z Wie vermoordde Moeke Marsman? Herstel in Zeeland NIEUWS UIT ZEELAND Vliegtuig in zee gestort bij Scheveniogen Samenstelling van Belgisch elftal. De Marshall-hulp aan Nederland WALCHEREN Meisje, dat misschi en opheldering kan geven, is niet te vinden. Tegen drie verdachten 20 jaar geëist. Tegen ieder der drie ver dachten van de 1% jaar ge leden in een pension aan de Warmoesstraat te Amsterdam gepleegde roofmoord op de 61-jarige „moeke" Marsman, t.w. tegen de 25-jarige Leo H. van der Helm uit Amster dam, de 25-jarige Cornelis Hoogenboom en tegen diens 23-jarige broer Jacob Hoo genboom,' béiden uit Delft, heeft de Officier van Justitie bii de Amsterdamse recht bank, mr. L. H. Feitsma, na een langdurige zitting een gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar geëist. Maandenlang zijn deze drie verdachten door de rechter commissaris aan kruisverho ren onderworpen, maanden lang ontkenden twee van het drietal en slechts Cornelis. legde een gedeeltelijke be kentenis af, waarin hij y.an der Helm van medeplichtig heid beschuldigde, doch zijn jongere broer Jaap buiten de zaak trachtte te houden. Op 17' Februari j.l. diende de zaak voor de eerste maal voor de rechtbank. Wegens het ontbreken van 'n schrift kundig onderzoek naar het inschrijfformulier. waarop volgens een verklaring van Van der Helm Jaap Hoogen boom Zich de bewuste nacht van 1 op 2 November 1946 in het pension van Moeke zou hebben ingeschrevén als gast, werd de zaak aangehou den. VERRASSING. Het resultaat van dit schriftkundig onderzoek, dat door de heer van Ledden Hulsebosch is ingesteld, le verde eep verrassing op: niet Jaap Hoogeboom, noch diens broer of Van der Helm had de valse in blokletters ge schreven naam Vvan der Wal" op het formulier ge plaatst, doch een jongedame, die in dienst van Moeke ge ruime tijd de administratieve werkzaamheden van deze pensionhoudster vervulde. Het bleek, dat dit meisje, Tonny van der Kraan, steeds alle formulieren invulde en die trouw van valse handte keningen voorzag, waar schijnlijk ten gerieve van de klanten» die men niet met dergelijke futilliteiten wilde lastig vallen. Waarom zij echter als uit zondering deze „v. d. Wal" met blokletters inschreef, werd ter rechtzitting niet duidelijk. Tonny van der Kraan is echter onvindbaar. De poli tie heeft in het gehele land naar haar laten speuren zon der enig resultaat. BEZWARENDE VERKLARINGEN. Toch leverde deze voortge zette rechtszaak nieuw be wijsmateriaal op. De 26-jari- ge Hilversumse wever J, H. Erkamps, die wegens heling was gearresteerd, werd be gin van dit jaar 8 weken lang opgesloten in de cel van de Amsterdamse gevangenis, waarin zich toen reeds Kees Hoogenboom bevond. Volgens Erkamps had Kees hem verteld, dat Leo, Jaap en Kees gedrieën de oude vrouw hadden vastgehouden, overmeesterd en beroofd. De buit zou meer dan 4500 heb ben bedragen. Van der Helm had minder geld ontvangen, dan de twee broers, „omdat hij alleen maar Moeke's be nen had vastgehouden tijdens de overmeestering". Een dag later zouden Kees en Jaap de wenselijkheid besproken hebben om van der Helm, die blijkbaar erg overstuur was. te verdrinken, „zodat er geen enkele getuige over zou blij ven." Kees zou het toen echter raadzaam hebben geacht naar Duitsland uit. te wijken. Naar bekend werden de twee broers inderdaad in Frank fort gearresteerd. Op vragen van de president verklaarde deze getuige voorts, dat hij uit eigen be weging zijn kennis aan de politie zou hebben medege deeld. De verdediger merkte op dat Erkamps enkele dagen daarna echter „onverwacht' op vrüe voeten was gesteld. Verdachte Kees Hoogeboom verweerde zich op deze ver klaringen door in het mid den te brengen, dat hü .Er kamps wilde helpen vrij te komen en sigaretten te krij gen. waarvan hij dan ook zijn deel kreeg. Hij zeide dit ge hele verhaal te dien einde zelfs voor Erkamps te heb ben opgeschreven, zodat hij zich niet kon verigssen. Als Erkamps dan vrij was zou hii diverse boodschappen voor Kees kunnen dóen. Er was nog een tweede ge vangene. de 27-jarige Am sterdammer A. A. Knol, die bij Jaap in de cel had geze ten, terwijl hem overdag werd toegestaan de gangen in de gevangenis te reinigen. Deze Knol deelde, mede, dat Kees hem diverse malen briefjes overhandigde voor zijn broer Jaap. welke briefjes hij echter aan de politie overhandigde. Volgens Knol had Jaap gezegd, dat zij slechts de bedoeling hadden gehad Moeke te binden en te beroven, doch niet te ver moorden. Jaap op zijn beurt beschul digde er de politie van een val te hebben opgezet: „Knol werd bij mij in de cel gezet met sigaretten en chocola", zo zei hij, „terwijl er vele an dere cellen Jeeg waren". De pleidooien van de drip verdedigers, mr. J. Heil, mr. J. K. M. Mathuisen en mr. E. E. Emmering, kwamen in hoofdzaak op hetzelfde neer. De bij de wet gestelde over tuigende bewijzen ontbreken geheel. De uitspraak is be paald op 27 April. Om half vier Dinsdagmid dag is een toestel van de Rijksluchtvaartschool, dat van Ypenburg was opgeste gen, nabij het station van Radio Scheveningen in de Noordzee gestort. De bestuur der, zekere Leemhuis, wist het strand te bereiken en is met een ernstige hoofdwonde in een ziekenhuis opgeno men. Ooggetuigen hoorden het vliegtuigje boven het radio station circelen. Plotseling sloeg de motor af, maakte het toestel enige draaien en stortte het dicht voor de kust in zee. Een vleugel knapte af, de piloot klom uit de cockpit en sprong in het wa ter. Een drietal jongens, dat aan het zonnenbaden was, zwom hem tegemoet. De kna pen trokken de vlieger, die op zijn gewatteerde vlieger jekker was blijven drijven, met zich mee naar het strand. De reddingboot Arthur van de N.Z.H.R., kruiste lange tijd rond, doch viste slechts een kussen van het vliegtuig op. Een kraanwagen van de politie, die ter assistentie werd uitgestuurd, bleef in het zand steken. Bemoeilijking onderzoek naar vliegtuigbotsing. De Sowjet-Russische leden van de commissie van onder zoek naar de botsing tussen de Engelse en de Russische vliegtuigen boven Berlijn, hebben geweigerd Ameri kaanse of Duitse getuigen te horen. De Britse autoriteiten hebben verklaard het onder zoek voort te zullen. Voetbalelftal met medicijnmannen. Van zijn reis naar Zuid-Afrika, waar hij als trainer van een voetbal club in Natal zal optre den, maakte de Brit C. G. „topper" Brown ge bruik om in Boelawayo de voetbalmethoden van de inboorlingen uit Rho desia te bestuderen, al dus meldt „Trouw". Hrj kwam tot de ont dekking, dat deze „enigszins" afwijken van de bij ons bekende methoden. Elk elftal heeft n.I. de beschik king over twee medi cijnmannen, van wie er een de bal moet behek- i sen, zodat deze het doel mijdt, terwijl de andere medicijnman achter het doel van de tegenstan der staat om de bal in het net te lokken. Hiermede ls de taak van de medicijnmannen nog niet afgelopen, want zij moeten zorgen voor een wondermiddel voor de voetbalschoe nen, zodat hiermede recht geschoten kan worden. Het Belgische elftal, dat Zondag in het Feyenoord- stadion te Rotterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter:. Aernaudts (Ber- chem Sport) en Anoul (F.C. Luik). Midden: De Buck (Een dracht Aalst), Erroelen (An derlecht) en Henriët (Char leroi S.C.). Voor: Lemberechts (F.C. Mechelen), Van Steelant (St. Nifcolaas), Mermans (Ander lecht) van den Audenaerde (F.C. Antwerpen) en Thiri- fays (Charleroi S.C.). Reserves: Daenen (F.C. Tilleür), Andries (F.C. Mechelen), Coppens (F.C. Mechelen) en Govard (F.C. Luik). Chaves, die wegens een verwonding niet kan spelen, is dus op de linksbinnen plaats vervangen door Van den Audenaerde. Verder zijn er geen wijzi gingen gekomen in de ploeg die op 14 Maart te Antwer pen met 11 tegen Neder land gelijk speelde. Haven in Columbia door communisten bezet? Volgens een onbevestigde mededeling zou Puerto Berio, de voorhaven van Medellin (Columbia), verbrand en in handen van de communisten zijn. Te Caracoli zou een trein met troepen tot ontsporing zyn gebracht en deze troepen thans in gevechten zijn gewik keld. Een Columbiaans vliegtuig, bestuurd door een Amerikaan, is Zaterdag door communisten onder vuur genomen en slaag de er niet in troepen aan land te zetten. Zondagvergunning voor Ronde van Nederland. Minister Vos heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van de heer Alge- ra, betreffende de ronde van Nederland geantwoord, dat overleg is gepleegd, ten einde het daarheen te leiden, dat de rustdag, welke in het pro gramma ls opgenomen, op een Zondag valt, of het rijscnema zodanig te wijzigen, dat op Zondagmorgen niet wordt ge reden. Aangezien de wegenver- keerswetgeving ten doel heeft de bescherming van het ver keer op de weg, wordt het niet juist geacht een vergun ning tot het houden van een wedstrijd to weigeren op gron den, welke met het verkeers- belang geen verband houden. De nationale reserve. Zoals bekend heeft de re gering onlangs haar voorna men kenbaar gemaakt, over te gaan tot de oprichting van een z.g. „nationale reserve" in legerverband. Binnen en kele dagen zal de aanmelding voor toetreding tot de natio nale reserve worden, openge steld. Doelstelling der nationale reserve is de handhaving van de orde in het binnenland, het veiligstellen van bedrij ven en organen, die van vi taal belang zijn, het voorko men van sabotagedaden en hët optreden tegen ongere geldheden. Oud-militairen zullen door regelmatige oefening in hun vrije tijd en in later stadium door oefeningen van een of meer dagen in groter ver band tot volwaardige militai re eenheden worden ge vormd. De maximum oefen tijd zal 300 uur per jaar be dragen, Hoofdzakelijk levering van voedsel en brandstoffen. Nederlandse havens worden ingeschakeld. Het speciale fonds van 21 millioen dollars, dat door de Amerikaanse regering be schikbaar is gesteld ter finan ciering van de leveranties aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Griekenland en Nederland in het kader van het plan-Mars hall, zal hoofdzakelyk besteed worden voor aankoop van voed sel, brandstoffen, kunstmest stoffen, zaden, medicijnen, middelen ter bestrijding vdn plantenziekten en vezels. Het is de bedoeling dat met deze leveranties de periode wordt overbrugd, die verstrij ken zal tot de Amerikaanse EERSTE KAMER MOET VOORRANG HEBBEN! Chauffeur met revolver bedreigd. Een man. die van een taxi gebruik maakte, heeft Dins dagavond nabij Arnhem dt taxichauffeur met een revol ver, gedwongen tot uitstap - pen. Hii is er daarna met de taxi vandoor gegaan. Vlissingen's woningellende. De Eerste Kamer maakte Dinsdag een aanvang met de behandeling van de begroting voor Wederopbouw en Volks huisvesting. De heer Woudenberg (Arb.) betreurde het dat het depar tement zolang zonder depar tementshoofd heeft moeten werken. Hij meende, dat het departement minder good will bezit dan als minimum voor een departement ver eist is en hij wijst in dit ver band op de woningellende. Ernstig gispte, hij het ver dwijnen van materiaal in de zwarte handel, waardoor 10.000 woningen minder ge bouwd kunnen worden. De heer Reyers (C.H.) heeft vertrouwen in de nieuwe mi nister. Spr. informeert, wel ke invloed de Marshall-hulp zal hebben op de bouwmateri- alenpositie. De heer Hommes (A.R.) weas op de vertraging ten gevolge van administratieve rompslomp bij de bouw ont staande. Hij verklaart zich niet te kunnen onttrekken aan de indruk, dat bureau cratie en ambtenarij een ta melijk grote rol spelen. Spr. meende, dat deze minister 't geschokte vertrouwen in het departement zal hebben te heistellen. Hij betoogde, dat de minister in tal van kwes ties spoed moet doen betrach ten en voorts wees hy hem op het kwaad der centrali satie. Het particulier, initia tief dient verder ingeschakeld te worden. Het bouwvolume voor 1948 besprekend vroeg de heer Hommes of het niet een recht genoemd mag worden dat eerst hersteld wordt wat door de oor logshandelingen is ver nield. In dit verband her innerde hy aan wat er in Zeeland verwoest is. HQ vroeg de minister aan het Vlisslngse woningpro bleem te doen wat moge lijk is. Aan scholen, .kerken en verenigingslokalen moet z.i. voorrang verleend worden bo ven tentoonstellingsruimten gelegenheden voor dans en vermaak. De heer Kraayvanger (K.V. P.) wees er op, dat door het begin van decentralisatie bij de wederopbouw voor velen een steen des aanstoots is weeggnomen. Het bouwpro- gram 1947 heeft men nooit mogen zien, ook al bestond het. Zal het met het bouw- flan 1948 precies zo gaan? nvoering van een sociaal verantwoord taxiefloon voor de volkswoningbouw en het gehele bouwbedrijf achtte spr. op de eerste plaats nodig. Spr. bepleitte beperking van de bouwvoorschriften tot het strikst noodzakelijke. Daarna werd de zitting ver daagd. regering de „Letters of intent" van de aan het plan-Marshall deelnemende landen zal hebben ontvangen. Aan het einde van deze pe riode moeten tussen de V.S. en de afzonderlijke landen die Amerikaanse hulp ontvangen, bilaterale overeenkomsten zrjn getekend. DE NEDERLANDSE HAVENS De binnenkort te vernach ten hervatting van de onder handelingen over het gebruik van do Nederlandse en Belgi sche havens voor de invoer in Duitsland staat nauw in ver band met de hulpverlening in het kader van het plan-Mars hall. West-Duitsland zal thans in staat zyn de havengelden met dollars te betalen. De Amerikaanse autoritei ten voorzien, dat de komende onderhandelingen gebaseerd zullen zyn op de besprekingen, die in Juli van het vorige jaar zijn gevoerd,, en dat de resul taten in hoofdzaak zullen overeenkomen met hetgeen in dertijd was verwacht. Er be staat bijgevolg goede kans, dat de deelneming van de Ne derlandse en Belgische havens aan de Duitse invoer ongeveer 1.700.000 ton per jaar zal be lopen. Duitse koopvaardijschepen voor Nederland. 350.000 ton der voormalige Duitse kpopvaardij vloot, ter waarde van ongeveer 7 millioen pond sterling, zijn toegewezen aan Engeland. Dit cijfer verte genwoordigt ruim 50 van de totale toegewezen tonnage. Andere toewijzingen waren: Noorwegen 77.000 ton, Frank rijk 60.160 ton, Nederland 48.000 ton, Griekenland 47.300 ton en de V.S. 44.800 ton. Leider van Heimwehr krijgt 28 kastelen terug. Ernst von Starhemberg,' voormalig leider en organisa tor van de Oostenrijkse Heimwehr, heeft zijn eigen dommen terug ontvangen, waaronder 28 kastelen en 18.500 hectaren land, die ge taxeerd worden op een waar de van 10 millioeii vooroor logse Oostenrijkse shillings. Hij ontvangt zijn eigendom terug op grond van de wet. volgens welke „politieke schuldigverklaring" geen in vloed kan hebben op de res titutie. Belgische onder- scheldingen voor twee Zeeuwen. De Belgische ambassadeur in Nederland, de heer L. C. Nem- ry, heeft Dinsdagmiddag op zyn ambassade Belgische on derscheidingen toegekend aan vyf leden van de Belgische con sulaire dienst in Nederland. Hiertoe behoorden de heer F. V. de Graaf, consul to Hans- weert, die benoemd werd tot ridder in de Leopoldsorde en de heer J. F. Boonstra, consul te Vlissingen, die ridder in de Kroonorde werd. Vuurtoren van Westkapelle wordt hersteld. Dezer dagen is men begon nen met het ijzeren gedeelte van de vuurtoren te Westka pelle te restaureren. Dit ge deelte is bij de landing in 1944 in brand geschoten. Ook wa ren er verschillende gaten in, zodat het geheel er tot heden onooglijk uitzag. De ijzeren platen, die kapot zijn, worden van nieuwe stukken voorzien. Het ligt in de bedoeling na het beëindigen der werkzaam heden het licht weer op.zy'n oude plaats, in de koepel van de toren aan te brengen. Over de sterkte van het nieuwe licht en het aantal stralenbun dels is echter nog niets be kend. Uuniformensmokkelaars weer in vrijheid. Geen Nederlander zal -de schrik vergeten zyn, waarmede het in November 1939 kennis nam van de Denekampse uni formensmokkelarij De politie arresteerde in verband daar mede de Amsterdamse politie- inspecteur Gemmeke en zekere Van Olst, Lalieu en. Albrink. Zij konden echter niet meer berecht worden. Na de bevrijding werden de eerste drie gevat. Op 12 Juli 1946 werd Van Olst echter voorlopig in vrijheid gesteld, later ook Lalieu. Gemmeke, die S.S. Hauptsturmftihrer is geweest, werd in arrest ge houden. Op 30 Juli 1947 wer den Van Olst èn Lalieu echter opnieuw gearresteerd, omdat, zoals het heette, voldoende be wijsmateriaal tegen de uni formsmokkelaars was verkre gen. „Trouw" meldt thans, dat Van Olst en Lalieu opnieuw voorlopig in vrijheid zyn ge steld. Het blad stelt de vraag, wat het kostbare minitieuze onderzoek in deze zaak uit eindelijk heeft opgeleverd. Melkbonnen zonder opdruk overal geldig. Met ingang van 25 April zal het onderscheid tussen melk- bonnen «met opdruk „West" en melkbonnen zonder op druk voorlopig vervallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan ook in het Westen van het land geldig. 0 Met ingang Van dezelfde datum wordt de verstrekking van karnemelk verruimd. Te gen inlevering van melkbon nen zal karnemelk kunnen worden afgeleverd aan con sumenten op basis van één liter melk drie liter karne melk. Tevens wordt de kwa liteit van de karnemelk ver beterd. Opstand in Costarica. Gewapende opstandelingen naderen de hoofdstad van Costa Rica. Volgens berich ten uit Amerikaanse bron is Limon aan de Oostkust in handen van de opstandelin gen. Verwacht wordt, dat straatgevechten te San José zullen uitbreken, daar de communistische Vanguardia- partij haar aanhangers op riep naar het hoofdkwartier. Intussen heeft deze partij reeds het telefoonstation te San José bezet. Uit Cartagia. op een na de grootste stad in Costa Rica, worden zware gevechten gemeld. Wapenstilstand voor Palestina? Een onmiddellijk staken van het vuren en van alle politieke activiteit zijn de hoofdpunten van het door de V.S. voorgestelde plan voor wapenstilstand in Palestina, zo wordt te New York ver- nömen. Tijdens een onderhoud met de voorzitter van de Veilig heidsraad heeft Warren Aus tin het plan overhandigd, waarin als derde punt wordt genoemd de vorming door de Veiligheisraad van .een wa penstilstandscommissie, die naar Palestina zal gaan en verslag uitbrengen over de naleving van de order staakt het vuren. Voor Joods Palestina zijn de volgende ministeries Ingesteld: Buitenlandse zaken, defen sie, binnenlandse zaken, eco nomie en financiën, immigra tie, handel en industrie, arbeid, landbouw en visserij, openbare werken en verbindingen, jus titie, onderwijs, gezondheid en sociale zaken. Verder zal een regeling ge troffen worden voor beheer van het voedsel. Eliëzer Perel- son, plaatsvervangend burge meester van Tel Aviv, zal als „voedselbeheerder" optreden. De ministers zullen de rege ring over Joods Palestina 16 Mei overnemen. Buitenlandse journalisten bezoeken Zeeland. Een aantal buitenlandse journalisten, die in ons land vertoeven in verband met de Utrechtsche Jaarbeurs, zal ge durende het komende week einde een bezoek brengen aan Zeeland. Zaterdag te half één zullen zy te Goes arriveren, waar de lunch wordt gebruikt. Een uur later vertrekt men voor een rondrit door het Westelijk deel van Z.-Beveland en Walche ren. Om half 6 wordt Yerseke bezocht en om half 8 zal ge dineerd worden in Goes, waar, tevens.de avond en nacht door gebracht zullen worden. Zon dagmorgen vertrekt het gezel schap, waartoe een Argentijn, een Engelsman, een Scandina- viër, een Zwitser, een Cana dees en een Belg behoren, naar Den Bosch. Haven van Vlissingen weer geheel vrij. DE „PRINSES JULIANA" IS WEG. pinsdagmorgen is de ferry boot „Prinses Juliana" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, die in 1944 door de Duitsers in de mond van de haven van Vlissingen tot zin-- ken is gebracht, gelicht. De haveningang is hierdoor weer geheel vrij. Tot nog toe be droeg de breedte 160 meter, maar thans kan de ingang weer voor de volle 350t meter gebruikt worden. Uiteraard zal op de plaats, waar de „Prinses Juliana" lag, nog gebaggerd moeten worden. Daarna zullen echter schepen van 30 voet diepgang bij laag water de ha ven kunnen binnenvaren. Stro-cellulosefabriek te Westdorpe. Naar wij vernemen is het thans wel zeker, dat voor de vestiging van een stro-cellu- lose-fabriek in Oost Zeeuwsch Vlaanderen Westdorpe als vestigingsplaats gekozen zal worden. Weer ansjovis in de Schelde In de Schelde is nu het voor jaar ook ingetreden» Op de vissery „de Middelrug" van de heer P. Landa werd Maandag de eerste „Bergse ansjovis" gevangen. Dit is vroeger dan normaal, want meestal ver schijnt de ansjovis eerst tegen 20 April in de Schelde. Prov. Mobilisatieraad geïnstallesrd. DOOR COMMISSARIS DEK KONINGIN. Maandagmiddag is op de Prov. Griffie te Middelburg, üe Provinciale Demobilisatieraad geïnstalleerd door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in de pro vincie Zeeland. De Commissaris riep alle aanwezigen een hartelijk wel kom toe en gaf vervolgens een uiteenzetting over de taak van deze raad. Spr. noemde het een morele verplichting van alle Nederlanders er zorg voor te dragen, dat wie in Indië hun leven hebben ingezet voor het Vaderland, bij hun terugkeer een passende plaats ln de maatschappij krijgen. Te hooi en te gras ls er reeds een en ander gedaan met bevredigend resultaat, maar onze jongens zullen uit Indië blijven terug keren en wij moeten daarom deze kwestie thans grondig ter hand nemen. De taak van de Provinciale Demobilisatieraad wordt dan, speciaal de moei lijke gevallen te behandelen en op te lossen. Spr. wenste de 'leden veel succes en verklaarde de raad hierna geïnstalleerd. De secretaris van de Natio nale Demobilisatieraad be sprak hierna de richtlijnen. Het leeuwendeel van het werk zal verricht moeten worden door de districts-demobili- satieraden, die een grote mate van zelfwerkzaamheid moeten ontwikkelen. De Nationale Raad zal de werkzaamheden van de districts- en provin ciale raden met belangstelling volgen en naar vermogen ook financieel steunen. Uitvoerig werd hierna van gedachten gewisseld over de vraag, hoe men de gedemobi- liseerden het beste kan helpen. Belgen naar Walcheren. Gedurende de zomer zul len van België uit. en vooral van de beide Vlaanderens uit een groot aantal reizen naar Walcheren worden georgani seerd. De deelnemers hieraan zullen met speciale treinen naar Temeuzen worden ge voerd en vandaar hun reis per Telegraafboot naar Vlis singen voortzetten. Dank zij het feit, dat het traject Sas van GenTerneuzen weer berijdbaar is, zullen ook trei nen uit de richting Gent aan dit vervoer kunnen deelne men. Middelburg A.R.-KAMERLID CONTACT PERSOON VOOR ZEELAND? Maandag werd in een spoed vergadering van de A.R.-Kies- vereniging te Middelburg, die onder voorzitterschap stond van dr. K. Huizenga, een stemming gehouden over de candid aatsstelling van leden voor de Tweede Kamer. Als candidaten voor de plaatsen 17 t/m 20 op de lijst werden door het bestuur voorgesteld de heren A. Geschiere Jhzn. te Grijpskerke, J. Hommes te Nieuwdorp. J. Huyssen te Temeuzen en J. W. Kögêler te Middelburg. In de vergadering werd cri- tiek uitgeoefend op het feit, dat het niet mogelijk is ge bleken een Zeeuw een kans- biedende plaats te geven. Be sloten werd, zodra de samen stelling van de Kamer bekend is, wensen' naar voren te brengen bij het Centraal Co mité ten aanzien van de be noeming van één der Kamer leden als speciaal contactper soon voor Zeeland. Hierna volgde een diepgaan de discussie over het pro gram van actie. Afgevaardig den van 't provinciaal comité kregen opdracht diverse wijzi gingen, aanvullingen en op merkingen in de vergadering van het comité ter sprake te brengen. Vlissingen HOOGLERAARSBENOE MING. Tot hoogleraar in de Neder landse taal en letterkunde aan de Columbia Universiteit te New-York is als'opvolger van prof. A. J. Bamouw benoemd dr. B. Hunninger, thans hoofd van het Centrale Coördinatie bureau voor het toneel in Ne derland. De heer Hunninger werd op 15 April 1903 te Vlis singen geboren. O.- en W.-Souburg A.R. KIESVERENIGING. De A.R. kiesvereniging te Souburg vergaderde Vrijdag avond. Besproken werd o.a. de candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing. Benoemd werden tot afgevaardigden naar het Provinciaal comité de heren M. A. v. d. Putte en B. Koole. Oostkapelle EEN LANDMIJN. Op het strand bij de z.g. lage duintjes tussen de vier hoogten en de voormalige zandkuil van Berkenbosch werd Zondagmiddag een gro te landmijn gevonden. Door de hulpverleningsdienst is de mijn tot ontploffing gebracht. Daar de mogelijkheid groot is dat zich in de duinstrook en op het strand meerdere mijnen bevinden, zal dit ter- rem opnieuw worden nage zocht. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd dat 't betreden van duinen en stran den steeds op eigen risico geschiedt. Aagtekerke „HOE ZIT DAT TOCH"? Donderdagavond trad voor de arbeiders in het Wederop- bouwkamp te Aagtekerke het cabaret-gezelschap van Jan de Kleyn op met een program ma „Hoe zit dat toch". Alie medewerkers waren uitstekend voor hun taak be rekend. Een der arbeiders dankte de heer de Kleyn en zyn mede werkers, voor het gebodene. eeuwse nippers - Geslaagd te Rijswijk voor het examen „Leraar Stenografie" Mej. M. J. Tim mermans, toe Vlissingen. De heer J. de Jonge te Vlissingen behaalde te Utrecht op de internationale Slagersvaktentoonstelling met vier inzendingen een eerste, twee tweede prijzen en een eervolle vermelding. De Paascollecte in de Ned. Herv. kerk te Souburg bracht 955 op. FILMS VAN DE WEEK Rex Harrison is een knap acteur. Tot nu toe zagen wij hier te weinig films met de En gelse acteur Rex Harrison. Hij is een groot speler, die van elke rol, hetzij in het ernstige, hetzii in het vrolij ke genre, een brillante crea tie maakt, maar die het beste thuis is in de uitbeelding van een wat sarcastische, maar opgewekte gentleman. Ook in de film Tien dagen in Pa rijs (Alhambra, Vlissingen) is hii weer kostelijk: hij maakt dit onbelangrijke ver haaltje tot een genoegeliik kijkspel. Een andere Engelse film draait in Luxor, Vlissingen, Martha van de vuurtoren, die de liefhebbers van sen sationele verwikkelingen zal bevredigen. De rolprent is vlot gemaakt, zij het dan ook zonder verrassende vondsten. Electo, Middelburg, brengt weer eens 'n Wild-Westfilm: De gele roos van Texas, waarin Roy Rogers enkele misverstanden met behulp van zijn vuisten uit de weg ruimt. Ter afwisseling een aantal frisse cowboyliedjes en zelfs een complete show.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2