Kamerleden over de voorgestelde Grondwetswijziging NIEUWS UIT ZEELAND Leider van spitactie Voorstellen tot bescherming van de democratie en verdere vernieuwing Critiek en instemming Minder paardenvlees. Auto-rijlessen Garage Louisse LAATSTE NIEUWS Proces van der Waals. GEEN GROENTEN VERNIETIGEN! Gouverneurs uit de West in Nederland. Veertig jaar dierenbescherming. Weer buitenlandse studenten naar Walcheren. WALCHEREN Wij ontlenen aan het voor lopig verslap der Tweede Ka mer over de wetsontwerpen tot wijziging van de Grond wet vhet volgende: Verscheidene leden hadden tegen het eerste ontwerp (nieuwe rechtsorde voor de delen van het Koninkrijk) overwegende bezwaren. In de eerste plaats richtten zich deze bezwaren tegen de door het aanhangig maken van dit ontwerp gevolgde procedure om tot een nieuwe rechtsorde te. geraken, in de tweede te gen de inhoud van het onder, havige ontwerp. Het ontwerp schiet volko men te kort in het ook maar eniger mate duidelijk maken wat de „Unie" nu staats, rechtelijk is. Het gevolg van dit alles is, dat dit ontwerp door zijn inhoud aan de re gering vrijheid geeft om met de zogenaamde ..vernieuwing" van het Koninkrijk, haar frang te gaan. zonder aan be- loorlijk omschreven staats rechtelijke voorschriften te zijn gebonden- Verschillende leden ver. klaarden het onderwerpelijke voorstel niet a priori verwer pelijk te achten. Zij vragen echter of na de Renville- o vereen komst een duurzame constructie van de Unie mo gelijk is en of 't ontwerp vol. doende waaroorgen daartoe biedt. Is de regering van me ning. dat met de republiek van Djoc.ja een verdrag tot stand kan worden gebracht, dat ook door deze republiek nagekomen zal worden? Zal de Unie oen souvereine staatsrechtelijke constructie zijn, dan wel een losse menwerking van regeringen met de Koning der Nederlan den aan het hoofd? Hoeveel kronen zullen er zijn, wan neer straks op basis dezer grondwetswijziging de Unie zal zijn tot stand gebracht? UNIE EN DEELSTATEN. Vele -leden begroetten het wetsvoorstel tot toevoeging van een 14de hoofdstuk aan de Grondwet met instem- Geen derde vleesloze dag in restaurants. (Van onze Haagse redacteur) De hoeveelheid paarde- vlees. die op een vleesbon van 100 gram verkregen kan worden, bedraagt momenteel 150 gram. Tengevolge van het feit, dat er thans in de slagerswinkels voornamelijk bevroren vlees verkocht wordt, is de belangstelling voor vers paardevlees echter dusdanig toegenomen, dat een te groot aantal paarden geslacht dreigt te worden. In verband hiermede overweegt men over te gaan tot een ho. gere bonnenwaardering voor deze vleessoort- Waarrohün- Hik zal dan inplaats van 150 gram 125 gram paardevlees op de normale bon kunnen worden gekocht. Een beslis sing hierover is aanstaande. Over de binnenkort door te voeren versoberingsmaatre gelen in hotels en restaurants vernemen wij nog nader, dat geen derde vleesloze dag zal wordgn ingesteld, zoals aan. vankei ijk beraamd was. (Ingezonden mededeling) MIDDELBURG Gortstr. 60-62. Tel. 2147 (Ingezonden mededeling) ming. Zij betreurden het ech ter, dat in de voorgestelde grondwetswijzigingen niet tot uiting komt, dat de Unie op haar gebied in souvereini- teit de deelnemende staten te boven gaat. Zulks had kun. nen geschieden door de uit drukkelijke bepaling, dat de Unie haar gezag ontlenen zal aan een eigen Grondwet en dat haar staatkundige vor ming in tijdsorde ten minste gelijktijdig met die van haar delen moet geschieden. Verscheidene leden wensten nader te worden ingelicht nopens de buitenlandse be trekkingen van de republiek. STAATSSECRETARISSEN. Verscheidene leden vroe gen zich af, wie straks tegen, over het parlement verant woordelijkheid zal bezitten: dc afwezige minister of de aanwezige staatssecretaris- Welke politieke gevolgen zijn te verbinden aan een motie van wantrouwen, tegen een secretaris van staat uitge bracht? Zeer vele andere leden achtten het nut van het in stituut van staatssecretaris sen boven twijfel verheven. Vele leden vroegen zich voorts af. of niet nog een iweetal zeer urgente onder werpen in de wijziging moeten worden betrokken, met name om. voor zover de Grondwet vrijheid laat tot ondermijning van de demo cratie aan deze vrijheid de grondwettelijke waarborg te ontnemen. En moet voorts de Grondwet niet in strijd met het algemeen belang verkla ren al hetgeen de. ondermij ning der democratie bevor dert? Zij stellen een nieuw art. 1 ter discussie, waarin zou worden vastgelegd, dat de Grondwet als regerings vorm voor het Koninkrijk geen andere kent dan die be lichaamt eeh bestuurs- en rechtsorde, die vrije volksin vloed en eerbiediging van de rechten van de menselijke persoon aanvaardt en hand haaft- VERDERGAANDE STAATSVERNIEUWING. De heer van der Goes van Naters heeft gebruik ge. maakt van het recht tot het indienen van een afzonder lijke nota bij het voorlopige verslag door enige verlan gens te uiten op het gebied van de staatsvernieuwing in het algemeen. Hij vraagt zich af of thans honderd jaar na de inwerkingtreding van de Grondwet van 1848, niet een veel verder gaande constitu tionele vernieuwing onder 't oog moet worden gezien en heeft voor zichzelf die vraag bevestigend beantwoord. Naar de mening van de in diener dezer nota behoort een algemene formulering cn een catalogus van onver vreemdbare grondrechten der menselijke persoonlijk heid onafwijsbaar vooraf te gaan. Deze rechten dienen onderscheiden te worden vrijheidsrechten en sociaal, economische rechten. Men zou tot het volgende schema kunnen komen: lo Grondrechten. aansluitend bij de preambule van 't hand vest der Ver. Naties met sa menvatting van de thans verspreide grondrechten. 2o Sociale rechten, ter verwe- «nlijking van de waardig- rid van de menselijke per soon: 3o bepalingen omtrent het hoogste nationale gezag: 4o het staatshoofd (vele for mele en financiële bepalingen kunnen in de .gewone wetge. ving worden ondergebracht): 5o het kabinet: 60 het parle ment: 7o adviesorganen (ook centrale economische raad), rekenkamer en organen der rechtspraak; 80 territoriale en functionele gemeenschappen. (De bepalingen omtrent pro-, vinciën en gemeenten, ande re lichamen met verordenen de bevoegdheid en opeijbare lichamen voor beroep en be drijf kunnen hier met elkaar in verband gebracht Worden) De heer van der Goes van Naters zou gaarne vernemen of de regering bereid is thans deze voorbereiding ter hand te nemen. Steeds meer verraadszaken. Vervolg van paqina 1) In de middagzitting werd de zaak Elders uit Den Haag be handeld. pders is destijds door van der Waals op klaar lichte dag op straat gear resteerd. Bij een ontvluchtings poging .schoot van der Waals hem neer. Schreieder vertelt het gehele verloop der arresta- tip. 'Van der Waals heeft ge zegd. dat hij, waar hij geen hulp kreeg van de „Grüne Polizei" wel had moeten schie ten, toen Elders van de gele genheid gebruik maakte om te vluchten. Op 9 Maart '43 zijn W. F. H. Pahud de Mortanges, W. H. Verloop, E. E. van Raalte, P- M. A. Huurman, M. H. H. König en A. G. Smit gearres teerd. Voor sabotoge-doelein- den had deze groep springstof fen nodig. Pahud kwam in contact - met van der Waals, die zeide, daarvoor te kunnen zorgen. Ook nu was het weer de S.D. die de springstof le verde. In een huis te Rotter dam werden de mannen door van der Waals ontvangen en door de S.D. gearresteerd. Schreieder gaf weer een uit voerige beschrijving van de wijze, waarop hij deze arres tatie heeft georganiseerd. De illegale groep rond Kees Dutilh te Leiden kwam hierna aan de beurt. Deze groep hield zich bezig met spionnage er verzond microfilms naar En geland. Van der Waals wist zich in deze groep in te drin gen. MEINEED VAN SCHREIEDER? Betreffende een onderdeel van een verklaring van Schrei eder over een arrestatieop dracht voor een zekere Kas- tein, zegt van der Waals dat deze onjuist is. De advocaat fiscaal mr. van Doorn vraagt hem dan: ..Schreieder legt dus een meinedige verklaring af?" Na getracht tc hebben een rechtstreeks antwoord te ver mijden, antwoordt van der Waals: „Ja, bewust zegt hij onjuistheden". De president verdaagde hierna de zitting tot Woens dagmorgen. Als de Russen komen, worden Duitsers partisanen. Ludwig Lallinger, stichter en leider der „Beierse party", heeft tydens een verkiezings rede te Rossenheim in Beieren verklaard, dat „indien de Rus sen komen de Duitsers par- teisanen zullen worden". „Wij zijn er zeker van, dat de Rus sen niet zullen komen, maar indien zy komen zullen zij ons vinden als partisanen voor een vrjj Europa zo zei hy. Land- en tuinbouwarbeiders zijn ongerust. De Alg. Bedrjjfsbond van land-, tuin-, veen- en zulvel- arbeiders heeft een. volgende telegram gezonden aan de mi- nister-president, dr. L. J. M. Beel, waarin grote verontrus ting wordt uitgesproken over de uitspraak van de Neder landss afgevaardigde A. H. Boerma voor de Raad van de F. A. O. (Wereld-voedsel- en landbouworganisatiedat „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernietigen in verband met afzetmoeilykhe- den." De Bond doet een ern stig beroep op de Nederland se regering alles te doen wat in haar vermogen ligt om eventuele voedselvemictiging te voorkomen, waarbjj hij als eerste maatregelen voorstelt: le. alles te doen wat de export van groente kan be vorderen; 2e. groente voor zulk een prijs aan de markt te brengen, dat ook de wer kende bevolking in staat zal zijn voldoende te consumeren, waarbij maatregelen moeten worden genomen dat kwekers en handelaren hiervan geen schade ondervinden: 3e het conserveren van groente in zulk een omvang te doen plaats vinden dat ook In de winter en het voorjaar vol doende en goedkopere groen te beschikbaar is. Per K.L.M.-lijntoestel uit West-Indië arriveerden Maan dag op het vliegveld Schiphol de gouverneurs van Suriname en Curasao, de heren J. p. Brons en dr. P. A. Kasteel. Gouverneur Brons deelde mede. dat zijn komst naar Nederland ten doel heeft besprekingen tc voeren met het departement inzake het wclvaartsfonds. Dat hy samen met de gouverneur van Curasao deze reis maakt, is aan een toevallige pmstan- digheid toe te schrijven. De beide gouverneurs zullen on derwerpen van verschillende aard met het ministerie be. spreken. Dr. Kasteel zeide, dat zijn komst naar Holland ten doel heeft het regelmatig contact met de departementen levendig te houden. De resultaten van de Ronde Tafelconferentie acht gouverneur Kasteel alleszins' gilhstig. De gouverneur vertelde nog, dat de voorbereidingen voorde verkiezingen op Curasao (en dit geldt ook voor Suriname) in volle gang zijn. OPRICHTING VAN ASYL NOODZAKELIJK Op 21 April is het 50 jaar geleden, dat de Vereniging voor Dierenbescherming te Middelburg, afdeling Zeeland- Noord van de Ned Vér tot Bescherming van 'Dieren te Den Haag, werd opgericht. Men heeft in -deze halve eeuw niet stilgezeten. De jaren door heeft de vereniging er toe bijgedragen, dat by de mensen meer begrip is ontstaan voor de diaren. Haar streven was vooral liefde voor de dieren wereld bij de jeugd aan te kweken. Een zeer belangrijk deel In deze arbeid heeft de heer C. J. Jongepier, inspec teur, die als onbezoldigd Rijksveldwachter tezamen met de offiële politie waakt over de belangen van het dier, met name het op transport gestel de- en het trekdier. Een be langrijk terrein vormen ook de boerderijen, waar het zo gehai te begrip „kettinghond" ge lukkig langzamerhand is ver dwenen. Het gouden jubileum kan door omstandigheden niet wor- Hen gevierd: het bestuur ij momenteel onvoltallig en de inspecteur ongesteld. Men hoopt echter het jubileum op enigszins bijzondere wrjze te herdenken op Dierendag. October a.s. EEN ASYL De vereniging heeft thans één grote wens. waarvan de vervulling zeker dringend noodzakelijk is: de stichting van een asyl, zoals in vele plaatsen van ons land reeds bestaan. Zonder een dergelij ke inrichting kan de vereni ging haar werkzaamheden ei genlijk niet ten volle ontplooi en. Er bestaat reeds een fonds voor dat doel, maar dit moet aanzienlijk worden uitgebreid om de hoge kosten van op- en inrichting te kunnen dekken. Dr. Louwes weer op zijn oude post. Dr. ir. S. L. Louwes, direc teur-generaal van de voedsel, voorziening, zal tegen 1 Juli a-s. de functie van „special advisor" van de directeur-* generaal van de F.A.O. neer leggen. Hij zal de werkzaamheden bij het ministerie van land bouw, visserij en voedsel., voorziening hervatten. Middelburgs stadhuisklok weer terug. Maandagmorgen is de grote klok van het Middelburgse stadhuis ir de stad terugge keerd. Het gevaarte werd in de bezettingstijd door de Duitsers weggesleept, werd later terug gevonden en is in Rotterdam hersteld: een scheur moest worden gelast. Voordat dö klok op de hele uren zijn bronzen klank weer over Walcheren zal uitzenden, zullen nog wel enkele jaren passeren. Tot dat tijdstip wordt zij opgeborgen. Eerste overwinning van Euwe. Smyslov heeft zijn afge broken partij tegen dr. Euwe zonder verder spelen opgege ven. Euwe heeft daarmee eindelijk zijn eerste winst, punt geboekt. De stand is nu: Botwinhik 8 uit 11. Keres en Reshevsky 5% uit 10. Smyslov 5% uit 12, Euwe 2Y2 uit 11. Nel van Vliet weer op weg naar huis. De familie van Vliet te Hil versum heeft bericht ontvan gen uit Chicago, dat Nel ver vroegd naar Nederland te. rugkeert. Zij wil in Holland zich serieus gaan voorberei den op de Olympische Spe len en komt daarmede dus aan de wensen van de KNZB en haar vele zwemvrienden tegemoet. Birma lid der Verenigde Volken. De algemene vergadering van de V.N. heeft Birma met algemene stemmen als lid van de Verenigde Naties aanvaard. Nicaraguaanse troepen te Costa Rica. Volgens diplomatieke func tionarissen te Washington hebben troepen van Nicara gua enkele strategische pun ten in Costa Rica in de buurt van dc Nicaraguaanse grens bezet ..ten einde Nicaragua te beschermen tegen een inva. sie van troepen uit Costa Ri ca". Tsj'ang Kai Sjek herkozen. Generalissimus Tsjang Kai Sjek is herkozen tot presi dent van de Chinese Repu bliek. Tsjang Kai Sjek werd ge kozen met een overweldigen de meerderheid van 2430 stemmen tegen 269 stemmen voor zyn rivaal, dr. Tsjoe Tsjeng. Hjj is thans de eerst constitutionele president Aanvankelijk had hg gewei gerd een benoeming tot pre sident te aanvaarden, doch later stemde hij er in toe, op voorwaarde, dat dr. Hoe Sjih, de voormalige ambassadeur in Washington, zfln eerste-minis- tcr zou worden. Zij leggen fietspad aan. Naar w« vernemen zullen ook dit jaar weer buitenland, se studenten naar Walcheren komen om in hun vacantie voor het herstel te werken en daardoor een beloning te verdienen, die hun na afloop van de werkperiode in staat stelt rustig in ons land eens rónd te kijken. Vermoedelijk zullen zij een fietspad aanleggen tussen Vlissingen en Zoutelande, een project, waaraan èn de Walchenaren èn de touristen veel genoegen zullen beleven. Begroting Polder Walcheren 1948. Verschenen is de begroting 1918 van de Polder Walche ren, die voor de gewone in komsten en uitgaven sluit op 1.850.512.45, voor de buiten gewone op 557.082,85, voor de gewone dienst Straat- en Zandwegfen op 261.442,71 en voor de buitengewone afdeling van deze dienst op 46.000. rflET DIJKGESCHOT. Het gewone dykgeschot 1948 wordt geraamd op 571.672.86 en het dykgeschot voor ge- bouwdo eigendommen op 127.032.—. Wat het voorstel dykgeschot 1948 betreft, dvüarbij is des- tyds in de toelichting een ru we berekening gegeven Tan de heffing, welko nodig zou zyn voor de dekking van de nor male uitgaven, dus zonder on gewone posten voor herstel enz. Deze berekening kwam uit op een heffing van f 34. schotbaar land en 25,80 per H.A. vry land. Een becijfering aan de hand van de huidige begrotingscijfers komt tot een dekking van do normale uit gaven bij een heffing van 3€ per H.A. schotbaar fand en 27.80 per H.A. vry land. Uit het raam gevallen. Maandagmiddag is te Vlis singen het 3-jarig zoontje van de fam. B. uit het raam op de le verdieping van een huis in het Groenewoud gevallen. Het ventje, dat met zijn moe der bij kennissen op bezoek was, is in zorgwekkende toe stand naar het St. Joseph-zie. kenhuis vervoerd. Dinsdag morgen was het nog niet bij bewustzijn. Kamercandldaten Kath. Volkspartij. De verkiezingsraad van de Kath. Volkspartij heeft zijn po litiek advies vastgesteld voor de candidatenlijsten, die in de verschillende kieskringen inge diend zullen worden. Over deze lijsten zal de le denvergadering der partij zich op 9 Mei a.s. kunnen uitspre ken. Voor Zeeland (kieskring Middelburg) is de volgende lijst opgemaakt: 1. Mr. J. H. van Maarseveen; 2. J. A. C. Groen Azn.; 3. W. Steinmetz; 4. T. S. J. Hooy; 5. Dr. L. G. Kortenhorst; 6. mej. A. H. Nolten; 7. J. M. A. C. van Dongen; 8 mr. P. J. M. Aal- berse; 9. mej. mr. W. M. W. van Lansehot; 10. M. P. van der Weyden; 11. dr. W. J. Dijs- selbloem; 12. C. J. van der Ploeg; 13. N. J. Hooyschuur; 14. P. van Leeuwen; 15. W. L. M. Grof f en; 16. M. P. A. Meis sen; 17. A. J. M. Angenent; 18. A. P. C. Clynck. Op deze lijst werden aange. wezen dr L. G. Kortenhorst met mej. A. H. Nolten als des kundigen en de heer mr. P. J. M. Aalberse en mej. mr. W. M. W. van Lansehot als plaatsvervangers-deskundigen op bovengenoemde plaatsen. Herbegrafenis E. P. A. Aspeslagh. Morgen zal te Vlissingen met corpseer worden herbegra ven het stoffelijk overschot van wylen de heer E. P. A. As peslagh, in leven zeeloods te Vlissingen, die op 27 October 1944 verdronk tussen Zoute lande en Meliskerke tijdens de terugtocht van een vergade ring tegelijk met ds. Bakker van Meliskerke. Het stoffelijk overschot van de heer Aspe slagh werd#drie maanden later gevonden en te Zoutelande be graven. U. Sijtema f Op 62.jarige leeftijd is Zon dag te Axel plotseling overle den de heer U. Sijtema, di recteur van het P-T.T.-kan- toor te Axel. De overledene was lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid. Repatriërende militairen. De volgende Zeeuwse mili tairen zullen repatriëren met het transportschip „Volen- dam", vermoedelijke aankomst Rotterdam 5 Mei: J. Dingemanse^ Wissek^r- ke; P. J. v. Zutphen, Vlissin gen; C. G. de Zwart, Vlissin gen; J. Best, Middelburg; M. D. Michielsen, Terneuzen; A. H. Robers, Vlissingen; N. Zandee, Goes. De volledige lijst van repa- triërenden ligt op onze bu reaux te Middelburg, Vlissin gen, Goes en Oostburg ter in-1 zage. W. MOEUKERf Maandag is te Alphen aan de Rijn op 80 jarige leeftijd vrij plotseling overleden de heer W. Moeliker uit Tholen. De heer Moeliker was in Tholen een zeer bekende fi guur, hij was lid van het vls- serijbestuur voor Tholen en St. Philipsland, oud-lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, oud-gemeenteraadslid, oud voorzitter van het Departe ment van de Maatschappij tot nut van het Algemeen, oud voorzitter van het Begrafenis fonds, ere-lid van de Vissers vereniging „Helpt Elkander" en oud-lid van verschillende commissies. Mr. de Jonge sprak voor Bossche Zeeuwen. De jongste contactavond van de Zeeuwse vereniging voor Den Bosch e.o. „Luctor et Emergo" droeg een bijzon der karakter. Het bestuur had mr. P. C. de Jonge, directeur der Handelsschool te Middel burg, bereid gevonden iets te vertellen over de toekomst van Zeeland. Spr. zag weinig heil in een Industrialisatie van het ge west, enkele delen utgezon- derd. Dit moet echter in hoofdzaak agrarische industrie zijn, daar anders het typische karakter van de provincie verloren gaat. Hij besteedde aandacht aan de voor Wal cheren zo belangrijke herver kaveling en zeide veel heil tc zien in de Benelux; Zeeland is economisch altyd nauw ver bonden geweest met Vlaan deren. Dat Vlissingen, thans weer een van de beste havens van Nederland, steeds op het tweede plan is gebleven, acht te mr. de Jonge de schuld van de houding „boven de ri vieren." Over de toekomst van Zeeland behoeft men zich geen zorg te maken, indien de toestand van de gehele wereld gezonder wordt. Voorts werd op deze avond, die ook door talrijke niet- Zeeuwen werd bezocht, dooi de heer A. G. Kruithof uit Souburg een drietal door hem zelf opgenomen films ver- Polder Walcheren vergadert. Op Zaterdag 1 Mei zal het Polderbestuur van Walche ren in het P-Z.E.M. kantoor, gebouw te Middelburg in ver gadering bijeenkomen. In de ze bijeenkomst zal de begro ting voor het dienstjaar 1948 ter sprake komen. De agenda vermeldt onder meer voorstellen van het da gelijks bestuur tot ver nieuwing van c^e wachtsluis te Ritthem en tot verkoop van de zijkant van het zgn. Lange weeg je aan de gemeen te Koudekerke. Middelburg NELLY KUNST VOOR DE VARAJYÏICROFOON. In het V.A.R.A.-radiopro- gramma „Amateurs zetten hun beste beentje voor" werd Zaterdagmiddag meegewerkt door Nelly Kunst uit Middel burg, die reeds meermalen in cabaret- en revue avonden in Zeeland op de planken stond. Zij zong „Een liedje uit mijn jeugd" van Beuvink en Ehr. lich. Na afloop oogstte zij een luid applaus van de toehoor ders in de zaal. De Emmabloem-collecte heeft te Wilhelminadorp 31.08 en te Kattendijke 32.86 op. gebracht.» Tribunaal Middelburg Gevaarlijke brieven van een ambtenaar. Zanger-goochelaar haalde kunstje uit. Schuldbewust en timide stond Maandagmorgen de ambtenaar A. J. Bliek uit Middelburg voor het Trlbu- naul en erkende volmondig de juisheid van de vele be schuldigingen, in de. dagvaar ding vervat. Zeker, het waren ernstige misdryven en hij zag du wel in, dat hij als vijand van het land had gehandeld. Bliek was volbloed N.S.B.-er en demonsteerde dit door col portage met Vova, door actie ve propaganda en lidmaat schap van W.A. en N.V.D. Bij de W.A. schopte hij het zelfs tot rang van kompaan. Ook volgde hij een opleiding voor landwachtcommandant te Schalkhaar. Aan dc districtleider van dc N.S.B. Dekker schreef verd., dat aan twee Joodse ingeze tenen van Middelburg van ge meentewege een wachtgeld werd toegekend, waarbij hij verzocht de burgemeester en 4 andere functionarissen goed in het oog te houden. Ook bracht hij rapport uit over het z.l. onvoldoende optreden van de commissaris van politie en een agent tijdens een vechtpar tij, die hy met een Middelbur ger had. gevoerd. Bliek nam voorts deel aan de plundering in het Ned. Unie-gebouw en noemde enkele ambtnaren in ,De Zeeuwse stroom" Winter hulp-saboteurs, cultuurbolsje- wistpn en Jodenvrienden. In een brief aan Mlttelsten- seheld, de beruchte Duitser, verzocht hy de arrestatie van iemand, die zich aan de werk zaamheden ten behoeve van de Wehrmacht had ontrokken Bovendien had Bliek de lei ding van de spi (actie in Mid delburg. De verdachte vertelde in de zitting, dat hij destijds niet had geweten wat de Joden van de Duitsers hadden te ver duren. Zijn verdediger, mr. A. H. Kuipers, noemde hem geen opportumist, maar een zoeker en een idealist. EEN VEDETTE. De 43-jarige kellner M. M. Bal uit Middelburg vertoefde in de orologstyd in België, waar hij aan de kost probeer de te komen als cabaretzanger en goochelaar. Dit nu lukte niet al te best, reden waarom Bal pogingen in het werk stelde om voorstellingen voor de Organisatie Todt en Kraft durch Freude te geven. Men was daar blijkbaar niet van hem gediend, want zijn pogin gen leden schipbreuk. Wel had hy zijn kunsten vertoond voor „De Vlag", een kwalijke nazi- oreanisatie, die aansluiting vü Vlaanderen bij Hitler's rijk nastreefde. Verd. ontkende lid van deze vereniging te zijn gëweest De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, de katheder vol met liedboekjes en affiches, welke laatste annonceerden, dat „de geliefde radio- en gra- mofoonvQöette" na de bevrij ding in verschillende Belgi sche plaatsen „een stormloop" veroorzaakte, wees er op, dat de Belgen de politieke zonden van Bal als een bagatelle be schouwden. Hij vroeg clementie Advies Maandag 3 Mei. Vrouwenpolder DUINBRAND. Vrijdagmiddag werd de brandweer te Vrouwenpolder gealarmeerd voor een duin brand by de Eendenkooi. Samen met de brandweer van Oostkapelle was men de brand vrij spoedig meester. De oorzaak is waarschijnlijk het achteloos wegwerpen yan i'ookgerei. Koudekerke KAMPEERVERORDENING VASTGESTELD. Dinsdag 6 April kwam de raad der gemeente Koude, kerke in openbare vergade ring bijeen. Besloten werd tot wijzi ging van het ambtenarehre. glement. eveneens werd be sloten aan enkele inwoners van Dishoek een bijdrage te verlenen in de kosten van aansluiting op het laagspan ningsnet, terwijl ook beslo ten werd in voorkomende ge vallen een bijdrage te verle. nen aan het Christelijk Ly ceum te Goes. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. betref fende schadeloosstelling aan de tuinders van wie destijds glas is gevorderd, informeer de de heer Ova. waarom de. ze bedrijfsschade niet eerder is vergoed, terwijl de heer Flipse inlichtingen vroeg over de vergoeding van de gevorderde ramen van broei kassen. Hierna werd aan de orde gesteld het voorstel tot het aangaan van een erfpachts overeenkomst met de ge meente Vlissingen. Dit voorstel werd na enige discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vastgesteld werd verder 'n verordening op het kamperen in deze gemeente. Opgemerkt werd o.a. dat de verordening voorbarig is daar er een wettelijke rege. ling op komst is. Door de voorzitter werd hierop geantwoord, dat, nu er steeds meer gekampeerd wordt, orde op zaken dient te worden gesteld. - Voorts werd aan de heer K. J. de Koeijer, op zijn ver zoek met ingang van 1 April 1948 eervol ontslag verleend als gymnastiekleraar. In de rondvraag wees de heer Flipse op de verzakking aan de Tritoweg. Door het Bureau Ruilverkaveling is een en ander reeds opgeno men. Ook werd door hem de wens geuit, een spoedige ver plaatsing van het hek rond de Herv. kerk. Tenslotte bracht de heer Ova nog naar voren, het feit, dat er bij de winkel van A. de Vos reeds sedert één jaar een hoop grond ligt. Nadat door de voorzitter toegezegd was. dat hiernaar een onder, zoek zal ingesteld worden, werd de' vergadering geslo- Kerknieuws Afscheid ds. Baks. In verband met zijn vertrek naar Capelle a. d. IJssel nam Ds. Baks ln de middagdlenst van Zondag, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Yer- seke. Als tekst had Z.E. ge kozen 1 Corinthe 15 3 a „Hoort broeders, lk maak U bekend het Evangelie wat lk U verkondigd heb".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2