PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Togliafti verliest terrein Vlissingen's woningbouw Opnieuw legervliegtuig neergestort 0£ BILT BOGOTA EEN HALF VERWOESTE STAD Columbia breekt met de Sovjet-Unie. Nederland exporteerde voor ƒ48 millioen vis. Militair vrachtvervoer gestaakt Vandaag W apenstiistandscommissie spoedig naar Pa'estina? Arbeider schoot meisie neer. Nieuwe Rijksgrondwet in ontwerp gereed. 191e Jaargang - No. 86 Dinsdag 13 April 1918 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks. ChristeliikeP(eestdagelt Airemeeo WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS. 25 et per week. t 3.20 per kwartaal: franco per post t 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 et ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P Z C Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr C 160. teL26. Het Wereldgebeuren Amerikaanse propaganda-campagtie bleef niet zonder uitwerking. Wat gebeurt er na de verkiezingen Toen Mussolini in opkomst was dacht Generoso Pope, de uit gever van een groot, in het Italiaans verschijnend dag blad jn Amerika, er niet aan de Italianen de raad te géven hun vrijheid tegen de fascis ten te verdedigen. Integen deel, de kolommen in zij^ blad waren vol lof over de prestaties van het het Itali aanse fascisme. Nu is dat an- ders, nu is de vrijheid de heer Pope dierbaar gewor den. Hij begon enkele weken geleden een grote campagne om alle Italianen in Amerika er toe te brengen brieven en telegrammen te zenden aan vrienden en verwanten in Italië, waarin hun gevraagd zou worden tegen de commu nisten te stemmen. Met suc ces. Duizenden en nog eens duizenden brieven kruisten de Atlantische Oceaan. Dat is dan nog slechts een onder deel van de grote propagan- da-actie vanuit Amerika. Ook de radiozenders zijn inge schakeld, de films, en alle mogelijke andere middelen van publiciteit. Daarbij ko men dan nog de acties van Marshall om indruk te ma ken op de publieke opnie in Italië, het voorstel om Triëst aan Italië terug te geven, de dreiging om de dollarhulp in te trekken ingeval van een commmunistische overwin ning. Wat kunnen de communis ten daar tegenover stellen? Niet veel. Zij hebben een stunt uitgehaald door in hun dagblad met veel lawaai „Ge heime documenten uit de Va- ticaan-dipldmatie" te publi ceren. Daarin wordt beweerd, dat het Vaticaan drie milli oen, lire heeft gespendeerd aan de verkiezingscampagne, van ,de Christen-Democraten en dat de Jezuïtenorde in de Oost-Europeese-landen spion- neert ten gunste van de Ver Staten. Voorts hanteren zij de gebruikelijke slagzinnen, waarin het volk wordt op gewekt zich niet te verko pen- aan de Amerikaanse im perialisten, die militaire ba ses zouden eisen. Naar hel zich laat aanzien verliezen de communisten in strijd van propaganda tegen pro paganda snel terrein. Men verwacht algemeen, dat zij :t tot ten hoogste 35 a 40 van de stemmen zullen bren gen. Vooral op de vrouwen, die zich meer dan de mannen laten leiden door het gevoel, waarop Washington en het Vaticaan zo sterk appelleren, hebben hun slagzinnen wei nig vat. De Russen zijn, even als elders in West-Europa, in Italië weinig populair. Het machtsvertoon van de rege ring de Gasperi heeft boven dien de weifelaars meer moed gegeven. Het is bekend, dat vele Italianen met lidmaat schapsboekjes van meer dan een partij in hun zak lopen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn De radio van de Colum- biaanse regering heeft be kend gemaakt, dat Colum bia de diplomatieke betrek kingen met de Sowjet Unie heeft verbroken. Deze zender heeft tevens ge meld, dat de afgevaardigden ter conferentie in Bogota be sloten hebben hun zittingen voort te zetten, „zodat het communisme niet kan zegevie ren over Columbia en de rest van de volken van het half rond". Communisten winnen Franse tussenverkiezing De Franse communistische partij heeft haar positie bij de tussenverkiezing voor de gemeenteraad van Epernay (nabij Reims) versterkt. De communisten behaalden tien zetels tegen negen in October j.l. De Gaullisten zeven zetels (verlies: twee), M.R.P. (on gewijzigd) en socialisten twee (verlies: één). Vele waarnemers beschou wen deze verkiezing als een proefverkiezing. Algerië vóór de Gaulle. De officiële cijfers zijn gepu bliceerd van de verkiezingen in Algerije. Het Algerijnse parle ment wordt gekozen door twee aparte groepen van kiezers, de Europese groep, bestaande uit 550.000 Fransen en de Moham medaanse groep van 1.300.000 kiezers. Zij kiezen elk 60 afge vaardigden. Van de 60 geko zen Europese afgevaardigden komen er 38 voor op de ge meenschappelijke lrjst van con servatieven en Gaullisten. Slechts 1 communist werd ge kozen. Van de gekozen 60 Moham medaanse afgevaardigden zijn er 43 onafhankelijken, die. de bestaande band met Frankrijk willen handhaven. De extreme nationalisten, die de onafhan kelijkheid van Algerije en aan sluiting bij de Arabische liga voorstaan, verwierven slechts 9 zetels. De Brits*Amerikaanse autoriteiten hebben opdracht gegeven, Berlyn's grootste electrische centrale, die in Juni 1945 door de Russen is leeggehaald, opnieuw in te richten. Togliatti, leider der Italiaanse communisten. Hoeveel stem men zal by Zondag krijgen? Nederlandse brieven naar Italië. Ook de Nederlandse katho lieke organisaties voeren thans een grootscheepse actie om door brieven de Italiaan se kiezers op te wekken niet op de communisten te stem men. Eén uur proteststaking Maandagmorgen is in geheel Italië van 10 tot 11 uur het werk neergelegd als protest tegen het beweerde ter dood brengen van 36 Ciciliaanse vakbonds-leiders. De protest-staking werd al gemeen opgevat als een krachtdemonstratie van het onder communistische leiding staande vakverbond. Op straat was weinig van de staking te bespeuren. Parti culiere auto's sloegen een goe de slag door tegen het drie voudige tarief passagiers te vervoeren, gedurende de tijd, dat de trams niet reden. 71/2 millioen voor oesters en mosselen. De Nederlandse vissery heeft in 1947 met rond 48 millioen gulden bijgedragen aan de Ne derlandse export. De helft van dit bedrag is opgebracht door de Noordzee-haring, vers-ge zouten, gerookt en gestoomd.' Gezouten haring is in grote partijen geëxporteerd naar België, Rusland, Italië en in kleinere hoeveelheden naar Afrika en Azië. Verse haring is vooral naar Tsjecho-Slo- wakije verzonden. Voor de Ne- derlandso gerookte haring (bokking) zijn de landen rond om de Middellandse Zee het aloude ""afzetgebied. Dit jaar was Griekenland de grootste afnemer. De export van verse zeevis was maar iets lager dan die in 1946, de verse vis-vloot is n.l. verschillende maanden op haring gaan varen, omdat daarop betere besommingen werden gemaakt. De export van garnalen steeg tot ruim een millioen, oesters, mosselen enz. tot ruim 7V2 millioen gulden. Aan zoet watervis werd voor ruim twee millioen gulden geëxporteerd. De Nederlandse conserven- industrie tenslotte exporteerde voor ruim 9 millioen gulden. Zij betrekt haar grondstoffen uit alle visserpen en expor teert alleen vis m blik. Over 1946 exporteerde zij nog geen 2 millioen gulden, zodat deze branche de grobtste vooruit gang vertoont. Van Berlijn naar de Britse zone. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het Britse mi litaire vrachtverv oer van Ber- lyn naar d's Britse zóne voor onbepaalde tijd is gestaakt. Sedert de invoering van de nieuwe Russische voorschrif ten werd, voor het vervoeren van militaire vracht van spe ciale wagons gebruik ge maakt, die achter de passa- gierstreinen werden gekop peld. Met het oog op de te vervoeren hoeveelheid was het laten rijden van goederen treinen niet verantwoord. De Russen hebben echter tegen deze wijze van vervoer be zwaar gemaakt. Officieel wordt gemeld, dat noch de Brits-Ameriaanse. noch de Russische autoritei ten stappen doen- om tot een bespreking van de nieuwe verkeersregeling te koipen. Trygve Lie: „Werkt voor de vrede Ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van president Roosevelt, drie jaar geleden, heeft Trygve Lie in het huis van de gewezen president in Hyde Park de regeringen der landen van de wereld opgeroepen „een eind te maken aan het oorlogsge- pa'aat en te beginnen harder voor de vrede te werken." Trygve Lie zeide niet te ge loven. dat één van de regerin gen „zo totaal krankzinnig" zou zijn om een nieuwe oor log te ontketenen. ..'.is het 350 jaar gele den dat het Edict van Nantes werd uitgevaar digd waarbij aan de Franse protestanten vrijheid van godsdienst werd verleend. Studenten vormen hulpcorpsen. Bij haar voornemen om de Kon. Landmacht uit te brei den met een nationale reserve heeft de regering in dit ver band een beroep gedaan op de Nederlandse studenten. Mede dank zij de voortvarendheid, waarmede de Nederlandse studentenwereld de .voorbe reidende werkzaamheden ter hand heeft genomen, zal men binnenkort de formering yan de studentencorpsen tegemoet kunnen zien. Elke Nederlandse universi teit of hogeschool zal binnen het geheel der nationale reser ve met een eigen militair ge traind corps vertegenwoordigd zijn. Het commando van de te formeren corpsen is in handen gelgd van ervaren officieren. De studenten-vrijwilligers zul len gedurende hun dienstver richtingen geheel aan de mili taire wetten zijn onderworpen. Nauwlettend toezicht dringend geboden. Gromyko was aanwezig bij discussies. Waarnemers geloven, dat" een speciale xvapen- slilstandscommlssie waar schijnlijk in de naaste toe komst naar Palestina zal worden g«zonden als re sultaat van "de informele discussies in de Veilig heidsraad. die Maandag .gehouden zijn. Gromyko woonde de bijeen komst, die ten kantore van de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin werd gehou den, voor het eerst bij. Een aantal leden deden voorstel len t.a.v. de voorwaarden van een "wapenstilstand. Men was het algemeen eens over de oprichting van een speciale commissie van de Veiligheids raad om ter plaatse toe te zien op' de uitvoering van de wapenstilstand. Ook een voorstel, dat de Veiligheidsraad zo spoedig Welke rol speelden de communisten? Pan-Amerikaanse conferentie gaat door. De gedelegeerden ter Pan- Amerikaanse conferentie heb ben besloten de conferentie te doen doorgaan in Bogota dan wel elders. Als mogelijke plaatsen voor voortzetting van de conferentie worden genoemd Mexico-City en Li ma, aldus meldt de Ameri kaanse correspondent Willi am Hardcastle. Ondanks het afkondigen van de staat van beleg heers te Maandag nog steeds wan orde m Bogota. Jn 't centrum van de.stad wordt nog door scherpschutters geschoten. De aangerichte verwoestin - gen zijn zo groot, dat jaren nodig zullen zijn om de scha de te herstellen, misschien wel tientallen jaren. De be woners van Bogota hebben hun eigen stad berokkend wat de Duitse luchtmacht Londen heeft aangedaan. Volgens de nieuwe Colum- biaanse delegatie ter confe rentie zou de gehele opstand door de communisten zijn ge ïnspireerd. William Hardcastle meldt verder, dat het lichaam van dr. Jorge Gaitan, de linkse li berale leider, met de aanslag op wie Vrijdag j.l. de onge regeldheden zijn begonnen, thans gebalsemd is en opge baard ligt, in afwachting van de begrafenis, welke men Donderdag aanstaande zou willen doen plaats hebben. COMMUNISTEN DE SCHULDIGEN? Milton Bracker. correspon dent van de New York Ti mes, seint verder uit Pana ma, dat de delegatie der V. S. bij de Pan-Amerikaanse con ferentie zich nog geen oor deel gevormd heeft over de vraag of de ongeregeldheden door de communististen zijn geïnspireerd. Anderzijds ech ter is de meerderheid der waamen>ers het er over eens. dat de communisten, ook al zijn de ongeregeldheden niet van het begin af door hen georganiseerd, er zeer zeker munt uit geslagen hebben. Het valt echter te betwijfelen of velen van hen, die op sraat de dood vonden, iets be grepen hebben van commu nisme in de politieke zin van het woord. De Indianen, die uit plunderen gingen, maak ten slechts gebruik van de gelegenheid zich materiële dingen te verschaffen. A.F.P. meldt, dat de door de regering gecontroleerde radio van Bogota heeft me degedeeld, dat in Columbia twee Sow jet-Russische agen ten gearresteerd ziin. MARSHALL'S MENING. George Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, die zich thans in Bogota bevindt in verband met de Pan-Amerikaanse conferen tie, welke door de revolutie is onderbroken, heeft het inter nationale communisme be schuldigd van liet inspireren van de opstand. mogelijk een resolutie moet aannemen, waarin een beroep wordt gedaan op beide par tijen om het vuren te staken, schijnt in goede aarde geval len te zijn. VERLOOP DER ONDERHANDE LINGEN. Men verwacht, dat de on derhandelingen het volgende' verloop zullen hebben: 1. De voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Lopez, zal m overleg met andere leden een wapenstilstand overeenkomst opstellen en •deze aan eèn volgende infor mele vergadering van de Vei ligheidsraad voorleggen. 2. De Veiligheidsraad zal in openbare vergadering tij dens geheime bijeenkomsten opgestelde resoluties goed keuren. 3. De voorzitter zal de voorstellen van de raad aan Arabische en Joodse verte genwoordigers tijdens een be sloten vergadering medede len. AANVAL OP BRIT SE TREIN. De strjjd. in het Heilige Land gaat inmiddels onver minderd voort. Joodse strijd krachten van de Hagenah zijn de Arabische stad Ram- lez en een aantal Arabische dorpen aan de weg Tel Aviv- Jeruzalem binnengedrongen ten einde een poging te doen de Arabische druk op de Joodse verbindingslijnen tus sen belde steden te vermin deren. Gewapende Joden hebben by Rehoboth, 20 km. ten Zui den van Tel Aviv, een Brit se trein met troepen en am munitie op weg van Lydda naar Egypte aangevallen/Vol gens Reu -er is een gevecht gaande tussen de trelnbewa- kers en de aanvallers. Arthur Creech Jones, de Engelse minister van Kolo niën, heeft de Joodse aan val op Deir Yassein, waarbij 200 Arabische bewoners om het leven zouden zijn geko men, in scherpe bewoordin gen afgekeurd. De algemene Zionistische raad heeft een resolutie ge ratificeerd, waarin besloten wordt de Irgoen Zwai Leoe- mi en de groep-Stern onder de Joodse nationale discipli ne te brengen. Met algemene stemmen is verzocht om on middellijke instelling van een Joods Centraal gezagsorgaan, dat 15 Mei in werking zou treden. Liefdesdrama te Zwolle. Met vier schoten uit een zwaar kaliber revolver maak te de 25-jarige arbeider T. W. P., Zondagavond een eind aan het leven van de 21-jarige Remkolina W. T. W. P., een gescheiden man, -had nog voor kort om gang met mej. W. Zii was niet langer van hem gediend, daar er herhaaldelijk heftige ruzie tussen hen voorkwam, waarbij P. bijzonder ruw op- trad. Reeds in begin Maart heeft hij, naar nu eerst gebleken is. het meisie met een mes m het schouderblad gestoken. Kort daarna liep zij een blauw oog en blauwe plek ken aan de hals op. Zijn hardhandige manieren met langer duldend, maakte zij een eind aan de verhouding. Zondagavond wachtte P. haar op. toen zii met een kennis uit de bioscoop kwam. Hij loste uit een zwaar kali ber revolver 4 schoten, waar na het meisje getroffen in schouder en rechterbeen, in eenzakte. In het ziekenhuis overleed zij kort daarna. De dader kon in de ver warring na de aanslag ont snappen. Enige uren later werd hii echter in verregaan de staat vandronkenschap in een Zwols café gear resteerd. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het secretariaat-gene raal der Rondetafel-conferen tie tussen Nederland. Surina me en Curacao het eerste werkschema voltooid voor het onstellen van een ontwerp- riiksgrondwet. Zoals men weet. zal dit ont werp in de 2e phase van de Rondetafel-conferentie be handeld moeten worden. Het werkschema is thans aan de leden der redactie-commissie ter bestudering rondgezon den. Schoenendistributie ongewijzigd. In enkele: bladen is een be richt gepubliceerd, dat de schoenendistributie in ongun stige zin gewijzigd zou wor den en dat men langer op een schoenenbon zou moeten wachten. Naar het ministerie vón economische zaken me- dedeelt, ligt het voorlopig niet in de bedoeling der re gering voorlopig enige wijzi ging in de schoenendistribu tie te brengen. Volgens Reuter verwacht men, dat in het Britse Lager huis een verklaring zal wor den afgelegd over het „plan- M". dat een vervalsing zou zijn gebleken. Met ongekende snelheid breidt de stad zich thans uit. Honderden bouwvakarbeiders en vele andere werkers zijn thans bezig een stevige aanval te doen op de woning ellende te Vlissingen. Er wordt op het ogenblik gebouwd in een tempo, zoals deze stad tevoren nog nimmer heeft ge kend. Niet minder dan 795 nieuwe woningen zijn onder handen. Dat is veel en het zal voor een aantal gelukkigen betekenen, dat aan hun woningmisére een einde komt. Di rect op deze lichte bladzijde volgt echter een zwarte: de stad Vlissingen heeft van het bouwvolume, dat in 1948 is verdeeld slechts 60 woningen toegewezen gekregen. Met die 795 nieuwe woningen staat dus voorlopig voor circa ander half a twee jaar de aanbouw practiscli stop. Degenen, die dit jaar niet aan bod komen voor 'n nieu we woning dienen hun ziel in lijdzaamheid te bezitten. Maarvoor het ogenblik heerst er opgewektheid en die was er ook, toen vorige week wethouder M. A. van Popering en de heer C. Ouwehand, directeur van ge meentewerken, eèn groepje persmensen binnenvoerden in de sfeer van activiteit en zelfvertrouwen, die altijd heerst op bouwwerken. EEN RONDGANG. Zij hebben gelopen langs woningblokken en bouwter reinen in vrijwel alle stadia.' van bewerking. Zij wandel den over terreinen waar paaltjes en beton vloertjes nog slechts een illusie gaven van de plannen en zij ston den ook in woningen, die practisch gereed zijn voor 'n gezin, waarvan „ma" in de woonkamer kan tronen en „pa" op een verdieping van het aangebouwde schuurtje naar hartelust kan knutselen. Er zijn op het ogenblik on derhanden 423 woningwetwo ningen in traditionele bouw en 372 woningen in „prefab" of montagebouw. Dan zijn er dit jaar nog ge reed gekomen 73 woningen van bouwplan 1946 en er zijn in uitvoering 9 particuliere woningen. DE MONTAGEBOUW. Wat van dat alles het meest de aandacht trekt is zonder twijfel de prefab-of montagebouw. die een om wenteling belooft te brengen in de woningproductie. Vlissingen bezit een mo derne woningfabriek dank zij het intiatief van de firma Muys en De Winter en naar het zich laat aanzien zal die fabriek straks ver buiten Zeeland haar producten leve ren. Wij hebben in die fabriek een kijkje genomen. Onge schoolde arbeiders maken daar thans beton-onderdelen voor twee woningen per dag. De productie kan zonodig op gevoerd worden tot vijf per dag. Een tweede fabriekshal is reeds in aanbouw. Achter de Koudekerkse. weg zijn deze week voor het eer ste blok van zes dezer prefab woningen de gevels gegoten. De vloer van de eerste ver dieping is direct gelegd nadat de wanden stonden, en zo verrijst in ijl-tempo een blok van zes woningen, die elk bestaan uit een beneden-ver dieping met 2 kamers, een hal en een keuken, plus een bovenverdieping met drie slaapkamers en douche-cel. Ais de ongeschoolde arbei ders, die dit werk doen, er' wat op ingeschoten zijn, zul len ze elke week zo'n blokje klaarmaken. De aannemers stellen zich" voor straks een der woningen door een meubileringsfirma te laten inrichten om daar mee te tonen hoe gezellig en practisch deze huisjes be woonbaar gemaakt kunnen worden. BETONSKELETBOUW Op een aangrenzend ter rein achter de .Koudekerkse weg is een firmë uit Oegst- geest eveneens bezig met montagebouw. Deze wonin gen krügen een betonskelet, dat uit de fabriek te Oegst- geest wordt aangevoerd er met ijzeren pennen in-elkaar wordt gezet. Het skelet wordt daarna opgevuld met beton- tegels en tegen de buitenmu ren komt een spouwmuur van baksteen. Het uiterlijk en de inrich ting der woningen zullen zich in niets onderscheiden van de traditionele bouw. Tot slot werd een bezoek gebracht aan enkele blokken traditioneel-gebouwde wonin gen, die vrijwel gereed ziin. WIE KRIJGT EEN HUIS? Uiteindelijk geven we nog een kort antwoord op een 'vraag, die ongetwijfeld door vele woningzoekenden zal worden gesteld. Aan wie worden deze nieu we woningen toegewezen? Er zijn complexen, die door de woningbouwverenigingen zelf gezet worden. Deze wo ningen worden door de bouwverenigingen toegewe zen in overleg met de ge meentelijke woningdienst. Daarnaast ziin er comple xen, die het gemeentebestuur bouwt en daarna overdraagt aan de bouwverenigingen. Van deze woningen moet 60 gereserveerd worden voor nieuw aan te trekken personeel ten behoeve van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". De overige 40 wordt weer door de woningbouwvereni gingen uitgegeven in overleg met de woningdienst. Wij kunnen ons voorstel len. dat over deze wijze var, verdeling nog wel enig ver schil van opinie tot uiting zal komen. Dat komt vermoede lijk nog wel in de gemeente- raad ter sprake. JEUGDIGE PILOOT HAALDE STUNTS UIT. Kloosterbroeders boden eerste hulp.. Maandagmiddag om 12 uur Is te Sterksel, gemeente Maar- heeze, nabij het klooster Pro- videntla een militair Havard- lesvliegtul^ van het vlieg kamp GHze-Rijcn neergestort. De piloot, de 24-jarige kor- poraal-IeerlingvHeger A. W. Mensink uit Bussitm. werd zwaar gewond en overleed bij na onmiddellijk na do ramp. Reeds diverse malen voerde deze' jongeman stunts uit bo ven Sterksel, waar zijn ver loofde woont. Ook thans was dit het geval. Het toestel be vond zich reeds ongeveer een uur in de lucht boven het dorp, dook herhaaldelijk tot 'n hoogte van 25 m„ cirkelde dan in een straal van ca. 2 km rond het klooster om daarna weer op te trekken. BOOMTOP GERAAKT. Bij één dezer manoeuvres raakte de „kist" de top van een boom in de kloostertuin, Olympische fakkel. De Britse kruiser „Li verpool" heeft Maan dagmorgen de haven van Portsmouth verla ten met aan boord de fakkels, waarmede het Olympische vuur dat der traditie getrouw op de Olympus in Griekenland zal worden ontstoken, via een estafette naar het Wembley stadion te Londen zal worden ge bracht. Hier zal het op de openingsdag van de Spelen, 29 Juli, arrive ren, waar het tijdens de Olympische Spelen zal branden. stortte neer en sloeg over de kop. Onmiddellijk schoten de broe ders van het klooster toe, ten einde hulp te bieden. De rector van het nuls heeft het zwaar gewonde slachtoffer de sacra menten der stervenden toege diend. De brand in de weggeslin gerde motor werd door de broeders met zand geblust. Het slachtoffer zou in Juli aan het examen voor het mili taire vliegerbrevet deelnemen. Poiltieke misdadigers voor Bijz. Raad van Cassatie. De ex-politieman M. Kuiper uit Amsterdam, die wegens arrestaties van landgenoten voor de Duitsers, waarbij min stens 10 personen het leven lieten, deelname aan Silber- tanne-moorden en het neer schieten van illegale werkers ter dood was veroordeeld, ver scheen Maandag in beroep van cassatie. De procureur-fiscaal achtte geen termen aanwezig om het vonnis te verzachten. De ex-S.S.er Th. H. Wfln- ands uit Valkenburg, die weer loze Joodse gevangenen heeft gekweld en mishandeld op een beestachtige wijze, was in be roep gekomen tegen zy'n ver oordeling tot 20 jaar gevange nisstraf. De proc.-fiscaal con cludeerde, tot levenslange op sluiting. Dertien Belgische wegen wachten in fonkelnieuwe kha ki-uniformen zjjn in ons lane aangekomen om bjj de A.N.W. B. het „vak" te leren. VOORSPEL T. DROOG WEER. Geldig» tot Dinsdagavond: Droog en nog vrij zonnig weer met tijdelijk wat toene mende bewolking. Matige tot zwakke wind tussen Noord cn Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1