Herlevend Deli NIEUWS UJT ZEELAND Boerenleenbank van Arnemuiden in het zilver Nieuws in een Notedop Witboek van een kankerbestrijder. WALCHEREN 5 EEN TOCHT NAAR HET TOBAMEER. r De wegen zijn nog slecht. I. Medan zelf js er goed afge- komen. Hier en daar ziet men een ruïne en geblakerde muren, te verwaarlozen bij hetgeen men tegenkomt op de tocht van meer dan 500 km., die wii maakten. Het is heerlijk in de vroeg te weg te rijden, wanneer de ochtendnevel langzaam op. trekt: als een gordijn, waar- achter het riike décor van 't Indische landschap zichtbaar wordt. De felle, rijke kleuren langs de weg, van hoge bo men met gele en rode bloe men, struiken waarin het blauw overheerst, altijd weer de slungelachtige klapper, boom met zijn kroon van slordige lange bladeren waaronder de groene vruch- tenjihangen: en de veel klei nere pisang. De houten huis jes der Inheemsen, waarvoor de vrouw altijd bezig is op een vuurtje iets te bereiden dat èen sterke geur ver. spreidt. Het verkeer, met al lerlei vehikels, ossenkarren, omnibussen, fietsen. NAAR BRASXAGI. Plotseling stijgt de weg, gaat over de Sibajakpas, met vrij steile hellingen en hier en daar een magnifiek verge zicht op de vlakte, tot het 1400 meter hoog gelegen Brastagi, op 70 km. van Me. dan. Het bergoord van de planters, waar zij het week end en de vacanties plachten door te brengen. De vroeger keurig onderhouden wegen zijn nu zo slecht dat ze alleen met een jeep berijdbaar zijn, maar dan kom je ook op de mooi ste plekjes waar vele bunga lows stonden die door brand zijn verwoest. Waren de troe. pen hier één uur vroeger ge. komen, dan zou dit lustoord gespaard gebleven zijn. De opmars in zo'n sterk geacci denteerd terrein was echter buitengewoon moeilijk. Toch staan er nog wel wat buiten huisjes, zonder ruiten en zon der meubilair. Het door de gehele Archi. pel beroemde Brastagi-liotel met zijn tennisvelden en golf-links is, wat het gebouw betreft, een verwarde massa ijzeren balken en brokken steen. Binnen zes maanden zal evenwel aan de bouw van een nieuw hotel worden begonnen. Het kapitaal is er al voor. Van de Planters- school is niets blijven staan. Geen Coca-Cola meer in Hilversum. In navolging van Am sterdam hebben de Hilversumse café. en restauranthouders be sloten geen Coca Cola meer to verkopen cn de reclames voor deze drank uit de zaken te verwilderen. De café-houders zijn ontevreden over de door de Coca Cola Mij. gevoerde practijken. De Mij. vraagt suiker voor de leveringen en verkoopt bovendien te gen lagere prijs aan kruideniers, groente, winkels enz. De Jaarbeurs in cijfers. Ruw geschat bedroeg het aantal betalende bezoekers van de 50ste jaarbeurs 225-000, dit is 22% pet. meer dan de vorige beurs. Totaal werden tijdens de 9 dagen 26-665 auto's geparkeerd, te gen September '47 19.276- Het hoogste aantal gepar keerde autobussen een enkel één dag. eeuv/se nippen De onlangs gehouden col lecte ten bate van het Leger des Heils te 'Zonnemaire bracht 43.op. Gedurende het eerste kwartaal 1948 werden te St- Annaland 71 huisslachtver- gunningen uitgereikt. Geslaagd voor hot diplo ma 3e stuurman P. v. d. Driest en H. Wynja, leerlin gen van de ,.Dc Ruijterschool" te Vlissingen. De straatcollccte voor het opvoedingsgesticht „Het Hoo- geland" heeft te Biervliet 35.46 opgebracht. Marktberichten. Coöp. veilingsver. „Walcheren" W.A..te Middelburg. 15 April 1948. Groenten: Rabarber 2446 witlof 3471, koolrapen 3 5, stofsla 1534, spinazie 36 ■—52. alles per kg.; bloemkool II 31—67, id. Ill 43, sla I 5— 11, id. II 4—6, alles per stuk: radijs 12—20, prei 40—61, par bos. Nog zijn niet. alle wegen rond Brastagi vrijgegeven voor het verkeer. De com mandant wil niet dat de be volking risico loopt. Sedert enkele weken heerst echter op de pasar een opgewekt le ven. De streek, die eerst uit. gestorven leek, -is weer be volkt. Toen de mensen merk ten dat zij vrij konden lo pen, zonder van hun waren te worden beroofd, kwamen zij te voorschijn, de één na de ander. HET TOBAMEER. Verder ging de tocht, langs Kabandjahe naar Seriboe Do. lok (Duizend Heuvels) waar men, om aan het Tobameèr te komen, een zijweg moet inslaan vol diepe gaten en modderpoelen. Onze pick-up derailleerde in een greppel en kon slechts met man en macht weer op de weg ge bracht worden. Even later stonden we op het uiterste randje van de berg. Naast ons ruiste 't wa der honderden meters om. laag. waar in de diepte het uitgestrekte Tobameer ligt in een reusachtige kom van hoge bergwanden. Van de hoogte bezien lijkt het blau we water onbewogen. Een enkel scheepje accentueert de enorme afmeting van het meer. Op de achtergrond ligt het massief van het langge rekte eiland Samosir, repu. blikeins gebied. Het plateau reikt zo hoog dat van gebou wen en bevolking niets te zien is. Actie voor vrijlating yan Pétain. Het rFanse blad „Au- rore" heeft medegedeeld, dat het een referendum organiseert over de vrij lating van maarschalk Petain, het hoofd van de vroegere Vichy-regering. De 91-jarige generaal is tot levenslang veroor deeld en verblijft thans op het eiland Yeu, voor de Westkust van Frank rijk. Het blad verklaart, dat duizenden mensen brieven geschreven heb ben met het verzoek tot vrijlating,. Kortelings is een comité ter bevrijding van Petain opgericht. Tsjechische socialistische partij opgeslokt. De hoofdbesturen van de Communistische en de Soci. aaldemocratische partij van Tsjecho-Slowakiie hebben bekend gemaakt dat een fu sie tussen de twee partijen aan het einde van de cam pagne voor de algemene ver kiezingen van Mei zal plaats hebben. Het communiqué zegt, dat de fusie „het natuurlijk ge volg is van de gebeurtenissen in Februari, toen de werkers van stad en land zich be. w-ust zijn geworden van de kracht hunner eenheid, die de republiek gered heeft van een rebellerende reactie". Belgische zeevissers staken. Vrijdag heeft de staking der Belgische zeevisserij een aanvang genomen en overal in de Belgische kusthavens kan men de trawlers zien lig gen met de gele vlag in top als solidariteitsteken. Geen enkel vaartuig, aldus heeft het verbond der Belgische zeevisserij besloten, zal zo. lang het conflict duurt, zee De vaartuigen van 150 pk. die zich nog op zee bevinden, zijn telegrafisch gewaar schuwd en zullen, wanneer ze in de thuishaven zijn te ruggekeerd, .eveneens wor den stilgelegd. Aan de stem- pelbureaux melden zich lan ge rijen vissers en de visvei. lingen zijn als gevolg van de ze actie geheel lam gelegd. Het Britse personeel, be last met het onderhoud van de= telefoon- en telegraafver bindingen tussen Berlijn en het Westen, heeft opdracht gekregen de Sovjet-zóne te verlaten in verband met de Sovjet-Russische mededeling dat hun passen na 15 April niet verlengd zullen worden. Het Amerikaanse techni sche personeel is Dinsdag uit de Russische zóne terugge roepen. De Joodse strijdkrach ten hebben in een hevig ge vecht de eerste phase van de strijd om het beheer van de hoofdweg JeruzalemTel Aviv gewonnen. - De vergadering der vijf ministers van financiën, die aan het einde van deze maand zal plaats hebben, zal te Brus sel worden gehouden. De co- ordinering der betalingsbewij zen in hun onderlinge betrek kingen zal besproken worden. Dc minister van Sociale Zaken heeft Vrijdag de com missie geïnstalleerd, die het probleem van de kinderbijslag voor kleine zelfstandige^ in studie zal nemen. Een twintigtal oudere- i aarsstudenten van de bos- bouwfaculteit der universi. 'teit van Oxford maakt mo menteel o-Lv. prof. H. G. Champion een studiereis door Nederland. Te Berlijn is meegedeeld, dat in de afgelopen oorlog bij geallieerde luchtaanvallen op Berlijn ongeveer 35.000 per sonen zijn gedood en 70.000 ^ernstig gewond. De Deense P.T.T. heeft bij Philips een experimentele televisie-zender besteld. De Amsterdamse chirurg en vrouwenarts, dr.- J. Sa muels, wiens behandelings wijze van kanker op het ogenblik in medische kringen de belangstelling trekt, heeft in het Concertgebouw te Am. sterdam voor een auditorium van 450 medici eén voor dracht gehouden over zijn therapie. Er werden patiën ten gedemonstreerd, die na de behandeling volgens de nieuwe methode als genezen ontslagen zijn. Naar aanleiding van de moeilijkheden, die dr. Sa muels in verband met zijn therapie heeft gehad met het Nederlands tijdschrift voor Geneeskunde, de Gezond heidsraad, de My. tot Bevor dering der Geneeskunst cn andere instanties, heeft hij een witboek geschreven en aan alle Nederlandse medici doen toekomen. In dit wit. boek is de correspondentie opgenomen, die dr. Samuels met de verschillende instan ties heeft gevoerd over zijn causale behandeling van kan ker en andere ziekten. Hij doet voorts een beroep op de Nederlandse medici zijn be handelingsmethode te onder zoeken en toe te passen in 't belang van de kankerlijders. Na de voordracht in Am sterdam werd met algemene stemmen een door 60 artsen ondertekend voorstel aange nomen, een telegram te zen den aan het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde om zijn kolommen te openen voor de publicaties *an dr. Samuels. OOK PRINS BERNHARD WEER THUIS. Met hetzelfde vliegtuig, dat Prinses Juliana met de bei de jongste Prinsesjes Marijke en Margriet naju- Nederland terugbracht,, is Zaterdagavond om half zeven Prins Bern- hard met de twee oudste Prinsesjes Beatrix en Irene uit Zwitserland op vliegveld Soesterberg geland. De Prin ses was met Margriet en-Ma rijke ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Moordenaar had een wapenarsenaal. Zoals bekend werd vorige Zondagnacht een Zwols meisje door haar ex-vriend. F. W. P., met vier revolver schoten vermoord, omdat zij haar omgang met hem yer. brak. Eerst thans wordt be kend, dat dé Zwolse politie bij een huiszoeking in het huis van P. een klein arse naal gevonden heeft nl.: een stengun, een pistool, duizend 9 mm stengun-patronen, en geweerpatronen. Men ver moedt. dat P. deze wapens en munitie bemachtigde tij dens zijn diensttijd bij de B. S. Volgens radio Leipzig zullen alle communistén uit de Frankforter pplitie ver wijderd worden in directe opdracht van het, Amerikaans hoofdkwartier in Duitsland. Verzameling nationale klederdrachten. verband met de pogin- het verlies te her- ZEEUWS COMITÉ GEyORMD. In gen om stellen van de verzameling nationale klederdrachten, wel ke in 1898 aan H. M. de Ko ningin werd aangeboden en later werd ondergebracht in het Openluchtmuseum te Arn hem, maar die door de Duit sers werd vernield en ge roofd, heeft, zich ook in Zee land een provinciaal comité gevormd. Óp het doel en de werkwijze van, dit comité ko men wij nog nader terug. De secretaris-vacature in Zierikzee. Naar aanleiding van het feit, dat in een oproeping voor sollicitanten naar de functie van gemeente-secreta ris te Zierikzee werd ver meld, dat de te benoemen ti tularis niet ouder mag zijn dan 40 jaren, heeft het hoofd bestuur van de Nederlandse bond van gemeente-ambtena ren zich tot het gemeentebe stuur van Zierikzee gewend met het verzoek deze leef tijdsgrens te laten vervallen. Genoemd bestuur acht het stellen van deze leeftijdsgrens niet redelijk, omdat thans vele geschikte, ervaren en vitale krachten van een benoeming worden uitgesloten. Overblijfselen Ned. Herv. kerk te Oostburg verdwenen Eindelijk dan zal de ruïne van de Ned. Herv. Kerk te Oostburg verdwijnen. Slopers zijn thans druk bezig de dikke muren te slopen, zodat binnen kort ook dit overblijfsel van het gruwelijk oorlogsgeweld zal zijn opgeruimd. Buitenlandse journalisten zagen Zeeland. Ter« gelegenheid van de aarbeurs te Utrecht hebben verschillende buitenlandse journalisten enige tijd in ons land vertoefd. Enkele hunner zijn wat langer gebleven om op uitnodiging van de Jaar beurs-directie en onder lei ding van het A.N.V.V. ver schillende karakteristieke de len van en grote bedrpven in Nederland te bezichtigen. Zaterdag zouden zes pers mensen Zeeland komen be zoeken, maar tengevolge van verschillende omstandigheden was dit aantal verminderd tot drie. Het waren Dame Bene Larsen van de Berlinske Ti- dende te Kopenhagen, S. F. J. Kraeuslach, fin. redacteur van de Financial Times te Londen en R. Ottinger. han- desredacteur van de Neue Zü- richer Zeitung te Zürich. Het drietal, vergezeld door de heer Goedbloed van de A. N.V.V., werd in Goes ontvan gen door de heer E. Smit, di recteur van de Prov. V.V.V. Zeeland. Nadat de lunch was gebruikt, reed men via Mid delburg naar Vlissingen, waar even de boulevard werd be zocht, naar Westkapelle, waar de nieuwe dijk in ogenschouw werd genomen en tenslotte terug naar Middelburg, waar enkele historische gebouwen werden bekeken. Vervolgens reed men naaf Yerseke. waar de burgemees ter, de heer A. C. Wifiemsen, de journalisten in de raads zaal van het gemeentehuis ontving en een technisch zeer verantwoorde uiteenzetting §af over de oesterteelt, daar- ij een fraaie collectie oester schelpend tonend. De journalisten brachten de nacht door in Goes en reisden Zondag naar Eindhoven. Gesproken brieven naar Indonesië. Zaterdagmiddag en -avond zijn in het Militair Tehuis te Middelburg zg. gesproken brie ven gramofoonplaten *fnet een praatje door verwanten en verloofden voor de militai ren in Indonesië opgenomen. Voor dit experiment, dat door bemiddeling van het Protes. tants Interkerkelijk Thuis- frdfit tot stand kwam, be stond veel belangstelling: er werden circa 80.platen opge nomen. Vrijdag werden reeds gesproken brieven opgenomen in Westkapelle en Arnemui den. waar resp.ruim 15 en ruim 20 liefhebbers waren. In het begin van deze week gaan de onbreekbare platen met een vliegtuig naar de Oost; om in de hoge verzendkosten tege moet te komen, betaalt het Rijk daarvoor subsidies. Het zal nog wel eijïge tgd duren, voordat de militairen hun „brief" ontvangen, want alle laten moeten, in Batavia eerst worden gecensureerd. Zondagmorgen is de volledige kerkdienst van de Ned. Her. vomde gemeente in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg op platen opgenomen: ook deze zullen naar Indonesië wor den verzonden, zodat de Mid delburgse jongens een Middel burgse dienst kunnen medema ken. ook al zijn ze ver van huis. CONCENTRATIE VAN BOUW- EN WONINGTOE ZICHT OP WALCHEREN. In het kader van de dis- strictsvergaderingen voor Walcheren van de Partij v. d. Arbeid, sprak Zaterdagmid dag te Middelburg in een bij^ komst voor raadsleden en be stuursleden, dp heer C. Ouwe hand, directeur van Gemeen tewerken te Vlissingen, over „Bouw-, en Woningtoezicht in Werkt ook voor Nieuw en St. Joosland. Op Woensdag 14 April 1948 vierde de Coöp. Boerenleen bank- ArnemuidenNw. en St. Joosland haar 25-jarig be staan in een buitengewone vergadering onder voorzitter schap van de heer C. A. Pol derdijk. Nadat dc notulen der vorige vergadering waren voorgele zen en de ingekomen stukken waren behandeld, bracht de kassier der Bank, de heer P. Wisse, verslag uit over 't af gelopen jaar. Spr. gaf een overzicht van het beheer der gelden, waaruit bleek dat de Bank steeds vooruitgaat en in omvang toeneemt. De winst bedroeg over 1947 3400, Ook waren nog 9 nieuwe le den toegetreden. De Vereni ging telfc thans ruim 90 leden en ruim 600 spaarders. Aan voorschotten werd een bedrag van 37.550,uitgegeven. De voorzitter, de heer Pol derdijk, gaf hierna een over zicht van de laatste jaren. De vereniging heeft zich kunnen handhaven en is in zgn geheel genomen, ongedeerd en onge schokt. eerder versterkt dan verzwakt, uit de moeilijke tij den die de oorlog meebracht te voorschijn gekomen. Spr. herdacht de heren Iz. Cornelisse, A. van Eenennaam en B. Franse. Zij waren de stille werkers der bank in de eerste helft van haar bestaan. Hun nagedachtenis zal steeds bij onze yereniging in ere blij ven. Vervolgens sprak de heer J. J. Hugssen als medeoprich ter en oud-kassier der Bank. Spr. gaf-een overzicht van de eerste helft van haar bestaan. In 1923 trad de Coöp. Boeren leenbank, nadat de notariële akte was opgemaakt, defini tief in werking, bestaande uit 24 leden. Het eerste jaar wer den slechts 24 spaarbankboek jes en 17 boekjes in lopende rekening uitgegeven, terwijl het eindcijfer slechts 103.000 bedroeg. Langzamerhand werd het vertrouwen groter en kwam er enige stijging in de omzet. Ook de voorzitter van - de Ring van Boerenleenbanken op Walcheren, de heer van 't Hoff, voerde het woord. Spr. wenste het bestuur der bank en de leden geluk met het 25- Srlg bestaan, en sprak zijn ijdschap uit over haar grote bloei. De heer Polderdijk dankte alle sprekers. Ter afwisseling werden enige culturele films vertoónt. Ook het toneelstuk „De Klompen Barones" viel bij allen in de smaak. de gemeente". Spr. wees hierbij op de voordelen welke door concen tratie van het bouw- en wo ningtoezicht b.v. op Schou wen werden bereikt. Invoe ring hiervan ligt ook op Wal cheren in de bedoeling. De heer Ouwehand stond verder stil bij de bepalingen van de nieuwe bouwverorde ning. Ingevolge deze verorde ning zal bij afwijking van het standpunt van het douw- en woningtoezicht door burge meester en wethouders, de goedkeuring van de Inspectie voor de Volkshuisvesting wor den vereist. Na een geanimeerde bespre king waaraan ook de heer F. de Graaf, ingenieur voor de Volkshuisvesting, deelnam, sloot de voorzitter, de heer Van Poelje uit Vlissingen. de ze instructieve vergadering. Middelburg WEGAANLEG OP HET INDUSTRIETERREIN. De nieuwe weg over het Industrieetrrein te Middel burg is vrijwel gereed en zal binnen enkele dagen voor het verkeer worden open gesteld. Ook de riolering is reeds aan gebracht. Thans zal ook de verbin dingsweg van de spoorweg overgang naar het terrein worden aangelegd. Dit werk is door Gemeentewerken aan besteed. De volgende inschrij vingen waren binnengekomen: Fa. Otte, Nieuwdorp 69.650; gebr. Geldof, Serooskerke 74.469; Aannemersmij. Zee land, Middelburg 76.000; gebr. Knuist, Goes 76.600; M. Wandel, Souburg 78.000; fa. Monshouwer Zwijndrecht 84.900; E. G. Lindenberg, Vlissingen 99.910. Bij dit wérk is inbegrepen de aanleg van riolering. Men hoopt ook spoedig de havens van het industrieterrein uit te baggeren. GEPENSIONNEERDE MILITAIREN BIJEEN. Donderdagavond kwam in de zaal de Boer te Middelburg de gepensionneerdeoud-militairen bijeen voorde jaarlijkse ver gadering van hun bond. Het bleek, dat men nog al lesbehalve tevreden was met de verhoging van het pensioen met 25 c/o, die de regering heeft toegestaan. De» levensstandaard is zoveel hoger geworden, dat deze toe slag op het ogenblik absoluut onvoldoende is. De actie voor verhoging zal dan ook worden voortgezet. CAUSERIE VAN MEVR. H. VERWEY—JONKER. Hetgeen de meeste mensen weten over de werkzaamhe den van de Ver- Naties en andere bovennationale orga nen is veelal niet anders dan de ruzies, in de Veiligheids raad en hardnekkige woor. denwisselingen tussen Rus sen en Amerikanen. Daarom was het jammer, dat Woens dagavond niet meer belang stellenden ziin komen luiste ren naar mevr. H. Verwey-r- Jonker, uit Eindhoven, die op uitnodiging van de Z.V.U. 'n causerie hield over de Ver. Naties. Mevr. VerweyJon ker, die Nederlands afge vaardigde is bii de internati onale vluchtelingenorganisa. tie, spreekt zeer vlot en pit tig, zonder overbodige diep zinnigheid- Door haar buitenlandse er varing was zii in staat meer licht te werpen op hetgeen de Ver- Naties op sociaal en economisch gebied verrich. District Zeeland van de V.A.R.A. bijeen. GROTE WAARDERING VOOR DE HOORSPELEN. Zondag kwamen de afde lingsbestuurders van de V.A. R.A. in Zeeland in vergadering bijeen in de „Prins van Oranje" te Goes. De voorzitter, de heer A. J. Wgnands te Hansweert, her dacht het overigden van het hoofdbestuurslid de heer C. Bernard, die steeds de belan gen van de Zeeuwse afdelin gen in het H.B. verdedigde. Jpreker deelde mede, dat dit seizoen afdelingen zijn opge richt te Kapelle en Yerseke. Verder werd médegedeeld, dat op 1 Januari het ledental 87 van het vooroorlogse aantal had bereikt. Het jaarverslag van de dis- tricts-secretarls werd goed gekeurd, evenals het verslag van de penningmeester. Het districtsbestuur werd als volgt samengesteld: A J. Wijnands, Hansweert, voorzit ter; J. Reijnhout, Middelburg, secretaris; J. Soeters, Goes, penningmeester, terwijl de heer L. J. Florusse de Vlissing- se afd. in het bestuur zal ver tegenwoordigen. Het omroeprapport van het hoofdbestuur werd behandeld. Naast enige critiek, b.v. te veel Jazz-muziek, werd alge meen waardering uitgesproken over de actuele uitzendingen en hoorspelen. De heer Van Gijzel, verte genwoordiger van het H.B. en organisator van het a.s. Zo merfeest, dat op Zondag 27 Juni te Ginneken bij Breda wordt gehouden, deed over dit feest de nodige mededelingen. Diverse bekende artisten zul len er aan medewerken. Inzameling levensmiddelen Rode Kruis. Het Ned. Rode Kruis heeft het verzoek ontvangen te willen mede helpen aan het inzamelen van levensmidde len ten behoeve van plm. 400 goede Nederlanders, welke m Wenen in grote armoede le ven. Volgens mededeling van de vertegenwoordiger te Wee- nen heeft het Ned. Rode Kruis al sedert 2 maanden geen levensmiddelen meer kunnen uitreiken aan die Ne. derlanders, omdat alle voor raden opgebruikt zijn. In verschillende gemeenten zal hiertoe een inzameling wor den gehouden. Alle levensmiddelen, tot ieder gewicht ziin welkom, zaols meel, bonen, erwten, gedroogde groenten enz. Het Ned. Rode Kruis zorgt voor uitvoervergunningen, zodat de gevers zich geen zorgen behoeven te maken of hun gaven wel de plaèts van bestemming zullen be reiken. ten. De Veiligheidsraad im mers is slechts een van de or ganen- Daarnaast werken bijv. de U.N-E.S.C.O., het in ternationaal arbeidsbureau de I.T.O., de I.R.O. en daar worden te tegenstellingen veel minder gevoeld. Boven dien moet het internationaal overleg in groter perspectief worden gezien, zelfs al zal de U.N.O. niet in staat ziin een conflict te voorkomen. De basis voor een soortgelijke en dan weer verbeterde or ganisatie blijft gelegd. Mevr. VerweyJonker wiidde ook even uit over de internationale toestand, waarbii ze veel narigheid weet aan de indertijd in Jal- ta gemaakte afspraken. FEESTAVOND „ZEELANDIA". De M. V. en A. V. „Zee- landia" te Middelburg heeft met haar feestavond, die Za terdag door vele honderden in het Schuttershof werd bij gewoond, zeker niet onderge daan voor de andere Middel burgse verenigingen, die dit seizoen reeds soortgelijke avonden aanboden. Als hoofdschotel had men zich verzekerd van de medewer king van de cabaretvereni- ging 't Overschotje, die de alleraardigste revue „Zoek op ziin tiid wat vrolijkheid", welke wij reeds bii een vori ge gelegenheid uitvoerig heb ben besproken, in het tempo, dat men van deze amateur cabaretiers gewend is, voor 't voetlicht bracht. De „zaal" stelde het gebodene zeer op pi-ijs en toonde zich niet gie rig met applaus, dat volledig verdiend was. E enbal vorm de een passend slot van dit elk-wat-wils programma. Grijpskerke Z.L.M.. VERG ADERING. Dinsdagavond hield te Grijpskerke de afd. Z-L-M- onder voorzitterschap van de heer A. W. Cevaal een algemene vergadering. De notulen werden onder dank goedgekeurd. Op een verzoek van de Chr. Oranje vereni ging om deel te nemen aan de jubileumfeesten dit jaar te vieren, werd afwijzend be schikt. Tot lid van de, advies-com missie inzake de ruilverkave ling werd benoemd de heer A- W. Cevaal. Hierna werden nog enige onderwerpen van financieel belang besproken. KUNST i Tentoonstelling Ir. J. Gerbei* en mevr. L. Messer— Heiybroek. Zaterdagmiddag werd in de Kunstzaal Benthem en Jutting te Middelburg een tentoonstel ling geopend van schildergen van ir. J. Gerber en beeld houwwerk van mevr. L. Mes- ser-Heybroek. De tentoonstel ling werd door de heer G. Bal- lintijn ingeleid. Ir. Gerber schildert bloemen en een enkele maal ook een landschap, een eenvoudig stil leven of een portret. Maar het zgn toch in de eerste plaats de bloemen, welke hem inspireren tot een rijk en warm spel van vormen en kleuren, dat in zijn sterke compositie telkens weer de bouwmeester en ingenieur verraadt, welke ir. Gerber toch vóór alles is. Maar hg is een bouwmeester, die zich ge grepen weet door de driften van het leven, een ingenieur, die zich in de constructie al tijd het zinvolle in de eerste plaats voor ogen stelt. Ztfn •bloemstukken zijn. knap ge schilderd, ook al bereikthij in kleur en vorm niet altgd de zelfde hoqgte. Mg troffen het meest de pa nelen, waarop ir. Gerber in de warme tinten van de herfst de schoonheid van een late bloei heeft uitgebeeld, zoals bijv. in die zachtgele chrysanten (no. 5), die sterk constrasteren te gen het fond- van diep-groene en bruine blaren, waaruit een paar oranje bloemen als fel- gloeiende fakkels naar voren schinten. Of die prachtige helrfltbouquet in vlammend rood en bruin, die mooi ge schikt is in een warm-blauwe pul (no. 16). Zo zou ik natuurlijk nog even kunnen doorgaan: er zijn ook prachtig egele tulpen, die wijd open bloeien tegen een blauw fond (no. 10); er is een stil-eenvoudig doekje met twee simpele geel-groene appeltjes, dat ontroert om de schoon heid, welke ook in het kleine en onaanzienlijke werd gevon den. Er zijn ook een paar land schappen, welke mg minder konden boeien dan het overige werk, en tenslotte vindt men er van ir. Gerber een paar da mesportretten, waarvan ik vooral dat ene, dat in heel lichte tinten een vrouw in avondtoilet laat zien, in de be- langsteling wil aanbevelen. Helaas hangt het iets minder gunstig, maar wanneer U het aandachtig bekijkt, zult U er een zó treffende uitbeelding van een wat decadente schoon heid in vinden let eens op de enigszins vertekende vor men van dit merkwaardig- karakteristieke gelaat dat ik het graag op één lijn zou stellen met de mooiste bloe men, welke ik op deze ten toonstelling aantrof. Behalve het werk van ir. Gerber, is'op deze tentoonstel ling ook nog beeldhouwwerk van mevr. L. Messer-Heybroek geëxposeerd. En ook dat werk is een aandachtige beschou wing meer dan waard. Het zijn meest zeer eenvoudige uit hout of steen gehakte of in ander materiaal geboetseer de portretten, maar ze verra den alle de hand van gen kun sten aresse en wat nog veel meer zegt een oog, dat ge voelig is voor de schoonheid van de mens en voor het ka rakteristieke, dat elkeen, die werkelijk mènès is, toch moet onderscheiden van alle ande ren. Misschien -vindt men deze trekken het meest in de krach tige manskoppen, waaruit geest en wilskracht spreken (no. 35 bijv.), maar men zal ze toch ook ontwaren in een paar simpele kinderkopjes (nos. *38 en 39) en niet het minst in die prachtige in brons gegoten hand- (no. 36), welke in al haar eenvoud van eén waarlijk verrassende schoon heid is. H. A. B. O.- en W.-Souburg SOUBURG MOET NOG SCHONER ZIJN. Door het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg is een circulaire aan de béwo- ners gericht, waarin wordt verzocht al het nieuwe, wat in deze gemeente tot stand wordt gebracht, te ontzien; Het devies van deze circu laire is „De leus van allen, groot en klein, is: „Souburg moet nog schoned zijn!" Vlissingen „ONDER DE KLOKKEN". De Buurtvereniging „Onder de Klokken" te Vlissingen vergaderde Donderdagavond. De heer Jilleba werd gekozen als voorzitter, mevr. van de Hof als bestuurslid. De scheidende voorzitter, de heer de Lange werd een geschenk aangeboden. Gesproken werd over-de a.s. feestelijkheden. Vrouwenpolder JAARVERGADERING „ORA ET LABORA". De Herv. Vrouwenvereni ging „Ora et Labora" en de Meisiesvereeniging „Klimop" te Vrouwenpolder. hielden Woensdagavond een jaarver gadering onder leiding van mevr. HekhuisBlaas. Jaar".v verslag en werden uitge bracht. Voordrachten en zang wisselden elkander af. Het tooneelstuk: „Helga Wilhel- mina" werd met aandacht gevolgd, 'n Tableau: „Kruis dragers" was het sluitstuk van deze feestavond. Ds. de Boer sloot met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2