De herdenking van de gevallenen NIEUWS UIT ZEELAND Gemeentebegroting van Vlissingen Haven van Breskens meer dan slecht LAATSTE NIEUWS Walcheren. Tochten naar de Waalsdorpervlakte en Westduin op 4 Mei. r~ Monument op duintop. Ter gelegenheid van de na tionale herdenking op 4 Mei, zal aan de avond van die dag behalve de „stillo tocht" over de Waalsdorpervlakte nog een tweede tocht worden gehou den en wel naar „Westduin", de begraafplaats, waar de ge allieerde vliegers en de leden van do „Stykelgroep" rusten. Op de Waalsdorpervlakte is een viertal houten kruisen op- fericht, dat dienst heeft ge- aan bij de Duitse fusillades en dat daarvan de sporen, in de vorm van kogelgaten nog draagt. Op deze plek zullen ook de bloemen kunnen worden neer gelegd. Ruim 200 Nederlan ders vonden in deze omgeving de dood en 120 zgn thans op gegraven en geïdentificeerd. Óp do Waalsdorpervlakte zullen offerblokken worden opgesteld, waarvan de inhoud voor de nabestaanden der ge- fusilleerden bestemd is. Het ligt in (le bedoeling, de fusillade plaats te laten zoals zU Is: dat wil zeggen: zoals degenen, dio daar de dood von den, het vaderland voor het laatst hebben gezien. Wel Is men van plan, als do benodig- Dwarsdrijverij van dwarskuilvissers De dwarskuilvissers uit Har derwijk, Lemmer, Spakenburg, Bunschoten en Volendam heb ben geprotesteerd tegen de vastgestelde datum van 1 Mei, waarop met do dwarskuilvis- serij mag worden begonnen. De vissers dreigen op 20 April uit te varen en met de vangst te beginnen, hetgeen een vorm van „opstand" zou betekenen, welke met de no dige hulp van politiezijde zou moeten worden onderdrukt. De vissers betogen, dat hun dwarskuileisen geen dwars drijverij betekent, omdat, naar hun oordeel, uitstel tot de eer ste Mei hun van noodzakelijke verdiensten zou afhouden. Het departement voor land bouw en visserij heeft na nieu we overweging geen aanlei ding gevonpen om het seizoen voor dwarskuilvisserij op het IJsselmeer eerder dan 1 Mei a,s. te openen. Tarieven fietsenstallingen. Het tarief voorfietsenstal lingen is met Ingang van 17 April ln het gehele Tand uni form geregeld. In een over dekte stalling bedraagt dit per keer voor flets of motor fiets ten hoogste 5 ct., in een overdekte stalling per dag voor een "flets 10 ct., voor een motorrijwiel beneden 125 cc. 15 ct. en boven 125 cc. 20 ct. Wordt het .voertuig niet te ruggehaald dan mag voor el ke volgende dag resp. 5. 10 en 15 ct. worden berekend. Eduard Verkade 70 jaar. Op 15 Juni hoopt de oud- acteur Eduard Verkade zijn 70ste verjaardag te vieren. De Haagse schilder Antdon van Welie heeft hem geschilderd als „de duivel" een rol, welke Verkade zo menigmaal ver tolkt heeft. Het ligf in de be doeling, dat dit schilderij te zijner tijd in de Haagse Kon. Schouwburg komt te hangen. de gelden bUeengebracht zijn, op de nabijgelegen duintop een monument op te richten. Rondom de fusillade-plaats werden vele graven gevonden. Er achter ligt het zogenaam de „Rautergraf", waar de „fu ror teutonica" op 8 Maart 1945 vijftig Nederlanders neerknalde als repressaille op de aanslag op Rauter. Op 2 Mei zal in alle kerken van ons land een bidstond voor het vaderland gehouden wor den. AFFICHE. Voor de nationale herden king heeft W. Gerard Teunis- sen een affiche ontworpen, waarbij de gevallenen van le ger en vloot en Illegale strijd krachten zijn voorgeteld door een figuur met helm. De nabestaanden zijn voor gesteld door een jonge vrouw, die deze feiten overdenkt. Troepen van kleine landen naar Palestina. De correspondent van de New York Times te Lake Succes meldt, dat de Ameri kaanse delegatie bii de N.V. de mogelijkheid bespreekt Tïelgië, Brazilië, Nederland. Noorwegen, Denemarken en Zweden of enkele van deze landen te bewegen troepen naar Palestina te zenden voor het handhaven van de orde tijdens het voorgestelde tij delijke beheerschap. Dit plan zou buiten de Veiligsheids- raad om gaan. De „nieuwe" mode. 'n Mijnwerker uit Alas ka keerde na jaren naar de beschaafde wereld terug. Hij stfepte in de trein naar New York en kwam to zitten tegen over een dame, die ge kleed was volgens de mode 1948. Zo groot was z'n en thousiasme, dat hij niet kon nalaten aan de da me een compliment te maken: „Dames, gekleed zoals U, heb Ik sedert dertig jaar niet meer in Alaska gezien. Ik heb er altijd naar terugverlangd". Standbeeld van Roosevelt onthuld. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft Maandagmorgen te Londen op het Grosvenor Square in het West-End, in tegenwoordigheid van de Britse koninklijke familie en een grote menigte, het bron-' zen standbeeld van wijlen president F. D. Roosevelt ont huld, dat het eerbetoon van Groot-Brittannië aan deze staatsman tot uitdruk king brengt. Koning George leidde me- vrpuw Roosevelt naar het te onthullen standbeeld. Ter wijl het doek werd wegge trokken werd het Ameri kaanse volkslied gespeeld. Koning George hield een toespraak, waarin hii zeide dat dit standbeeld het volk van Groot-Brittannië zou blijven herinneren aan het beiang van de waarde van de kameraadschap in oorlogstijd van het Britse en het Ame rikaanse volk. Winston Churchill woonde, met de leden van de huidi- ee regering, de plechtigheid bij. Vele Amerikanen slachtoffer van „Spaanse schatgraver". „American Weekly" schrijft ovêr de activiteit van de „Spaanse schatgraver" in de ~r.S.: „De zwendel van de ipaanse gevangene is weer in het leven geroepen. Dagelijks ontvangen Amerikanen brie ven, waarin hun aangeboden wordt op een gemakkelijke manièr 150.000 dollar te ver dienen. Per jaar bedroeg de buit van de zwendelaars ge middeld circa 600.000 dollar. Per maand worden de V.S. overstroomd met 10.000 tot 15.000 van de bekende brieven met het verhaal van een ban kier uit Vera Cruz, die in moeilijkheden Is geraakt. Gemiddeld maken de zwen delaars drie Amerikaanse slachtoffers per week. Som migen, die na hun aankomst in Mexico achterdochtig werden, zijn vermoord en wérden be roofd." Nieuws in een Notedop De Ned.-Indische rege ring heeft een commissie in gesteld, die de versnelde af koop van de z.g. particuliere landerijen ter hand zal -ne men op West-Java. Javaanse opgezetenen op deze landen waren verplicht tot arbeid voor hun landheren. Nederland zal 300 ton gele kool, 300 ton peen, 5000 ton consumptieaardappelen en 5000 ton pootaardappelen naar Tsjecho-Slowaküe kun nen exporteren. Van 30 April tot 9 Mei zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de 27e R.A.I.-ten- toonstelling, de eerste na de bevrijding, worden gehouden. In een officiële Griekse verklaring wordt gezegd, dat de Griekse guerillatroepen thans naar schatting 30.000 man tellen tegen 12.000 het vorig jaar. De heer L. Neher, gede legeerde van het opperbe stuur in Indonesië, is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De bii het N.V.V. aange sloten Nederlandse Vereni ging van Spoor- en Tram wegpersoneel schreef dezer dagen het 25.000ste lid in. Meer dan 20 millioen cigaretten, geschat op een waarde van 25 millioen gul den. zün deze week door Britse ambtenaren op de BerUinse zwarte markt in beslag genomen. SCHAKEN Reshevsky strijkt de vlag. Maandagmiddag werd de Zondag afgebroken partij uit de elfde ronde tussen Smys- lof en Resjhevsky in Moskou voortgezet. De belangstelling was wederom zeer groot, hetv feen voor Reshevsky aanlei- ing was aan Kotof, die als arbiter optrad, te vragen waarom er zoveel mensen kwamen kijken naar een strijd die toch niet erg lang meer kon duren. Kotof antwoordde dat Reshevsky bekend stond als een slimme vos, doorkneed in de', kunst van Verdedigen, vooral wanneer de situatie hachelijk scheen, en dat de Moskouse schaakliefhebbers nu graag wilden zien welke streken hg nog op zijn com- pas had. Reshevsky gaf hier op met een zucht ten ant woord dat het helaas te laat was om nieuwe listen te bedenken. Met dat al verdedigde hij zich taai, zonder dat hg er evenwel in mocht slagen een kansje op remise te ontdek ken. De witte koning zocht en vond zgn weg naar de zwarte pionnen, en toen het bij de 52e zet duidelijk werd dat* nieuwe verliezen voor zwart onvermHdeHjk waren, streek Reshevsky de vlag. BILJARTEN Van de Pol behoudt zijn titel. Van de Pol heeft zifn laatste partij tegen de Fransman Chassereau gewonnen en daar mee z\jn Europees kampioen schap 71/2 biljarten gepro longeerd. HU werd eerste in het eind klassement met 16 match- funten, voor Vingerhocdt met 2 en Feraz eveneens met 12 matchpunten. De eindstand was: 1. v. d. Pol (Ned.) 16 140 18.92 2. Vingerhoedt (B.) 12 169 18.31 3. Ferraz (P.) 12 79 15.— 4. Chassereau (Fr.) "10 132 17.91 5. De Leeuw (Ncd.) 10 102 17.53 Van de Pol vestigde met 18.92 een nieuw Europees re cord van het alg. gemiddelde (oud record, tevens wereldre cord, G. van Belle 16.47, we reldkampioenschap Luik 1939). Communistische vragen aan twee ministers. Het Tweede Kamerlid Haken (Comm.) heeft aan de minister van oorlog schriftelijk ge vraagd, of het juist is. dat men Schiermonnikoog als oe fenterrein voor anu-tankge- schut wil gaan gebruiken en zo ja, of de minister niet van mening is, dat hierdoor een be langrijk recreatieoord verloren gaat. Zijn fractiegenoot Stokvis heeft bij de minister van Justi tie naar de juistheid geïnfor meerd van het bericht, dat een raadsheer in 't Bjjz. Gerechts hof te A'dam in een vergade ring te Zwolle heeft verklaard, dat, wanneer de regering niet wilde overgaan tot heroprich ting van de Bijz. Vrijwillige Landstorm, men dit illegaal behoorde*te doen. De Joodse staat De algemene Zionistische Raad heeft besloten een on afhankelijke Joodse s.aat met ingang - van 16 Mei te pro clameren. Geschil in Amerikaanse mijnbouwindustrie bijgelegd. Het geschil tussende mijn werkers en de mjjnbouwon- dernemingen in de V.S. is oijgelegd. John Lewis heeft Maandag de 400 000 stakers medege deeld, dat hun verzoek inza ke de pensioenen is ingewil ligd. Venvacht wordt, dat de op 15 Maart begonnen staking thans zal eindigen. Reuter meldt nadep, dat Lewis een gedeelte van zijn eis heeft moeten laten vallen. Het pensioen van 100 dollar per maand zal niet op 60, doch op 62-jarige leeftijd wordert toegekend aan mijn werkers, die 20 jaar dienst hebben gedaan, bovendien al leen aan diegenen, die in mijnen werkzaam waren, wel ke bijdragen aan het wel vaartsfonds, en niet aan alle verenigde mijnwerkers, zoals door Lewis was voorgesteld. Woensdagmorgen moet Le wis voor de rechtbank ver schijnen, om zich te verdedi gen tegen de beschuldiging, dat hij de staking niet heeft afgelast. In Februari kwamen 1447 woningen klaar. In de maand Februari kwa men, volgens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek, 1447 wo ningen gereed, 20 hiervan zijn ingericht voor bewoning door meer dan één gezin. Deze 1447 woningen waren als volgt over de provincies vedeeld: Groningen 36. Fries land 32, Drenthe 74, Overijssel 69, Gelderland 248, Utrecht 43, Noord-Holland (zonder Amsterdam) 113, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 146, Zeeland 112, Noord- Brabant 384, Limburg 132, Amsterdam 14, Den Haag-geen en Rotterdam 44. Gedurende de maand Febru ari werd begonnen aan 1805 nieuwe woningen, terwijl er aan het eind van Februari 41.131 woningen in aanbouw waren. Een Frans „Bristol"- vliegtuig, dat op weg was van Bordeaux naar Casa blanca, is te Algeciras bii Gibraltar neergestort. Vier inzittenden werden gedood. Ridderkerk helpt Walcheren. ACTIE HEEFT REEDS 1500 OPGEBRACHT. De burgemeester van Rid derkerk, de heer J. H. Cre zée, die van 1908 tot 1911 vo lontair was ter gemeentese cretarie van Westkapelle, voelt nog steeds een grote liefde voor Zeeland in het algemeen en voor Walcheren in het bijzonder. Om zijn steentje bij te dragen voor het grote werk, de oude schoonheid van het eiland te rug te winnen, heeft hii een actie in het leven geroepen met het doel geld in te zame len ten bate van de Stich ting Nieuw Walcheren. Zijn geestdrift wist hii op de be volking over te dragen, met het verheugende gevolg, dat tot nu toe reeds een bedrag van 1500 bij elkaar is ge kregen. Dit is echter nog met het definitieve resultaat, want de actie wordt onver minderd voortgezet. Tevens is in Rjdderkerk op verschillende scholen ge start met de z.g. struikenac tie van Nieuw Walcheren: de kinderen planten een of meer struiken a raison van één kwartje en werken daardoor daadwerkelijk mede aan de verfraaiing van Walcheren, waarvan zij allen de, onder wijzer of onderwijzeres heb ben horen vertellen. Bond van gepensionneerden. NIEUW BESTUUR VOOR AFD. ZEELAND. Maandagmiddag vergaderde de afd. Zeeland van de Alge mene Bond van gepension neerden te Middelburg. De vergadering was goed be zocht. De heer Foppele. hoofdbestuurslid, behandelde de voorgestelde wijzigingen van de Pensioenwet. De voorzitter, de heer Dekker en de heer Sitsen, secretaris der afdeling, stelden zich niet meer herkiesbaar. Beiden waren sedert de oprichting der afdeling bestuurslid. Bij acclamatie werd tot voorzit ter gekozen de heer Wijsveld en tot secretaris de heer But ler, beiden wonende te Vlis- singen en in de ontstane va cature in het bestuur werd gekozen, de heer Wollenberg •te Middelburg. Aan de heer Butler zal schriftelijk van zijn verkiezing kennis wor den gegeven. De beide ande re heren namen hun benoe ming aan. De afdeling Zee land telt momenteel ruim 350 leden, de gehele bond 32.000 leden met 67 afdelin gen. Spoorlijn naar Sas van Genl hersteld. Naar wij \rèrnemen, zal bin nen enkele weken het baan vak SluiskilbrugSas van Gent van de spoorlijn Ter- neuzenSas van Gent, dat in zeer slechte staat verkeer de. weer geheel in orde zijn gebracht. Nu tevens over de brug te Sluiskil weer het kanaal Gent—Terneuzen kan worden gekruist, is opnieuw een rechtstreekse spoorver binding TerneuzenGenl mogelijk geworden. DE OESTERVERZENDING. De oes'erverzending over de maand Maart 1948 be droeg als volgt: Nederland 241.599 stuks: België 918.840: Engeland 267.050: Duitsland 1.660: diverse landen 131.822: totaal 1.560.971 stuks. Jhr. van Doom ter aarde besteld. In de familiegrafkelder op het Moesbos te Koudekerke is Maandagmiddag onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van jhr. H. A. van Doorn, oud-burgemeester van Veere en Vrouwenpolder en van Oost- en West Souburg. Omstreeks half drie werd de kist door pachters van de overledene uit het sterfhuis gedragen, op een baar ge plaatst en met bloemen over dekt. Als spreker trad toen naar voren de heer D. A. van Lookeren Campagne uit Hengelo, die als zwager dankte voor de vele vriend schap, van de familie van Doorn ondervonden en het zonnige karakter, de liefde voor het Moesbos, voor Wal cheren en Zeeland schetste, welke de heer van Doorn ka rakteriseerden. Jhr. D. H. van Doom richt te woorden van dankbaar heid tot zijn overleden vader, voor alle zorg en goedheid waarmede hij zün kinderen steeds omringde en dankte voor de grote belangstelling. Daarna werd de kist door pachters naar de grafkelder gedragen en daarin bijgezet. Onder de aanwezigen merk ten wü o.m. op: de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de oud-Commissaris, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de burgemeesters van Middel burg, Vlissingen, Veere, Sou burg en -Koudekerke, verte genwoordigers van de Polder Walcheren en de Stichting Nieuw Walcheren en vele le den van bekende Zeeuwse fa milies. Stroomlevering door P.N.E.M. aan Zeeland verdubbeld. Aan het jaarverslag 1946 van de Prov. Noord-Brabantse Electriciteits-Mij. Is o.a. het volgende ontleend: Twee turbogeneratoren van 4000 en een van 15000 KW kwamen ln 1946 In bedrijf. Het was een topjaar wat stroom levering betreft. De aflevering aan de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits-Mjj. is ln verge lijking met het laatste voor oorlogse jaar nagenoeg ver dubbeld. DE KUNSTMATIGE INSEMINATIE VAN RUNDVEE. De deelnemers aan de kunstmatige inseminatie van rundvee, moeten niet zoals gemeld 25. doch 2 inleg- geld voor elke koe betalen. Dodelijk vuurwerk. Te Middellaar in Limburg wilde de heer N. een fosfor- granaat demonteren om zijn kinderen- een aardig vuur werk te laten zien, Op *een gegeven moment begon het projectiel te sissen waarop de heer N. de granaat wegwierp, met het gevolg, dat de gra- ■naat ontplofte. Een 8-jarig zoontje werd gedood en een 6-jarig dochtertje zwaar ge wond. Salarisverbetering ook voor lagere publiek rechtelijke organen. Zoals onlangs is gemeld, hebben de onderhandelingen tussen de vertegenwoordi gers van de organisaties »van overheidspersoneel en de re geringsdelegatie tot overeen stemming geleid op 'n aantal punten, betreffende de ver betering van de financiële positie- van het burgerlijk rijkspersoneel. Minister Wit- teman heeft thans aan de la gere publiekrechtelijke or ganen medegedeeld, dat de regering ermede accoord gaat. dat de gedoelde voor zieningen ook voor het perso neel dier organen toepassing vinden. In verband hiermede heeft de minister dienaan gaande concrete richtlijnen verstrekt. Neem een stukje kaas! In de nacht van op 10 April werd uit een grossierde- rij in boter en kaas aan de Singel te Amsterdam ont vreemd: 36.650 rantsoenbon- oen kaas, 3240 rantsoenbonnen boter, 5800 rantsoenbonnen margarine en oppiakvellen met coupures voor 49.490 rantsoe nen kaas. 9860 rantsoenen bo ter en 30 rantsoenen marga rine. Bovendien werden 30 guldens meegenomen. Vóór-bespreking in de raadsafdelingen. Aansporing tot zuinigheid, enige critiek op de woning- dienst, verbetering van de straatverlichting, instem ming met de verhoging der wethouderssalarissen, ver langen naar bevordering van vreemdelingenverkeer en stimulering van het strandleven, dat waren de hoofdpnnten. die ter sprake gekomen zijn bij de voorbe handeling van de gemeente begroting Vlissingen door de gemeenteraadsleden op 7 April j.l. Blijkens het rapport, dat uit gebracht werd door de rappor teur, de heer J. F. van Den deren, was een der leden dank baar doch niet voldaan over de financiële noodvoorziening van de regering voor de gemeen ten. Hg bepleitte een afzonderlij ke regeling voor de getroffen gemeenten. Spr. verzocht bjj de invoering van reinigingsrech ten een sterke progressie toe te passen. Deze spreker drong aan op de grootst mogelijke zuinig heid. Een ander lid vreesde, dat het zeer moeilijk zal zijn de begroting sluitend te houden. Een lid bepleitte subsidiever- hoging voor de Zeeuwse Her vormde Blaconessenverenlging en overbrengen van de geëva- cueerden naar plaatsen nabij Vlissingen. Verscheidene leden achtten met 2700.de jaarwedden van de wethouders nog te laag. Een lid meende, dat door le ningsconversie nog besparing is te bereiken. Bezuiniging op interlocale telefoongesprekken kwam aan een der ieden wen selijk' voor. Besproken werd de verhoging van de vergoeding voor leden van stembureaux en het verstrekken van sigaren. Een lid vond de salarissen der brandweerlieden ad 32.te laag. Geïnformeerd werd naar het bouwen van een nieuwe zweminrichting. Een lid vond de kosten van de Woningdienst veel te hoog: een ander lid wilde het aantal controleurs terugbrengen van 4 op 2. Een lid oefende critiek uit op het optreden van Woning- dienstambtenaren en was over de kwaliteit van de ambtena ren sceptisch gestemd. Enkele leden adviseerden een nieuwe secretaris te benoemen voor de cómmissies van advies en van bijstand voor de woning- dienst. Een ander lid wil ver groting van het bouwvolume en hij noemde het hoofd van de woningdienst absoluut ob jectief. Weer een ander lid noemt de taak van de woningdienst' zeer moeilijk, maar achtte het steeds terugkomen van klach ten opvallend. Verscheidene leden verzoch ten meer aandacht voor uri noirs en het plaatsen van nieuwe urinoirs. Geïnformeerd werd naar het carillon in de Jacobstoren en bepleit werd het opbergen van het Naere- boutstandbeeld om op die plaats een plantsoen te maken. Opvoering van de straatver lichting tot het maximum werd bepleit. Verscheidene leden vroegen aandacht voor de verbetering van verschillende straten, rio len enz. Gevraagd werd om bouw van een openbare lagere school in plan Oost. Uitbreiding van de cursus der- handelsavond school tot 44 weken werd wenselijk geacht door een der leden. Geïnformeerd werd naar de plannen tot aanleg van speel tuinen in de stad. Een ander lid wilde weten of. de Havendorp wel aan haar doel. Ook werden inlichtingen ge vraagd over de plannen tot inrichting van een nieuw te huis voor ouden van dagen. De aanstelling van een nieu we administrateur voor het Gemeentelijk Bureau voor So ciale Zaken kwam ter sprake. Steun werd gevraagd voor het vreemdelingenverkeer en gaarne zou een der leden iets naders weten over de vlieg veldplannen. Een ander lid bepleitte de in voering van uniforme vuilnis emmers voor de gemeenterel- nigingsdienst. Verscheidene leden bespra ken de verbetering van het strand, de zwemgejegenheid en de heropening van dé win kelgalerij. Middelburg 45-JARIGE TROUWE DIENST. Donderdag a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat de heer J. P. Luciëer in dienst trad bij het schildersbedrijf van de heer Heyboer te Middelburg. FEESTAVOND BUURTVERENIGING. De buurtvereniging „Dam poort en Omgeving" te Mid delburg hield Zaterdagavond ln „Mercurius" een zeer druk bezochte feestavond. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer J. A. Goedbloed. bracht de heer De Jonge,, die als conféren cier optrad, de aanwezigen ,gl direct in feeststemming. Eigen krachten verzorgden verder muziek, zang, toneel en volksdansen. Als speciale attractie was er een verlo ting. Vlissingen SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlis singen zal Woensdag in plaats van 11.3012 uur spreekuur houden van 910 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Als afsluiting van het reliëf werk in Nederland heeft het Noodfonds een bedrag van 9.000 overgemaakt aan de Doopsgezinde Broederschap hier te lande voor herbouw van verwoeste kerken met de be paling dat 8.000 daarvan aan de gemeente Vlissingen moet ten goede komen. Kantongerecht CLANDESTIEN WAPENDEPOT. Aan- de S0-jarige autover huurder L. H. te Nieuw- en Sint Joosland, thans gedeti neerd in het Huis van Be waring te Middelburg, was tenlaste gelegd het voorhan den hebben van wapens en munitie het was een klein arsenaal. Verdachte erkende ter zitting de feiten hem bij de dagvaarding telaste gelegd, Hg verklaarde voorts, dat hij munitie na de bevrijding had verzameld en de wapenen van diverse personen had opgekocht om deze te repa reren. Na verdachte voerde de verdediger, mr. P. C. Adriaanse, nog het woord. Verdachte, bij de Justitie geen onbekende, hoorde zich veroordelen tot 4 hechtenis- straffc-n van resp. drie, drie, twee en twee weken alles met verbeurdverklaring van de vuurwapenen en munitie. Marktberichten. VEILINGSVER. „WALCHEREN." 9 April 1948. Groenten. Andijvie 6376; Peen II 42—62: Prei 42—61; Uien 42—62; Witlof 30—64; Koolrapen 48; Stoof sla 29 47; Spinazie 6674; Gele Sa- vojje kool 2526, alles per kg. Bloemkool n 38; Bloem kool Hl 18; Glassla I 817; Glassla n 69, alles per stuk. Radijs 1220, per bos. Kerknieuws DB. S. U. ZUIDEMA. Dr. S. U. Zuidema, vanwe ge de stichting tot oprichting en instandhouding van bij zondere leerstoelen voor Cal vinistische wijsbegeerte aan openbare universiteiten en hogescholen benoemd tot bij zonder hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht in de Calvinistische wijsbegeer te heeft Maandagmiddag zijn ambt aanvaard. BIJBELDAG TE ANTWERPEN. Ook dit jaar zal weer een Bijbeldag te Antwerpen wor- dengehouden en wel op Zater dag 1 Mei. Uit Nederland komt een speciale trein met vertrekpunt Den Haag, en stopplaatsen Rotterdam D.P., Rotterdam- Feyenoord, Dordrecht, Roo sendaal, Esschen, Antwerpen. Er worden enkele predikan ten-delegaties der Ned. Herv. Kerk verwacht, welke ter plaatse de voorbereiding en de dag zelf bestuderen met het oog op de evangelisatie in Ne- Ernstige teleurstelling in (Vest Zeeuwsch- Vlaanderen over mededeling van minister Vos. Vereniging protesteert. Do mededeling van minister Vos dat er In 1948 en 1949 geen geld beschikbaar zal wor den gesteld voor verbetering van de haven van Breskens. heeft niet alleen in Breskens,1 geprotesteerd worden door de 7"burgemeesters van onze bad plaatsen, doch beter ls het dat de vereniging, die toch een ge heel district vertegenwoordigt, dit doet. Mede daarom ls het noodzakelijk dat de Vereni ging blijft bestaan. Getracht zal worden een nauwe samenwerking te be vorderen tussen de V.V.V.'s. om op deze manier meer voor Onze badplaatsen te bereiken. maar ln geheel West Zeeuwsch Vlaanderen een grote teleur stelling gewekt. Dat kwam tot uitdrukking In do Zaterdagmiddag te Oost burg gehouden vergadering van het hoofdbestuur met de werkgroepen van de Vereni ging West Zeeuwsch Vlaan deren. De heer S. de Vuljst wees op het belang van deze haven, die niet alleen voor Breskens, doch voor geheel het district van mote betekenis is.»De ha ven en de haven-terreinen ver keren in een desolate toestand. Wanneer men ook dit seizoen1 de moeilijkheden heeft gezien met de haringvloot, die toch eik jaar terugkeert, is ieder daarvan overtuigd. De bestrating op de haven terreinen is zo slecht, dat het niet meer mogelijk is daarop een kraan te plaatsen, omdat deze verzakt. Verlichting ont breekt. Het vervoer van sui kerbieten ondervindt steeds grotere stagnatie daardoor. Kortom, de toestand van de tegenwoordige haven ls nieer (lan slecht en daarom heeft de mededeling van de minister zeer veel verontwaardiging verwekt. De vereniging za' ontspanningsbarak tin het ook een krachtig protest beantwoordt mdlenen. STRANDSCHAP Niet alleen Zeeuwsch Vlaan deren is een „vergeten hoek". aldus de voorzitter, de heer Hoolhorst, doch geheel Zeeland, wat weer duidelijk blijkt uit het rapport over de badplaat sen, waarin de Zeeuwse kust zeer onvoldoende aandacht kreeg. Nu kan daartegen wel OORLOGSSCHADE. Uit bovenstaande blijkt wel dat de vereniging zich niet beperkt tot de behartiging van de belangen van de oor logsgetroffenen, hoewel deze toch op het ogenblik de be langrijkste is. De wet op de oorlogsschade werd dan ook breedvoerig besproken. Het bestuur zal ook op dit punt actief blijven. Er zal binnen kort een spreker worden uit genodigd. VERDELING WONING CONTINGENT. Hoe zal de verdeling z\jn van het woningcontingent over 1948? Zoals bekend mogen er ln West Zeeuwsch Vlaanderen over 1948 ruim 300 woningen worden gebouwd, maar men hoort niets over de verdeling over de verschillende gemeen ten, hetgeen ongerustheid ver oorzaakt bjj de adsplrant- bouwers. Ook hierover zal het bestuur inlichtingen vragen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2