Doktershuis te Pijnacker was filiaal van Geheime Dienst Marshall-plan catastrofe werydt af Alle rode rozen van de Schone Slaapster.... Entre-deux-tjes Kom me helpen in Mexico TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 1948 Revolvers op de logeerkamer Dokter ging met vacantie XIX Jan Emmer uit Halfweg wil in de zomer van 1941 met vier anderen per motorboot naar Engeland. Zoiets is gau wer gezegd dan gedaan, want een motorboot Is duur. Maar 1b het Zuidhollandse tuinders dorp Pijnacker woont een kennis van' Emmer, die hem in contact brengt met de nog jonge arts Koert Bolle. De dokter en een paar vrienden brengen bet geld op tafel; de motorboot wordt gekocht en op een avond in September 1941 sjouwen vtff mannen door de duinen bij Petten, laten hun vaartuig te water en zetten koers naar Londen. In Nederland hoort men niets meer van hen, tot op een dag in het voorjaar van 1942 Jan Emmer aanbelt aan de dokters-woning in Pijnacker en tot de verbaasde me vrouw Bolle zegt: Goeiemorgen mevrouw, daar ben ik Zijn verhaal klinkt als een roman. Na een moeilijke reis zijn ze In Engeland gearri veerd en hebben allerlei werk gekregen in het grote geheel van de geallieerde oorlogvoe ring. Voor Jan Emmer had men een bijzonder baantje; hg werd opgeleid tot geheim agent en leerde parachute springen. Wel, dat parachute springen heeft hg in practijk gebracht ergens op de Velu- we en hier is hij dan, als geheim agent van de Neder landse regering. En hoe maakt de dokter het? Vliegt hij nog altijd op zyn motor door het dorp? Als de arts thuis komt, klaagt Emmer hem zyn nood. Hij is al enige tnd in Neder land, maar hy wil terug naar Londen om daar eens hard met de vuist op een paar schrijftafels te slaan. Is dat nodig? wil dokter Bolle weten. Nogal, bitst Jan Emmer. Die lui in Londen hebben me weggestuurd met contact adressen waar ik geldkon halen. Maar er deugt niets van. Ik zit zonder centen. En ik heb een persoonsbewijs meegekregen, dat niet in or de is. De dokter haalt er zijn vrienden Gijs de Jong en Heu- kels bij, die ambtenaar zijn op de gemeente-secretarie. Neen, dat persoonsbewijs deugt niet. Als Jan op een Duits controleur stuit is hij wat je noemt de sigaar. Maar op het femeentehuis zfin persoons- ewijzen genoeg: eer het avond is heeft hij een nieuw. En die geldkwestie wordt ook opgelost, daar behoeft verder niet over gepraat te worden.- ik heb in Londeif uw adres opgegeven, vertelt Jan nog, maar ze hebben op ere woord beloofd, dat het uit sluitend voor mij gereser veerd blijft. Londen zal uw adres aan niemand opgeven. U loopt dus geen enkel ge vaar. Korte tijd later staat er een donkere jonge man op de stoep van het doktershuis en belt aan. De dokter thuis? Prachtig, hij wil hem direct spreken. Ik ben dokter Bolle, zegt de arts, wat kan ik voor U doen? Ik ben Bob Kloos uit Saigon, geheim agent van de Nederlandse regering. Ben in Engeland opgeleid per para chute in het land gekomen en heb in Londen uw adres gekregen om contact op te nemen. VREEMD. Dokter Bolle lirygt opn vreemde indruk van de wyza, waarop men in Londen over het begrip „erewoord" denkt. Maar dat is niet de schuld van Bob Kloos; die jongen moet zijn werkdoen, liij wordt geholpen. En zo wordt het Pgnackerse doktershuis In April 1942 een filiaal van de Londense geheime dienst: dokter Bolle, zyn vrouw en hun naaste vrienden worden de financiers en contactmen sen van twee opereerenda ge heime agenten. Maar in diezelfde maand wordt de arts in de nacht door een Duitser beschoten en hij duikt een paar weken onder. De dokter is met vacan tie zeggen zijn patiënten, maar hij" heeft het niemand tevoren gezegd; da's raar Als Bolle terugkeert zitten Jan Emmer en Bob Kloos als het ware in zijn huiskamer te wachten, ze blijven 's nachts logeren en als het tweede dienstmeisje 's mor- tens hun slaapkamer in or- e gaat maken, komt ze bleek en stotterend van opwinding naar beneden. Er liggen revolvers on der de hoofdkussens van die mannen, roept ze in de keu- REVOLVERS. Dat is een beroerd geval. Het meisje ls verloofd met een W.A.-man. Als ze kletst kan dokter Bolle zijn motor fiets vaarwel zeggen. Dan blijft' er voor hem en znn vrouw maar één vooruitzicht over: het executiepeloton. Het eerste meisje snapt ogenblik kelijk het gevaar, giet haar sidderende collega een dosis broom door het keelgat zegt gedecideerd: Als je hier ooit over praat ga je d'r on- heroepeüjk aan. Begrijp dat goed: je wordt subiet doodge schoten, als je hier ooit over kikt Het meisje heeft nooit ge praat Niet tegen haar WJL- man en niet tegen iemand anders. Temidden van al deze dolle dingen komen achtereenvol gens Jan Emmer en Bob Kloos nog vertellen, dat ze niet meer over goede contac ten beschikken, dat ze nieu we verbindingen moeten heb ben en dat Jan toch hoog nodig ^ïaar Engeland moet om op die bureautafels te slaan. En om de zaak nog gecom pliceerder te maken Komt de gemeente-ambtenaar Heukels enige tijd later binnenvallen mèt de mededeling dat er 'n geheime agent zekere „Ak- kie", bij hem is geweest in gezelschap van een contact- man, die zich „Dick" noemt en die bezig is met de voor bereiding *van een bootreis naar Engeland. Daar zou Jan Emmer misschien gebruik van kunnen maken. Dat „Dick" niemand anders is dan de verrader Leo Poos en dat „Akkie" de gevangen agent Andringa is, die ais lokaas wordt meegevoerd, weet Heukels niet. Dat „Ak kie" de agent George Dessing heeft gered weet hg evenmfn. Hoe zou hg ook? Andringa is geen moment met hem al leen en heeft geen schijn van kans hem 'n seintje te geven. Poos weet alles van de Lon dense diensten af en Heukels vertrouwt hem volkomen. Wat weet Heukels er van, dat de S.D. het sp.oor naar Pgnacker heeft gevonden, om dat het op de gevangen'agent Bob Kloos gevonden persoons bewijs uit Pijnacker afkomstig bleek te zijn? Een sinister spel neemt zijn aanvang Dokter Bolle heeft een on derhoud met „Dick", die de Pijnackerse relatie warm houdt en de arts voelt er alles voor Jan Emmer met hem in contact te brengen. Maar hij zou het ook prettig vinden, als „Dick" hem in lichtingen Kon geven over Bob Kloos, die sinds een paar weken verdwenen is en niets meer Van zich laat horen. Dat komt in orde, be looft de verrader. Kloos zit in Amsterdam en als de dok ter het adres wil hebben zal ..Dick" er zo spoedig moge lijk voor zorgen. Dat Kloos in de Cellenbarakken is opge sloten vertelt Leo Poos er na tuurlijk niet bij Dokter Bolle brengt Poos In contact met Kees Dutilh, de zoon van een Rdtterdams gemeenteraadslid. Kees werkt legaal onder de naam „Evert", heeft contact met dr. Kastein uit Den Haag en maakt microfilms van spion- nagemateriaal. HET EINDE. Eind April 1942 roept Poos de agent Jan Emmer voor 'n afspraak naar het station te Rotterdam. Die afspraak be tekent het einde van de agent Emmer. Men heeft hem niet levend terug gezien. Hij en Bob Kloos znn in het kamp Mauthausen ter dood ge bracht. Een poging van Poos en Schreieaer om Kees Dutilh naar het station Staatsspoor in Den Haag te lókken en daar te arresteren, mislukt. Het echtpaar Bolle heeft te elfder ure van Heukels de mededeling gekregen dat „Dick" in een Duitse auto rondrijdt en ten overvloede krijgt men van dr. Kastein het bericht, dat „Dickf* in Londen niet bekend is. De dokter, zgn vrouw en de bei- Duitse politieagenten vormen om moeilijkheden te voorko men een cordon in de Russische sector van Berlyn. de ambtenaren duiken Ijlings onder. En in Pgnacker zeg gen de patiënten: de dokter en mevrouw zijn met vacantie en ze hebben het niet van tevoren gezegd: da's raar Maar als een jaar later, in de zomer van 1942, de mare door 't dorp gaat: dok ter en mevrouw Bolle Zijn gearresteerd .en door de Duit sers ter döod veroordeeld, dan begrynt ledereen, waarom de vacantie zo abrupt begon Het wordt een lange, bange vacantie. Want het doodvon nis wordt door gratie veran derd in tuchthuisstraf. En Nederland had de be vrijdingsfeesten reeds lang ge vierd, toen in een Zuiahol- lands dorp opnieuw de vlag gen werden uitgestoken bij de thuiskomst van een jonge dokter en zgn dappere vrouw, die beiden de dood'in het ge zicht hadden gezien. De eerste dag van de 50ste Jaarbeurs was geken merkt door een buitengewoon groot aarftal buitenlandse be zoekers uit Amerika, Enge land, Zwitserland, België en zelfs uit het Nabije Oosten. Boterham wordt voorlopig niet dunner Maar produceren blijft eerste eis (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, 6 April Toen president Truman op 3 April zgn handtekening plaatste onder het door de beide Hui zen van het Congres goedgekeurde wetsontwerp tot hulp verlening aan Europa betekende dit, dat daarmee een cata strophe van West-Europa werd afgewend. Aldus verklaarde men ons heden van gezaghebbende economische zyde in Den Haag. Voor vrijwel alle deelnemende landen toch geldt, dat zy aan het einde van hun kunnen waren gekomen. Voor Ne derland is in de jongste deviezennota nog eens duidelijk uit eengezet op welke wyze wij ons door het eerste kwartaal van dit jaar hebben moeten heen worstelen. Het stemt dan ook tot grote voldoening, dat het Amerikaanse Congres In zodanig tempo heeft gewerkt, dat de presidentiële on dertekening slechts twee dagen na 1 April kon plaats vin den, de dag, die men verleden jaar reeds als uitgangspunt had aangenomen. Intussen zal men zich er hier te lande en elders in Europa van bewust moe ten zijn, .dat de inwerkingtre ding van de Marshallhulp in de eerste maanden aan de ge middelde burger ongemerkt zal voorbijgaan. Populair ge zegd komt de zaak n.l. hier op neer, dat de boterham door het Marshall-plan niet dikker of beter belegd zal worden, maar dat thans voorkomen kan worden, dat die boterham veel en veel dunner zou moe ten worden dan hij thans is. Voor een vol jaar kan West- Europa weten waar het ^an toe is. De Nederlandse rege ring zal niet langer behoeven af te wachten of de een of andere Amerikaanse geldge- ver bereid is ons tegemoet te komen. Op de basis van deze zekerheid kan het wellicht mo gelijk zijn, het vertrouwen in het economische leven van Europa, dat zulke zware schokken heeft ondergaan, ilreer op te bouwen en het evenwicht te herstellen. Daar bij zal de manier, waarop in dit jaar van de Amerikaanse hulp gebruik gemaakt wordt, uiteraard mede beslissend zijn voor de voortzetting van die hulp in de periode van ruim vier jaar, die de Amerikanen voor ogen staat. Alleen voor het eerste jaar immers zullen de fondsen toegewezen worden en wel tot een maximum van 5.3 milliard dollar. AMERIKANEN GEEN SINTERKLAZEN Men zal er in Nederland goed aan doen, de Amerikanen niet als Sinterklazen te gaan beschouwen. Lou Bandy mag met een dergelijke voorstelling van zaken in zijn liedjes suc ces oogsten, een dergelijk* ge dachte zou zeker geen I ge zonde basis voor de toekomst opleveren. Een betere verzor ging met verbruiks- en ge bruiksgoederen zal alleen kun- Jong Amsterdams zakenman bijna bezwendeld Twee valiezen met een schat Een jong zakenman in Am sterdam, die vaak voor zaken naar de Ver. Staten reist, ont ving in Februari 1948 een in het Engels gestelde brief uit Mexico City. JDe schrijver van deze brief, een zekere Vicente Olivier, deed in'.deze brief een uitvoerig verhaal, dat hierop neerkwam, dat hy als bankier in Vera Cruz wegens een fail lissement, tot drie jaar gevan genisstraf was veroordeeld plus een boete van 28.000 pe sos. Vlak voor zijn faillisse ment had hij een koffer met dubbele bodem laten maken, waarin hg 285.000 Amerikaan se dollars verborgen had. Deze koffer was naar een douane kantoor in de V. S. gezonden en het requ met een chèque ter waarde van 25.000 Ameri kaanse dollars in een geheim vak van een van de twee va liezen verborgen. By de grens zouden hij en zijn dochter ech ter door de Mexicaanse politie zgn gearresteerd en naar Mexico City zgn overgebracht, waar bovenstaand vonnis te gen hem werd geveld, terwijl zgn dochter 18 jaar oud op staatskosten naar een kost school werd gezonden. 35.000 PESOS. Hij had een.termijn van 50 dagen gekregen om de boete te betalen, welke termijn op 7 April 1948 afliep. Mocht het bedrag niet gestort zjjn, dan zouden zijn bezittingen dus de twee valiezen geopend worden en de inhoud zou pu bliek geveild worden, waarbij de kans bestond, dat het regu en de chèque gevonden zouden worden. Het verzoek van Oli vier aan de Amsterdamse za kenman was nu, dat deze naar Mexico City zou komen om het bedrag van ongeveer 35.000 pesos te betalen. De Amsterdammer moest met de dochter van Olivier naar Amerika reizen, de kof fer afhalen, het geld eruit ne men en de chèque innen. Als beloning voor zgn medewer king zou de Amsterdammer een derde, dus ongeveer 100.000 dollar van het bedrag mogen afhouden. In de brief bevonden zich een afschrift van het vonnis en een krantenknipsel uit een Mexicaanse krant, dat van. de arrestatie melding maakte. Op 24 Februari schreef de Am sterdammer een brief terug met de mededeling niet te willen helpen, omdat bet geld in de koffer en de chèque, vol gens hem aan de curator van het failtssement toebehoorden. Prompt antwoordde Olivier: „Ik wens me geluk een heer als U tc hebbem gevonden, die men zijn .vertrouwen kan ge ven en die voor de opvoeding van myn dochter kan zorgen". ZWENDEL. De Amsterdammer stelde zich in verbinding met een Amerikaanse zakenrelatie. De Amerikaan belde de Amster dammer enige dagen later op en vroeg hem of nij soms een brief had gehad van een ge vangene in Mexico met een verhaal van een beeldschone dochter en een grote som gelds. Toen de Amsterdammer bevestigend antwoordde, ver telde de Amerikaan, dat ln de V. S. honderden van dergelijke brieven zijn ontvangen en dat lb <le Amerikaanse pers veel geschreven was over deze zwendelaffalre. Commissaris Dijkstra van de Amsterdamse politie heeft nu de?e zaak in handen geno men. Nieuw is deze zwendel- affaire echter niet, want reeds in 1883 verscheen in velschil lende Amsterdamse en provin ciale bladen een advertentie van de volgende inhoud: „Schat delen. Jong Spanjaard, tijdelijk te Amsterdam, kent de plaats, waar een grote schat begraven ligt en is be reid die te delen met hem of haar, die hem wegens financi ële moeilijkheden, thans op accept 600.ter leen ver strekken wil". Commissaris Dijkstra is zeer pessimistisch gestemd over het onderzoek, want zo als Olivier zelf schrijft, heerst in Mexico op politlegebied een chaotische toestand. nen ontstaan door verhoging van de arbeidsproductiviteit. Hetgeen op zichzelf natuurlijk niet alleen een probleem is vaq. de arbeiders in engere zin, maar ook en vooral van de industriële en agrarische orga nisatie. Op de conferentie van de zestien landen, die in Septem ber 1947 te Parijs gehouden is, is reeds de verwachting uitge sproken dat het algemene verzorgingspeil in West-Euro pa niet vóór 19511952 het peil van 1938 weer zal kunnen bereiken en daartoe zal een herstel van het economische evenwicht in ons werelddeel onmisbaar zijn. Organisatorisch is er nog ff Amstelflorawas een sprookjesland Dertig seconden lang een zeepbel doos orchideeën voor „haar" Er zijn momenten, dat \vg het betreuren geen kind meer te zijn, hoewel het heerlijk is om nooit meer een rapport te krijgen. Als wy weemoedig zijn om onze vervlogen vlegel jaren, dan is het, omdat vele terreinen van verrukking geen enkel wonder meer bevatten voor onze ontwaakte blik. Een oude avondjurk is een oude avondjurk en 'geen prinsessencape en Sinterklaas is een kennis met een baard voor en molières-op-de-bon onder zijn gehuurde tabberd. Maar op de Amstelflora, op de bloemententoonstelling in Amsterdam, zijn -wij kinderen geweest. Met ons toegangs kaartje hebben we een sprookjeswereld betreden, waar al le rode rozen van de schone slaapster in rieten korven stonden. Wij konden hurken onder een reuzenpaddestoel van sneeuwballen, waden door een seringenwoud en staren naar een aardbol, waarop alle landen bloemenvelden wa ren. Stel u voor: een Rusland van blauwe druifjes, een Verenigde Staten van lila seringenbloempjes en Frankrijk van gele mimosa! Er was een bont cyclamen- veld, honderden pïhnten, elk op zichzelf een pronkstuk van volle vlinders, er waren anjertuilen te groot om te omstrengelen gele, rode, lila, witte eiTrose anjers in hoge vazen, in wijde man den, in zwierige bouquetten alle anjers van de wereld aan je voeten. Ach en wij, die onze free- sia's per bosje kopen en on ze tulpen per dozijn Daar stonden we omstuwd door korven van die geurige klokjes; bruine freesia's ze waren een nieuwe kweek en freesia's zo rood als frambozensap. Uncle Tom is niet alleen een boek, dat je gelezen moet hebben, maar een tulp. die je moet hebben gezien. En don kerrode pioenroosachtige tulp, een tulp als een poeder dons van veren. Tantalus is niet alleen een stakkerd uit de onderwereld, maar een lange sierlijke bloem, beige met een lila gloed, een tulp van oud-bro- caten waardigheid. En dan zijn er tulpen van zó donker paars, dat er geen fluweel be staat dat er mee te vergelij ken is, en kleine spitse tul pen, als zuurtjes zo smal en zoet kleurig op bedriege- liik dunne steeltjes. Bij al die tulpen staat een mijnheer met reclame-briefjes, die veel vriendelijker tegen ons zou zijn als we een estate hadden in North Carolina en niet een prullig perkje achter ons huis waar we 25 crocusjes la ten „verwilderen". De kersebloesems, die als reuzenlantaarns boven de bloemvelden uitsteken, zijn echt. Ontelbare rose bloem pjes boven je hoofd 't is geen sprookje uit de kinder tijd het is de werkelijk heid van de Amstelflora, een werkelijkheid, die je. geluk kig maakt en zo licht-blij, als leefde je in een lila land van freesia-knopjes. waar al les geurt zonder dat je er in komstenbelasting van hoeft te betalen. Drie lelietjes van dalen op je mantel is een voorzichtig gedragen weelde. Hier staat een bruine korf met duizend takjes. De anemonen zijn niet te tellen in de aarden pullen en hier en daar is een vaasje tere lathyrus, die al voorbe reiden op een zomer met per ziken en zon. De bloemisten van Amster dam hebben kamers gemaakt gelegenheidskamers met alle bloemen die er voof van toepassing zijn. Er is een Moederdag met kant om zoomde tulpentuiltjes en een gouden jublileum met dozij nen rode amaryllis in bruine mandeh. met azalea mollis en gele orchideeën alles rood en oranje en geel voor het gouden feest. Er staat een wiegje in een licht zonnig kamertje waar driifschaal met rose anjers verschikt en haar handen strelend over de rose rozen laat glijden. Deftig seconden is de zeepbeldoos vol catt- leya's van de vrouw, die voorbijschuifclt op vermoei de voeten en die wel nooit een drijfschaal zal bezitten, waar de anjers in zo uitbun dige weelderigheid overheen bloeien. Er is een kamer waarin Oma jarig is en tussen tuilen trotse takken staat een klein mandje vergeet-mij-niet met oud rose fluwelen strikjes. Laat iedereen, die een Oma heeft, haar toch nog eens zo'n .mandje, geven. Er geen Oma, die het ooit verge ten zal! Midden in de weelde van ontelbare manden cenera- ria's van zeldzame begonia soorten, van watervallen gouden regen staat een oudje en zóekt een zakje bloem zaad uit in een speciaal-tent. Ze heeft het er druk mee, ze wil mooie Afrikanen hebben voor haar vensterbank-bak. Een klejn sjofel wijfje, dat temidden van de schoonste bloemenweelde slechts aan dacht heeft voor haar afri kanen, een pakj^ zaad van 35 ets. Geen bekroond stuk tuin architectuur, waar de bleek- rose rhododendrons over een rotsmuurtje heenschuimon, geen vlamrode anjer-fakkeL alles wit is en fose en blauw, irissen, anjers en seringen. Een ooievaar maakt zich net uit de voeten hem is de bloemengeur te machtig. Er is een boudoir, waar paarse orchideeën in cello- phaan-dozen liggen te wach ten tot „zii" thuis komt. Voor 30 seconden is elke bezoeker van de tentoonstel ling die „zij", die de orchi deeën vindt in de glas-door zichtige doos. die een tullen hoedje op de divan legt. waarboven een lila azalea a's een fontein haar bloemen laat hangen, die even de die als een bloed-fontein uit het mos omhoog spuit, lean haar concentratie verstoren. Zii wil afrikanen: dubbele.. Tevreden drentelt zii met haar aankoop naar de uit gang. Straks, op de datum die aan de achterkant van het pakje staat aangegeven, zal zii met een gerimpeld eelthandje de zaadjes in de aarde drukken. Als haar afrikanen stug en fel-oranje in bloei gaan, is de Amstelflora al voorbij. Als in de R.A.I. de nieuwste auto-modellen worden ge toond of hijgende wielren ners hun course rijden, heeft zii nog bloemen. Ze is misschien wel een wijs oudje, dat haar tijd niet verdroomt onder 'n sneeuw bal-paddestoel, maar zich kordaat beweegt binnen do grenzen van haar levensmo gelijkheden. Als er een kabouter kwam, die met een fijn pennetje witte randjes langs de bloembladen van een don kerrode cyclamen tekende, dan zag U de nieuwste soort. Er ziin veel cyclamen met franje, er zijn lila en witte en purperen cyclamen, zijn er zoveel dat het een bollenveld lijkt. Er is een hoek vol orchi deeën, een mysterieuze tro pische hoek, bloemen als schildersfantasieën hapgen er in trossen aan bleke sten gels. Er sluimert een stil vijvertje en als er ergens een cobra kronkelde, zou dat heel gewoon zijn. Eindelijk moeten we dan toch weer naar huis. Buiten riidt een tram in plaats van een gouden koets. Buiten roept een fiets jongen: „Kèk uit Juf", in plaats dat hii met een fluwelen schoudermantel de grond bedekt die wij be treden. Thuis is de bloemenman geweest met twaalf tulpjes en op de vensterbank staat een cyclaam, die één bleek bloempje slap hangen Iaat De cyclaam is al maanden bü ons. De cyclaam is geen ten toonstellingstuk, integendeel de cyclaam is een aanfluiting voor alles wat waarachtig flora is En toch.Zou een wijs filmregisseur aangenomen dat die er is na een maand opnamen te hebben geleid; waarin de mooiste girls van de U.S.A. zich in hun mooiste bochten hadden gekronkeld, niet met een zekere opge luchte tederheid zijn eigen vrouw aan het hart drukken? Ook neen, juist als ze over veel meer kilo's, veel meer grijs haar en veel minder mooie bochten beschikte dan de girls?..... Zo voelden wij ons met on ze pieterige cyclaam. INA VAN DER BEUGEL.' veel werk aan de winkel. De technische commissie, die na mens de ministers van Bui tenlandse Zaken der betrok ken landen bezig is met het ontwerpen van een internatio naal statuut voor de Europese organisatie van het Marshall plan en van een multilaterale overeenkomst tussen deze lan- dèn, waarin elks verplichtin gen worden neergelegd, is Maandagmiddag reeds .weer te Parrjs bijeengekomen en ver wacht mag worden, dat zij nog deze week tot de opstel ling van de definitieve teksten zal komen. Enkele dagen later zullen dan de ministers zelf .weer in Parijs bijeenkomen om deze verdragen te onder tekenen. Het Amerikaanse Congres heeft zeer snel ge werkt men zal ook in Europa snel moeten werken. Van hoeveel belang een en andere verder is voor een Eu ropese samenwerking op eco nomisch gebied ook na de duur van het eigenlijke Mars hall-plan hoeft nauwelijks be toogd te worden. Men mag dan ook verwachten, dat in het Europese tractaat deze gedachte zal worden neerge legd. MEN KAN BEGINNEN Over het functionneren van de Marshall-hulp op korte ter mijn valt nog weinig mede te delen. Aan Aiyerikaanse zyde moeten de uitvoerende orga nen nog worden samengesteld, die ten nauwste zullen moeten samenwerken met de Europe se. Met dit op gang komen zal wel een periode van rond drie maanden gemoeid zijn. Intus sen hoeft er zeker niet stil- fezeten te worden. President ruman is immers door het Congres gemachtigd een be drag van 1 milliard dollar te besteden voor de eerste fase van de uitvoering van het E. R.P., het European Recovery Programm, zoals 't Marshall plan officieel heet. Tevens zal Amerika in deze periode af zonderlijk verdragen sluiten met de zestien landen en West Duitsland tot nadere regeling van de voorwaarden; "het laat zich aanzien, dat daarin dc afzonderlijke staten de ver plichtingen, die zU in het mul tilateraal accoord jegens elk ander op zich genomen heb ben, ook tegen Amerika zul len rekennen. Over het aan deel van ieder land in de voorlopig beschikbare 1 milli ard worden op het ogenblik ln Washington reeds Inleidende besprekingen gevoerd, ook van Nederlandse zyde. Het Congres zal Inmiddels in een afzonderlijke begrotings wet nog het totale bedrag van 5.3 milliard voor de periode van April 1948 tot April 1949 moeten beschikbaar stellen. De mogelijkheid is aanwezig, dat dit bijv. ln gedeelten ge schiedt. Weinig zekerheid bestaat er nog dit tot slot over de wijze, waarop de lan den met „dependent territories" zoals zy In het E.R.P. heten, hun overzeese gebiedsdelen in de gelden zullen .kunnen laten meèdelen. In beginsel staat voorop, dat het een Europees herstelprogramma ls. (Nadruk verboden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5