Parijs, St. Louis en weer Athene Gemeentebesturen en de woningverbetering Goede resultaten van de garnalen visserij Havanna een succes geworden Binnenkort minder vlees? NA ATHENE: Drie-, vier-, vijf-voudige kampioenen Ewry, het springwonder van 1900 tot en met 1908 GOESCHE COURANT Vijftien jarige jongen schrijft „Memoires" DE OLYMPISCHE SPELEN (11) De athleet. die op dc Tweede Olympische Spelen, die in 1900 in Parijs werden gehouden, de meest verbluffende prestatie leverde, was de Amerikaan Long! Toen de duizenden toeschouwers zich verzameld hadden voor de finale 400 meter hardlopen en het startschot had geklonken, stoof deze Amerikaan naar voren met 'n ver- bazingwekkende snelheid. Zijn tegenstanders waren een voudig nergens. Zienderogen liep Long uit onder geest driftige toejuichingen der menigte, die voelde, dat hier iets zeer bijzonders gebeurde. Toen hij de eindstreep pas seerde bedroeg zijn voorsprong op nummer twee niet min der dan 20 meter, iets wat geen winnaar van dit nummer later ooit tijdens de Olympische Spelen heeft kunnen presteren. Dc tijd van Long bedroeg 49.75 sec., bijna vijf seconden minder dan die van de winnaar in Athene en in ieder geval een tijd, die voor die periode phenomenaal was! Tja, die Olympische Spelèn in Parijs-...Athene was eerr opzienbarend succes geweest en Parijs werd een ontstel-, lende tegenvaller. Men had op een enorme belangstelling gerekend omdat dc Spelen samenvielen met een wereld tentoonstelling, die immers ontelbaren naar de vrolijkste stad van Europa trok. Maai de mensen gingen liever naar de tentoonstelling, dan naar het spox-tgebeuren. Sportief echter mochten de Spelen er wel degelijk zijn. Het programma was nu uitgebreid tot 23 athletiek- nummers de overige spor- ten waren in die beginjaren nauwelijks van enige bete kenis en weer waren het de Yankees, die de toon aan gaven Zij wonnen maar eventjes 17 gouden medailles. Engeland had ditmaal meer succes. Het veroverde er vier. Frankrijk en Hongarije won nen ieder één gouden plak. EEN VIERVOUDIGE KAMPIOEN. Naast Long was de meest opvallende verschijning de Amerikaan Kranzlein, die het zowaar klaar speelde om niet minder dan vier gouden me dailles in de wacht te sle pen! Zijn eerste behaalde hij op 'n thans verdwenen num mer, nl. 60 meter hardlopen, zijn tweede op de 110 meter horden, zijn derde op de 200 meter horden en zijn vierde in het verspringen met aan loop. Dubbele kampioenen wer den* in Parijs Tewkesbury, die de 200 meter hardlopen en de 400 meter horden won, Ewry, die jaren lang een van de beste springers ter wereld zou blijven cn zegevierde op het hoog- en het verspringen zonder aanloop en Baxter, die kampioen hoogspringen met aanloop en kampioen polshoog werd. EN EEN VIJFVOUDIGE. Nog minder dan over de Pariise Spelen valt er te vertellen over de Olympische Spelen van 1904 di in Ameri ka. in St. Louis, werden ge houden. Zij waren een zuiver Amerikaanse aangelegenheid en er was geen Europees land, dat ook maar een en kele titel veroverde. Van de 32 athletieknum- mers wonnen de Amerikanen er 22. de rest nam Canada voor zijn rekening. Maar ^e- UIT DE VAN 50 JAAR EO^ 15 April. „Een landbouwer onder Tholen heeft in het naiaar van 1807 een vrij groote hoe veelheid suikerbladeren als groenvoex-voor het melkvee ingekuild; deze proef is zoo goed geslaagd dat het vee met graagte het voer gebruikt en ae hoedanigheid van de boter uitstekend is, dat ver schuilende landbouwers dit najaar op zijn voorbeeld aan het inkuilen zullen gaan, te meer daar bovengenoemde bouwer zyn gunstige resulta ten zooveel mogelijk publiek maakt.'' „Oostelijk Zuid-Beveland." Verscheidene landbouwers hebben party getrokken van de laatste mooie lentedagen en reeds volop bieten ge zaaid. Nu de prijs dezer vrucht veel gunstiger is voor den boer dan verleden jaar, zegt men, dat er meer land voor beschikbaar gehouden wordt. De karwij belooft voorhands veel; ze staat mooi. 't Is hier een algemeen verbouwd ge was geworden, want iedereen zaait karwij. De wintergranen staan voor den tijd van 't jaar uitstekend en het zaad laat reeds :fijn gele bloempjes zien. „In de week van 31 Maart tot 7 April zijn v^in Ierseke verzonden 565.000 consuma- bele oesters waarvan de prij zen: 40—50 kg. 10—15; 50—70 kg. 15—25; 70—80 kg. 25—35, boven 80 kg. f 35—50." derom waren er figuren, die met hoofd en schoudei-s bo ven Se andere deelnemers uitstaken en wier namen daarom aan de vergetelheid ontrukt dienen te worden. Werd Kranzlein viervoudig kampioen, nu kwam er een vijfvoudige Olympische kam pioen uit de bus, namelijk de Amerikaan Hahn. Al ziin overwinningen behaalde hij, op loopnummers, nl. op de 60 meter, de 100 meter, de 200 meter, de 200 meter hor den en de 400 meter horden Het lfjkt niet de minste twij fel. dat hij inderdaad de al lerbeste loper van zijn tijd was. De Amerikaan Lightbody werd drievoudig kampioen en won de 800 en 1500 me ter hardlopen en bovendien de 2500 meter hindernisloop. Ewry bleek na vier jaar nog niets van zijn prestatie vermogen te hebben inge boet en werd wedex'om kam pioen hoogspringen zonder aanloop en verspringen idem. Ten slotte werd ook de Ame rikaan Prinstein tweevoudig karhpioen door het versprin gen met aanloop en de drie sprong te winnen. De Marathon werd een fiasco. De snelheid van de winnaar bedroeg slechts 12 kilometer per uur. een tem po, waarmee hii zelfs in een gezelschap van Europese mid delmatigheden geen schijn van kans zou hebben gehad. TUSSENSPEL IN ATHENE. Op St Louis volgden 1906 de tussenspelen te Athe ne. Het was een denkbeeld van de Grieken, om tussen de officiële Spelen in, telkens twee jaar erna, spelen Athene te organiseren, om daardoor dc Griekse oor- sprong der spelen in herin nering te houden. Maar het is bij deze ene poging ge bleven. Eenmaal in de vier jaar bleek later ruimschoots voldoende. Amerika won in Athene 11 nummers. Engeland 3, Zwe den 2, Finland. Hongarije, Canada en Frankrijk ieder één. Hahn behoorde weer tot de deelnemers en al zag hij. twee jaar ouder geworden, geen kans om zijn roemruch te prestatie uit St. Louis te herhalen, hij behoorde toch weèr tot de kampioenen en sleepte de 100 meter in de wacht. Lightbody moest nu even eens met een enkel kam pioenschap volstaan en wel op de 1500 meter. EWRY VOOR DE DERDE MAAL! Ewry won voor de derde maal in successie het hoog- en verspringen zonder aan loop! Trouwens in Londen, in 1908 behaalde hij beide titels voor de vierde maal! Prinstein zegevierde weder om bii het verspringen met aaiïloop en de Amerikaan Sheridan, die reeds in St. Louis eerste in' het discus werpen was geworden, werd nu tweevoudig kampioen door behalve het discuswer pen ook het kogelstotexx te winnen. Voorts werd de Amerikaan Pilgrim tweevou dig kampioen, nl. op de 400 en de 800 meter hardlopen. Met "deze tussenspelen in Athene eindigt de periode, waarin de Olympische Spelen in de kinderschoenen ston den. En tevens eindigt er de tijd mee, waarin aan de an dere sporten maar zeer wei nig aandacht werd geschon ken. De Olympische Spelen van 1908 werden namelijk in Londen gehouden en daar aanschouwde de wereld voor het eerst een sporttoumooi, waarop eigenlijk geen sport van betekenis ontbrak. Vanaf 1908 dateert de glorietijd der Olympische Spelen. leder Olympisch athleet kost 25 shilling per dag. -Biykens een officiële mededeling la met de deelneming van' iedere athleet aan de Olympi sche Spelen een dage lijkse uitgaaf van 25 shilling gemoeid. Voedsel en huisves ting kosten 20 shilling. De transportkosten be dragen 5 shilling. Winstgevend presidentschap. Gavam Es Soeltaneh, die verleden jaar als minister-pre sident van Perzië is afgetre den en 30 December per vlieg tuig naar Parjjs is vertrokken, zal berecht worden. Hy wordt er van beschuldigd voor 8H millloen realen steekpenningen te hebben aangenomen voor het verstrekkeix van export vergunningen voor rijst en voor 514 mililcen realen voor het verstrekken van import* vergunningen voor thee aan verschillende firma's. De tekst van het handels-handvest gereed. Oprichting van de I.T.O. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Apr. Uiterlijk 31 Maart van het volgend jaar zullen 28 landen de overeenkomst van Havanna moeten' hebben geratificeerd wil de Internationale Han delsorganisatie I.T.O.) in werking kunnen treden als een gespecificeerde organi satie van_ de U. N. O., dan op één lijn te stellen met de Voedsel- en Land- bomv-organisatie (F.A.O.) en niet het Monetaire Fonds van Bretton Woods. In tegenstel ling tot in de Veiligheidsraad zal Benelux een vaste zetel krijgen in de uitvoerende raad, die uit achttien leden zal bestaan. De I.T.O. is er dus nog niet, maar de millioenen dollars, die de tot dusver gehouden voorbereidende conferenties hebben gekost, zijn aller minst voor niets uitgegeven. Er is iets zeer bijzonders be reikt, aldus verzekerde mij de heer A. B. Speekenbrink, dix'ecteur-generaal van de Buitenlandse Economische Betx'ekkingen. die dezer da gen bereid bleek iets te ver tellen over de resultaten der besprekingen, die hii geheel heeft bijgewoond, zowel te Londen als te Genève en te Hanvana. En het is de gro te ingewikkeldheid van de zaak in aanmerking geno men, nog betrekkelijk snel gegaan. In December 1945 maakten de Amerikanen hun voorstelleix bekend. Drie Duitse oorlogswees vertelt levensgeschiedenis, Wilde naar Amerika. Er zijn nieuwe mogelijkheden geschapen. Voor Zeeland van veel betekenis. Voor de gemeentebestu ren in Nederland z\jn kort Kleden nieuwe mogelijk- den geschapen op het gebied van woningverbete ring en woningspfitsing. Voor de provincie Zee land, die met een vrjj groot aantal halfbruikbarc en bijna-onbewoonbare hul zen zit, lean deze regeling beduidende voordelen op leveren. Het Streekbureau voor de Wederopbouw Noord-Zeeland heeft ons enige gegevens ver strekt over de wyze, waarop gemeentebesturen en huiseige naren kunnen samenwerken om door woningverbetering en woningsplitsing tot meer woongelegenheid te komen. Wij ontlenen daaraan het volgende: Er zijn in ons land flink wat onbewoonbaar verklaarde huizen, die in hun verwaar loosde toestand nergens toe dienen. Ongetwijfeld kun nen er veel nog behoorlijk worden opgeknapt en bewoon baar gemaakt. Er zijn ook huizen, die door het uitblijven van noodzakelijk onderhoud binnenkort onbewoonbaar dreigen te worden. Voor de bewoners van deze huizen is het nu al dagelijks een er gernis allerlei gebreken te gen te komen. Bovendien-zien zy met angst en vrezen het ogenblik naderen, waarop de toestand werkelijk onhoudbaar zal zijn geworden. Dan moe ten ze er uit, maar waar heen? Hier moet wat aan gedaan worden. Die leeg staande huizen moeten zo mogelijk gerepareerd en de bijna afgeschreven huizen dienen een goede beurt te krijgen. WIE BETAALT? De huiseigenaren en daar komt het op aan voe len er echter bitter weinig voor. Zij zouden er zwaar ver lies op lijden. Daarom ook dient de over heid de helpende hand te bic den. Dat doet zij nu door middel van deze nieuwe pre mieregeling. Als een onbe woonbaar verklaarde woning of een huis, dat onbewoon baar dreigt te worden, wordt opgeknapt, zodat een bevre digende toestand wordt ver kregen, die de gemaakte kos ten ook rechtvaardigt, dan zal de overheid 60 van die kosten voor haar rekening nemen. De rest moet de eige naar betalen, maar die mag dan ook de huur verhogen met ten hoogste 10 van het bedrag, dat voor zijn re kening blyft. Het normale onderhouds werk aan woningen, die In redelijke staat verkeren, heeft met deze yegeling xxiets te maken. Het herstel van oor logsschade valt ook buiten 't raam van deze regeling om dat het op een andere manier wordt gefinancierd. De pre mie van de overheid is aan een bepaald maximum gebon den. Zy kan voor deze verbe teringswerkzaamheden per woning ten hoogste 60 van f 2.400,— bedragen. De kosten, die èventueel boven dit bedrag gemaakt moeten worden, zijn geheel voor re kening van de eigenaar. Is de verbetering van zo onderge schikt belang, dat daaraan minder dan 201,wordt besteed, dan komt men niet voor een premie in aanmer king. Over deze woningverbete ring kan men overigens niet tè lang nadenken, omdat aan vragen vóór 31 December van dit jaar moeten zijn ingediend. Dat is de éne kant van de zaak. SPLITSING Dan is er nog de woning splitsing. Er zijn vele grote huizen. Zonder aan te oren- Het schrijven van me moires is niet alleen het werk van „staatslieden- in-ruste". Dit bleek één dezer dagen in het Hoofd bureau van politie te Schiedam, waar een 15-ja- rige jongen aan een aantal rechercheurs een bundel papieren overhandigde met de mededeling „Here you are, this.is my life-story". De politie-ambtenaren na men wat verbaasd en mees muilend de papieren in ont vangst. Het zou me wat zijn. Een vijftienjarig ventje, avon turiereerste klas, dat een le- vensgesèhiedenis schreef. GEEN GEK VERHAAL. Het was echter een wel was lichtvaardig oordeel, want toen .de politiemannen de „li- fe-story" eens wat beter be keken, bleek het helemaal nog niet zo'n gek verhaal, aldus lezen wy in „Het Dag blad." Het was in het En gels geschreven en vertelde van de avonteuren van een jongen, die 13 landen van Europa afreisde. De jeugdige auteur heet Jack Eiserman, oftewel Jackie MacDonald. Deze laatste naam behoorde toe aan de eerste vrouw van zijn vader, een Amerikaanse. Jackie werd geboren uit het tweede huwelijk van zyn va der met een Hongaarse. Zijn ouders waren beide acroba ten. Als eigenaars van het circus Worley bereisden zij vrijwel geheel Europa. In de oorlog werd het circus ech ter verkocht en de familie ging in Dresden wonen. In 1945 werd Jackie door zyn papa er op uit gestuurd. Het was de 13e Maart, Dresden werd hevig gebombardeerd. In Dresden teruggekomen vond de jongen zijn ouderlij ke woning in puin. Onder de puinhopen werden de lijken van zijn ouders verkoold aan getroffen. MASCOTTE. Daarna ging Jack bij een boer in Breslau werken. Toen de Russen daar kwamen nam een Russisch officier hem mee als mascotte. In de buurt van Leipzig gekomen liep Jackie over naar de Ameri kanen. Hij sprak vloeiend En gels en de soldaten vonden hem wel een geschikte jon gen. Men gaf hem wat les en hij werd zelfs'zeer populair by de troepen, sprak over ra dio MUnchen, en zijn foto kwam in alle bladen. gen veranderingen zijn die huizen voor samenwoning bij na altijd ongeschikt. Er gaat in een dergelijke splitsing al tijd een behoorlijk bedrag zit ten, dat door de hogere huur opbrengst niet geheel kan worden opgevangen. Daarom komt ook hier de overheid te hulp. Als een daarvoor ge schikt groot huis door ver bouwing wordt gesplitst in definitieve woongelegenheid voor meer dan één gezin, dan neehit de overheid van de daarvoor gemaakte kosten eveneens 60 voor haar re kening. De door de verbou wing verkregen woningen moeten elk voor zich voldoen aan de eisen. Dit betekent, dat deze premieregeling niet geldt voor de dikwijls maar zeer voorlopige voorzieningen, die bij samenwoning worden aangebracht. De verbouwingen, waarvoor de overheid een geldelijke te gemoetkoming wil geven, zul len een definitief karakter moeten hebben. Er moeten als het ware nieuwe wonin- Sm door worden gewonnen. e premie is ook voor deze splitsing aan een bepaald maximum gebonden. Zy zal nooit meer dan 60 van 4.200,kunnen bedragen voor iedere volwaardige wo ning. die door de verbouwing extra ter beschikking komt. Alles, wat eventueel boven de 4.200,per gewonnen wo ning moet worden besteed, is geheel voor rekening van de eigenaar. Voor de nieuw verkregen woonruimte wordt de huur vastgesteld op een bedrag, dat voor een soortgelijke woning op 9 Mei 1940 gebrui- kelyk was, plus een toeslag die door de hoogte der split- singskosten wordt bepaald. Hieruit blykt dus weer, dat de huiseigenaar door deze huur eeri redelyke vergoeding zal ontvangen voor de kos ten, die hij zelf aan de ver bouwing moet besteden. NAAR DE GE MEENTE! De hele zaak kan en moet worden behandeld door het gemeentebestuur van de plaats, waar het huis staat. Daarom ook moeten de aan- vragexx by de gemeente wor den ingediend. De gemeente zorgt voor de betaling van de premie. Het is zelfs zo, dat ieder gemeentebestuur vrij is om te beslissen of men al of niet deze regeling wil toepassen. Op aanvraag zal de afde ling Voorlichting van het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Den Haag graag en gratis een uiteen zetting van deze premierege ling toezenden. VERSTEKELING. Jackie wilde naar Amerika. Op clandestien^ manier kwam hij Nederland binnen en hy verstopte zich aan boord van het s.s. Hastings. Bijna was zijn manoeuvre gelukt, doch even buiten de Nieuwe Wa terweg werd de jeugdige ver stekeling ontdekt. De kapi tein overhandigde de knaap aan de loods, die op zijn beurt het vrachtje aan de Vreemdelingendienst overle verde. Deze trachtte tever geefs zyn identiteit vast te stellen. De jonge man werd overgebracht nakr Franken- huis in Hillegersberg, maar hjj wist te ontsnappen. Later werd hij weer aange houden in Schiedam, waar hij op het hoofdbureau van poli tie werd opgesloten. Hy zit er nu drie maanden en werkt aan zijn „memoires" Over enige tijd zal hy naar Duitsland worden terug ge zonden. maanden later volgde de bij- eenroeping van de Interna-, tionale Conferentie voor Handel en Werkgelegenheid. Van 15 October tot 26 No vember 1946 vergaderde de voorbereidende commissie te Londen, van 20 Januari tot 25 Februari 1947 de redactie commissie te New York. Van April tot October zes maanden lang! was de voorbereidende commissie te Genève bijeen om een ont- werp-handvest en een *lge- mene overeenkomst voor handel en tarieven op te stellen en op 21 November reeds begon de eigenlijke In ternationale Conferentie voor Handel en Werkgelegenheid te Havana, die tot 24 Maart 1948 duurde. TEKST GEREED. De tekst van het handvest staat nu vast. Evenwel had den de delegaties geen mach tiging bindende besluiten te nemen. De regeringen zullen nu het Handvest ter ratifica tie aan de paritementen moe ten voorleggen. Het officiële rapport oevr Havana is ech ter nog niet in Den Haag ont vangen: zodra het er is zal het in de ministerraad be sproken worden en men twij felt er in ambtelijke kringen niet aan of het wetsontwerp tot goedkeuring zal snel vol gen. Welke betekenis moeten wij hier nu aan hechten?, was mijn vraag. Gezien het feit, dat de economische conferentie van 1933 volkomen mislukt is, mag het als een groot succes worden beschouwd, dat thans 53 landen (nog meer dan toen!) tot principiële over eenstemming ziin gekomen over de te volgen spelregels bij de regeling van de goede renuitwisseling.. Natuurlijk ziin er vele vro me wensen gebleven. Dat kan ook niet anders bij zo veel ortderlinge verschillen. (Nadruk verboden). Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp van een wettelijke regeling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Jaarvergadering vissersvereniging „D.E.L." Geen aansluiting bij de Ned. Vissersbond. Zaterdag hield de vis sersveren. „Draagt Elk anders Lasten" haar jaarvergadering te Arne- muiden. Naast talrijke Ar- nemuidse, waren ook vis sers uit Vlissingen en Vee- re aanwezig. Uitgenodigd waren de burgemeesters van Arnemuiden en Veere, welke laatste was verte genwoordigd door de ge meente-secretaris, de heer L. van der Hiele, en de heer Van Leeuwen, direc teur der visafslag te' Vlis singen en secretaris der Stichting Zeeuwse Visse rij belangen i.o. In zijn openingswoord zei- de de voorzitter, de heer Bi. Marijs, dat ondanks de ont moedigende vooruitzichten na de langdurige en strenge win ter van 1947, toch de uit komsten van de garnalenvis serij in. dat jaar boven de verwachtingen zijn geweest. Hiertegenover stelde hij ech ter de minder gunstige resul taten in 't najaar door weex's- Tijdelijks moeilijkheden worden misschien nog opgelost. „U.S.-Army-day" in Triest. Gemotoriseerde Infanterie parodeert voor d» bevolking. Belgisch vlees voldeed niet aan de eisen. Hoewel onze huidige vlees positie enigszins zorgelijk is, kan nog niet worden gezegd, dat daaruit een vermindering van de toewijzing van vlees zal voortvloeien. De zaak is, dat men niet kon overgaan tot het betrekken van een door België te leveren partij vlees, omdat de kwaliteit niet over een kwam met de te stellen eisen. Tengevolge daarvan ontstonden moeilijkheden voor de normale vleesvoor ziening in de naaste toe komst. Er zijn onmiddellijk stappen gedaan, om op ande re wijze in dit tijdelijke te kort te voorzien. Zo zijn be sprekingen gaande met de Engelse regering om een ver vroegde levering te verkrij gen van vlees uit het Argen tijnse contract. Op dit ogenblik is er nog geen antwoord te geven op de vraag of de toewijzing van vlees in de naaste toekomst tijdelijk zal moeten worden verminderd. Het resultaat van de stappen, welke thans worden gedaan, dient daar voor te worden afgewacht Wat de vleesvoorziening op langere termijn betreft kan eraan herinnerd worden, dat er in de zomermaanden, ge durende Juli en begin Augus tus, minder vlees uit onze éigen veestapel wordt aange boden. Door importen wor den die tekorten immer aan gevuld. Ook dit jaar zal dit het geval zijn. De droogte in de zomer maanden van het vorig jaar heeft er toe geleid, dat er in het najaar zeer veel vee ge slacht werd. Onze koelhuizen bleken te. klein om het vlees op te slaan, zodat meer vlees moest worden gedistribueerd dan in de bedoeling lag. Men hoopt, dat de situatie in het najaar niet tot een vermindering van de vlees toewijzing behoeft te leiden. Politieke bekeringen in Italië. Te Parrasini op Sicilië heb ben vijfhonderd cdmmunis- ten hun lidmaatschap van de plaatselijke vakverenigingen opgezegd en zich bij anti communistische partijen aan gesloten. Dit is de derde der gelijke massale afscheiding, in de laatste dagen op Sici lië voorgekomen. DRIEMAAL SCHEEPS RECHT. Voor de derde maal heeft 'n auto, die met te grote vaart een bocht wilde nemen, de winkelpui van een textielhan del aan de Markt te Etten, vernield. Opnieuw waren de gevolgen rampzalig: een halve meter van de voorgevel werd vernield en een steunbalk tus sen de étalagedelen wegge vaagd. omstandigheden en schrale vangsten. ©e haringvisserij, waarnaar door de vissers met veel verwachting was uitge zien, heeft voor deze groep niet voldaan. Men meende er voldoende voor uitgerust te zijn, doch, zeide de voorzit ter, onze schepen zyn voor 'n dergelijke taak niet bere kend. De scheepjes zijn te klein en de motoren te zwak. De voorzitter wees er op/ dat men tegen de verwachting in zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een visserij metho de, welke algemeen als afge daan werd beschouwd voor 't vissen van haring, nl. de kuilvisserii. Het prijsverloop voor de garnalen noemde hij bevredigend. Dit kon helaas van de aangevoerde haring niet geconstateerd worden, hetgeen merendeels veroor zaakt werd door de soms enorme aanvoeren der grote schepen. De totale uitkom sten van het bedrijf in 1947 achtte hij tenslotte niet on gunstig. Hij wees nog op de noodzakelijkheid van een beter geregelde sociale posi tie der matrozen. HHET JAARVERSLAG. De secretaris, de heer M. Schroevers, deelde in ziin jaarverslag mede, dat de vloot in het verslagjaar geen verliezen had geleden en dat het aantal schepen zelfs met enkele werd uitgebreid. Te Veere en Vlissingen oefenen thans 35 vaartuigen de gar nalenvisserij uit. Twee sche pen zullen binnenkort in de vaart worden gebracht, ter wijl nog 4 schepen moeten worden vervangen, welke door de oorlogsomstandighe den verloren zijn gegaan. Het ledental bedroeg 115. Hij herinnerde aan 't in stellen door de vereniging van visserij onderwijs, in Oc tober 1947 te Veere aange vangen, dat nu echter door het vertrek van een leraar dx-eigt te moeten worden stopgezet. Uitvoerig ging de secretaris in op de moeilijk heden, die zich hebben voor gedaan op 30 Maart 1948 bii de afzet der garnalen, waar bij de vissers zelf zijn opge treden in verenigingsver band. Tot bestuursleden werden daarna herkozen de heren J. Cal jouw uit Arnemuiden en L. Dingemanse uit Vlissin gen. DE NED. VISSERSBOND Het onderwerp inzake toe treding tot de Nederlandse Vissersbond ondervond ern- stiee tegenkanting uit de ver gadering. Men stelde geen vertrouwen in deze Bond, op grond van- vroegere ervarin gen, en men achtte boven dien de contributie veel ie hoog. Met algemene stemmen werd besloten niet toe te tre den. Na een uitgebreide discus sie bij de rondvraag, waarbi' om. de toestand der havo*1 te Vlissingen en te werd besproken, wex*d qj,/ vergadering beëindigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4