PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een huis op Walcheren... Russische concessies aan Finland en Oostenrijk Marathon-loper van 1908 loopt nu ere-rondje BILT Vreemde troepen in Palestina „Wij hebben geen schuld". Verdwijningen in Berlijn. Ontsnapte gevangenen hadden boze plannen. Amsterdam krijgt 7 wethouders. Kinderzorg laat „Welgelegen" inrichten Definitieve splitsing van Duitsland? V Verpleegsters staken in Cairo. 191e Jaargang - No. 82 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 April 1948 ABONNEMENTSPRIJS; 25 Ct. per week. 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie t 2. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel 10 en 61 - Middelburg: Londense Kaal 29 te'-. 2077 en 2921 - Goes: L Vorststr. 55. teL 2175 (b.g g. 2225) - Oostburg: Gratamastr. 3. lel. 102 - Temeuien: Broutverijstr. 2 Zierihzee: Nwe Bogerdstr C 160. te) 26 Het Wereldgebeuren MOSKOU MATIGDE ZIJN EISEN. Finnen opgelucht, Het gebeurt niet dagelijks, dat de Russen zich verzoe ningsgezind en tot Concessies bereid tonen. Daarom is het als een des te welkomer ver rassing gekomen, dat Mos kou enigszins bakzeil heeft gehaald in zijn eisen jegens Oostenrijkers en Finnen. In Londen, waar de plaats vervangende ministers van de Grote Vier weken lang zon der op te schieten hebben ge- gedelibereerd over het vre desverdrag met Oostenrijk, stelde Koktomov begin deze week plotseling een compro mis voor. Het grote twist punt werd gevormd door de verregaande Russische eisen ten aanzien van de oliebron nen, die vroeger onder Duits beheer stonden. Gedurende 50 jaar twee derde van de opbrengst. Bovendien eisten de Russen 25 van het in komen van de Oostenrijkse Donau-scheepvaart. Bij mon de van Koktomov hebben zij thans deze eisen aanzienlijk gematigd. Wat olie betreft 420.000 ton jaarlijks voor de duur van 30 jaar en 15 van de Donau-scheeovaart. Er is daardoor weer schot ge komen in de eindeloze dis cussies over het verdrag. De verveling onder gedelegeer den heeft plaats gemaakt voor een voorzichtig optimis me. De deftige Times schreef, dat de Sowjet blijkbaar een waarachtig verlangen heeft om tot een vredesverdrag te komen en de geallieerden zich nu ook daartoe moeten inspannen. Blijven de Oostenrijkers nog erg wantrouwend tegen over de Russische bedoelin gen. de Finnen hebben een zucht van verlichting ge slaakt nu de moeizame on derhandelingen eindelijk achter de rug zijn. Het re sultaat is meegevallen. Fin land is niet geplaatst voor gedicteerde voorwaarden. Door de taaiheftl van de Fin se delegatie zijn in het ver drag peen bepalingen opge- -nomen waar tegen de publie ke opinie in Finland zich ten sterkste gekant zou hebben. Helsinki hoeft in vredestijd geen Russische soldaten bin nen zijn grenzen toe te laten Het kan zelf bepalen wan neer het bij een aanval de SokoloWsky verwerpt Brits voorstel. Sokolofsky heeft het voor stel van sir Robertson, dat een vier landencommissie de oorzaken van het vliegtuig ongeluk boven Berlijn zou onderzoeken, van de hand gewezen en heeft nogmaals de Britse autoriteiten de schuld van de ramp gegeven. In de brief waarin Soko lofsky het voorstel van de hand wijst, verklaart hij, dat het Britse vliegtuig zich niet had gehouden aan de boven Berlijn geldende luchtver- keersvoorsch rif ten. Verkiezingen in Italië naderen. Het Italiaanse kabinet heeft te Rome zijn laatste bijeen komst volgens rooster gehou den vóór de algemene ver kiezingen. Mario Scelba. de Italiaanse minister van bin nenlandse zaken, heeft een uiteenzetting gegeven van de politiemaatregelen ter on derdrukking van alle moge lijke pogingen om geweld te gebruiken bij de Italiaanse verjdezingen. In totaal zullen op de dag der verkiezingen 400.000 man politie en militairen dienst doen. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Sforza, zou in een kabinetszitting meegedeeld hebben, dat En geland. Frankrijk en de Ver. Staten bereid schenen Tripq- litanië. Somaliland en Eritrea aan Italië terug te geven. Cyren&ica, voegde hij er aan toe, zou tot nader order on der Amerikaans en Brits be stuur blijven. De minister zou voorts mel ding hebben gemaakt van een plan, voorbereid door Engeland en Frankrijk om met medewerking van Italië „de ontwikkeling .van Afri ka" ter hand te nemen. Het plan zou zich uitstrekken „over alle Westelijke naties". H. M. de Koningin heeft Woensdag haar traditionele bezoek aan de Jaarbeurs ge bracht. hulp van het Rode leger no dig heeft. Bovendien helooft Moskou zich niet in de bin nenlandse aangelegenheden van Finland te zullen men gen. Dat heeft de Finnen, die door allerlei geruchten over komende staatsgrepen wat van de kook waren gebracht, weer vertrouwen gegeven, dat de komende algemene verkiezingen vrij en demo cratisch zullen zijn. Men kan natuurlijk lang en breed speculeren over de redenen van deze betrekke lijke tegemoetkomendheid van de Russen. Misschien hebben de reacties op de ge beurtenissen in Praag, die in het Westen een golf van an ti-Russische gezindheid do den ontstaan, Moskou politiek wat voorzichtiger gemaakt. Het heeft op het ogenblik weinig nut de publieke opinie nog meer te verhitten en daardoor het ontstaan van een groot anti-Russisch blok te verhaasten. Te Berlijn wordt medege deeld. dat. drie Tsjechoslo- waakse legerofficieren van hun posten in Duitsland zijn „verdwenen". Het zijn luit.- kolonel Suster. militair at taché te Berlijn, die sedert Zaterdag met vrouw en kind wordt vermist, staf-kapitein Keleta, gestationneerd te 6a- den-Baden in de Franse zóne en «luitenant Fautl. verhon den aan de Tsjechoslowaakse missie te Regensburg in de Amerikaanse zóne. Dr. Walter Kunze, minister van financiën, lid van de li beraal-democratische partij in Brandenburg, wordt ver mist. Hij had geweigerd zich te voegen naar de nieuwe richtlünen van dr. Kueltz, voorzitter dézer partij, over de samenwerking met d® so cialistische eenheidspartij. Senaat keurt Hoffman's benoeming goed. De Amerikaanse Senaat heeft bij acclamatie de be noeming goedgekeurd van Paul G. Hoffman tot admi nistrateur van het Europees herstelprwgram. Arrestaties in Hongarije Men meldt uit Hongarije de arrestatie van 24 perso nen. die er van worden be schuldigd „te hebben ge streefd naar de omverwer ping van de democratische republiek Hongarije". Voorts wordt vernomen, dat Ernest Lukacs, een broer van de vroegere president vari de Hongaarse regerings partij. njet vier anderen is gearresteerd op het moment, dat hij zich illegaal naar Oostenrijk wilde begeven. Vandaag is het 8 jaar gele den. dat Britse oorlogs bodems mijnen legden in Noorse wateren; is het 4 jaar geleden, dat de Russen een of fensief op de Krim be gonnen. Yoego-SIavië gaat benzine sparen. Het binnenlandse lucht verkeer in Joegoslavië is voor onbepaalde tijd ge staakt. Van officiële zijde is nog geen reden voor deze maatregel gegeven. Het ministerie van handel heeft tegeliikettiid de ben- zinetoewijzingen aan Joego slavische bestuursinstanties en zelfs aan sommige diplo matieke vertegenwoordigin gen in het buitenland aan merkelijk verlaagd. Schade-Enquêlecommissie kosltè 3 millioen meer. Bii de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting van financiën voor het jaar 1946. Op de gewone dienst blijkt een verhoging met een bedrag van bijna 54 millioen gulden nodig te zijn, op de buitengewone dienst 'n vermindering met bijna 403 millioen galden. Hierbij valt nog aan le te kenen. dat het werk der Schade-Enquêtecommissie in 1946 aan personeelsuitgaven 2.350.000 en aan materieel 850.000 meer dan geraamd was, heeft gevorderd. Vrije goudmarkt. „Wall Street Journal" meldt uit Parijs, dat de Belgische regering voornemens is »te Brussel een vrije goudmarkt in te stellen. Nu populair caféhouder in Birmingham Italiaan werd Engelsman Pietri Dorando, de Itali aan, die de Olympische Marathon in 1908 won cn verloor, zal dit jaar in zijn zelfde tenue van toen, met zijn vroeger nummer (19) er op, een ereronde lopen in het sta dion van Wembley. Dorando kwam, zoals men zich herinneren zal, ais eer ste binnen, maar sloeg rechts af inplaats van linksom, om. toen hij zijn vergissing had ingezien, van vermoeidheid in elkaar te zakken, Waarop Italiaanse enthousiasten hem ophielpen cn verder bege leidden, waardoor Dorando gediskwalificeerd moest wor den. Dorando is na deze sen sationele nederlaag in White City ate coach van de En gelsman Shrubb in Engeland gebleven. Hij vocht als gena turaliseerd Brit in de eerste wereldoorlog onder Allenbv en deed in de tweede wereld oorlog dienst bij de A.R.Fi In deze oorlog sneuvelde een van zijn zoons, werd een tweede gevangengenomen cn waren twee van zijn dochters in de A.T.S. IN BIRMINGHAM. Nu heeft Dorando, die in 1908 van Koningin Alexan dra een speciale beker ten geschenke kreeg, in het hart je van Birmingham een café, terwijl hij ook op de markt Ronselaar tot 20 jaar R.W.I. veroordeeld. De 39-jarige reiziger H. Terpstra te Leeuwarden, die onder valse voorspiegelingen vele jongemannen voor de Duitse krijgsdienst had ge- rondseld, werd door het Bij zonder Hof te Leeuwarden veroordeeld tot 20 jaar R.W.I. met aftrek. De eis was le venslange gevangenisstraf. diensten verricht, als ziin ca fé gesloten is. Hij heeft in zijn zaak een gedrukte spreuk hangen „As a bird is known by its note, so is a man known by his conversa tion" (Zoals men de vogel aan zijn roep ként. zo kent men dé mens aan diens wijze van praten). Een spreuk, die zeer goed op de kleine Mara thon loper past, die door zijn aangename kout grote popu lariteit in zijn district ver worven heeft. Dorando zal in Wembley ongetwijfeld een grootse ovatie in ontvangst kunnen nemen. Gratie verleend Bij K.B. is gratie verleend aan G. D. van de Pol, tot de doodstraf veroordeeld bii sententie van het Bijz. Ge rechtshof te 's-Gravenhage. De opgelegde doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. Twee ontvluchtte Dolitickè delinquenten zijn door de Rotterdamse politie gegre pen, net voordat zij een zeer geraffineerd plan ten uitvoer wilden brengen om de P.T. T. te benadelen. Dit plam. dat door middel van valsheid in geschrifte een of andere argeloze P.T. T^ambtenaar tot het over handigen van een belangrij ke som gelds moest bewegen, was zo listig in elkaar gezet, dat het zeker was geslaagd, had niet de politie beide vluchtelingen bijtijds gepakt. Het waren de 22-jarige teke naar P. M. uit Rotterdam, die ongeveer een jaar geleden uit de jeugdgevangenis aan% de Hillevliet ontsnapte en de 27-jarige fotograaf W. de V uit Amsterdam, die op 25 Oct. '47 uit het kamp te La ren vluchtte. Met 26 tegen 10 stemmen nam de Amsterdamse ge meenteraad Woensdag het voorstel aan, dat de vier voorzitters der niet-commu- nistische raadsfracties had den ingediend, om het aan tal wethouders op zeven te brengen. De bedoeling van dit voor stel is, de werkzaamheden der zes huidige wethouders te verdelen over vijf wethou ders, d.w.z. 4 niet-communis- tische en de nieuw te benoe men functionaris. Ook Dordtse E.V.C., breekt met leiding. De plaatselijke raad van het district Dordrecht van de E.V.C., waaronder ressorteren Dordrecht. Alblasserdam, Hen drik Ido Ambacht en Dubbel dam, kwam in een vergadering tot de conclusie, dat het niet langer mogelijk is samen te werken met het landelijk be stuur van de E.V.C. De raad besloot contact op te nemen met de Onafhankelijke Vak beweging, waarvan de zetel voorlopig gevestigd is te Rot terdam. Het besluit werd geno men met 28 stemmen voor. 3 tegen en 4 blanco Een Arabisch corps doet een aanval op een Joodse stelling In Jeruzalem. Eens stilte en statie, nu spoedig kinderstemmen In 1894 werd op het mooiste punt van Serooskerke een groot landhuis gebouwd, dat, verscholen tussen het groen, de naam „Vrederust" voerde. Passender naam was niet te bedenken geweest, want een vredige rust was wel het voor naamste kenmerk van dit fraaie bouwwerk, dat bewoond werd door 'n dame-alleen, die zeker niet over gebrek aan ruimte te klagen heeft gehad, In de vele,ruime vertrekken heerste een sfeer van gedegenheid en statigheid, zo eigen aan de vorige eeuw, een sfeer, die slechts %nkele malen per jaar ruw werd verstoord. Niet door een familiespook, want dat schitterde door afwezigheid, maar door het schoonmaakmonster. Sedertdien is er veel veranderd. „Vrederust" veranderde van eigenaar en in de bezettingstijd maakten het laarzen- gedreun en het teutonengeschreeuw van Duitse officieren de naam van het landgoed, dat zjj in bezit hadden genomen, tot 'n aanfluiting. Gelukkig kon het later een betere bestemming krjjgen: enige geëvacueerde gezinnen vonden er een tijdelijk onderdak. Maar het bestuur van de Zeeuwse vereniging Kinderzorg zorgde er voor, dat aan „Vrederust" de mooi ste bestemming, die men zich kan bedenken, wordt gege ven: het kocht het landhuis teneinde er voogdijkinderen in te huisvesten en zo deze kleuters, die op ander gebied he laas zoveel moeten missen, in een prettige en zonnige om geving op te voeden. Nadat de vereniging eind 1946 „Vrederust" had aange kocht, werd besloten de naam te veranderen. Gekozen werd „Welgelegen", naar een hof stede,'die vroeger op de plaats van het landhuis heeft ge staan. Het toeval wilde, dat de veertig toekomstige kleine be woners thans reeds in een .„Welgelegen" wonen, namelijk het tehuis van die naam in Goés. Met de ondertekening van de koopacte was het actieve be stuur van Kinderzorg er niet. Het huis diende namelijk ge heel verbouwd te worden en bovendien gerestaureerd, want het was danig „uitgewoond". In Augustus '47 begonnen ruim 20 arbeiders met dit omvang rijke werk, dat momenteel goed opschiet, maar bij lange na nog niet voltooid is. Toch krijgt men by een rondgang thans reeds de dui delijke indruk, dat Walcheren een ideaal kindertehuis ryker wordt: uitermate practisch in gericht, zonder overdreven luxe, maar ook niet zo sober, dat de kleintjes zich in een gesticht wanen. ZOLDER VRIJWEL GEREED. Gemakkelijk wandelt men op het ogenblik nog niet door „Welgelegen1*: voortdurend moet men op zijn hoede zijn, dat men niet tuimelt over planken en zakken cement, over verfpotten, electriciëns- benodigdheden en loodgieters- spullen, terwijl men herhaalde lijk z\jn weg versperd ziet door stucadoor of een timmerman. Het resultaat van hun werk kan men het rustigste bewon deren op de zolderverdieping, die nu vrijwel gereed is. De grote zolder is in tweeën ge splitst: links een frisse meis jes-slaapzaal, rechts een aan tal keurige leidsterskamertjes. Op de tweede yerdieping zijn eveneens enkele slaapza len, die jammer genoeg wat ontluisterd worden door... een regeringsvoorschrift. Er moet namelijk in iedere zaal een apart kamertje worden gemet seld (voorzien van een raam pje), waarin de zaalleidster de nacht doorbrengt. Voor de hygiëne is natuurlijk goed ge zorgd handige wasbakken, royale toiletten en'* een badka mertje met een bad en drie douches. Aparte ziekenkamer-' tjes mogen natuurlijk even min ontbreken. Op deze ver dieping bevinden zich ook de woonvertrekken van de heer en mevr. Reyerse, die, geassis teerd door tien leidsters, de scepter zullen zwaaien over het tehuis. EERSTE ELF GEARRI VEERD. Beneden wordt hard gewerkt aan de dagverblijven voor kinderen en personeel, de rui me keuken en de ontvangka mer. Aan het trappenhuis, waarvan de fraaie gebrand schilderde ramen behouden zijn, behoeft niet veel veran derd te worden. Op de brede trapleuning zullen nog pinnen worden bevestigd, want deze noodt als het ware de 'jongens om er af te glijden, met grote kans op ongelukken. Van de practische noviteiten noemen wij nog een etenslift en een stortkoker voor vuil wasgoed. Op alle verd.'epin- gen, ook in de kelder, waar zich de provisie- en linnenka mers bevinden, zjjn brandslan gen aangebracht, terwy'1 voorts enkele toegangsdeuren, spe ciaal voor de kinderen, zijn gebouwd. Vroeger bezat het hele enorme huis slechts één deur! Mèt het landgoed verkreeg Kinderzorg een 7 ha groot terrein, waarop zich ondermeer een moestuin bevindt. Er wordt thans gezocht naar de juiste plaats voor een kinder speelplaats. Inmiddels zijn de eerste pleegkinderen al in Seroosker ke gearriveerd. Het zijn 11 schoolgaande jongens en meis jes, die enkele maanden vóór hun kameraadjes naar de nieu we woonplaats zijn gekomen, omdat daar het schooljaar '48 —'49 reeds in April begint. Zij zjjn voorlopig by particulieren ondergebracht, die zeker war me hulde verdienen voor hun bereidwilligheid om hun huizen voor deze kinderen open te stellen. Besprekingen tussen Joden en Arabieren. WAPENSTILSTAND De toestand in Palestina is niet bepaald rustig. Dinsdag avond zijn een detachement goed uitgeruste troepen in Sy rische uniform de Palestijnse grens overgetrokken. Hun op mars was gericht tegen een aantal Joodse nederzettingen in de grensstreek. De Haga- nah is Ijlings uitgerukt om du bedreigde Joodse kolonies te helpen. Men wil trachten het meest In-dreigde punt nog vóór de vreemde troepen te bereiken. Nederzettingen die niet meer (Joor de Haganah kon den worden bereikt, zijn per radio op de hoogte van de ge vaarlijke situatie gebracht, waarin zy zich bevinden. BESPREKINGEN Inmiddels zijn Arabische en Joodse vertegenwoordigers be- REDE VAN GENERAAL ROBERTSON Generaal Sir Brian Robert son, Brits militair gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat op het ogenblik het feit aanvaard moet worden, dat een ijzeren gordijn Duitsland in tweeën scheldt en dat de Duitsers tevreden moeten zijn met de eenheid van slechts twee derde van hnn land. Robertson deed een beroep op de Duitsers, terwille van hun vryheSd, absoluut te wei geren zich door deze zenuwen- oorlog uit het evenwicht te laten slaan. COMMENTAAR. Generaal Robertson's rede wordt door waarnemers te Frankfort gezien als bewijs, dat de Westerse-mogendheden onherroepelijk tot splitsing van Duitsland in twee delen besloten hebben. In Frankfort gaan hardnek kige. doch onbevestigde ge ruchten, dat de Sowjets zullen aandringen op de onmiddellij ke samenstelling van een sou- vereine Duitse regering en een valutahervorming voor de Oos telijke zóne en Berlijn zullen proclameren. Verondersteld wordt, dat de Westelijke, mo gendheden nood-regelingen ge troffen hebben voor het geval van een ontbinding van de be stuursraad en een Sowjet-Rus- sische valutahervorming. Geen uitbreiding van gedemilitariseerde zone. De commissie voor de veilig heid, welke tot taak heeft de behandeling van. militaire aan» gelgenheden in Indonesië, i; Woensdag bijeengekomen, al dus meldt een communiqué van de commissie voor goede diensten. Uitvoerig werd ge sproken over de beweringen van beide partijen betreffende schendingen van het bestand. Beide partijen accepteerden het aanbod van de commissie voor goede diensten om mili taire waarnemers ten dienste te stellen voor het opsporen van vermiste Nederlandse mi litairen. Wat betreft het voorstel om de gedemilitairiseerde zónes uit te breiden waren beide partijen het er over eens, dat dit heil zaam zon zijn, doch de Neder landse delegatie verklaarde, dal de huidige situatie dege lijke maatregelen niet recht vaardigt. Prins Bernhard-kapel exit Dinsdag is met één hamerslag een einde gemaakt aan de laat ste herinnering, die nog van de roemrijke Prins Bernhardkapel over was. De 200 muziekin strumenten van dit mu ziekcorps, dat na zijn terugkeer uit Indonesië werd ontbonden, werden verkocht in een vei linglokaal aan de St. Pieterhalsteeg te Am sterdam. De trommels. >auken. hoorns, trorn- oetten en fluiten zijn :hans naar alle wind streken verspreid en /ormen een welkome lanvulling voor talrijke nuziekverenigingen en ïarmoniecorpsen in den ande. De nieuwe pensioenen. Naar het A.N.P. verneemt, is een wetsontwerp tot ver-1 hoging van de pensioenen j met een toeslag, dat aanslui' aan de wet van 28 Januar 1947 tot toekenning van een uitkering ineens aan gepen-1 sionneerden, de ministerraad gepasseerd. gonnen met de voorzitter van de Veiligheidsraad besprekin gen te voeren over een wapen stilstand in Palestina. Aanvankelijk was het de be doeling geweest, dat beide par tijen» tezamen met de voorzit ter van de Veiligheidsraad zouden vergaderen. De Ara bieren stelden echter afzon derlijke besprekingen voor. Dr. Lopez, de voorzitter van de Veiligheidsraad, stelde voor, (toen de afgevaardigden arriveerden), dat hij de Ara bieren separaat zou horen. Sjertok protesteerdé, maar Lopez trok zich terug 'met de Arabische afgevaardigden, on der wie Djanal el Hoessein!. DE VEILIGHEIDSRAAD. Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter, dat de Brit se afgevaardigde in de Veilig heidsraad, sir -Alexander Ca- dogan, verklaard heeft, dat Groot-Brittannië elke beheers overeenkomst aangaande Pa lestina zou tekenen, die door tweederde der leden van de assemblee zou worden goedge keurd. Alexandre Parodi, de Fran se afgevaardigde in de Veilig heidsraad. heeft na een bijeen komst van afgevaardigden van de Veiligheidsraad het Franse standpunt ten aanzien van het Amerikaanse voorstel voor be heer over Palestina uiteenge zet. Pérodi zeide, dat het, in dien er vóór 15 Mei geen goede oplossing voor de moeilijkheden is gevonden, zeer waarschijnlijk is, dat de eigenlijke strijd heviger zal worden en zelfs zal ont- aarden in bloedbaden, waar voor de Verenigde Naties de verantwoordelijkheid zul len moeten dragen. Om deze redenen is de Franse delegatie van mening, dat het Amerikaanse plan voor beheer over Palestina .„diep gaande studie" vereist, zo zei Parodi. DE VOEDSELVOOR ZIENING. Een woordvoerder van het Britse ministerie van kolo niën heeft verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor het niet-aankomen van voedsel- convooien te Jeruzalem „bij het Joods bureau ligt". Ongeregeldheden bij ziekenhuis. Egyptische troepen en ge vechtswagens zijn naar een ziekenhuis te Cairo gezonden, nadat stakende verplegers met succes weerstand hadden geboden aan pogingen van de politie om hen uit het zie kenhuis te verdrijven. Een sterke politiemacht werd van het dak af met ste nen bekogeld. Ook water werd met emmers naar be neden gegooid. De politie opende het vuur en gebruik te toen traangasbommen. doch toen ook dat niet baat te, riep zij de hulp van het leger in. De stakers sloten al le deuren van het ziekenhuis en zetten ze onder stroom, waardoor dokters en chirur gen niet binnen konden gaan. Zij weigerden besprekin gen met de minister van openbare gezondheid en ver klaarden. dat zij slechts wil den luisteren naar een afge zant van koning Faroek of de eerste minister. Het leven van bijna 1000 patiënten van twee zieken huizen te Caïro staat op het spel als gevote van de sta king van de 1500 verplegers. ARRESTATIES IN ALEXANDRIA De politie te Alexandrië heeft honderden huizen door zocht speurend naar goederen die tijdens de ongeregeldhe den van de laatste dagen, werden geroofd. Meer dan 400 arrestaties werden ver richt. waarvan 150 in zieken huizen, waar de gewonden liggen, die bii de ongeregeld heden gewond werden. Het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken deelt mede, dat by ongeregeldheden te Alexandrië 25 personen wer den gedood en 138 gewond. DE VOORSPELT MEER WIND. Geldig tot Donderdagavond Zwaar bewolkt met enkele buien en later verspreide op- Haringen. Matige. later drachtige en langs de Wad- aenkust tijdelijk harde wind lussen Zuid cn West. Over dag ongeveer dezelfde tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1