PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Proces-v. d. Waals begint Vrijdag Sowjet-complot in Columbia? - Minister Witteman in Zeeland BILT Marshall-hulp aan Nederland. Arabieren vernietigden Joods convooi. Koesosma Atmadja wil geen kabinet vormen. Dit jaar weer groentenvernietiging. Kerkbouw in Zeeland land Nederlandse delegatie bespuwd. Euwe verloor opnieuw. 191e Jaargang - No. 87 Zeeuwse Courant. Middelbul Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Woensdag 14 April '48 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. pei Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN gj£ TiS Bureaux gevestigd te Vllssingcn: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel,2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. lel 102 Terneuren: BromverUstr. 2 Zierikzee- K»e Bogerdstr C 160. tel 26. VRAGEN AAN MINISTER IN 'T VELD De hoop, die in Zeeland ont waakte,toen minister in 't Veld de- portefeuille van volks huisvesting en wederopbouw onder zijn beheer nam. begint al weer te vervliegen. De be-^ Windsman heeft de billijke ver-' langens van de geteisterde ge bieden in deze provincie naast zich neergelegd. Hij houdt zich zonder meer aan de opvatting, dat bij de toewijzing van "bouwvolume de resultaten van de woningtelling en de daaruit afgeleide woningbehoefte de grondslag moet zijn, waarvan wordt uitgegaan. En in zijn Menlorie van Antwoord aan de Eerste Kamer polemiseert de minister zelfs met degenen, die van oordeel zijn, dat Zeeland in 1948 te weinig heeft gekre gen. Mag men minister in 't Veld geloven, dan kreeg Zeeland voor 1948 zelfs te veel, want blijkens de woningtelling is elders in ons land de woning behoefte groter, dan hier. Nu is het niet onze bedoeling om de resultaten van die woning telling in twijfel te trekken, al valt er voor Zeeland het no dige op af te dingen. Maar wel past hier een verbitterd pro test tegen de wijze, waarop de minister eenvoudig de geteis terde gebieden van Zeeland, dus allereerst Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen, ge lijk stelt met de niet-getroffen gebieden van Zeeland en de rest van het land. De minister - doet, alsof er geen wederop- bouwprobleem meer bestaat. Hij sluit zonder meer zijn ogen voor de gaten, die in de woon- centra wan de noodgebieden zijn geslagen en waar de be woners nu al jaren tegen aan zitten te kijken en als de mi nister zijn zin krijgt nog vele jaren tegenaan zullen moeten kijken. Maar wij stellen minister in 't Veld hier enkele concrete vragen. Heeft het zin de woningbe hoefte in de noodgebieden van Zeeland af te meten aan de rezinnen, die er thans wonen? s het de minister niet bekend, dat velen uit de noodgebieden wegtrokken, omdat zij het er niet uit konden houden en de voorkeur gaven aan on geschonden delen van ons land? Weet do minister, dat nog altyd honderden geëvacu eerd zijn en niet k unnen te- 1 rug-keren, hoewel z(j zulks willen Heeft do minister zich reken schap gegeven van hét feit, dat. honderden nieuwe bewo ners; zich in Zeeland zouden willen vestigen, als er maar woningen waren? En weet de minister, dat bijvoorbeeld Walcheren, als alle in aan bouw pijnde woningen voltooid zijn, nog altijd 1000 woningen minder heeft, dan in 1940? Weet de minister dat Mari ne en Maatsehappü Zeeland niet. künnen terugkeren, om dat het personeel, dat hier voor 1940 woonde, er geen woningen heeft? Vindt de minister het onbil lijk, dat de geteisterde^ delen van Zeeland eisen, dat zij eerst hun woningvoorraad van 1940 terugkrijgen en dan nas on dergeschikt zullen worden ge maakt aan de resultaten. \an do woningtelling? Waar zijn de dagen, dat Ne derland het een ereplicht acht te éérst het verwoeste op te bouwen! Nu wordt de weder opbouw achter gesteld bij de nieuwbouw elders! Nu wordt van bunkers en noodwoningen gezegd, dat de bewoners het niet slecht getroffen hebben, want dat menige bunker meer woonruimte biedt dan een achterbuurthuis in de grote steden! Terwijl gemeenten, die vol komen onbeschadigd zijn, waar het goed is te leven, waar de flora welig tiert, waar landbouw en industrie zich volledig kunnen ontplooi en, ruime toewijzingen krij gen, krijgen de Zeeuwse nood gebieden te weinig. En dat terwijl de boerderijen in puin liggen en blijven liggen, de stadskernen grote open gaten vertonen en zullen blijven ver tonen en het voorkomt, dat de bestaande woningen zo slecht zijn, dat sanatoriumpa tiënten, die in hun woning te rug moeten keren omdat er geen andere zijn, de afschu welijke zekerheid hebben, dat zij dientengevolge hun oude kwaal terug zullen krijgen! Toch komt minister in 't Veld tot de pijnlijke conclusie, dat Zeeland meer krijgt, dan waarop het recht heeft! Dit betoog van de minister raakt in geen enkel opzicht de kern van het probleem, het omzeilt die kern zelfs doelbe wust. Deze kern is, dat de zwaar getroffen gemeenten niet ten achter m og e n worden gesteld by niet getroffen gemeenten, omdat zy allereerst moeten worden herbouwd. Bekykt men, zoals de minister doet, Zeeland als één geheel, en neemt men de woningbehoefte zonder meer als uitgangspunt, dan komen de geteisterde ge meenten er bedroevend af. Daarom moet voor de Het Wereldgebeuren Minister Marshall beschuldigt de communisten. Pan-Amerikaanse conferentie wordt in Bogota voortgezet. De plotselinge en bloedige operette-revolutie in Columbia, die een deel van de stad Bo gota in puin legde, is uitge groeid tot een zaak met een belangrijk internationaal as pect. Leek het aanvankelijk een zuiver binnenlandse kwes tie, een strijd tussen libera len en conservatieven, door de jongste verklaring van Mars hall is alles onder een volko men ander licht komen te Minister Marshall, die als deelnemer aan de pan-Ameri- kaanse conferentie in Bogota, de revolutie van zeer dicht bij heeft kunnen volgen, zij 't ingesloten in het gebouw van de Amerikaanse ambassade, heeft de opstand ronduit de eerste grote communistische actie genoemd op het Weste lijk Halfrond sedert het ein de van de oorlog. Dit is niet slechts een zaak van Columbia of Zuid-Amerika, voegde hy er aan toe, dit is een wereld aan gelegenheid. William Hardcastle, Reutcr's speciale cor respondent in Bogota, heeft er nadere bijzon derheden over geseind. Hoge functionarissen van de Amerikaanse de legatie zijn er volgens hem van overtuigd, dat de revolutie een com munistisch complot was. De bedoeling was de pan-Amerikaanse confe rentie te doen misluk ken, het prestige van Marshall te schaden en misschien zelf3 zijn le ven in gevaar te bren gen. De Columbiaanse regering zou reeds twee Russen en dertien an dere buitenlandse com munistische agenten hebben gedood of ge vangen genomen. De re gering heeft ook onmid- delijk de betrekkingen mei de Sowjet-Unie verbroken. Tn hoeverre zijn deze feiten juist? Het is moeilijk uit de enigszins verwarde berichten een juiste conclusie te trek ken. De communisten zullen ongetwijfeld de beschldigingen als anti-communistisch aan de kaak stellen. Een man als Marshall evenwel zal zeker niet lichtvaardig ten aanhore van de gehele wereld Moskou in staat van beschuldiging stellen. De gevolgen zyn daar voor te ernstig. De publieke opinie in de Ver. Staten zal nu nog meer op anti-Russisch kookpunt komen, juist nu 'n kalmering van de gemoederen hard nodig is. Naar wordt verwacht zal de ?an-Amerikaanse conferen- ie, die toch over enkele da gen zal worden voortgezet, onder de indruk van de ge beurtenissen een resolutie aan nemen, die in krasse bewoor dingen het communisme zal veroordelen. Ieder der repu blieken zou plechtig moeten beloven alle mogelyke maatre gelen te nemen om hét in hun gebied uit roeien. Waarmee derhalve de Zuid- Amerikaanse regimes officieel een vrijbrief zouden krijgen om de communistische party- en geheel te verbieden en buiten de wet te stellen. Bo gota kan het sein worden van een grote anti-Sowjet-kruis. vaart in Zuid-Amerika. Arsenal sluit een verzekering. Arsenal heeft zestien spelers en zeven offi cials, die in Mei a.s. per speciale Constella tion naar Portugal zul len vliegen, waar de kampioenen van de eerste divisie twee wedstrijden zullen spe len, voor een totaal be drag van 390.000 pond verzekerd. Dit komt neer op 20.000 pond per speler en 10.000 pond per official. PROVINCIES (N COLUMBIA vV? VENEZUELA o - r":-" botaca.' „A rlcttiot :A vs TA 'Al \Centrvm -A-zve' t -1 Eersie scheepslading t tarwe onderweg. Do eerste leverantie In het kader van dc Marshaü-hvrip aan Nederland zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 ton tarwe, die met het ss. „Prins Willem n" vervoerd zal worden. Dins dag, do eerste dag van de uitvoering van het .plari- Marshall, is men met de la ding to Galveston begonnen. Het schip is thans onder weg. Na een zware strijd van zes uur, waarin een sterke Arabi sche strijdmacht op de berg Scobus bij. Jeruzalem lang zaam een Joods convoo» ver nietigde, hebben Engelse sol daten ingegrepen. Zij redden verschillende Joden uit de brandende wrakstukken. Min stens 5 Arabieren werden ge dood door het zware Engelse mitrailleurvuur. In de onmiddellijke omge ving van het convooi telde men 35 meestal brandende, lichamen van Joden. Eén En gelsman werd gedood. Rusland tegen Triëst-oplossing. Radio Moskou heeft meege deeld, dat op het Britse mi nisterie van buitenlandse za ken een nota is overhandigd, waarin de Sovjet-Unie 't voor stel van Amerika, Engeland en Frankryk om Triëst aan Italië terug te geven, ver werpt. noodgebieden afgestapt wor den van de woningbehoefte. Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen kunnen het zelf niet helpen, dat zg niet wel varend zijn en de mensen er weg willen. E^arom eisen zy dat door wederopbouw van hun steden en dorpen weer aantrekkelijke woongelegenheid wordt gescha pen en dat d8 opbloei van hun verwoeste welvaart in de hand wordt gewerkt in plaats van belemmerd door kunstmatige beperking van het bouwvolu me. Niet eens met de vorming van Negsra Pasoendan. Koesoema Atmadja, voor zitter van de republikeinse hoge krijgsraad, heeft gewei gerd bet verzoek van V/ira- nata Kossoevnah om de for matie van het eerste kabinet van de Negara Pasoendan op zich te nemen. Hij zeide het niet eens te ziin met de vor- ming van de Negara Pasoen dan. De Kóningin nasr 't Loo. H. M. de Koningin is voor nemens 15 April a.s. naar het Loo te vertrekken voor haar zomerverblijf. Rotterdam overvleugelt Antwerpen. Naar de „Gazet van Ant werpen" schrijft, blijkt uit de cijfers over de maand Maart, dat Antwerpen niet langer dc eerste haven van het vasteland is. Rotterdam neemt thans de eerste plaats in met een ver keer van 2 millioen register- ton, waartegenover Antwer pen staat met 1.6 miliioen re gister ton. Een waarschuwing te New York. „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernietigen in dien de na-oorlogse afzet- moeilykheden niet worden overwonnen", aldus heeft de Nederlandse afgevaardigde A. H. Boerma voor de Raad van de Voedsel- en Landbouw organisatie te Washington verklaard. Van de 850.000 ton groenten die Nederland on der normale weersgesteldhe den dit jaar zou produceren, zou 400.000 ton voor de ex port beschikbaar zyn. Hier van zou momenteel slechts 200.000 ton geëxporteerd kun nen worden. Nieuwe bonnen voor werkkleding. Thans ziin ook de bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. BESPREKINGEN MET BURGEMEESTERS. Te Zierikzee en Goes. In de rij van ministeriële be zoeken, vertoeft thans de mi nister van binnenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman twee dagen in Zeeland, om zich op de hoogte te stellen van de verschillende problemen. De Minister, die vergezeld is van zijn secretaris-generaal, dr. M. J. Prinsen, begon Dins dagmorgen zijn tocht door Zeeland met een bezoek aan Schouwen; en Duiveland. Na aan het veer Anna Jacobapol- der-Zijpe te zijn verwelkomd door de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Ged. Staten van Zeeland, werd naar Zierikzee gereden. Daar vond in het gemeentehuis een bespreking plaats met de bur gemeesters van de gemeenten op Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland. KOMT HET ENGLAND—SPIEL NIET AAN DE ORDE? Bedrogen bruid wordt als getuige gehoord. (Van een bijzondere medewerker) Vrydag 13 April begint in het Gerechtsgebouw aan de Noordsingel te Rotterdam het groto proces tegen de beruch te verrader Anton van der Waals, de thans 35-jarige S. D.-kneeht, die in de bezet tingsjaren,. door uiterst geraf fineerde spionnago in de krin gen van het verzet vele hon derden slaclitbffers heeft ge maakt, Tijdens het proces, dat min stens vijf dagen zal duren, zullen slechts een beperkt aan tal vorraadgevallen worden behandeld. Drie-en-tachtig ar restaties, die hij voorbereidde, deed ten uitvoer leggen of per soonlijk verichtte, zijn hem ten laste gelegd; 38 der gear resteerden zijn niet terugge keerd Voort', za! do spion verant woording hebben af te leggen voor de moord op zjjn huis knecht J 51. van der Meer, die hij in Maart 1945 onder de gemeente Tienhoven met een revolver neerschoot, teneinde met d- papieren van zijn slachtoffer te kunnen onder duiken. Een tweede moord, die in October 1944 plaats vond C-'A boord van zijn te Aals meer liggende woonschuit en waarbjj de huisknecht H. Mos- sinkoff als slachtoffer viel, is de verdachte niet ten laste gelegd, omdat, het moeilijk schijnt te zijn daarvoor het wettig en overtuigend bewijs te leveren. Er bestaat voor dit proces alom in den lande uitermate veel belangstelling omdat men hoopt, dat thans eindelyk het mysterieuze spionnagedrama van het England-Spiel, dat voor het Nederlandse verzet zulke verschrikkelijke gevol gen heeft gehad, in een open baar proces tot in details zal worden onthuld. Wij hebben reden om aan te nemen, dat deze verwachting onvervuld zal blijven. De samenstelling van de tegen Van der Waals uitgebrachte dagvaarding toont aan, dat het probleem van de contra-splonnage door middel van besmette radiozen ders volkomen op de achter grond zal blijven. Van der Waals za! slechts beschouwd worden als een V-Mann, zij het dan ook als een der meest „succesvolle", die in ons land hebben geopereerd. Niettemin blijft natuurlijk de mogelykheid open, dat het verhoor 'van de getuigen Jo seph Schreieder en kolonel J. M. Somor, die leider was van ons Bureau Inlichtingen te Londen, enig licht in deze kwestie zal brengen, tenvijl het overigens niet uitgesloten is, dat de verdediger, mr. Van der Starp. zal trachten de achtergronden van het ver raad in een scherp licht te stellen. GETUIGEN. Van de getuigen, die ge dagvaard Zijn om tegen Van der Waals te getuigen, noe men wij nog de heren J. J. Vorrink, jhr. W. A. Gevels Deynoot, W. J. M. J. d'Aquin, J. van Tyen, K. R. van Staal en de S.D.-chef H. Haubrock-. Ook het meisje, dat Van der Waals zo schandelijk bedroog door met haar onder valse naam en in de rol van „ver zetsstrijder" een huwelijk aan te gaan (dat nog te Nieuw- Loosdrecht kerkelijk werd be vestigd!) de nog jeugdige Corrie van Held zal als ge tuige gehoord worden om te vertellen, hoe de boef haar in de Russische zóne van Duits land bracht met de bedreiging, dat zij zo» worden vermoord als ze nog ooit poogde naar Nederland terug te keren. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft Van der Waals het voor nemen om zijn verdediging te baseren op het fantastische verhaal, dat hij alle misdaden heeft bedreven in opdracht van een Engelse spionnage- agent, die hij „John" noemt. En voorts is het niet uitge sloten te achten, dat hij een uiteenzetting zal geven van het werk, dat hij na de bevrijding van Nederland als agent van de Second Canadian Field Se curity in Duitsland heeft ver richt. (Nadruk verboden) De regering betaalt 75 van de Wederopbouwkosten. Levendig verlangen om te bouwen. Hoe staat het met de nieuw bouw van de kerken in Zee- Deze belangryke vraag heb ben velen zich gesteld in de achterliggende jaren en het antwoord is niet altyd even bemoedigend geweest. Het herstel wilde hier en daar wel vlotten, maar met de nieuwbouw van totaal ver dwenen bedehuizen moest aanvankelijk nog gewacht worden. Er is nu voor dit jaar een regeling getroffen, die Wat meer schot zal brengen in de nieuwbouw. De kerken hebben name- lyk een „bouwcapaciteit" toegewezen gekregen van het ministerie van weder opbouw en zy mogen zelf beslissen hoe zij die toe wijzing zullen besteden, al moet het Departement uiteraard het laatste woord houden. Van de Bouw- en Restau ratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk vernamen wy, dat de Ned Herv. Kerk in 1948 voor een bedrag van 2V2 millioen gulden mag bou wen. Wat Zeeland betreet, heeft de Commissie 'n breed stand punt ingenomen. Zy stelde vast, dat West Zeeuwsch- Vlaanderen als zwaarst ge troffen gebied voorrrang moest heoben, en daarom plaatste zy de herbouw van de kerken te Sluis en Schoon- drjke op haar lijst voor 1948. De kosten van de kerk te Schoondijke werden destijds begroot op 120.000,—, maar nadien is de toren geschrapt en zijn er nog kleine bezui nigingen aangebracht, zodat de bouw goedkoper zal wor den. De kerk te Sluis was met toren en catechisatielokaal begroot op f 285.000,Ook daar zal wellicht nog bezui nigd worden. De Bouw- en Restauratie commissie van de Ned. Herv. Kerk in Nederland heeft in de achterliggende jaren heel wat arbeid moeten verzetten, allereerst om tot een bere kening van de schade te kun nen komen. Wij weten nu, dat er 70 verwoeste Ned. Herv. Kerken in Nederland .opgebouwd moeten worden, dat er 100 zwaar beschadig de en 150 licht beschadigde waren Nadat de verwoesting en beschadiging was vastgesteld, kon een plan voor herstel worden opgemaakt. Wat de nieuwbouw betreft, kon men het vorig jaar aan twee kerken beginnen, name lijk een te Kruisland en een te Bleskensgraaf. Dit jaar hoopt men het tot dertien kerken te brengen, waaron der tien door de oorlog ver woeste zijn. "iW- Er is op het ogenblik by 'de kerkbesturen een levendig verlangen om te bouwen en ook de ge meenten, die geen oorlogs schade hadden, komen met dringende behoeften *»at betreft verenigingslokalen, jeugdgebouwen enz. Deze verlangens worden door de Bouw- en Res'taura- tiecommissie zorgvuldig afge wogen. Wat de kerkelijke finan ciering van de nieuwbouw be treft/ is een regeling getrof fen, waarby de noodlijdende kerken geadopteerd worden door gemeenten, die steun jtunnen en willen verlenen. Bovendien is by tie re gering een oorlogsschade regeling in voorbereiding, die voor de kerken be paald gunstig is. De ker ken zullen namelyk 75 ontvangen van de weder opbouwkosten voor dc kerkgebouwen en 65 van de kosten voor de wederopbouw van pasto rieën en andere kerkelijke gebouwen. Uiteraard betekent dit niet, dat de kerken nu opeens uit de financiële moeilijkheden zijn. Zij zullen, voordat de uitkeringen afkomen, zelf het begin van de bouw en repa ratie moeten financieren, want ze kunnen pas gaan „trek ken" zodra er rekeningen overgelegd worden. Maar voor die problemen zijn .wel oplossingen te vinden, vooral als de adopterende kerken zich flink roeren. De indruk bestaat, dat wat deze financiering betreft 'n gematigd optimisme thans wel gerechtvaardigd is. Curafao blijft trouw aen Nederland. Dr. Da Costa Gomez, de lei der van da pas opgerichte na tionale volkspartij, heeft klare taal gesproken in antwoord op het voorstel van Romulo Betcncourt op de Pan-Ame rikaanse conferentie om de ólurop. gebieden in de West bii plebisciet te laten beslis sen of zij autonomie verlan gen of zich bij een Amerik. ••eoubliek wensen aan te slui ten. De party van De Costa Gomez, die nu vermoedelijk da machtigste is, heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt gewezen op de bevredi gende resultaten van de Ron- detafel-eonferentie en het in uitzicht gestelde zelfbestuur van de voorgenomen grond wetsherziening en waarin wordt verklaard, dat net volk van Curasao binnen bet Ko- ninkryk der Nederlanden wenst te blijven, in trouw aan Oranje. Het wenst de verkre- fen autonomie niet over te ra'gen aan een Amer. repu bliek. Demonstratie te Djocja. By de aankomst van de Ne derlandse delegatie Maandag avond om 20 uur, werd het station te Djocja overstroomd door een menigte, die naar de reizigers opdrong en beledi gingen schreeuwde en spuwde naav Aboelkadir en Hoessein Djajadinigrat. Abdoelkadlr's secretaris, Gandi, incasseerde do voor zijn chef bestemde stokslagen. Het volk kon door do geringe politiemacht niet worden bedwongen en deze deed hiertoe ook geen pogin gen. De treinreizigers werden gedwongen spitsroeden te lo pen door de schreeuwende, slaande en spuwende menigte, op hun weg naar de auto's. Vrijwel alle reizigers van de Nederlandse delegatie en de pers ztjn hierbij iets van hun bezit!ingen kwijtgeraakt. Sommigen raakten vulpen nen. portefeuilles met inhoud, geld en papieren kwijt. De ca mera's van de fotograaf van de R.V.D. en de correspondent van Aneta werden door de menigte gestolen. By de republikeinse delega tie zal zeer ernstig worden geprotesteerd. Ditmaal van Botwinnik. In do twaalfde ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap schaken heeft Botwinnik, met wit spelend, In 86 zetten van Euwe gewon- Verschillende belangryke kwesties zijn hierbij besproken, zoals de toepassing van de Woonruimtewet, de Straatbe lasting in gemeenten met wei nig straatlengte en veel pol derwegen en dijken, waarvoor reeds een hoog dijkgesehot be taald wordt, het bijpassen van tekoreen der gemeenten, die door de evacuatie noodlijdend zijn geworden. Ook het politie- vraagstuk is ter tafel geko men, met name de surveillance in gemeenten met Rijkspolitie. Ook over de aanwerving van reserve-politie werd van ge dachte gewisseld. Uitvoerig is stilgestaan bjj de tegenstelling tussen stad en platteland, welk vraag stuk feitelijk een diepere ondergrond heeft, n.l. dp te genstelling tussen de cen trum- en randgewesten van het land. Juist op cultureel, economisch en sociaal ge bied staat Zeeland bü ande re gewesten ten achter. De Regering bezag dit vraag stuk momenteel enkel van uit bet standpunt 'van de classificatie, welke uitgangs punt te eng geoordeeld werd. Gevraagd werd het daarheen to lelden, dat in de Rege ringscommissie, welke het vraagstuk dei- classificatie behandeld, ook een verte genwoordiger van Zeeland benoemd kon worden. Ook de vermakelijkheidsbe lasting is een onderwerp van beraadslaging geweest. Voor wat Zierikzee' betreft is er re den om aan te nemen, dat de Regering er niet afwijzend te genover staat, wanneer Zie rikzee het geldend tarief niet verhoogt. Teneinde een beter politie toezicht ,op de dorpen te be vorderen. heeft de Minister er geen bezwaar tegen dat ten deze nauwer samengewerkt wordt tussen gemeente- en rijkspolitie. naar beveland. Na afloop van deze confe rentie werd langs de vogel- broedplaatsen naar Haamste de gereden waar in de „SchouwseBoer" de lunch werd gebruikt. Vervolgens be gaf het gezelschap zich weer naar Zierikzee, vanwaar per boot de reis naar Katseveer werd gemaakt. Vandaar ging het naar Goes, waar in het stadhuis de burgemeesters van Zuid- en Noord-Beveland gele genheid hadden hun wénsen en problemen aan de minister voov te leggen. Verschillende reeds in Zierikzee besproken onderwerpen kwamen ook hier ter tafel, terwijl verder de ministeriële aandacht o.m. werd gevraagd voor de elec- trificatie van de Zeeuwse spoorlijn, de materialentoewij- zing voor wederopbouw en de vermakelijkheidsbelasting. De minister zei wat dit laatste betreft, een open oog te heb ben voor de moeilijkheden wel ke uit deze verhoogde belas ting voor hst culturele leven op het platteland kunnen voortvloeien. Een aardige dis cussie ontspon zich ook over het centraal bouw- en woning- toezicht op Zuid- en Noord- Beveland, gi ek\ w ijziging. Vervolgens hebben in een af zonderlijk onderhoud de bur gemeesters van de gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland de problemen naar voren ge bracht welke een eventuele sa menvoeging van gemeenten in die omgeving met zich mee brengt. Tenslotte hebben B. en W. van Goes nog de Gasthuis- kwestie met de minister be sproken en in het bijzonder ge wezen op de-zware financiële lasten voor de gemeente Goes, die alleen de tekorten moet dragen, terwijl voor een groot deel door inwoners van de bui tengemeenten van dit zieken huis gebruik wordt gemaakt. De Minister, die des avonds met liet college van G.S. in „de Korenbeurs" te Goes het diner gebruikte, heeft vanochtend vandaar de tocht voortgezet naar Walcheren, waar te Mid delburg een bespreking met de burgemeesters van Wal cheren plaats vond. Het be zoek aan Zeeland wordt van daag besloten met een bezoek aan Sluis en Tcrneuzen. DÊ VOORSPEL T WESTE' IJKE WIND. Geldig tot Woensdagavond. In het Noorden van het land veel overdrijvende wolkenvel den, maar overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden van het land wat meer bewolking en wat kouder dan gisteren. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1