Gei nier neer de sial verdovende mjddelen NIEUWS UIT ZEELAND BurgemeesterOud getuigt tegen Van der Waals Nieuws in een Notedop €hefariite,4 Marshall-conferentie in Parijs geopend. Ronde van Nederland. Goede vangst van grenskommiezen. Spaak leidt raad voor economische Delegatie te Djocja krijgt nadere instructies. Walcheren. „Onderling Kunstgenot" jubileerde Arrondissementsrechtbank. Merkwaardige toestanden in het kamp te Sluis. „In het interneringskamp te Sluis bestaan merkwaardige toestanden. Er heerst weinig discipline en de verhouding tussen de bewakers en de ge vangenen laat alles t« wensen over. Op de Arrondissements rechtbank regent het zaken, waarin bewakers uit dit kamp betrokken zijn". Deze scherpe woorden wer den door do officier by de Middelburgse Arrondisse mentsrechtbank uitgesproken in zün requisitoir tijdens de behandeling van de zaak tegen do 33-jarlge gedetineerde D. E. L. uit Utrecht. Deze had kans gezien uit' het kamp te Sluis te ontvluch ten, omdat, zoals hy zeide, hg bij de officier-fiscaal te Utrecht wilde Informeren hoe het nu eigenlijk met zyn zaak stond. Hy had namelijk reeds drie jaar gezeten, zonder voor geweest te zijn. VERDOVENDE MIDDELEN. Vóór*zijn vlucht had hij als verpleger kans gezien onge veer 35 ampullen morphine, vijf ampullen coffeïne en 9 am pullen scopolamine weg te ne men uit het kamp. Deze voor raad verdovende middelen had hy aan do bewaker D. V. ge geven met de mededeling dat deze er wellicht 80.000 voor zou kunnen krijgen. Hij wist niet dat de partij, tegen nor male prijzen verhandeld, slechts 40 zou kunnen op brengen. V. zou tot verkoop overgaan, de helft van de op brengst houden en de andere helft aan een meisje, waaraan L. kennis had, geven. Er kwam vast te staan dat L. auai V. had verteld het voornemen te koesteren om te vluchten. V. had deze vlucht niet verhinderd, doch integendeel In de hand ge werkt. Dit leidde tot een opmerking van de president der rechtbank, dat het in Sluis een vrijgevochten jan boel is. De officier verbaas de zich er over hoo het mo gelijk Is dat een geïnterneer- Op 5 Mei als. gaat Etten- Leur op grootse wyze de 73- jarige Jantje Wijnen huldigen, die op die dag precies 60 jaar als Inwonend knecht In dienst van de faihilie "Luijkx Is. Het Byzonder Gerechts hof te Assen heeft de 30-jari ge J. B. Plagge uit Valther- mond, die zich'in bezettings- tyd op beestachtige wyze heeft misdragen, overeenkomstig de eis tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De Sovjet-Russische schildwachten hebben passa giers voor de luchtlijn Wenen Londen op weg naar het vliegveld tegengehouden en naar Wenenteruggestuurd. DO schildwachten eisen een drietalige pas. die op dit weg- traject benodigd is geweest. (Ingezonden mededeling) EELTKNOBBELS AAN DEGROIETEEN Heeft U een eeltknobbel aan de grote teen? Hier is een middel dat de pijn verjaagt, de ontsteking opheft, de op zwelling vermindert en de misvormde teen toestaat zijn normale stand te hernemen. Dit goede middel, de beroemde Franse „Dalet Balsem" is nu ook weer in Neder land verkrijg baar.. Vraagt Da- let Balsem aar Uw apotheker of drogist, prijs: 2.50 per tube. Mocht U er niet in slagen het te vinden, schrijf dan aan Agentschap Internationaal Laboratorium, afd. 11 te IJmuiden. (Ingezonden mededeling) Krachtig pijnstillend middel verovert wereldmarkt Dc vier werkzame bestanddelen van CHEFARINE „4" zijn in dc hele we reld al beroemd. In Amerika - liet land van overvloed - werden dc voornaamste bestanddelen zelfs al schaars. Eén ervan - Chcfarox - zorgt dat. al is de werking zéér krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt TKIN ftINS* £N CftJfcP 30 TttllTTfN I 0 35 (Ingezonden mededeling) Elk insect verdelgt U 't best Met D.D.T. van 't merk Funest do do sleutels onder zyn be rusting heeft van een ver- glfkast. De officier eiste tegen L. een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek. De ver dediger verzocht - "om onder toezichtstelllng. V., afkomstig uit Rotterdam, hoorde 4 m. onvoorwaardeiyk en 4 m. voorwaardelyk met een proef- tyd van 3 jaar en onder toc- zichtstelling tegen zich eisen. Tegen A. de K. uit Axel, die eveneens bewaker was te Sluis en die op aandrang van L. vier doosjes gestolen injectienaal den had bewaard, werd 2 m. gevraagd. OMKOOPBARE AMBTENAAR. Voor de Arrondissements rechtbank'te Middelburg stond Vrydag C. A. van O. uit St. Jansteen terecht, die als*gréns- kommies zich had laten omko pen. Hy betrapte een grensbe woner er op, dat deze bij con trole 5 balen vlaslint, kennelyk voor België bestemd, haastig in het zg. vlasboek had inge schreven. Enige dagen latei- zocht van O. deze man op en toen werd een transactie ge sloten, waarbij de kommies 30^ zwijggeld ontving. V van Abide mannen hiertoe het initiatief had genomen, werd niet duideiyk. De officier eiste een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. Tegen P. H. T. uit Temcu zen, die geassisteerd heeft by de diefstal van een auto, werd 1 jaar gevraagd, waarvan 6 mnd. onvoorwaardelijk met af trek en 6 mnd. voorwaardelyk met proeftyd van 3 jaar en onder toezichtstelling. Paling voor de polders In Mei zal uit het IJsselmeer ongeveer 100.000 kg. ondermaat se aal worden wegge. vangen om te worden uitg<Ket in de polders, die in de winter van 1946'47 hun paling- stand hebben verloren. Deze maatregel heeft protesten uitgelokt bii de IJsselraeervissers. Conventie voor samen werking ondertekend. Vrijdagmorgen te -kwarl over elf is te Parijs de bij eenkomst van de zestien Marshall-landen voor de on. dertekening van de conven tie voor Europese economi sche samenwerking geopend. Bevin hield de openingsre. de- Daarna werd de conventie voor Europese economische samenwerking door de mi nisters van buitenlandse za ken van de 16 deelnemende landen en door de geallieer de opperbevelhebbers in de Westelijke zones van Duits, land ondertekend. Het doel der conventie wordt in artikel 11 als volgt omschreven: „Het bereiken van een ge zond Europees bedrijfsleven door middel van de economi sche samenwerking der con tracterend partijen". De conventie is verdeeld in een preambule en drie hoofd, stukken. In de overige artikelen wordt omschreven waartoe de partijen zich verplichten en vermeldt in procenten: o m. de volgende bijdragen: Bel gië 3,6, Bizonia 13.2, Frank rijk 16.2, Italië 8.0, Neder land 3.75, Portugal 2.65, En. geland 31-0 Kamerleden bepleiten Unie-parlement. Een groot aantal Kamer leden) is blijkens het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer, van mening, dat de samenwerking met België nog nauwer moet worden. Zii voelen veel voor een Unie. parlement, een Unie-bestuur en een Hooggerechtshof ter beslechting van geschillen tussen de partners. Een Unie-parlement bijv. zou uit 100 leden moeten be staan. waarvan 50 Nederlan. ders en 50 Belgen enLu xemburgers. Het Unie-be stuur zou uit 8 leden moeten bestaan. De tijdrace yan Breskens, naar Hulst. Zoals bekend, wordt de achtste etappe van de Ronde van Nederland, die op het tra ject tussen Breskens en Hulst door Zeeuwsch-Vlaanderen leidt, verreden als tijdrit per ploeg. Bij deze tydrit zal de ploeg, die op dat moment in het al gemeen klassement het laagst genoteerd staat, als eerste starten. Om de vyf minuten vertrekken de andere ploegen, met als laatste de equipe, die in het klassement het best ge plaatst is. Botwinnik wint opnieuw. De afgebroken partij uit de 13e ronde, tussen Smyslov en Bot\Vinnik, die in gewonnen stelling voor Botwinnik werd afgebroken, Is zonder verder te spelen door Smyslov opge geven. De stand Is thans: 1.' Botwinnik 8 uit 10; 2. Keres 5 Vb uit 10; 3. Smyslov 5Vz uit 11: 4. Reshevsky 4V6 uit 9; 5. Euwe 1% uit 10. Die ambulante dienst der Invoerrechten eu Accynzen te Maastricht, loerde sinds eni ge tijd op een jeep, die re gelmatig de grens passeerde. In de nacht van Woensdag op Donderdag werd het voer tuig by de Duitse grens aan gehouden. De bestuurder gaf vol gas en reed het veld in, daarby achtervolgd door de schietende kommiezen. De jeep bereikte bijna de grens, maar reed in een kuil en sloeg over de kop. Eén inzit tende, een Duitser, kon wor den gearresteerd, de ander, een Amerikaans soldaat, wist over de "grens te ontvluchten. In de jeep trof men 400 kilo koffiekan, benevens cho colade, sinaasappelen, sigaret ten. een geladen karabijn, 'n handgranaat en een kist pa tronen. Doodstraf tegen inspecteur Vlijmscherp. Vrijdag werd de doodstraf geëist tegen de 40-Jarige A. J. A. Landkamper uit Am sterdam, die als onderschaar- leider by de Hulplandwacht de Duitsers op velerlei wijze heeft gediend. Hij liet een on derduiker verdrinken en mis handelde een oudere heer. Zyn collega's noemden hem „In specteur Vlijmscherp." Gebakken aardappelen taboe. Naar het Alg. Dbl. meldt is tussen de minister van land bouw. visserij en voedsel voorziening en de leiding van de Horeca overeenstemming bereikt over de invoeringi van een matige versobering bi.i de verschaffing van maaltij den in hotels en restaurants. Er zal nog minder vlees wor den verstrekt en dus wordt het aantal vleesloze dagen vergroot Gebakken aardap pelen zjillen taboe worden, maar de toewijzingen van bloem en meel worden ver hoogd. De Néderlattdse eenheid. 35 Haagse doktoren hebben een manifest uitgegeven, waarin zij als uiting van de Nederlandse saamhorigheid de stichting van een ziekenhuis progageren. Zij willen in het stichtingscomité Nederlanders zitting laten nemen, die bo ven de huidige verdeeldheid, welke de opbouw van ons ge plunderde en vernielde vader land thans belemmerd, streven naai- dezelfde sterke- eenheid, die tijdens de diepste oorlOgs-, ellende bestond. Paul Henri Spaak, de Belgi sche minister-president en mi nister van buitenlandse zaken, is tot voorzitter gekozen van de Raad voor Europese eco nomische samenwerking In de 16-landenconferentie te Pa- rys. Deze benoeming geldt voor een jaar. De Griekse en Deen se afgevaardigden zijn tot vi- ce-voorzitters gekozen. Het dagelijks bestuur, waar van Sir Edmund Hall Patch (Engeland) voorzitter en de Zweedse afgevaardigde vice- voorzitter is, telt de afgevaar digden van Frankryk, Italië, Nederland, Turkye en Zwit serland tot zyn leden. Het dageiyks bestuur zal jaariyks herkozen worden. Het lot van Triest. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben no ta's aan Rusland gericht, waarin zij de Sovjet Unie uit nodigen opnieuw de oplossing van het Triëst-vraagstuk in beschouwing te nemen. Mevr. Roosevelt dineert bij de Koningin. H.M. de Koningin zal op 20 April aan mevrouw Roo sevelt een diner aanbieden in het paleis Soestdyk. Bijzondere rechtspleging. Het Tweede Kamerlid Scheps heeft aan dc minister van justiteie uitvoerige gegevens gevraagd over de bijzondere rechtspleging. Hij wil weten hoeveel doodvonnissen wer den uitgesproken, hoeveel malen gratie werd verleend hoeveel vrijheidsstraffen wer den opgelegd enz. Weelde en zacht Ieder. In de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de weeldebelas ting, deelt de minister van financiën mede, dat het niet in de bedoeling ligt alle voor werpen van zacht leder als weeldeartikelen te belasten. Met name zullen uitgezon derd zijn, portemonnaie's, tas jes om geld in te bergen, ak- tentassen, beurzen, enz. Militaire verpleegsters. De minister van oorlog heeft op vragen van het Ka merlid Van Voorst tot Voorst medegedeeld, dat het in $e bedoeling ligt het volledige vrouwelijk personeel by - de landmacht, dus ook de ver pleegsters, onder te brengen in het V. H. K. Ds. R. J. de Stoppelaar In de ouderdom van 74 jaar is te Enschedé overleden Ds. R. J. de Stoppelaar, die tal van boeken heeft geschreven over het Friese landschap. Ds. de Stoppelaar schreef tal van artikelen op het gebied der na tuur, waarvan er vele werden gebundeld. „England-spiel" had schipbreuk kunnen lijden Schreieder werkte „negatief" mee. (Vervolg van pag 1). In de middagzitting wordt het getuigenverhoor voortge. Uitvoerig wordt gesproken over de arrestatie van Kwak. Schreieder zegt, dat Van der W^als uit zichzelf mededelin gen heeft gedaan over de il legale groepKwak, maar dat het oprollen van deze groep niet de reden was. dat verd. het adelaarskruis kreeg Hierna wordt de zaa* jvwak onder de loupe genomen. Mevr. Kwak vertelt van het verraad, dat Van der Waals, die zii eerst vertrouwd heeft, pleegde. Haar zoon had haar dit in de gevangenis te Sche. veningen onthuld Kwak's medewerker*. A. J. Bakkes zegt. dat hij voor zichzelf de overtuiging had gekregeft, dat Van der Waals niet te vertrouwen was. HET ZILVEREN POTLOOD. „Waar de Duitsers bii mijn verhoor niet naar ge. vraagd hebben", aldus Bakkes, „was de lijst van mijn verbindingen in een zilveren potlood, waaime. de zü een tijdlang in hun handen hebben gezeten". „Jammer1-' zegt hij tot verd-, die mat glimlacht De weduwe van de gefusil leerde illegaal Stoppelen, burg. de stichter van de „Vrij Ncderland"-groep, geeft een relaas van het geraffineerde verraad, waaraan haar man ten offer viel. Deze had een briefje door de tralies weten te smokkelen. Met de woor. den „Van der W. is de verra- dCr VRIJ ONNOZEL VAN MIJ". Schreieder Wordt als eerste getuige gehoord betreffende het geval.Oud. De president vraagt hem hoe hij er over heeft kunnen denken burg Oud begeleid door Van der Waals naar Engeland te la ten gaan. Het „England Spiel" zou daardoor schip breuk lijden, omdat verd, in Engeland snel genoeg ont maskerd zou zijn. Schreieder: „Op zakelijke gronden was ik er tegen. Slechts di". Hammer was cr voor. Ik heb later „negatief" meegewerkt". Burgemeester Oud verhaalt, hoe hij uit veiligheidsover. wegingen het plan had opge vat over te steken. Op intro ductie van ds- Westmijse leerde hij verd. kennen, die hem vertrouwen wist in te boezemen. „Mijn geld heb ik hem ook toevertrouwd- Nu^ vind ik het vrij onnozel van' mijzelf, maar de omstandig, heden lagen toen zo geheel anders", aldus getuige. Van der Waals was erg veront waardigd, toen .hij vernam dat de heer Oud zijn reis had afgelast. Hij noemde het woordbreuk, „waaraan hij zich nooit schuldig had ge maakt". DE ARGELOZE S.D .AGENT. Dat Van der Waals ook de hand had in de arrestatie van Ie later gefusilleerde J. Meyer getuigden de moeder van het slachtoffer en de „Kriminalobcrsekretar" May. Verd. zegt in opdracht .van Schreieder, Meyer naar de plaats van arrestatie te heb ben gelokt. Hij had gedacht, dat het voor het verstrekken van een inlichting was. dat M, aangehouden moest wor den. Verd. ontkent als arreste. rend ambtenaar (dus nu eens niét als illegaal!) bij Bootsfna in Zwolle te zijn geweest. Hierna wordt de zitting tot Zaterdagochtend geschorst. Dit jaar geen Schelde- bekerzv/emwedstrijd. In een dezer dagen gehou den vergadering van het Co mité „Zwemwedstryden om de Scheldebelcer" te Vlissingen werd besloten dit jaar geen Scheldebeker-zwemwedstryd te organiseren. De tyden van hoogwater zijn deze zomer zo ongunstig, dat de wedstrijd niet op een Zaterdagmiddag kan plaats vinden. Vele mede werkenden, die zich vrijwillig voor deze wedstryd beschik baar stellen, kunnen namelijk alleen op Zaterdagmiddagen, zodat de wedstryd niet op een andere dag kan worden gehouden. In deze vergadering werd de overleden voorzitter van de „Vlissingse Zwemclub' herdacht. Jhr. P. J. Boogaert overleden. Vrijdag is te Domburg op 74-jarige leeftyd overleden jhr. P. J. Boogaert die vele jaren lang een vooraanstaand en zeer gezien ingezetene van Middelburg was. Qorspronkeiyk was de heer jhr. Boogaert infanterie-offi- cier. Daarna vestigde hg zich als ambteloos burger in de Zeeuwse hoofdstad, waar hg een grote rol speelde in het openbare leven.'' Zo was jhr. Boogaert gedurend e vele ja ren een vooraanstaand raads lid, terwijl hy gedurende vele jaren plaatsvervangend voor zitter is geweest van de Pol der Walcheren. Ook in de afd. Walcheren van de Z.L.M behoorde hy tot de opvallen de figuien. Gedurende een reeks van jaren was hy een actief voorzitter van deze af deling, in welke kwaliteit hy steeds de belangen van het eilaftd uitstekend behartigde. De overledene waif*Voorts oud- hoofd van de Middelburgse brandwöer en oud-bestuurs lid van de Nutsspaarbank te Middelburg Tot het laatst van zyn le ven heeft jhr. Boogaert, die op 3 Februari 1874 geboren was, zich in een goede ge zondheid mogen verheugen. Eerst Dinsdag 11. werd hij" ziek, waarna de dood dus snel gevolgd is. De teraardebestelling zal Dinsdag aanstaande om 2.30 uur plaats hebben. Rondrit over Walcheren. Met ingang van 9 Mei a.s. zal doordeN.V. Stoomtram Wal cheren op het traject Middel burg - Domburg - Westka- pelle - Zoutelande Koude- kerke in beide richtingen om de twee uur in aansluiting op; de aankomst der treinen aan' het station te-Middelburg een ringdienst worden gereden, waardoor het voor toeristen mogelijk zal zijn met de nor male busdienst een kleine roftd- rit over Walcheren te maken. Raden Abdoelkadir, een der leiders van de Nederlandse de legatie te Djócja, heeft voor Radio Batavia een verklaring afgelegd over het incident té Djocja. Hg zeide, dat het een demonstratie was van jongens tussen 10 en 26 jaai\ Er waren echter wel ouderen bij, die met stokken in dè hand het geheel dirigeerden. Raden Abdoelkadir noemde de republikeinse propaganda in pers en radio weinig gastvrij. Nog steeds worden wij onheus bejegend. De heer Abdoelkadir bracht ook rapport uit in de federale regering. Men was van oor. deel, dat het niet ging om spontane volksreacties. Nadere instructies voor de delegatie van het koninkrijk moeten nog vastgesteld worden. Aankomst Koning Leopold. Het secretariaat van koning Leopold maakt bekend, dat de reis van de koning en zijn passage over Nederlands grondgebied een strikt parti culier karakter draagt. Het secretariaat legt er verder de •nadruk öp dat het de wens van de koning is dat bij zijn aankomst te Rotterdam geen. enkele manifestatie wordt gehouden. Anjers als vrijheidssymbolen. De gebruikelijke Anjerdag rondom de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal dit jaar staan in het teken van dë vrijheid. Alle Nederlanders zullen op bijzondere wyze in staat ge steld worden op 29 Juni met het anjer-symbool te demon streren voor de vrije Neder landse beschaving. Ver. Naties en Palestina Vrydag werd te Flushing Mea dows de tweede speciale zitting van de algemene vergadering der V.N. door de Braziliaanse afgevaardigde Muniz geopend. In deze zitting zal men verde re actie inzake de Palestynse kwestie overwegen. Muniz verklaarde,, dat het prestige der V.N. zware schok ken te verduren heeft gekre gen en dat zelfs de hoop, die alle volkeren op deze organi satie gevestigd hebben met twyfel en een angstig voorge voel vermengd schynt. Er wer den commissies voor 't Pales tina, Zomervergadering Z.L.M. De Zomervergadering van de Zeeuwse landbouw-Maat- schappii, waaraan een rijtoer over Noord .Beveland is ver bonden, zal worden gehou den op -Woensdag 30 Juni te Kortgene. WILLY PETILLON BEGRAVEN Vrydag werd op „Oud eik en duinen" te 's-Gravenhage Willy Pétillon, de letterkundige, die te Vlissingen werd geboren, ter aarde besteld. Ir de aula werd gesproken door een vriendin van haar, mevrouw Kortekaas. Nadat de kist onder orgelspel naar de groeve was gedragen, werd aan het graf door de zoon een dankwoord uitgesproken. Vlissingen AFSCHEID DS. VISBEEK. Ds. L. J. C. Visbeek zal waarschijnlijk 11 Juli a-s. af scheid van de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen ne, men. JUBILEUM S. NEDERLOF. Vrijdagmorgen werd op 't hoofdkantoor der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen de heer S- Nederlof ge. huldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als baas bii de K-M.S. Ir. R. van Itallie sprak hem namens de directie, collega's en perso neel. toe en noemde de jubi laris de architect van „De Schelde". Menig fabrieksge bouw draagt zijn stempel en bovendien staan er op Wal cheren vele woningen, en zii behoren tot de fraaiste! die door hem ontworpen wer den. Is het elders zo. dat het bouwbureau de plannen maakt en de baas die uit. voert, hier is het .vaak de baas, die de plannen op het bouwbureau brengt. Daar naast is de heer Nederlof werkzaam in Bouw- en Wo ningtoezicht, beweegt hij zich op sociaal terrein, zit hy in de redactiecommissie van het Scheldeblad en doet hij aan huisvlijt- Hii moet. aldus de heer van Itallie, die ook mevr. Nederlof in deze hulde betrok, wel een rijk leven hebben. Spr. schetste de jubilaris voorts als een prettig, bescheiden mens en een zeer gewaardeerde werk kracht en wenste hem nog vele jaren toe. Hierna spraken de heer Fr Verijzer, 2e voorzitter van de bazenverenlging, waarvan de heer Nederlof voorzitter is en de heer G. Ballintiin. perschef der K.M.S- Allen lieten hun woorden van ge schenken vergezeld gaan. De jubilaris dankte de hulde als „onverdiend" van zich af schuivende. maar zyn vol doening uitsprekend over de wijze, waarop hii bii „De Schelde heseft kunnen wer ken. Middelburg ZONDER WATER. In de afgelopen nacht is in Ae Meidoornlaan te Middelburg 'een der waterleidingbuizen ge sprongen, waardoor Zaterdag morgen het gehele park van Nieuwenhoven en de Nadorst- buurt was verstoken van drink en waswater. Het laat zich aanzien, dat het wel Zaterdag middag zal worden eer het mankement is hersteld. DE NUTSSPAARBANK IN 1947. Verschenen is het jaarver slag 1947 van de Nutsspaar bank te Middelburg. Uit dit verslag blijkt dat in 1947 flink gespaard werd. Het te goed is gestegen van 4.324.412,90 tot 4.849.193,33 Uit de cijfers blijkt verder dat vele nieuwe spaardes zyn aan getrokken (aantal nieuwe boekjes 759, tegen 339 in '46). De inlagen overtroffen iedere maand de terugbetalingen be halve in December. 'n Eerste poging, op de la gere en U.L.O--scholen in Mid delburg het schoolsparen in gevoerd te krygen, is met suc ces bekroond. Begonnen met 5 scholen, zyn er thans 7 die hun medewerking verlenen. In totaal werd door 844 leer lingen in 1947 èen bedrag ad 13.484,09 gespaard. De Verlies- en Winstrekening eeft een netto-winst van 67.937.47 aan. Hiervan werd 6.387.47 aen het Pensioen fonds toegevoegd, waardoor dit weer 60.000,groot is, terwijl het restand ad 61,550.- aan het Resservefonds werd aan het Reservefonds werd toegevoegd. De reserve-reke ningen bedragen thans tesa- men 604,627.46, d.w.z. 12.67% van het inleggers-kapitaal. Kerknieuws SYNODE DER GEREF. KERKEN Tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode der Geref. Kerken in Zeeland, die 2 Juni a.s. te Goes byeenkomt, zyn voor de classis Goes benoemd J. van der Beek, Kapelle- Biezelingc en drs. C. Stam, Goes, als primi en ds. E. Beu- kema, Nieuwdorp en ds. J. Koolstra, Kruiningen als secun di. Voorts de ouderlingen H C. van Donk, Goes en C. West- veer, Heinkenszand als primi en M. de Meij van Borssele als secundun. Scriba van de classis Goes is ds. J. van der Leek. KUNST Toneel Goede opvoering van „Chateau de Bersac". Donderdagavond heeft de Kon. Erk. Toneelver. „Onder ling Kunstgenot" te Goes in het Schuttershof haar 45-ja rig bestaan gevierd met een goede opvoering van Ben van Eysselsteyns komedie in drie bedrijven Chateau de Bersac '12- De voorzitter van O. K., de heer A. D. Constandse, heeft met grote warmte hul de gebracht aan regisseur H. J. Molhoek, hem schetsend als de ziel van het Goese to neelleven en als de man, die O.K. pleegt te voeren naar prestaties, waarmede het zich een goede naam heeft verworven. Op zyn beurt huldigde de heer Molhoek hierna de heer Constandse, die de voetsporen van zijn vader drukt en niet alleen een prettige sfeer op roept, maar tevens het bin dende element is in „Onder ling Kunstgenot." Daarna spraken de verte genwoordigers van de zuster verenigingen, o.a. dhr. L. A. Schenk namens het Middel burgs Dilettantentoneel, die tevens mevr. J. Domenie als otxd-lid van Middelburg hulde bracht. DE UITVOERING. Wat nu de opvoering van Chateau dë Bersac betreft 't volgende: Het is een niet byster sterk stuk, dat aan amateurs nog al hoge eisen stelt. O.K. had het zichzelf gemakkelijker kunnen maken! Voorzitter Constandse speel de de slotheer, geserreerd, zonder pathos,' met vele uit stekende momenten. Dr. H. Doeleman was als zyn vriend, de pasmoor, de ster van het ensemble, zonder één zwak moment, en rfiet alleen als hij spreken moest het iniddel- Eunt. Mevr. N. Geysen was eschaafd en goed, mevr. J. Demenie na een zwak begin met enkele uitspraakmoeilyk- heden, van bedry'f tot bedrijf meer op. dreef en in het laat ste bedrijf zelfs verrassend. Antoine, de huisknecht, speel de zeer goed, zonder zich ove rigens te nadrukkelijk op de voorgrond te plaatsen en ten slotte was er de heer P. Romijn in de moellykste rol, die van notaris Camille Fon- tain. Hii was helaas de zwakste broeder In dit -gezel schap en men" mag -tfft zeg gen zónder daardoor af te dingen op - zyn alleszins vol doende prestatie. Wellicht, dat een zuiverder e-klar.k aan de totaal-indruk van zijn spel ten goede zou komen. Het laat ste bedrijf was voor allen verreweg het beste. N De regie van de heer Mol hoek was -uitstekend, maar kan in proloog en eerste be- dryf een hoger tempo ver dragen. Het décor was keu rig, grime, kapwerk en cos tumes, van zoveel betekenis in een costuumstuk als Cha teau de Bersac, waren onbe- rispelyk. Arnemuiden Bedrijvigheid in fabriek te Arnemuiden. NIEUWE GLASOVEN WORDT DROOGGESTOOKT In de fabriek te Arnemui den, die gedeeltelijk in ge bruik is genomen aoor de Vi- trite Works te Middelburg, heerst voor het eerst sinds JLange tijd weer bedrijvigheid- Arbeiders hebben een kiein model glasoven geplaatst, die thans droog gestooat wordt. Wanneer dat werk achter de rug is zal begonnen worden met het smelten van Vitrite.. glas. Voorlopig is dit nog een ex periment -Deze kleine oven heeft namelijk een andefe constructie dan de oven v in het Middelburgse bedrijf. Deze laatste wordt gevoed met kolen, terwijl de nieuwe verhit wordt met vloeipare brandstof, te weten olie. De maandelijkse productie in Arnemuiden zal ruim 30 ton per maand bedragen, die te Middelburg is ruim 70 ton- Er is reeds gemeld, dat de Vitrite-directie het voorne men heeft in de „dépendan ce" te Arnemuiden nog een tweede, veel grotere oven te laten bouwen. Wij vernemen thans, dat het nog Wel enige jaren zal duren voor dat dit plan uitgevoerd kan worden. De oven zal namêlijk worden gebouwd van# een speciaal soort materiaal, (zeer harde steen), dat uit Amerika moet komen. Vertegenwoordigers van de Vitrite kwamen tij dens een bezoek aan de V. S. tot de slotsom, dat deze oven steen te prefereren is boven het tot nu toe gebruikelijke materiaaL Er- is reeds een deviezenaanvraag ingestuurd, maar men verwacht niet. dat spoedig deze zo schaarse de viezen zullen worden ver. strekt. Wanneer de nieuwe grote oven in gebruik komt, zal de oude oven té Middel burg afgebroken worden. Geslaagd voor 3e stuur man de heer J. G. van.Heu- men, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2