Gaat prinses Margaret zich verloven? NIEUWS UIT ZEELAND PROCES MUTER De hel van Amersfoort Luxor Theater ft Nieuws in een Noiedop WALCHEREN Nieuwe machines voor vaklieden van mórgen Geruchten rond de Deense Prins George. i»' bl „Persconferentie" in zijn werkkamer. (Van onze correspondent) Londen, April. In het middelpunt der be langstelling van publiek en Cers staat hier op het ogen lik de 27-jarigo prins George van Denemarken, die sinds kort als militair attaché bij de Deense ambassade te Londen werkzaam is. Dezer dagen werd h(j bestormd door ver slaggevers naar aanleiding van een ook in ons land gepu bliceerd bericht in de New York Times, dat zijn „ophan den zijnde verloving*' aankon digde met prinses Margaret, de jongste dochter van het Britse Koningspaar. Volgens dit over het algemeen zeer wel ingelichte Amerikaanse blad zou men met de officiële aankondiging wachten tot na Margaret's 18e verjaardag op 21 Augustus a.s. Gekleed in een geruit sport jasje en gryze flanellen broek, ontving de prins de pers in zijn werkkamer in de Deense ambassade in Pont Street. Te gen over hem zat zijn blonde Deense secretaresse. Glim lachend over deze steeds hard nekkiger wordende geruchten in de Amerikaanse pers, deel de hij ons mede dat hoewel h(j zeer goede vrienden met de prinses was, er van een ro mance geen sprake was. „Maak toch eens een eind aan die praatjes over prinses Mar garet en my", verzocht hy, „er is heus niets van waar". Maar ooK in Londen begint men aandacht te schenken aan de mogelijkheid van een der gelijke verloving. Men is nog niet vergeten hoe precies een jaar geleden een eensluidend New York Times bericht om trent de „spoedige verloving van prinses Elizabeth en lui tenant Philip" eveneens we kenlang werd tegengesproken. PRINS GEORGE ZEER GEZIEN. Kort na Prins George's aan komst te Londen voor het ko ninklijk huweiyk in November j.l. werd z(jn naam hier al aan die van prinses Margaret ge koppeld, toen men merkte dat hij tijdens het „bruidsmeisjes- bal" in een der West End clubs vrijwel uitsluitend met President van Philippijnen overleden. President Manuel Roxasvan de Philippijnen is Donderdag te Manilla aan een hartaan val overleden. De president had deze dag nog een rede gehouden voor SOO officieren van de Ameri- x kaanse luchtmacht, waarin hij zeide, dat de Philippijnen zij de aan rijde met de Ameri kanen zouden vechten wan neer er oorlog zou komen. Tsjang-Kal-Sjek weer president van China Het bureau van de Chinese Nationale Vergadering heeft bekend gemaakt dat maar schalk Tsjang-Kai-Sjek candi- daat gesteld is voor het pre sidentschap van de republiek. De generalissimus heeft de handtekening van 2489 van de 2732 afgevaardigden op zich verenigd, zodat zijn herkiezing door de nationffle vergadering op 19 April zeker is. (Ingezonden mededeling) Vlissingen. Van heden af in het bijpro gramma reportage van het (Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatlsche pijnen met alle gevolgen slopen voort durend aan Uw hele- gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schen SaJts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen do kleine (josls Krü- schen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich an ders gaan vastzetten, wor den medegenomen en verwij derd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrfl van pijn. Vraag Kruschen Salts b(j Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) (Gezonde linid vrij van allerlei onzuiverheden. Puroldoetwondcrcn.Doos30ct. haar danste. Toen hij dan' ook in Februari naar gezegd op eigen verzoek plaatsing naar Londen aanvroeg als mi litair attaché, waren de ge ruchten niet meer van de lucht. De prins, die in uiterlijk veel aan luitenant Philip doet denken, is een veelvuldige gast in Buckingham Palace. H\i is bijzonder gezien bij de gehele koninklijke familie, vooral bij de oude Queen Ma ry. Hij woont in een klein be scheiden. hotel vlak bij zijn kantoor. Gedurende de oorlog nam hij actief deel aan de on dergrondse beweging in Dene marken. (Nadruk verboden) Benelux gaat ook voetballen. Op 30 Mei zal te Gent, ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad, een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen een Benelux-elftal en een team uit Engeland, nader aan te wijzen, maar waar schijnlijk Blackpool. Drie Ne derlandse spelers zullen in het Benelux-elftal worden opge steld, te weten Kraak (Storm vogels) in het doel, de Vroet (Feyenoord) in de middenlinie en Rjjvers (N.A.C.) in de voor hoede. Aannemers fraudeerden voor 350.000. De justitie heeft een inge wikkelde zaak in onderzoek, waarbij sprake is van het ten onrechte ontvangen van voorschotten op wachtgelden door een tweetal Amster damse aannemersfirma's, in totaal ten bedrage van onge veer 30-000. Hierbij zou medewerking zijn verleend door een hoofdambtenaar der gemeente, die reeds lange tijd is geschorst en een Rijks, ambtenaar, die zich naar aanleiding van eigenmachtige handelingen in arrest be vindt. Geen woningbouw voor grote gezinnen VRAGEN AAN DE MINISTER. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) heeft aan minister In 't Veld ge vraagd óf het juist is, dat aan de provinciale directies voor de wederopbouw en volkshuis vesting opdracht is gegeven na 1 Mei a.s. geen goedkeuring meer te verlenen voor de gun ning van woningwet-woningen met een grotere classificatie- inhoud dan 260 m3, zulks in afwijking van de bestaande richtlijnen, waarbij de bouw van grote gezinswoningen is toegestaan? Indien dit juist is, moet dan niet worden ge vreesd, dat de huisvesting van de grotere gezinnen ernstig in het gedrang zal komen, aldus de heer Maenen. DOODSTRAF TEGEN DRIE S.S.-BEULEN. Gruwelijke marteling van onschuldigen. ,WÜ vochten als Europea nen voor de bevrijding van Europa van het communis me", aldus verklaarden drie beruchte kampbewakers uit Amersfoort. Hoe z\j vochten bleek uit de tenlas.elegglng, die een lange opsomming was van gepleegde gruwelijkheden. Tegen alle drie werd door de procureur-fiscaal bij het By- zonder Gerechtshof te Utrecht Donderdagmiddag de dood straf geëist. De verdachten waren de 29-jarige W. van der Meut uit Hilversum, de 25-jarige J. A. van Rogssel uit Tilburg en de 29-jarige J. J. G. Gom- bert uit Utrecht, alle drie S. S.-ers, dio yan April 1943 tot Maart 1945, dus ruim 2 jaar lang, de politieke gevan genen in het concentratie kamp Amersfoort op onmen selijke wijze hebben mishan deld: vreselijk schoppen cn si aan, besmeuren met faeca- liën, onderdompeling van ge vangenen in een beerput, het hoofd in een wespennest hou den," brandende cigaretten uit doven op blote lichamen van slachtoffers, waarvan er een aan zyn baard werd opgehan- ;en. Van der Meut nam ook A 9 maal deel aan execu ties. Van de twee anderen staat dit niet vast. VELE SLACHTOFFERS. Een aantal ex-gevangenen, Benelux bespreekt handelsproblemen met Frankrijk en Engeland. Te Parijs is officeel mede gedeeld, dat- België, Neder land en Luxemburg het voor stel van Engeland en Frank rijk aanvaard hebben om de gemeenschappelijke handels problemen op vijfmogendhe- den basis - te bespreken. Financiële en handelsdes kundigen der vijf mogendhe den zullen in het begin van de volgende week in 's-Gra- venhage bijeenkomen en de vyf ministers van financiën de dharop volgende week te Brussel. Generaal Foulkes bezoekt ons land. De Canadese Generaal Foul- jfes, die op 5 Mei 1940 te Wa- geningen de Duitse capitulatie aanvaardde, zal van 2 tot 8 Mei een bezeek aan ons land brengen en o.m. verschillende herdenkingsplechtigheden In Den Haag, Wageningen, Hol ten en Zutphen bijwonen. Wa geningen biedt hem het ere burgerschap aan. Amerikaanse wapens naar Italië? Volgens het officiële orgaan van de Kominform zouden treinen met wapens en muni tie elke week uit de Ameri kaanse zóne naar Italië ver trekken. De treinen zouden des nachts rijden en bewaakt wor den door Amerikaanse solda ten. die bij aankomst in Italië zich als burger zouden ver kleden. Amerika gaat luchtvloot uitbreiden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet ir. een toewijzing van 3.198.100.000 dollar voor uit breiding van de Amerikaanse luchtmacht van 55 tot 70 .groepen. die de hel van Amersfoort hebben overleefd, kwam ais getuigen voor het Hof. Zjj deden een droevig relaas van de bestialiteiten, waaraan de geïnterneerden bloot stonden. Het drietal verdachten ver vulde de hoofdrol: Zij ver oorzaakten, dat verschillende goede Nederlanders zijn om gekomen, verminkt of in hun gezondheid geschaad. Gombert was het sterkste in het uitdenken van gruwe len, Van der Meut was de bruut en Van Roessel de man op de achtergrond. De procureur-fiscaal, mr; Drabbe, wilde het excuus „be vel van hogerhand" niet aan vaarden. Mr. Meyer vroeg voor Gombert een psychia trisch onderzoek, mr. Dam- brink en mr. Scheveld ver zochten om clementie. Grieks Italiaanse toenadering. De Griekse en de Italiaan se ministers van buitenland, zaken zullen te Parijs bespre kingen voeren teneinde de verstandhouding tussen de twee landen te verbeteren. Griekenland zou afzien van terstelbetalingseisen in ruil voor een passende compensa tie. Amerikaanse steun aan haven van Antwerpen. De regering der V-S. heeft in het kader van het plan- Marshall een bijzonder ere. diet in dollars aan de Weste lijke bezettingszones ter be schikking gesteld teneinde 't de haven van Antw. mo. gelijk te maken het traditio. nele transitoverkeer via de Rijn te hervatten. In afwach ting heeft de Belgische rege ring erin toegestemd de be nodigde sommen, 60 millioen francs, ter financiering der transitoverrichtingen voor te schieten, voorzover het de haven van Antwerpen be. treft. Zware ontploffing te Rio. Aan de rand van Rio de Janeiro heeft zich in een mu nitie-opslagplaats van het le. ger een zware ontploffing voorgedaan. Ruim 40 perso nen zouden hierdoor gedood en 200 gewond zijn. De op. slagplaats werd geheel ver woest. Volgens n iet-officiële berichten was er sabotage in het spel. Oostenrijk mag wapens in het buitenland kopen. De Sowjet.regering heeft Donderdag haar standpunt, dat volgens de bepalingen van het Oostenrijkse vredes verdrag het toekomstige Oos tenrijkse leger en de lucht, macht uitgerust moeten wor den met in eigen land ver vaardigd bewapeningsmate. rieel, opgegeven. Deze be langrijke concessie werd ge daan tijdens de zitting van de plaatsvervangers voor Oos. tenrijk te Londen. Er werd overeenstemming bereikt over een consept van brief aan de Joego-Slavische regering, waarin zij wordt uitgenodigd nieuwe voorstel len te doen betreffende haar eisen t.a-v. grenzen en her. stêlbetal^en van Oosten rijk. 19 1 Mei-optocht verboden. De burgemeester van Uit geest heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de C.P.N. om op 1 Mei een optocht te houden. Dit besluit is gegrond op de verwachting, dat een dergelijke optocht de openbare orde zal verstoren. Repatriërende Zeeuwse militairen. Op 27 Maart j.l. vertrok uit Priok het troepentransport schip Sloterdyk met byna dui zend soldaten aan boord. De volgende Zeeuwen be vinden zich onder de opva renden: C. J. de Bree, Middelburg, A. Dobbelaar, Westdorpe, L. Duinkerke, Yerseke, L. de Groote, Cadzand, M. Groot- jans, Vlissingen, J. Hommes, Vlissingen, Chr. Janssens, Nieuwvliet, G. de Kok, Tho- ien, G. Meyer, Vlissingen, P. Romeijn, Temeuzen, J. Spruit, Middelburg, C. Sturm, Middel burg, J. de Troye, idem, J. Volmer, idem, W. de Vos, Zie- rikzee, M. Baljeu. O.-Souburg, L. van Bunder, Hulst, P. Din- ëemanse, Kortgene, J. Flink, Kooger, Vlissingen, H. Min derhout, Westkapelle, P. de Nooyer, Vlissingen, P. Pieters, N. Namen, J. Stroosnyder, 's-Gravenpolder, P. Vermeulen, Heinkenszand, J. Vreek, 's-Hee- renhoek, C. Kloos, Vlissingen. Op 21 April a.s. wordt het schip te Rotterdam verwacht. P.Z.C.-prijs voor Zeeuws schaakkampioen. De door de P.Z.C. ter gele genheid van het Middelburgse schaaktournooi beschikbaar gestelde schoonheidsprijs voor ae mooiste Zeeuwse partij, kon bij gebrek aan daarvoor in aanmerking komende partyen niet worden uitgeloofd. In overleg met de toürnooicora- missie heeft de redactie be sloten het desbetreffende boek werk te overhandigen aan de Zeeuwse schaakkampioen '47- '48, de heer J. J. van den Ende te Zierikzee. FRUITTEELT-PROEFTUIN TE PHILIPPINE. Te Philippine werd Donder dagmiddag het Fruitteelt- Proefbedrijf voor Zeeuwsch- Vlaanderen officieel geopend, Wij komen op deze plechtig heid nader terug. Hongersnood bedreigt Palestina. In een speciaal rapport aan de Veiligheidsraad verzoekt de commissie voor Palestina drin gend om onmiddellijke verzen ding van 25.000 ton tarwemeel, daar anders tegen het einde van Mei een hongersnood' on vermijdelijk is. Mechanische verzorging van kiezerslijsten. De stad Amsterdam heeft de wereldprimeur voor de machinale administratie van kiezerslijsten. Een ambtenaar ter gemeente-secretarie is namelijk op het denkbeeld gekomen een reproduceerma- chine, die bij de Hollerith- administratie gebruikt wordt om potloodstreepjes om te zetten in een ponsgat voor cijfers, te veranderen voor létters. Inplaats van cijfer combinaties worden nu let. tercombinaties in ponsgaten omgezet en op een Hollerith- administratiekaart aange bracht. Deze kaarten kunnen nu gebruikt worden voor het adresseren van de stembil jetten en dat gebeurt sneller dan de beste typiste het zou kunnen^ Prins en Prinses weer (erug. H. K. H. Prinses Juliana wordt met de Prinsesjes Vrij dagmiddag van haar verblijf in Zwitserland terugver wacht op het vliegveld Soes. terberg. Prins Bemhard ar riveert aanstaande Zaterdag op Schiphol. Conversie Staatsleningen. Op 5 April heeft de minis ter van financiën reeds in zijn radio-rede medegedeeld, dat ter conversie van de 3 SVs Nederlandse Staatsle ning 1938 thans nog groot 1.2 milliard een nieuwe 3 lening zal worden uitge- feven en dat aan hen, die iervan geen gebruik zouden willen maken, een tweede be- Ieggingsmogelykheid zal wor den geopend door de uitgifte van een 50-jarige 3% le ning. Thans is het prospectus van beide leningen, gezamenlijk groot 1.500 millioen ver schenen. Koning Leopold heeft de voor hem en zijn gevolg be sproken plaatsen in het K.L.M. toestel naar Zwitserland gean nuleerd. Dr.P. Kasteel, gouver neur van Curasao, is benoemd tot commandeur in het Franse, legioen van eer. Met ingang van 16 April zal het verboden zijn in Ma- lakka geld in te voeren, dat in Siam en Indonesië in gebruik is geweest of nog in gebruik is. De bouwvakarbeiders, die werkzaam zijn bij de bouw van het K.L.M.-kantoor te 's-Gra- venhage, zijn opnieuw in sta king gegaan. Volgens de statistieken van Lloyds werden in het eer ste kwartaal van 1948 38 sche pen door mijnenexplosies be schadigd of vernietigd. Nationale monumenten wandeltocht door Walcheren, De Middelburgse Politiever- eniging Middelburg organi seert op Zaterdag 8 Mei een nationale monumenten-wan deltocht door Walcheren over een parcours van 35 km., dat in IVz uur moet worden afge legd. De tocht voert van Mid delburg. waar de startbureaux in de Graanbeurs op de Dam zijn gevestigd, langs Koude- kerke, Biggekerke en Zoute- lande naar Westkapelle, waar nadat langs het landingsmonü- ment is gedéfileerd, gerust zal worden. Tenslotte tippelt men via Aagtekerke en Mariën- kerke terug naar Middelburg. Voor jongens en meisjes is de zelfde dag een adspiranten- mars over km. uitgeschre ven, die leidt van Middelburg via Koudekerke naar Vlissin gen, waar eveneens langs het landingsmonument wordt ge defileerd en vervolgens terug naar Middelburg. Dit parcours moet in 5 uur worden afge legd. Allen, die de beide tochten hebben volbracht, ontvangen op de Dam te Middelburg een diploma, waarna 's avonds in het Schuttershof groepspryzen voor de vereniging met het grootste aantal deelenemers, de verstkomende vereniging en de vereniging, die de beste in druk maakt, worden uitge reikt. Qeze plechtigheid zal fevolgd worden door een wan- elaarsbal. De M.P. S.S. Middelburg heeft het plan, de tippelaars die de route van 35 km. lo- Een, bij terugkomst te Middel- urg aan de kom van de ge meente te laten afhalen door de signaalafdeling van Achil- HUMANISTISCH VERBOND. Er bestaan plannen om ook in Zeeland te komen tot de oprichting van afdelingen van het Humanistisch Verbond. Dit verbond stelt zich onder meer ten doel het verenigen der buitenkerkelijken, het be hartigen der culturele belan- Sen van deze bevolkingsgroep. lok op sociaal gebied wordt werk gedaan, in samenwerking met de Stichting Humanitas. Teneinde alle belangstellenden de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de doelstellingen van 't Verbond, wordt op Woensdag 21 April a.s. in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst gehou den, waar de secretaris van het Humanistisch Verbond, de heer N. Vylbrlef uit Dordrecht, zal spreken. BANK VOOR ZEELAND N.V. Aan dè. alg. vergadering-van aandeelhouders van bovenge noemde N.V. zal niet, zoals abusievelijk is gemeld, worden voorgesteld 5 doch 7 di vidend op de gewone aandelen uit te keren. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Bij houtvervoer op de Los- kade te Middelburg schoot 'n stam uit de mallejah, die voor dit transport werd ge bruikt en raakte het gelaat van de arbeider P. de K., die een ernstige wonde aan de kaak opliep. De man werd naar het ziekenhuis overge bracht. MET 3000 VAN DOOR- Een dezer dagen kreeg een DUW-arbeider 3000 mee om zijn collega's te Koudekerke hun loon uit te betalen. Hij ging echter niet naar Koude kerke, maar vertrok naar Rotterdam. De arbeiders, die op hun loon zaten te wachten en dit niet kregen, maakten er di. reet werk van. Politie werd gealarmeerd en reeds 6 uur na de verdwijning werd de man, de 52-jarige M- G. uit Rotterdam, aldaar gearres teerd. De 3000 waren nog in zijn bezit. Geslaagd voor het exa men derde stuurman de heer G. J. F. Montfroy, leerling van .de „de Ruyterschool" te Vlissingen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuwdorp de heer W. J. H. Baart, candidaat te Bussum (toezegging). Bedankt voor Ens ds. F. J. Terbeek te Zuidzande. JEUGDLEIDER NAAR ZWITSERLAND. Op uitnodiging van de Evangelische Junge Kirche in Zwitserland zijn 23 verte- genwooi'digers van De Jonge Kerk in Nederlahd voor een 14-daags verblijf naar Zwit serland vertrokken^ De een. trale jeugdleider van de Ned. Hervormde kerk te Middelburg, de heer C. Gort, maakt deel uit van dit ge selschap- Marktberichten. COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht van 14 April '48. Groenten: Andijvie 6973; Peen II 25—27; Witlof 35—50; Koolrapen 56; Stoof sla 24 36; Spinazie 4262, alles per kg.; Bloemkool II 62; Bloem kool III 26; Glassla I 9—17; Glassla II 610, alles per, stuk; Radys 1021; Prei 45 65, beide per bos. Sittard Vlissingen wordt niet overgespeeld. Naar wy vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. op verzoek van de V.C. „Vlis singen" de kwestie van het al dan niet gerechtigd zijn van de rechtsbinnen Berghout onderzocht en bevonden, dat Berghout volkomen gerech tigd was in de wedstrijd Sit tardVlissingen uit te ko men. Na onderzoek is hem geruime tijd geleden door de Nederlandse autoriteiten het Nederlanderschaj, dat hij in derdaad verloren had tijdens zijn gedwongen verblijf in Duitsland, weer teruggegeven. Ook de zuivering van de K. N. V. B. zelf is hij gepas seerd. Door een technische sto ring aan onze rotatiepers kon een deel van de Wal- chcrscho editie van de Prov. Zeeuwse Courant gisteren niet meer bezorgd worden. Autobus rijdt tegen boom. Woensdagmiddag 5 uur reed een autobus van de Z-V. T-M. te Sas van Gent tegen een boom. Ongeveer 20 inzit tenden werden licht gewond. Enkele passagiers moesten naar het ziekenhuis te Sluis kil worden overgebracht. De autobus werd zwaar bescha digd. Naar de oorzaak van 't ongeval wordt een onderzoek ingesteld. ACTIEVE BEZORGERS. Gelijk men elders in dit num mer kan lezen, was een tech nische storing oorzaak, dat 'n deel van de Walcherse editie gisteren niet meer bezorgd kon worden. De pers draaide pas 's avonds om half twaalf. Toch waren er enige bezorgers in Vlissingen, die al- hun kranten direct daarna bezorgd hebben. De mannen waren om 2 uur klaar Vlissinger. INSPECTIE INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN De Inspectie der Invoer- -rechten en Accijnzen te Vlis singen is met ingang van Maandag 12 April 1948 ge vestigd Zeilmarkt 8. alhier. In het gebouw der inspec. tie zijn tevens gevestigd de ontvangkantoren der directe belastingen en der invoer rechten en accijnzen,- alsme de de ambtenarenwacht der directe belastingen. De telefoonnummers zijn voorlopig niet gewijzigd. Middelburg MIDDELBURGSE POLITIEMANNEN OP HET SPORTVELD. Op de Nadorst werd een voetbalwedstrijd gespeeld door het elftal van de Mid delburgse Politie.Sportver eniging en van de gemeente politie te Roosendaal, welk laatste elftal de tweede plaats op de ranglijst voor het Zui den inneemt. Beide clubs be. schikten over een crack: de Middelburgers over Moens, de Roosendalers over Gillis sen. Er werd e'en sportieve wedstrijd gespeeld, waarbij bleek, dat Roosendaal tech. nisch wel beter was dan Mid delburg".'DërÜSt gih'g" "in met een 2—1 stand. De eindstand was 33. CONTRÓLE OP -VOETQANGÈRS EN WIELRIJDERS. De Middelburgse politie heeft het voornemen aange kondigd om wat strengere controle te houden op de ge dragingen van voetgangers en wielrijders. Hindering van het verkeer/ doordat teveel personen naast elkaar rijden of lopen, dan wel op de hoe ken van straten staan, het verzuim om richting aan te geven, en andere verkeers. zonden zullen onverbidde lijk met een proces-verbaal worden gestraft. De Paas-collecte in de Ned. Hervormde kerk te Mid delburg heeft ruim f 2200 opgebracht. O.- en W.-Souburg DE KLEUTERSCHOOL. Indien er een school te Sou burg is die uitziet naar het einde van haar zwerftochten, is het zeker wel de Beatrix- kleuterschool. Men is thans echter beginnen met de ver bouwing van het pand Oran jeplein 35. waar deze school nu definitief zal gevestigd worden. Voorlopig zal de school bestaan uit één grote speelzaal, terwijl het in de bedoeling ligt te züner tijd achter het gebouw 4 lesloka. len bil te bouwen. De mooie grote tuin wordt thans dooi' de diverse papa's der leerlin gen in orde gebracht en in 2 afdelingen gesplitst, één voor bloemen en één voor groen ten. De zaden werden door enkele zaadhandelaren gratis ter beschikking gesteld. Een en ander werd ontworpen door het hoofd der school, mej. Wisse. Deze school voor ziet in een grote behoefte, wat wel bliikt uit-feit dat er ruim 200 leerlingen zijn. Uitbreiding Ambachtsschool Middelburg. 3-jarige cursus auto- en motorherstel. De Arnbachts- en Machi. nistenschool te Middelburg gaat met zijn tijd mee. Dit bleek d'e talrijke belangstel lenden, die Donderdag de traditionele voorj aars.open bare les bezochten, onder meer uit de hieuwe machi nes, die door het schoolbe stuur zijn aangeschaft en waarmede de meest moderne werkwijzen worden toege past. Wanneer de school nieuwe machines ontvangt worden deze zoveel mogelijk in de afdeling Machinistenschool geplaatst. De oude machines worden door de jongens ge heel gereviseerd en zo nodig van nieuwe onderdelen voor zien. Zo goed als nieuw ver. huizen zij dah naar de Am bachtsschool, waar zii bij het onderwijs goede diensten be wijzen. De jongens deden bij deze openbare les geweldig hun best. maar hun werkstukken, die in iedere afdeling waren tentoongesteld, getuigden er van, dat zulks ook bij de nor. male lessen het geval is. De resultaten van vele uren noeste handenarbeid en van veel theoretische studie wa ren af in alle betekenissen van het woord. Bijzonder curieus was een brandweer sleutel, volgens ontwerp van de directeur der school, de heer E. Visscher, door de leerlingen vervaardigd thans door 'de Nprmalisatie voor het gehele land voorge. schreven. WERK VGOR WEDEROPBOUW. De leiding van de school maakt de lessen voor een be langrijk deel dienstig aan de wederopbouw. Door de afde ling Timmeren (2e klasse) werden hiertoe vele werk stukken gemaakt, terwijl ook de schildersafdeling nu en dan voor het algemeen be lang de verfkwast hanteerde. De afdeling Metselen ver vaardigde zandbakken op het Molenwater. in het Van Epenpark en in de buurt Dampoortstraat. Bovendien werd voor de gemeente Mid. delburg de voormalige cen trale keuken veranderd in 'n hulp-brandweerkazerne en werd een muur van flinke lengte en hoogte gemetseld achter de school Verwerijstr. Op het programma staat nog het herstel van de poort De- Dry Tonnekens op het Hof. plein. Voor Souburg en St. Lau rens, werden complete inven tarissen voor kleuterscholen afgeleverd. Tenslotte werden in de school zelf verschillen, de lokalen opgeknapt, een apart lokaal voor lessen in electrotechniek ingericht en een gebouwtje gemetseld, waarin een stoomketel, de nieuwste aanwinst van de Machinistenschool, is ge plaatst. Nieuw gereedschap is duur en wordt daarom, in dien mogelijk, zelf gemaakt. Een bordpasser kost in de handel 12; door de leerlin gen gemaakt is de prijs 1-50. NIEUWE CURSUS. Het schoolbestuur heeft met enige andere scholen iu het land toestemming van het Departement ontvangen om met ingang van 1 Sep tember a s. een 3-jarige cut» sus in het vak Auto- en Mó. torherstel te geven. Tot nu toe was wegensbezuiniging de. termijn op 2 jaar gesteld- Dit is een te korte tijd om het vak onder de knie tp krijgen, reden waarom er ih Middelburg de laatste jaren geen les meer in -werd gege ven. S Voor de andere vakken kan nog geen 3-jarige cursus wor. den ingesteld, daar dit een uitbreiding van 50 zou vergen. In de avonduren worden op deze school in samenwer king met üe BOVAG, cursus, sen gegeven voor de diplo ma's leerling-, huh>_ en tweede monteur. Volgend jaar wordt gestart met een cursus voor eerste monteur. Daarnaast geeft de Am bachtsschool lessen voor het gevarepdiploma loodgieters, fitters, e.d- en worden cur. sussen gegeven voor de di ploma's adspirant-, sterk, stroom- en zwak.stroommon- teur Electrotechniek. Voor de landbouwjongeren is er tenslotte een avondcursus in motoren- en tractorenkennis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2