PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veto van Gromyko tegen Italië Nederlandse Spitfire bij Gronau neergestort Russische actie tegen telefoonverkeer BILT „Protocol M" een vervalsing? willen de V.N. hervormen. Rust in Columbia weergekeerd. Chr. Hist. Toogdag te Goes Leider spionnagedienst werd opgesloten. Gevechten bij Jeruzalem Joden accoord met wapenstilstand. 191e Jaargang - No. 85 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 Cl. per week. I 3.20 per kwartaal; franco per post l 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie t 2. Giro nr 359300 PZ C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: LondenseKaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g.2228) - Ooslburg: Gratamastr. 3. tel 102 - Tcrneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zienkzce: Nv^J3ogcrdstr^C^60^teI^6. Het Wereldgebeuren Amerikaanse senatoren De Romeinse republiek geen lid van de Ver. Naties. Verkiezingspropaganda. De Italiaanée anti-commu nistische bladen zullen van daag niet nalaten -met grote koppen melding te maken van het laatste veto van Gro myko. Dat was een voor de Italiaanse republiek heel on vriendelijk veto, omdat de opneming van Italië in de Ver. Naties er door verhin derd werd. In de Veiligheidsraad te Lake Success zijn Zaterdag namelijk scherpe debatten gevoerd over de toelating van een aantal candidaten tot de V.N. Deze waren al eerder voor het lidmaatschap voor gedragen, maar steeds, hetzij door een veto van Rusland, hetzij door een niet verkrij gen van de vereiste meerder heid, afgewezen. De stem mingen gaven altijd hetzelf de beeld: de Slavische groep stemde tegen candidaten, waarvan verondersteld werd, dat ze pro-Amerikaanse wa ren, de Amerikaanse groep tegen landen uit de Russische invloedssfeer. De Russen ver klaarden, dat voor hen het principe gold, geen toelating van staten, waarmee nog geen vredesverdrag was ge tekend. Nu deze getekend zijn en het ontbreken van een ver drag dus geen excuus meer is voor .uitsluiting, heeft Amerika opnieuw Italië als lid van de Ver. Naties voorge steld. De Amerikaan -Austin deed dat met een voor Italië zeer vleiende redevoering.^ Hij werd daarmede nog overtrof fen door de Franse afgevaar digde Parodi. die vertelde, dat Frankrijk van het begin af aan Italië had beschouwd als een grote natie, door wel ke de beginselen van de de- moci-atie in acht werden ge nomen. Het Italiaanse volk, Restaurateur voor spookkasteel gevraagd. „Een kasteel, een geest, een Druïden-al taar én één jaar gratis huur voor iedere dap pere man, die het oude kasteel. Carn Brea wil restaureren", aldus luidt de advertentie in een Engels provinciaal blad. De 83-jarige eige naresse, mevr. Shel ley, een verre nakome linge van de grote dichter, die het kasteel drie jaar geleden heeft gekocht en over weinig geld beschikt, heeft 400 brieven ontvangen op deze advertentie. Het spook is een ou de Druïdenpriester,die volgens de bewoners in .de omgeving iedere nacht in de vestibule van het kasteel ver schijnt en zich dan haar de zolder begeeft. Het kasteel Carn Brea ligt op een hoogte bo ven het dorp Redruth in Cornwall. Onthulling van de „New York Times". Volgens de correspondent van de „New York Times" te Genua, die zich op „volkomen betrouwbare bron" beroept, is het „protocol M", dat een plan van de Kominform zou bevat ten om ter sabotage van het plan-Marshall tot stakingen in het Rurhgebied op te stoken, gebleken een vervalsing te zijn. De Engelse veiligheidsdienst zou ontdekt hebben, dat het door een anti-communistische Duitser is opgesteld. „Na een nauwgezet detective-onderzoek is de vervalser opgespoord en gearresteerd. Naar verluidt heeft hg bekend," aldus de correspondent. S.S.-offlcieren gevonnist. Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg heeft een aantal vonnissen geveld tegen leden van een „vcrdelgingsgroep", die meer dan 90.000 mensen heeft omgebracht. Dood door de strop: Gene- raal-majoor Otto Ohlendorf, leider van de groep, Erlch Naumann, voormalig brigade generaal der S.S., en 12 ande- re voormalige hogere officie ren der S.S. De andere beschuldigden werden tot gevangenisstraffen van, 10 tot 20 jaar veroordeeld, aldus Parodi, zal inzien wie zijn werkelijke vrienden zijn. Gromyko echter was niet te vermurwen, ook niet door de overweging dat onderdoen in vriéndelijkheid jegens Ita lië de communistische propa ganda in Italië niet bepaald ten goede zou komen. Hii noemde grimmig het verzoek om toelating van Italië een tactische manoeuvre om stemmen te winnen bij de komende verkiezingen >n Italië. De Sowjet-Unie wilde aan dit gehengel naar stem men niet meedoen. Ook de vredesverdragen met Bulga rije, Roemenië, Hongarije en Finland waren getekend en toch verzette Amerika zich tegen toelating van deze lan den. Waarom dan wel Italië. Bij de stemming liet Gromy ko „tegen" horen en daar dit geldt als een veto .was daar mee het voorstel verworpen. Het enige wat Austin nog kon doen, was verklaren, dat de zaak nu naar de algemene vergadering vérwezen moest worden om te zien of Italië door een achterdeurtje toch niet binnen te krijgen was, nu' de hoofdpoort door Rus land hermetisch gesloten werd. gehouden. Vandaag zullen de heren zich bezig houden rnet de verzoeken om foelating van Portugal, Ierland, Oostenrijk, Transjordanië en Finland. Overigens schijnt Rus land van plan toch wat goed te maken. Het schijnt, dat men in Moskou overweegt Italië de 100 millioen dollar, die het volgens het Vredes verdrag als schadevergoeding aan de Sowjet-Unie moet be talen, kwijt te schelden. Als dat doorgaat zullen de com munistische bladen in hun kolommen de vrienschaope- lijke gebaren van het Wes ten wat concurrentie aan kunnen doen met een over eenkomstige Russische zet. De .katholieke kerk In Tsjecho-Slowakije. Een correspondent van Reu ter meldt, dat op het Vaticaan verontrustende berichten uit Tsjecho-Slowakge binnenko men over de houding van de regering ten aanzien van de Katholieke Kerk. Vernomen wordt, dat in vele onder directie en administratie van nonnen staande ziekenhui zen de nonnen geleidelijk door lekezusters worden vervangen. Het college van katholieke studenten te Praag is reeds door de communisten overge nomen en het is duidelijk, dat de eerste klap tegen de katho lieke actie in Tsjecho-Slowa kije niet de laatste zal zijn. Enkele katholieken, „ambi tieus en moreel zwak", heb ben naar gemeld wordt, de zij de van de communisten geko zen. Bezorgdheid in Lake Success. Een Amerikaanse beweging om de V.N. te hervormen en een speciale algemene verga dering te laten beslissen of de Sowjet-Unie dan wel de Ver. Staten de zaak van de vrede het best heeft gediend, heeft te Lake Success bezorgdheid ge wekt. De politieke groep achter de beweging vraagt een funda mentele reorganisatie van de V.N. met of zonder toestem ming van de Sowjet-Unie, en afschaffing van het vetorecht wanneer het gaat om toespe lingen op agressie of voorbe reidingen tot agressie. Zestien senatoren, onder leiding van de republikeinse senator Ralph Flanders en be kend als „de groep-Flanders", vormen de kern der beweging. Bogota heeft het aanzien van een gebombardeerde stad. Do revolutie in Columbia is weer voorby. Als resultaat van een overeenkomst tussen pre sident Perez en de leider der liberalen Echandia is een nieuw kabinet gevormd, waarin de zetels gelijkelijk zijn verdeeld tussen conservatieven en libe ralen. Minister van buitenland se zaken wordt Angel, de voormalige gedelegeerde bg de V.N. De rust in Bogota is in zo verre weer hersteld, dat de straten enkel nog onveilig worden gemaakt door dronken oproermakers met messen' en knuppels. Bogota heeft het aanzien van een gebombardeerde stad. Tal van gebouwen zijn ver brand en verwoest, o.a., het ministerie van justitie en de metropolitan kathedraal. Naar schatting bedraagt het aantal doden 300. Op het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken is bericht ontvangen, dat de uit rusting en de bescheiden van de pan-Amerikaanse conferen tie zijn vernietigd. De leder, van de delegaties zijn allen on gedeerd gebleven. Chili heeft aangeboden de conferentie voort te zetten in Santiago. De Amerikanen voelen echter meer voor Washington, waar men voor revoluties het vei ligst is. De telegraafdienst mét Co lumbia is inmiddels weer her steld. Tsjechische regering wil niet op het matje komen. Tsjecho-Slowakije heeft de uitnodiging om voor cie Vei ligheidsraad te verschijnen bn de behandeling van de klacht van Chili, dat de Sowjet-Unie zich in binnenlandse aangele genheden van Tsjecho-Slowa kije gemengd zou hebben, van de hand gewezen. Colett, correspondent van de „Daily Telegraph" heeft van de Praagse politie op dracht gekregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Bloemrijk grapje. Eén dezer dagen uit te de'artist Fred Fagel in een radiouitzending het verlangen, eenmaal zo beroemd te mogen worden, dat er een bloem naar hem zou worden genoemd. Dit grapje had ten gevolge, dat een be kend bollenkweker, die zich zeer met deze uit zending vermaakt had. besloot, een van zijn nieuwste tulpensoorten de Fred Fagcltulp te Gecompliceerde aanrijding Zaterdagmorgen moest een vrachtauto te Amsterdam, plotseling uitwijken voor een voetganger, die de rijksweg over stalt. Daarbij werd een daar toevallig fietsende, 35- jarige vrouw aangereden en nagenoeg op slag gedood. De auto reed vervolgens het trot toir op. vernielde enige fiet sen, een lantaarnpaal en een winkelruit en greep een 12- jarig jongetje, dat eveneens op slag gedood werd. Onvoldoende navigatie oorzaak van scheeps ramp. De Raad voor de Scheep vaart heeft uitspraak gedaan inzake de stranding, de brand en de ondergang van het m.s. „Brastagi" van de Rotterdam se Lloyd, dat op 31 Oct. 1947 voor de kust van Portugees Oost-Afrika op een rif is ge lopen. De Raad is van oordeel, dat de stranding te wijten is aan een onjuist inzicht in de eisen, die aan de navigatie waren te stellen. De kapitein G. C. V. werd disciplinair ge straft met een berisping. Vandalisme bij Rauter-film. Vrijdagmiddag werd de di rectie van de Cineac te Den Haag opgebeld met de mede deling, dat uit protest tegen de vertoning van de film „Het proces-Rauter" stoelzittingen in het theater zouden worden vernield. Bij onderzoek bleek, dat in de zitting van een stoel een sneed je van 10 cm was aangebracht en verder twee sneedjea van 15 cm en een kleiner. Het waren echter geen hakenkruizen en S.S.-tekens. 23-jarige oud-Middel burger het slachtoffer. Weinige uren YÓór zijn officiersbeëdiging. Vrgdag is in de nabii- heid van Gronau in de 'Britse zóne' van Duitsland de reserve tweede luit,- vlieger H»rre Fabius, van de Ned. luchtstrijdkrach ten, met zgn Spitfire neer gestort en om het leven gekomen. De heer Fabi us >vas tot 1946 In Mid delburg woonachtig, in welk jaar hg naar Den Haag verhuisde. Luit. oFabius was omstreeks 10 uur van het vliegveld Twenthe opgestegen voor 'n oefenvlucht, met de bedoe ling tegen de middag terug te keren, omdat hg dan tot officier beëedigd zou worden. Ongeveer 11 km. ten Zuid- Oosten van Gronau stortte het vliegtuig neer. De resten van de Spitfire wérden tot zelf^ 6 meter diepte in- de bodem gevonden. Over de oor zaak van het ongeluk tast men volkomen in het duister. Intussen i6 reeds een com missie van onderzoek naar de plaats van het ongeluk ver trokken. OPLEIDING IN ENGELAND. De omgekomen piloot, die zijn schoolopleiding in Mid delburg ontving, was 23 jaar. In April 1945 nam hij als vrijwilliger dienst. In Enge land kreeg hij zijn opleiding als vlieger. Na in Nederland te zijn teruggekeerd behaalde hij in 1947 zijn brevet. Hij was de laatste tijd op de jachtvliegschool Twenthe. Als tragische bijzonder heid kan nog worden ver meld, dat de vader en de verloofde van de veronge- DRIE TWEEDE KAMERLEDEN SPRAKEN. De heer Tilanus en Comité Rijkseenheid. Zaterdag werd te Goes in de zaal Krijger een Chr. Hist. Toogdag gehouden, waar een drietal Tweede Kamerleden het woord voer de. De bijeenkomsten, welke onder leiding stonden van de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, werden door personen uit alle delen der provincie bezocht. In de niet druk bezochte morgenvergadering sprak de heer J. de Ruiter, lfd van de Tweede Kamer, over „HET LANDBOUWBELEID VAN DE REGERING". Spr. herinnerde aan het ad vies van de regering in 1945 aan het adres van de land bouw: goedkoper produceren. Zg zag dit als de enige moge lijkheid om internationaal een rol te kunnen spelen. De C.H. Unie heeft daartegen geprotes teerd, omdat ook het onkosten- cijfer van de landbouw steeds steeg. De C.H. vonden het ook onbillijk, dat de lonen van de landarbeiders niet met die van andere groepen arbeiders wer den gelijk gesteld. Spr. veroox-- deelde verder de regeringspoli- tiek ten -opzichte van het Landbouw-egalisatiefonds en de fouten die bij de geleide eco nomie gemaakt zijn. Deze laat ste moge onmiddellijk na de bevrijding noodzakelijk zijn c~- weest, blijvend moet zij naar de mening der C.H. niet zijn. Ten aanzien van de kleine be drijven acht spr. het niet juist, dat de regering wil ingrijpen in de structuur van de bestaan de bedrijven. CULTUURGRONDEN. Vervolgens acht spr. het niet verantwoord, dat cultuurgron den in deze tijd voor aanleg van vliegvelden, natuurschoon enz. aan hun bestemming wor den onttrokken. Verdere inpol dering van gronden is dringend noodzakelijk. Ook wees spr. op de onbil lijkheid, dat niet de export winsten van de industriële sec tor worden afgeroomd ten ba te van het egalisatiefonds. Spr. gaf er de voorkeur aan, van het systeem van dit fonds af scheid te nemen en op de duur de consument te laten betalen, wat hij verbruikt. Nogmaals wees spr. op de wens van de C.H. Unie: sociale rechtvaar digheid voor de landbouw. In de middagvergadering, die drukker bezocht was, sprak Freule Wttewaal van Stoetwe gen, eveneens lid vafti de Twee de Kamer over „DE VROUW EN DE POLITIEK". Zij vertelde o.a. een en ander van haar werk als C.Hi Ka merlid. Laatste spreker was de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H. Unie en lid van de Tweede Kamer, over DE POLITIEKE VRAGEN VAN DE DAG. Eerst herinnerde spr. aan de politieke verwarring, die er kort na de bevrijding heerste. Men vroeg zich af: Wat zal er van de C.H. Unie terecht komen? Maar de pessimisten zijn beschaamd. De Zeeuwen bleken trouw. Deze trouw legt op ons de ernstige plicht om in Raden, Staten enKamer het C.H. beginsel uit te dragen met frisheid en pit. In al de verwarring van de ze tijd is er een vast punt, n.l. de erkenning van de waarde van het Christendom op staat kundig gebied. Het communisme steekt al- lerwege de kop op. Wij moe ten ons positief daartegenover stellen en het niet voor ken nisgeving aannemen. Wg moe ten ons wederwoord weten te zeggen. Daarna behandelde spr. de Indische kwestie. De regering is een weg opgegaan, die on juist, onwaardig en onvrucht baar is. De kern van de fout zit in het optreden van Scher merhom als minister-presi dent en in de lgn, die hij als humanist volgde. Spr. laakte het optreden van de Commis sie-Generaal, de bemoeiingen van de Veiligheidsraad en het stopzetten van het politionele optreden. Wij moeten open staan voor de begeerte naar zelfbestuur, maar ons keren tegen het re- volutionnaire optreden van Djokja. lukte piloot, zich op het vliegveld bevonden om 's middags de beëdigings plechtigheid bij te wonen. DOOR WOLKEN BANK MISLEID. Over de vermoedelijke oorzaak van het vliegongeval verneemt het A.N.P. het vol gende Luit. Fabius werd op zgn vlucht vergezeld door een an der vliegtuig. Toen men on geveer een half uur gevlogen had kwamen, de vliegtuigen in een zeer dichte wolken bank, die liep van 60 tot 4000 m. hoogte. Eerst tracht ten de beide vliegers boven de wolken uit te komen. Toen dit echter niet lukte wilde men door lager te gaan vlie gen beter zicht krijgen. Men wist echter op dat ogenblik niet, dat de wolken zó laag hingen. Toen luit. Fabius uit de wolkenbank was geraakt, heeft hij waarschijnlijk geen kans meer gezien zijn toestel omhoog te trekken met het bekende noodlottige gevolg. De piloot uit het andere toe stel is het nog net bijtijds gelukt weer hoogte te krij gen. Naar wij vernemen, zal de crematie van de heer Fabius Woensdag a.s. geschieden na aankomst van de trein van 13.09 te Westerveld. Sluiting van service-sta tions bij Berlijn geëist. Amerikaans protest. De Russen zetten hun po gingen om de verbindin gen tussen Berlijn en Het Westen zo veel mogelijk te bemoeilijken onverminderd voort. De Sovjet-autoriteiten heb ben Zaterdag geweigerd .de sectorpassen voor de groep Britse en Amerikaanse, tele- foontechnichi, gedetacheerd bn het versterkersstation by Maagdenburg, te vernieuwen. De passen iopen Donderdag af. Het varsterkersstation bij Maagdenburg verwerkt het grootste gedeelte van hel. verkeer tussen Berlijn en. de Britse zóne. De Sovjet-Russische autori teiten hebben de Amerikanen bovendien doen weten, dat zij de Amerikaanse telefoon verbindingen tussen Berlijn en Frankfort van 15 April af zullen contróleren. DE SERVICE STATIONS. De Sovjet-autoriteiten heb ben ook de sluiting geëist van Britse en Amerikaanse service-stations voor auto's aan de verkeersweg van Ber lijn naar Helmstedt, die door de Sovjet-zóne gaat. Het betreft nier een En gels en Amerikaans station, die 65 km. van elkaar ver wijderd zijn aan de 160 km. lange verkeersweg tussen Berlijn en Helmstedt. De Rus sen zeggen, dat deze stations alleen des winters dienst mogen doen. Het Amerikaanse station verleekte service aan gemid- Hoofd der Utrechtse P.R.A.C. blijft zwijgen. De oproep van de Zeister- politie om bekend te worden gemaakt tnet feiten, die nog meer licht in de corruptie zaak van het hoofd der Utrechtse P.R.A.C. kunnen brengen, heeft vele aangif ten tot resultaat gehad. De gearresteerde verdach te blijft hardnekkig zwijgen, ondanks het feit dat het aan tal bewijzen tegen hem zich steeds hneer ophoopt Snellere visitatie In Roosendaal. De gecentraliseerde trein vi sitatie te Roosendaal zal op 9 Mei ingaan. Roosendaal wordt dan het enige station, waar zowel de Belgische als de Ne derlandse visitatie zal geschie den. hetgeen aanmerkelijk minder oponthoud van de trei nen tot gevolg zal hebben. Het Russische spoorwegstation in de Amerikaanse sector van Berlgn wordt bewaakt door Amerikaanse schildwach ten. Vervolgens besprak de heer Tilanus het wetsvoorstel tot herziening van de Grondwet. Indien de voorstellen tot grondwetswijziging door de 2e en le Kamer zijn aangenomen zal Kamerontbinding volgen. Aangezien bg tweede lezing in dc nieuwe Kamer een meer derheid van 2/3 nodig is, komt het er op aan, hoe deze nieu we Kamer zal zijn samenge steld. Gezien de cijfers bij de Statenverkiezing is het 'niet onmogelijk, dat de C.H. 10 zullen halen. Ons volk zit diep in de zor gen. Daarom verdient een na tionaal kabinet de voorkeur. Voor een verbod van de Comm. partij voelt spr. niet?. Jong en oud staan straks voor een hoogst belangrijke beslis sing. Tegen de revolutie kan alleen Gods Woord gesteld worden. Dit diepliggend begin sel hebben wij uit te dragen. Bij de bespreking had dc heer Tilanus o.a. een vraag te beantwoorden OVER HET COMITÉ RIJKS EENHEID. Spr. deelde mede, dat hg lid is van de politieke commissie van Rijkseenheid. De gedachte van Rijkseenheid laat spr. niet los. Maar moet alles wat nu gebeurd Is, weg? Dit zou irreëel zgn. Spr. keurt scherp af, wat de regering heeft gedaan. Maar wat nu? Wij moeten trachten er het beste van te maken, wat mogelijk is. Ook als de grond wetswijziging in de nieuwe Ka mer wordt verworpen en er een chaotische toestand zou ontstaan, kunnen de gedane toezeggingen niet ongedaan worden gemaakt. Sommige he ren van Rrjkseenlieid redeneren alleen negatief. Het is heel ge makkelijk om tegen alles neen te zeggen, maar zo komen we er niet. Het is onze taak het gebeurde in goede banen te leiden. Laten we opbouwen en de historische Hjn volgen. De verstandige elementen in Indië zien in, dat ze ons nodig heb ben. Na een slotwoord van de voorzitter eindigde de heer Ti lanus met gebed. De middagvergadering werd opgeluisterd door muziek van Hosanna, dat ook het gemeen schappelijk gezag begeleidde. deld 125 voertuigen per maand. De Westelijke autoriteiten hebben inmiddels scherp ge protesteerd tegen de weige ring van de Russen om de passen van de technici te vernieuwen. BRITSE VOERTUI GEN AANGEHOU DEN. Sovjet-wachtposten, gewa- nend met tommyguns, hebben Zondag alle auto's waarin zich Britse militairen bevon den in de door Sovjet-gebied lopende corridor van de Brit se zóne naar Wenen bjj de Semmeringpas tegengehou den. De auto van generaal Winter, de Britse plaatsver vangende commissaris voor Oostenrijk, werd na een uur oponthoud, doorgelaten. De Britse autoriteiten hebben de zaak onmiddellijk met ge neraal Koerassof, de hoge Sovjet-commissaris, bespro ken. Thans eist hij twee ton van de staat. De uit de bezettingstijd be kende centrale figuur en chef van de Noordelijke spionnagedienst, de heer C. Stolwijk te Bedum, die in 1946 zeven weken in de Gro ninger strafgevangenis werd opgesloten, doch nadien on voorwaardelijk buiten ver volging is gegsteld, heeft bii de Groninger Arrondisse mentsrechtbank een proces tegen de Staat aanhangig ge maakt, waarbij hii een scha devergoeding van 200.000 eist. De heer Stolwijk heeft zich tot de minister van justitie gewend in een telegram, waarin hij o.m. zegt, de mi nister tot drie maal toe per soonlijk te hebben bezocht, met het verzoek een onder zoek te laten instellen naar de oorzaak van zijn gevan genneming. Ook de minister president heeft de minister van justitie tweemaal ver zocht een onderzoek te gelas ten, aan welk verzoek tot he den geen gevolg is gegeven. Het bestuur van het Jewish Agency heeft gehoor gegeven aan dè oproep van Gunning- ham, de Britse hoge commis saris in Palestina, tot het staken van het vuren. Inmiddels duurt de strijd in Palestina onverminderd voort. Enkele duizenden Iraakse leden van het „Arabische be vrijdingsleger" zgn Zondag ochtend een aanval begonnen tegen de Joodse nederzetting op de Misjmar Hasmek in Noord-Palestina. De Arabieren hebben verder do industriële voorstad van Jeruzalem. Givat Shaul, met zware artillerie beschoten. Alle verbindingen tussen Jeruzalem en de kust, een af stand van 100 km, zgn verbro ken als gevolg van de ge vechten rondom de stad. Veldgeschut van het Arabi sche leger heeft twee Joodsa nederzettingen, 8 km ten Wes ten van' Jeruzalem bestookt. Het dorp Castel, dat de laat ste dagen bijna dagelijks in andere handen is overgegaan. DE VOEDSELVOORZIE NING IN GEVAAR. De aanvallen van de Ara bieren op' Joodse convooten In Palestina, .die de laatste lijd in hevigheid zijn toegenomen, en de feitelijke blokkade van vele nederzettingen doen hun invloed gevoelen op de voed selsituatie in Jeruzalem, waar voor het eerst de mensen ln rijen voor de levensmiddelen winkels staan. De Joodse auto riteiten hebben een systeem van brooddistributie moeten invoeren voor de 100.000 Jo den in Jeruzalem. Indien echter de Arabieren erin slagen hun greep/-rp de verbindingen tussen de Joodse nederzettingen en de havens te verstevigen, zal het tekort aan voedsel plaatselijk waar schijnlijk critiek worden. DE VOORSPEL T ZONNIG WEER. Geldig tot Maandagavond: Zonnig droog weer met en kele overdrijvende wolken banken cn ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Ma tige, enigszins schrale wind tussen Oost en Noord-Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1