PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Djocja sart de Nederlandse delegatie Nederlands-Indonesische Unie geen Superstaat BILT Parijs diplomatiek centrum De vlasteelt STAAT PASOENDAN IN WORDING. DE ZAAK RAUTER. Atlantische unie in de maak. 191 e Jaargang - No. 89 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Dit blad verschijnt dagelijks. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN öSSs^Snf.z-c. MiBMbwt. Vrijdag 16 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; 3.20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes- L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr C 160. tel 26.. DE TOEKOMST DER ZEEUWSE BADPLAATSEN. Het Rijksplanbureau heeft onlangs een beschouwing ge publiceerd over de vermoede lijke ontwikkeling van de Noordzeebadplaatsen. Het ver zuimde dit rapport aan de pers toe te zenden en het A.N. P. publiceerde er uit de twee de hand een volledige inhouds opgave van, die met geen woord melding maakte van de Zeeuwse badplaatsen. Velen, én ook wy, hebben hieruit de con clusie getrokken, dat Zeeland „vergeten" was. De randge- westen staan nu eenmaal wan trouwend tegenover het Wes ten als het de behartiging van hun belangen aangaat. Gelukkig blijkt, dat Zeeland niet vergeten werd en men deelt ons omtrent hetgeen er over Zeeland gezegd wordt het volgende mede: Het rapport is grotendeels geschreven door Dra. S. Kóu wen. afkomstig uit Zuidzande. „Voor Zeeland bevat het rapport enkele waardevolle opmerkingen over Schouwen (Renesse, Burgh en Haamste de), Domburg, Zoutelande, Vlissingen en Cadzand. Het aan het begin van zijn ont wikkeling zijnde badleven in Groede, Nieuwvliet en Vrou wenpolder kon uiteraard in dit in Maart 1947 afgesloten rapport geen plaats krijgen. Het is onder meer de taak van de Provinciale Planologische Dienst de fundamentele gege vens aan te vullen jesp. op te sporen. Dit is nodig om aan het recreatieleven in de Zeeuwse kustplaatsen een ge zonde en maatschappelijk-eco- nomisch verantwoorde richting te geven. Enkele Zeeuwse cijfers wil len. wij hier noemen. In 1939 namen de Zeeuwse badplaatsen van het totaal aantal over nachtingen van 2.300.000 11 of wel 250.000 overnachtingen voor hun rekening. Voor 1955 is een toeneming te ver wachten van 110 Zeeland komt daarbij op de 2e plaats, na de Zuid-Hollandse eilanden (200%). Zoals te verwachten is zal de toeneming aan de duinkust van het vasteland aanmerkelijk minder zijn (plm. 70 De stranden zijn hier reeds zeer druk bezet. Het dagbezoek is in Vlissin gen het grootst (uit Antwer pen, Vlissingen en Middel burg), in Cadzand matig (Zeeuwsch en Belgisch Vlaan deren), in de andere badplaat sen gering of vrij gering. In 1970 zal slechts het dagbezoek aan Vlissingen sterk toene men (van vrij druk tot druk). De logiesgelegenheid bestaat op Schouwen uit luxe zomer huisjes, in Cadzand voor uit gewone zomerhuizen en voor dé andere plaatsen uit hotels (klasse I en II). Dom burg heeft daarenboven nog kamerverhuur. De oorlogs schade is overal groot, vooral in Vlissingen en Cadzand. Er is alom een behoefte aan 30 35 uitbreiding van de lo giesgelegenheid ten opzichte van 1939. Schouwen is een badplaats van „vrij goede standing, rustzoekend, lang durig". De overige badplaat sen hebben de volgende kwa lificatie wat betreft vacantie- bezoek: Domburg (gegoede middenstand), Zoutelande en Vlissingen (middenstand), Cadzand (uitwijkplaats Knoc- ke; middenstand). In overeen stemming hiermee zijn de be schouwingen over de toekom stige functie en de noodzake lijke logiesgelegenheid. Alle badplaatsen in Zeeland zijn vaeantiebadplaatsen. Vlissin gen daarenboven heeft massaal strandbezoek. In Renesse vertoefden ln 1938 65 kampeerders, in Burgh 87 (1937), in Domburg 200 (1940), in Zoutelande 200 (1940) en in het volkstenten kamp van Cadzand 1000 (1941). Het behoeft geen betoog dat gegevens als hier genoemd voor de juiste ruimtelij ke ordening van eminent be lang zijn. Zij kunnen voorkó men, dat arbeidskracht en na tuurlijke- en kapitaalrijkdom men, verkeerd worden aange wend." s Tot zover deze mededeling. Het is te hopen, dat in de toekomst dergelijke rapporten tydig ter beschikking van de pers zullen worden gesteld. Zulks komt overeen met de goede journalistieke gebruiken en het voorkomt critiek, die achteraf onjuist blijkt. Het Rijksplanbureau heeft ook zichzelf een slechte dienst be wezen door dit rapport node loos in portefeuille te houden. Nog geen regering voor West-Dultsland. Groot-Brittannië en de V. S., aldus verneemt Reuter van betrouwbare zijde, heb ben het plan tot het instellen van een regering voor West- Duitsland voorlopig laten va ren. In plaats van de vorming van zo'n regering vóór de verkiezingen streeft men uit breiding der politieke be voegdheden van de bizonale economische raad na. Hf 'ereldgebeuren Derde Marshall-conferentie begint volgende week. Besprekingen over de eenheid van Europa. Over enkele dagen zal de derde conferentie beginnen tussen de Europese landen, die betrokken zijn bij het plan- Marshall. Onze correspondent in Parijs schrijft hierover: Op de Quai d'Orsai treft men druk voorbereidingen voor deze conferentie, die wederom in het ministerie van buiten landse zaken en vermoedelijk in de zelfde horloge-zaal zal worden gehouden. De brede smymaloper, die een lief kapi taaltje vertegenwoordigt, is weer te voorschijn gehaald, het gebouw krijgt weer een extra beurt en de bloemen zijn al besteld. Ook ln de grootste hotels en de meeste ambassa des maakt men zich op om de ministers van buitenlandse zaken en hun gevolg te ont vangen. Aan de Quai d'Orsai werkt Bidault onder hoogspanning en tot laat in de avond brandt de laatste dagen het licht in zijn kamer. Toch moet men geen directe grote resultaten verwachten. De goedkeuring van het werkschema, dat in middels klaar is gekomen, zal Ring na 25 jaar teruggevonden. Vijfentwintig jaar ge leden verloor een dame in 'n GiessenNieuw- kerkse tuin haar gou den ring. De hele fami. lie werd gerequireerd om naar het kostbare kleinood te zoeken, maar zonder succes. De ring was door de rulle aarde „verzwolgen" en het zoeken er naar had iets weg van het speu ren naarde bekende naald in de hooiberg. Grillig echter is het toeval. In dezelfde tuin staat nu een man te spitten. Moeizaam gooit hij meter voor meter van de grond om. Plot seling echter ziet hij in de .grauwe tuinaarde iets glinsteren. Hij bukt en vindt de gouden ring, die de eigenaar van de tuin onmiddellijk herkent als die welke 25 jaar geleden verloren ging. NIEUWE ATOOMBOM- PROEF? In Washington weigert men commentaar te leveren op berichten uit Parijs, dat er Woensdag bij het Èniwe- tok-Atol in de Grote Oceaan een atoombomproef is gehou den. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in November j.l. medegedeeld, dat er nog proeven in de Grote Oceaan zouden worden gehouden, maar haar leden hebben „in het belang van de nationale veiligheid", zich daar verder niet over uitgelaten. Ike gaat niet naar Stalin. President Truman heeft de berichten tegengesproken, als zou hrj van plan zijn generaal Eisenhower naar Moskou te zenden om met Stalin de Ame rikaans-Russische geschilpun ten te bespreken. het voornaamste agenda-punt vormen. Over dat rapport ove rigens heerst een opmerkelijk stilzwijgen. Het enige wat tot nu toe vrijwel zeker is, is dat Bevin zijn uiterste best zal doen om de Consultatieve Raad in Londen gevestigd te krijgen. Maar aangezien deze Consultatieve Raad van zo'n buitengemeen grote betekenis KAN worden, voelt Bidault er veel voor om hem in Parijs te houden, terwijl Spaak, meer voor Brussel voelt evenals de Nederlanders. Waarschijnlijk zal niet alleen over het plan-Marshall worden gepraat. Het is ons bekend, dat er tijden# de tweede bij eenkomst in Maart prettige contacten zijn gelegd voor de verdere opbouw van Europa. Drie stromingen zijn toen aan het licht gekomen. Allereerst het verlangen tot uitbreiding van het pact van Vijf. Minis ter Van Boetzelaer van Ooster hout heeft verteld, dat hij hierop niet zo erg gesteld is, doch "Bevin en vooral Bidault zijn een andere mening toege daan. De Nederlandse minister vindt het mooi genoeg, dat dit pact als een soort bliksem- unie tot stand kwam, waar bij alle partijen met een groot gebaar de onderlinge moeilijk heden even terzijde stelden, om die straks te kunnen op lossen. Nu eerst die kleine onder linge puzzles oplossen, eerst de vijf bestaande huisjes eco nomisch éénmaken, alvorens we verder gaan. Zowel Bevin als Bidaült willen verder. Grie kenland, Italië, Turkije en in mindere mate ook Denemarken en Noorwegen zyn directe can- didaten voor het pact van vijf. De strijd over uitbreiding of geen uitbreiding is nog niet uitgestreden. Het onderlinge contact in Parijs, het gemeen schappelijke kopje koffie en de gezamelijke wandeling op de Avenue des Champs Ely- sée zal de partijen dienter by elkaar brengen. De derde stroming Is die van Zweden en Portugal. Zowel in Stockholm als Portugal heeft men bezwaren. Portugal kan niet buiten Spanje en Zweden is vastgeroest in zijn neutrali teitspolitiek. Geanimeerd onderling con tact, een voelen, tasten en... overbruggen, dat kunnen we verwachten. De gevolgen hier van, vastgelegd in nieuwe, verregaande besluiten, komen wat later. Dat zij zullen ko men, gelooft men in Parijs ze ker. Belgen begroeten Koning Leopold. BIJ AANKOMST TE ROTTERDAM Wanneer Koning Leopold aanstaande Zondag met de Eemdijk te Rotterdam zal aankomen, zullen duizenden koningsgezinde Belgen aan wezig zijn om hun vorst te begroeten. In nagenoeg al le Belgische dagbladen staan oproepen aan eigenaars van autobussen, om hun materi aal ter beschikking te stel len voor het vervoer. Naar verluidt zullen ook vele particuliere auto's naar Rotterdam vertrekken ter wijl aangenomen wordt dat het merendeel der Belgen, die de voe '.balwedstrijd ne- derland-België bijwonen, zich bij de demonstratie zal aansluiten. Parlement 20 April bijeen. De speciale correspondent van Aneta seint uit Bandoeng, dat men dezer dagen de vor ming van de staat Pasoendan en van het kabinet kan ver wachten. Raden Djoearsa, voorzitter van het parlement, verklaarde tegenover Aneta, dat het nog niet bekend is, tot welke fracties de verschillende leden van het parlement be horen en de kabinetsforma teur zal toch moeten weten op welke steun de verschilen- de fracties kunnen rekenen. Djoearsa deelde mede, dat hij de parlementsleden zou op roepen tegen 20 April om in de fracties de herziene voorlo pige staatsregeling te bespre ken. Dit zou dc behandeling op de eerste zittingsdag van het parlement (21 April) verge makkelijken. Mr C. C. vari Helsdingen en R. A. Poeradi- redja. die beide een groot aan deel hadden in de opstelling van dc staatsregeling, zullen deze verdedigen. Op 24 April zal de beëdiging plaats hebben van de Wali-Negara, waarna de aanwijzing van de kabinets formateur wordt verwacht. Bij ministerieel besluit zijn in België de accijns- rechten op alcoholhoudende dranken met 30 procent ver hoogd. Wilde hond vermoordde schapen. Een wilde bouvier- groenendaeler heeft enige dagen lang de streek tussen Zeven bergen en Fijnaart ge terroriseerd. Hij zag kans 21 schapen te Ze. venbergen te vermoor den. In Willemstad on dergingen 7 stamboek schapen hetzelfde lot en in Fijnaart viel hij zonder succes eveneens een kudde schapen en enige gan zen aan- Maar deze laatste aanval bekwam het dier slecht, want de rijkspolitie organi. seerde een drastische klopjacht. De snelle bouvier werd dusdanig afgemat, dat hij in de omgeving van Zwingel spaan even rust zocht. Opperwachtmeester Kievit, kampioenschut- ter van het district Breda der Rijkspolitie, joeg de moordenaar met een enkel welge- richt pistoolschot naar de eeuwige jachtvel. den. Minister van den Brink is per vliegtuig naar Zwitser land vertrokken voor een kort bezoek aan de jaarbeurs te Bazel. Telegrammen werden vastgehouden. Een communiqué van de Nederlands-Indische regering van Donderdag zegt het volgende: „Vermoedt wordt, dat de telegrammen, die door de rege ring van uit Batavia aan de Nederlandse delegatie worden gezonden, niet of niet tijdig aan de delegatie worden door gegeven. In verband hiermede wordt thans getracht aan de delegatie Djocja mede te delen, dat een der leden te Ba tavia wordt verwacht om mondeling overleg omtrent de Situatie te geven". Onbetamelijke radio-commentaren. Donderdagochtend is Raden Abdoelkadir, een der leiders van de Nederlandse delega tie, uit Djocja te Batavia aangekomen. Hij reisde met 't eerste door de K.L-M. ge. charterde vliegtuig, dat dage lijks de verbinding met Djocja gedurende de bespre kingen in de republikeinse hoofdstad zal onderhouden. Hij wenste geen verklaringen aan de pers af te leggen, voordat hij met dr. van Mook had gesproken. Met het toe stel reisde tevens een repu blikeins verbindingsofficier mee. Inmiddels meldde de correspondent van Aneta te Djocja, dat voor mr. van Vredenburch een verder op onthoud van telegrammen der Nederlandse delegatie óf Nederlandse persmede aan leiding zóu zijn voor be ëindiging van de besprekin gen te Djocja. De adviseur der republikeinse delegatie Pringgodigdo erkende het aanhouden der telegrammen, waarbij een Nederlands woordvoerder o.m. aantoon de» dat de telegrammen, die ter inlichting waren verzon den aan dr. van Mook en mr. van Vredenburch (toen deze nog in Batavia was), 24 uur MECHANISATIE VOLTREKT ZICH. Voor Zeeland van veel betekenis. De gulden dagen toen Stein Streuvels zijn boek „De Vlas- chaert" schreef, ziin weliswaar nog niet teruggekeerd, maar toen is 1947 voor de vlastelers in Zeeland lang geen slecht jaar geweest en ook voor de nabije toekomst staat de vlas teelt er aardig voor. Omdat het vlasbedrijf voor Zeeland van veel betekenis is, ontle nen we hier een en ander aan een beschouwing, die ir. J. I. C. Butler, directeur van het Ned. Vlasinstituut, kort gele den publiceerde over de twee grote moeilijkheden waarmee de vlasteelt in het verleden te worstelen had en die thans geen bezwaar meer opleveren. De eerste moeilijkheid was de te kleine vraag naar vlas. Die te kleine vraag bestaat voorlopig niet meer. De vlas industrie heeft een ernstig te kort aan strovlas en vele be drijven werken slechts op hal- ye capaciteit. Bovendien kopen de Belgen vlas en huren ze vlasland. Men kan dus voor 1948 op een vlot te afzet rekenen. ARBEIDSKRACHTEN. De tweede moeilijkheid was, vroeger het tekort aan ar beidskrachten. Er zijn gewes ten waar op het ogenblik geen tekort meer is. Veel arbeid brengt echter hoge kosten mee en daarom hebben de vlastelers met gro te belangstelling de ontwikke ling van de vlastrekmachlnes, opraap- en bindmachines ge volgd. Reeds is gebleken, dat het gebruik van de vlastrekma- chines 75.per ha, goedko- jer is dan handkracht en dat men tot een arbeidsbesparing van. 150 tot 250 man-uren per ha. kan komen. Naar de heer Butler meent zal het handtrekken geheel door het machinaal trekken verdrongen worden. Wel zal men nog met de vlastrekmachinee nieuwe er varing moeten opdoen, daarbij dient er vooral op gelet te worden dat het gewas goed rijp is en dat men door zwaar gewas niet te snel moet rijden. Er is dit jaar nog gelegen heid tot het bestellen van de ze machines in het buitenland. Ook Nederland bouwt vlas- trekmachines. Zy zullen 4it; jaar in de handel komen. Dat worden kleine machines met een binder. Enkele buitenlandse fabri kanten, die 'thans kleine ma chines in de handel brengen, zyn. wei geneigd deze machi nes eveneens van een binder te voorzien. Wat de grotere vlastrek-ty- fen betreft, vorig jaar zyn wee machines geïmporteerd, die wel voldaan hebben. Dit jaar zal gelegenheid zijn een aantal van deze machines te importeren. Er is ook een op- raap-bindmachine aan de markt gekomen, die in België goed heeft voldaan. In het algemeen kan gezegd worden, dat de kleine machi nes geschikt zijn voor de indi viduele boer en dat de grote machines coöperatief gebruikt moeten worden. Tot zover de beschouwing van ir. Butler, waaruit wel blijkt, dat de mechanisatie, die zich overal in de landbouw voltrekt, ook voor het vlasbe- drtff geheel nieuwe perspec tieven opent. Verwacht mag worden, dat in Zeeland thans meer belang stelling voor de vlasteelt zal ontstaan. werden aangehouden. Terwijl het telegram van Aneta 18 uur werd aangehouden. EEN PROTEST. De Nederlandse delega tie heeft bij de Commissie voor Goede Diensten ge protesteerd, dat bü het sta tion te Djocja nog een poster hangt, waarop een Nederlandse soldaat staat afgebeeld, die een Indone. sisch burger neerschiet. Dit wordt niet in overeen stemming geacht met het bü het bestand overeenge- komeneinzake ophitsende propaganda. De correspondent van Ane ta meldt voorts, dat de Sul tan van Djocja in een radio, rede een krachtig beroep op de bevolking deed om te zor gen, dat incidenten als bü aankomst van de Nederland se delegatietrein niet worden herhaald. Hierin werd ver klaard, dat het incident zeer betreurd werd en dat het werd toegeschreven aan per sonen, die opzettelijk de naam van de republiek in de ogen der wereld afbreuk wil. len doen. Deze rede werd niet door de sultan van Djocja persoonlijk gehouden, doch de omroeper las deze als bekendmaking van de mi litaire gouverneur van de republikeinse hoofdstad (de sultan) voor. Zij werd voorafgegaan door commentaar over het bericht betreffende de wei gering van Koesoema At- madja om als kabinetsfor. mateur in de Pasoendan op te treden. De commentator' vergeleek zijn houding met die van andere Indonesiërs, die „door slaafse onder worpenheid zichzelf en hun nageslacht bezoede len". Indonesiërs uit de kring van de delegatie van het ko ninkrijk verklaarden naar aefileidifig van het boven, staande, dat de woorden van de commentator kennelijk waren bedoeld als vergoelij king voor het optreden van de bevolking van Djocja je gens de Indonesiërs in de Nederlandse delegatie. Zij zeiden hierdoor zeer pijnlijk getroffen te zijn. Kapitaal voor Ned.-Indtë. In een interview van het .Dagblad" te Batavia met de heer L. Neher, zeide deze, dat nieuwe Investeringen in Ned. Indië zeker verantwoord zijn. Deze zullen stellig beschikbaar komen, wanneer ln de toe komst in geheel Ned. Indië de normale rechtstoestand is te ruggekeerd. Regering wil econo mlsche eenheid van Indonesië behouden. Onderlinge verplichtingen moeten worden nagekomen. De minister van overzeese gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille hebben ge antwoord op het voorlopig ver slag over de begroting van ovërzese gebiedsdelen voor '48. Zij zrjn van oordeel, dat te recht wordt gewaarschuwd te gen een te ver gaande ver splintering in kleine, weinig inhoudende negara's, doch de regering moge daarbij aante kenen in het midden laten de of daarvoor gevaar aanwe zig is dat harerzijds niet anders dan raadgevend kan worden opgetreden, opdat het zelfbeschikkingsrecht der be volkingsgroepen geen geweld zal worden aangedaan. WENSEN VAN DE REGERING. Handhaving van de econo mische eenheid van Indonesië is een onmisbare voorwaarde voor een doeltreffende wel vaartsverzorging van deze lan den. De regering streeft der halve naar het behoud daar van, ook by de huidige staat kundige ontwikkeling. DE TAAK VAN DE UNIE. Sprekende over de opbouw der Unie zet de regering uit een, dat de Unie geen super staat zal zyn en dat haar or ganen geen superregering zul len vormen, doch dat de Unie wel een eigen competitieveld zal hebben, waarop Unie-orga nen gezag zullen uitoefenen. Het Unie-statuut zal met na me hebben te verzekeren de rechten van bbide deelgenoten jegens elkander en de naka- ming hunner onderlinge ver plichtingen, de wederzijdse uit oefening van het staatsbur gerschap door Nederlandse en Indonesische staatsburgers. Voorts de handhaving ift bei de delen van de Unie van de fundamentele menselijke rech ten en vrijheden en deugdelijk bestuur. Herhaling van Berlijn? SOWJETS CONTROLEREN AMERIKAANSE VOERTUIGEN BIJ WENEN. De So wj et-autoriteiten ziin begonnen bij Wenen maatre gelen ter beperking van het verkeer op Amerikaanse voertuigen toe te passen. Een aantal leden van het Ameri kaanse militaire personeel werd op weg van Wenen naar een Amerikaans vlieg, veld door Sowjet-schild- wachten teruggezonden. De Russische wachten heb ben Donderdag de beweging van Brits personeel per trein en langs de weg volko. men ongemoeid gelaten. Mi litaire treinen konden zonder oponthoud verder en 8 auto's móchten de Russische zóne- j grens passeren zonder dat identiteitspapieren getoond behoefden te worden- Daar entegen werd het Ameri. kaanse verkeer tussen Wenen en het vliegveld Tulln streng gecontroleerd, Bovendien de bereidheid tot het verlenen van bijstand over en weer. Het Unie-statuut zal de verplichting van overleg en samenwerking der deelgenoten regelen en onder meer aan tus sen hen te sluiten overeen komsten de rechtsbasis ver lenen. Haar organen zullen op de grondslag van pariteit worden samengesteld en wellicht zal de beste oplossing blijken, dat de raad van ministers zal be staan uit ministers der deelge noten. .Een kleine technische com missie, de z.g. commissie-van Vredenburch, heeft 'n rapport opgesteld over de bouw van de Nederlands-Indonesische Unie. Voortgezet onderzoek nodig Voor de voorlopige uit spraak in de zaak tegen de Höhere SS und Polizeiführer Hans Albin Rauter te Den Haag, bestond van de zijde van het publiek niet zoveel belangstelling als gedurende de drie dagen van het onder zoek. Vele stoelen bleven on bezet en ook op de bovengd- lerij was ditmaal geen pu bliek aanwezig. Nadat de zitting geopend was, deelde de president, Jhr. van Meeuwén, mede dat het hof tijdens de beraadslagin gen tot de conclusie gekomen was dat het onderzoek in de zaak Rauter onvolledig was geweest. De heropening van het onderzoek werd bepaald op Donderdag 22 April. De president wendde zich vervolgens tot de aanwezige journalisten en verklaarde, dat het hof klachten bereikt hadden over een zodanig verslag van het pleidooi van mr. van Rückevorsel in enke le bladen, dat daardoor bij het publiek in sommige ge vallen de indruk gevestigd werd. dat de verdediger jn ongepaste bewoordingen en op een on-Nederlandse wijze zün taak vervuld zou heb ben. Deze opvatting is niet de mening van het hof. zei de president en hij verklaarde verder, dat het hof met waar dering het pleidooi van mr. van Rückevorsel had aange hoord. Naar wii van doorgaans goedingelichte zijde verne men zal het hof zich bevoegd verklaren Rauter te berech ten. De Belgische premier Spaak zal het komende weekeinde Informele bespre kingen met Canadese ambte naren voeren over de moge lijkheid van uitbreiding van de West.Europese unie tot een Atlantische unie. die oo»; Canada en de V.S. zou om vatten- De Canadese eerste-minis- ter, Mackenzie ^King, heeft reeds verklaard, dat Canada bereid is zich bii de landen van de West.Eiiropese unie aan te sluiten. TogUatti sprak voor 40.000 Napolitanen, Veertigduizend mensen uit Napel^ en omgeving zijn Don derdagavond op een plein van de stad samengestroomd om te luisteren naar een rede van Togliatti, de secretaris van dc Communistische Par tij. Het plein was met vlag gen versierd. Terwijl Togliat ti sprak, vlogen met veel geraas vliegtuigen over, die pamfletten uitwierpen. Tog liatti ontkende, dat dc Com- munisische Partij in het Noor den terrein verloren heeft, Nederlandse legatie te Bogota verwoest. BUREAUX VAN PHILIPS GEPLUNDERD. Tengevolge van de revolte Is de Nederlandse legatie te Bo gota geheel verwoest en zyn allo oflciëlo documenten ver loren gegaan. De beide bureaux van Philip?, zyn geplunderd. De handel ligt lam. Geen enkele Nederlander is persoonlijk Iets overkomen. De totale schade wordt geraamd op 500 mitlloen pesos. Onge veer 500 personen zjjn gedood en duizenden zjjn gewond. De ordo wordt gaandeweg her steld. Smyslov—Botwinnik afgebroken. RESHEV'SKY ONGESTELD. Donderdag is de 13e rondé van het tournooi om het we reldkampioenschap schaken te Moskou gespeeld. De par. tij SmyslofBotwinnik is bij de 41e zet afgebroken in een voor Botwinnik betere stel ling. Wegens ongesteldheid van Reshevsky kon zijn partij te gen Keres niet doorgaan. Beter meel in ons brood. Zeer geleidelijk heeft zich de laatste maanden een niet on aanzienlijke verbetering vol» trokken in de samenstelling van onze broodbloem. Thans is door vermindering van het maispercentage de melange Voor de komende periode, wel ke 18 April a.s. ingaat, vast gesteld op 92% tarwe/rogge (uitmaling 85%) en 8 pet. maisbloem. De derde tarwe/ roggemolange zal voor 75 uit tarwe en voor 25 uit rogge bestaan. 200.000 ton groente naar Duitsland. Besprekingen zyn begonnen tussen Nederlandse vertegen woordigers en de Britse en Amerikaanse autoriteiten over de uitvoer naar West-Dults land van 200.000 ton aan Ne derlandse groente. DE VOORSPELT DROOG WEER. Geldig tot Vrijdagavond. ,^.?uc*e ochtend met plaatselyke nevel of mist en overwegend zonnig weer met iets hogere temperaturen dan gisteren. Matige wind tussen Noord cn Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1