PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Millioenen voorVlissingens haven „Atlantische Unie" op komst? VELDSLAG RONDOM ZIEKENHUIS. Vandaag Ontslag op te korte termijn wordt onmogelijk gemaakt Weer ongeregeldheden op Republikeins gebied? Amerikanen willen West Duitse regering Maar het gaat langzaam Wat er voor de „Zeeland" gebeuren moet Geheime wapenopslag plaats te Milaan. Spaak is optimist. Triest onder eigen bestuur. BILT 191e jaargang - No. 83 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blaa verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMM^hl Vrijdag 9 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 2ö Ct per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post 3,45 net kwartaal Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 cl. per mm., minimum p. advertentie 1 2. Giro nr 359300 P.Z C-, Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 te'_ 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g.2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerystr. 2 - Zierikzee: NweBogerdstr C 160. tel 26. Het Wereldgebeuren Lippmann pleit voor een nieuwe strategie. Spaak in Amerika. Minister Paul Spaak, tej be schouwen als woordvoerder en leider van de Benelux, vertoeft op het ogenblik te Washing ton. Hij' heeft daar een paar keer geconfereerd met in vloedrijke Amerikanen en hoewel natuurlijk niet preciès hekend is welke onderwerpen tijdens deze gesprekken wer den aangesneden, staat wel vast, dat ook de militaire steun van de Ver. Staten aan dè Westerse Unie ter sprake is gekomen. Uit allerlei com mentaren valt op te maken, dat Spaak de verzekering heeft gekregen, dat hierover spoedig belangrijke beslissin gen te venvachten zijn. Lovett, de plaatsvervanger van Mars hall, zeide gisteren op 'n pers conferentie „een interéssant en nuttig onderhoud met Spaak gehad te hebben." Vol gens hem was de .kwestie van een herleving van de'iesn- en pachtregeling, bekend uit de eerste jaren van de tweede *.ve- reldoorlog, nog in beraad. Washington had echter al „ze kere .ideeën" over steun aan het verdrag van Brussel. Welke zijn deze ideeën Walter Lippmann schrijft er in de New-York Herald Tribune wat meer over. Tot nu toe, zo redeneert hij, is de Amerikaan se strategie erop gebaseerd ge weest, de bedreigde landen in direct t" "3rdedigen door ons er op- e bereiden zonodig een rc eelcse aanval mot atóomL. on op Rusland te doen. Dat houdt dus indat Amerika de West-Europese landen door Russische troe pen laat bezetten in het ver trouwen ze later weer tg kun nen bevrijden. Nu de West- Europese Unie tot stand is DE STAKING DER EGYPTISCHE VERPLEGERS De 1500 verplegers, die in de twee grootste ziekenhui zen van Cairo Woensdag in staking gegaan zijn, hebben gedreigd de ziekenhuizen in brand te zullen steken. Bran dende matrassen, die van ziekbedden werden gerukt, werden naar de politie ge slingerd, die de gebouwen omsingeld hadden. Verder werd gebruik gemaakt van heet water, keukengerei en brokken van muren om de politie te bestoken. De veld slag eindigde pret de arresta tie van 517 stakers. De poli tie moest drastisch optreden om het leven van de 2500 pa tiënten in de ziekenhuizen te redden. 125 stakers werden gewond. Vele patiënten zijn naar an dere ziekenhuizen overge bracht met het'oog op de m de ziekenhuizen aangerichte vernielingen. De regering heeft besloten de verplegers door vrouwelijke collega's te vervangen. De vliegtuigramp te Berlijn. De Sowjet luchtveiligheids- dienst te Berlijn heeft beweerd, dat Amerikaanse en Engelse vliegtuigen bijna dagelijks de door de vier mogendheden vastgestelde luchtveiligheids- bepalingen schenden. In Berlijn is men van me ning dat deze verklaring op een toekomstige Sowjet-Rus- sische poging wijst om Britse en Amerikaanse vliegtuigen te binden aan nieuwe verkeersre gels, „als onderdeel van de Sowjet-campagne om, de Wes telijke geallieerden uit Berlijn te dringen". In zijn brief aan Robertson zegt Sokolofsky: „Ik hoop, dat gij strenge or ders zult uitvaardigen, dat de Britse toestellen in de toe komst de door de geallieerde bestuursraad opgestelde lucht- verkeersregels moeten opvol gen". Amerika stopt verkoop van oud-oorlogS7 materiaal. Het Witte Huis heeft de in stantie, die belast is met de liquidatie van het overtollig oorlogspotentieel instructie ge geven de definitieve beschik king over alle nog niet ver kochte fabrieken en machine werktuigen en productie-in stallaties in deze fabrieken uit te stellen. De regionale omroepen Noord en Zuid zullen binnen kort de bij deze omroepen heersende verlangens inzake programma's e.d. aan de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen kenbaar maken. gekomen dient deze strategie herzien te worden. Amerika moet zijn Europese bondgeno ten het vertrouwen geven, dat zij de Russen aan hun eigen grenzen kunnen weerstaan. Anders zullen verscheidene landen geen weerstand bieden om aan de verschrikkingen van de strijd te ontkomen. De Ver. Staten moeten derhave de West-Europese staten door wapenleveranties militair weer baar maken. Men kan aannemen, dat vele militaire leiders in de Ver. Staten het met Lippmann eens zijn. Voor de naaste toekomst valt dan ook de volgendeont wikkeling te voorzien. Een Amerikaanse garantie aan de West-Europese-Unie, dat Washington onmiddellijk oorlog zal verklaren aan de Sowjet-Unie indien een der vyf landen wordt aangevallen. Verschepingen van oorlogs materiaal naar WeffcrEuropa om daar evenals in' ^Grieken land en Turkije de uitrusting en bewapening van de staande legers te versterken. Het is een ontwikkeling die langzamerhand leidt tot ver wezenlijking van het idee van Churchill, een grote Atlanti sche Unie tegen de Sowiet- Unie. Spionnage-organisatie voor het Westen voorgesteld. John Foster Dulles, de Re publikeinse deskundige in bui tenlandse aangelegenheden, heelt aan minister Marshall een voorstel gedaan tot op richting van een internationa le organisatie als tegenhanger tegen de Kominform. Volgens Dulles is een inter nationale spionnage- en pro- paganda-organisatie voor de We§.telyke mogendheden nodig. Het voorstel wordt op het mi nisterie van buitenlandse za ken bestudeerd. Tegelijkertijd beginnen de voorstellen voor een officiële garantie van de V. S. aan de vijf mogendheden, die het pact van Brussel hebben gesloten, steun te verkrygen aan de mi nisteries van buitenlandse za ken en defensie, aldus de cor- responflent van de New Yórk Times. Decentralisatie van het technisch hoger onderwijs. Naar het A:&.P. verneemt ligt het in de bedoeling van minister Gielcn, een advies commissie in te stellen, inza ke decentralisatie van het technisch hoger onderwijs. is het 8 jaar gele den dat de Duitse troe pen Denemarken en Noorwegen binnenvie len; is het 4 jaar gele den dat Odessa door de Russen werd bevrijd.' Filmreportage over Rauter-proces. Het ,,Neerlands nieuws" dat Vrijdag a.s. in de bios cooptheaters gaat rouleren, zal geheel bestaan uit het filmpje, dat Polygoon heeft opgenomen van het proces- Rauter. De lengte van deze film bedraagt bijna 350 meter Textielpunten voor handwerkonderwljs. Naar het A.N.P. verneemt is er thans een regeling ge troffen. waarbij ten behoeve van het handwerkonderwijs op de lagere scholen en het naaldvakonderwijs op de huishoudscholen extra tex tielpunten aan de betrokken leerlingen zullen worden toe gewezen. Schoenenbonnen voor kinderen. Het' Centraal Distributie kantoor deelt mede. dat aan kinderen geboren in de maanden April of Mei van een der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede aan kinderen gebo ren m Juni 1947 een schoe nenbon zal worden uitge reikt. van de soort maat, als overeenkomst met leeftijd en geslacht van het kind. Bon 606 zal van het inlegvel wor den verwijderd. Bescherming van de arbeiders tegen onrede lijkheid. Wetsontwerp wordt spoedig ingediend. De op 23 September 1947 door de minister van justitie ingestelde commissie-Leven- bach heeft een wetsvoorstel ontworpen tot herziening van de Wet op het Arbeidscon tract. De minister van justi tie heeft zijn voornemen te kennen gegeven om op korte termijn de indiening van het wetsontwerp te bevorderen. De belangrijkste verande ringen, welke de commissie voorstelt, hebben betrekking op het ontslagrecht. Was tot nu toe het de werk gever in' het algemeen geoor loofd een arbeider op korte termyn te ontslaan, hoe lang en boe verdienstelijk de ar beider ook voor de werkge ver werkzaam geweest was, in het vervolg zal dit niet meer mogelijk zijn. In begin sel zal de werkgever voor elk jaar, dat de dienstbetrek king geduurd' heeft, een op zeggingstermijn van tenmin ste een week in acht moeien nemen, tot een maximum van 26 weken. GEEN ONREDELIJK ONTSLAG. Belangrijker nog is het be ginsel, dat partijen geen ken nelijk onredelijk ontslag mo gen geven, resp. nemen. Als kennelijk onredelijk wordt o. a. beschouwd een door de werkgever gegeven ontslag, waarvan de gevolgen voor de arbeider te ernstig -zijn in ver gelijking met het belang, dat de werkgever bij het ontslag heeft. Onredelijk is ook een ontslag, gegeven of genomen zonder opgave van redenen of onder opgave van een voor gewende of valse reden. ZIEKTE EN MILI TAIRE DIENST. Voorts bevat het wetsont werp bepalingen, die ontslag tijdens ziekte van de arbei- derr tegengaan. Ook ontslag op grond van een te verwach ten of plaats gehad hebbende oproep in militaire dienst zal ten aanzien van meerder jarige arbeiders als regel niet geoorloofd zijn. Wordt het wetsontwerp tot wet verheven, dan zal de rechtspositie van de arbeider aanmerkelijk verstevigd wor den, wat niet alleen geschiedt met instemming van de orga nisaties der werknemers, doch blijkens het rapport van de Stichting van de Arbeid eveneens met die van de werkgevers. Naar onze corrèspondent te Batavia sèint, werd de tele foonverbinding tussen Bata via en Djocja in 't begin de zer week plotseling verbro ken. Vermoed werd, dat dit verband hield met ongere geldheden op republikeins gebied, die de laatste dagen weer toegenomen zouden zijn. Ook verschillende be richten omtrent overvallen op de dèssah's die door rampokkende benden worden ondernomen, zouden hierop wijzen. De gezondheidstoestand van Prins Bernhard. Het secretariaat van Prins Bernhard deelt mede, dat in de gezondheidstoesand van de Prins verbetering is ge treden. De behandelende arts acht echter een verlenging van de voorgenomen rustpe riode noodzakeliik. Vermoe delijk zal de Prins in de maand April zijn werkzaam heden nog niet kunnen her vatten. Om een danseresje. STUDENTENRELLETJE IN HOGER BEROEP. Op 26 Februari 1947 vei- oorzaakten een aantal stu denten in het theater Tu- schinski te Amsterdam een rel. toen zij aan het einde van het optreden van een. zoals de dagvaarding ver meldde. ..zeer luchtig gekle de danseres" met bierviltjes, rotte aardappelen en sinaas appelen gooiden. Verdacht van „wederspan- nigheid tegen een agent van politie" werd de 24-jarige Amsterdamse student A. J. B- op 20 'October door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot" een geldboete van 100, tegen welk vonnis het O.M. in hoger beroep ging. Thans diende deze zaak voor het Amsterdamse Hof. De procureur-generaal, mr. J. Fabius, meende, dat een vrijheidsstraf voor deze stu dent in zijn later leven een mógelijke belemmering zou kunnen zijn, en eiste daarom een geldboete van 100. PROGRAM VAN VIJF PUNTEN. Ontstemming in Parijs. Reuters diplomatieke cor respondent- meldt uit Lon den, dat de Verenigde Sta ten een program van v\jf puyten hebben voorgesteld voor de vorming van een Westdultse regering binnen de tijd van ruim een jaar. Deze punten zouden zijn: 1'. Vorming van een voorlo pige regering voor de Engels- Amerikaanse en Franse zónes. 2. Territoriale reorganisatie van de staten wier huidige grenzen gorden bepaald door de zöne^erdeling van Duits land. 3. De verkiezing van een constituerende vergadering. 4. Het opstellen door deze verga dering van een grondwet. 5. De officiële instelling van een nieuwe West-Duitse regering. BESPREKINGEN TE BERLIJN. Het. Amerikaanse plan zou het voornaamste punt uitge maakt hebben van de verga dering Donderdag te Berlyn van Amerikaanse, Britse, Bel gische, Nederlandse en Luxem burgse afgevaardigden betref fende het Duitse vraagstuk. ONTSTEMMING TE PARIJS. Het Amerikaanse voorstel vier militairo gouverneurs van de vier zones «n Duits land, Sokolovsky, Clay, Robertson en König. Bijna vier millioen voor de nlèlhvè beschoeiing van de beide binnenhavens, één millioen voor de werken, welke nodig zijn in verband met terugkeer van de. My. „Zee land" naar Vlissingen, een paar ton voor de aanlegplaat sen van de Prov. Boot, straks 6 of 7 millioen voor de nieü- we sluizen... Men kan in elk geval niet zeggen, dat er aan het herstel en de verbetering van de Vlissingse haven geen geld ten koste gelegd wordt. En dat is nog niet eens alles; het opruimen van de wrakken en het herstellen van de kademuur in de bui tenhaven, «heeft reeds tonnen gekost. Aan de zyde van 't Eiland zal weer 200 meter dannvand moeten worden aangebracht. Men is reeds bezig aan een wachtsteiger voor de Keersluis. De haventerreinen moeten weer bekün kerd worden en er zullen toegangswegen worden aange legd DE BINNENHAVENS. Wie op het ogenblik eens rondziet op de terreinen rond de binnenhavens, ziet, dat er overal gewerkt en gesjóuwd wordt. De eerste binnenhaven, waaraan vroeger de marine haar terreinen had, welke ze nu definitief heeft prijsgege ven, is zelfs geheel afge damd en sinds ongeveer een week is men bezig het water er uit te pompen. Maar dat is geen kleinigheid. Ruw-weg een half millioen kubieke me ter water moet er uit en bij een capaciteit van 700 kub. meter per uur, rekent men er drie a vier weken voor no dig te hebben. Wat zal men dan vinden? De Duitsers hebben de vroe gere kademuren opgeblazen, maar pas wanneer ae restan ten bovqn water komen, kan men goed zien hoe de zaak er bij staat. Reeds is het peil met ongeveer 1\'2 meter ge daald en wat nu te voorschijn is gekomen, ziet er 'niet erg hoopvol uit. Zodra de haven leeg zal zijn, kan begonnen worden met het bouwen van de nieu we kademuren, welke uit on gewapend beton zullen worden opgetrokken. Men hoopt hier mede in het voorjaar van '49 gereed te zijn. De tweede binnenhaven krijgt, gelijk reeds bekend is, 'n stalen damwand, welke in 'n betonnen muur verankerd wordt. Dit werk is reeds flink f evorderd. Ook hier stuit men elkens weer op niet verwachte moeilijkheden, al was het maar bij het weg- baggeren van brokken basalt van de oude, vernielde kade muur, waarbij de baggermo len reeds voor 7O.OQ0 gulden schade heeft opgelopen. Voor al deze werken is niet minder dan 2700 ton damwandstaal en 500 ton bij komend ijzerwerk voor de verankering e.d. nodig, waarin alleen al meer dan 'n millioen gaat zitten Want damwandstaal is duiir en... moeilijk te krijgen. DE PROVINCIALE BOTEN. De aanlegplaats voor de ferryboot van de provincie wordt eveneens hersteld. Dit werk had eigenlijk in Mei ge reed moeten zijn, maar door allerlei omstandigheden is dit niet mogelijk gebleken. Het zal wel September of Octo ber worden. De -voornaamste oorzaak van deze vertraging ligt in de toestand, waarin zich de peilers bleken te be vinden. Wanneer 400 ton 70 cm. opzy gezet wordt, is er inderdaad iets gebeurd Inmiddels wordt een tijde lijke koplading aan de pon ton mogelyk gemaakt, waar van de ferryboot, zodra zii in de vaart komt, gebruik kan maken. Maar dan moet eerst ook de aanlegplaats in Bres- kens gereed zijn. Voor de toekomst is het zelfs niet uitgesloten, dat te Vlissingen nog een tweede aanlegplaafS voor de f&rry- boten wordt gebouwd. Dit zóu dan tevens betekenen, dat- 't tegenwoordige kantoorgebouw van de Prov. Stoombootdien sten zou moeten verdwijnen. Het staat trouwens toch op een niet al tè- gelukkige plaats. Voor het nieuwe ge bouw, waarin het kantoor bo ven de werkplaats zal wor den gevestigd, is het terrein aan het einde van de tweede binnenhaven uitgekozen. Bovendien is het vrij waar schijnlijk. dat het nieuwe tra cé van de Rijksweg Bergen op ZoomVlissingen, dat aan de haven en niet in de stad zal eindigen, hier het schep pen van een geheel nieuwe situatie nodig maakt. Men heeft dan ook reeds overwogen en met de Spoor wegen besproken ook het sta tion in achterwaartse rich ting te verplaatsen, waardoor vóór het station behoorlijk ruimte vrij zou komen om 't verkeer te venverken. MIJ. „ZEELAND" En dan tot slot de Mij. „Zeeland". Nu de beslissing dat deze met haar Engeland- dienst naar Vlissingen zal te rugkeren eenmaal is gévallen, heeft de Rijkswaterstaat in opdracht van het departe ment ook hiervoor de nodige voorzieningen in voorberei ding. Onlangs berichtten wij reeds, dat enkele noodmaatregelen op zeer korte termijn zullen worden getroffen. Er moet 'n remmingswerk langs 'de grote kaaimuur van de N.V. Haven van Vlissingen komen. Dat er spoed achter gezet wordt, blijkt wel uit het feit, dat al les reeds gereed is om 'n dezer dagen de definitieve opdracht tot uitvoering van het werk te geven. Doch dit betreft slechts een noodvoorziening. Voor de definitieve ligplaats van de „Zeeland" zal geen ponton worden ingericht, zo als vroeger het geval was, maar wordt de kademuur doorgetrokken, zodat de sche pen onmiddellijk voor de ka de komen te liggen. Bovendien worden met de My. „Zeeland" nog besprekin- f;en gevoerd over het inrich- en van een nood-reparatie- werkplaats achter in de bui tenhaven, Deze zou bestaan uit een ponton met een paar mcerstoclcn en moeten die nen tot het over enige jaren weer mogelijk zal zijn voor reparaties „naar binnen" te gaan. DE SLUIZEN. We hebben slechts terloops even gesproken over de beide nieuwe sluizen, welke naast de Keersluis gebouwd zullen worden. Ook daarvoor zijn de voorbereidingen reeds aan de gang. Maar vóór dit omvang rijke en kostbare werk geheel gereed zal zyn zullen, naar wij vertrouwen, de Zee land-boten reeds heel wat af vaarten van Vlissingen heb ben gemaakt. In elk geval re kent men -er bij de Rijkswa- tarstaat op, dat het wel 1952 zal worden voor de millioe nen, die aan de Vlissingse haven worden besteed, ook werkelijk volledig verwerkt zullen zijn. In grotten by Milaan is een grote opslagplaats van wa pens en munitie ontdekt. De wapens bevonden zich in uit stekende staat. Een 3-tal jon gemannen is gearresteerd. De Belgische'eerste minister,* Spaak, heeft op een perscon ferentie te Washington ver klaard, dat de grens der Ver enigde Staten thans in Europa ligt. Toen hem werd gevraagd of een oorlog kan worden ver meden, antwoordde Spaak; „Ilc ben een geboren optimist en indien wy werkelijk doen wat wij behoren te dóen, is het zeer aannemelijk, dat een oorlog kan worden voorkomen". De Gssperi in overtreding Volgens het Sowjet pers bureau Tass heeft de Itali aanse regering-de Gasperi tweemaal het vredesverdrag geschonden. De eerste keer door een politiemacht van 400.000 man op de been tc brengen om op 18 April de orde te bewaren, terwijl de politie hoogstens 300.000 man mag bevatten. De tweede keer door Italiaanse vracht schepen uit tc 'rusten met zware mitrailleurs. Het burgerlijk bestuur van Triëst zal aan de plaatselijke overheid worden overgedragen. De Britse en Amerikaanse vlaggen zullen dan gestreken worden. Sommige waarnemers te Rome zijn van mening, dat het geallieerde voornemen om het burgerlijk bestuur van Triijst aan plaatselijke Italiaanse au toriteiten over te dragen de eerste practische stap is om Triëst aan Italië terug te ge ven. Men gelooft, dat de Britse en Amerikaanse troe pen als politiemacht zullen blijven, terwijl het Italiaanse bestuur binnenkort tot de ge hele Engels-Amerikaanse zóne zal worden uitgebreid. heeft bij Franse functionaris sen te Parijs °root misnoegen gewekt. Het Franse ministe rie van buitenlandse zaken verklaart niet officieel in ken nis te zijn gesteld van het voorstel. Het Amerikaanse plan van een constituerende vergadering voor geheel West- Duitsland, zal leiden tot de vorming van een sterk gecen traliseerde regering, zo méént men in Parijs, inplaats van een federale regering geba seerd op sterk georganiseerde afzonderlijke staten. Men verwacht, dal Couve de Murville, de Franse verte genwoordiger bij de bespre kingen te Berlijn tussen de Britse, Amerikaanse, Franse Belgische, Nederlandse en Luxemburgse afgevaardigden, zich zal verzetten tegen de vorming van een centrale West-Duitse regering. LONDEN. Te Londen gelooft men, dat de Amerikanen om twee rede nen zullen aandringen op aan vaarding van hun program: I. Omdat naar hun mening de jongste crisis te Berlijn de dringende noodzaak heeft ver groot om West-Duitsland po litiek en economisch te con solideren, als onderdeel van een uitgebreider plan voor herstel van een niet-commu- nistisch Europa en 2. Omdat zy zich ander? onverhoeds ge-, plaatst zullen zien voor het feit, dat er een Oost-Duitse staat en regering worden ge vormd. De Sowjets zoudeh hiervoor reeds vergevorderde plannen hebben. GEEN COMMENTAAR VAN TRUMAN. President Truman heeft ge weigerd commentaar te leve ren op het bericht, dat de V. S. een plan voor de vorming van een West-Duitse regering binnen een jaar hebben inge diend. Druk bezoek aan de Jaarbeurs. Het bezoek aan de ju- oileumjaarbeurs wordt weerspiegeld in het aan tal ingenomen plaatsbe wijzen der spoorwegen aan het C.S. te Utrecht. Op de openingsdag werden 36.500 kaartjes ingenomen. Op Woens dag bedroeg dit aantal 31.050. By de voorjaars- beurs 1947 waren deze aantallen resp. 20.450 en 21.500. Amerikaanse luchtmacht wordt uitgebreid. President Trunlan hee'ft het Congres verzocht om een on middellijke toewijzing van 725 millioen'dollar voor de uitbreiding van de Ameri kaanse luchtmacht. Volgende'week één ei. In de bonnenlijst van Don derdag 15 April zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden bekend gemaakt,^ recht gevende op het kopen** van één ei. Dit is in afwij king van het aanvankelijke distributie-schema als gevolg van exportmogelijkheden. Dubbel roggebrood rantsoen. De broodbon voor 200 gr. welke in de bonnenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht geven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood. Deze overwaar dering van roggebrood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de bonnenlijst van 15 April, niet voor vol gende 200-g-ram-bonnen. „Kadaver disziplin" veroordeeld. Een Amerikaans militair tribunaal te Neurenberg heeft bepaald, dat iedere soldaat, clie een onschuldige burger op hoger bevel heeft terechtge steld, even schuldig is als zijn meerdere, die het bevel daar toe gaf. Deze uitspraak werd gedaan toen het hof 22 S.S.- officieren, die er van beschul digd worden als leden van een „Einsatzcommando" meer dan een millioen Joden, zigeuners en anti-nazi's vermoord te hebben, schuldig verklaarde. Internationaal complot van textielpunten-vervalsers ontdekt. Te Reusell zim twee Tum- houtse chauffeurs gear resteerd. Bij onderzoek ble ken zii enige tienduizenden vervalste Nederlandse tex- tielkaarten bij zich te dragen. De textielkaarten werden te Turnhout gedrukt, en door de Belgische chauffeurs naar Nederland overgebracht. Men meent met een wijdvertakte internationale bende van smokkelaars en textielverval- sers te doen te hebben. De inboedels van 6 ka mers op de 57ste verdieping van het ..brandvrije" Empire State Building te New York zijn door brand vernield. Brandweerlie den zeggen, dat de brand door een explosie werd ver oorzaakt. VOORSPEL T, WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond. Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk nog harde, la ter wat afnemende. Westelij ke wind. Kouder des nachts, overdag dezelfde tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1