rotter dam heeft". „Was mijnheer De Vries gefortuneerd?" „Neen, mijnheer. Zijn moe. der is onverzorgd. Zijn oom heeft hem laten studeren". „U kende hem van de H-B S- in Arnhem. Zat U in de zelfde klas?" „Ja, wij kwamen gelijk op school en ziin er gelijktijdig afgegaan". „Was hii op school gezien? Ik bedoel bij zijn klasgeno ten. Had hij misschien vijan. den voor zover u weet?" „Hij was altijd wat in zich zelf gekeerd. Veel vrienden had hy niet, maar voor zover ik, weet ook geen 'vijanden. Hij was groot en knap en ve le meisjes bewonderden hem. Hij heeft mij vaak met mijn wiskunde geholpen". „Had u met hem een bij zondere relatie?" De ogen van het kind vrouwtje keken verbaasd naar de man, die haar die vraag gesteld had. „Ik.ik weet niet wat U bedoelt," zei ze zachtjes. „Ik zal trachten het U dui delijk te maken," zei de heer Feenstra. „Toen ik op het gymnasium was dweepte ik wel eens met één of ander klassegenootje. Wij maakten samen fietstochtjes, als ik haar helpen kon was ik altijd present, als ik wat lekker had kreeg zij het en ik heb in die romantische vlegelja ren zelfs wel eens een sonnet, gepleegd, dat ik aan haar ge- wyd heb. Begrijp U mij?" Een vermoeid lachje gleed over het bleke gezicht van de vrouw. „U wilt vragen of op school de verhouding tussen Willem en mij iets in die geest was. Ja, er was iets, dat ons tct elkaar bracht. Wij maakten lange wandelingen en hij kwam vaak bij ons aan huis- Mijn ouders.ik zelf verwachtten, dat er uit deze vriendschappelijke verhou ding...." „Ik begrijp het", zei de heer Feenstra. „Mag ik vra. gen wat de oorzaak is ge weest, dat dit een andere loop heeft genomen?" „Willem o.. pardon, meneer De Vriesis naar Utrecht gegaan om voor tandarts te studererv Eerst schreven wij elkaar geregeld en hij kwam vaak over. Later werd dat anders en ik kreeg de irfdruk, dat hij in Utrecht een meisje ontmoet had. Toen heb ik een einde aan all# verdere corres pondentie gemaakt". „Daarna heeft U dokter Van Bremen leren kennen?" „Wij ontmoetten elkaar op een avond bij gemeenschap pelijke vrienden. Wij houden beiden van muziek. Hij is een goed violist en ik begeleid hem. Wij kenden elkaar nog maar kort, toen hy zijn aan zoek deed". „U houdt van hem, niet. waar?" De meisjesogen keken de rechtercommissaris vragend aan. „Ja, hii is erg goed voor mij. Mijn ouders zagen dit huwelijk graag, omdat het mil een onbezorgde toekomst bood". „Ik vrees, mevrouw", zei de rechter-commissaris, „dat ik meen vraag nog even zal ijioeten herhalen. U houdt van uw man, nietwaar?" Mevrouw Van Bremen knikte sprakeloos. (Wordt vervolgd.) I uitgaande, hen beheersende macht: de gang der geschie denis, die op de communisti sche heilstaat uitloopt; er is de onvoorwaardelijke toewij ding en gehoorzaamheid, die tot het offer in staat-stelt; er zijn de „heiligen" van het Communisme. Marx en Lenin voorop: er zijn -de gewijde boeken, de feestdagen met hun ceremoniën, er zijn de martelaren, die voor de hei lige zaak hebben geleden: de Partij vervult de rol van de Kerk;"er is besef van roeping, de Messias is hèt Russische proletariaat, dat de volkeren der wereld voorgaat op de weg der verlossing. Het is geen toeval, dat het Communisme aldus, als poli tieke religie, als verering van de klasse en de verwerkelij king van de klasse-loze maat schappij optreedt. Van de kant van de kerk moet men beginnen met het Communis me juist van deze kant vol strekt ernstig te nemen. Dan van moeten erkennen: hier zullen wij er de grootheid geen halfheid, geen ge sjacher. geen compromis, maar een poging om theorie en praktijk, om ieer en leven, tot een sterke eenheid samen te smeden, waarvan bezieling en kracht ook op anderen uitgaat. Er bestaat in commu- nisitische kringen een sterke geslotenheid, waardoor aan de massa, die daarbuiten zon der houvast en leiding rond. dobbert, het gevoel van ge borgenheid en krac'ht wordt gegeven. Dan zullen wij, van de Kerk. met schaamte moe ten erkennen: het Commu nisme biedt aan zijn volge lingen, wat de gemeente van Christus aan de gehele we reld had behoren te bieden, nl. een gemeenschap met roe. pingsbesef voor de mensheid en haar nood. CHRISTUS DIENT TE REGEREN. Eerst wanneer het commu nisme als politieke religie ons tot deze schaamte heeft ge bracht, krijgt een principiële en onvoorwaardelijke afwij zing innerlijke kracht. Dat de Kerk het Commu nisme moet afwijzen, juist omdat het totalitair is. kan moeilijk worden betwist: cr is maar Eén die een „totali tair" recht op ons leven kan laten gelden, nl. God. de God van Jezus Christus. Het Com munisme als politieke religie moge „verklaarbaar" ziin, het is en blijft modern hei. dendom. Het belangrijkste is echter niet. dat de Kerk het Communisme afwijst, doch hoe zij het doet. Er komt tot haar, uit de mond der milli. oenen die de politieke afgo den dienen en in deze dienst een vorm van gemeenschap beleven, de aanklacht, dat zij, de Kerlc van Jezus Chris tus, die beweert het lichaam van Christus te zijn en in het Avondmaal de diepste vorriï van gemeenschap te bezitten, in gebreke is gebleven op de aarde gemeenschap te stich ten deze aanklacht heeft de kerk niet met citaten uit boe ken, doch met haar eigen le. ven en daad te weerspreken. Zodra er in en door de kerken waarachtige gemeenschap» ook op de aarde in de maat. schappij ontstaat, wordt het Communisme van zijn voe dingsbodem beroofd, wordt het wezenlijk overwonnen. een overwinning te boeken en klopte het veel zwakker spe lende E.M.M. met sprekende cyfers. HerenWalcheren Volhar ding 211 (Volh. kamp.) Volharding had het niet moei. lijk tegen het incomplete Wal cheren en haalde z'n laatste 2 kostbare puntjes bihnen in een wedstrijd waarin ze zich ver de meerdere van haar tegenstan der toonde. Dames A: De Zeeuwen I Hellas 4—1; Marathon IE.M. M. 2—1. De verrassing van de dag was wel de overwinning van Marathon, die zichAin een vrij gelijk opgaande strijd volkomen rehaliliteerde .van de laatste tijd verloren wedstrijden. Dat de Zeeuwen zouden win nen,- lag in de lyn der verwach ting en verbaast ons dus niets. Burgerlijke stand Amsterdamse beurs 18 April 19 April N.I. Hand B. Ned. Hand. Mij. A.K.U. Calvé Ncd. Ford Unilever Kon. Petr. Fokker V Amst. Rubb. H.A. Lijn Scheepv. U. H.V.A. Deli My. Nederland 1933 Idem 1947 Idem 1938 Dollar lening De nieuwe week begon met een fondsenmarkt, die over het algemeen niet ongunstig was. Hoewel nog geen uitslagen be kend zyn, omtrent de Italiaan- so verkiezingen, was men eer der optimistisch dan pessimis tisch en de iets betere stem ming schreef men dan ook toe aan het vooruitlopen op de verkiezingsuitslag. In het ver. dere verloop echter deed het volkomen gebrek aan zaken sterk zyn invloed gelden. De handel was nl. uitermate ge ring, en het uitblyven van 124% 123 161% 161% 179% 199 196 308% 304 345% 345% 284 184 196% 193 220 218 191% 190%' 258% 255% 220% 219% 100 100 99% 99% 103% 103% 102% 102% VLISSINGEN. Bevallen: G. van Oorschot de Nooyer, z.; E. van Rose- veltHoogstad, d.; K. Arnoldl Vercouteren, z.; C. Wevers Meulmeester, d. S. A. Parent Sinke, z.; D. Bal jéde Bree, V' M- Wykhuys-Wykhuys. w u»«.uhiv«, tc' TrfjViSi^iaTP ZT 1 kooporders deed de aanvanke- D.' ?aTd^sS&akxE-dJ; 1 jiik0 koerswinst weder verlcre, J. M. Frangoisvan Poelje, d.; M. H. DingemansBruurmijn, d.; J. C. SegboerKorstanje. z.; S. A. Houtzagerde Roos, z.; M. PriemTeugels, d.; T. Gringhuisde Jong, z. Ondertrouwd: W. Lourens, 32 j. en E. P.-Bongers, 26 j.; F. Kamermans, 24 j. en P. L. Abrahamse, 21 j.; M. Romyn, 25 j. en A. W. Wattez, 21 j.; M. Blok, 27 j. en S. Valkier, 26 j.; A. H. Smith, 39 j. en M. C. van de Velde, 27 j. Getrouwd: J. C. van Huizen, 25 j. en C. M. van Ham, 22 j.; P„ Castel, 27 j. en G. de Jong. 27 j.; J. Hekhuis, 25 j. en J. H. Jansen, 22 j.; A. J. But, 33 j. en A. P. C. van der Woning. 23 j.; W. Stroo, 26 j. en B. Warman 23 j.; F. J. Stroo, 24 j. en M. K. van der Leeuw, 22 j.; L. G. H. Maessen, 46 j. en E. van Schijndel, 38 j.; J. de Vries, 31 j. en C. E. Joosse, 35 j.; R. A. Teeler, 29 j. en L. Bakker. 22 j.; F. R. van Rose- velt, 35 j. en W. C. Gijzeis, 30 j.; J. de Vos, 26 j. en M. F. Vermeulen, 20 j. OverledenK. F. N. A. JCorff, 77 j., echtg. van E. J. A. H. Kloeg; J. P. C. van de Velde, 60 j., ongehuwd; J. Toutenhoofd, 82 j., wednr. van P. Molhoek; J. Lute, 59 j., echtgenoot van M. Labruijère; J. Feij, 81 i., weduwe van G. C. Gillissen; D. Jacobse, 78 J echtgenote van J. Stroo. SOUBURG. Bevallen: J. S- Amoijir— Goeman, z.; M. van Ham— Dorleiin, z.; P. Kaljouw— Kaliouw, z.; W. Wanjon- Leijnse, z. Getrouwd; M. J. Bolier, 26 j. en M. A. van Sabben, 20 j.: M. van Kogelenberg, 43 j. èn S. J. Grashuis, 42 j. w Getrouwd: W. Meijèrs, 23 1- en P. Ovaa, 24 j.; C. de Muijnck, 32 j. en J. Baljeu. verleden: A. Amadio, 87 1„ echtg. van D. J. Hemme- kam; G. Joosse, 6 mnd„ z. van I. Joosse en M. S. van Oosten; L. Adriaanse, 64 wed. van A. v. Sluijs; L. de Bruijn. 78 j.. echtg. van M. J. Schrijver. lijke koerswinst weder verloren gaan, waardoor de markt te rugliep tot een peil, dat bene den het slotniveau van Vrijda» lag. Opmerkeiyke koersverlia» zen deden zich wel niet voor, maar de algemene marktten- denz kreeg een vrij lusteloos karakter, terwyi de omzetten wederom van geringe omvang bleven. Scheepvaartberlchten Aangekomen te VliSsingen: Glorie v. Antw„ Koningsha ven v. Antw., Miza v. Gent. Vertrokken: Koningshaven n. Antw-, Glorie n. Streur. Gepass. n. Antw.: Raben- haupt v. Tynemouth, Maas v. R'dam, Jola v. Caen, Rupat v. A'dam, Lissekerk v. Am sterdam, Klipfontein v. Am sterdam, Prinsengracht v. Londen. Aardijk v. New York, Zeehond v. Caen, At lantic v. Charleston. Gepass. v. Antwerpen: Zaan n. Stettin, Meteoor n. Enge_ land, Leerdam n. New York, Hilversum n. Bordeaux, Strv- be n. Gdynia. Oleum a. Southampton, Aldabi 11. Rot terdam. UIT DE Schepen van en naar Indonesië. Naar Indonesië: Bakongan. 18 April v. Gibraltar; Kerto- sono pass. 16 April Kaap Guardafui; Mapia, 18 April et Genua; Waterman pass. 18 April Finisterre; Willem Ruys pass. 18 April Perim. Van Indonesië: Sibajak wordt 20 April aan de Hoek verwacht; Sloterdijk pass. 18 April Gibraltar; Zuiderkruis pasB. 19 April Port Said. ZON MAAN. 21 April. Zon: op 5.31, onder 19.47. Maan: op 17.10, onder 5.04. Elgaris Enigma's varia ties worden gespeeld door .het Radio Philharmonisch orkest (H. II 21.30) Dr. G. Stuiveling be spreekt acht boeken over Amsterdam (H. I 22-45)» Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9 Symphonieprogramma; 10.20 Onze keuken; 12 Carlo Carcasola en zijn orkest; 13 Nieuws; 14 Gesproken por tretten (Ghandi)14.15 Jeugdconcert uit de Sociëteit te Almelo; 15.45 De regen boog; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Raie Da Costa, piano; 17.35 Orgelspel door Cor Steyn: 18 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30 Voor de jeugd: 20 Nieuws: 21.55 Lie. deren voor Vrouwenkoor van Julius Röntgen: 22.45 Van boek tot boek; 23 Nieuws: 23.1524 Nocturne in Tu- schinkski. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9-35 Werken van Ludwig van Beethoven; 11 Werken voor strijkorkest; 12 Peter Nobino's Musetteor- kest; 13 Nieuws: 13.15 Cy clus: van Rameau tot Ravel; J5 Rotterdams Strijkkwartet; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 18 Onze Nederland se koren en korpsen; 19.45 Engelse les voor gevorder den: 20 Nieuws: 21-30 Radio Philharmonisch orkest; 22.30 Frederick Harvey, bariton zingt liederen van Roger Quilter; 23 Nieuws. 21 April Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER u. +NAP u. -i-NAP 0.04 1.86 12.37 2.13 0.35 2.07 13.05 2.33 1.08 2.35 13.50 2.42 1.30 1.31 14.08 1.63» LAAG WATER u. —NAP u. —NAP 6.28 2.10 7.12 2.32 7.43 2.47 7.04 1.67 18.43 1.91 19.28 2.12 20.01 2.26 19.29 1.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3