Kees Dutilh slachtoffer van laaa verraad „Koop gips, zoveel als mogelij Het Antwerpse smokkel-centrum Roosevelt kon goed opschieten met Stalin P.T.T. bestudeert televisie De Duitsers betaalden aan v. d. Waals een halve ton TELEGRAM AA GERBRANDY.- Pionierswerk voor de inundatiege bieden TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 APRIL 1948 Londen merkte nog steeds niets XX De 26-jarige Rotterdammer Kees Dutilh, zoon van een bekend gemeenteraadslid, werkt sinds 1941 in de spionnage voor de geallieerden En hij deot het uitsstekend! Geen wonder hij is opgeleid door- en werkt samen met de re serve—officier L. Pot. De naam Pot is een geschiedenis op zichzelf. Toen Ernst de Jonge in Februari 1942 in Katwijk aan land kwam, had hij onder meer de opdracht bij zïchr een bekwaam man te vinden, die op grootscheepse wijze militaire spionnage kon verrichten. Die man vond hij in de heer Pot. Deze vader lander gaf er zijn betrekking aan, om zich volledig in dienst van het vaderland te kunnen stellen; hij trok op de fiets kris-kras door Nederland en de resultaten van zijn uitstapjes waren dermate belangrijk, dat de mensen te Londen erkenden: onze dienst heeft gedreven op de rap porten van Pot.! Toen Ernst de Jonge in een Rotterdamse woning werd gearresteerd tegelijk met Lex Althof (die als speciale koerier vari Vorrink naar Engeland zou gaan), vonden de Duitsers in die woning ook L. Pot. Hij ging als ge vangene mee naar het Bin nenhof, werd een nacht ver hoord en ontvluchtte onder een kogelregen toen de S.D - ers hem van Binnenhof num mer 4 naar nummer 7 wilden brengen. Later kwam hij via Zweden in Engeland en speelde er een rol bij de ge heime dienst. In de koude dagen van Jan uari 1943 leert Dutilh, door de tussenkomst van de ille gale werker Vermeer uit Zeist een nieuwe ondergrondse makker kennén, die meedeelt uit Engeland te zijn geko men. De man beschikt over een zendér en over koerierlijnen kent letterlijk iedereen m Londen die méér is dan jongste bediende, beschikt over Engelse sigaretten, wa pens en springstoffen, kort om: is een kerel van formaat. En met zulke figuren wil de individualist, die de letterlie vende Dutilh is, graag sa menwerken. RADIO-BOODSCHAP. Maar dan moet er eerst over radio-Oranje een bood schap komen, waaruit blijkt dat de nieuwe makker inder daad relaties onderhoudt met Londen. Zeg maar welke woor den je horen wilt, zegt de vreemde. Kees Dutilh geeft de bood schap op. En de nieuwe strijdmakker loopt direct naar het bureau van de S.D. Ha, Van der Waals, zegt Kriminal-Director Schreie- der. Heb je iets bijzonders? We moeten Londen weer eens een boodschap laten -sei nen over radio-Oranje, zegt Van der Waals. Ik hebv con tact met de zoon van het Rotterdamse gemeenteraads lid Dutilh, die Poos vorig jaar niet te pakken kon krij gen. Hii stikt in het spionna- gemateriaal, als ik het goed begrijp. Er moet maar weer gauw een code-telegramme tje naar Engeland. Schreïeder heeft radiozen ders genoeg, ^:e door Londen vertrouwd worden. Hij, Gis- kes en Ernst Mey, hebben er de handen vol aan. Het ra diospel loopt zo vlot als een amateurverbinding in vre destijd. Want in Londen is de argeloosheid groter dan de wijsheid Het is voorgekomen dat een marconist van het England-Spiel twee uur in de aether was; het maximum aan zendtijd voor geheime agenten wordt door ménsen van het vak gesteld op tien minutenMaar Londen merkt niets en Schreieder vindt het best. Hij wordt steeds zekerder van zijn zaak. Kolonel de Bruyne en majoor Blunt, kapitein Lief- tinck en de reserve-officier der Marine Schilp ziin z'n tegenspeler in Engeland. Maar tegenspelers, die weinig aan de beveiliging van hun zend- Verbindingen schijnen te doen, anders hadden ze reeds lang door een verkeerd ge seind woord, door een foute cijfercombinatie, door een afgesproken zinswending ge alarmeerd moeten ziin. Maar van alarmering is geen spra ke: de'zaak loopt gesmeerd de Nederlandse M.I.D. en de Engelse S.O.E. blijven rustig voortgaan met.het afwerpen van containers en agenten en Londen schijnt er zelfs niet aan te denken dat het zo veelvuldig gebruiken van da zelfde droppingvelden met het altijd weer inschakelen van ontvangstcomite's reeds lang moest opgevallen ziin m bezet gebied. Schreieder heeft geen re den tot klagen: Londen maakt hem het leven tot een plezier! We züllen Engeland net jes vragen het bedoelde be radio-Oranje voor te lezen, zegt hij tot Van der Waals. Luister er naar! En Londen las het bericht voor. Ih de microfoon van 'radio-Oranje, de stem van strijdend NederlandEn Kees Dutilh hoorde het. En vertrouwde Van der Waals. Twee maanden speelde de verrader nog zijn gruwelijk spel. Massa's spionnagemate- riaal gaf Dutilh hem mee voor Engeland. Het kwam alles terecht in de handen van Schreieder. IN DE VAL. s Op 10 Maart 1943 ontmoet Van der Waals zijn slachtof fers in een Leids café. Zc praten samen over het ille gale werk, tot de verrader opstaat om even te telefone ren. Op datzelfde ogenblik slaat de S.D.-er Johannsen de niets kwaads vermoeden de Dutilh óp het hoofd, draait hem de armen op de rug en klikt de boeien om zijn polsen. Buiten wacht de auto van de S.D Kees Dutilh die het be richt van radio-Oranje ver trouwd had wordt ter dood veroordeeld en op een zomerochtend maakt een Duits executiepeloton een einde aan dit jonge strijd vaardige leven. Zijn vriend Vermeer, jonge ridder zonder vrees of blaam, wordt eerst ter dood en daar na tot tien jaar tuehthuis- sraf veroordeeld. Na de be vrijding is hij als een wrak t b.c.-patiënt en volkomen doof naar huis gebracht, ïn de bloei van het leven ge knakt o Is slachtoffer van vuig verraad. BLOEDGELD, j Anton van der Waals acht zijn jongste succes een gerede1 aanleiding om aan Schreie der geld te vragen. Kijk eens, zegt hij, de dienst heeft mij 50.000 gul den beloofd als ik er in slagen zou, naar Engeland te komen met burgemeester Oud. Ik was bereid, ^maar Oud wilde niet. Daarna is ^r nog de kans geweest om nuj met een schuit naar Enge land te laten gaan, maar dat hebt u niet gewild. Buiten miin schuld ben ik dus een haive ton misgelopen. Dat is toch eigenlijk niet eerlijk. Ik zou dat geld nu graag hebben, want ik wil een huis koDen. Schreieder belooft hem de zaak te zullen bespraken met Harster. En een paar dagen, later loopt Van der Waals over het Binnenhof met een bijzonder dikke portefeuille. Vijftig duizend gulden aan Neder lands bankpapier lieéft de schurk ontvangen. Een halve ton bloedgeld President Benesj van Tsjecho-SIowakye heeft de nieuwe Russische gezant, Sllin, op zün zomerverblijf In Usti ont vangen. De gezant overhandigt dr. Benesj zjjn geloofsbrieven. Russisch schip zonder lading yertrokkeh. Het 17.870 ton metende Sowjet-schip „Rossia" is zon der iading uit New York ver trokken, aangezien de haven arbeiders weigerden materi aal voor de^Sowjet-Unie in te laden. Nieuwe biographies door Alden Hatch. Te Londèp is zo juist 'n biographie van wijlen de Amerikaanse president Frank lin D. Roosevelt verschenen van de hand van de Ameri kaanse schrijver Alden Hatch. Volgens Hatch mochten Roosevelt en generaal de Gaulle elkaar niet erg van 't eerste ogenblik af, dat zij elkaar ontmoetten. Nadat de Gaulle Roosevelt in Juli 1944 te Washington bezocht had. verklaarde Roosevelt: ..De kerel is zo verdraaid ruw" en hij voegde er zuchtend aan toe: „De ene dag, als hij naar ROOSEVELT. beneden komt, denkt hg, dat hij Jeanne d'Arc is, de vol gende dag Clemenceau." Tussen Churchill en Roo sevelt ontstond een hechte vriendschap van de eerste keer dat zij elkaar ontmoet ten af. Met maarschalk Stalin kon Roosevelt in 1943 te Teheran goed opschieten, aldus Hatch. Hij vond hem „een man van meedogenloze vastberaden-1 heid en met- een goed hu meur, waarlijk representatief voor het Russische volk. Roosevelt voelde, 8at Stalin hem werkelijk mocht en ver trouwde. Churchill en Staiin daarentegen hadden een in- strictieve afkeer van elkaar. De volgende anecdote ver haalt van het ontstaan van de naam der organisatie der V. N.: In December 1941 discus sieerden Roosevelt en Chur chill uren over een naam voor de „grote alliantie" van sta ten tegen Duitsland. Dé' vol gende morgen tijdens het aan kleden rende Roosevelt naar de kamer van Churchill, die hij in 't bad aantrof. „Win ston", riep Franklin, „wat denk je van „United Nati ons"?" JEF LAST WORDT 50 JAAR Onder voorzitterschap van oud-minister pref. dr. ir. W Schermerhorn is een ere-co- mité gevormd, dat de schrijver Jef Last bij zijn 50ste verjaar dag op 2 Mei a.s. een blijk van belangstelling wil doen toekomen. Daartoe zal in de eerste plaats een tentoonstel ling van zijn werken worden georganiseerd. POOLSE TROEPEN IN ENGELAND Polen heeft Engeland ver zocht de Poolse strijdkrach ten onder Brits commando te demobiliseren en het Poolse herscholingscorps te ontbin den. In de nota. wordt beweerd, dat verschillende niet-gede- mobiliseerde Poolse centra en militaire kampen met Britse geldén misbruikt wor den voor politieke en mili taire activiteit tegen, de Pool se staat. 1 Streng optreden tegen corrupte Sowjet-ambtenaren Sowjet-ambtenaren. die wor den betrapt op omkoopbaar heid en zorgeloosheid, moeten met gestrengheid worden ver volgd, zo heeft de nieuwbe noemde Russische openbare aanklager, Grogori Safonof, in een toespraak verklaard. Het personeel van sommige justitiële bureaux sloot zijn ogen voor zulke misdrijven,, onderzocht de zaken niet be hoorlijk en liet na te proteste ren tegen onwettige besluiten en vonnissen van het gerecht. Ongewenste vreemdelingen zijn de grote valutahandelaren. Spoedig ingrijpen een Nederlands en Frans belang. (Van onze Antwerpse correspondent). De Nederlander, die voor „familiebezoek" naar België wil, krijgt van de Nederlandse Bank, als hij tenminste een invitatie kan tonen, 200 Belgische francs tegen de normale koers. Zodra hij de Statie uitkomt verdwijnen de francs als zandkorrels door zün vingers. Een doos goede Engelse siga retten, wat chocolade, een pakje rozijnen, plus een tros' bananen en hij is uit gekocht. Verder kan hü zijn neus plat drukken tegen de winkelruiten, waarach ter de hoorn des -over- vloeds ligt uitgestald. Hü zou niet meer kunnen ko pen als Als er geen zwarte geld markt bestond. Helaas be staat die wel. We kunnen het de kleine luiden niet eu vel duiden als ze op deze zwarte beurs pogen voor en kele tientjes francs te krij gen. De verlokkingen in de vorm van nylons, breiwol, horloges, vulpennen enz. zijn te groot. De verleiding is een tantaluskwelling. Wat erger is, is dat ook de grote zwarte Pieten van deze zwarte geldmarkt gebruik móken en op deze wijze Ne derland benadelen voor enor me bedragen. Hier liet de ba kermat van de smokkelhan del tussen Nederland en Bel gië, tussen België en Frank rijk en tussen het vasteland en Engeland. Vlak bij de Centrale Statie Plan voor oplossing nog niet in zicht. Een „televisie-omroep". (Van onze reizende redac.teur) Eindhoven, Apr. - Naar wij vernamen heeft het hoofd bestuur der Postergen, Tele grafie en Telefonie het tele- vlsievraags.uk, dat in de na tuurkundige laboratoria te Eindhoven, vpor zover Neder land betreft/ technisch is op gelost, in s'udie genomen. Zoals men weet zjjn de om- roepzenders in Nederland thans staatseigendom en het lig^ dus voor de hand, dat by de overheid een sterke neiging bestaat op de duur ook de exploitatie der tele visiezenders lot zich te trek- Midden in de uitgestrekte watervlakte van 't geïnun deerde Goeree- en Over- flakkee, ergens onder Den Bommel, ajJten op een dag in Maart van 1945, op een offi cieel „ontruimde" boerderij boer Jacobs en een mare- chaussee, achter een zen dertje gebogen en seinden een uitvoerig telegram naar de „overzjjde". Een lang te legram, waarin de Neder landse regering met de meeste klem werd aanbevo len direct over te gaan tot aankoop !n het buitenland van grote hoeveelheden gips Gips, dat voor de landbou wer in de geïnundeerd geweest zijnde gebieden hèt tovermiddel is geworden om zjjn gronden weer cultuurryp te maken. De doelmatigheid van toevoeging van gips aan de zoute gronden was ook voor de bevrijding nietonbekend. In 1940, na^de Inundaties dooV het Neder lands leger o.a. op Goeree en Overflakkee en bij Kruinin- gen, werden door de Wierin- germeerdirectle reeds proeven met" gips genomen op hiertoe aangelegde proefvelden. De Rykslandbouwconsulent voor N.-Zeeland en Goeree en Over flakkee, thans ook voor N. en Z.-Beveland en Walcheren, ir. C. W. C. van Beekom, deed er toen ztjn eerste ervaringen mee op. Begin Februari 1944 kwam byna zjjn gehele ambtsgebied echter onder water te staan JVU in de kringen van zijn colle- richt in een uitzending van ga's verwierf hy hierdoor de Ook illegaliteit werkte mede ïgeestige bijnaam der-land" zoda niet „Jan-zonder-land" zodat ir. van Beekom een goede gele genheid kreeg zich geheel toe te leggen op de studie op wel ke wijzë dé schade door de inundatie aan de gronden toe gebracht, diende te worden hersteld. Het in deze periode verrichte onderzoekingswerk is ongetwijfeld van groot nut voor de landbouwwetenschap geweest en werpt nog va'n- daag-aan-de-dhg rijke vruéh- ten af bij het herstelwerk op Walcheren en andere inunda- tiegebieden. GEHEIM ONDERZOEK Bij dit onderzoek dat nog altyd in het geheim moest ge schieden werd ir. van Bee kom krachtdadig geholpen door Ir. D. W. Stolp, thans verbonden aan de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De heer Stolp, destijds nog stu dent, was ondergedoken by 'n landbouwer op Tholen. De grond werd hem daax echter te heet onder de voeten, zo dat hg naar een andere schuil plaats moest uitzien. Hjj kwam in contact met ir. van Beekom en dank zij de medewerking van enige va derlandse elementen in Den Haag, die geen antecedenten- vragen, werd hij in de gele genheid gesteld als assis tent bjj de Landbouw- voorlichtingsdienst te Middel- harnis „ondér te duiken". Te zamen gingen deze belde he ren nauwkeurig het zoutge halte van het Inundatiewater de Zeeuwse eilanden en oeree- en Overflakkee na, de zwaarte van de bouwvoor werd op kaarten vastgelegd en in het laboratorium van de R.H. B.S. te Middëlharnis werden proeven genomen, die, bewezen dat het van het groptste be lang is gips aan de geïnun- deerdv geweest zijnde gronden toe te dienen vóór structuur- verval optreedt. Op deze proe ven zijn na de bevrijding, in samenwerking met de weten schappelijke afdeling van Landbouwherstel veldproeven gevolgd, die het laboratorium onderzoek volledig bevestig den. DE ILLEGALITEIT. Daar het zaak was dat de resultaten van dit onderzoek zo snel ihogelijk bij de auto riteiten kwamen, werd de ille galiteit in de arm genomen, die het hierboven bedoelde te legram liet verzenden. Boven dien speelde men het dank zij de hulp van een kranige druk ker op Goeree klaar, het ge heel in druk te^ doen verschij nen. Gas om te zetten was er niet. electriciteit om te druk ken nog minder, doch tussen de herhaaldelyke invallen van de Duitsers door,»die naar een Illegaal krantje zochten, werd het gehele, vrij !y vigeboek werkje, in een oplaag van 25 exemplaren, met de hand klaar gemaakt. De tekeningen en grafieken vervaardigden de heren voor alle 25 exemplaren zelf! CURSUSSEN IN INUNDATIE LEIiÏR Een bewijs van de grote voortvarendheid welke de landbouwautoriteiten reeds ln die dagen aan de dag legden om, wanneer de bevrijding een feit zou zjjn, direct het her stel 'van de landbouw met volle kracht te kunnen aan vatten is ook, dat in samen werking met de Directie Wie- ringermeer een cursus voor assistenten van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst werd waar verschil lende experts op hun reizen treinbeschietingen trotserend de diverse problemen van inundatie kwamen bespreken. Op deze wijze konden in de onderscheidene inundatïege- bleden kernpunten worden ge vormd hetgeen, vooral toen later de assistenten door de oorlogsomstandigheden waren geïsoleerd, van groot belang is gebleken. BREDERE OPZET. Na de bevrijding toen de wetenschappelijke afdeling van landbouwherstel is gekomen als coördinerend lichaam voor het wetenschappelijk onder zoek, is' alles breder opgezet kunnen worden en is ook de kennis omtrent de werking van gips nog aanzienlijk ver ruimd. Zo is o.m.komen vast te staan iedere boer kan thans aan de hand van de practijk hiervan de juistheid bevestigen dat het onder- ploëgen van gips practisch waardeloos is. Gips dient ge strooid te worden nè. het ploe gen. Ook is door proeven een dieper inzicht gekregen in de qhloorgevoeligheid van de ge wassen. Verder is de merk waardige ontdekking gedaan dat bijv. de teelt van gerst op gronden met een zoutgehalte van enkele grammen per liter, een hogere opbrengst oplevert dan op de gronden zonder zout, EEN PUBLICATIE. Zo zet de wetenschappelijke commissie, samengesteld uit de .Directie voor de Landbouw, de Wieringermeerdirectie, de Cultuurtechnische Dienst, Landbouwherstel en de Stich ting voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoekt, met de hulp van een werk- commissie haar onderzoekings werk nog steeds voort. Ver wacht wordt dat over een jaar het veldonderzoek practisch kan worden afgefloten. Een lijvig boekwerk waarin alle ontdekkingen en ervaringen zullen worden vastgelegd, zal dan voor het nageslacht een rijke bron vormen voor het lutten van de wetenschap om- Tent inundatie vraagstukken by onverhoopte nieuwe ram pen of in elk geval bij dijk- vallen e.d. ken. Men is echter nog op geen stukken na zover dat zelfs maar van een plan voor een oplossing gesproken ltan worden. In de eerste plaats is dit een.' zeer kostbare aangelegen heid. Men heeft hier te doen met kortegolfzenders. Ela te Eindhoven werkt op 4.50 meter die een' actiei-aaius van 30 k 40 km. hebben. Wil men het hele land bestrijken, dan zal er dus een net" van tientallen zenders moeten ko men, die onderling verbonden moeten worden, hetzy door middel van kabels, hetzij via de aether. Het zou hl. nog veel kostbaarder worden als elke zender een eigen pro gramma zou hebben, hetgeen bovendien aan de doelmatig heid niet ten goede zou ko men, daar televisieuitzendin- ge, die een zuiver locaal ka rakter dragen, niet aan haar' doel zouden beantwoorden. Men verwacht uiteraard ge beurtenissen van nationaal en mogelijk internationaal karak ter via de televisie te kun nen volgen. Er zijn geen televisiever enigingen in ons land, zoals er 'wel omroepverenigingen zijn. Er is geen nationaal te levisie-instituut, zoals er wel een nationale (wereld)-om roep is, er is zelfs nog geen initiatief genomen om een fonds te stichten, waarmee men zulk een lichaam zou kunnen opbouwen. De enige zender, waarover Nederland tot nu toe beschikt, is het particulier eigendom van de enige firma in ons land, die behalve zenders ook ontvan- fers kan bouwen en die er us rechtstrèeks belang- by heeft, dat hier te lande en elders een vraag ontstaat. Zij besteedt tonnen aan haar ex perimentele uitzendingen, die regelmatig voortgang hebben: Er is nu een vaste- programmaleider benoemd de journalist P. Beishuizen uit Bussum, die vroeger bij de radio heeft gewerkt en die zal, als hy op 1 Mei zijn taak aanvaardt al een hele staf om zich heen vinden, alle in dienst van die ene firma. Daar is op zichzelf niets op tegen, maar deze organisatie draagt de kenmerken van tij delijkheid. AAN WIE DE ZENDERS? Wie moet de zenders ex- ploteren? De Staat, de om roep, de pers (zoals in Ame rika) of een geheel nieuw te creëren lichaam? Wie moet de zendtijd huren? De om roepverenigingen, een (semi)- overheidslichaam ofhet bedrijfsleven zoals, alweer, in Amerika). Wie moet ten slotte alles betalen? Reeds heeft men uitgerekend, dat de kosten van televisie zeer hoog zyn in vergelijking met dé omroep Vanaaar, dat er gedacht wordt aan „sponso ring", d.w.z. televisie-adver tenties. Iets nieuws voor ons land. Aanvaardbaar? Er doe men duizend vragen op als men in details gaat treden. Wie zal zq oplossen? (Nadruk verboden). op de hock van twee bekende straten, die we maar niet bi.i name zullen noemen, staan de wisselaars in groepjes op gesteld. Hun aantal wisselt met dc weersomstandighe- dén. met geed weer rond de tweehonderd, met slecht weer enkele tientallen.. Zorg vuldig kiezen ze hun slacht offer uit. Ze herkennen hun „klanten" aan de koffers, aan de Nederlandse taal, aan hun zoekend rondkijken enz. De ongeschreven smokkelwel verbiedt concurrentie. In de klauwen van één der sjache raars, wordt het onmogelijk „zaken te doen" met een an der. Ook hun organisatie werkt perfect. De zwade koers, welke wisselt met**de dag en zelfs in de loop van 'n dag kleine fluctuaties kan vertonen is uniform voor alle handelaren. IN DE CELLEN. Kleine zaakjes worden op straat afgehandeld. Grotere transacties worden afgeslO'- ten in de cellen van de be kende Diamantbeurs Op merkelijk is. dat deze geld handel vrijwel geheel in han den is van ongewenste vreemdelingen. De Belgen zijn merendeels slechts pro visie-agenten met de be voegdheid kleine zaakjes rechtstreeks af te werken. Zodra het gaat om grote be dragen verschijnt Tie man achter de schermén, die in vele gevallen geen Neder lands spreekt, geen Frans, geen Engels, dochDuits. De slachtoffers worden mee genomen naar de cellen vap de Beurs, waar veilig en rus tig hun zaakjes worden be sproken. Belgische, Franse en Zwitserse francs, guldens, dollars, ponden. Escudo's, al le vreemde valuta's zijn hier in het zwart te koop. Het is op zijn zachtst ge sproken raadselachtig, dat er niet wordt ingegrepen. Het is ons bekend, dat op vriendelijk verzoek van Franse instanties de. zwarte valutamarkt van Brussel, waar merendeels handel was in de Franse munt, werd schoongeveegd. Waarom niet te Antwerpen? Dc douaniers zowel op Nederlands als op Bel gisch gebied VQeren een hardnekkige strijd tegen de smokkelhandel. Pant serauto's razen langs dc grenzen. Maar de bron van de zwarte handel ligt hier, in Antwerpen op de bekende hoek van de bei de overbekende straten, in ieder café'tje. Waarom wordt er niet in gegrepen. .Het is vreemd, dat» het ene Beneluxland rustig toelaat dat het andere Bene luxland op deze wijze voor enorme bedragen wordt be nadeeld. want als er één -ding zeker is. dan is dat wel, dat deze zwarte valutamarkt af metingen heeft aangenomen, die zelfs insiders niet meer durven schatten. Bovendien is het voornamelijk de gul den, die het moet ontgelden en waarvan de koers steeds sterker terugloopt. Tijdens de wedstrijd België-Neder- land veegden de Antwerpse gendarmen wel de verkopers der zwarte toegangsbewijzen van de straten, doch dege nen, die het mogelijk maak ten dat Nederlanders francs kregen om deze kaarten te kopen gingen vrijuit De franc kostte op die bewuste Zondag niet minder dan 15 cent. Snoedig ingrijpen is een Nederlands belang. Laten we daarom hopen, dat het snel gebeurt. UIT DE MIDDEL6URGSCKE COURANT VAN JjQ JAAR eO^ 9 April 1898. „Donderdagmorgen bracht de nachtboot, behalve een 225 tal passagiers, ook de motorkar waarover in dit blad geschreven is te Viis- singen aan. Tot verbazing der werklieden, die al ston den te overleggen, hoe zy dit vreemde vervoérmiddel op de, tengevolge van 't laag water veel hooger liggende ponton zouden krijgen, stap te een Engelsman in bedoeld voertuig, draaide ergens aan en roef, in een wip stond het op de wal. Men zegt maar het is altijd goed om bü dergelijke nieuwigheden er iets bii te doen voor. het krimpen dat in zes minu ten van Vlissingen naar Mid delburg werd gereden. Het plan moet bestaan om met dit voertuig verschillende plaatsen in ons land te be zoeken tot het maken van reclame. Hedenmorgen stond die automobiel aan de buitenha ven tot het afhalen van een met de kruiser „Zeeland" aangekomen passagier. De behandeling van dit voertuig is schijnbaar erg gemakkelijk".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5