NIEUWS UIT ZEELAND Sterke emigratiedrang in Nederland Minister Drees sprak in Zierikzee WALCHEREN Zuid-Beveland De verhouding tot de communisten. Bloemenhulde van ouden van dagen. Zaterdagmiddag sprak Mi nister Drees in de Concertzaal OitdeueLahpqca.zgenyej9eoL.. te Zierikzee voor het district Schouwen-Duiveland van de P.v.d.A. Als onderwerp had hij gekozen „Het regeringsbeleid en de Partij van de Arbeid". In een economische schets, waarin spr. de moeilijkheden besprak door het wegvallen van ons achterland voor uit voer naar Duitsland en Indo nesië, verlies van schepen, en zovele andere zaken, waardoor onze Invoer 900 millioen gul den per jaar meer bedraagt dan onze uitvoer, tekende minister Drees het verlangen van de massa tot meer bevredigende rechtsverhoudingen en billijke maatschappelijke omstandig heden. Er was een grond voor het herlevend optimisme en zelfvertrouwen. Na de tijd van straatvegen en puinruimen die Schermerhorn c.s. hebben on dernomen, ontstonden er mo gelijkheden voor de opbouw van ons vaderland. Er is me degewerkt aan het Indonesi sche streven tot gelijkwaar digheid, gelijkgerechtigdheid en onderlinge verbondenheid, met het doel dus een een zelf standige staat te vormen, met uitsluiting van overheersing. Er werd voorts een sociaal en economisch beleid gevoerd dat grotere rechtvaardigheden in het leven roept DE COMMUNISTEN. Sprekende over de verhou ding tot de communisten zei- de hij, dat zy hebben getoond zich te richten naar de lijnen die ln het buitenland worden getrokken tot het vestigen van hun „volks-democratie". Het communisme en de dicta* tuur doen ons allerlei schone beloften, maar als ze eenmaal de macht hebben en het bevalt ons niet hoe komen we er dan af? Alleen door bloed en tranen. Hiertegen deugt geen halfheid en goedheid; ook geen' verbod of communistenjacht. We moeten er ons van bewust zijn dat een stuk beschaving Is te verdedigen en dat kun nen we alleen door herstel van het verlorene en het brengen van betere sociale toestanden. HET MARSHALL-PLAN. De Marshall-hulp Is nodig voor een doelmatige en krach tige arbeid voor ons eigen be houd en herwinning van onze kracht voor de toekomst. Het urgentie-program van de P.v.d. A. was gericht op een grotere rechtvaardigheid en meerdere bestaanszekerheid. Het moest ook het vertrouwen tussen volk en regering brengen. Wat beloofd was, moest zoveel mo gelijk worden nagekomen en daarnaar is gestreefd. De Mi nister besprak in verband daarmede zyn ervaringen ten aanzien van de sociale politiek, Nadat spr. had gewezen op de noodzakelijke financiële maatregelen van minister Lief tin ck ten aanzien van de geld- zuivcring en de belastingpoli- tiek en de maatregelen voor de voedselvoorziening door mi nister Mansholt, sprak hij over de samenwerking in het Kabinet. BLOEMENHULDE. Na afloop werden enige vra gen gesteld, die op heldere en begrijpelijke wijze door de Mi nister werden beantwoord. Een zeer talrijk publiek woonde d^ze vergadering bij. De voorzitter L. v. d. Kloos ter bracht aan het slot een bij zonder woord van dank voor de rustige en duidelijke uit eenzetting. Met een toepasselijk woord werden door ouden van dagen en de jongeren-groep de Mi nister bloemen en een 3-tal te gels aangeboden van Schou wen, Duiveland en Zierikzee. Boer Jansen en de sirene. Een idyllisch dorpje, waar geruchtmakende gebeurtenissen niet zo talrijk zijn, bezit een sirene, aldus meldt de „Landbode". De sirene werkt in geval van brand, maar om het ding zo productief mo gelijk te maken, krach tens het hoog bevel van rationalisatie en inten sivering, is de sirene ook ingeschakeld als de dokter moet optreden (twee stoten), of als de vroedvrouw verwacht wordt (drie stoten). Boer Jansen nu, die met de bediening van het geval belast is, sprak op zekere dag met de veearts af, dat hii gemakshalve met vier stoten van de si rene zou aankondigen als de bliide gebeurte nis van ziin koe aan staande was. U begrijpt de sest. Het kalfje van Jansen stapte blii de wereld in met, de gealarmeerde brandweer, de dokter en de vroedvrouw als getuigen. Miss Ho!lan3 komt naar Holland. Medio 1947 schreef Edward Startz, de bekende producer en omroeper van het „PCJ Happy-Slation"-programma \fan Radio Nederland Wereld omroep, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van dit programma, een prijsvraag uit voor zijn vele duizenden luis teraars over de gehele wereld. De bedoeling was dat leder, die mee wilde doen, ln onge veer tweehonderd woorden zijn of haar zienswijze zou geven over de vraag „Kunnen inter nationale kortegolfuitzendin- §en mee werken tot bevorde- ng van de wereldvrede." De inzonding van Miss Eli zabeth Holland uit St. John's Newfoundland werd als de beste uitverkozen. De prijs was een week-gra- tis verblijf in Nederland met gratis heen- en terugtocht per :.LJVI. Miss Holland zal Zon dag 18 April op Schiphol arri veren. NederlandsNoors handelsverdrag. Na lange onderhandelingen met de Noorse autoriteiten, is Zaterdag het Nederlands- Noors handelsverdrag voor 1948 te Oslo ondertekend. De Nederlandse export wordt feraamd op N. kr. 103.000.000 ruim 55 mill), waarbij in begrepen de orders voor nieuwbouw van schepen als mede de voor Noorse reke ning te verrichten scheepsre- paraties. De import uit Noor wegen is geraamd op N. kr. 114.000.000 (bijna 61 mill). Noorwegen zal o.m. papier leveren, Nederland bloembol len, superfosfaat, machines, textielproducten en vlas Kerknieuws 45-JARIC, JUBILEUM OUDERLING DE KOK. Men verzoekt ons' mede te delen, dat er eerst op 21 April gelegenheid zal bestaan ouderling J. de Kok van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg geluk te wensen met zijn 45-Jarig jubileum. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Moerkapelle D. L. Aangeenbrug te Dordrecht en dr. C. Steenblok te Gou da. ScheeDvaartberichteti Aangekomen te Vlisslngen: Maria v. Breskens, Tasman v. R'dam. Vertrokken: Hada n. Ko penhagen, Arend n. Yarmouth, In Orde n. Little Hampton. Tasman n. Goole, Coverabele n. Londen, Maria n. Londen. Gepasseerd n. Antw.: Su matra v. Londen, Setas uit zee v. Gent, Hoendlep v. Lon den v. Gent, Omlandla v. Du blin, Jo v. Charleston, Eems- hom v. Colchester, Triptura v. Rochester, Oranjefontein v. Southampton, Hondsrug v. Vlaardingen, RHnhaven v. Amsterdam, Antilope v. Rot terdam. Gepasseerd v. Antw.: West- land n. Belfast, Nato n. Opor to, Prinses Margriet n. Bel fast. Onaanvaardbare benoemingen. Het republikeinse dagblad „Soember" meldt, dat zowel dr. Setiaboedi (Douwes Dek ker), als dr. Ratulangi voor de Nederlanders niet aan vaard kunnen worden als le den van de republikeinse de legatie van economische financiële zaken. „De Nieuwsgier" emldt, dat Dou wes Dekker reeds ten tijde van de eerste wereldoorlo; veroordeeld werd wegens spionnage voor de Japanners. Ratulangi heeft zich destijds als lid van de Volksraad on mogelijk gemaakt wegens knoeierijen. Steekpartij te Roosendaal. Tijdens een drinkpartijtje in een café te Roosendaal kregen een zekere S. uit Bergen op Zoom en de 30-jarige R. uit Halsteren woorden over geld zaken. Er ontstond een vecht partij, waarin S. plotseling zijn zakmes trok en daarmede A. in het linkerdijbeen stak. De man werd dusdanig ge wond, dat hij naar het zieken huis moest worden overge bracht. Grondwetswijziging in de Tweede Kamer. Naar verwacht wordt, zai de Tweede Kamer niet vóór 20 April in het openbaar bijeen komen. Wellicht zullen in die week kunnen worden behan deld het vyflandenpact, de wij ziging der dienstplichtwet en de technische herziening der lagere onderwijswet, in d' week daarop zal dan de grond wetsherziening aan de orde komen. Ongeldige kolenbonnen. Het C. D. K. deelt mede, dat na 17 April niet meer geldig zijn: bon 76 BV der brandstoffenkaart TA 707 en TB 707, de bonnen 1ste t/m 12de periode der brandstof- fenkaarten WA 707 en WB 707 (voor b, c- en d-klein- verbruikers), de rantsoenbon nen ,een eenheid 1947-1948" voor brandstoffen. Spoed gewenst In de laatst gehouden ver gadering van de agenda-com missies te Batavia heeft een Nederlandse vertegenwoordi ger er op gewezen, dat spoe dige ondertekening van een politieke overeenkomst nodig is, wil de vestiging van de Ver. Staten van Indonesië en de Ned.-Indonesische Unie niet belangrijk vertraagd worden ten opzichte van de eerder aangekondigde datum van 1 Jan. 1949. De Republikeinen zijn het daarmede eens, doch zien geen practisch voordeel In het vaststellen van een bepaalde einddatum voor het politiek accoord. Hazenstand in West-Bi'abant sterft uit. Het grote aantal jachtak ten, dat in Roosendaal en omliggende plaatsen is uitge geven, is funest geworden voor de hazenstand in West- Brabant. De jachtgebieden ziin veelal te klein en talrij ke nieuwbakken jagers hou den zich niet aan de onge schreven wetten van het „weidelijk" jagen. De leiding van de Nederlandse jagers- vereniging beraadt zich. op krasse maatregelen. DE EERSTE ASPERGES. Op de veiling te Bergen op Zoom werd het eerste par tijtje asperges aangevoerd. Jaarverslag Niwin. Wij ontvingen het jaarver slag van de Niwin over 1947. Deze organisatie heeft in dat jaar schitterend werk ver richt voor militairen en» de burgerpioniers, die in In dië arbeiden voor het aan kweken en in standhouden van de Nederlandse ..good will". Er werd 3.2 millioen gulden aan deze arbeid be steed. Boeken en tijdschriften kostten 380.000. kran ten 217.000, soldaten kranten 241.000. films 145.000. artistenuitzending (40 gezelschappen) 1.181.000. en dan zijn er nog allerlei kleinere posten, en kosten voor propaganda-acties be taald. Dank zij de offers van het Nederlandse volk kon h^t aantal Kerstpakketten in '47 worden opgevoerd tot 191.740. Het verslag noemt in het bijzonder de stuwende, ster ke leiding, die uitging van de eerste voorzitter Z.K.H. Prins Bernhard en van de tweede voorzitter. Ir. P. F. S. Otten. HOEVEEL RADIOLUISTE RAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven ra diotoestellen in Nederland be droeg op 1 April j.l. 996.291 tegen 981.114 op X Maart. Op 1 Maart waren er 493.830 aangeslotenen op het rijksra- diodistributienet tegen 492.943 op 1 Februari. Rattenbestrijding bad succes. Met vijf en een half millioen giftige broodblokjes, tik van vijf gram, is men in de afge lopen winter in een gebied, flat drie vijfde van ons land beslaat, de bruine rat te lijf gegaan. De resultaten van de ze verdelgingsactie, voorzover die thans geregistreerd zijn, mogen zeker als gunstig aan gemerkt worden. In totaal hebben 610 ge meenten aan de actie deelge nomen, o.a. ook in Zeeland Van 472 gemeenten zijn de vragenlijsten, welke een maand na het einde der actie werden rondgestuurd, terug ontvan gen. Daarin werd- gevraagd hoe de totaal Indruk der re sultaten was. Het bleek dat 78.819» zeer goed geacht moet worden. Voegt men daaraan toe de ge meenten. waar de resultaten voldoende waren, dan komt men tot een percentage van 91.74. Hervormd Sanatorium te Etten. Zoals bekend bestaan er plan nen om tot bouw van een Her vormd Sanatorium voor Lb.c.- hjders in de zuidelijke provin ciën over te gaan. Als plaats hiervoor is gedacht aan een terrein in de omgeving van Etten. Met de eigenaren van de grond is men inmiddels in onderhandeling getreden. Het gebied waarover dit plan zicL uitstrekt omvat: Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden, de classis Dordrecht, Brabant en Limbarg. Er wonen daar plm. 470.000 protestan ten. Voorts is gedacht aan de mogelijkheid dat ook de Belgi sche protestanten van dit sa natorium gebruik zouden kun nen maken. Aan de hand v de beschik bare cijfers kwam de voorlo pige commissie tot de overtui ging- dat een sanatorium van 250 bedden bestaansrecht kan hebban. De kosten van bouw en inrichting van zulk een sa natorium worden geschat op ca. 3 millioen. Het door de commissie daar na opgerichte Hervormde Sa natorium Comité, bestaande uit vertegenwoordigers, van alles classes in het Zuiden, zal zeer binnenkort definitief in een Stichting worden omgezet. Voor aankoop van de grond en het maken van de plannen is ca. 80.000 benodigd, welk bedrag uit giften verkregen moet worden. Voor de eigenlij ke. bouwkosten zullen met de diaconieën in geheel Nederland leningen moeten worden aan gegaan. Ring Zeeland I Chr. Zangverenigingen. In „de Prins van Oranje" te Goes werd Zaterdag de Ring- dag van de Ring Zeeland van Chr. Zangverenigingen gehou den. Verschillende mededelin gen werden gedaan en voor stellen besproken omtrent het concours dat Hemelvaartsdag tp Goes wordt gehouden. Bij de rondvraag werd het be treurd dat het avondconcert van de Ringdag niet doorgaat. In de middagvergadering wa ren vele koorleden van ver schillende verenigingen en on geveer 25 dirigenten aanwezig. Vele dirigenten dirigeerden de diverse concoursnummers. De niet actieve dirigenten waren in de gelegenheid hun op- en aanmerkingen schriftelijk vast te stellen, waarvan later een rapport wordt uitgebracht. De zeer geanimeerde stem ming welke in de vergadering meermalen tot uiting kwam, bewees dat velen deze leerrijke vergadering, in het bijzonder voor de dirigenten, van groot belang achtten. De vergadering werd onder broken voor de heer P. D. Vis sers uit Klundert, die als be stuurslid van de Alg. Ver. van Koorleiders, de nog niet aan gesloten dirigenten de vele ideële en materiële voordelen voorhield. Nog 4 koorleiders traden als lid toe. De vergadering werd na het zingen van het Bondslieddoor de heer P. C. Brakman Axel, met dankz - ten. Middelburg T ZAND KREEG TERREIN VOOR KINDER SPEEL PLAATS. Het bestuur van de buurt vereniging 't Zand heeft een terrein van 4000 m2 van het Middelburgse gemeentebestuur toegewezen gekregen ten be hoeve van een kinderspeel plaats, die door de Zand-bewo- ners zelf zal worden ingericht. Zij hebben van andere zijden reeds toezegging van gratis hout voor de speel-werktuigen ontvangen. Zoals reeds gemeld offert 'n aantal bewoners de vrije Za terdagmiddagen op voor de aanleg van 4 plantsoenen in de Langevieleweg. Hieruit zijn thans alle keien (maar liefst 164 autovrachten!) verwijderd. Gemeentewerken hebben reeds 3 plantsoenen, waarin 42 vrachten aarde zyn gebracht voorzien van trottoirbanden. Het eerste plantsoen Is thans gereed en zal deze week be plant worden. LEZING NED. PROTESTANTEN BOND. Voor de afdeling Middel burg van de Ned. Protestan ten Bond, hield de heer J. B. Schouwink, voorganger van de afd. Schiedam, in de Doopsgezinde kerk een lezing over het onderwerp „De Le vensgang van de bewust-le- vende mens". Aan de hand van een ge dicht van Hugo van Hof- mannsthal toonde hij aan. dat de mens immer het leven zoekt, maar dat voor de be wust- en geestelijk levende mens de dood niet is het af sterven en heengaan, maar de vol-making. Het leven is een steeds stijgende gang in de spiraal. Arbeid, die alleen het stoffelijke beoogt, voert naar de dood: in eerbiedig opzien tot God bedreven, voert ze tot leven. Aan het slot werden enke le vragen beantwoord. Het zangkoor van Vrijz. Gods- dienstigen verleende mede werking aan deze avond. Eén derde wil er uit. Regelmatig stellen de Gal- lup-instituten de vraag: „Wat zoudt U het liefste doen, in dien U de keus had: in ons land blijven of in een ander land gaan wonen?" In Nederland zou thans bijna een derde der volwassenen wel willen emigreren, net als een jaar geleden, zoals uit een jas voltooide enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie blijkt Mrt. 1947 Mrt. 1946 NU In Nederland blijven 56%% 60% 75% N. 't buit. 32%% 32% 22% Geen oordeel 11 8% 3% WAARHEEN? En dit zijn de landen waar men heen wil (antwoorden op N.LP.O.'s vraag: „In welk land zoudt U willen gaan wo- Mrt. Mrt. NU 1947 1946 32% 17% 25% 28% 19% 14% 16% 10% 12% 6% 9% 10% 6% 12% 5% 5% Ver. St Z.-Afrika Canada Ned. Ind. Z.-Am. Austr. Kleinere groepen voelen er tenslotte het meest voor om dichter bij huls te blijven en naar België, Frankrijk, Enge land en zelfs naar Duitsland te vertrekken. HOE IN ANDERE LANDEN. Op dit ogenblik Is ln ons land de neiging om het buiten de grenzen te zoeken groter dan in andere Europese lan den. Dit zijn namelijk de uit slagen van de te zelf der tijd door de buitenlandse Gallup- instltuten gehouen enquêtes Zou willen emigreren In Nederland 32%% Engeland 42 Italië 29 Noorwegen 28 Frankrijk 25 Denemarken 24 Zweden 13 In Denemarken, Zweden, Noorwegen en Italië voelen de meeste emigranten net als in ons land het meeste voor Amerika en Zuid-Afrika, in Frankrijk echter komt het ver langen om ln Zwitserland te gaan wonen op de eerste plaats. De Engelsen geven meestal de voorkeur aan de Dominions. In de Ver. Staten, waar het Instituut van Dr. Gallup deze vraag ook stelde, blijkt slechts 4% der bevolking er voor te voelen zich ergens anders dan in de U.S.A. te vestigen. Nederl. Instituut voor de Publieke Opinie. (Nadruk verboden). TONEELAVOND CI1K. FABRIEKS- EN TRANS- ARBEIDERS. De afdeling Middelburg van de Chr. Fabrieks- en Trans portarbeidersbond gaf Vrijdag avond in „Mercurius" een to neelavond, die vrij druk be zocht was. Er werden enige samenspraken en kluchten op gevoerd. De heer Braspenning, bestuurder van de bond, hield een propagandarede. AMOR OP DE PLANKEN. De Personeelsvereniging van de Belastingen te Middelburg A.M.O.R. voerde Vrijdagavond in het Schuttershof een dra matisch spel „Ik heb gezon digd" op, dat1 veel succes oogts- te. Het spel van de amateurs was zeer bevredigend en de to neelaankleding goed verzorgd. Een gezellig samenzijn besloot deze door een prettige sfeer gekenmerkte avond. VERKOPING. Notaris J. L. Hertogs heeft Donderdagavond in het Nota rishuis te Middelburg publiek verkocht het huis te Middel burg, Veerseweg 16, met schuur, tuin- en bouwland, groot 31 a. 20 c.a. aan P. Boo gaard, aldaar, q.q. voor 6500. Vlissingen ONZE ZEESLEEPVAART Jan de Hartog's best-seller Holland's Glorie heeft de sleepvaart een apart plaatsje gegeven in de Nederlandse harten. Er was gisteravond dan ook een flink aantal belangstel lenden in het Vlissingsconcert- gebouw, waar de heer v. d. Hidde uit Maassluis op uitno diging van de Nederlandse Reisvereniging een voordracht hield over „de Nederlandse- ze esleepvaart. De heer v. d. Hidde is een vlot causeur, die zich in zijn onderwerp heeft ingeleefd en daardoor weet te boeien. Hij vertelde wat over het leven van de bonkige kerels op de sleepboten, de moeilijk heden en gevaren aan het sle pen verbonden, de gevolgde routes en geleverde prestaties. Ter illustratie werden licht beelden vertoond, waar onder zeer mooie opnamen waren. Met een gul applaus werd de spreker beloond voor zijn geslaagde voordracht. ADRI VAN OORSCHOT GAAT OP JAVA GOOCHELEN. De goochelaar Adri van Oor schot, vroeger te Vlissingen woonachtig, gaat 7 Mei met de pianist Justus Jesayes voor een toumée van drie maanden naar Indonesië. Hij zal daar in de grote plaatsen van Java optre den voor kinderen met poppen kast, goochelen en sprekende pop, onder auspiciën van de NIWIN. Westkapelle VERGADERING KOLENVERENIGING. Donderdagavond vergaderde de coöp. kolenvereniglng ..Helpt elkander" te Westka pelle in de cantine van de gez. Kaland, onder voorzitterschap van de heer P. K. v. Rooyen. In de afgelopen zes maanden waren er 149.600 kilo kolen aangekocht. De inkomsten be droegen 8744,97 en de uitga ven 7711,62%. De vereniging telt thans 215 leden. In de plaats van de heren J. van Vaardighem en A. Lievense werden als bestuursleden geko zen deheren W. v. Sighem en W. v. Vaardighem. Intrede ds. Oosthoek. Zondag werd te Westkapel le in de Ned. Herv. kerk te Westkapelle ds. W. Oosthoek bevestigd. De bevestiging egschiedde door ds. W. Reus. Oud-burgemeester van Goes staat terecht. Woensdag a.s. zal voor het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg C. E. P. Lenshoek te recht staan. Deze verdachte, die tjjdens de bezetting enige jaren burgemeester van Goes is geweest, wordt er onder meer van beschuldigd twee personen, die het voornemen hadden naar Engeland over te steken, te doen aanhouden. Ook zou hjj een aantal perso nen, die de „Arbeitseinsatz" poogden te saboteren, bij de „Beauftragte" van de Rijks commissaris hebben aange bracht. Vergadering „Schuttevaer" Op Woensdag 28 en Donder dag 29 April a.8. zal te Delft in de „Stads Doelen" door de Koninklijke Schippersvereni ging „Schuttevaer een alge mene vergadering worden ge houden, waarbij voor Zeeland verschillende voorstellen naar voren zullen worden gebracht, o.a. bebakening van de gehele Eendracht: kalmer varen langs de Klaringssteiger te Sas van Gent; spoedig herstel van de sluis te Vlissingen: het laten branden der havenlichten te Zierikzee na aankomst der Prov. boot; verbetering vaD het licht te Stryenham door verbreding van de witte sec tor benedenwaarts: uitleg van 2 lichtboeien of plaatsing van vaste lichten in de rede van Biervliet of daarbij: de haven van Breskens ln goede toe stand brengen voor wat be treft onderhoud en outillage het bouwen van een kantoor met woning voor de dienst doende havenmeester te Bres kens: het opnieuw verlichten van de weg door de Wemel- dingse Vlije; de brug over het Walcherens Kanaal te Middel burg meer open te stellen; een mistsirene te plaatsen op de vluchthavens te Brulnisse te Dintelsas en op de haven te Wemeldinge; verbetering vaD het paalwerk aan de haven te Wemeldinge en dat te Hans- weert; meer openingszijden van de spoorbrug te Vlake; de hand te houden aan de snel heidsbeperking der vaart het Kanaal van Zuid-Beveland:, te verzoeken, dat na het uit klaren te Hansweert direct mag worden doorgevaren naar Antwerpen, zonder wachten te Lillo. Aan de beurt van altreden ls het hoofdbestuurslid de heer Jae. de Rijke Hzn. te Zonne- maire. SCHIP OMHOOG. Het Nederlandse s.s. „Lieve- vrouwekerk" heeft op de Schel de een boei in de schroef ge kregen en is daardoor ter hoogte van de Ballastplaat om hooggevaren. Het schip is la ter weer vrijgekomen en in Antwerpen gerepareerd. BIJENTEELT IN ZEELAND. Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek heeft Neder land 166.492 bijenvolken toebe horende aan 29.407 bijenhou ders. In Zeeland zijn thans ^27 bijenhouders. die sprak naar aanleiding van Joh. 21 vs. 16 „Hoedt mijne schapen". Na de be vestiging zong de gemeente de nieuwe predikant toe Gez. 214 vs. 1 en 6. 's Middags deed ds. Oosthoek ziin intre de. Als tekst had hii gekozen Joh. 4 vs. 5 „De velden zijn elrede wit om te oogsten". In zijn predikatie legde spr. vooral de nadruk op het sa men arbeiden in dienst van het koninkrijk Gods. Na de oredikatie richtta. ds. Oost- loek zich tot keFkeraad er kerkvoogdij, tot de -vroegere predikant, jeugd en de bur gerlijke autoriteiten. De nieuwe predikant werd daarna toegesproken door ouderling W. Flipse en de wnd. burgemeester W. Ga- briëlse, waarna de gemeente de nieuwe leraar toezong gez. 269 vs. 2. Bii de beide dien sten was de noodkerk stamp vol. FILMAVOND. Dinsdagavond werd in de Zwitsersecantine te Westka pelle door het „Leger des Heils" een film vertoond, geti teld „De tien geboden". Voor af werd een film vertoond voor de kinderen. De belangstelling was matig. Dpmburg STICHTING 1940—1945. De Domburgse Gemengde Zangvereniging „Volharding leidt teot het Doel" gaf Vrij dagavond in de zaal „Wilhel- mina" te Domburg een uit voering ten bate van de Stich ting 19401945. Bij de ope ning verwelkomde de voorzit ter der afdeling, ds. G. H. van Willenswaard, de zeer talrijke aanwezigen. Spr. dankte de Zangvereniging voor haar belangloze hulp en langdurige voorbereiding. „La ten wij de dapperen die de rijheid bevochten, niet verge ten! God wil ons mensen ge bruiken om hun nabestaan den te helpen." Nadat het koor o.l.v. dhr. H. J. Adriaansen het Wilhelmus en nog enkele liederen had ge zongen, waarmede het een sfeer schiep, die de ernst van de avond uitdrukte, trad de heer Huson als spreker op. Aan de hand van het ontroerende gedicht van Jan Campert „De achttien doden" vroeg hij eer bied voor de gevallenen en be reidheid om him achtegebleven vrouwen en kinderen materieel en moreel te steunen. Hierna Hoedekenskerke AUTOBOTSING. Donderdagavond had by de kerk te Hoedekenskerke een botsing plaats tussen de luxe auto van de burgemees ter en een jeep van de land bouwer S. De luxe auto Uep aan de voorzijde vrfl aanzlen- lyka schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Baarland KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. Vrijdagmiddag ontstond, doordat kinderen met vuur speelden brand in een schuur tje van L. .Mudde te Baar land. De brandweer kon niet voorkomen dat de schuur en het varkenshok afbrandden. Vrijwel tegelijkertijd brak brand uit in een fruitschuur- tje van J. Traas. Het schuur tje brandde af; oorzaak on bekend. Goes COMMISSIE RIJKSEENHEID. Dinsdag 20 April zullen te Goes voor het comité Rijks eenheid spreken de heren Ch. Welter 'en H. A. Lunshof. Kapelle. HANDHAVING RIJKSEENHEID. Vrijdagavond werd alhier in gebouw Obadja een propagar.- da-avond gehouden door het Comité Handhaving Rijkseen heid. De spreker van deze avond was de heer A. T. H. Winter, kolonel K.N.I.L. bd. Deze gaf een nadere uiteen zetting van de toestand die thuis in Indië heerst. Het plaatselijk comité be sloot een telegram van instem ming te zenden aan de Raad van State in verband met hun ingrijpen om een juiste voor lichting aan H.M. de Koningin te geven voor de Indische kwestie. betuigde de eerevoorz., jhr. ir. H. L. Boogaert, zijn vreugde over de talrijke opkomst en over de bereidwilligheid der zangers-toneelspelers. De hoofdschotel van de avond was het toneelstuk „De stormbal hangt uit", waarme de een aantal goed acterende dames en heren de ellende uit de bezettingstijd wisten uit te beelden. Met onverdeelde aan dacht werd him spel aan- schouwd. Vrouwenpolder Intrede ds. de Boer. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. kerk te Vrouwen polder ds. de Boer door ds. Fritzsche in ziin ambt be vestigd. Ds. Fritzsche sprak naar aanleding van Joh. 21 vs. 15, 16 en 17. Aan de handopleg ging nam endeel ds. Fritzsche ds. v. d. Wind, ds. Otte en ds. Schaap. De nieuwe leraar deed 's middags zijn intrede met een predikatie over 2 Cor 12 vs. Mijn genade is U ge noemd. De consulent, ds. v. d. Wind sprak namens gemeente, ker- keraad en ring Veere. De ge meente zong ds. de Boer gez. 94 toe. De Bekerwedstrijden. De Zeeuwen-Middelburg 2-1 In een enthousiaste en aan- •ekkelijke wedstrijd hebben De Zeeuwen een volkomen ver diende zege weten te behalen. Wanneer de thuisclub een wei nig productiever was geweest, zou de uitslag zelfs spreken der zijn geweest, want de se rieuze scoringskansen welke beide partijen kregen, waren aan Zeeuwen-zijde heel wat groter dan- by de Middelbur gers. De Zeeuwen hadden het eerst wind ln de rug en wisten het de groenwitten-verdediging danig lastig te maken. Na 15 min. namen zy onverwachts de leiding, toen Hubregtse van grote afstand de bal ln het doelgebied plaatste en de ver dedigers alle aandacht op de Smit concentreerde, waardoor de naar binnengekomen de Bart geen moeite had Moens met een hoog schot te passe ren (10). Na een verder gelljkopgaan- de strijd gelukte het het aon Middelburg 10 min. voo: de rust door A. Carol gelijk te maken (11). Ook de tweede helft was 'n strijd tussen twee gelijkwaar dige ploegen, waarbij Middel burg wel meer aanvalend op trad, en De Zeeuwen toch ge vaarlijker waren. De meeste aanvallen kregen een ontijdig' einde. Bij Middelburg werd' het te kort gehouden, terwijl het schieten slecht was. Aan L. Outermans lag het niet, dat de Middelburgers het niet tot doelpunten konden brengen, want keer op keer zette hij zicjn voorhoede aan het werk. Ook probeerde hij het zelf wel eens met verre schoten, maar ook deze misten de goede rich ting. Na een half uur wist Schenkel een ver naar voren gespeelde bal nog juist te be reiken en zuiver voor de voe ten van Bode te plaatsen, die Moens onhoudbaar passeerde (21). In de laatste minuten liet van de Bulck nog een zeer fraaie kans glippen, zodat het bij 2—1 bleef. De sportvereniging „Uni- tas" te Kloetinge houdt op Zaterdag 17 April a.s. een bazar in het verenigingsge bouw ter versterking van dc kas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2